turkeyuniver

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

در سال های اخیر تقاضای مهاجرت به ترکیه به خصوص توسط ایرانیان به شدت افزایش یافته از دلیل این افزایش میتوان به مهاجرت آسان تر نسبت به سایر کشور ها، هزینه های خرید و اجاره ملک پایین، هزینه های زندگی متوسط، رشد نسبی اقتصادی، وجود دانشگاه های معتبر، بهره مندی از آینده شغلی خوب و در صورت اخذ حق شهروندی بهره مندی از حقوق شهروندی مثل خدمات درمانی، تحصیلی، حق کار و حق رای اشاره کرد. مهاجرت به ترکیه همانند سایر کشور ها قوانین مختص به خود را دارد و هر ساله قوانین جدید مهاجرتی در کنار اعمال سختگیری های بیشتر در برخی موارد راه های بیشتری را برای مهاجرت به این کشور باز می کنند. در این مقاله قصد داریم بعد از معرفی مختصر کشور ترکیه راه ها و قوانین مهاجرت و اخذ ویزای این کشور را بیان کنیم.

بهترین کشور برای ادامه تحصیل

کشور ترکیه با داشت ۶ همسایه آسیایی و ۲ همسایه اروپایی و در نتیجه اتصال قاره های اروپا و آسیا از موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی برخوردار است و در واقع به عنوان پل ارتباطی این دو قاره شناخته می شود. کشور ترکیه، کشوری نسبتا بزرگ محسوب میگردد، همچنین دریاهای سیاه، مدیترانه، اژه و مرمر از شمال، جنوب و غرب این کشور را احاطه کرده اند. موقعیت جغرافیایی استثنایی این کشور، آب و هوای مطلوب، طبیعت زیبا، شهر های توریستی، فرهنگ غنی ، تاریخچه و بنا های تاریخی، شهر های توریستی و سواحل و مراکز تفریحی متعدد، ترکیه به را به کشوری توریستی تبدیل کرده است به گونه ای که توریسم یکی از صنایع اصلی این کشور می باشد. مشاورین گروه مهاجرتی سفیراپلای همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

چرا ترکیه ؟

ترکیه یکی از مقاصد اصلی مهاجرت به خصوص برای ایرانیان است زیرا علوه بر نزدیک بودن از لحاظ مسافتی، از نظر فرهنگی و همچنین اعتقادی نیز مردم ترکیه به ایرانیان نزدیک هستند.دین اصلی مردم در این کشور اسلم است و تقریبا ۹۸ درصد جمعیت این کشور مسلمان اند. مزیت دیگر مهاجرت به ترکیه، پاسپورت معتبر این کشور است. پاسپورت ترکیه از وجه بین الللی خوبی برخوردار است و از طریق آن می توان به ۱۱۳ کشور بدون ویزا سفر کرد همچنین داشت این پاسپورت موجب سهولت در اخذ ویزا می گردد و میتوان به دور از تحریم ها در این کشور آزادانه با سراسر جهان، تجارت کرد.

همه این موارد در کنار سایر مزایا اشاره شده که در معرفی ترکیه بیان کردیم موجب محبوبیت این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی شده است. اقامت ترکیه: اقامت در این کشور همانند بسیاری از کشور های جهان هم به صورت کوتاه مدت و هم بلند مدت امکان پذیر است و در نهایت نیز امکان تبدیل به اقامت دائم و اخذ تابعیت وجود دارد و همان طور که گفتیم از راه های زیادی امکان مهاجرت به این کشور وجود دارد که در ادامه به بررسی ساده ترین و معقول ترین راه ها می پردازیم.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه :

دانشگاه ها و مدارس در ترکیه از سطح آموزشی بسیاری خوبی برخوردارند و هم به صورت دولتی و هم خصوصی هستند.همچنین امکان اخذ بورسیه از این دانشگاه ها وجود دارد که موجب آن هزینه های زندگی و تحصیل توسط دولت پرداخت می گردند. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است و در نتیجه زبان اصلی تدریس در این دانشگاه ها نیز ترکی استانبولی می باشد البته در برخی از دانشگاه های بین الللی تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود.

در مورد مدارس، همانند ایران قبل از دیپلم، ۱۲ مقطح تحصیلی وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های ترکیه از هزینه پایینی برخوردار هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالنه بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو و دانشگاه های خصوصی نهایتا سالنه ۲۵۰۰۰ یورو می باشد. تحصیل در برخی از دانشگاه ها نیز ملزم به قبولی در آزمون ورودی میباشد که این آزمون ها یا به زبان ترکی هستند که به آن ها Yos و یا به زبان انگلیسی هستند که به آن ها SAT گفته می شود.مدت زمان تحصیل نیز در مقطع لیسانس ۴ سال و فوق لیسانس ۲ سال است.

کار در ترکیه :

کشور ترکیه با داشت گروه های شغلی متنوع و گوناگون، فرصت خوبی را برای کارگران و متخصصان برای کاریابی فراهم نموده است.متقاضیان خارجی بعد از یافت شغل مورد نظر و تنظیم قرار داد کاری با یک کارفرمای ترک، نیاز به اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه یا MLSS دارند. بعد از انجام دو مرحله بال که تقریبا به صورت همزمان از داخل و خارج ترکیه انجام می گیرند، متقاضی باید برای تایید مدارک خود به صورت حضوری به ترکیه مراجعه نمایید. در ابتدا اعتبار اجازه کار یکساله می باشد و بعد از آن متقاضیان ۴۵ روز فرصت تمدید آن را دارند و در مرحله دوم و پس از تمدید، اجازه کار دو ساله صادر می گردد و پس از پایان این مدت در صورت تقاضا و تایید این بار به صورت ۳ ساله تمدید می گردد.

در نهایت اگر شخصی ۸ سال متوالی در ترکیه کار و زندگی کند میتواند برای اجازه کار دائم در این کشور اقدام نماید. بسیاری از مردم ترکیه به زبان انگلیسی مسلط نیستند در نتیجه یکی از الزامات کاریابی در این کشور دانست زبان ترکی می باشد. مشاغل عمومی که به تخصص کمتری نیاز دارند مثل کارگری، کار در کارواش ها و تولیدی ها یا کار در رستوران ها تنها با دانست زبان ترکی امکان پذیرند اما مشاغل تخصصی علوه بر زبان ترکی نیاز به تحصیلت و سابقه کار مرتبط دارند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه :

در قوانین مهاجرتی جدید ترکیه، شرایط مطلوبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم شده که علت ایجاد این شرایط جبران کمبود های مالی در سایر بخش های این کشور می باشد. سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور، تاسیس شرکت و ایجاد اشتغال در ترکیه، ایجاد سپرده در بانک های ترکیه و خرید سهام و اوراق در این کشور است. در زمینه سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، این نکته حائز اهمیت است ملک مورد نظر حداقل باید ۲۵۰۰۰۰ دلار ارزش داشته باشد که البته این مبلغ در گذشته ۴ برابر و در حدود ۱ میلیون برابر بوده که در سال های اخیر به این مبلغ کاهش یافته است.

البته باید به این موضوع نیز توجه شود که متقاضیان نباید ملک خود را تا مدت سه سال بفروشند ولی بعد از سه سال امکان تبدیل آن به سرمایه وجود دارد.یکی از بزرگترین مزایای این روش، امکان مهاجرت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال افراد متقاضی می باشد. همچنین اگر شخصی شرکتی را در ترکیه به ثبت برساند و حداقل ۵۰ شهروند ترک را استخدام و حقوق آن ها را پراخت نماید میتواند تابعیت این کشور را دریافت کنند. راه دیگر برای اخذ تابعیت در این کشور داشت حداقل ۵۰۰ هزار دلر در حسابی در یکی از بانک های ترکیه است البته قابل ذکر است که این مبلغ باید حداقل ۳ سال در بانک باقی بماند. به جز راه های ذکر شده امکان اخذ تابعیت و مهاجرت از راه های دیگری مثل ازدواج با شهروندی ترک، تولد فرزندانی که پدر یا مادر آن ها شهروند ترکیه باشند حتی اجاره مسکن و … امکان پذیر است اما راه های ذکر شده موجب سهولت در این پروسه می گردند و از لحاظ امنیتی نیز راه های مطمئن تری هستند.

در آخر، مهاجرت به ترکیه علوه بر مزایای فراوانی که دارد میتواند به عنوان پله ای برای مهاجرت و اخذ اقامت کشور های رده بالتر تلقی گردد.

مشاورین گروه مهاجرتی سفیراپلای همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

۱- فرصتهای آموزش عالی با کیفیت

ترکیه دومین کشور جهان در دسترسی به آموزش های مقدماتی و عالی با نرخ تحصیل 94.2٪ است. آموزش درترکیه یک جزء از آموزش عالی اتحادیه اروپا می باشد که سیستم بولونیا را به شکلی کامل در سیستم آموزش عالی خود اجرا می کند. بر اساس گزارش بولونیا رتبه ترکیه 5 از 5 است. بنابراین، مدرکی که از دانشگاه ترکیه دریافت می کنید در همه کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. به عنوان سیستم اعتباری دورهECTS  مطابق با اتحادیه اروپا اعمال می شود و به همه دانشجویان دیپلم تکمیلی داده می شود. علاوه بر این ، ترکیه یکی از موفق ترین کشورهایی است که در برنامه های Erasmus + شرکت می کند. علاوه بر اراسموس ، بسیاری از برنامه های مبادله دانشجویان و اساتید در ترکیه به مانند مولانا ، فارابی وجود دارد که از تبادل دانشجویان و مدرسین در سرتاسر جهان پشتیبانی می کند.

۲- زندگی چند فرهنگی

ترکیه که هزاران سال میزبان بسیاری از تمدنهای عمیق در قلمرو خود بوده است ، تقریباً موزاییکی از فرهنگ ها است! در این کشوری که تمدنهای بی شماری در آن میزبان بوده اند ، همه نسبت به یکدیگر مدارا و احترام دارند. ترکیه ، جایی است که می توانید قطعه ای از ریشه های خود را در آن پیدا کنید و شاید بتوانید با افرادی که به زبان شما صحبت می کنند ملاقات کنید. برای دانشجویان این کشور با داشتن محیط امن و صلح آمیز خود می تواند یک جای ایده آل باشد

۳- زندگی آسان

تحصیل در ترکیه از بیشتر کشورها مقرون به صرفه تر است. شما می توانید با توجه به نیاز خود خدمات بسیار متفاوتی را با قیمت های مناسب در همه جای ترکیه پیدا کنید. غذا، نوشیدنی، مسکن، سرگرمی و … . البته شما می توانید تصمیم بگیرید که خانه ای اجاره کنید و یا از خوابگاه های بسیار شیک و مجهز دانشگاه خود استفاده کنید. از طرف دیگر در ترکیه بسیاری از خدمات برای دانشجویان با تخفیفات ویژه انجام می شود به مانند بلیط اتوبوس، بلیط سینما، رستوران ها و … . علاوه بر این امکان دسترسی آسان به جای جای این کشور وجود دارد. می توانید به جاهای مختلف سفر کنید و از دیدن جاذبه های گردشگری لذت ببرید.

مشاورین گروه مهاجرتی سفیراپلای همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

۴- فرصت یادگیری زبان ترکی

بسیاری از برنامه در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی نیز ارایه می شوند در عین حال دانشجویان می توانند از فرصت بی نظیر آزموزش پنجمین زبان زنده دنیا نیز بهره ببرند. می توانید در دوره های آموزش زبان ترکی در دانشگاه شرکت کنید و یک زبان جدید بیاموزید . در عین حال می توانید با افرادی از فرهنگهای مختلف دوست باشید.

تحصیل در ترکیه

و اما موسسه مهاجرتی سفیران عدالت چه گمگی به شما خواهد کرد؟

ترکیه به یکی از مقصد های برتر برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است ، با تحصیل در ترکیه فرصت های فوق العاده ای برای یادگیری فراهم می آید.

دولت ترکیه چشم انداز خود را برای تحصیل در این کشور اعلام کرده است که با ارائه بورس های تحصیلی جذاب می توان حدود 500000 دانشجوی خارجی را جذب کرد.

طبق اعلام شورای عالی آموزش و پرورش ترکیه ، در حال حاضر حدود 115000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های ترکیه تحصیل می کنند و این کشور را در بین 10 کشور میزبان برتر برای دانشجویان بین المللی قرار می دهد. براساس برنامه Türkiye Bursları (بورس های تحصیلی ترکیه) ، هر ساله حدود 5000 دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل در ترکیه در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های ترکیه با بورس های تحصیلی کامل پذیرفته می شوند.

مهم ترین مرحله یادگرفتن زبان ترکی

علاوه بر بورس های تحصیلی و آموزش در سطح جهانی ، دانشجویان همچنین می توانند ترکیه را برای زندگی پر جنب و جوش اجتماعی ، جامعه چند فرهنگی و پیشینه تاریخی غنی خود انتخاب می کنند.

فیض بن علی ، فارغ التحصیل مالزیایی از دانشگاه تجارت استانبول ، به آژانس آنادولو گفت که وی تحصیل در ترکیه را انتخاب کرد زیرا این کشور یک مرکز تجارت است و دارای “فرهنگ شگفت انگیز” است. علی که مدیر یک شرکت بازرگانی و مشاوره است ، مدرک کارشناسی ارشد خود را در تجارت بین الملل در سال 2016 به اتمام رساند. وی در سازمان های غیردولتی فعال بود و در سمینارها ، جلسات و آموزش شرکت ها شرکت می کرد.

نوشاد MK ، استادیار گروه آموزشی ترکیه در دانشگاه Jamia Millia Islamia در دهلی نو ، گفت: “ترکیه به دلیل اهمیت اجتماعی ، فرهنگی ، تاریخی و سیاسی مقصد رویایی من بود.” نوشاد تحصیل در ترکیه را در سال 2012 در دانشگاه استانبول به پایان رساند و پس از “تحقق رویای تحصیلی و شخصی من” به هند بازگشت. وی گفت: “غنای فرهنگی و تاریخی این کشور مرا شگفت زده کرد تا ترکیه دومین خانه من باشد.” “ترکیه از غنای فرهنگی و تاریخی بی نظیر برخوردار است. درک مردم معمولی نسبت به افراد خارجی به ویژه هندی ها نیز دلیل مهمی در انتخاب من ترکیه بود. مردم ترکیه به طور کلی نژادپرست نیستند. و بسیار فراتر از یک کشور جهان سومی می باشند “

مشاورین گروه مهاجرتی سفیراپلای همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

گزینه های تحصیل در ترکیه

برای هر دانشجویی بین المللی ، ترکیه چیزهای زیادی را ارائه می دهد: آموزش با کیفیت بالا و جمعیت بسیار فرهنگی ، شهرهای پر جنب و جوش و مناظر زیبا ، رویدادهای هنری ، فرهنگی و ورزشی. زندگی و تحصیل در ترکیه قطعاً به شما الهام می بخشد و دیدگاه های خود را برای همیشه تغییر می دهد.

تحصیل در ترکیه

برنامه های مطالعاتی در ترکیه دانش آموزان بین المللی را با تعداد زیادی مدرسه ، برنامه و مکان فرا می گیرد. درعین حال این فرصت را خواهید داشت که مدرنیته و سنت را در یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه تجربه کنید.

هم اکنون حدود 170 دانشکده و دانشگاه در سراسر کشور وجود دارد که بیش از 30،000 دانشجوی بین المللی دارند. مطالعات زبان در بین دانشجویان بین المللی بسیار رایج است. با این وجود ، تحصیل زبان تنها چیزی نیست که دانشجویان را به ترکیه می آورد: انواع برنامه های انگلیسی زبان در تعدادی از موضوعات دیگر ارائه می شود.

برخی از دانشگاه های ترکیه از زبان انگلیسی به عنوان واسطه تدریس استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر حداقل فرصت یادگیری زبان انگلیسی را ارائه می دهند. مهمتر از همه ، کیفیت بالای آموزش شما را برای آینده در هر جای دنیا آماده می کند.

سیستم آموزش ترکیه گزینه های غنی از دانشجویان بین المللی را ارائه می دهد. شما می توانید تعدادی از گزینه های مناسب برای هر نوع نیاز از مدارک تخصصی تا برنامه های منحصر به فرد که برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود ، پیدا کنید. مطالعات امور فرهنگی چندگانه و همچنین برنامه هایی در روابط بین الملل ، مطالعات مدیترانه شرقی ، مدیریت تجارت ، مهندسی ، مسافرتی ، گردشگری و هتلداری بسیار محبوب است.

دانشگاه و تحصیل در ترکیه

وقتی ارزیابی عمومی از دانشگاه های دولتی و بنیادها در ترکیه انجام می دهیم ، در یک نگاه اول می توان موارد زیر را ثبت کرد:

 • تعداد دانشگاه های دولتی در ترکیه در حال نزدیک شدن به 100 است.
 • در ترکیه دانشگاه های دولتی بسیار با سابقه ای وجود دارد.
 • تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی که آموزش های جهانی ارائه می دهند به طور پیوسته در حال افزایش است.
 • میزان شهریه برای تحصیل در ترکیه با دیگر دانشگاه های دنیا قابل رقابت می باشد.
 • خوابگاه و امکانات مسکن نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.
 • سطح کیفی آموزش در دانشگاه های دولتی ، که در آن زبان تدریس انگلیسی است ، مطابق با استانداردهای غربی است.
 • دانشگاههای بنیاد به طور کلی با زبان انگلیسی آموزش می دهند.
 • دانشگاههای ترکیه با شهریه مقرون به صرفه ، مدارک شناخته شده بین المللی را ارائه می دهند
 • با داشتن مأموریت حمایت از دانشجویان با انواع بورس های تحصیلی ، دانشگاه های بنیاد بین 30 تا 40 درصد شهریه بورسیه تحصیل در ترکیه را ارائه می دهند.

مشاورین گروه مهاجرتی سفیراپلای همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه و مزیت های آن

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

طبق اعلام سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ، روسیه تحصیل کرده ترین جمعیت را در جهان دارد و از کانادا ، ژاپن و ایالات متحده بیشتر است. بیش از نیمی از روس ها دارای مدرک تحصیلات عالی هستند. بیش از 200000 نفر از 168 کشور برای تحصیل در روسیه آمده اند. مزیت های زیادی برای تحصیل در روسیه وجود دارد ، در اینجا فقط چند مورد ذکر شده است:
آموزش جامع دانشگاهی
در روسیه ، شما می توانید دانش عمیق و عمیق را در همه موضوعات بدست آورید ، اما این کشور بیشتر به خاطر مدارس دانشگاهی قوی خود در فیزیک ، ریاضیات و علوم طبیعی شناخته شده است. روسیه یک رهبر شناخته شده جهانی در آموزش ریاضیدانان ، فیزیکدانان ، شیمی دانان ، زمین شناسان ، مهندسان ، برنامه نویسان ، پزشکان و متخصصان سایر علوم طبیعی است. این امر با تأیید جایگاه دانشگاه های روسیه در رتبه بندی های جهانی می باشد، بنابراین با تحصیل در روسیه، می توان طیف وسیعی از رشته ها را برای مطالعه و ادامه انتخاب کرد.
طیف گسترده ای از دانشگاه ها و برنامه های مطالعاتی در روسیه
 متقاضیان بین المللی برای تحصیل در روسیه می توانند از بین 766 دانشگاه در 82 منطقه کشور ، از کالینینگراد تا ولادیوواستوک انتخاب کنند. 205 رشته ، از ریاضیات و علوم طبیعی گرفته تا هنرهای نمایشی. 657 موضوع در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، تخصص و فوق تخصص (کارآموزی پزشکی ، دوره های نظامی دوره کارشناسی ارشد) و کارآموزی و کاردانی وجود دارد.
دانشگاه های روسیه همچنین برنامه های مقدماتی (آموزش ثبت نام در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی) ، دوره های کوتاه (دانشگاه تابستانی ، یک ترم در روسیه ، مدارس تابستانی) ، روسی به عنوان دوره های زبان خارجی ، توسعه حرفه ای و آموزش های حرفه ای اضافی ارائه می دهند.
نسبت مطلوب قیمت و کیفیت آموزش تحصیل
 تحصیل در روسیه و دانشگاه های روسیه بسیار ارزان تر از معادل آن در ایالات متحده ، کانادا و انگلیس است و از نظر سطح آموزش ارائه شده ، دانشگاه های برتر روسیه با دانشگاه های برتر غربی به طور برابر در رقابت هستند.
 در سال 2019 ، هزینه تحصیل در دانشگاه های روسی در برنامه های کارشناسی ارشد تمام وقت از 83،000 روبل در سال (1،277 دلار آمریکا) بسته به موضوع مورد مطالعه (مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی) آغاز شد. فدراسیون روسیه). براساس داده های آژانس رتبه بندی Expert1 ، حداکثر شهریه در معتبرترین دانشگاه های پایتخت به اندازه 586000 روبل در سال (9000 دلار آمریکا) بوده است.
گر دانشگاه هایی را که در خارج از مسکو یا سن پترزبورگ قرار دارند ، در نظر گرفته اید ، هزینه های شهریه و اقامت کمتر خواهد بود.
شهریه
روسیه یکی از معدود کشورهایی است که به شهروندان خارجی برای تحصیل در روسیه امکان دریافت شهریه رایگان را ارائه می دهد. دولت روسیه هر ساله چندین هزار بورس تحصیلی (سهمیه) به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. به عنوان مثال ، در سال 2019 به دانشگاه ها 15000 سهمیه اختصاص داده شد. علاوه بر این ، برخی از دسته از شهروندان خارجی، ممکن است برای مکانهای با بودجه دولتی با شرایط مساوی با روس ها اما خارج از سهمیه درخواست کنند. امکان دیگر شرکت در مسابقات دانشگاهی است: در هنگام ثبت نام در دانشگاه های پیشرو روسیه (بر اساس سهمیه و برای مکان های با بودجه دولتی) به برندگان و برندگان جوایز این دوره ها سهمیه ای مناسب در نظر گرفته می شود.
فرصت یادگیری زبان روسی
در حدود 260 میلیون نفر در سراسر جهان با زبان روسی صحبت می کنند و حدود 10.5 میلیون نفر خارجی بطور منظم روسی یاد می گیرند. دانشگاه های روسی برنامه های مختلف زبان روسی از جمله دوره ها ، مدارس تابستانی و یادگیری از راه دور ارائه می دهند. در دوره های مقدماتی ، دانشجویان بین المللی دوره ای یک ساله زبان روسی را طی می کنند و برای دانشجویانی که در مکان های با بودجه دولتی (بورس های دولتی) ثبت نام می کنند ، بصورت رایگان ارائه می شود.
فرصت تحصیل به زبان انگلیسی
 آیا وقت برای یادگیری روسی نداشته اید؟ مشکلی نیست! بیشتر دانشگاه های روسیه، اکثر برنامه هایی را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شود.
دانشگاه ها و خوابگاه های راحت و مجهز
از نظر امکانات برای تحصیل در روسیه، دانشگاه های روسیه تجهیزات سطح بالا برای آزمایشگاه ها ، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی امروزه زندگی دانشجویی را به خوبی فراهم کرده است. اکثر دانشگاه های روسی خوابگاه های مخصوص به خود را دارند که هزینه اقامت نسبتاً کمی دارند.
Canada-Study-Visa-770x513

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

سالانه بیش از 200 هزار دانشجوی بین المللی با هدف تحصیل در کانادا در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل می شوند . اما چرا کانادا تبدیل به مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است ؟ سطح بالای کیفیت آموزشی ، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها ، مهمترین دلایل شکل گیری تصمیم ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند . به خصوص در مورد دانشجویان ایرانی .

کانادا جزو G8 با همان گروه هشت می باشد ، یعنی هشت کشور صنعتی و ثروتمند جهان که 50 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند . از بین تمامی اعضای این گروه ، کانادا بیشترین مقدار بودجه را صرف آموزش می کند .

تمامی موارد یاد شده ، گواه این مساله است که کانادا برای یادگیری اهمیت بسیاری قائل بوده و سیستم آموزشی کانادا از استاندارد بالایی برخوردار است .

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم انتخاب ادامه تحصیل در کانادا دلایل بسیاری دارد . هم اکنون می خواهیم به برخی از مهمترین این دلایل پرداخته و به صورت مختصر در رابطه با آن ها توضیحاتی ارائه دهیم . با ما همراه باشید .

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و سایر مقاطع

کیفیت آموزشی بالا

حضور پیوسته سه دانشگاه برتر این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان خود گواه بر این مساله است . این دانشگاه ها عبارتند از : دانشگاه مک گیل ، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه برتیش کلمبیا . نا گفته نماند دانشگاه آلبرتا با رتبه 109 و همچنین سایر دانشگاه های این کشور نیز از رتبه های بسیار عالی برخوردارند و به اعتبار سیستم آموزشی کانادا می افزایند .

مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا

استانداردهای بالای دانشگاه های کانادا باعث شده مدارک اخذ شده از آن ها در تمامی کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی ، پیش روی فارغ التحصیلان آن ها باشند .

مدارک دانشگاه های این کشور به راحتی در آمریکا و سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی شده و معتبر هستند .

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد .

 • رشته تحصیلی
 • دانشگاه مورد نظربرای ادامه تحصیل
 • دانشگاهی که فارغ التحصیل شده اید
 • معدل
 • سابقه کار برای برخی از رشته ها
 • فاصله تحصیلی
هزینه تحصیل در کانادا در سال 2018

هزینه تحصیل در کشور کانادا و همچنین هزینه زندگی در آن با وجود دانشگاه های برتر و استاندارد بالای زندگی نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا هنوز هم پایین تر است . یکی از مهمترین دلایل علاقه مندی دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این کشور ، همین مساله می باشد .

از طرف دیگر وجود انواع بورس های تحصیلی و اجازه کار حین تحصیل ، به پوشش بخشی از هزینه های تحصیل کمک می کند .

به طور کلی عمده هزینه های تحصیل در کانادا را می توان در دو بخش بررسی کرد :

 • شهریه تحصیل
 • هزینه زندگی

طبق آخرین آمار به دست آمده هزینه تحصیل تمام وقت در کانادا در مقطع Undergraduate بین 17000 تا 33000 دلار کانادا و برای تحصیلات تکمیلی به طور میانگین 16000 دلار کانادا می باشد .

دلیل این اختلاف قیمت ها رشته های مختلف تحصیلی هستند که کمترین هزینه ها مربوط به رشته های هنری و بیشترین آن ها مربوط به پزشکی و دندانپزشکی می باشد .

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا و انواع آن

بورسیه های تحصیلی در کانادا یکی از مواردی است که تقرببا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند ، به آن چشم دوخته اند . دانشگاه های کانادا نیز به مانند اکثر قریب به اتفاق کشورهای میزبان دانشجویان بین المللی ، به منظور جذب دانشجو و رفاه حال ایشان این مهم را فراهم آورده است .

بورسیه های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف از کارشناسی گرفته تا دکترا ارئه شده و از دانشگاه به دانشگاه دیگر و شرایط آن ها از رشته ای به رشته دیگر متفاوت می باشد .

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

مدارس متوسطه بین المللی عمومی در کانادا ، موسسات سکولار و دولتی هستند که تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کانادا قرار دارند .

بسیاری از مدارس متوسطه عمومی در کانادا ، فعالانه دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان جذب می کنند . مدارس دولتی مزایای تحصیل در کنار گسترده ترین بخش جامعه کانادا را ارائه می دهند : 92 درصد از جوانان کانادایی در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند .

زبان اصلی آموزش در مدارس متوسطه کانادایی به استثنای کبک که به زبان فرانسوی است ، انگلیسی است . در بسیاری از مدارس زبان انگلیسی زبان اول و همچنین زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود و دوره های زبان های دیگر مانند اسپانیایی ، آلمانی ، و … در دسترس است . دوره ها برنامه های درسی تا حدودی از مدرسه به مدرسه متفاوت است ، اما تمام مدارس متوسطه عمومی با مجموعه ای از استانداردهای دولتی مطابقت دارند .

مدارس متوسطه بین المللی یکی از اقتصادی ترین گزینه ها برای دانشجویان بین المللی هستند . از آنجا که آموزش عمومی رایگان برای ساکنین استان است ، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به ترتیب کمتر از موسسات خصوصی است که از 8000 تا 14000 دلار کانادا برای یک دوره مطالعه ده ماهه محاسبه می شود . برخی از مدارس متوسطه عمومی دارای خوابگاه هستند و بسیاری از آنها زندگی با خانواده کانادایی ( homestay families ) را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند .

ازین رو تحصیل در این کشور در مقطع دبیرستان به بسیاری از خانواده هایی که خواهان پیشرفت فرزند خود هستند ، توصیه می شود .

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

تحصیل در این کشور با مدرک دیپلم امکان پذیر است اگر شما بخواهید در کانادا در مقطع بالاتری ادامه تحصیل دهید . این مهم ، خود شرط و شروطی دارد که از مهمترین آن ها می توان به نداشتن گپ تحصیلی ، تسلط به زبان انگلیسی ، سابقه تحصیلی درخشان و پایین بودن سن متقاضی اشاره کرد .

تحصیل در کانادا رایگان

تحصیل در کشور کانادا به صورت رایگان امکان پذیر نیست . مگر در مواردی بسیار نادر که دانشجو دارای استعدادهای درخشان خارق العاده ای باشد که در این صورت به اصلاح از طرف دانشگاه Fullfound گرفته و هزینه تحصیل و گاها زندگی فرد را دانشگاه متقبل می شود .

اگر به بند بالا دقت کنید متوجه خواهید شد که تحصیل در کانادا رایگان نیست و تنها در صورت اخذ بورسیه تحصیلی می توان به کاهش بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور کمک کرد .

مهاجرت به کانادا

براساس گزارش سازمان ملل متحد ، کانادا از سال 1994 در لیست 10 کشور برتر جهان برای زندگی قراردارد. در واقع سه شهر ونکور ، تورنتو و کلگری جزو ده شهر برتر دنیا هستند .

استاندارد بالای زندگی ، امید به زندگی بالا ، درصد پایین جرم و جنایت همچنین ثبات اقتصادی از عوامل افزایش سیر مهاجرت به این کشور می باشد .

امکان اقامت برای کسب تجربه کاری و حتی به دست آوردن اقامت دائم یکی از فرصت های بی نظیر برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا است . سالهاست که کانادا برای جذب نیروهای متخصص انواع ویزاهای اقامتی را ارائه می دهد . یکی از امتیازاتی که کانادا به دانشجویان بین المللی دانشگاه هایش می دهد این است که آن ها می توانند بدون این که خاک آن را ترک کنند برای دریافت این نوع ویزاها اقدام کنند .

در حال حاضر کانادا این ویزاها را به مهاجرین ارائه می دهد :

 • Express Entry – Skilled worker
 • Quebec-selected skilled workers
 • Immigrant Investors
 • Family sponsorship
 • Atlantic Immigration Pilot
 • Start-up visa
 • Self-employed
 • Provincial nominees
 • Caregivers