Pr کانادا چیست و با چه هدفی اخذ می‌شود

Pr کانادا چیست و با چه هدفی اخذ می‌شود

Pr مخفف Permanent residence می‌‌باشد و به معنای داشتن اقامت دائم در کانادا بوده و نوعی وضعیت مهاجرتی محسوب می‌شود. براساس اطلاعات به دست آمده در خصوص وضعیت شیوع بیماری کرونا، چنانچه قصد مسافرت از راه هوایی را دارید باید قوانین پرواز زا رعایت کنید و قبل از سفر و داشتن اجازه پرواز، چکاب سلامت را انجام دهید.

در صورتی که دارای علائم بیماری کووید_19 باشید اجازه سفر به کانادا را نخواهید داشت. هنگامی که شما وارد خاک کانادا شوید، ماموران فرودگاه پیش از ترک کردن بخش‌های مرزی و ورودی کشور سلامت شما مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

داشتن یک برنامه قرنطینه 14 روزه به هنگام ورود به کشور کانادا برای شما الزامی است و این قانون تا زمانی که این بیماری ریشه‌کن شود ادامه دارد حتی اشخاصی که دارای هیچ گونه علائم این ویروس نیستند ملزم به رعایت این قانون می‌باشند. تنها افرادی که از اجرای قرنطینه مستغنی هستند رانندگان کامیون هستند که به دلیل تحویل مکرر محصولات مجبور به رد شدن از مرزها می‌باشند.

اقامت دائم کانادا یا همان Pr چیست

فردی که با مهاجرت به کشور کانادا به طور قانونی از حق اقامت دائم برخوردار شده است را مفیم دائم کانادا می‌نامند، ولی در عین حال وی شهروند کانادایی محسوب نمی‌شود. البته داشنجویان و یا نیروی کار خارجی با وضعیت مهاجرتی  موقت کانادا، مقیم دائم کانادا به حساب نمی‌آیند.

اقامت کانادا

وضعیت اقامت دائم کانادا چگونه عمل می‌کند

شما به عنوان یک مقیم دائمی کانادا، از حقوق و مزایای بیشتر بهره‌مند خواهید شد از جمله حقوق زیر عباتند از:

 • دسترسی به عموم مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی دریافت می‌کنند.
 •  پوشش بیمه خدمات درمانی
 • امکان زندگی، کار و یا تحصیل در هر منطقه از کانادا
 • امکان اقدام برای دریافت حق شهروندی
 • تحت پوشش و حمایت قانون کانادایی و داشتن حق و آزادی کانادا

بر همین اساس شما با پزداخت مالیات به تمامی قوانین کانادا در سطح فدرال، استان و شهرداری احترام بگذارید.

لازم به ذکر است که شما برای انجام موارد زیر مجاز نسیتید:

 •  داشتن حق رای و یا فعالیت در یک دفتر سیاسی
 • داشتن مشاغلی که نیازمند مجوزهای امنیتی سطح بالا است.

اقامت دائم کانادا چگونه دریافت می‌شود

برای آغاز فرایند اقامت دائم pr نیاز است به نزدیک‌ترین سفارت و کنسولگری مراجعه کنید. برای اخذ ویزای اقامت دائم ارائه موارد زیر الزامی می‌باشد:

 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی مدیکال
 • تکمیل و ارسال  فرم درخواست ویزای اقامت دائم
 • پرداخت هزینه‌های مرتبط با درخواست
 • انجام مصاحبه با نمایندگان مهاجرت

علاوه بر موارد بالا، بر اساس طبیعت و نوع درخواست متقاضی، ممکن موارد زیر مورد نیاز باشد:

 • اصل و کپی و ترجمه رسمی مدارک پشتیبان درخواست که شامل مدارک تحصیلی، گواهی و دیپلم مهارت، مدارک هویتی و یا نامه اسپانسرشیپ و اطلاعات اقوام می‌شود
 •  برخورداری از بودجه مالی کافی برای پشتیباتی از متقاضی در ابتدای اقامت
 • ارائه آزمون های ارزیابی مهارت
 • اثبات وضعیت پناهندگی
 •  ارائه نتایج آزمون زبان
 • پرداخت هزینه‌های جانبی
 • سایر مدارک و آزمون‌های موردنیاز

درافت اقامت دائم کانادا

واجد شرایط بودن برای دریافت اقامت دائم کانادا

برای اینکه بفهمید دارای شرایط لازم برای درخواست و دریافت Pr  هستید یا نه در ابتدا باید در سیستم اکسپرس اینتری یا همان CRS امتیازات خودر ارزیابی کنید و تمامی امتیازات موجود که از دسته های سنی، سطح تحصیلات، مهارت زبان اولیه  و زبان دوم و تجربه شغلی در کانادا ممکن است به دست بیاورید را به سیستم CRS اضافه نمایید.

البته ناگفته نماند که درخواست Pr از راههای مهاجرت کاری و مهاجرت خانوادگی و طرح نامزد استانی کانادا نیز امکانپذیر می‌باشد.

چه کسانی می‌توانند برای اقامت دائم کانادا PR درخواست دهند

برای درخواست اقامت دائم کانادا هر کسی می‌تواند اقدام نماید ولی اولویت و پذیرش با اشخاص واجد شرایط می‌باشد، برای ثابت شدن این موضوع که افراد واجدین شرایط می‌توانند از این موقعیت ارزشمند استفاده کنند یا نه بهتر است در سیستم مشخص شده دولت کانادا یا همان اکسپرس اینتری شرایط سنی، سطح تحصیلات ، مهارت دوره های زبان و تجربه کار در کانادا را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید.

کارت اقامت دائم کانادا Pr

درصورت داشتن کارت Pr وضعیت اقامت دائم شما در کانادا مشخص می‌شود. اگر شما به خارج کشور کانادا سفر داشتید برای برگشت به کانادا نیازمند ارائه پاسپورت و کارت Pr خواهید بود، فرقی نمی‌کند سفر شما از راه هوایی و یا زمینی و دریایی باشد.

اشخاصی که به  خارج از کشور کانادا سفر کرده‌اند چنانچه کارت Pr خود را به همراه ندارند ویا کارت آتها دارای اعتبار نمی‌باشد. موظفند قبل از برگشت به کانادا برای دریافت این کارت مهم اقدام نمایند.

اعتبارکارت Pr عموما 5 ساله برای متقاضیان صادر می‌شود ولی در برخی مواقع اعتبار این کارت یکساله بوده و تاریخ انقضای آن بر روی کارت درج می‌شود.

دولت کانادا کارت‌های پی آر را به آدرس‌های داخل کشور ارسال می‌کند و در برخی مواقع  ممکن است از متقاضی درخواست کند که برای دریافت این کارت به یکی از دفاتر دولتی کانادا به صورت حضوری مراجعه کند.

اطلاعات به روز رسانی شده اقامت دائم کانادا در شرایط ویروس کرونا

در حال حاضر درخواست برای Pr از سوی متقاضیان مورد پذیرش قرار می‌گیرد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این امکان وجود دارد که مشکلاتی در این زمینه به وجود بیاید رسیدگی به این درخواست ها با تاخیر مواجه شود.

هم اکنون به دلیل وجود این بیماری سفر به کانادا و دیگر کشورها با محدودیت‌هایی مواجه است ولی بهتر است بدانید که هیچ پرونده و درخواستی تا زمان بازشدن مجدد پروازها و مرزها ، به دلیل داشتن کمبود و نقص مدارک در پرونده درخواست و یا کسور در ارائه اطلاعات لازم و کامل کردن آزمایش مدیکال در زمان تعیین شده، مختومه و یا رد نخواهد شد.

اگر شما دارای علائم بیماری کرونا نباشید، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا Pr تا قبل از 18 مارچ 2020 درخواست نمایید.

چنانچه افراد دارای هرگونه علائم بیماری کووید ۱۹ باشند، اجازه سفر و ورود به کانادا  را نخواهند داشت .

همانطوری که قبلا اشاره شد زمانی که  وار خاک کانادا می‌شوید، وضعیت سلامت شما پیش از خروج از منطقه مرزی فرودگاهی کشور کانادا مجددا چک خواهد شد و حتی بدون داشتن علائم بیماری کرونا، ملزم به گذراندن دوره قرنطینه 14 روزه خواهید بود.

اقامت کانادا در شرایط کرونا

برای کارت جدید PR کانادا چگونه می‌توان درخواست داد

درصورت آگاهی از تمام شدن اعتبار کارت اقامت دائم خود، باید درخواست صدور کارت جدید را به سازمان CIC ارسال نمایید. برای این منظور نیاز است شما اطلاعات سفر به خارج از کانادا را لحاظ کرده و آدرس و تاریخچه اشتغال خود در 5 سال گذشته را ارائه دهید. این اطلاعات برای بررسی درخواست شما به افسر مهاجرت کمک خواهد کرد تا موضوع و وضعیت شما را شناسایی کند.

چنانچه با ثابت شدن شرایط شما برای دریافت کارت پی آر برای پلیس مهاجرت شما می‌توانید برای دریافت کارت دائم کانادا به دفاتر مهاجرت این کشور مراجعه نمایید در حال حاضر سازمان CIC از شما می‌خواهد که در زمان دریافت کارت PR خود، کارت قدیمی را همراه آورده و تحویل دهید. بنابراین نیازی نیست شما کارت قدیمی خود را در به همراه درخواست صدور کارت جدید ارسال نمایید.

طبق پیشنهاد سازمان CIC، برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلات احنمالی لازم است، از دو ماه قبل از اتمام اعتبار کارت اقامت دائم کانادا PR نسبت به تمدید و دریافت کارت جدید اقدام نمایید. ناگفته نماند که پروسه تائید و صدور کارت پی آر جدیدیه چند هفته زمان نیاز دارد.

مواردی که موجب از بین رفتن وضعیت اقامت دائم کانادا (PR) متقاضی می‌شود

هماطوری که ملاحظه کردید وضعیت اقامت دائم شما با منقضی شدن کارت Pr ار بین نمی‌رود. درصورت بروز موارد زیر در یک روند رسمی شما اقامت دائم خود را از دست خواهید داد:

 •  افسر مهاجر و یا مجری تصمیم‌گیرنده، پس از استعلام وضعیت شما و یا تجدید نظر مدرک PRTD تشخیص دهد که دیگر واجدشرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا نیستید.
 •  اگر شما به صورت داوطلبانه از اقامت دائم خود صرف نظر کنید.
 • دستور حذف از سیستم اقامت دائم برای شما صادر شود.
 •  درصورتی که شهروندی کانادا را دریافت کرده باشید.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند