بورسیه تحصیلی دانشگاه کوچ

تحصیل در خارج از کشور چه مزایایی دارد؟

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا تصمیم‌ می‌گیرند تا برای ادامه تحصیل و کسب مدرک معتبر تحصیلی به یکی کشورهای خارجی سفر نمایند. امروزه در کشور ما نیز این مسئله به شدت رواج یافته و دانشجویان ایرانی زیادی برای ادامه تحصیل قصد عزیمت به کشورهای دیگر می‌نمایند.

اما مهم‌ترین موضوعی که مطرح است ابتدا باید بدانید مهاجرت حهت ادامه تحصیل به کشورهای خارجی چه مزایا و معایبی دارد و یا می‌توانید از زادگاه و خانواده خود به مدت طولانی دور باشید؟ آیا توانایی مالی کافی برای نامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشورهای دیگر را دارید؟ صدها سوال دیگر در این راستا وجود دارد که شما با در نظر گرفتن هر کدام، چنانچه شرایط لازم جهت تحصیل خارج از کشور را داشتید می‌توانید با انتخاب گزینه مناسب تحصیلی خود را برای مهاجرت تحصیلی آماده نمایید.

در این مقاله سعی کرده‌ایم با استفاده از تجارب دانشجویان فارغ‌التحصیل خارج از کشور و کارشناسان و مشاوران تیم مهاجرتی سفیر اپلای اطلاعات دقیقی را در این زمینه در اختیار متقاضیان گرامی قرار دهیم.

تحصیل در خارج از کشور

مزایای تحصیل در خارج از کشور

در این بخش به مزایا و معایب تحصیل در خارج از کشور می‌پردازیم:

ورود به دانشگاه بدون کنکور

از مهم‌ترین مزیت تحصیل در خارج از کشور می‌توان به ورود دانشجو به دانشگاه بدون کنکور اشاره کرد. از آنجا که ورود به دانشگاه در ایران در حال حاضر برای همه افراد مهیا نیست و علاقه‌مندان نمی‌توانند به راحتی در رشته موردنظر خود به تحصیلات عالی دست یابند، افراد تلاش می‌کنند تا از سدی به نام کنکور گذشته و وارد دانشگاه شوند. اما به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه‌ها و رشته‌های دانشگاهی همه متقاضیان نمی‌توانند در رشته موردنظر خود تحصیل کنند. بنابراین متقاضیان یا باید ماه‌ها و یا شاید سال‌ها برای ورود به دانشگاه موردنظر خود تلاش نمایند و یا قصد ترک کشور خود برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورنظر نماید. بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا به آزمون ورودی و کنکور نیازی ندارند و دانشجویان با در نظر گرفتن استعداد و علاقه و داشتن سزمایه کافی می‌توانند در رشته موردنظر تحصیل نمایند. کسب مدرک تحصیلی معتبر بین‌المللی از دانشگاه‌های برتر دنیا آینده شغلی و زندگی شما را تضمین خواهد کرد.

آشنایی با فرهنگ‌های جدید

با تحصیل در خارج از کشور این فرصت برای شما وجود دارد که با فرهنگ وتمدن کشور مقصد آشنا شوید. همچنین با وجود دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر، با فرهنگ ملل‌های دیگر نیز شناخت پیدا می‌کنید. وسعت بخشیدن به نگرش جدید شما در مورد مسائل مختلف از مزیت آشنا شدن با فرهنگ ملل‌های دیگر در طول زمان تحصیل می‌باشد. با تحصیل در خارج از کشور می‌توانید دوستانی از سایر ملل‌ها نیز پیدا کنید که در آینده، فرصت‌های شغلی بسیاری را برای شما فراهم می‌کند.

آشنایی با یک زبان دیگر

تجصیل در خارج از کشور علاوه بر تحصیلات آکادمیک امکان آشنایی با یک زبان دیگر را برای شما به ارمغان می‌آورد. از آنجا که امروزه آشنایی با یک زبان بین‌المللی همچون زبان انگلیسی که زبان اول دنیا می‌باشد، می‌تواند فرصت‌های شغلی بهتری برای شما رقم بزند. در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های موجود در بازار کار، آشنایی با زبان‌‌های دیگر دنیا یک امتیاز در یافتن شغل محسوب خواهد شد.

شناخت بیشتر فرد از خویش و بالا رفتن اعتماد به نفس

همانطور که آگاه هستید زندگی به صورت فردی و دانشجویی با اینکه مشکلات خاص خود را دارد اما در عین حال به شما کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسید و با تکیه بر توانایی خود در امور زندگی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. بنابراین در این نوع سبک زندگی با غلبه بر مشکلات به تنهایی می‌توانید از زندگی و مشکلات پیرامون آن درک بهتری پیدا کرده و در مقابل مشکلات مقاوم‌تر شوید.

داشتن فرصت‌های شغلی بیشتر

یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل در خارج از کشور، داشتن فرصت‌های شغلی فراوان هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور می‌باشد. کسب تجربه بین‌المللی، تسلط به یک زبان دیگر و سایر موارد شانس شما را در پیدا کردن موقعیت‌های بیشتر در کار و زندگی بالا خواهد برد. با توجه اینکه در دنیای امروز با بحران‌های مختلف اقتصادی رو به رو هستیم، تحصیل در خارج از کشور در یافتن فرصت‌های شغلی بیشتر یک امتیاز ویژه محسوب خواهد شد.

معایب و مشکلات تحصیل در خارج از کشور

با کسب اطلاعات کافی در مورد مزایای تحصیل در خارج از کشور در این بخش می‌خواهیم شما را با مشکلاتی که همواره در کنار تحصیل خارج از کشور وجود دارد آشنا کنیم. به طور کلی ایرانیان دارای عواطف و احساسات ظریفی نسبت به افراد دیگر کشورها هستند که این به دلیل وابستگی زیاد به خانواده می‌باشد. بنابراین ممکن است در خارج از کشور خود، احساس غربت در زندگی خود کنید.

مسئله دیگری که باید مورد توجه شما قرار گیرد این است که تحصیل در خارج از کشور با هزینه‌های قابل توجهی همراه است. بنابراین باید پیش از رفتن از توانایی خود در تامین هزینه‌ها مطمئن شوید و یا کشوری را برای تحصیل انتخاب کنید که برای دانشجویان بین‌المللی خود بورسیه تحصیلی و کم هزینه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرند.

هزینه تحصیل در خارج از کشور

هزینه‌های تحصیل و زندگی در خارج از کشور

به طور کلی تجصیل در خارج از کشور بدون در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی، اسکالرشیپ‌ها و فلوشیپ‌ها هزینه‌های قابل توجهی زا در بر دارد. بهتر است پیش از مهاجرت این موارد را در نظر گرفته تا در ادامه راه دچار مشکل نشوید. از آنجا که هزینه‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور بسیار بالا می‌باشد، دانشجو را مجبور می‌کند تا علاوه بر حمایت‌های مالی از سوی خانواده و یا دریافت بورسیه‌های تحصیلی، به کارهای پاره‌وقت نیز در کشور مقصد مشغول شوند. البته هزینه‌های زندگی در خارج به سبک زندگی فرد و کشور موردنظر نیز بستگی دارد.

بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از سفر تمام جوانب به خصوص تامین هزینه‌های مالی را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال اگر در کشوری مانند فرانسه، آلمان و یا ایتالیا قصد ادامه تحصیل دارید باید به حداقل هزینه برخی از اقلام زیر توجه کنید:

کرایه یک اتاق در شهر های متوسط:

  • حداقل هزینه محل سکونت 300 یورو (250 یورو کرایه+50 یورو هزینه‌های جانبی مثل برق و آب و گرما)
  • هزینه خوراک در یک ماه حدود 200 یورو
  • بیمه 70 یورو
  • حمل و نقل حدود 80 یورو
  •  هزینه تحصیل هر ترم حدود 600 یورو

 

 

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند