آزمون تافل چیست

آزمون آیلتس چیست؟

آژمون آیلتس جزء آزمون‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهان می‌باشد و در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها کاربرد زیادی دارد. این امتحان در بیش از 270 مرکز امتحانی در نزدیک به 110 کشور دنیا برگزار می‌شود و متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با در دست داشتن نمره قابل قبول در این آزمون می‌توانند به مهاجرت تحصیلی افقدان نمایند.

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود و این آزمون در دانشگاه‌های نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد می‌باشد.

معنا و مفهوم آزمون آیلتس : کلمه‌ی IELTS مخفف  International English Language Testing System می‌باشد که به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با آزمون آیلتس با ما همراه باشید.

مفهوم آزمون آیلتس

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

امتحان آیلتس شرکت‌کنندگان را در چهار مهارت مختلف مورد ارزیابی قرار می‌دهد که به ترتیب برگزاری در آزمون به صورت زیر می‌باشد:

 Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری)

دقت داشته باشید که بخش  Speaking آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاها بعد از آژمون برگزار می‌گردد.

بخش Listening آیلتس

 • مدت زمان برگزاری این بخش ۳۰ دقیقه خواهد بود.
 • تعداد سوالات شامل چهل سوال در چهار بخش ارائه می‌شود.
 • فایل این بخش برای شرکت کنندگان فقط یکبار پخش خواهد شد.
 • پیش از شروع پخش، به شرکت‌کنندگان  فرصت چک کردن سوالات داده خواهد شد.
 • پاسخ سوالات لیسنینگ آیلتس باید در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون:

این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالمات بین افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش سوم و چهارم:

موضوعات دانشگاهی در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند، یک مکالمه‌ بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل دهنده‌ این بخش‌ها می‌باشند.

بخش Reading آیلتس

 • مدت زمان برگزاری  این بخش ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال می‌باشد.
 • در این بخش  سه متن  در مجموع بین 2000 تا 2700 کلمه ارائه شده، که شرکت‌کنندگان باید به سوالات مربوط ب بعد از مطاله جواب دهند.
 •  در این بخش بر خلاف بخش شنیداری  امکان انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه وجود ندارد.
 • متن‌هایی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد ارائه می‌شوند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما برای خواننده‌ی متخصص نیستند.

بخش اول آزمون ریدینگ آیلتس:

موضوع این بخش پیرامون فعالیت‌های روزمره‌ی اجتماعی می‌باشد.

بخش دوم آزمون شنیداری آیلتس:

 در این بخش جزوات آموزشی و نیازهای رفاهی برای شرکت کنندگان انتخاب شده است.

بخش سوم آزمون شنیداری آیلتس:

این بخش  از یک متن بلند با موضوعی عمومی تشکیل شده است.

بخش Reading Academic آیلتس

 • مدت  زمان برگزاری این بخش ۶۰ دقیقه (یک ساعت) خواهد بود.
 • تعداد سوالات این بخش  شامل ۴۰ سوال می‌باشد.
 • در این بخش دفترچه سوال شامل سه متن بوده که در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه را در خود جای داده است.
 • در این بخش برخلاف امتحان شنیداری، شما وقت اضافه‌ای برای جابه‌جا کردن سوالات از دفترچه سوالات به پاسخنامه را نخواهید داشت.
 • متن‌هایی در این بخش برای شرکت کنندگان ارائه می‌شود که از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما نیاز به دانش تخصصی ندارد.
 • در بخش دوم این امتحان برای شرکت کنندگان یک متن علمی انتخاب شده است.
 • در بخش سوم این امتحان، یک متن علمی و یا استدلالی برای شرکت‌کننده ارائه می‌شود و در صورتی که این متن  تخصصی باشد، واژه نامه‌ای کوتاه ضمیمه آن خواهد شد.

بخش Writing آیلتس

آزمون آیلتس جنرال

 • مدت برگزاری ۶۰ دقیقه (یک ساعت) می‌باشد.
 • در بخش رایتینگ آیلتس، به شما به عنوان شرکت کننده در آزمون  دو موضوع ارائه خواهد شد، که باید درباره این موضوعات انشا بنویسید.

موضوع اول (Task 1): در این بخش از شما باید از متنی که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را پیدا کرده و درباره آن شرح دهید.

در نظر داشته باشید در صورتی شما نمره از دست خواهید داد که که تعداد کلمات استفاده شده در این متن از حداقل خواسته شده کمتر باشد.

(توصیه می‌کنیم با توجه به تجربه به دست آمده در این بخش از سوالات، حداکثر ۲۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید)

 • برای نوشتن این نامه می‌توانید به یکی از چهار موضوع زیر مراجعه کرده و از آنها جهت سهولت در پاسخگویی کمک بگیرید.
 • Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات
 • Job application letter نامه درخواست کار
 • Formal business letter نامه رسمی اداری
 • Personal letter نامه شخصی

موضوع دوم (Task 2): در بخش دوم این امتحان شما باید نظر موافق و یا مخالف خود را پیرامون موضوعی شرح دهید، در نظر داشته باشید که این بخش باید حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد در صورتی که از حد مجاز، کلمات کمتری استفاده کنید به نسبت نمره از دست خواهید داد.

(پیشنهاد می‌شود با توجه به زمان کلی،۴۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون رایتینگ آیلتس اختصاص دهید)

بخش Speaking آیلتس

بخش اسپیکینگ یا همان مکالمه آزمون آیلتس شامل یک مصاحبه‌ حضوری با مصاحبه کننده‌ی رسمی آیلتس می‌باشد.

مدت زمان آزمون ۱۱ تا ۱۴ دقیقه خواهد بود، و این قسمت از امتحان شامل سه بخش می‌باشد:

بخش اول

در بخش اول امتحان متقاضی باید به سوالاتی عمومی و شخصی درباره محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم

در این بخش موضوعی از طرف طراح امتحان آیلتس برای شما ارائه می‌شود و شما یک دقیقه فرصت دارید تا درباره این موضوع فکر کرده و نت‌برداری کنید و دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال درباره‌ی آن جواب دهید.

در این بخش لازم نیست شما به تمامی سوالات روی کارت پاسخ دهید ولی بهتر است در دو دقیقه صحبت خود پاسخگوی این سوالات باشید.

بخش سوم

در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس شما باید مکالمه‌‌ای به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی است که در بخش دوم اشاره شد.

 

نمره آزمون آیلتس

نمره بندی امتحان آیلتس

اختصاص نمره در سیستم سنجش نمرات در آژمون آیلتس از 0 تا 9 می‌باشد. در این آزمون واژه‌ای به‌نام نمره قبولی نداریم و نمره کسب شده توسط شما برمیزان دانش زبانی شما گواه خواهد بود. نمره شما دلیلی بر قبولی و یا مردودی شما نخواهد بود اما نسبت به انتظارات شما از نمره موردنظر خود، این نمرات ارزش‌گذاری خواهند شد، که براساس همین ارزش‌گذاری، نمره 5 نمره متوسط و نمره 6 به بالا نمره ایده‌آل محسوب می‌شود.

اینفوگرافیک زیر نشان دهنده هر نمره و تفسیر کلی هر نمره می‌باشد.

اینفوگرافیک تفسیر نمره آیلتس با توجه به سطح زبان شما

منابع آزمون آیلتس

کتاب‌های معرفی شده در زیر جزئی از منابع آیلتس بوده و شما براساس نیاز و سلیقه خود از این منابع و یا منابع دیگر بهر‌ه‌مند شوید.

 • کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
 • کتاب Listening for IELTS
 • کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
 • کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
 • کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
 • کتاب Get ready for IELTS Listening
 • کتاب New insight into IELTS
 • کتاب جذاب Essential Grammar in Use
 • کتاب Get Ready for IELTS Speaking
 • کتاب Essential Words for the IELTS
 • کتاب Complete IELTS Bands
 • کتاب Objective IELTS Intermediate
 • کتاب Objective IELTS Advanced

آیلتس آکادمیک Academic یا جنرال General ؟

همانطور که مطلع هستید آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک و جنرال تقسیم می‌شود که هریک برای هدفی خاص طراحی شده‌اند. شما باید براساس هدف خود امتحان موردنظر را انتخاب نمایید.

تفاوت امتحان آیلتس آکادمیک و جنرال

شما با کسب نمره مربوطه مهم‌ترین تفاوت این دو نوع آزمون را تعیین می‌کنید.

آیلتس آکادمیک: این آزمون برای متقاضیانی می‌باشد که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند که در آن‌ها تدریس با زبان انگلیسی تدریس صورت می‌گیرد.

آیلتس جنرال: این نوع آزمون برای متقاضیانی طراحی شده که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را داشته اما تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را ندارند.

از ذیگر تفاوت‌های عمده این دو امتحان در نوع سوالات Writing  و Reading می‌باشد. بخش ریدینگ در این امتحان در مورد موضوعات علمی و دانشگاهی بوده و این سوالات برای شما شاید سخت‌تر و محدودتر به نظر برسد. همچنین در بخش رایتینگ موضوعات تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی طراحی شده که شما باید با توجه به این مباحث شروع به نگارش نمایید.

در بخش اول این امتحان (Task 1 )  شما باید درباره موضوعاتی همچون تحلیل گراف‌ها و نمودارها شروع به نوشتن نمایید.

در بخش دوم (Task 2 ) شما باید درباره موضوعاتی که داده شده نظر خود را بنویسید، در قسمت معرفی رایتینگ تعداد کلمات و الزامات برای شما ارائه شده است.

دقت داشته باشید که بخش‌های لیستینگ و اسپیکینگ آیلتس آکادمیک با آیلتس جنرال هیچ‌گونه تفاوتی ندارد.

نتایج آزمون آیلتس

نتایج آزمون آیلتسبا توجه به میانگین نمرات کسب شده در تمامی مهارت‌های این امتحان، نمره آیلتس شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از 0 تا 9 به شما نمره داده خواهد شد. نتیجه آزمون در قالب یک کارنامه طراحی شده و فقط به خود شرکت‌کننده  در آزمون تحویل داده می‌شود.

در کارنامه آیلتس نمره همه مهارت‌های شما به صورت جداگانه نمایش داده می‌شود.

اعتراض به نمره آیلتس

در برخی موارد ممکن است افرادی که نمره خود را در امتحان آیلتس دریافت کرده‌اند به این نمره اعتراض داشته و درخواست رسیدگی به این نتیجه را دارند، این موضوع بدون قابل حل بوده و مشکلی پیچیده نمی‌باشد.

برای اعتراض به نمره خود در این امتحان شما باید به مرکزی که در آنجا در امتحان آیلتس شرکت کرده‌اید مراجعه کرده و با پر کردن فرم‌های مربوطه درخواست خود را ثبت نمایید، درخواست اعتراض به نمره برای تمامی بخش‌های امتحان مجاز می‌باشد.

توجه داشته باشید برای ثبت اعتراض خود می‌بایست مبلغ 176 دلار استرالیا را پرداخت نمایید، در صورتیکه اعتراض شما صحیح باشد این مبلغ به شما بازگردانده می‌شود ولی در صورتی‌که نتیجه اولیه درست بوده باشد و اعتراض شما مورد قبول نباشد، این مبلغ به هیچ وجه به شما استرداد نخواهد شد.

استعلام نمره آزمون

استعلام نمره آزمون ایلتسسیستم اسعلام نمره آیلتس به صورت انحصاری تنها در اختیار دانشگاه‌ها و موسساتی بوده که در لیست این سازمان قرار گرفته‌ و به ثبت رسیده‌اند. اجازه ورود به این سیستم امن تنها به کسانی که مجوز رویت این نمرات را دارند، ارائه خواهد شد.

شایان ذکر است که شما می‌توانید با ثبت اطلاعات آزمون خود در مدت زمان مشخص در وب سایت مراکزی که در آن ثبت نام شما صورت گرفته، مدرک خود را رویت کنید.

همچنین شما با مراجعه به لینک  https://www.ieltsessentials.com/global/results می‌توانید اقدام به استعلام مدارک IDP  نمایید.

ضبط نتایج آزمون

بهتر است بدانید که احتمال لو رفتن سوالات در آزمون آیلتس وجود دارد، که در این صورت مسئولین IDP اقدام به ضبط نتایج امتحان خواهند کرد. به این صورت که  متقاضیان با امضای توافق‌نامه امتحانات با قبول کردن یکی از بندهای این توافق به مسئولین امتحانات، اجازه ضبط را می‌دهند.

ضبط نمرات به دو روشفردی و گروهی صورت می‌گیرد که در زیر به شرح آن می‌‌پردازیم.

ضبط فردی نمرات

 1.  وجود تفاوت دست خط در پاسخگویی به سوالات مربوط به مهارت‌های (Reading , Listening , Writing) احتمال تقلب شخص وجود دارد.
 2. وجود اطلاعات متناقض شخصی فرد شرکت‌کننده در امتحان مانند: نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد
 3.  افزایش ناگهانی نمره‌ی شرکت‌کننده در مدت زمان کوتاه یکی از دلایلی است که در صورت رخ دادن این اتفاق نمره شما ضبط خواهد شد و شما باید در صورت لزوم، یک و یا هر چهار مهارت امتحان آیلتس را دوباره امتحان بدهید و یا طبق درخواست کمیته برگزاری امتحانات می‌بایست دلیل قانع کننده‌ای برای این روند ناگهانی نمرات خود را با دست خط خود نوشته و جهت بررسی در اختیار مرکز برگزاری آیلتس قرار دهید. در صورتی نمره شما از دست خواهد رفت که شما نتوانید برای تیم بررسی مجدد نمرات  دلایل قانع کننده‌ای ارائه دهید.

ضبط جمعی نمرات

 1. در صورتی که احتمال لو رفتن سوالات مرکز امتحانی از سوی مسئولان آن مرکز وجود داشته باشد.
 2.  افرادی که بین سوالات (Reading, Listening) دو نمره یا بیشتر با نمرات سوالات (Speaking, Writing) بیش از حد استاندارد فاصله داشته باشند.
 3. در صورتی که دریافت گزارش توسط نهادهای نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور و یا سازمان سنجش) با اخذ رشوه توسط مراکز برگزار کننده‌ آیلتس همراه باشد.
 4.  امکان وجود خطا در طول نظارت‌های سالیانه دوره‌ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت برگزاری رخ دهد.

مفهوم آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوترینوعی از امتحان آیلتس، آیلتس کامپیوتری می‌باشد که برای آیلتس آکادمیک در برخی کشورها برگزار می‌شود این امتحان از ماه مارس سال 2016 میلادی به رسمیت شناخته شده است. این امتحان موارد مشابه و متفاوتی با امتحان آیلتس کاغذی دارد که می‌توان به موارد از این نکات اشاره کرد.

شباهت‌ها: از نظر برگزاری امتحان، نکات امنیتی، زمان، محتوا، نوع سوالات و آزمون مکالمه این امتحان مشابه آزمون کاغذی آیلتس می‌باشد.

تفاوت‌ها: هر سه بخش  Writing – Listening – Reading به شکل کامپیوتری برگزار می‌شود.

نمره لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر

 ردیف نام دانشگاه حداقل نمره مورد نیاز آیلتس
۱ آکسفورد ۷
۲ آکادمی اقتصاد لندن ۷-۷٫۵ با توجه به هر دپارتمان آموزشی
۳ دانشگاه ادینبرو ۷
۴ دانشگاه کمبریج ۷-۷٫۵
۵ دانشگاه گلاسکو ۶٫۵ آکادمیک ۷ جنرال
۶ کالج لندن ۶٫۵-۷٫۵ بسته به نظر هر دپارتمان
۷ کالج سلطنتی لندن ۶٫۵
۸ دانشگاه اکستر ۷
۹ دانشگاه لیورپول ۶
۱۰ دانشگاه بیرمنگام ۶٫۵
۱۱ دانشگاه کاتولیک لون بلژیک ۶٫۵
۱۲ دانشگاه اسکس ۵٫۵
۱۳ دانشگاه کرانفیلد ۶٫۵-۷
۱۴ دانشگاه تورنتو ۷
۱۵ دانشگاه مک گیل ۶٫۵
۱۶ دانشگاه بریتیش کلمبیا ۶٫۵
۱۷ دانشگاه آلبرتا ۶٫۵
۱۸ دانشگاه مکمستر ۶٫۵
۱۹ دانشگاه واترلو ۶٫۵
۲۰ دانشگاه غربی ۷
۲۱ دانشگاه کلگری ۶٫۵
۲۲ دانشگاه کویینز ۶٫۵

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند