ویزای همراه برای کانادا چیست؟

ویزای همراه برای کانادا چیست؟

 

مهاجرت به خارج از کشور اغلب با نگرانی‌هایی همراه است که این نگرانی در رابطه با دوری از خانواده می‌باشد. معمولا وابستگی به اعضای خانواده تا حدی بعضی افراد را با وجود داشتن شرایط مناسب برای تحصیل و کار در کشورهای دیگر منصرف کرده است. در این میان دولت کانادا راهکارهایی برای همراهی اعضای خانواده ارائه می‌دهد که این راهکار تحت عنوان ویزای همراه شناخته شده است.

ویزای همراه چیست؟

اگر شخص متقاضی مجرد باشد و برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کند تنها دغدغه و مشکل وی دوری از والدین خود می‌باشد اما اگر متقاضی دارای همسر و فرزند باشد نگرانی و مشکل خانوادگی وی برای مهاجرت بیشتر خواهد شد. در این صورت متقاضی اگر بخواهد به تنهایی به کانادا مهاجرت کند که فاصله زیادی هم با ایران دارد از یک سو سازگاری با محیط و فرهنگ کشور مقصد و ارتباط با دیگران و از سوی دیگر دوری از خانواده باعث ایجاد مشکلات روحی برای وی خواهد شد. برای حل چنین مشکلاتی ویزای همراه مؤثر بوده و به مهاجران کمک می‌کند تا بتوانند افراد و بستگان درجه یک خود را همراه خویش به کشور مورد نظر ببرند.

ویزای همراه چیست؟

ویزای همراه تحصیلی کانادا

افرادی که قصد تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا را دارند این امکان برایشان وجود دارد که اعضای خانواده خود را به کانادا ببرند. برای این کار شخص متقاضی باید مجوز تحصیلی کانادا study permit را دریافت کرده باشد. مجوز تحصیلی کانادا یک مجوز موقت می‌باشد یعنی دارنده آن بعد از پایان مدت اعتبار مجوز باید کشور کانادا را ترک کند. دقت داشته باشید که به هنگام درخواست مجوز تحصیلی در کانادا باید به همراهی اعضای خانواده در درخواست خود نیز اشاره نمایید.

تصمیم گیری در رابطه با درخواست همراه به عهده افسر پرونده می‌باشد، زیرا هنگامی که برای همراهی خانواده در زمان تحصیل در کانادا درخواست می‌کنید افسر پرونده ممکن است به این موضوع شک کند که متقاضی با پایان یافتن مدت مجوز تحصیل خود قصد ترک کردن کانادا را نداشته باشد. برای حل چنین مشکلی متقاضی بایدبرا به هنگام ارسال درخواست خود در رابطه با دلیل همراهی خانواده در کانادا توضیح جامعی ارائه دهد.

موضوع دیگری که در این زمینه حائز اهمیت است، مسئله تمکن مالی متقاضی می‌باشد که در این صورت شخص متقاضی تحصیل در کانادا باید حتما ثابت کند که قدرت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را دارد، در غیر اینصورت مجوز تحصیلی کانادا بر وی داده نمی‌شود. حال اگر وی قصد همراهی اعضای خانواده به کانادا را دارد باید توان مالی کافی برای حمایت از اعضای خانواده خود را اثبات نماید، که در این صورت میزان بودجه لازم برای دریافت ویزای همراه کانادا بیشتر خواهد بود.

از این رو بهتر است بدانید که اگر قصد دارید اعضای خانواده خود را به همراه خویش به کانادا ببرید شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای شما نسبت به حالت عادی کمتر خواهد بود و هزینه‌های مربوط به زندگی در کانادا (هزینه خوراک، مسکن، بیمه درمانی و… ) نیز به مراتب بالا خواهد بود.

ویزای همراه همسر

چنانچه شخص متقاضی قصد داشته باشد همسرش را همراه خود به کانادا ببرد باید در درخواست خود این موضوع را قید نماید. در صورت موافقت با درخواست وی همسر شخص متقاضی واجد شرایط برای اخذ مجوز کار آزاد کانادا open work pormit خواهد بود. با داشتن این مجوز همسر شخص متقاضی می‌تواند بدون نیاز به پیشنهاد شغلی و یا ارزیابی بازار کار کانادا در طول دوران تحصیل همسر خود به صورت تمام وقت به کار کردن مشغول باشد، اما اگر زن و شوهر هر دو قصد تحصیل در کانادا را داشته باشند باید به صورت جداگانه برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا اقدام نمایند.

درخواست ویزای همراه کانادا برای همسر همزمان با درخواست شخص متقاضی و یا بعد از رفتن او به کانادا امکانپذیر می‌باشد. معمولا همسر شخص متقاضی در ابتدا می‌تواند با ویزای توریستی به کانادا برود و سپس برای دریافت ویزای همراه و گرفتن مجوز کانادا اقدام نماید.

ویزای همراه فرزندویزای همراه فرزندان

شخص متقاضی تحصیل در کانادا در زمان حضور در کانادا می‌تواند برای همراهی فرزندان وابسته خود درخواست دهد. با صدور این ویزا فرزند یا فرزندان شخص متقاضی اجازه اقامت را فقط تا زمان پایان اعتبار مجوز تحصیلی والدین خواهند داشت. فرزندان شخص متقاضی می‌توانند در مقطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه در مدارس کانادا به تحصیل بپردازند. با این شرط که یکی از والدین آن‌ها مجوز کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشند. البته ناگفته نماند فررندان با رسیدن به سن قانونی برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها باید مجوز تحصیلی کانادا را اخذ نمایند.

درخواست برای ویزای همراه کانادا

برای دریافت ویزای همراه کانادا براساس شرایط خود می‌توانید ویزای توریستی و یا مجوز کار را انتخاب کنید، ویزای توریستی اجازه حضور در کشور کانادا را تا حداکثر شش ماه به شخص متقاضی می‌دهد و مجوز کار برای همسران براساس مجوز تحصیلی شخص متقاضی مشخص می‌شود. علاوه بر این دو گزینه دو روش دیگری هم برای درخواست ویزای همراه وجود دارد؛

روش اول- همزمان با درخواست شخص متقاضی، درخواست برای ویزای همراه انجام می‌شود که در این روش همانطوری که قبلا اشاره کردیم ممکن است همراهی تاثیر منفی در پرونده متقاضی ایجاد کرده و درخواست وی برای ویزای تحصیلی کانادا ریجکت شود.

روش دوم- درخواست متقاضی طیق روال برای ویزای تحصیلی کانادا ارائه شده، سپس با بررسی پرونده توسط افسر مهاجرت کانادا و تایید درخواست وی، فرآیند درخواست ویزای همراه کانادا برای اعضای خانواده شخص متقاضی شروع می‌شود، بنابراین طبق این روال، درخواست ویزای همراه کانادا تاثیری بر مجوز تحصیلی متقاضی نمی‌گذارد.

مدارک مورد نیاز ویزای همراه کانادا

در این مرحله شما باید تمامی مدارک را به طور کامل گردآوری کنید و در پر کردن فرم‌های موردنیاز دقت کافی را داشته باشید زیرا ارائه هر گونه اطلاعات نادرست درخواست شما را رد خواهد کرد. وارد کردن اطلاعات دقیق اعضای خانواده بسیار مهم بوده و ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی از جمله گرفتن نامه از بانک در ارتباط با گردش حساب بانکی شخص متقاضی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدارکی که باید طی روند درخواست ویزای همراه به سفارت کانادا ارائه دهید به شرح زیر می‌باشد:

  • ارائه فرم‌های درخواست تکمیل شده
  • دعوت‌نامه
  • اثبات تمکن مالی
  • گواهی ازدواج و یا مدارک اثبات روابط خانوادگی
  • ارائه پاسپورت
  • کپی مجوز تحصیلی شخص متقاضی
  • ارائه بیومتریک و معاینات پزشکی در صورت نیاز

مدت اقامت شما در کانادا زمانی تعیین خواهد شد که درخواست شما برای ویزای همراه کانادا مورد پذیرش قرار بگیرد که این امر به نوع ویزای مورد درخواست شما بستگی دارد.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند