تحصیل رشته تربیت‌ بدنی در ترکیه

خوابگا‌ه‌های دانشجویی ترکیه

دانشجویان بین‌المللی پیش از ورود و شروع به تحصیل در ترکیه، می‌بایست گزینه‌های مختلفی در رابطه با مسکن و محل اقامت خود در این کشور در نظر بگیرند. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه برای دانشجویان امکانات خوابگاهی ارائه می‌دهند, البته به غیر از خوابگاه‌های دانشگاه موردنظر، دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های دولتی نیز استفاده نمایند. دانشجویان خارجی با زندگی در خوابگاه‌ قطعاً فرصت بهتری برای آشنایی با دیگر افراد خارجی در کنار تحصیل خود خواهند داشت. در این مقاله مشاورین ارشد موسسه مهاجرتی سفیر اپلای به منظور آشنایی متقاضیان تحصیل در ترکیه، اقدام به بررسی خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور می‌نماید.

آشنایی با خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل هستند به دنبال مکانی برای زندگی در طول مدت تحصیل خود می‌باشند، خوشبختانه دانشگاه‌های ترکیه این فرصت را برای دانشجویان فراهم کرده است تا بتوانند با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی با خیال راحت به تحصیلات خود بپردازند. مزایای بسیاری برای دانشجویانی که در خوابگاه‌های ترکیه زندگی می‌کنند وجود دارد.

اتاق‌های خوابگاه‌ها هم تک نفره و هم مشترک هستند و بیشتر خوابگاه‌ها دارای آشپزخانه‌های مجهز می‌باشند که دانشجویان می‌توانند به راحتی در آن غذا تهیه نمایند، همچنین خوابگاه‌ها دارای سالن مطالعه، حمام و دیگر امکانات رفاهی نیز می‌باشند. البته زندگی در خوابگاه معایبی هم دارد که می توان به شرایط زندگی و امکانات مشترک بین دانشجویان اشاره کرد. به همین دلیل برخی از دانشگاه‌های این کشور علاوه بر خوابگاه محل‌های دیگری مانند آپارتمان‌ به دانشجویان ارائه دهند و آن‌ها می توانند در صورت عدم تمایل به زندگی در خوابگاه‌های ترکیه اقدام به اجاره مسکن نمایند.

خوابگا‌ه‌های دانشجویی ترکیه

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود، پذیرش و اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه مورد بررسی قرار می‌گیرد. تاریخ افتتاح و تعطیل شدن خوابگاه‌ دانشگاه‌ها براساس تاریخ شروع و تعطیلی که در تقویم آکادمیک برای هر ترم مشخص شده است، مطرح می‌گردد.

دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان کارشناسی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز خوابگاه ارائه می‌دهد. خوابگاه‌ها براساس جنسیت تفکیک شده و دارای اتاق‌های یک‌نفره، دونفره و چهارنفره می‌باشند. معمولاً خوابگاه ها به تمام امکانات مسکونی مبله و مجهز به وسایل اساسی مانند یخچال کوچک، تخت، کمد، میز، صندلی، تخت خواب، بالشت و پتو است. اکثر خوابگاه‌ها دارای آشپزخانه برای پخت و پز غذا و یا سلف سرویس برای تامین غذای دانشجویان هستند . همچنین اتاق‌های تلویزیون یا کافی نت‌های کوچک دارند که تا نیمه شب فعالیت می‌کنند.

زندگی در خوابگاه یک فرصت عالی برای دانشجویان جهت شرکت در محوطه دانشگاه و فعالیت‌های اضافی می‌باشد. علاوه بر این، راهی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی جهت دیدار با دیگر دانشجویان و برقراری ارتباط با دوستان جدید است. خدمات رایگان، سرعت بالای اینترنت و خدمات تلفن در تمام اتاق‌های خوابگاه به طور مرتب توسط بسیاری از دانشگاه های‌ این کشور ارائه می‌‌گردد.

انواع خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

خوابگاه‌های دولتی

از مهم‌ترین ویژگی‌ خوابگاه‌های دولتی کشور ترکیه می‌توان به هزینه ارزان آن‌ها اشاره کرد. دانشجویانی که مایل به اقامت در خوابگاه‌ها هستند می‌توانند از طریق سایت سازمان‌ خوابگاه‌های ترکیه KYK درخواست خود را ارئه دهند. عموماً ظرفیت اتاق‌ خوابگاه‌های دولتی در این کشور برای 4 یا 6 نفر می‌باشد، به ندرت در برخی از خوابگاه‌ها، اتاق‌هایی برای 12 دانشجو فراهم شده است. البته برخی از خوابگاه‌های دولتی هستند که به صورت نیمه خصوصی فعالیت می‌کنند و ظرفیت اتاق این خوابگاه‌ها برای 2 یا 4 دانشجو می‌باشد، در نظر داشته باشید که پرداخت ماهانه خوابگاه‌های نیمه خصوصی بالاتر از پرداخت ماهانه خوابگاه‌های دولتی خواهد بود.

خوابگاه‌های خصوصی

از آن جا که خوابگاه‌‌های دولتی این کشور دارای ظرفیت محدودی هستند، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی خوابگا‌ه‌های خصوصی را ترجیح می‌دهند. قابل ذکر است که هزینه و کیفیت خوابگاه‌های خصوصی به مراتب بالاتر از هزینه و کیفیت خوابگاه‌های دولتی است. ظرفیت اتاق خوابگاه‌های خصوصی برای 1 تا 4 دانشجو می‌باشد.در این نوع خوابگاه‌ها قیمت اتاق با توجه به معیارهای محل خوابگاه، راحتی، نوع ظرفیت اتاق و کیفیت خدمات تنظیم شده است. توجه داشته باشید که قیمت ماهانه یک اتاق در خوابگاه خصوصی واقع مرکز شهر حدود 500 تا 600 دلار می‌باشد.

خوابگا‌ه‌های دانشجویی ترکیه

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

به طور معمول هزینه‌ خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه براساس نوع دانشگاه و امکانات رفاهی ارائه شده متغیر می‌باشد. در نظر داشته باشید که خوابگاه‌ها در اول هر سال تحصیلی مقداری سپرده می‌گیرند و ماهانه مبلغی به عنوان اجاره دریافت می‌کنند. البته سپرده ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی پرداخت می‌شوند و در پایان سال تحصیلی قابل باز پرداخت می‌باشند. هزینه اجاره خوابگا‌ها در ترکیه به طور متوسط بین 30 تا 300 دلار برای هر ماه می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید با مشاورین موسسه ما تماس بگیرید.

اجاره آپارتمان دانشجویی در ترکیه

دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه فرصت اجاره آپارتمان را نیز دارند، هزینه اجاره آپارتمان ممکن است بسته به منطقه، کیفیت و اندازه آپارتمان متفاوت باشد. طبیعتاً اجاره آپارتمان در اغلب شهرهای بزرگ ترکیه بسیار زیاد است به همین دلیل بسیاری از دانشجویان به صورت مشترک خانه اجاره می‌کنند تا هزینه کمتری برای اجاره مسکن پرداخت نمایند. میانگین هزینه اجاره یک آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه بین 200 تا 500 دلار در هر ماه می‌باشد .

به طور کلی می‌توان گفت تمام دانشگاه های ترکیه امکانات گوناگون خوابگاهی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند و صرفنظر از خوابگاه‌های دانشگاه، خوابگاه‌های دولتی برای همه دانشجویان در دسترس می‌باشد. گزینه دیگری که برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه، به ویژه در شهرهای اصلی وجود دارد مسکن اجاره‌ای است که اغلب با دانشجویان دیگر به صورت مشترک قابل اجاره می‌باشد.

خوابگا‌ه‌های دانشجویی ترکیه

لیست خوابگاه‌های دانشجویی ترکیه

همانطور که ذکر شد  اقامت دانشجویی در کشور ترکیه به صورت‌های مختلفی امکانپذیر می‌باشد. یکی از روش‌ها، زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی این کشور است که در این خصوص شما باید با چندین خوابگاه در ترکیه را آشنا شوید. در زیر لیستی از خوابگا‌ه‌های دانشجویی کشور ترکیه ارائه شده است:

 • Check&Chill İstanbul Erasmus and Exchange Students Room Accommodation Service
 • Erasmus.biz Erasmus Housing Rooms and Erasmus Apartments in Istanbul
 • Istanbul Student Hostel (Women Only)
 • Student Residences in Novu
 • Private Sisli Villa Girl Student Accommodation
 • Superdorm
 • Antalya Residence
 • Central Studio
 • Yakamoz Yurtları
 • Çamlıca Ünalan Erkek Öğrenci Yurdu
 • Private Information Higher Education Student Dormitories
 • Republika Academic Aparts Büyükçekmece
 • İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ KIZ ÖĞRENCİ YURDU VE YAŞAM MERKEZİ
 • Bi Oda Boarding House
 • Republika Academic Aparts
 • Yılmaz Akdoruk Student House
 • Şişli Lüks Konaklama
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند