چگونه می‌توان بورسیه تحصیلی رایگان گرفت؟

چگونه می‌توان بورسیه تحصیلی رایگان گرفت؟

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از داوطلبان خارج از کشور پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان بورس تحصیلی رایگان گرفت؟ امروزه گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان با وجود رقابت بالا بین دانشجویان که تلاش می‌کنند تا واجد شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه‌های برتر با بورس تحصیلی باشند، یسار سخت و گاهی حتی غیر ممکن است. اما همه شما می‌دانید که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، داشتن بورسیه تحصیلی کمک فراوانی جهت پیشبرد اهداف‌تان خواهد داشت. بنابراین نباید امید خود را از دست داد زیرا تحصیل در دانشگاه‌های سراسر جهان در پنج قاره هزینه‌های بسیار زیادی را جهت پذیرش می‌طلبد، در نتیجه دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی در واقع همان هزینه‌ای است که کشور مقصد برای شما در نظر می‌گیرد تا بدون تعهد خدمتی که به آن کشور دارید به تحصیل علم پرداخته و از خدمات دانشگاهی و مراکز علمی آن استفاده کنید. بورسیه تحصیلی یا همان کمک هزینه تحصیلی یا فاند، در اغلب موارد به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق پیدا می‌کند، که این کمک هزینه‌ها می‌تواند بنا به رشته‌های انتخابی و همینطور شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت باشد. توجه داشته باشید که برخی از کشورها تحصیلات تکمیلی خود را کاملاً رایگان ارائه می‌دهند، اما برخی دیگر ار کشورها در کنار داشتن هزینه‌ها و شرایط تحصیلی مبلغی را هم برای دانشجویان با استعداد و واجد شرایط در نظر می‌گیرند تا از این طریق بتوانند فرصت ادامه تحصیل برای این افراد با استعداد را فراهم آورند.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی یا همان کمک هزینه تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از این کمک هزینه‌ها در ازای انجام کاری که دانشجو برای دانشگاه انجام می‌دهد، پرداخت می‌شود. برخی دیگر نیز برای دانشجویانی که دارای استعدادهای خاص هستند در نظر گرفته می‌شوند. نوعی از بورس‌های تحصیلی هستند که بدون بازگشت می‌باشند اما برخی دیگر از این بورسیه‌ها باید دانشجو بعد از پیدا کردن شغل مناسب؛ آن را در یک بازه طولانی مدت به دانشگاه باز گرداند.

بسیاری از کشورهای اروپایی یا کشورهایی که دارای میزان درآمد بالایی هستند حهت بالا بردن شرایط فرهنگی کشورهای دیگر و یا با هدف بالا بردن سطع علمی دانشجویان و همچنین ایجاد رقابت میان دانشجویان اقدام به ارائه بورس می‌کنند. همچنین اغلب این بورسیه‌ها یا کمک هزینه‌های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا اختصاص می‌یابد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان

نقش مهارت‌های زبانی در اخذ بورسیه رایگان

داشتن استعداد زبان یا دانش زبان دوم یا حتی سوم از جمله موارد است که شما را در برخورداری ار یک بورسیه تحصیلی خوب کمک می‌کند.همچنین می‌توانید با داشتن آشنایی کافی از نوع  سبک زندگی مردم آن کشور از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین موارد آن‌ها در هنگام مصاحبه برای اخذ پذیرش دانشگاه موردنظر و دریافت بورس تحصیلی آن شانس دریافت خود را افزایش دهید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از هر دانشگاهی، باید دارای رزومه تحصیلی قوی از لحاظ علمی و فنی باشید، و تا احد امکان با زبان کشور مفصد آشنایی داشته و یا از دانش زبان انگلیسی مناسبی برخوردار باشید. به این ترتیب می‌توانید شرایط بهتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی آن کشور به خود اختصاص دهید.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای مختلف از طریق استاتید مربوط به آن دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شوند. البته به دلیل وجود حجم وسیعی از متقاضیان دریافت بورس‌های تحصیلی، بورسیه‌ای که توسط اساتید دانشگاه ارائه می‌شوند می‌تواند کمی محدود باشند. از این رو شما می‌توانید با بالا بردن سطح علمی زبان انگلیسی خود و همین طور افزایش میزان آشنایی با منابع اینترنتی و غیر اینترنتی خود، از شرایط دانشگاه‌های مختلف در سراسر جهان در زمینه ارائه بورسیه‌های تحصیلی اطلاعات خود را به روز کنید.

دریافت بورسیه رایگان با توجه به رشته تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی اصلاً نیازی نیست چند دانشگاه را به طور همزمان مورد بررسی و مطالعه قرار دهید. می‌توانید بر اساس رشته، گرایش و همینطور علاقه‌مندی خود به ‌دنبال کشورهایی بروید که در رشته‌ی موردنظر شما دانشجو می‌پذیرند و امکان ارائه‌ بورسیه تحصیلی رایگان در آنها وجود دارد. اما برای اینکه بخواهیم یک پاسخ کامل در خصوص اخذ بورسیه تحصیلی رایگان به شما بدهیم باید چند نکته را در این بخش یاد آور بشویم:

 برای کسب اطلاع صحیح و به روز به سایت دانشگاه مراجعه کنید: یادتان باشد همیشه بهترین منبع برای دسترسی به انواع شرایط بورس کشورهای مختلف و دانشگاه‌ها، همان منابع یا سایت‌هایی هستند که در آن اطلاعات مربوط به کشورها و دانشگاه‌های مربوط به ‌آنها ارائه می‌شود. راحت‌ترین و مناسب‌ترین راه برای آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی هر کشور می‌تواند مراجعه به سایت‌های مربوط به ‌آن دانشگاه و آن کشور باشد.

 انتخاب یک استاد راهنما: راه مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی پیدا کردن یه کاستاد راهنمای مناسب می‌باشد. بهترین راه برای هموار کردن این موضوع، مکاتبه‌ی صحیح و در چهارچوب ادب و احترام اجتماعی و همینطور املای درست و انشای متناسب با یک نامه‌ی علمی برای استاد راهنما است.گاهی برخی از اساتید تا بخواهند به ‌نامه شما پاسخ دهند،ممکن است حدود 2 تا 3 ماه زمان لازم باشد.. از نکات مهم و اساسی که در این زمینه می‌تواند به‌ شما کمک بزرگی کند، این است که می‌توانید علاقه‌مندی و فیلد فعالیتی استاد راهنمای خود را پیدا کرده و اگر استعداد و علاقه‌مندی در جهت فعالیت در این رشته را دارید، از استاد راهنمای خود در این زمینه سوالات مختلفی بپرسید تا بتوانید اطلاعات کافی را به ‌دست بیاورید.

توجه داشته باشید که همیشه این دانشگاه‌ها و استید راهنما نیستند که بتوانند بورسیه‌های تحصیلی رایگان به شما ارائه کنند. امروزه کمپانی‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگی در کشورهای مختلف هستند که حاضرند به‌ عنوان کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان با استعداد فرصت ادامه‌ تحصیل را هدیه دهند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که شما باید همواره و به ‌صورت متناوب دانشگاه موردنظرخود را مورد مطالعه قرار دهید و از تغییرات به ‌روز آن باخبر باشید. چرا که به علت تنگ بودن فضای رقابتی ممکن است حتی در کسری از ثانیه این شانس را از شما را بگیرد.

همچنین به یاد داشته باشید که شرایط شما برای پذیرش و اقامت تحصیلی و همینطور بهره‌مندی از بورسیه‌ تحصیلی رایگان می‌تواند مهم باشد. از جمله رشته‌ تحصیلی شما و سطح علمی تحصیلی شما که شامل کارشناسی ارشد، دکترا و به همین ترتیب پسادکترا در موفقیت شما جهت اخذ بورسیه نقش بسزایی دارند. شما باید سریعاً اقدام به آماده و فراهم کردن مدارک خود نماییدو رزومه کامل و مدارک تحصیلی‌تان را در اختیار آن‌ها قرار دهید. تا به این ترتیب مراقب باشید زمان را از دست ندهید. فراموش نکنید که در کنار همه این‌ها دانش زبان انگلیسی خود را بالا ببرید و درباره کشورهای موردنظر خود مطالعه کامل داشته باشید.

حتما با مطالعه توضیحات ذکر شده با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان اطلاعات لازم را دریافت کردید. اما بهتر است بدانید که برای دریافت بورسیه تحصیلی هم باید مبالغی را هزینه نمایید. به عنوان مثال هزینه تبت‌نام، ترجمه مدارک تحصیلی و ارسال آن به دانشگاه مقصد و مواردی از این قبیل، را باد در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که تمام هزینه‌های ریز و درشتی که قبل از ورود به کشور مقصد و قبل از دریافت بورسیه‌ تحصیلی رایگان پرداخت می‌کنید، در مقابل آنچه که قرار است در آینده‌ خود و بعد از ادامه‌ تحصیل در این دانشگاه به دست آورید، تقریباً هیچ است، و در واقع می‌تواند با چندین برابر سود بیشتر، آینده بهتری را برای شما رقم بزند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی چین

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در چین

دولت کشور چین با ارائه بورسیه تحصیلی. دانشجویان بین‌المللی در هر مقطعی از تحصیل را در این کشور مورد حمایت قرار می‌دهد. علاوه بر دولت چین، شرکت‌ها و موسسات غیردولتی داخلی و خود دانشگاه‌ها نیز بورسیه‌های تحصیل را در چین ساپورت می‌کنند. بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌‌‌گیرد که شایستگی‌ها و برتری تحصیلی خود را اثبات نمایند. از آنجا که هزینه تحصیل در کشور چین نسبت به سایر کشورهای غربی و اروپایی بسیار مقرون به صرفه است، امکان تحصیل رایگان یا خیلی ارزان با وجود فرصت‌های بورس در کشور چین برای دانشجویان خارجی نیز امکان‌پذیر است. شرایط تحصیل در چین و تامین مخارج تحصیلی برای دانشجویان و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی از جمله مواردی هستند که موردنیاز هر دانشجوی متقاضی ادامه تحصیل در چین می‌باشد که در این مقاله ما این موارد را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چرا تحصیل در چین

همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم، یکی از برترین نظام‌های آموزش عالی در سراسر آسیا و حتی جهان از آن کشور چین است. دانشگاه‌هایی همچون پکن، فودان و شانگهای جیائو از جمله دانشگاه‌های برتر این کشور محسوب می‌شوند. همچنین مدرک اعطایی از دانشگاه‌های چین دارای اعتبار بالای جهانی می‌باشد. انواع برنامه‌‌های تحصیلی در چین به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود و دانشجویان حتی بدون نیاز به آزمون پذیرش در دانشگاه‌های چین می‌توانند مشغول تحصیل شوند.

علاوه بر پایین بودن هزینه تحصیل در چین، دانشجویان بین‌المللی برای تامین هزینه‌های تحصیلی خود در این کشور می‌توانند هم از بورسیه تحصیلی برخوردار شوند و هم به صورت نیمه‌وقت مشغول کار شوند. همه این موارد انگیزه دانشجویان بین‌المللی را برای ادامه تحصیل در چین بیشتر می‌کند.

هزینه تحصیل و روش تامین آن در چین

قبل از اینکه بورسیه تحصیلی چین را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا باید موضوع هزینه تحصیل در این کشور را مورد تحلیل قرار دهیم. توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چین با دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار متفاوت است، به طوری‌که سطح شهریه در دانشگاه‌های خصوصی از مبلغ 30 هزار تا 40 هزار دلار هم متغیر می‌باشد. حتی این سطح از هزینه‌ها ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها همچون نیویورک شانگهای به 50 هزرار دلار نیز برسد. اما شهریه سالانه دانشگاه‌های دولتی چین بسیار پایین بوده و مبلغی حدود 2500 تا 10000 دلار می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ارزان و دانشگاه‌های گران در جدول زیر آمده است:

