آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل بدون شک یکی از مهم‌ترین آزمون‌های معتبر جهان می‌باشد که تقریبا در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده است. متقاضیان می‌توانند با کسب نمره قبولی در این آزمون از مدرک زبان تافل در جهت اهداف خود مانند مهاجرت شغلی و تحصیلی استفاده نمایند. در بیش از نه هزار دانشگاه در سطح جهان نمره آزمون تافل اعتبار داشته و همین امر سبب اعتبار جهانی آزمون تافل شده است.

اعتبار آزمون تافل

اعتبار آزمون تافل به صورت رسمی دو سال می‌باشد به این صورت که دو سال پس از صدور نمره میتوان از مزایای آن استفاده کرد و آن را به مراکز ارائه داد و با گذشت این مدت باید دوباره در آزمون شرکت کرده و نمره جدیدی را کسب نمایند در صورتی‌که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون را داشته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود. استاندارد زمان از نکات ویژه برای شرکت مجدد در این آزمون می‌باشد.

نحوه برگزاری آزمون تافل

در کشور ایران آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود شما برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان برگزاری این آزمون سه ساعت و نیم می‌باشد که در این میان یک فرصت ده دقیقه‌ای برای شرکت‌کنندگان پس از گذشت دو ساعت از آزمون را تمام بخش Listening در نظر گرفته شده است. تمامی مراحل آزمون به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و بر خلاف آزمون آیلتس بخش مکالمه تافل در یک روز دیگر انجام شده و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌گردد.

مزیت شرکت در آزمون تافل و اینکه آیا این آزمون برای مهاجرت کاربرد دارد یا نه باید بگوییم که آزمون تافل جزء معتبرترین آزمون در سطح بین‌الملل می‌باشد و چنانچه شما قصد مهاجرت هم نداشته باشید کسب نمره قبولی در این آزمون در رزومه شما تأیید مثبتی خواهد داشت.

آزمون تافل چیست؟

ثبت نام در آزمون تافل

برای ثبت نام در این آزمون باید به وب سایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOFEL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد کنید و مراحل پرداخت هزینه را انجام دهید. پس از ثبت اطلاعات و تأیید در مرحله بعدی زمان و مکان امتحان خود را می‌توانید انتخاب کرده و بعد از پرداخت آزمون تافل در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید. طبق گزارشات اخیر آزمون تافل از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند مستر کارت و یا سایر کارت های ارزی انجام می‌شود. بعد از انجام مراحل پرداخت کد به شما ارسال خواهد شد که روز امتحان شما باید آن را همراه خود داشته باشید.

دریافت مدرک و نمره تافل

نتیجه آزمون از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که این نسخه با نسخه اصلی تقاوت‌هایی دارد که قابل سوءاستفاده برای افراد نباشد. اگر شما هنگام ثبت نام تیک مربوط به دریافت نسخه چاپی را انتخاب کرده باشید یک نسخه برای شما ارسال می‌شود. البته این نسخه قابلیت ارائه برای اپلای در دانشگاه‌ها را ندارد ولی قابل استفاده در رزومه شما خواهد بود.

ساختار کلی امتحان تافل به ترتیب برگزار آن‌ها از چهار بخش Reading – Listening – Speaking – Writing تشکیل شده است و شرکت‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول و بعد از یک استراحت ده دقیقه ای برای دو بخش بعدی آماده می‌شوند.

ساختار کلی امتحان toelf

بخش اول: TOEFL Reading

در بخش ریدینگ تافل یا همان مهارت خواندن تقریبا با ده نوع سوال روبرو خواهید شد که درصورا آمادگی بیشتر می‌توانید نمره موردنظر را به راحتی کسب نمایید. در این آزمون شما به عنوان شرکت‌کننده بین 60 تا 80 دقیقه فرصت خواهید داشت، در این بخش از آزمون شما پس از مطالعه سه یا چهار متن به سوالاتی که تعداد آن‌ها از 36 تا 54 متغیر می‌باشد پاسخ می‌دهید.

بخش دوم: TOEFL Listening

بخش لیسنینگ یا همان بخش شیندار تافل می‌باشد که زمان این بخش در آزمون معادل 60 تا 90 دقیقه است که در این زمان شما 6 الی 9 فایل صوتی را خواهید شنید و با توجه به شنیده‌های خود به 34 تا 51 سوال پاسخ می‌دهید. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که امتحان تافل امتحانی با لهجه آمریکایی می‌‌باشد در حالی‌که در بسیاری موارد در بخش شینداری آزمون شنونده سایر لهجه‌ها هم بوده‌ایم بنابراین پیشنهاد می‌کنیم روی یک لهجه در تمرینات خود متمرکز نشوید.

بعد از اتمام بخش Listening آزمون تافل برای شرکت‌کنندگان به مدت 10 دقیقه استراحت می‌دهند تا برای بخش مکالمه و نوشتار آمادگی لازم را داشته باشند.

بخش سوم: TOEFL Speaking

بخش اسپکینگ یا همان بخش مکالمه آزمون تافل 20 دقیقه از زمان آزمون را به خود اختصاص داده، در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سوال که دو سوال اول مستقل و چهار سوال بعدی که سوالات تلفیقی هستند، پاسخ دهند.

منظور از سوالات تلفیقی چهار سوالی هستند که با توجه به دو بخش قبلی یعنی Listening  و Reading می‌بایست پاسخ دهند به همین دلیل توصیه می‌کنیم به هنگان پاسخ دادن به این بخش رویکردی برای بخش اسپکینگ هم در نظر بگیرید.

بخش چهارم: TOEFL Writing

بخش رایتینگ که بخش نوشتاری آزمون تافل است شما با دو سوال روبرو خواهید شد که از نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی می‌باشند.

سوال اول که سوالات تلفیقی هستند سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما مورد سنجش قرار می‌گیرند. شما باید متن چهار پاراگرافی را مطالعه کرده و پس از شنیدن صحبت‌های یک استاد درباره همان متن در مدت زمان 20 دقیقیه باید نظر استاد درباره متن را بنویسید.

سوال دوم در بخش رایتینگ سوال مستقل خواهد بود در این بخش شما باید با توجه به موضوع درخواستی انشایی درباره آن بنویسید. در بخش رایتینگ مستقل در آزمون تافل 20 دقیقه به شما زمان داده خواهد شد. سپس براساس نتایج به دست آمده از تجربه شرکت‌کنندگان در این بخش نمره ای با آن‌ها ارائه می‌شود، پاسخ قابل قبول پاسخی می‌باشد که جواب سوالات را در 300 کلمه جمع‌بندی کند.

دقت داشته باشید  که کسب نمره حداکثری در بخش رایتینگ امتحان تافل به مهارت تایپ انگلیسی شما کمک خواهد کرد زیرا تفاوت اصلی رایتینگ تافل با رایتینگ آیلتس در نوع پاسخگویی شما می‌باشد. در آیلتس شما باید جواب‌های خود را به صورت دستی بنویسید و بعد تحویل دهید در حالی‌که این امر در تافل به صورت تایپ کامپیوتری صورت می‌گیرد.

آزمون تافل چیست؟

کاربرد امتحان تافل

همانطوری که پیش تر اشاره شد آزمون تافل جزء معتبرترین آزمون‌های جهان می‌باشد. ولی در برخی موارد ممکن است آزمونی غیر از آزمون تافل برای مرکز مورد نظر تحویل دهید به عنوان مثال مؤسسات و دانشگاه‌های بریتانیا برای پذیرش نمره آیلتس را مدنظر قرار داده‌اند و آزمون تافل را قبول ندارند. توصیه ما این است قبل از اینکه تصمیم بگیرید در کدام یک از این آزمون شرکت کنید ابتدا از میزان کاربرد آن با توجه به هدف خود اطلاعات کافی را به دست آورید.

نمره دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

نمره قبولی یا رد برای آزمون تافل آیلتس وجود ندارد و با توجه به دانش شما نمره ای که از ۰ تا ۱۲۰ به شما داده خواهد شد. که این نمره براساس برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌باشد. پیشنهاد میکنیم قبل از آزمون دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کرده و از میزان نمره مورد نظرشان اطلاعات کافی را به دست آورید. نمره مناسب برای آزمون تافل به طور میانگین بین ۸۵ تا ۹۰ می‌باشد که برای همه اهداف شما این نمره کاربرد خواهد داشت. اما اگر بخواهید در رشته‌های همچون حقوق و یا پزشکی تحصیل کنید حتما باید حداکثر نمره را کسب نمایید.سیستم نمره دهی تافل

اینفوگرافیک ارتباط نمره کسب شده در امتحان تافل و شانس قبولی شما در دانشگاه های مطرح دنیا

هزینه ثبت نام در آزمون تافل

با توجه به کشور شخص متقاضی هزینه آزمون تافل متفاوت می‌باشد در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران ۲۲۵ دلار است که فقط شامل هزینه شرکت در آزمون می‌باشد. در صورتیکه در آزمونی که کمتر از یک هفته تا برگزاری آن باقی مانده را داشته باشید باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید که میزان دقیق آن را از سایت رسمی امتحانات تافل میتوانید جویا شوید.

البته ناگفته نماند جریمه‌هایی هم در هزینه امتحان تافل گرفته خواهد شد به عنوان مثال اگر شما بخواهید تاریخ امتحان را عوض کنید یا قصد کنسل کردن ثبت نام خود را داشته باشید باید مبلغ ۶۰ دلار به عنوان جریمه پرداخت نمایید.

منابع آزمون تافل

منابع آزمون تافلبا شناخت منابع آزمون تافل میتوانید آمادگی لازم را برای شرکت در این آزمون کسب نمایید. عناوین زیر چند نمونه از منابع آزمون تافل می‌باشد:

  • Essential Words for The TOEFL
  • ۱۱۰۰Words You Need to Know
  • Longman Preparation Course for The TOEFL

استفاده از مشاوره مشاوران باتجربه

برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی اعم از EPT،  GRE، IELTS، TOFEL و سایر آزمون‌ها استفاده از مشاوره‌های درست و اصولی را برای شما پیشنهاد می‌کنیم هدف اکثر متقاضیان از شرکت در این آزمون‌ها دریافت ویزای تحصیلی بوده که بواسطه آن بتوانند در خارج از کشور به تحصیل خود ادامه داده و مدارک معتبر رشته تحصیلی خود را کسب نمایند. برای کسب مشاوره‌های مهاجرتی بهتر است به مراکزی مراجعه نمایید که به صورت جامع در زمینه مشاوره فعالیت می‌کنند و با توجه به نیاز و برنامه متقاضی با مرکز مورد تأیید ارتباط برقرار می‌نمایند.

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند