کد مالیاتی ترکیه و دریافت آن

کد مالیاتی ترکیه و دریافت آن

زمانی نیاز به کد مالیاتی و شناسایی رسمی در ترکیه خواهید داشت که بخواهید ملکی را خریداری و یا اجاره کنید و یا برای صدور ویزا و دریافت کارت اقامت ترکیه هزینه پرداخت کنید. همانطور که می‌دانید مجوز اقامت و برخی مراحل اداری از همان ابتدا برای شهروندان خارجی در دسترس نیستند، بنابراین دریافت کد مالیاتی برای شهروندان خارحی یکی از مهم‌‌ترین مراحلی است که اوایل ورود فرد به ترکیه می‌بایست انجام شود. در ادامه به تشریح کامل کاربرد کد مالیاتی ترکیه و روش‌های دریافت آن خواخیم پرداخت، پس تا پایان همراه ما باشید.

کد مالیاتی ترکیه چیست؟

کد مالیاتی ترکیه یک کد شناسایی ده رقمی است که با نام Vergi Numara شناخته می‌شود، برای انجام هر گونه کار اداری از افتتاح حساب بانکی در ترکیه گرفته تا دریافت بیمه سلامت و انجام سایر امور اداری در ترکیه به یک کد مالیاتی ترکیه نیاز پیدا خواهید کرد، چه یک شهروند بومی در ترکیه باشید و یا یک شهروند خارجی.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت دانشگاه معروف کوچ ترکیه، زمانی که کارت موقت برای شما در ترکیه صادر می‌شود یک شماره ID خارجی به نام Kimlik numarasi به شما داده می‌شود که در این صورت به کد مالیاتی در ترکیه نیاز نخواهید داشت. اما در هر صورت، کد مالیاتی ترکیه همانند شماره کارت ملی در ایران بسیار پرکاربرد و ضروری بوده و هر فردی در این کشور نیاز به دریافت آن خواهد داشت. در نظر داشته باشید که کد مالیاتی تنها با استفاده از پاسپورت معتبر متقاضی قابل دریافت خواهد بود.

لازم به ذکر است که دریافت آنلاین کد مالیاتی ترکیه بسیار راحت و بدون هزینه خواهد بود به شرطی که شما دارای شماره موبایل معتبر در این کشور باشید. دریافت کد مالیاتی در ترکیه لزوماً به معنای اجبار به پرداخت مالیات به این کشور نیست و اغلب برای انجام امور ادارای شما در این کشور موردنیاز می‌باشد.

کد مالیاتی ترکیه و دریافت آن

 کاربرد کد مالیاتی در ترکیه

اگر برای تحصیل به کشور ترکیه سفر کرده باشید، حتماً دارای مجوز پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در ترکیه هستید که از طریق آن می‌توانید برای دریافت کارت اقامت موقت و قابل تمدید ترکیه اقدام نمایید، اما از آنجایی که صدور این کارت کمی زمان بر خواهد بود، می‌توانید برای انجام امور اداری خود، کد مالیاتی ترکیه را به صورت رایگان دریافت کنید.

 از مهمترین کاربردهای کد مالیاتی، می‌توان به طرح خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت اشاره کرد. براساس قانون جدید در این کشور، شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند آپارتمان در ترکیه ( یا سایر املاک و مستغلات) با مجموع ارزش 250 هزار دلار آمریکا، از کارت اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در مدت زمانی کوتاه برخوردار شوند.

همانطور در مطالب قبلی اشاره کردیم تمامی مزایای خرید ملک در ترکیه شامل حال همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی نیز می‌شود. اما از آنجایی که خرید ملک در کشور ترکیه نیازمند داشتن حساب بانکی و انتقال وجه از خریدار به فروشنده است، فرد می‌بایست با کمک یک مترجم و وکیل رسمی به اداره مالیات ترکیه مراجعه کرده و یک کد مالیاتی اخذ نماید.

به طور کلی می‌توان گفت دریافت کد مالیاتی توسط شهروند خارجی در ترکیه سرچشمه انجام انواع کارهای مهم از جمله ثبت نام و خرید سیم کارت موبایل، افتتاح حساب بانکی و یا خرید نقدی و یا اقساطی ملک در ترکیه به شمار می‌آید. حتی برای دریافت وام بانکی از این کشور نیز داشتن کد مالیاتی ترکیه الزامی بوده و نمی‌توان بدون آن و تنها با داشتن پاسپورت برای آن اقدام کرد.

همچنین دریافت کد مالیاتی ترکیه برای خریداری که قصد اجاره دادن ملک در ترکیه را دارد نیز الزامی است، چرا که وی به دلیل کسب درآمد ارزی ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد به دولت این کشور خواهد بود که این موضوع هم از طریق کد مالیاتی ترکیه قابل پیگیری می‌باشد.

کد مالیاتی ترکیه و دریافت آن

روش‌های دریافت کد مالیاتی ترکیه

به طور کلی می توان به دو روش غیر حضوری و آنلاین و درخواست حضوری (در صورت نداشتن شماره موبایل معتبر در ترکیه)، کد مالیاتی ترکیه را اخذ کرد:

1. غیرحضوری و آنلاین

در این روش، شما به یک شماره تماس موبایل معتبر در ترکیه و یک کپی دیجیتال از صفحه اصلی پاسپورت خود نیاز دارید (می‌تواند در فرمت‌های pdf، doc، doc، xls، xlsx، odt، ods، png و یا jpeg در حجمی کمتر از 1 مگابایت باشد). اگر هنوز موفق به دریافت کارت اقامت ترکیه به صورت موقت و یا دائم نشده‌‌اید، امکان ثبت نام سیم کارت و دریافت آن برای شما وجود نخواهد داشت. مراحل آنلاین دریافت کد مالیاتی ترکیه به شرح زیر می‌باشد:

  • مراجعه به وب سایت رسمی /ivd.gib.gov.tr/
  • کلیک بر روی گزینه Application For Non-Citizen’s Potential Tax Number در پایین صفحه. دقت داشته باشید که فرم درخواست دارای توضیحات انگلیسی است و نیازمند آپلود صفحه پاسپورت شما می‌باشد.
  • زمانی که فرم تکمیل شده را به همراه صفحه اسکن شده پاسپورت خود بفرستید، کد مالیاتی ترکیه یا همان Tax ID برای شما ارسال خواهد شد. از آنجایی که کد مالیاتی ترکیه به صورت یک نامه رسمی در قالب PDF برای شما ارسال می شود، بهتر است گزینه کوکی و پاپ آپ کامپیوتر و مرورگر خود را فعال نمایید، اگر این کار را انجام ندهید، قادر به دریافت کد مالیاتی به صورت اینترنتی نخواهید بود. در نهایت، بخش T.C./Vergi Kimlik Numarası و یا Potansiyel Vergi Kimlik Numarası در فایل ارسال شده، کد مالیاتی شما در ترکیه می‌باشد.

2. درخواست حضوری

روش دوم که به صورت حضوری انجام می‌شود، برای آن دسته از افرادی است که دارای شماره تماس معتبر در ترکیه نیستند. از این رو شما باید به صورت حضوری به یکی از شعبات اداره مالیات در ترکیه مراجعه کرده و با ارائه چندین مدرک، کد مالیاتی ترکیه را دریافت کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌باشند:

  • اصل پاسپورت
  • یک فتوکپی از صفحه اصلی پاسپورت
  • اجاره نامه منزل (در صورت وجود برای ارائه آدرس قابل استناد)
  • فرم درخواست کد مالیاتی که باید تکمیل و امضا شده باشد

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت دانشگاه کوچ ترکیه، برای دریافت کد مالیاتی ترکیه می‌توانید به Sarıyer Tax Office به آدرس Büyükdere Mah. Çayırbaşı Cad. No:125 Sarıyer/İSTANBUL مراجعه نمایید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند