پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست؟

اگر به کشورهای خارجی سفر کرده باشید، حتماً اصطلاح پیکاپ ویرا به گوشتان خورده است. در حال حاضر به دلیل مشکلات دیپلماتیک کشورمان، برخی از کشورها در ایران سفارتخانه ندارند و به همین دلیل آن دسته از شهروندان ایرانی که بخواهند به این کشورها سفر کنند، مجبور خواهند بود تا برای گرفتن ویزای چنین کشورهایی به سفارت آن‌ها در سایر کشورها مراجعه کنند. طبیعتاً انجام جنین کاری هزینه‌هایی را به منظور سفر و اقامت در هتل در بر خواهد داشت. برای حل این مشکل خدماتی تحت عنوان پیکاپ پاسپورت ارائه می‌شود که از طریق آن می‌توان این هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش داد.

پیکاپ به چه معنی است؟

معنی کلمه پیکاپ (Pickup) در اصطلاح انگلیسی برداشتن و یا تحویل گرفتن چیزی و یا کسی است. اما در صنعت توریسم و مهاجرت این کلمه معنی دیگری دارد. برای ورود به کشورهای دیگر نیاز به اخذ ویزا و به بیان دیگر اجازه ورود خواهید داشت. برای اخذ اجاره ورود، شما باید با مدارک خود را آماده کرده و برای مصاحبه به سفارت کشور مربوطه در ایران مراجعه کنید و در صورت تایید شخص مصاحبه‌کننده در سفارت مدنظر، ویزای شما به مرحله ثبت خواهد رسید و پس از درج مهر ویزا در پاسپورت می‌توانید خود را برای سفر آماده کنید.

اما گاهی اوقات جهت اخذ ویزای بعضی از کشورها به دلیل تعطیلی سفارتخانه و یا کنسولگری مدنظر، باید به یک کشور واسطه مراجعه نمایید. در سفارت واسطه نیز با شما مصاحبه خواهد شد و پس از انجام بررسی‌های لازم نتیجه درخواست ویزا به شما اطلاع داده خواهد شد. در صورت تایید درخواست شما، می‌بایست پاسپورت خود را جهت درج ویزا در سریع‌ترین زمان ممکن به سفارت مربوطه تحویل دهید.

از آنجا که حضور شما جهت درج ویزا در پاسپورت الزامی نیست، می‌توانید این کار را از نماینده قانونی خود نیز انجام دهید. این پروسه که شامل تحویل پاسپورت به سفارت توسط نماینده و برگرداندن آن به متقاضی است اصطلاحاً پیکاپ پاسپورت گفته می‌شود.

پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ ویزا چیست و چه تفاوتی با پیکاپ پاسپورت دارد؟

می‌توان گفت پیکاپ پاسپورت تفاوتی با پیکاپ ویزا ندارد و این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم متقاضیان دریافت ویزا پس از اقدام جهت اخذ ویزا و طی شدن مراحل مربوطه، به دلیل صرفه‌جویی در هزینه و زمان امکان یا تمایل سفر به کشور مربوطه را ندارند. در این صورت متقاضی می‌تواند یک کارگزار قابل اعتماد انتخاب کرده و تمامی مدارک موردنیاز و پاسپورت خود را به وی ارائه کند، تا به بدین ترتیب در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی نماید.

از این رو کارگزار شما، با ارسال پاسپورت و مدارک به کنسولگری مربوطه در کشور واسطه، بدون هیچ منع قانونی اقدامات لازم جهت الصاق ویزا به پاسپورت شما را بعمل خواهد آوردو پس از اتمام کار آن را در ایران به شما تحویل خواهد داد. در نتیجه به این فرآیند ارسال پاسپورت، الصاق ویزا و بازگرداندن آن به شخص در اصطلاح “پیکاپ پاسپورت” گفته می شود.

آیا حضور شخص برای دریافت پاسپورت نیاز است؟

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم به روند ارسال پاسپورت به سفارت و بازگرداندن آن به همراه ویزا به متقاضی در اصطلاح پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا گفته می‌شود. هنگامی که از طریق ایمیل پاسخ درخواست ویزا به اطلاع متقاضی رسید، فرد موظف است با در دست داشتن پرینت ایمیل و پاسپورت خود به سفارت کشور مربوطه مراجعه کرده و نسبت به الصاق ویزا اقدام نماید.

در واقع بسیاری از افراد به دلیل محدودیت‌های زمانی و یا صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از سفر مجدد به کشور ثالث و دریافت ویزای خود اجتناب کرده و از خدمات پیکاپ استفاده می‌کند. به بیان دیگر با تعیین نماینده‌ای رسمی دیگر نیاز به حضور شخص در سفارت و سفر مجدد وی به کشور ثالث نخواهد بود و تمام مراحل توسط نماینده رسمی متقاضی در کمترین زمان ممکن و هزینه‌ای به مراتب پایین‌تر انجام خواهد شد.

حضور شخص برای دریافت ویزا

برای چه کشورهایی می‌توان پیکاپ پاسپورت گرفت؟

در حال حاضر کشورهای مختلفی وجود دارند که به دلایل گوناگون در کشور ما سفارتخانه و یا کنسولگری فعال ندارند، اما در این میان کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس مهم‌ترین کشورهایی هستند که در ایران دارای سفارتخانه نیستند. بنابراین برای اخذ ویزای چنین کشورهایی لازم است که به سفارتخانه یا کنسولگری آن‌ها در سایر کشورها مراجعه کنید. با توجه به اینکه تعداد متقاضیان ایرانی برای ورود به این کشورها بسیار زیاد است، خدمات پیکاپ پاسپورت آن‌ها نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

پیکاپ ویزای کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که هر ساله با درخواست تعداد بسیار زیادی ایرانی برای ویزای آن روبه رو می‌شود. با توجه به اینکه سفارت کانادا در کشورمان فعالیت ندارد، شهروندان ایرانی مجبور هستند تا برای انجام امور مربوط به اخذ ویزای کانادا به دو کشور ترکیه و امارات سفر کنند. در حال حاضر خدمات پیکاپ ویزای کانادا، سفارت‌های این کشور در ترکیه و امارات را پوشش می‌دهد و خدمات پیکاپ ویزای کانادا از استانبول، پیکاپ ویزای کانادا از آنکارا، پیکاپ ویزای کانادا از دبی و پیکاپ ویزای کانادا از ابوظبی را شامل می‌شود.

پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ ویزای آمریکا

سفارت آمریکا نیز هیچ فعالیتی در داخل کشورمان ندارد و از سال‌های طولانی تعطیل بوده است. در نتیجه به دلیل نبودن سفارت آمریکا در تهران، متقاضیان ویزای ایالات متحده برای انگشت‌نگاری و مصاحبه باید به یکی از سفارت‌های این کشور در اطراف ایران مراجعه کنند. بیشتر مراجعین سفارت آمریکا در کشورهای ترکیه، امارات و ارمنستان افراد ایرانی بوده است.

پیکاپ ویزای آمریکا

پیکاپ ویزای انگلیس

به دلیل عدم فعالیت سفارت انگلیس در تهران، بسیاری از هموطنان ما برای انگشت نگاری و مصاحبه ویزای انگلیس مجبور می‌شوند، به یکی از کشورهای اطراف ایران سفر کنند و به همین علت پس از ویزا شدن درخواست آن‌ها، برای الصاق ویزای انگلیس بار دیگر باید به کشور ثالث سفر نمایند. در این صورت خدمات پیکاپ ویزای انگلیس سبب تسریع امور و کاهش هزینه متقاضیان خواهد شد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند