میدان ونک - خیابان گاندی جنوبی - کوچه ۲۵ام
پلاک ۲۴ - طبقه اول

راهنمای هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

راهنمای هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه

امروزه به دلیل هزینه‌های نسبتاً زیاد تحصیل و زندگی، سختی دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی در کشورهای معروف دنیا همچون کانادا، انگلیس، استرالیا، بیشتر متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی به فکر تحصیل در کشوری هستند که هزینه‌های تحصیل مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تری داشته باشند. تحصیل در ترکیه از جمله گزینه‌های مناسب برای تحصیل می‌باشد. البته به غیر از بحث هزینه تحصیل، داشتن مهارت و دانش زبان انگلیسی نیز همواره به عنوان سدی برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی می‌باشد.

دانشجویان با ادامه تحصل در ترکیه می‌توانند در صورت تمایل در هر یک از کالج‌های این کشور به یادگیری زبان ترکی بپردازند. همچنین پس از گذراندن آزمون ورودی می‌توانند با هزینه بسیار کم در دانشگاه‌های دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوند. کشور ترکیه به دلیل عدم نیاز به دریافت ویزا، نداشتن شرایط سخت پذیرش تحصیلی و نبود شرط سنی و گپ تحصیلی در کنار هزینه‌های بسیار مناسب زندگی و تحصیل جزء مقاصد برتر تحصیلی در سراسر دنیا شناخته شده است.  در این مقاله برای هموار ساختن بیش از پیش مسیر ادامه تحصیل در ترکیه برای متقاضیان ایرانی، به اطلاعات مهم هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه اشاره خواهیم کرد.

شرایط و هزینه‌های تحصیل در ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، از متداولترین نوع تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. طبیعتاً انتخاب این گزینه به دلیل هزینه کم و تقریباً رایگان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی عامل موثری به شمار می‌رود. اما یادتان نرود که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور تنها با زبان بومی یعنی ترکی استانبولی امکانپذیر است.

دانشجویان خارجی جهت کسب مجوز ورود به دانشگاه‌های دولتی و معتبر این کشور، باید دوره‌های دروس پیش نیاز و آماده سازی زبان ترکی را در کالج‌های این کشور بگذرانند. سپس با قبولی ذر کنکور این کشور به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بپردازند. البته در صورت داشتن توان مالی کافی در پرداخت هزینه و شهریه تحصیلی می‌توانید بدون نیاز به گذراندن دور‌های پیش نیاز درسی، کسب مدرک زبان ترکی و شرکت در کنکور، در کمترین زبان ممکن در یکی از دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی به تحصیل در این کشور بپردازید.

نکته‌ حائز اهمیت در اینجا این است که عموماً شهریه دانشگاه‌های دولتی برای هر ترم به طور تقریبی 300 دلار می‌باشد. این در حالی است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی و انگلیسی زبان این کشور بیشتر بوده و به هزاران دلار در هر ترم نیز می‌رسد.

دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در ترکیه بسته به نوع دانشگاه (دولتی و خصوصی)، شهر محل استقرار دانشگاه (نظیر آنکارا، استانبول)، نوع رشته تحصیلی (پزشکی، مهندسی و..) و مقطع دانشگاهی (کارشناسی، ارشد و دکترا) کاملا متغیر می‌باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، کارشناسان گروه مهاجرتی سفیر اپلای آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص آخرین خبر و گزارشات هزینه تحصیل و زندگی در کشور ترکیه می‌باشند.

شرایط و هزینه‌های تحصیل در ترکیه

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

همانطور که ذکر شد هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ترکی زبان ترکیه نسبت به دانشگاه‌های خصوصی و انگلیسی زبان این کشور به مراتب بسیار کمتر می‌باشد، همچنین هزینه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا در ترکیه، نسبت به تحصیل در مقطع کارشناسی نیز بیشتر است. بنابراین شهریه تقریبی دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی (تدریس دروس به زبان ترکی) برای هر ترم به شرح زیر می‌باشد:

  • دانشجویان ترک: 80 تا 250 دلار
  • دانشجویان خارجی: 240 تا 750دلار

شهریه دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی که (تدروس دروس به زبان انگلیسی) برای هر ترم به شرح زیر است:

  • دانشجویان ترک: 150 تا 500 دلار
  • دانشجویان خارجی: 450 تا 1500 دلار

همچنین برای ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه مبلغ شهریه به طور میانگین بین 5000 تا 20،000 دلار برآورد شده است. اما برای ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع ارشد و دکترا شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور (تدریس دروس به زبان ترکی) برای هر ترم به شرح زیر می‌باشد:

  • دانشجویان ترک: 100 تا 200 دلار
  • دانشجویان خارجی: 300 تا 600 دلار

شهریه دانشگاه‌های دولتی ترکیه در مقاطع تکمیلی که دروس به زبان انگلیسی در آنها تدریس می‌شوند به شرح زیر است:

  • دانشجویان ترک: 200 تا 300 دلار
  • دانشجویان خارجی: 600 تا 900 دلار

لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی نیز در این مقاطع به طور تقریبی 5000 تا 20،000 دلار برای هر ترم خواهد بود.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

فعالیت دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه از سال 1984 میلادی آغاز شده است، این دانشگاه‌ها زمینه‌های کاری خود را هر ساله گسترش می‌دهند. هدف از تاسیس این موسسات آموزش عالی در ترکیه، تبدیل شدن به قطب آموزش و تحقیقات در این کشور می‌باشد. کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه بسیار بالا بوده و اغلب دروس دانشگاهی در آن‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. اما اغلب برای متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های خصوصی، در تمامی این دانشگاه‌ها به دوره هم سطح‌سازی و مهارت زبان انگلیسی وجود دارد.

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برخلاف دانشگاه‌های دولتی این کشور که اغلب به زبان ترکی آموزش ارائه می‌دهند و نیازمند امتحان ورودی و یا کنکور هستند، علیرغم سطح بالی آموزشی‌شان نیازمند هیچ یک ازموارد بالا نیستند. اما موضوعی که در انتخاب اغلب دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه مهم بوده و سبب جذب آن‌ها به سمت دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌شود، مسئله شهریه سالانه این نوع از دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد.

بنابراین شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای هر ترم، بسته به نوع رشته، مقطع تحصیلی، مزایا و امکانات دانشگاه، محل و منطقه دانشگاه و سایر موارد از 6000 تا 20،000 دلار آمریکا متغییر می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی برای ادامه تحصیل در ترکیه به نسبت دانشگاه‌های دولتی این کشورو نسبت به شرایط فعلی ارز، بسیار بالاتر است. از این رو برای دانشجویان ایرانی، انتخاب دانشگاه‌های دولتی این کشور گزینه مناسبی خواهد بود. البته کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه تضمین شده است و در اغلب موسسات به بیش از 40 درصد دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه و بورسیه تحصیلی اختصاصی می‌یابد.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه

علاوه بر کیفیت آموشی بالا، شهریه پایین دانشگاه، رفاه اجتماعی مناسب و عدم نیاز به ویزا، زندگی در این کشور به دلیل وجود مردمانی خونگرم ، طبیعت دلنشین و زیبا و آب و هوای مطلوب، مقصد مناسب‌تری برای دانشجویان خارجی محسوب می‌شود. اما چیزی که این کشور را بیش از پیش برای تحصیل مطلوب می‌سازد، هزینه‌های زندگی در این کشور است. به طور میانگین هزینه تحصیل یک دانشجوی بین‌المللی در ترکیه به طور ماهانه 400 تا 500 دلار می‌باشد که شامل هزینه‌های محل اقامت، غذا، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن می‌شود.

علاوه بر این برای خرید کتاب، مایحتاج درسی و هزینه‌های اداری و اجرایی دانشگاه هزینه 100 تا 150 دلاری در نظر گرفت. البته باید این موضوع را یادآوری شد که هزینه‌های زندگی دانشجوی در حال تحصیل در ترکیه براساس شهر و محل استقرار، سبک زندگی و مقطع و رشته تحصیلی فرد متغیر خواهد بود. در ادامه به شرح میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل به طور تقریبی برای هر ترم تحصیلی می‌پردازیم:

هزینه‌های کلی دانشجو در هر ترم 

خوابگاه، خانه: 1500 تا 2000 دلار (رهن اتاق یا خانه)

غذا: 1100 دلار

حمل و نقل: 300 دلار

کتاب و مایحتاج تحصیلی: 150 دلار

غذا

منوی دانشجویی: حدود 5 لیر

نان: 1/25 لیر

آب برای هر لیتر: 1/5 لیر

میوه و سبزیجات برای هر کیلو: از 2 تا 10 لیر

برنج و پاستا برای هر کیلو: از 2 تا 4 لیر

شکر و نمک برای هر کیلو: حدود 4 لیر

چای و کافی برای هر فنجان: 2 تا 5 لیر

هزینه‌های متفرقه

بلیط سنما: 15 لیر

بلیط کنسرت: از 25 لیر

آرایشگاه: از 15 لیر

حمل و نقل

بلیط اتوبوس دانشجویی: 1/5 لیر

بلیط مینی‌بوس از تسی به کادیکوی: 7 لیر

تاکسی از تکسیم به بشیکتاش: 13 لیر

براساس موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که کشور ترکیه با توجه به هزینه‌های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در کنار داشتن کار دانشجویی، ادامه تحصیل در این کشور فرصتی عالی برای افرادی است که به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت خارجی، با مدارک معتبر بین‌المللی به همراه هزینه‌های معقول و موجه هستند، می‌باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

2 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند

سبد خرید