دانشگاه‌های ارزان چین شهریه سالانه (دلار)
دانشگاه نینگبو 2600 الی 4700
دانشگاه پلی تکنیک نورث وسترن 2900 الی 4350
دانشگاه فناوری لیائونینگ 2200 الی 3760
دانشگاه‌های گران چین شهریه سالانه (دلار)
دانشگاه پکن 3760 الی 27200
دانشگاه تسینگوآ 3470 الی 34400
دانشگاه فودان 3325 الی 10850

برای اینکه هزینه زندگی دانشجویی در چین را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است بگوییم که هزینه زندگی هر دانشجو به سبک و عادات شخصی و همچنین به محل زندگی او در این کشور بستگی دارد. این هزینه‌ها اغلب شامل موارد همچون هزینه‌های پوشاک، حمل و نقل، هزینه اجاره مسکن، اقلام و ملزومات تحصیلی، هزینه پوشاک و غیره می‌باشد. اما طبق آمارهای سال 2020 می‌نوان گفت به طوئر میانگین هزینه زندگی ماهانه در چین بین 600 تا 1000 دلار متغیر است.

هزینه تحصیل و دریافت بورسیخ تحصیلی چین

شرایط بورسیه تحصیلی در چین

دانشجویان خارجی در این کشور پیشرفته آسیایی شانس این را دارند که هزینه‌های تحصیلی خود را از طریق انواع برنامه‌های بورسیه تحصیلی پوشش دهند. دولت چین به طور معمول جهت تشویق دانشجویان بین‌المللی برای تحیل در دانشگاه‌های این کشور، یارانه‌های تحصیلی مختلفی را در قالب برنامه‌‌های بورسیه تحصیلی به دانشگاه‌های دولتی این کشور ارائه می‌کند.

 ممکن است برخی از این بورسیه‌های تحصیلی در چین، کل هزینه‌های دانشجویان را پوشش دهد که در این صورت به آن بورسیه‌های کامل یا فول فاند گقته می‌شود. اما بیشتر برنامه‌های بورسیه در چین، بخشی از هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌‌‌دهد که در اصطلاح به آن پارت فاند گفته می‌شود. بنابراین همه تمامی دانشجویان بین‌المللی در همه مقاطع تحصیلی در چین می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی دولتی در چین

 دولت و شرکت‌های تابعه دولت چین این نوع بورسیه‌ها را پوشش می‌دهند، و معمولاً برای دانشجویان شایسته و واجد شرایط اعطا می‌شود. از معروفترین این بورسیه‌ها می‌توان به بورسیه شورای بورسیه چین (CSC) اشاره کرد که در اختیار کلیه دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. این بورسیه در 243 دانشگاه چین به دانشجویان عرضه می‌شود. از دیگر بورسیه‌های دولتی کشور چین بورسیه لینگسو می‌باشد. این نوع بورسیه جهت تشویق دانشجویان خارجی برای تحصیل در لینگسو اعطا می‌شود، و تمامی شهریه، هزینه ثبت‌نام، دوره انترنی، هزینه آزمایشگاهی و هزینه درمان و خوابگاه دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در هر رشته و گرایشی نیز بورسیه دولتی هوبی اعطا می‌شود. همچنین  بورسیه دولت بیجینگ توسط شهرداری بیجینگ به دانشجویان خارجی اعطاء می شود که به دنبال تحصیل در دانشگاه بیجینگ می باشند. از دیگر بورسیه‌های دولتی ایین کشور، بورسیه دولت گوآنخی برای دانشجویان ASEAN می‌باشد که توسط منطقه خودمختار گوآنخی ژوآنگ به دانشجویان خارجی از کشورهای ASEAN جهت حمایت از هزینه تحصیلی آن‌ها ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی در چین

نهادها یا شرکت‌های غیردولتی و غیرانتفاعی این نوع بورسیه‌ها را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند. از مهم‌ترین نوع این بورسیه‌ها می‌توان به بورسیه موسسه کنفوسیوس اشاره کرد که به دانشجویان در رده سنی 16 تا 35 جهت تحصیل در یک دانشگاه چینی اعطاء می‌شود. همچنین این بورسیه‌ها علاوه بر تامین شهریه‌های دانشجویان، هزینه‌های اجاره خانه، هزینه بیمه و دگیر هزینه‌های زندگی آن‌ها را پوشش می‌دهد.

بورسیه شورای بریتیش چاینا برای دانشجویان انگلیسی زبان که در حال حاضر در یک دانشگاه انگلیسی ثبت‌نام کرده ولی مایل به تحصیل در یک دانشگاه چینی هستند نیز بورسیه‌های هفت گانه ارائه می‌دهد. این نوع بورسیه مواردی همچون شهریه‌ها، هزینه اجاره خانه و هزینه حمل و نقل دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدت بورسیه‌های تحصیلی چیین

بورس تحصیلی دولت چین شامل آموزش زبان چینی (مقدماتی) و دوره تحصیلی می‌باشد. مدت هر برنامه در جدول زیر نشان داده شده است:

نوع بورس

مدت آموزش زبان (سال)

مدت تحصیل (سال)

مدت کل بورس (سال)

کارشناسی

2-1

5-4

7-4

کارشناسی ارشد

2-1

3-2

5-2

دکترا

2-1

4-3

6-3

پژوهشگران عمومی

تا 1

تا 1

تا 2

پژوهشگران ارشد

تا 1

تا 1

تا 2

بورسیه تحصیل دانشگاه‌های چین

برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، در حال حاضر 279 دانشگاه در چین آماده ارائه بورسیه دولت چین هستند. این دانشگاه‌ها طیف گسترده‌‌ای از برنامه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند. نمونه‌هایی از این دانشگاه‌ها به قرار زیر می‌باشند:

 • موسسه تکنولوژی هاربین- بورسیه تحصیلی دانشجویان ممتاز ‌‌‌‌‌بین‌المللی (بورسیه HIT)
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه‌‌‌‌‌های نانجینگ
 • دانشگاه ژجیانگ- بورسیه تحصیلی رهبران آینده آسیا
 • دانشگاه ژجیانگ- بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی
 • کالج زبان چینی و مطالعات خارجی بیجینگ- بورسیه تحصیلی معلمان خارج از کشور چین
 • دانشگاه مطالعات خارجی گواندونگ- بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه دریایی ژجیانگ
 • بورسیه تحصیلی پرزیدنت برای دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی SWUFE

پوشش بورسیه تحصیلی چین

پوشش بورسیه تحصیلی چین برای انواع رشته‌های تحصیلی از جهت شهریه، اقامت و دیگر موارد در جدول زیر مورد بررسی قرار گرفته است:

نوع بورس

رشته

شهریه

اقامت

کمک هزینه

بیمه درمانی

جمع (یوآن در سال)

 بورسه کارشناسی در چین

|

20000

8400

30000

800

59200

||

23000

8400

30000

800

62200

|||

27000

8400

30000

800

66200

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

|

25000

8400

36000

800

70200

||

29000

8400

36000

800

74200

|||

34000

8400

36000

800

7920

 بورسیه دکتری چین

|

33000

12000

42000

800

87800

||

38000

12000

42000

800

92800

|||

45000

12000

42000

800

99800

رشته تحصیلی I شامل: فلسفه، اقتصاد، مطالعات حقوقی، آموزش و پرورش، ادبیات، تاریخ و مدیریت
رشته تحصیلی II شامل: علوم، مهندسی و کشاورزی
رشته تحصیلی III شامل: هنرهای زیبا و پزشکی

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

خوشبختانه طی سالهای اخیر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کشور ترکیه را همچون دانشگاه‌های برتر کانادا و آلمان و دیگر کشورهای پیشرفته دنیا، به عنوان مقصدی جذاب برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند. دانشجویان ایرانی به دلیل مزایای بی‌شمار تحصیلی همچون هزینه‌های پایین تحصیل، عدم نیاز به دریافت ویزا، نزدیکی مسافت به ایران، معتبر بودن مدارک تحصیلی، امکان کار حین تحصیل و دریافت بورس تحصیلی، دانشگاه‌های کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل برگزیده‌اند.

مهم‌ترین موضوع مورد توجه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه تحصیلی این کشور می‌باشد. آگاهی از چگونگی دریافت بورس تحصیلی و مزایای داشتن آن برای هر دانشجو امری ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله گروه مهاجرتی سفیر اپلای اطلاعات موردنیاز را در اختیار علاقه‌مندان به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه قرار داده‌اند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

براساس گزارشات اخیر، کشور ترکیه برای سالهای تحصیلی آتی، آماده پذیرش درخواست بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه از جانب دانشجویان خارجی می‌باشد. کشور ترکیه با توجه به مزایای تحصیلی ذکر شده به خصوص ارائه تحصیل رایگان توانسته دانشجویان بی‌شماری را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب نماید. از آنجا که رقابت بالایی میان دانشجویان بین‌المللی بر سر دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه حاکم است، دانشگاه‌های ترکیه شرایطی را برای دریافت آن تعیین کرده‌اند که به شرح زیر می‌باشند:

 • تمامی متقاصیان ادامه تحصیل در ترکیه از سراسر دنیا، می‌توانند از بورسیه تحصیلی این کشور بهره‌مند شوند.
 • داشتن مدرک زبان بین‌المللی معتبر همچون تافل، آیلتس و یا مدرک زبان ترکی تومر برای دریافت کمک هزینه تحصیلی ترکیه ضروری می‌باشد.
 • در دست داشتن نمران پذیرش آزمون‌های بین‌المللی نظیر SAT، GMAT، GRE برای اکثر بورس‌های تحصیلی نیاز می‌باشد..
 • ارائه ریزنمزات و مدارک پیش‌دانشگاهی و متوسطه از سوی دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی که به جای نمرات آزمون ملی ترکیه از مدارک بین‌المللی نظیر SAT و یا GCSE برخوردار هستند به دپارتمان پذیرش دانشگاه مورد نظر ترکیه الزامی‌ می‌باشد.
 • ارائه مدرک زبان تومر برای متقاضیان بورسیه تحصیلی ترکیه مورد نیاز است، به این صورت که متقاضیانی که  مدرک زبان ترکی با سطح C1  را ندارند باید پیش از درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه، علاوه بر ارائه مدارک و رزومه تحصیلی لازم، دوره یکساله زبان ترکی را گذرانده و مدرک زبان تومر سطح C1 را دریافت نمایند.
 • امکان درخواست بورسیه تحصیلی برای متقاضیان فازغ‌التحصیل مقاطع مختلف دانشگاهی تمامی کشورها و همچنین برای محققان و اعضای علمی دانشگاه نیز وجود دارد.
 • داشتن گپ تحصیلی پایین و زیر 21 سال سن برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی موردنیاز می‌باشد.
 • برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد داشتن گپ تحصیلی پایین و زیر 30 سال سن  موردنیاز است.
 • متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا باید زیر 35 سال باشند.
 • شرایط سنی برای محققان متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی به این صورت است که باید بیش از ژانویه 1973 متولد نشده باشند.
 • افرادی که از قبل در ترکیه مشغول به تحصیل بوده‌اند از واجدین شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی محسوب نمی‌شوند.
 • افراد دارای اقامت و حقوق شهروندی ترکیه نیز واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور نخواهد بود.
 • برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ، حدود 70 درصد از حداکثر نمرات کسب شده در رزومه تحصیلی قبل دانشجو موردنیاز می‌باشد.
 • برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع ارشد و دکترا، حدود 75 درصد از حداکثر نمرات قابل کسب در رزومه تحصیلی قبل دانشجو موردنیاز می‌باشد.
 • برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته‌های پزشکی، حدود 90 درصد از حداکثر نمرات کسب شده در رزومه تحصیلی پیشین دانشجو موردنیاز می‌باشد.

شرایط اخذبورسیه تحصیلی در ترکیه

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه همانند سایر کمک‌هزینه‌های تحصیلی در سایر کشورها برای دانشجویان خارجی مزایایی را در بر دارد که در زیر به انواع این مزایا اشاره شده است:

 • عدم نیاز به پرداخت شهریه: با داشتن بورس تحصیلی، دانشجویان ترکیه دیگر نگران فراهم نمودن شهریه دانشگاه برای ادامه تحصیل در این کشور نخواهند بود.
 • خوابگاه‌های رایگان: برای دانشجویان خارجی واجد شرایط در کشور ترکیه، خوابگاه‌های دانشجویی رایگان ارائه می‌شود که دانشجویان می‌توانند از خدمات اسکان درون دانشگاه به صورت رایگان استفاده کنند، در صورتی‌که دانشجو تمایل به اجاره خانه داشته باشد می‌تواند در خارج از محوطه دانشگاه برای این کار اقدام نماید.
 • هزینه خدمات درمانی: دانشجویان بین‌المللی به طور معمول در اقصی نقاط دنیا، هزینه‌های زیاد درمانی را متحمل می‌شوند، اما دانشجویانی که دارنده بورسیه تحصیلی در ترکیه هستند می‌توانند از پرداخت تمامی هزینه‌های درمانی معاف باشند.
 • هزینه سفر: بورسیه تحصیلی ترکیه تمامی هزینه‌های سفر دانشجو را پوشش می‌دهد، به این معنی که دو بلیط حین تحصیل در ترکیه به وی اعطا می‌شود، که یکی از آن برای آمدن دانشجو به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل به کار می‌رود و دیگری برای زمانی است که دانشجو فازغ‌التحصیل شده و قصد برگشت به کشور خودش را دارد. (البته چنانچه دانشجو با هزینه شخصی بلیط‌های مذکور را خریداری کرده باشد، هزینه‌ آن از طرف دولت ترکیه به حساب وی واریز خواهد شد).
 • ارائه حقوق ماهانه: خوشبختانه طبق قوانین دولت ترکیه ، ارائه حقوق برای دانشجویان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی صورت می‌گیرد، دریافت حقوق به شرح زیر می‌باشد:
 •  برای دانشجویان مقطع کارشناسی ماهانه 700 لیر 
 • برای دانشجویان مقطع ارشد ماهانه 950 لیر
 • برای دانشجویان مقطه دکترا 1400 لیر
 •  برای محققان و پژوهشگران واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ماهانه 3000 لیر

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

براساس اطلاعات بدست آمده از وب‌سایت‌های معتبر دولتی کشور ترکیه، نزدیکه به 438 نوع بورسیه تحصیلی برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد که هریک دارای شرایط و مزایای خاص خود می‌باشد. بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه شامل انواع بورسیه تمام‌وقت در مقاطع کارشناسی، ارشد، دکترا، پاره‌وقت یکساله برای دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه که عملکرد تحصیلی درخشانی با هزینه شخصی خود داشته‌اند. بورسیه‌های تحقیقاتی 3 تا 12 ماهه و بورسیه طرح‌های مشارکتی از انواع بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه می‌باشند.

به طور معمول دانشگاه‌های شهرهای بزرگ ترکیه همچون آنکارا، استنانبول و ازمیر برای دریافت بورسیه تحصیلی شرایط سخت‌تری را برای متقاضیان اعمال می‌کنند، بنابراین طبق نظرات و تجربیات کارشناسان پذیرش تحصیلی، شانس دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی ترکیه در دانشگاه‌های شهرهای کوچک این کشور، بالا می‌باشد.

قابل ذکر است که داشتن نمره معدل بالا موفقیت شما را در دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی ترکیه در شهرهای بزرگ این کشور بیشتر کرده و مهم‌ترین معیار سنجش و ارزیابی ائلیه دانشجو محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که ریز نمرات دروس اصلی همچون شیمی، ریاضی و زیست در تصمیم‌گیری فرآیند پذیرش متقاضی دریافت بورس تحصیلی ترکیه امری تاثیرگذار به شمار‌ می‌رود.

ناگفته نماند که شانس دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در رشته‌هایی همچون پزشکی و دانشگاه‌های معروف  کشور ترکیه به دلیل وجود رقابت بالا بین متقاضیان کمی سخت‌تر خواهد بود. از انواع دیگر بورسیه‌های تحصیلی می‌توان به انواع بورسیه‌های تحصیلی دولتی، بورسیه دانشگاهی و بورسیه تحصیلی دانشجویان المپیادی اشاره کرد.

مدارک موردنیاز بورسیه تحصیلی ترکیه

به منظور ارزیابی دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاههای ترکیه، متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باید مدارک لازم را به فرم درخواست خود ضمیمه نمایند که این مدارک به شرح زیر می‌باشند:

 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع دیپلم تا آخرین مدارک تحصیلی
 • کپی کارت ملی و پاسپورت
 • مدرک تائید قبولی در کنکور ( در صورت وجود)
 • مدارک قبولی در آزمون‌ها و امتحانات بین‌المللی نظیر GMAT، GRE (در صورت وجود)
 • ارائه توصیه‌نامه معتبر از طرف اساتید دانشگاه برای مقاطع ارشد و دکترا
 • انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی مورد قبول
 • مدرک زبان ترکی تومر (درصورت وجود)
 • دو عکس رنگی جدید ۶×۴
 • مدرک زبان معتبر آیلتس و تافل ( در صورت وجود)

همچنین برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه و ادامه تحصیل در این کشور نمرات معدلی در نظر گرفته شده که به شرح زیر می‌باشد:

 • مقطع کارشناسی حداقل نمره ۱۴ از ۲۰ و یا ۷۰ از ۱۰۰
 •  مقطع ارشد حداقل نمره ۱۵ از ۲۰ و یا ۷۵ از ۱۰۰
 •  مقاطع دکترا و پژوهشی حداقل نمره ۱۵ از ۲۰ و یا ۷۵ از ۱۰۰

برای جبران کم بودن نمره معدل در برخی موارد می‎توان کارهای پژوهشی و مدارک عملی را ارائه داد، دقت داشته باششید که حداقل معدل مورد تایید سازمان بورسیه کشور ترکیه برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی  نمره 17 می‌باشد.

برنامه زمان‌بندی درخواست و مصاحبه بورسیه تحصیلی ترکیه

ارسال فرم درخواست، مدارک تحصیلی و ثبت‌نام در وب‌سایت بورسیه تحصیلی ترکیه به صورت آنلاین بوده که زمان ارسال مدارک در 24 فوریه در هر سال می‌باشد. بنابراین پس از گذراندن اقدامات لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، بهتر برای دریافت نتیجه نهایی، مصاحبه حضوری (تماس) و دریافت مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه و کارت اقامت از سوی سازمان بورسیه تحصیلی این کشور صبور باشید.

براساس گزارشات اخیر سازمان بورسیه تحصیلی ترکیه، برنامه زمان‌بندی مصاحبه و تصمیمات برای انتخابات نهایی متقاضیان در سال تحصیلی 2019-2020 در زیر آمده است:

 • ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ تاریخ شروع دریافت درخواست می‌باشد.
 •  ۲۴ فوریه ۲۰۱۹ تاریخ پایان دریافت درخواست می‌باشد.
 •  ماه‌های فوریه و آپریل ۲۰۱۹ تاریخ ارزیابی درخواست‌ها است.
 • ماه‌های آپریل و می ۲۰۱۹ برای زمان تماس برای پروسه بورسیه تحصیلی ترکیه در نظر گرفته شده است.
 •  جولای ۲۰۱۹ زمان اعلام نتایج بورسیه تحصیلی ترکیه می‌باشد.
 •  ماه‌های جولای –آگوست ۲۰۱۹ برای زمان تایید و موافقت سازمان با متقاضیان واجد شرایط و آغاز پروسه ویزا در نظر گرفته شده است.
 • از یکم تا پانزدهم ماه سپتامبر ۲۰۱۹ زمان شروع کلاس‌ها در ترکیه است.