ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA چیست؟

ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA چیست؟

برای اینکه سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعتبار مدرک تحصیلی خارجی شما نظیر دیپلم و گواهی آموزشی را مورد ارزیابی قرار دهد، به ارسال ECA مقطع تحصیلی خود یا همان ارزیابی اعتبار آموزشی نیاز دارید. بنابراین در کنار مهارت‌های زبان، معیار دیگری که درخواست اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا و ارزیابی رتبه شما در pool کاندیداهای مهاجرت کاری بسیار مهم و تاثیرگذار می‌باشد، تحصیلات شما خواهد بود. ECA همان مدرک پیش‌نیاز و متداولی است که  موردنیاز برای اکثر برنامه‌های مهاجرت کاری فدرالی از جمله اکسپرس اینتری خواهد بود. در واقع می‌توان گفت ECA، اعتبار آموزشی مدرک و گواهی تحصیلات شما را در مقایسه با استاندارد آموزشی کانادا مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

ارزیابی اعتبار آموزشی

اگر شما واجد شرایط برای مهاجرت کاری اکسپرس اینتری تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال باشید، باید پیش از رفتن به مرحله pool کاندیدای اکسپرس اینتری به ارسال یک ECA نیاز خواهید داشت. زمانی نیاز به ارزیابی اعتبار آموزشی ECA برای ارسال به مرحله pool نخواهید داشت که تحت برنامه تاجران ماهر یا همان اسکیل تریدر FST و یا کلاس تجربه کانادایی CEC واجد شرایط محسوب شده باشید. اما اگر بخواهید از امتیاز CRS بخش تحصیلات خود در این زمینه استفاده کنید به  ECA نیاز خواهید داشت..

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ECA  اگرچه مدرک و سطح تحصیلات شما را با معادل کانادیی آن مقایسه می‌کند، به طور حتم برای دوره‌های تحصیلی که در کانادا گذرانده و مدرکی که دریافت کرده‌اید، نیازی به ECA نخواهید داشت.، و در صورت داشتن یک مدرک عالی دانشگاهی، آخرین و بالاترین مدرک تحصیلی شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که با داشتن تمامی مدارک می‌توانید آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و از این طریق امتیازات زیادی در سیستم CRS و pool اکسپرس اینتری بدست ‌آورید. در این برنامه چنانچه همسرتان شما را همراهی کرده و دارای تحصیلات دانشگاهی بوده باشد، می‌تواند برای ECA اقدام نماید. البته باید گفت انجام این کار توسط همسر شما ضرورتی ندارد.

ارزیابی اعتبار آموزشی

پروسه ارسال گزارش  ECA

برای ارسال ECA مراحلی موردنیاز است که در این بخش به نحوه ارسال آن خواهیم پرداخت، به این صورت که با دریافت ECA می‌توانید نتایج گزارش آن‌ را به پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری خود آپلود کنید. شما باید جهت درخواست اقامت دائم اصل تمام مدارک و گزارش ECA  خود را نگه دارید. هیچکدام از سازمان‌‌های ارزیابی وظیفه ارسال ECA  را بر عهده ندارد و شما باید شخصا نتایج ECA  را در پروفایل آنلاین اکسپرس اینتری آپلود کرده و برای درخواست اقامت دائم از آن استفاده نمایید.

بنابراین امتیازی که در این زمینه می‌توانید برای مدرک تحصیلی خود دریافت کنید 150 بوده و چنانچه به همراه همسر خود درخواست داده باشید امتیازتان 140 خواهد بود. در سیستم اکسپرس اینتری جزئیات امتیازات این بخش  به شرح جدول زیر می‌باشد:

مدرک دانشگاهی دکترا PHD ۱۵۰ امتیاز
مدرک کارشناسی ارشد ۱۳۵ امتیاز
مدرک حرفه‌ای در مشاغل مجاز ۱۳۵ امتیاز
۲ یا چند گواهی، دیپلم یا مدرک دانشگاهی، یکی از آنها باید حداقل یک مقطع ۳ساله دانشگاهی باشد ۱۲۸ امتیاز
مدرک کارشناسی (حداقل دوره ۳ساله آموزشی) ۱۲۰ امتیاز
گواهی و دیپلم دوره‌های آموزشی و فنی (دوره‌های ۲ساله) ۹۸ امتیاز
گواهی و دیپلم دوره‌های آموزشی و فنی (دوره‌های ۱ساله) ۹۰ امتیاز
دیپلم دبیرستان و فنی و حرفه‌ای ۳۰ امتیاز

با مشاهده جدول بالا به راحتی به این موضوع پی خواهید برد که برای ساختن یک پروفایل کاربری آنلاین موفق در سیستم اکسپرس اینتری و اخذ دعوتنامه درخواست اقامت دائم کانادا، تحصیلات دانشگاهی شما بسیار مهم و موثر واقع خواهد شد. بنابراین شرکت در برنامه مهاجرت کاری اکسپرس اینتری برای دریافت گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی مدرک تحصیلی یا ECA امری ضروری به حساب می‌رود.

پروسه ارزیابی مدارک و صدور ECA  ممکن است چند هفته و یا چند ماه زمان ببرد و از آنجایی که شما به عنوان متقاضی اسکیل ورکر در مرحله pool اکسپرس اینتری نیاز به ECA دارید تا واجد شناخته شوید، شروع ECA یا همان ارزیابی اعتبار آموزشی از مراحل ابتدائی مهاجرت کاری اکسپرس اینتری محسوب می‌شود.

ارسال گزارش ESA

سازمان‌های مورد تایید IRCC

در حال حاضر 7 سازمان مختلف در زمینه ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ECA خدمات ارائه می‌کنند که مورد تایید IRCC می‌باشند. دقت داشته باشید که مدارک صادره توسط هر یک از سازمان‌ها از تاریخ شروع به مدت 5 سال اعتبار خواهد داشت.

سازمان خدمات آموزش جهانی WES

از سازمان‌های مشهور و مورد تایید IRCC برای ارائه گزارش ECA در خارج از کانادا، سازمان WES می‌باشد. برای تماس تلفنی با این سازمان باید از داخل کانادا اقدام کنید، همچنین این سازمان برای مشتریان حضوری بدون هماهنگی قبلی خدمات ارائه نمی‌دهد. آدرس سازمان به قرار زیر است:

                                                                                     ۲ Carlton Street, Suite 1400 Toronto ON M5B 1J3

برای برقراری ارتباط با این سازمان می‌توانید فرم‌های آنلاین قرار گرفته در وب‌سایت این مجموعه را به صورت الکترونیکی پر کنید، و یا می‌توانید بسته درخواست خود را به همراه مدارک مناسب و رسمی ایمیل نمایید. با خدمات ECA سازمان WES می‌توانید از امکانات زیر استفاده نمایید:

  • به استثنای مشاغل پزشکی و داروسازی که دارای سازمان ECA متفاوتی هستند، می‌توانید از ECA مورد تائید IRCC بهره‌مند شوید.
  •  با شفاف‌سازی و رسمی کردن تحصیلات و مدارک تحصیلی خود، اهداف خودتان را در کانادا دنبال کنید.
  • مدارک تحصیلی شناسایی شده و گزارش ECA خود را برای استفاده‌های بعدی ذخیره نمایید.( سازمان WES صلاحیت شغلی یا تجاری را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد)

براساس گزارشات وب‌سایت WES مدارک شما پس از دریافت، بررسی و تایید و پرداخت هزینه ظرف 35 روز کاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. (پرداخت هزینه شامل 220 دلار کانادا بدون احتساب مالیات بر فروش 13 درصدی و هزینه‌های جانبی خواهد بود.)

سازمان خدمات آموزش تطبیقی CES

این سازمان در شهر تورنتو واقع شده و بخش ادامه تحصیل دانشگاه تورنتو می‌باشد و در تاریخ 17 آبریل 2013 برای ارائه گزارش ECA  توسط سلزمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی انتخاب گردید. سازمان CES  در آدرس زیر واقع شده است:

            St. George Street, Toronto, Ontario learn@utoronto.ca  416_978_2400416_978_6666_ 158 Fax

سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبارسنجی کانادا  ICAS

از دیگر سازمان‌های مورد تایید IRCC، سازمان ICAS LDFHAN می‌باشد که در  Guelph انتاریو واقع شده و از سال 1993 به ارائه خدمات ارزیابی آموزشی می‌پردازد. آدرس این سازمان به قرار زیر می‌باشد:

  Ontario AgriCentre ۱۰۰ Stone Road West, Suite 102 Guelph ON N1G 5L3 fsw@icascanada.ca  (do not send applications by email they will not be accepted) 519_763_7282519_763_6964 Fax

سازمان بین‌المللی خدمات ارزیابی صلاحیت IQAS

این سازمان خدمات ECA دولت آلبرتا را ارائه می‌کند و از آگوست 2015 مورد تایید IRCC قرار گرفته است. روش ارتباطی این سازمان تلفنی می‌باشد و ساعات تماس با این سازمان از 8:15 صبح تا ظهر و 1 تا 4:30 بعدازظهر به وقت آلبرتا می‌باشد. سازمان IQAS در آأرس زیر واقع شده است:

      International Qualifications Assessment Service ۹th floor, 9942 108 Street Edmonton, AB T5K 2J5 Canad

۷۸۰-۴۲۷-۲۶۵۵ Edmonton) ۳۱۰-۰۰۰۰, then 427-2655 (toll-free in Alberta) ۱-۸۰۰-۹۹۹-۳۹۶۵ (Saskatchewan) ۱-۸۶۶-۶۹۲-۷۰۵۷ (Northwest Territories) (Country specific prefix)-1-780-427-2655 (International

سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبار ICES

خدمات این سازمان توسط موسسه فناوری بریتیش کلمبیا ارائه می‌گردد. موارد مورد ارزیابی این سازمان عبارتند از: مدارک و صلاحیت‌های تجاری، دوره‌های نظامی، دوره‌های زبان، مجوز و لایسنس‌های حرفه‌ای، کارآموزی، تجربه کار یا زندگی، دوره‌‌های آموزشی مداوم که در موسسات ناشناخته گذرانده شده باشند و دوره‌های توسعه حرفه‌ای بدون واحد آموزشی. این سازمان در آگوست 2015 انتخاب و تعیین شد. بنابراین چنانچه ECA  خود را پیش از این تاریخ ار این سازمان دریافت کرده باشید باید آن را بروز رسانی نمایید. این سازمان در آدرس زیر قرار دارد:

International Credential Evaluation Service (ICES) ۳۷۰۰ Willingdon Avenue Burnaby, British Columbia CANADA V5G 3H2 icesinfo@bcit.ca 

سازمان و شورای پزشکی کانادا MCC

این سازمان گزارش ECA  را برای مدارک پزشکی ارائه می‌دهد. (برای آن دسته از پزشک‌ها و پزشک‌های متخصصی می‌باشد (ناک 3111 یا ناک 3112) که مایل به دریافت گواهی برای کار در کانادا هستند) اقدام به این کار برای شما ضروری است اما برای اینکه به عنوان دکتر در کانادا بتوانید کار کنید کافی نمی‌باشد. همچنین انتظار می‌رود شما الزامات دولت استانی و قلمروی خود را برآورده کنید که شامل دوره تحصیلات تکمیلی و ارزیابی فشرده قبل از اخذ مجوز پزشکی می‌شود.

هیئت بررسی داروسازی کانادا PEBC

این سازمان در تاریخ 6 ژانویه توسط IRCC تشکیل یافت (برای داروسازانی که مایل به دریافت گواهی برای کار در کانادا هستند) این سازمان به ارائه گزارش ECA برای متقاضیان اسکیل ورکر فدرال اکسپرس اینتری FSWP و متقاضیان CEC می‌پردازد. داشتن ECA برای برنامه‌های مربوط به تشخیص اعتیار در یک حرفه نظام‌مند همچون داروسازی (ناک 3131) ضروری است اما برای تمام پروسه کفایت نمی‌کند. بنابراین شما باید با سازمان تنظیم‌کننده قوانین استانی و قلمرو مورنظر خود در کانادا ارتباط داشته باشید تا برای ارزیابی‌های بعدی قبل از دریافت مجوز برای کار داروسازی در استان قلمرو دلخواه، پیش‌نیازهای ضروری را فراهم نمایید.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند