شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

امروزه کشور ترکیه به عنوان یک قطب گردشگری دنیا شناخته می‌شود، ترکیه با در اختیار قرار دادن مزایای ویژه تحصیلی به یک مقصد تحصیلی برتر برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. هزینه تحصیل در کشورهای شناخته شده دنیا بسیار بالا می‌باشد و پذیرش در دانشگاه‌ها و دریافت ویزای تحصیلی در کشورهای همچون کانادا، استرالیا و انگلیس دردسرهای زیادی در بر دارد. اما کشور ترکیه توانسته فرصت جدیدی برای ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی خود ایجاد نماید.

برای اینکه بتوانید حین تحصیل در ترکیه در شغل موردنظر خود مشغول باشید و اینکه آیا مشکلات و سختی‌هایی در این زمینه برای شما پیش خواهد آمد یا نه و شرایط کار حین تحصیل را بسنجید با ما همراه باشید.

کار در ترکیه

چشم‌انداز تحصیلی ترکیه

براساس گزارشات به دست‌‌ آمده؛ دولت ترکیه قصد ارائه مزایای متنوع تحصیلی برای دانشجویان خارجی و ارائه بورسیه‌های تحصیلی در جهت جذب دانشجو از سرتاسر دنیا را دارد. طبق اطلاعات اخیر شورای آموزش عالی ترکیه در حال حاضر، حدود 170/812 دانشجوی بین‌المللی در ترکیه مشغول به تحصیل می‌باشند. که این تعداد دانشجو، کشور ترکیه را جزء ده مقصد برتر تحصیلی دنیا قرار داده است.

همه ساله از سراسر دنیا قریب به 500 دانشجوی خارجی واجد شرایط برای ادامه تحصیل در ترکیه مورد تایید و پذیرش قرار می‌گیرند، ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشگاه‌های معتبر ترکیه همراه بوده و امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی این کشور برای دانشجویان وجود دارد. در کنار مزایای ذکر شده در زمینه تحصیل در ترکیه، مواردی همچون زندگی پرجنب و جوش، اجتماع متنوع و چند ملیتی و تاریخچه کهن و غنی، این کشور را مقصدی مناسب برای تحصیل و زندگی برای افراد خارجی نبدیل کرده است.

کار دانشجویی و پاره‌‌وقت برای دانشجویان خارجی در ترکیه

همانطوری که می‌دانید دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در ترکیه دارای محدودیت‌هایی در قبال کار دانشجویی حین تحصیل در این کشور می‌باشند. از جمله مهم‌ترین این محدودیت‌ها این است که دانشجویان خارجی طبق قانون کار، اجازه کار کردن در ادارات دولتی و خصوصی ترکیه را ندارند و همچنین بنابر قانون جدید در این کشور، دانشجویان بین‌المللی فقط می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری با در دست داشتن مجوز کار، به انجام کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند و دانشجویان مقاطع کارشناسی و یا کاردانی امکان کار پاره وقت برای سال اول تحصیلی در ترکیه را نخواهند داشت.

اما همانند شرایط کار دانشجویی در کشور آلمان، دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل می‌توانند با استفاده از از فرصت‌های مناسب و متنوع کار پاره وقت در داخل دانشگاه و محل تحصیل خود، مانند کار کتابخانه، کار در کافه و بخش‌های اداری مشغول باشند و علاوه بر کسب تجربه کاری بخشی از هزینه‌های زندگی خود را با کسب درآمد حین تحصیل پوشش دهند.

قابل ذکر است که برای دانشجویان خارجی واجد شرایط و در حال تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی، همیشه امکان کار دانشجویی در زمینه کمک به اساتید در امر تدریس، فرصت‌های تحقیقاتی و یا ارائه آمار در مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا وجود خواهد داشت.

بنابراین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترکیه می‌توانند از طریق انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی حین تحصیل خود کسب درآمد کنند . همچنین بهتر است بدانید کهدر کشور ترکیه دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و برخی از دانشجویان ممتاز و واجد شرایط سال آخری اجازه تدریس به دانشجویان سال اولی هم‌رشته خود را خواهند داشت.

ساعات کار دانشجویی مجاز و قانونی در ترکیه حدود 20 ساعت در هفته می‌باشد تا دانشجویان بتوانند تمرکز کافی بر روی دروسشان را داشته باشند. البته ناگفته نماند که دانشجویان واجد شرایط کار در حین تحصیل در ترکیه می‌بایست برای مپاخذ مجوز کار از طریق وزرات کار و امور اجتماعی این کشور اقدام نمایند.

کار دانشجویی در ترکیه

مجوز کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی

برای انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه، دانشجوی متقاضی باید علاوه بر داشتن کارت اقامت از طریق سامانه الکترونیکی و دولتی turkiye.gov.tr برای درخواست مجوز کار اقدام نمایند. بنابراین فرد باید پس از تکمیل فرم‌های مربوطه و پیوست مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ارسال نماید و تا زمان صدور مجوز کاز خود از وزارت کار این کشور صبور باشد.

معمولا مجوز کاری پس از 30 روز کاری در صورتی‌که دانشجو از نظر قانونی مشکلی نداشته باشد برای ایمیل وی صادر خواهد شد. اعتبار این مجوز در ترکیه مانند مجوز اقامت تحصیلی، یک‌ساله می‌باشد و اگر دانشجو در سال‌های بعد در ترکیه حضور داشته باشد با اعتبار بیشتری برای وی صادر خواهد شد.
بنابر اطلاعات وب‌سایت دولت ترکیه مجوز کاری در صورت واجد شرایط بودن شخص متقاضی، به استثنای سال اول در سال‌های بعد با اعتبار سه ساله و سپس شش‌ساله صادر می‌شود، و افراد می‌توانند طبق این روند برای دریافت مجوز کار دائمی اقدام نمایند.
دقت داشته باشید آن دسته از دانشجویانی که از طریق بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، نمی‌توانند نسبت به دریافت مجوز کاری اقدام نمایند. و تا زمانی که دانشجو از تحصیل در ترکیه انصراف نداده و از مجوز اقامت برخوردار است می‌تواند نسبت به دریافت مجوز کار و انجام کار داشجویی در این کشور اقدام نماید.
مجوز کار ترکیه

مشاغل در دسترس برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه

براساس قوانین دولت ترکیه، دانشجویان خارجی حین تحصیل خود و بعد ار اتمام تحصیل خود در این کشور اجازه انجام برخی از کارها در حوزه‌های خدامت درمانی بیمارستان، کارهای اداری دولتی و دفاتر قانونی و کارهای تحاری را نخواهند داشت.  البته دانشجویان رشته‌های درمانی حین تحصیل و بعد از انمام تحصیل و اخذ مدرک، برخلاف دانشجویان رشته‌های دیگر می‌توانند در حوزه‌های مربوط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند، مثل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی و یا پرستاری.

دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه با در دست داشتن مجوز اقامت و کار این کشور اجازه کار به صورت پاره وقت نظیر دورکاری اینترنتی، سوپر مارکت، هتل، رستوران، کافی‌شاپ، نگهداری کودک و تدریس خصوصی زبان را خواهند داشت. اما بدون شک برای داشتن یک کار مناسب در ترکیه نیازمند فراهم کردن یک رزومه موجه و داشتن مهارت کامل زبان ترکی و یا انگلیسی می‌باشید.

آن دسته از دانشجویانی که هنوز به ربان ترکی تسلط کافی ندارند، پیدا کردن کار در ترکیه کمی مشکل خواهد بود اما با داشتن تسلط کاقی به زبان انکلیسی می‌توانند در شهرهای بزرگی همچون استانبول و آنکارا کار مناسب حتی در شرکت‌های بین‌المللی و چند زبانه را پیدا کنند، ولی کار کردن در شرکت‌های بین‌المللی نیازمند صرف وقت زیاد بوده که مناسبتی با کار پاره وقت دانشجویی نخواهد داشت.
با توضیحات و تفاسیر ذکر شده دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه بهتر است به دنبال کارهای پاره وقت بگردند و در زمان تعطیلات تابستانی به فعالیت در کارهای تمام وقت اقدام نمایند. به دلیل وجود گردشگران در فصول مختلف سال در ترکیه، داشتن زبان ترکی استانبولی در کنار دانش زبان انگلیسی کمک بزرگی در پیدا کردن کار حین تحصیل و کسب درآمد در این کشور به شما خواهد کرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند