آزمون GMAT چیست؟ (هر آنچه که درباره آزمون GMAT باید بدانید)

آزمون GMAT چیست؟ (هر آنچه که درباره آزمون GMAT باید بدانید)

آزمون GMAT بر گرفته از Graduate Management Admission Test، آزمونی بین المللی می‌باشد که ارائه مدرک آن جهت ورود به یکی از رشته‌های مدیریت، MBA، اقتصاد، تجارت و بازرگانی در یکی از هزاران دانشگاه مرتبط با این حوزه‌ها در قاره‌های آمریکای شمالی و اروپا الزامی می‌باشد.

امروزه این آزمون به عنوان یکی از معتبرترین ابزارهای سنجش مهارت‌های فردی و ذهنی متقاضیان شرکت در دوره‌هایی همچون MBA می‌باشد. نمره آزمونGMAT به عنوان یک معیار برای ارزیابی دانشجویان متقاضی، برای بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های معتبر برگزارکننده‌های این گونه دوره‌ها می‌باشد. در واقع می‌توان گفت اهمیت این آزمون در حد و اندازه‌های سایر امتحانات معتبر بین‌المللی همچون آیلتس، تافل و GRE می‌باشد.

تاریخچه آزمون GMAT

در سال 1953 انجمن Graduate Management Admission Council یا GMAC،برای پذیرش متقاضیان از کشورهای مختلف، با همکاری چند مدرسه کسب و کار تصمیم به طراحی یک آزمون استاندارد و معین گرفت. در سال اول، این آزمون حدود 2 هزار بار برگزار شد. اما اکنون حدودا 230 هزار بار در سال برگزار می‌شود. این موضوع در حقیقت این روند رو به رشد نشان می‌دهد که افراد برای ادامه تحصیل در رشته‌های مدیریت علاقه فراوانی دارند. در حال حاضر نیز حدود 2 هزار دانشکده در سرتاسر جهان برگزارکننده‌ این آزمون می‌‌باشند.

آزمون GMAT چیست؟

ساختار کلی آزمون GMAT

آزمون GMAT شامل بخش‌های زیر است:

1- ارزشیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment _ AWA)

این بخش از یک قسمت نوشتاری تشکیل شده است که مدت پاشخگویی به آن 30 دئقیق می‌باشد. هدف از این بخش یافتن مهارت فرد در فهمیدن و واکاوی استدلال‌های نهفته در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است.

نکته قابل توجه این است که این بخش مشابه قسمت‌های نوشتاری (رایتینگ) آیلتس یا تافل نیست و کمی پیچیده تر از آن‌ها می‌باشد. نحوه نمره‌دهی در این بخش نیز بدین صورت است که دو نمره بین 0 تا 6 توسط کامپیوتر و یک شخص تصحیح‌کننده به برگه امتحانی متقاضی تعلق گرفته و در نهایت میانگین این دو نمره به عنوان نمره نهایی این بخش برای فرد اختصاص خواهد یافت.

2- بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)

این بخش به ارزیابی توانمندی‌های فرد در تحلیل منابع مختلف اطلاعاتی همچون نمودارها و جداول می‌پردازد، مدت پاسخگویی به سوالات این بخش 30 دقیقه می‌باشد.

این بخش دارای ۱۲ سوال در چهار بخش مجزا است:

– تفسیر بصری (Graphic Interpretation)

در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.

– تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis)

یک سوال با {معمولا} دو زیرسوال داده می شوند که باید پاسخ‌های ممکن از جدولی که گزینه‌ها را به شکل ستونی نشان می‌دهد، انتخاب شود.

– تحلیل جدول (Table Analysis)

یک جدول جهت مرتب شدن ارائه می‌شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چند بخشی با پاسخ‌های صحیح و غلط جواب داده شود.

– استدلال چند منبعی (Multi-Source Reasoning)

در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه‌ها و متن‌های رسمی ارائه می‌شود و باید بر اساس این اطلاعات، به سوالات مربوطه پاسخ داده شود.

۳- مهارت محاسباتی (Quantitative)

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آزمون GMAT، بخش مهارت محاسباتی است. این بخش از مجموعه سوالات تحلیلی و محاسباتی ریاضیات تشکیل شده و قصد دارد تا دانش ریاضیات متقاضی را در دو حوزه جبری و استدلالی مورد ارزیابی قرار دهد. سوالات این بخش نسبت به سایر بخش‌ها پیچیده هستند، به همین دلیل زمان پاسخگویی به سوالات آن 75 دقیقه در نظر گرفته شده است. نمرات این قسمت در بازه‌ای بین 0 و 60 محاسبه می‌گردد.

۴- مهارت کلامی (Verbal)

در واقع این بخش کمی دشوارتر از سایر بخش‌های آزمون است. در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله پاسخ داد، همچنین مهارت دانش زبان انگلیسی متقاضی در قالب ارائه جملات به همراه نکاتی که نیاز به استدلال فرد دارد، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این قسمت شامل 41 سوال 5 گزینه‌ای می‌باشد، داوطلبان باید در مدت زمان 75 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. میانگین نمرات دواطلبان در این بخش 28 از 60 بوده است.

آزمون GMAT چیست؟

نحوه نمره‌دهی آزمون GMAT

در رابطه با نمره‌دهی این آزمون باید گفت که نمرات به صورت یک نمره تفکیکی برای سه بخش مجزا و یک نمره نهایی حداکثر 800 که در اصل ترکیب دو بخش غیرنگارشی آن است ارائه می‌‌شود. بر اساس اعلام موسسه GMAC، میانین نمرات متقاضیان در سال‌های اخیر بین 530 تا 540 بوده و نزدیک به 70 درصد از داوطلبان می‌تواندد نمره‌ای بین 200 تا 600 را به درست  آورند. پس بدیهی است که نمره بالای 600 نمره‌ای قابل قبول و نمره‌های بالای 700 از نمرات بسیار خوب محسوب می‌شوند.

نکات کلیدی در رابطه با آزمون

نکاتی که در مورد این آزمون باید مورد توجه قرار بگیرند:

نکته اول :

هر دو بخش چندگزینه‌ای آزمون، به صورت ارزیابی نتیجه پاسخ قبلی داوطلب عمل می‌کنند؛ یعنی پرسش اول در حد متوسط است و سوال بعدی بر اساس نتیجه سوال اول انتخاب خواهد شد. اگر به سوال اول پاسخ درست داده شود، سوال دوم مشکل‌تر خواهد بود و اگر پاسخ نادرست داده شود سوال ساده‌تری ارائه می‌شود. واضح است که داوطلب با پاسخ‌دهی به سوالات دشوار امتیازات بیشتری نیز به دست خواهد آورد.

نکته دوم :

در این آزمون برخلاف سایر آزمون‌ها، چنانچه سوالات بی‌پاسخ بمانند، امتیاز نیز کاهش خواهد یافت. در واقع، برخلاف اکثر آزمون‌ها که در آنها پاسخ نادرست امتیاز منفی دارد، اینجا پاسخ ندادن مشکل‌ساز بوده و داوطلب باید سعی کند به حداکثر سوالات پاسخ دهد.

هزینه شرکت در آزمون GMAT

متاسفانه آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود و ساده‌ترین راه موجود برای داوطلبان شرکت در یکی از حوزه‌های امتحانی این آزمون در کشورهای مجاور مثل قطر، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، امارات (دوبی و ابوظبی) و ترکیه (آنکارا و استانبول) می‌باشد.

هزینه شرکت در این آزمون برابر با 285 دلار آمریکا، 250 یورو و 225 پوند انگلیس می‌باشد. این هزینه با کارت‌های اعتباری ویزا  و یا مستر کارت قابل پرداخت می‌باشد. قابل ذکر است که برای شرکت در این آزمون در برخی از کشورها، داوطلبان باید مقدار مالیاتی بر اساس قانون آن کشور پرداخت نمایند. البته این مالیات علاوه بر هزینه اصلی محاسبه می گردد. ناگفته نماند که مراکز برگزاری آزمون GMAT در اطراف کشور ایران، بدون مالیات می‌باشند.

آزمون GMAT چیست؟

معرفی منابع مناسب برای آزمون GMAT

سایت رسمی آزمون GMAT ،برای شرکت‌کنندگان یک نرم‌افزار رایگان جهت آمادگی برای در اختیار متقاضیانی که در سایت آزمون ثبت نام کرده‌اند قرار می‌دهد. همچنین وب‌سایت رسمی آزمون (www.mba.com) نیز به صورت هفتگی تمرینات رایگانی را برای آمادگی هرچه بیشتر متقاضیان شرکت در آزمون ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است از منابع مناسب برای آزمون GMAT می‌توان به نرم‌افزار GMATPrep که به صورت رایگان ارائه می‌گردد نیز اشاره کرد.
در قسمت زیر لیست 10 مجموعه برتر از بهترین منابع جهت موفقیت در آزمون GMAT  معرفی شده است:

  • The Official Guide to the GMAT Review Bundle + Question Bank + Video
  • Complete GMAT Strategy Guide Set: Manhattan Prep GMAT Strategy Guides
  • Ace the GMAT: Master the GMAT in 40 Days
  • GMAT for Dummies
  • (1,138 GMAT Practice Questions: Princeton Review (Graduate School Test Preparation
  • GMAT Test Prep
  • The GMAT Roadmap: Expert Advice Through Test Day
  • 30 Day GMAT Success
  • Franklin GMAT Vocab Builder
  • GMAT Clarity: The Official Guide for GMAT Self-Study
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند