دعوتنامه درخواست یا ITA اکسپرس اینتری چیست؟

دعوتنامه درخواست یا ITA اکسپرس اینتری چیست؟

برای اینکه در کشور کانادا برای خودتان کار داشته باشید باید در برنامه‌های مهاجرت کاری این کشور شرکت نمایید. برای راحتی انجام این کار، دولت کانادا یک سستم استاندارد مهاجرتی تحت عنوان سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کرده است که با ایجاد پروفایل در این سیستم می‌توانید در برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا شرکت کنید. برای اینکه بتوانید در این سیستم برگزیده شوید یک دعوتنامه اسپرس اینتری دریافت خواهید کرد. در این صورت امکان شرکت در برنامه‌های مهاجرت کاری کانادا به سهولت برای شما امکانپذیر خواهد بود. دعوتنامه اکسپرس اینتری چه مفهوم و کاربردی دارد؟ برای آگاهی در مورد این دعوتنامه مطالعه این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

سیستم اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

این سیستم در واقع یک سیستم استاندارد برای مهاجرت به کانادا می‌باشد که به منظور انتخاب نیروهای ماهر برای مهاجرت به کانادا ایجاد شده است. این سیستم به طور کامل آنلاین بوده و مورد استفاده دولت فدرال، استان‌ها و کارفرمایان کانادایی می‌باشد. از مهم‌ترین و رایج‌ترین برنامه مهاجرت کاری کانادا، می‌توان به برنامه اسکیل ورکر کانادا اشاره کرد. البته برنامه‌‌های دیگری در این زمینه وجود دارند که غبارتند از: کلاس تجربه کانادایی، تاجران ماهر و برنامه‌های نامزدی استانی کانادا که به طور معمول یکی از زیر دسته‌های خود را به اکسپرس اینتری اختصاص می‌دهند.

نحوه عملکرد سیستم اکسپرس اینتری

بررسی برنامه‌های مهاجرت کاری مختلف کانادا اولین قدم در رابطه با مهاجرت کاری این کشور می‌باشد. چک کردن الزامات موردنیاز بعد از بررسی برنامه‌های مختلف و انتخاب برنامه متناسب با شرایط خودتان، امری بسیار مهم محسوب می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید در برنامه اسکیل ورکر فدرال شرکت کنید حداقل باید یک‌سال سابقه کار مرتبط داشته باشید و مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی را به دست‌آورید. چنانچه واجد شرایط اولیه باشید، می‌توانید یک پروفایل در اکسپرس اینتری ایجاد کنید و مدارک خود را بارگذاری نمایید.

 توجه داشته باشید که بررسی پروفایل شما بعد از ثبت اطلاعات لازم، مدتی طول خواهد کشید. در سیستم اکسپرس اینتری ارزیابی متقاضیان براساس سیستم امتیازبندی تحت‌ عنوان CRS انجام می‌شود. در صورت کسب حداقل امتیاز تعیین شده برای هر برنامه شانس شما برای انتخاب شدن بالا خواهد رفت. البته افرادی برای مهاجرت کاری به کانادا انتخاب می‌شوند که بتوانند بالاترین امتیاز ممکن را کسب نمایند. معیارهای مختلف این سیستم عبارتند از: سن، تحصیلات، سابقه کار و مهارت در زبان و …

نحوه عملکرد دعوتنامه ITA

نحوه اخذ دعوتنامه ITA اکسپرس اینتری

افرادی موفق به دریافت دعوتنامه ITA اکسپرس اییتری خواهند شد که پس از رتبه‌بندی بیشترین امتیازات را به عنوان نامزدهای منتخب برگزیده کسب کرده باشند. بنابراین این دعوتنامه برای آن دسته از افراد خوش شانسی که نمره بالایی در سیستم CRS کسب کرده‌اند، از سوی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال خواهد شد. همچنین اگر جزء نامزدهای برتر باشید امکان مشاهده دعوت‌‌نامه ITA  اکسپرس اینتری خود در بخش مکاتبات اکسپرس اینتری را خواهید داشت. با دریافت این دعوتنامه می‌توانید اقامت دائم کانادا را نیز به دست‌ آورید، البته دقت داشته باشید که بعد از اخذ دعوتنامه مراحل دیگری نیز برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارند، و پس از دریافت دعوتنامه ITA  اکسپرس اینتری تنها 60 روز فرصت دارید تا درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه دهید.

رد کردن یا منقضی شدن دعوتنامه ITA

 پس از دریافت دعوتنامه درخواست اقامت دائم کانادا ممکن است حالات زیر رخ دهد:

پذیرفتن دعوتنامه ITA: چنانچه دعوتنامه شما مورد پذیرش قرار گیرد حدکثر طی 2 ماه درخواست اقامت دائم خود را ارسال نمایید. بهتر است انجام این کار را به روزهای پایانی موکول نکنید زیرا به دلیل مشکلات پیش‌بینی نشده احتمال دارد به ارسال درخواست در زمان تعیین شده موفق نشوید.

رد کردن دعوتنامه ITA: با رد شدن دعوتنامه، پروفایل شما مجدداً به سیستم اکسپرس اینتری انتقال داده می‌شود تا برای دریافت دعوتنامه جدید در آینده فعال بماند.

عدم پاسخ به دعوتنامه ITA:  برای قبول یا رد دعوتنامه ITA خود اقدام نمایید در غیر اینصورت بعد از گذشت دو ماه دعوتنامه منقضی شده و پروفایل شما غیرفعال خواهد شد. در این صورت برای شرکت در برنامه‌های اکسپرس اینتری در روزهای آینده باید یک پروفایل جدید ایجاد نمایید.

دلایل مختلفی برای رد دعوتنامه ITA  برای شخص منتخب اکسپرس اینتری وجود دارند که مهم‌ترین آن عدم تطابق پروفایل با واقعیت می‌باشد. به این صورت که شخص متقاضی ممکن است در پروفایل خود ادعاهایی مطرح کرده باشد که در زمان دریافت دعوتنامه ITA قادر به اثبات آن‌‌ها نباشد. بنابراین در زمان بررسی نهایی مدارک امتیاز شخص با امتیاز سیستم اکسپرس اینتری مطابقت نخواهد داشت و سبب رد شدن درخواست وی خواهد شد. از جمله مواردی که باعث می‌شود امتیاز شخص نسبت به زمان درخواست کمتر شده و درخواست اقامت وی رد شود عبارتند از:

 • در زمان دریافت دعوت‌نامه پیشنهاد شغلی از کانادا نداشته باشید.
 • اعتبار نمرات آزمون زبان شما منقضی شده است.
 • در زمان دریافت دعوت‌نامه تاییدیه نامزدی استانی را نداشته باشید.

رد دعوتنامه ITA

اقدامات لازم بعد از پذیرفتن دعوتنامه ITA

 پس از اخذ دعوتنامه ITA اکسپرس اینتری در پروفایل در صورت پذیرش آن باید اقدماتی را انجام دهید که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فرم‌هایی که مشابه فرم‌های قبلی هستند را با جزئیات بیشتری تکمیل نمایید. به عنوان مثال تاریخچه سفر 10 سال گذشته خود را باید ذکر نمایید.
 • بعد از تکمیل نمودن این فرم‌ها باید تمامی اطلاعات ثبت شده در پروفایل خود را از طریق مدارک و مستندات معتبر اثبات نمایید. (این مدارک همراه با درخواست اقامت دائم کانادا که از طریق صفحه شخصی در اختیار شما قرار داده شده بارگذاری شود.)
 • با انطباق مدارک ارائه شده با اطلاعات موجو در پروفایل شما از سوی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نکته: در صورتی که مدارک خود را در سیستم اکسپرس اینتری نادرست بارگذاری کنید با محرز شدن عدم صداقت شما در این رابطه، درخواست شما رد خواهد شد و امکان محروم شدن برای ورود به کانادا تا 5 سال را خواهید داشت.

مدارک موردنیاز برای دعوتنامه ITA اکسپرس اینتری

 شما می‌بایست پس از دریافت دعوتنامه ITA مدارک مختلفی را به منظور اخذ اقامت دائم کانادا که مرتبط با اطلاعات پروفایل اکسپرس اینتری  باشد را ارائه نمایید که این مدارک شاما موارد زیر خواخند بود:

 • پاسپورت معتبر و پاسپورت‌های پیشین در صورت وجود
 • شناسنامه
 • نتایج آزمون زبان
 • مدارک اثبات‌کننده سابقه کاری
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • مدارک تحصیلی
 • گزارش معاینات پزشکی
 • عکس متقاضی اصلی و اعضای خانواده او
 • اثبات تمکن مالی از طریق ارائه اطلاعات مربوط به کلیه حساب‌های بانکی و…

 در رابطه با گواهی سوءسابقه دقت داشته باشید که چنانچه در هر کشوری 6 ماه بیشتر زندگی کرده باشید باید گواهی سوءسابقه را از ادراه پلیس آن کشور اخذ نمایید. در برخی موارد ممکن است مدارک زیر بسته به شرایط شما مورد نیاز باشند: ( برخی از مدارک زیر حتما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشند.)

 • گواهی ازدواج
 • نامه معتبر از یک کارفرمای کانادایی مبنی بر وجود پیشنهاد شغلی از این کشور
 • کپی قراردادهای کاری
 • مدارک مربوط به اعضای خانواده از جمله شناسنامه فرزندان
 • اثبات وجود روابط خانوادگی در کانادا
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند