What is the transfer of a property document in Turkey

انتقال سند ملک در ترکیه چگونه است؟

بازار خرید و فروش املاک و مستغلات ترکیه این روزها بسیار داغ است و طرفداران زیادی از سراسر دنیا خصوصاً ایران دارد، این به دلیل پایین بودن ارزش لیر نسبت به دلار آمریکا و کاهش بودجه موردنیاز سرمایه‌گذاری توسط دولت این کشور می‌باشد. این شرایط امکان خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار در ترکیه را برای متقاضیان فراهم می‌کند و آن‌ها می‌‌‌توانند با خرید ملک در ترکیه از مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور بهره‌مند شوند. اما واقعیت این است که موضوع به این سادگی نیست و خرید ملک در ترکیه شامل جزئیات فراوانی از جمله انتقال سند مالکیت نیز می‌‌‌شود که در ادامه به شرح مفصل آن می‌پردازیم.

 تاپو TAPU چیست؟

در واقع به سند ملک در ترکیه تاپو TAPU گفته می‌شود و اداره تاپو نیز به معنی اداره مسکن در ترکیه می‌باشد. این سندها در اداره مسکن ترکیه به صورت کاملاً رسمی و قانونی ثبت می‌شوند و دارای کد QR هستند که تمامی سوابق پیشین ملک، ویژگی‌ها و موقعیت مکانی در ترکیه را به هنگام اسکن نشان می‌دهد. این نوع از سندهای خانه در ترکیه در دو رنگ آبی و قرمز هستند؛ سندهای آبی محتص زمین‌هایی است که مجوز ساخت ساختمان ندارند و سندهای قرمز رنگ (TAPU) مختص اراضی و خانه‌هایی است که دارای مجوز ساخت در ترکیه هستند. بنابراین، ملک خریداری شده و قانونی در ترکیه دارای سند قرمز رنگ (تاپو) خواهد بود.

تاپو چیست؟

مراحل انتقال سند ملک در ترکیه

در ابتدا، شما باید با کمک وکیل مجرب و رسمی و همراهی صاحب فعلی ملک، درخواست خرید و انتقال مالکیت ملک موردنظر خود در ترکیه را در اداره ثبت اسناد ترکیه، ثبت نمایید. سپس در زمان مقرری که از طریق پیامک به شما و فروشنده اطلاع داده می‌شود، باید در مجل اداره ثبت اسناد حضور پیدا کنید. در این صورت شما باید با به همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید:

  • برگه ارزیابی ملک با نرخ روز شهرداری
  • اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده (اصل پاسپورت و ترجمه رسمی آن)
  • سند تاپو ملک و ارائه اطلاعاتی نظیر آدرس کامل و کدپستی
  • برگه بیمه نامه اجباری حوادث ساختمان
  • 2 قطعه عکس خریدار و 1 قطعه عکس رنگی و جدید فروشنده
  • اصل و یا کپی برابر اصل وکالت نامه به همراه ترجمه
  • حضور مترجم و کارشناس رسمی ملک

در نهایت الباقی وجه ملک از حساب بانکی خریدار به فروشنده انتقال می‌یابد (از طریق سیستم‌های امن پرداخت نظیر تاپوکس و تاپوتاکاس) و بدین ترتیب امور نهایی ملک در اداره ثبت اسناد انجام می شود. توجه به این نکته ضروری است هزینه‌های مختلفی از جمله حق خدمات اداره ثبت اسناد، مالیات ملک، کمیسیون بنگاه و مواردی از این قبیل باید در زمان انتقال مالکیت و سند ملک در ترکیه پرداخت گردد.

 انتقال سند از فروشنده به خریدار جدید در ترکیه به طور معمول بین 3 تا 5 روز کاری زمان می‌برد. توصیه می‌کنیم حتماً در زمان تنظیم قرارداد و پیش از خرید ملک و انتقال سند، یک کپی از سند را مطالبه کرده و به دقت بررسی و مطالعه نمایید. دقت داشته باشید که نشانی، جزئیات طبقه، واحد آپارتمان و مواردی از این قبیل با ملک مورد نظر شما کاملاً مطابقت داشته باشد.

نکته: استعلام بدهی‌های مالیاتی و شهرداری در ترکیه، پایان کار ساختمان، پیش از خرید خانه الزامی است و در کنار آن باید ارزش واقعی ملک را نیز ارزیابی کنید که این امر جزو واجبات پروسه خرید ملک و انتقال سند محسوب می‌شود.

انتقال سند ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

اگر بخواهید سند ملک در ترکیه را داشته باشید در ابتدا باید با شرایط خرید ملک در ترکیه آشنا شوید، در همین زمینه پیشنهاد می‌کنیم به مطلب خرید ملک در ترکیه که به صورت کامل بیان شده است، نگاهی بیاندازید. در این بخش نیز به طور مختصری در خصوص خرید ملک در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

به فرض مثال اگر قصد خرید آپارتمان در استانبول و یا دیگر شهرهای ترکیه را دارید، اول باید ملک مورد نظر خود را دیده و آن را پسند کنید. در صورت آشنا نبودن با قوانین خرید ملک و آپارتمان در ترکیه و پایین بودن مهارت زبان ترکی خود، به یک مترجم رسمی زبان و وکیل در کشور ترکیه نیاز خواهید داشت. از این رو شما باید در آژانس املاک معتبر و رسمی در کشور ترکیه حضور داشته و قولنامه‌ای را بین خود و فروشنده تنظیم کنید. بدین منظور شما باید با کمک وکیل و کارشناس مجرب، تمامی امور پایان کار، دریافت کد مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، پرداخت مالیات، ارزیابی ملک، انتقال سند و الباقی موارد را به طور کامل و صحیح به انجام برسانید.

در زمان تنظیم قولنامه انتقال مبلغی در حدود 10 تا 15 درصد از ارزش ملک، از طریق حساب بانکی و با حضور وکیل به نام فروشنده ملک الزامی است. بخاطر داشته باشید که قولنامه به تنهایی کافی نخواهد بود و باید مرحله نهایی انتقال سند و پرداخت هزینه خانه در دفاتر اسناد رسمی ترکیه انجام شود. به طور معمول آژانس املاک پس از تنظیم قولنامه، به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کرده و پرونده ملک موردنظر را به جریان می‌اندازد. در نهایت با گذشت چند روز، مدارک انتقال سند ملک در اداره ثبت اسناد آماده شده و زمان حضور خریدار و فروشنده در محل دفتر اسناد رسمی به ایشان اعلام می‌گردد.

چنانچه خریدار ملک در ترکیه هستید باید خود را برای پرداخت چندین هزینه مترجم رسمی اداره تاپو، هزینه های محضری و کمیسیون املاک در کشور ترکیه آماده کنید. برای مثال اگر قصد خرید یک خانه 250 هزار دلاری در ترکیه را دارید، باید بین 5 تا 7 درصد از این مبلغ را برای هزینه‌های جانبی در نظر بگیرید. براساس قوانین جدید ترکیه کمیسیون خرید ملک نوساز بین 3 تا 4 درصد از ارزش ملک محاسبه می‌شود که بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌گردد. ضمن اینکه مالیات ملک، عوارض شهرداری و موارد دیگر مشمول هزینه‌های جداگانه می‌شود.

خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک و انتقال سند از فروشنده به خریدار در ترکیه، داشتن مدارک شناسایی و هویتی نظیر پاسپورت معتبر و شماره مالیاتی الزامی است و شما باید تمام برگه‌های مجوز پایان کار شهرداری و تسویه حساب بدهی‌های مالیاتی را پرداخت کرده باشید. در واقع پرداخت این هزینه‌ها به عهده صاحب اولیه ملک و فروشنده در ترکیه است و شما در این رابطه نقشی ندارید.

موضوع مهمی که وجود دارد این است که متاسفانه در پروسه خرید و فروش خانه در کشور ترکیه بدهی‌های بانکی املاک تسویه نمی‌شود، یعنی ممکن است در صورت نداشتن تجربه و عدم آشنایی کامل با قوانین ترکیه، ملکی را خریداری کنید که دارای بدهی معوقه به بانک می‌باشد، در این صورت تمامی خسارات و ضررهای بانکی بدون دلیل به گردن شما خواهد افتاد.

از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای مواجه نشدن با چنین مشکلات دردسرساز در این کشور، حتماً از یک کارشناس و یا وکیل مجرب و البته مترجم رسمی در پروسه خرید نقدی و یا خرید اقساطی ملک در ترکیه کمک بگیرید. همچنین قبل از خرید آپارتمان در ترکیه، با تعاریف کد مالیاتی ترکیه و روش‌های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه آشنایی کامل داشته باشید، و از مشاوره کارشناسان مجرب این امر در مجموعه سفیر اپلای بهره‌مند شده و با اطمینان خاطر نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند