تحصیل داروسازی در اسپانیا

تحصیل داروسازی در اسپانیا

کشور اسپانیا با داشتن شرایط مساعد برای ادامه تحصیل و هزینه نسبتاً پایین برای تحصیل و زندگی توانسته دانشجویان بین‌المللی زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب کند. با تحصیل در اسپانیا امکان دریافت گواهینامه رسمی از معتبرترین دانشگاه‌های این کشور که قابل پذیرش در یساری از کشورهای جهان است، برای شما وجود دارد. دانشگاه‌های اسپانیا تمامی مقاطع تحصیلی را در انواع رشته‌ها ارائه می‌دهد. در دانشگاههای اسپانیا زبان تدریس در در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا انگلیسی بوده اما دوره‌های کارشناسی به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود.

رشته داروسازی از جمله رشته‌های پرطرفدار در اسپانیا می‌باشد که سالانه دانشجویان خارجی زیادی با در نظر گرفتن شرایطی که دانشگاه‌های اسپانیا ارائه می‌کنند جهت تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. برای کسب آگاهی از شرایط تحصیل داروسازی در اسپانیا در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل داروسازی در اسپانیا

برای تحصیل در هریک از زیر شاخه‌های گروه پزشکی در دانشگاه‌های اسپانیا مانند سایر کشورهای دنیا گذارندن دوره‌های یکساله پری‌مدیکال در کالج الزامی می‌باشد. بعد از سپری کردن این دوره‌ها می‌توانید در آزمون وزودی شرکت کرده و با کسب نمرات حدنصاب جهت ثبت نام در رشته داروسازی در اسپانیا اقدام نمایید.

تحصیل در رشته داروسازی در اسپانیا به طور معمول به زبان اسپانیایی انجام می‌پذیرد. چنانچه متقاضی تحصیل داروسازی در اسپانیا هستید می‌توانید زبان اسپانیایی را پیش از ورود در کالج‌های مربوطه در اسپانیا آموزش ببینید. برای تحصیل در رشته داروسازی باید در یکی از رشته‌های ریاضی و یا تجربی درس خوانده و دیپلم 12 ساله عمومی را کسب کرده باشید.

دوره‌های کارشناسی‌ارشد داروسازی صرف وقت در آزمایشگاه‌ها، تحقیق و یادگیری در مورد شیمی مورد استفاده در تولید دارو می‌یاشد. برخی از دروسی که در این دوره ارائه می‌شود عبارتند از: داروسازی، شیمی دارویی، فارکومولوژی و تمرین داروسازی

هدف از ارائه دوره دکترای داروسازی در اسپانیا آموزش پژوهشگران با تاکید بر تحلیل و روش تحقیق و تکنیک‌هایی می‌باشد که منجر به نوشتن یک تز دکترا می‌‌‌شود. هدف از این برنامه نیز تحکیم و تقویت تنوع در رویکردهای موجود در تحقیقات پایه و کاربردی جهت ایجاد فضای عقلانی غنی می‌باشد که شرط اصلی برای تضمین کیفیت تحقیقات دکترا است.

با تحصیل در رشته داروسازی می‌توانید با اصول علم دارویی آشنا شده و دانش خود را در زمینه‌‌های مرتبط با پزشکی، شیمی، زیست‌شناسی و حتی اخلاق افزایش دهید. توجه داشته باشید که در سالهای آخر تحصیل داروسازی عملکرد شما از تئوری به سمت آموزش‌های عملی تغییر می‌کند.

پس از اتمام تحصیل داروسازی در اسپانیا می‌توانید در مورد داروهای تجویزی، اثرات آن و نحوه ساخت داروها اطلاعات کامل به دست آورید. در آخر شما باید مهارت‌های ارتباطی با بیماران را کسب کرده باشید، تا با برقراری رابطه شرایط آن‌ها را بفهمید و درمانی مناسب برای آن‌ها توصیه کنید. با تحصیل در رشته داروسازی در این کشور امکان فعالیت در زمینه‌هایی همچون داروسازی عمومی، بالینی، انفورماتیک داروخانه، فارماکولوژی، سم شناسی و …. برای شما وجود دارد.

شرایط تحصیل داروسازی در اسپانیا

شرایط پذیرش داروسازی در اسپانیا

به طور کلی آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در سیستم آموزشی دیگر کشورها را دارند می‌توانند مدرک شناخته شده و یا معادل آن در کشور اسپانیا را دریافت کنند که این امر با دریافت مدرک دیپلم متوسطه امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین دانشجویانی که به اتحادیه اروپا تعلق ندارند و یا مدرک کارشناسی خود را از کشورهای اروپایی و یا مراکز بین‌المللی دریافت نکرده‌اند، باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه اسپانیا شرکت کنند. علاوه بر این شرکت در آژمون دانشگاه (موسسه آموزش ملی) (UNED) برای تحصیل داروسازی نیز الزامی می‌باشد.

دانشگاه‌های داروسازی در اسپانیا

اولین قدم برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب دانشگاه و شهر محل اقامت می‌باشد. بنابراین برای تحصیل داروسازی در اسپانیا نیاز دارید تا با دانشگاه‌های این کشور آشنا شوید، در این بخش فهرستی از دانشگاه‌های برتر داروسازی اسپانیا به صورت جدول زیر ارائه شده است:

نام دانشگاه شهر محل اقامت
دانشگاه کاردینال هررا  والنسیا
دانشگاه سنت لوییس شهر سنت لوییس
دانشگاه کاتولیک UCAM مورسیا
دانشکده داروسازی (درجه دو در داروسازی) والنسیا
دانشگاه سن خورخه ساراگو
دانشکده داروسازی والنسیا

هزینه تحصیل داروسازی در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا مطابق با نوع و تعداد واحدهای درسی دانشجو محاسبه و ارزیابی می‌شود. شهریه دوره کارشناسی داروسازی در دانشگاه‌های دولتی این کشور بین 680 تا 1280 یورو در سال است. درحالی‌که شهریه دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترای داروسازی در دانشگاه‌های دولتی به ازای هر واحد بین 22 تا 36 یورو برآورد شده است.

چنانچه بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی داروسازی در اسپانیا تحصیل کنید باید برای دوره کارشناسی مبلغی بین 5500 تا 18000 یورو پرداهت نمایید. البته این مقدار در هر سال تحصیلی متغیر می‌باشد. علاوه بر  شهریه تحصیلی دانشجویان باید هزینه درخواست کالج را نیز بپردازند، که این هزینه‌ها متغیر بوده اما کمتر از 44 یورو می‌باشند.

علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه‌های زندگی در این کشور را در نظر داشته باشید. همانطور که می‌دانید هزینه زندگی در شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر خواهد بود اما جای نگرانی وجود ندارد، شما می‌توانید در شهرهای کوچک و متوسط از آپارتمان‌های راحت و تک‌خوابه استفاده کنید که اجاره ماهانه ‌آن‌ها از 400 یورو (492 دلار) شروع می‌شود. ناگفته نماند که خرید آپارتمان مشابه در همان منطقه معادل 100 هزار یورو خواهد بود.

برخی دیگر از اقلام هزینه در اسپانیا نیز شامل موارد زیر می‌باشد:

 • منزل ( اجاره ی آپارتمان مبله تک‌خوابه یا دو خوابه ) 530-656 یورو
 • خدمات رفاهی ( گاز، برق، آب، تلفن، ایترنت ) 115-142 یورو
 • خورد و خوراک 238- 295 یورو
 • تفریح  (صرف شام در بیرون یا دیگر موارد ) 397-493 یورو
 • مراقبت‌های بهداشتی و سلامت 196- 244 یورو
 • نیروی کمکی نگهداری از منزل یک روز در هفته ( 3 ساعت) 131.5- 106 یورو
 • خرج‌های اتفاقی 132.30- 164 یورو
 • مجموع هزینه‌های ماهیانه به طور تقریبی 1713-2124.5 یورو

هزینه تحصیل داروسازی در اسپانیا

درآمد داروسازان در اسپانیا

بهتر است بدانید که میانگین درآمد ماهانه داروسازان در اسپانیا در سطح نسبی قرار دارد. میزان حقوق و درآمد داروسازان در این کشور به شرح زیر می‌باشد:

 • حداقل درآمد ماهانه: 1860€ (یورو)
 • میانگین درآمد ماهانه: 3.650€ (یورو)
 • حداکثر درآمد ماهانه: 5620€ (یورو)

مدارک موردنیاز تحصیل داروسازی در اسپانیا

جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته داروسازی در دانشگاه‌‌های اسپانیا ارائه مدارک زیر الزامی می‌باشد:

 •  ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات (ترجمه شده به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی)
 • کپی گذرنامه متقاضی
 • سوابق تحصیلی و کاری متقاضی (ترجمه شده به زبان انگلیسی یا اسپانیایی)
 • گواهی بین‌المللی زبان اسپانیایی یا انگلیسی
 • توصیه‌نامه تحصیلی

توجه داشته باشید که پس از اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل و اقامت موقت در اسپانیا می‌توانید با داشتن شرایط لازم نسبت به اقامت دائم این کشور نیز اقدام نمایید.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

دانشجویان داروسازی در کشور اسپانیا با اتمام تحصیلات خود می‌‌توانند شغل مناسب پیدا کرده و کل روز را به انجام کار مشغول شوند. مهاجرت تحصیلی بهترین راه دریافت اقامت دائم این کشور خواهد بود. همچنین برای دریافت اقامت دائم پس از تحصیل می‌توانید با یک فرد اسپانیایی ازدواج نمایید و یا در صورت داشتن سرمایه کافی با تاسیس و ثبت شرکت نیزمی‌توانید نسبت به دریافت اقامت دائم اسپانیا اقدام نمایید.

تحصیل پرستاری در اسپانیا

تحصیل پرستاری در اسپانیا

کشور اسپانیا با توجه به کیفیت سیستم آموزشی و هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل همواره یکی از بهترین گزینه برای تحصیل می‌باشد. طی سالهای اخیر تحصیل پرستاری در اسپانیا با استقبال فراوان دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا رو به رو شده است. این رشته از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی زیر مجموعه پزشکی در نیا محسوب می‌شود. برای ساختن آینده شغلی مناسب با تحصیل رشته پرستاری در کشور اسپانیا با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پرستاری در اسپانیا

تحصیل پرستاری در اسپانیا هم در دانشگاه‌های دولتی و هم در دانشگاه‌های خصوصی ارائه می‌شود. همچنین امکان تحصیل پرستاری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای تخصصی در این کشور وجود دارد. برای ورود به مقطع کارشناسی پرستاری در دانشگاه‌‌های اسپانیا ارائه مدرک دیپلم با ترجمه رسمی ضروری می‌باشد. تحصیل کارشناسی پرستاری در اسپانیا فقط به زبان اسپانیایی که زبان رسمی این کشور است امکانپذیر است. اما در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا امکان تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. به این صورت که ارائه مدرک آیلتس به ترتیب با حداقل نمره 6.5 . یا نمره 7 الزامی می‌باشد.

توجه داشته باشید که تسلط به زبان اسپانیایی به دلیل ارتباط با سایر دانشجویان و محیط اجتماعیی این کشور، از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. با وارد شدن به محیط کاری از جمله بیمارستان‌های برتر در تمام کشورهای اروپایی و آسیایی، ارزش و اعبتار مدرک پرستاری از اسپانیا بیشتر مشخص می‌‌شود.

شرایط بازار کار رشته پرستاری در اسپانیا

در کشور اسپانیا به دلیل آموزش متخصصان در زمینه پرستاری و بهداشت، خدمات درمانی به نحو احسن ارائه می‌شود. همچنین در بیمارستان‌های اصلی این کشور خدمات براساس آخرین فناوری و تکنولوژی ارائه می‌گردد. جهت فعالیت در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های این کشور به عنوان یک پرستار شرایط خاصی وجود دارد. لازمه ورود متقاضیان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اسپانیا به عنوان پرستار، ارزیابی آن‌ها در تسلط به زبان انگلیسی می‌باشد. دانشجویانی می‌توانند به عنوان پرستار در کشور اسپانیا در یافتن شغل موفق باشند که توانایی‌های زیر را داشته باشند:

 • داشتن توانایی لازم در بررسی و تشخیص بیماری‌ها و آسیب‌های بیماران
 • ارائه کمک‌های اولیه به بیماران
 • حداقل دو سال سابقه کار در زمینه پرستاری
 • داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی، رهبری، کار تیمی، تجزیه و تحلیل
 • تسلط به زبان انگلیسی و زبان اسپانیایی
 • استفاده از سیستم‌های بهداشتی، تجهیزات و فناوری
 • داشتن اطلاعات کافی از داروهای مصرفی
 • حفظ سوابق بهداشتی بیمار
 • ارائه بهترین راهکارها هنگام تعامل با بیماران
 • درک سیستم انسانی، آناتومی و فیزیولوژی
 • داشتن اخلاق و شیوه‌های اخلاقی در حوزه پرستاری

توجه داشته باشید که برای داشتن شغل پرستاری در اسپانیا، مدرک دانشگاهی معتبر در زمینه پرستاری نیاز خواهد بود. حداقل مدرک موردنیاز جهت کاریابی در اسپانیا در زمینه پرستاری، مدرک تحصیلی کارشناسی می‌باشد. برای کار در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های این کشور، نیاز به داشتن تجربه و سابقه کاری است.

بازار کار تحصیل پرستاری در اسپانیا

کار ضمن تحصیل پرستاری در اسپانیا

بنابر قوانین دولت اسپانیا دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا با دریافت مجوز کار می‌توانند به مدت 20 ساعت در هفته در یکی از مشاغل دانشجویی مشغول به کارشوند. همچنینی دانشجویان در ایام تعطیل به ویژه تعطیلی بین دو ترم می‌توانند به صورت تمام وقت در این کشور به کار مشغول باشند. بنابراین با داشتن کار در کنار تحصیل، دانشجویان می‌توانند هم تجربه کاری خود را افزایش دهند و هم با کسب درآمد بخشی از هزینه‌های تحصیل و زتدگی خود را در این کشور پوشش دهند.

هزینه تحصیل پرستاری در اسپانیا

هزینه‌های تحصیل پرستاری در اسپانیا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی در داشنگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت می‌باشد. هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه‌های دولتی برای هر سال تحصیلی حدود 1500 یورو می‌باشد. در حالی‌که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از این بوده که حدود 5000 یورو برای هر سال تحصیلی برآورد شده است.

هزینه زندگی در کشور اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی 20 درصد کمتر می‌باشد. اما در مقایسه با کشور ایران هزینه‌های زندگی در اسپانیا 83 درصد بیشتر از ایران بوده و هزینه اجاره مسکن نیز 47 درصد بیشتر از ایران است. به طور کلی یک دانشجو به 850 یورو جهت تامین هزینه‌های زندگی خود در اسپانیا نیاز دارد.

درآمد پرستاران در اسپانیا

پرستاران در کشور اسپانیا درآمد خوبی در زمینه کاری خود دارند به این صورت که حداقل میزان حقوق پرستاران در این کشور در ماه حدود 1200 یورو و حداکثر میزان درآمد آن‌ها حدود 4000 یورو در ماه می‌باشد؛ بنابراین متوسط حقوق پرستاران در اسپانیا 2،673 در ماه است. به طور کلی می‌توان گفت نیمی از پرستاران که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این کشور مشغول به کار هستند کمتر از 2،673 یورو درآمد دارند، در حالی‌که نیمی دیگر از پرستارانی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول یه کار می‌باشند بیشتر از 2،673 یورو درآمد دارند.

مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق پرستاران، سطح تجربه آن‌ها می‌باشد، به این معنی که با افزایش تجربه میزان حقوق افراد نیز افزایش خواهد یافت. حقوق پرستاران با توجه به تجربه کاری ‌آن‌ها و مدرک تحصلی‌شان محاسبه می‌گردد. چنانچه یک پرستار کمتر از 2 سال تجربه کاری داشته باشد در ماه حدود 1،470 یورو درآمد خواهد داشت، در حالی‌که سطح تجربه وی بین 2 تا 5 سال باشد می‌تواند در ماه حدود 1،989 یورو درآمد داشته باشد. به این ترتیب با افزایش سطح تجربه کاری حقوق و درآمد پرستاران در کشور اسپانیا بیشتر خواهد شد.

درآمد پرستاران در اسپانیا

مزایای ویزای کار پرستاری در اسپانیا

با داشتن ویزای کار پرستاری در کشور اسپانیا می‌توانید از مزایایی که دولت اسپانیا در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد بهره‌مندشوند:

 • کوتاه کردن پروسه مهاجرت ( کل پروسه مهاجرت  تا حضور در اسپانیا ۲ الی ۳ ماه به طول می‌انجامد)
 • بدون نیاز به مدرک زبان اسپانیایی
 • حداقل مدرک لیسانس پرستاری
 • حداکثر سن ۳۳ سال
 • گذراندن دوره زبان طی ۹ ماه تا یکسال در کشور اسپانیا
 • مهاجرت متقاضی به اتفاق همراهان (ورود همزمان متقاضی + خانواده)
 • اشتغال به کار بلافاصله بعد از کسب نمره قبولی در آزمون زبان اسپانیایی
 • برخورداری از حقوق و مزایای کامل در قرارداد کاری بدون محدودیت
 • امکان تمدید قرارداد در سال‌های بعد بطور مداوم
 • افزایش حقوق و مزایا از سال دوم به بعد
 • امکان تحصیل در اسپانیا (فرزندان شما)
 • اخذ اقامت اسپانیا با شروع قرارداد کاری
 • امکان سفر در اتحادیه اروپا
 • تبدیل اقامت به شهروندی اسپانیا بعد از ۵ سال قرارداد کاری

مدارک موردنیاز تحصیل پرستاری در اسپانیا

دانشگاه‌های اسپانیا جهت پذیرش تحصیل رشته پرستاری دانشجویان را ملزم به ارائه مدارکی می‌نمایند که این مدارک شامل موارد زیر خواهد بود:

 • دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا اسپانیایی بسته به زبان تحصیل

همچنین دانشجویان بین‌الملی برای تحصیل پرستاری باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی این شکور اقدام نمایند که این کار با ارائه مدارک زیر امکان‌پذیر می‌باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • شناسنامه
 • ریز نمرات
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه سلامت
 • پرداخت هزینه ویزا
تحصیل دکترا در اسپانیا

تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا

در میان کشورهای اروپایی تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسپانیا از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. تحصیل در مقطع دکترا (phd) اصلی‌ترین مقطع برای تحصیل می‌باشد. کشور اسپانیا طی سالهای اخیر توانسته با کیفیت بالای تدریس و تاثیرگذاری در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی به عنوان یکی از محبوب‌ترین مراکز مطالعات بین‌المللی شناخته شود.

اسپانیا بر آموزش در مقطع دکترا تاکید ویژ‌ه‌ای با توسعه محتوای دروس به صورت ساختار یافته دارد. البته کشور اسپانیا در زمینه هنر، ادبیات و علوم افراد شناخته شده دنیا را به ارث گذاشته است که از جمله این افراد عبارتند از: پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، فرانسیسکو لا گویا، آنتونی گوودی، میگوئل ده سروانتس، سالوادور د مداریگا و سانتیاگو رامون یخاجال. در مقاله زیر چگونگی و نحوه تحصیل در مقطع دکترا و مزایای تحصیل در آن در کشور اسپانیا به تحریر در  آمده است.

شرایط تحصیل دکترا در اسپانیا

طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا سال بوده که به صورت تمام‌وقت ارائه می‌شود. البته این مدت در صورت تاکید کمیته آکادمیک تا 5 سال قابل تمدید می‌‍‌باشد، همچنین طول دوره‌های دکترای نیمه وقت 5 سال است. ساختار و نحوه تعامل با استاد راهنما در دوره دکترا در این کشور از چارچوب دقیقی که توسط کمیته آکادمیک دانشگاه ( اساتید و پژوهشگران برجسته) مشخص می‌شود، پیروی می‌کند.

بهتر است بدانید که اکثر دوره‌های دکترا در اسپانیا پژوهش_محور می‌باشند به این شکل که دانشجویان به گذراندن واحدهای درسی و شرکت در کلاس‌ها نیازی ندارند. از آنجا که هدف اصلی در یک دوره دکترا پژوهش است؛ ممکن است به شرکت در دوره‌های درسی، سمینارها و دیگر فعالیت‌های عملی نیز نیاز داشته باشید. این دوره‌های آموزش_محور در اسپانیا از دو مرحله تشکیل یافته است؛ مرحله اول که بر دوره‌های درسی که معادل 60 واحد درسی می‌باشد، در سال‌های اول تحصیل متمرکز است. مرحله دوم بر نوشتن پایان‌نامه و پژوهش تاکید دارد که این موارد توسط استاد کمیته آکادمیک دانشگاه تعیین می‌شود.

دانشجویان تحصیل دکترا در اسپانیا در دوسته دانشجویان دانشگاهی و دانشجویان دانشگاهی و پژوهشی هستند؛ دانشجویان دانشگاهی که موقعیت آن‌ها مشابه دیگر دانشجویان دانشگاهی می‌باشد. در مقابل دانشجویان دانشگاهی و پژوهشی دانشجویانی هستند که کمک هزینه یا فاند تحصیلی دریافت می‌کنند و از حقوق اضافی نیز برخوردار می‌باشند.

علاوه بر کمیته آکادمیک، هر دوره دکترا در اسپانیا با دو استاد راهنما با مسئولیت‌های متفاوت ارائه می‌شود. استاد راهنما یا مربی که مسئولیت نظارت بر تعامل دانشجو یا کمیته آکادمیک را برعهده دارد. راهنمای پایان‌نامه که مسئولیت برنامه‌ریزی فعالیت‌های آموزشی دانشجو و اطمینان از اترگذاری پایان‌نامه را بر عهده دارد، این استاد همان مربی دانشجو می‌باشد. کمیته آکادمیک هر زمانی که بخواهد می‌تواند استاد راهنمای پایان‌نامه دانشجو را تغییر دهد.

قابل ذکر است که علاوه بر پایان‌نامه، دانشجویان دکترا به روش‌های دیگری از جمله پورتفولیو، طرح پژوهشی و فرداد مکنوب نیز ارزیابی می‌شوند؛

پورتفولیو: این طرح شامل تمام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مرتبط طی دوره دکترا می‌باشد که توسط استاد راهنما (مربی) و راهنمای پایان‌نامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طرح پژوهشی:  به روش‌ها و تکنیک‌ها (متدولوژی)، اهداف و منابع تحقیق دانشجو را به طور دقیق می‌پردازد. طرح پژوهشی باید پیش از پایان سال اول تکمیل و توسط استاد راهنما (مربی) و راهنمای پایان‌نامه تأیید شود اما در طول دوره دکترا قابل تغییر می‌باشد.

قرارداد مکتوب: پس از پذیرش این قرارداد امضا می‌شود و حقوق و مسئولیت‌های دانشجو را مشخص می‌کند.

به این ترتیب با گذراندن دوره‌های تعیین شده دکترا در اسپانیا، باید یک پایان‌نامه که نشان دهد شما تخصص کافی در یک زمیینه پژوهشی را داشته و توانایی انجام دقیق به طور مستقل را دارید. جلسه دفاع با حضور گروهی از اساتید و کارشناس در زمینه تخصصی پایان‌نامه برگزار می‌شود.

شرایط تحصیل دکترا در اسپانیا

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در اسپانیا

دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا در کشور اسپانیا امکان استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی را دارند. این بورسیه‌ها شامل موارد زیر خواهد بود:

 • آژانس اسپانیایی با همکاری توسعه بین‌المللی (AECID) کمک هزینه‌هایی را در زمینه همکاری توسعه، هنر، آموزش و فرهنگ ارائه می‌کند.
 • مؤسسه کارولینا (Fundación Carolina)  نیز بورسیه‌هایی را برای مقطع دکترا در دانشگاه‌های اسپانیا و آمریکای لاتین ارائه می‌دهد.
 • وزارت آموزش و تعلیم حرفه‌ای اسپانیا بورسیه‌هایی را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا فراهم می‌کند.
 • بانک سانتاندر اسپانیا کمک هزینه‌هایی را برای تحصیل، پژوهش و تحرک در دانشگاه‌های اسپانیایی-زبان ارائه می‌دهد.

مزایای تحصیل دکترا در اسپانیا

اسپانیا به دلیل داشتن آب و هوای مطبوع و آفتابی، سواحل و گردشگاه‌های زیبا و مردمان خونگرم همه ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا می‌باشد. دانشجویان در کنار تحصیل خود می‌توانند از تفریحات بسیار متنوع اسپانیا برخوردار شوند چرا که اسپانیا با رتبه سوم بیشترین تعداد مکان‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را داشته و دارای جشن‌های هیجان‌انگیز در شهرهای پرجنب و جوش می‌باشد. همچنین اسپانیا بهترین مکان برای یادگیری زبان اسپانیایی است، زبانی که از لحاظ تعداد گوینده دومین زبان حال حاضر جهان محسوب می‌شود. پایین بودن هزینه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور نیز از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا می‌باشد. همچنین امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف تحصیلی یه ویژه دوره دکترا در این کشور وجود دارد.

هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا

همانطور که می‌دانید هزینه تحصیل شامل شهریه دانشگاهها و هزینه زندگی دانشجویی می‌باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در مقطع دکترا در مقایسه با دیگر کشوهای اروپای غربی کمتر است. هرینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است اما به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا در ماه حدود 600 تا 700 یورو می‌باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد دوره‌های دکترا در اسپانیا به دو دسته تقسیم می‌شود که شهریه در دانشگاه‌های دولتی این کشور در مقطع دکترا بسته به نوع دوره متفاوت خواهد بود؛

دوره‌های دکترا پژوهش_محور: شهریه این دوره‌‌ها سالانه حدود 400 تا 600 یورو می‌باشد.

دوره‌های همراه با تدریس: شهریه این دوره‌ها بر حسب واحدهای درسی محاسبه می‌شود. در حال حاضر هزینه این دوره بین 22 تا 36 یورو برایی هر واحد می‌باشد. بااشاره به اینکه ساعات آموزشی در اول سال تحصیلی زیاد است، شهریه سال اول تحصیلی در این دوره‌ها حدود 1500 تا 2500 یورو خواهد بود. همچنین شهریه دانشگاه در سالهای بعدی عمدتاً بسیار کمتر و در حدود 200 تا 600 یورو در سال می‌باشد.

دقت داشته باشید که مقدار هزینه‌های ذکر شده برای دانشجویان بین‌المللی است و دانشجویان اسپانیایی معمولاً کمتر از دانشجویان بیین‌المللی شهریه می‌پردازند. ناگفته نماند که مبلغ شهریه در اسپانیا به دانشگاه و رشته تحصیلی نیز بستگی دارد.

هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا

مدارک مورنیاز برای پذیرش دکترا در اسپانیا

برای ورود به دانشگاه‌های اسپانیا جهت تحصیل در مقطع دکترا ارائه مدارک زیر ضروری می‌باشد:

 •  کلیه مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی ( دانشنامه و ریز نمرات )
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • سابقه کاری ( در صورت وجود )
 • انگیزه‌نامه شخصی SOP
 • ارائه پروپوزال
 • توصیه‌نامه
 • مقالات و کنفرانس‌های بین المللی در صورت وجود
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود ( TOEFLIELTS )

ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان بین‌المللی به منظور تحصیل در اسپانیا و ورود به این کشور در ابتدا بایستی ویزای Type-D اخذ نمایند. این ویزا در ابتدا به صورت 3 ماه صادر می‌گردد سپس با ورود فرد به اسپانیا به میزان سال تحصیلی‌اش تمدید می‌شود.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • اصل پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • بیمه‌نامه تا پوشش 30 هزار یورو
 • نامه تمکن مالی از بانک کشور مبدا
 • آدرس محل سکونت (خوابگاه یا خانه) در اسپانیا

تحصیل روانشناسی در اسپانیا

تحصیل روانشناسی در اسپانیا

از دیر باز تا کنون رشته روانشناسی به دلیل اهمیت آن در شناخت رفتارهای انسان از اهمین ویژه‌ای برخوردار بوده است. کسب آگاهی در زمینه شناخت انسان منجر به بهبودی شرایط بحرانی ماند افسردگی و یا آسیب‌های مغزی و دیگر موارد می‌شود. تحصیل روانشناسی در آموزشگاه‌های عالی اسپانیا در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور علاوه بر زبان اصلی به زبان انگلیسی نیز انجام می‌پذیرد.

در کشور اسپانیا مدارک روانشناسی به عنوان بخشی از کارشناسی علوم و یا کارشناسی هنر شناخته می‌شود، دقت داشته باشید موضوع رشته روانشناسی در اسپانیا با رشته روانپزشکی متفاوت است، در رشته روانشناسی به بررسی رفتارها، خصوصیت و واکنش‌های انسان پرداخته می‌شود اما رشته روانپزشکی به معالجه و پیشگیری بیماری‌های مرتبط با اختلالات روانی می‌پردازد. رشته روانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا در شاخه‌های تخصصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز ارائه می‌گردد. در این مقاله تحصیل رشته روانشناسی در اسانیا و شرایط آن به تحریر در آمده است، علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته در کشور اسپانیا در ادامه با ما همراه باشند.

شرایط تحصیل روانشناسی در اسپانیا

داشتن تسلط کافی به زبان اسپانیایی جهت ارتیاط و تحقیق و همچنین کار پس از تحصیل در اسپانیا اهمیت بسیاری دارد. برای تحصیل روانشناسی در اسپانیا به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس و یا تافل را ارائه دهید. مدت زمان تحصیل روانشناسی در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی‌ارشد 2 سال و مقطع دکترا 3 سال می‌باشد. البته مدت زمان تحصیلی در برخی دانشگاه‌های خصوصی و یا تحصیل به صورت پاره‌وقت، می‌تواند متفاوت باشد. رشته روانشناسی در اسپانیا شاخه‌های مختلفی را شامل می‌شود که عبارتند از: روانشناسی کودکان استثنایی، روان سنجی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مغز و اعصاب، جرم شناسی، روانشناسی آموزشی و بسیاری از شاخه های دیگر.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل روانشناسی در اسپانیا با داشتن مدرک تحصیلی عالی می‌توانند به عنوان مشاور، روان درمان، روانشناس سازمانی، آموزش ویژه و … وارد بازار کار شوند. همچنین اعطای بورسیه تحصیلی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. با اخذ بورسیه تحصیلی می‌توانید از تحصیل رایگان کارشناسی‌ارشد رواننشاسی بهره‌مند شوید.

شرایط تحصیل روانشناسی در اسپانیا

شرایط اخذ پذیرش رشته روانشناسی در اسپانیا

شرایط ورود جهت دریافت مدرک کارشناسی ‌روانشناسی از موسسه‌ای به موسسه دیگر در کشور اسپانیا متفاوت خواهد بود. به این صورت که بسیاری از دانشکاه‌های عالی جهت ورود شرایط خاصی را در نظر نمی‌گیرند، در حالی‌که برخی دانشگاه‌های دیگر به پیشینه تحصیلی عالی دانشجویان اهمیت داده و نسبت به عناوین علمی و غیرعلمی یک نگرش کلی خواهند داشت. بنابراین دانشجویان جهت پذیرش در دانشگاه‌های روانشناسی اسپانیا به کسب مهارت در علوم موردنظر و گرایش علوم انسانی نیاز دارند. همچنین در اشاره به شهریه دانشگاه‌‌ها و هزینه‌های تحصیل در رشته روانشناسی میتوان گفت که هزینه‌ها از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) متفاوت می‌باشد.

ساختار دوره‌ها و روش‌های ارزیابی

برخی از دانشگاه‌ها و موسسات برای شرکت در دوره‌ها، کسب تجارب کاری مرتبط با گرایش روانشناسی را از افراد می‌خواهند. برای کسب تجارب کاری در این زمینه، مکان‌های متنوعی از جمله کار کردن در بیمارستان‌ها و مراکز توانبخشی و … در اسپانیا وجود دارد. توجه داشته باشید که کسب تجربه در این اماکن برای اثبات مهارت‌های ویژه و یافتن مشاغل موردنظر در آینده بسیار مفید خواهد بود.

در دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید معمولاً پیشنهاداتی در خصوص مکانی برای کسب تجارب کاری به شما ارائه خواهد داد، در غیر اینصورت خود شما ملزم به یافتن مکان مناسب برای کسب تجارب کاری خواهید بود. به عنوان مثال دانشجویان تحصیل روانشناسی در این کشور می‌‌توانند با کودکان و بزرگسالان در این زمینه کار کنند و یا به مربی‌گری، کار کردن در خانه سالمندان و یا مراقب از افراد در خانه نیز بپردازند.

همانطور که ذکر شد رشته روانشناسی به طور معمول روش‌های آموزشی بسیار متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، که این باعث کسب مهارت‌های متنوع و موردنیاز در آن‌ها می‌شود. جهت اخذ رشته روانشناسی شرکت در فعالیت‌های عملی، شرکت در سخنرانی‌ها و سمینارها، انجام تحقیقات، بهره‌گیری از نظریه‌های روانشناسی و ابزار آلات، تجزیه و تحلیل داده‌ها و کا با نرم‌افزارهای پیشرفته، نیاز خواهد بود. البته روش‌های ارزیابی متفاوت می‌باشد ولی معمولاً موارد فوق را در بر خواهد داشت: شرکت در آزمون‌ها، ارائه مقاله، کار در آزمایشگاه، ارائه گزارش کار و یا کار بر روی پروژه‌های گروهی.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا

رشته روانشناسی از جمله رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های اسپانیا، همه دوره‌های تحصیلی برای دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌گردد. دانشگاه‌های اسپانیا از لحاظ رتبه در سطح جهانی در رده خوبی واقع شده‌اند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا که رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند در جدول زیر لیست شده‌اند:

نام دانشگاه تاریخچه مقطع و رشته شرح
University of Barcelona تاسیس در سال 1450 در شهر بارسلونا روانشناسی در درجه اول معمولا به زبان اسپانیایی قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا
Pompeu Fabra University تاسیس در سال 1990 در شهر بارسلونا 3 زبان اسپانیایی، کاتالونیا و انگلیسی دانشگاه دولتی3 حوزه تمرکز گسترده آکادمیک در بخش علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم بهداشت و ارتباطات و فناوری های اطلاعات
Autonomous University of Barcelona تاسیس در سال 1990 در شهر بارسلونا کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی زبان تحصیل کاتااونیا و اسپانیایی
Autonomous University of Madrid تاسیس در سال 1968 در شهر مادرید کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه دارای بخش هایی است که موضوعات مختلفی از جمله علوم تجاری و اقتصادی، حقوق، پزشکی، فلسفه و هنر، روانشناسی، علوم و آموزش معلمان را در بر می گیرد.
University of Valencia تاسیس در سال 1499 در شهر والنسیا علوم پایه و تجربی، مهندسی، علوم بهداشتی، علوم انسانی، آموزش و علوم اجتماعی، اقتصادی و حقوقی موسسه دولتی

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

تحصیل کارشناسی‌ارشد در اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به کشوری با طبیعت زیبا، فرهنگ شاد و سرزنده و جشن‌های فراوان اولویت اول بسیاری از دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل می‌باشد. دانشگاه‌های اسپانیا با دارا بودن اعتبار جهانی، همه ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را به سوی خود جذب می‌کنند. تحصیل در اسپانیا دارای شرایط مطلوبی می‌باشد به گونه‌ای که هزینه تحصیل کارشناسی‌ارشد در این کشور در مقایسه با دیگر کشورها نسبتاً پایین است.

براساس آمار QS در سال اخیر کشور اسپانیا با داشتن 16 دانشگاه ممتاز در بخش رتبه‌های اول جهان با رتبه2های زیر 600 جهانی، به عنوان یک مقصد برتر برای داشنجویان خارجی جهت تحصیلات تکمیلی در اروپا محسوب می‌شود. همواره در اسپانیا برای رشته‌های علوم پایه بیش از 144 برنامه تحصیلی و در رشته‌های هنر 64 برنامه تحصیلی وجود دارد. چنانچه علاقه‌مند به تحصیلات تکمیلی در کشور اسپانیا هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل کارشناسی‌ارشد در اسپانیا

طول مدت دوره کارشناسی‌ارشد در اسپانیا به طور کلی دو سال می‌باشد که این دوره به 3 دوره متفاوت تقسیم‌بندی شده است به این صورت که دوره یکساله اول با 60 واحد درسی، دوره یک سال و نیم با 90 واحد درسی و دوره دو ساله با 120 واحد درسی می‌باشد. به طور معمول در هرسال دو ترم تحصیلی وجود دارد، شروع ترم در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور از ماه سپتامبر یا اکتبر و یایان ترم در ماه دسامبر یا اول ژانویه می‌باشد.

توجه داشته باشید که دانشجویان در حین تحصیل کارشناسی‌ارشد می‌توانند به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول باشند و حدود 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت حقوق دریافت کنند. این مقدار حقوق می‌تواند کم هزینه مناسبی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در اسپانیا باشد.

همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد با توجه به رشته و دانشگاه، هم به زبان اسپانیایی و هم به زبان انگلیسی و یا ترکیب این دو زبان امکانپذیر می‌باشد. پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد در اسپانیا در رشته‌های مرتبط با رشته فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد. همچنین تحصیل در مقطع دکترا بدون نیاز به مدرک زبان نیز در این کشور وجود دارد. دانشگاه‌های زیادی در اسپانیا هستند که در افزایش مهارت و یادگیری شما موثر می‌باشند.

شرایط پذیرش مقطع کارشناسی‌ارشد در اسپانیا

دانشجویان برای دریافت پذیرش در دوره کارشناسی‌ارشد در کشور اسپانیا باید دارای شرایط منطبق با قوانین پذیرش باشند، که این شرایط شامل موارد زیر می‌باشد:

 • درخواستی در خصوص رسیدگی به امور شماباید به دانشگاه ارائه شود. این درخواست شامل همکاری انجمن با شما می‌باشد و بایستی در درخواست‌های ارسالی گنجانده شود.
 • پس از اتمام تحصیل ارشد برای ورود به برنامه های دکترا باید ۶۰ واحد در کلاس درسی را گذرانده باشید. از این رو توصیه می شود دوره‌های 2 ساله برای کارشناسی‌ارشد خود انتخاب نمایید.
 • در صورت اقامت بیشتر از ۳ ماه در اسپانیا، به اخذ ویزا و یک کپی از آن در دانشگاه خود نیاز دارید، لذا اگر دانشجویی بیش از ۶ ماه در کشور اسپانیا اقامت داشته باشد موظف به اخذ ویزا و کارت اقامت موقت خواهد بود.
 • تمام اطلاعات شما باید در اختیار دانشگاه قرار بگیرد. اگر شما متعلق به کشوری غیراسپانیایی هستید اطلاعات شما می‌بایست در دارالترجمه‌ای به اسپانیایی ترجمه شود، در غیر این صورت تحویل مدارک در دانشگاه با تاخیر مواجه خواهد شد.
 • مطمئن باشید که تمامی اطلاعات شما ( درخواست برای پذیرش، مدارک مورد نیاز برای در خواست ویزا، نسخه رو نوشت، ترجمه و …) به موقع و به درستی توسط سفارت مورد بررسی قرار می گیرد.

شزایط تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دانشگاه‌های برتر اسپانیا برای تحصیل کارشناسی‌ارشد

طیق گزارشات اخیر رتبه 10 دانشگاه برتر اسپاینا برای تحصیل دوره کارشناسی‌ارشد در جدول زیر آمده است:

رتبه 10 دانشگاه برتر در کشور اسپانیا
دانشگاه 2019 QS 2019 ARWU 2018
دانشگاه پمپئو فابرا 135 298 300-201
دانشگاه خودمختار بارسلونا 145 193 400-351
دانشگاه بارسلونا 250-201 166 200-151
دانشگاه ناوارا 399-251 242
دانشگاه خودمختار مادرید 400-351 159 400-351
Complutense University 500-401 206 300-201
دانشگاه روویرا ویرجلی 500-401
دانشگاه والنسیا 500-401 570-561 500-401
دانشگاه جزایر بالئاریک 600-501
دانشگاه لا لاگونا 600-501              _

هزینه‌های تحصیل کارشناسی‌اشد در اسپانیا

در دانشگاه‌های اسپانیا به طور معمول شهریه به ازای هر ترم و یا در هر سال تحصیلی به ازای هر اعتبار Credit پرداخت می‌گردد. در دانشگاه‌های اسپانیا به میزان واحد درسی گردیت گفته می‌شود. دانشجویان شهریه بیشتری در قبال انتخاب واحدهای درسی بیشتر باید پرداخت نمایند. هزینه یک دور کارشناسی‌ارشد در اسپانیا بین یک دوره اعتباری ECTS 60 در حدود 1500 تا 3600 یورو و برای یک دوره اعتباری ECTS 120 در حدود 3000 تا 7200 یورو خواهد بود. البته بهتر است بدانید این هزینه‌ها از سوی دولت اسپانیا تعیین می‌شود.

همچنین امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویانی که در دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌های اسپانیا مشغول به تحصیل می‌باشند وحود دارد. دولت اسپانیا و یا مقامات منطقه‌ای و همچنین سازمان‌های خیریه مستقل مسئول تامین این بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی هستند.

مدارک موردنیاز برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در اسپانیا

بر اساس فرآیند بولونیا، امکان پذیرش در اکثر برنامه‌های کارشناسی‌ارشد در اسپانیا، متقاضیان را به داشتن مدرک کارشناسی در یک رشته مربوطه مجاب می‌کند. معیارهای بعدی پذیرش در این دوره تحصیلی توسط دانشگاه‌های مختلف به صورت جداگانه مشخص شده و بین موسسات و دوره‌ها متفاوت می‌باشد. برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در کشور اسپانیا ارائه مدارک زیر ضروری می‌باشد:

 • نسخه دانشگاهی از مطالعات قبلی دانشجویان متقاضی
 • CV
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • پرونده سابقه‌های تحصیلی و کاری
 • مدارکی زبان انگلیسی و یا اسپانیایی
 • مدارک شناسایی، پزشکی، بیمه و پاسپورت

ناگفه نماند که چنانچه تمایل به برخورداری از شرایط بیمه درمانی در کشور اسپانیا هستید با پرداخت حق بیمه می‌توانید از تمامی امکانات و خدمات درمانی به صورت رایگان در این کشور استفاده نمایید. در اسپانیا داشتن بیمه دانشجویی الزامی می‌باشد و صدور ویزا بدون ارائه بیمه انجام نخواهد شد. حق بیمه پرداختی در این کشور حدود 30 تا 50 یورو در ماه است.

تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد در این کشور برای دانشجویان خارجی در رشته‌های زیر ارائه می‌گردد:

 •  هنر
 • علوم انسانی
 • علوم
 • علم سلامت
 • علم جامع شناسی
 • حقوق
 • مهندسی
 • کشاورزی
 • روزنامه نگاری/گزارشگری
 • انگلیسی پیشرفته
 • اقتصاد
 • تبلیغات
 • باستان شناسی
 • تاریخ هنر پیشرفته
 • علوم هوا فضا
 • کلام بشری
 • حسابداری
 • پردازش کلام
 • کارشناسی مدیریت خانواده
 • میکروبیولوژی
 • شیمی
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بین المللیMBA
 • بیو تکنولوژی
 • حقوق تجارت
 • علوم اعصاب و روان
 • محیط زیست
 • علوم تغذیه
 • هوش بری
 • مهندسی
 • رفتار درمانی
 • بازاریابی

البته دقت داشته باشید که علاوه بر موارد ذکر شده مدارک کارشناسی‌ارشد دیگری نیز در اسپانیا وجود دارد، و شما شانس بیشتری در پیدا کردن دانشگاه مربوط به رشته تحصیلی خود خواهید داشت.

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا برای آن دسته از دانشجویانی که به دنبال تحصیل ارزان و پذیرش سریع هستند بهترین گزینه محسوب می‌شود. در دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا معمولاً دروس به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می‌شود، به همین دلیل تسلط به زبان اسپانیایی از مهم‌ترین شرط پذیرش در دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که ورود به رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های دولتی اسپانیا سخت است اما هزینه تحصیل در آن تقریباً رایگان می‌باشد و تدریس در این نوع دانشگاه‌ها به زبان اسپانیایی صورت می‌گیرد. در حالی‌که ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا آسان‌تر بوده و تدریس به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد و هزینه‌ها در این دانشگاه نیز بیشتر می‌باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

همانطور که ذکر شد ورود به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا می دشوار است و دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های دندانپزشکی شرکت نمایند. همچنین دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت نمایند. غالباً این دوره‌ها به مدت 9 ماه می‌باشد و دانشجویان می‌توانند علاوه بر تحصیل مواد آزمون به تقویت زبان اسپانیایی نیز بپردازند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا دوره‌های زبان اسپانیایی را برای آن دسته از دانشجویانی که تسلط کافی به این زبان را ندارند برگزار می‌نماید.

برای پذیرش در دانشگاه‌های دندانپزشکی این کشور، رده سنی دانشجویان 18تا 22 خواهد بود و طول مدت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا به مدت 6 سال می‌باشد، این دوره به صورت دو مرحله‌ای (تئوری و بالینی) ارائه می‌گردد. دوره‌های تئوری دانشجویان شامل تحصیل دروس علوم پایه، زیست شناسی، فیزیک و آناتومی می­‌باشد. سپس با اتمام این دوره، دانشجویان باید دوره‌های بالینی خود را در بیمارستان‌ها و یا کلینیک‌ها گذرانده و به یادگیری دروس علمی بپردازند. قابل ذکر است که دوره‌های عملی و بالینی در دانشگاه‌های دندانپزشکی اسپانیا تحت نظارت اساتید مجرب و برجسته صورت می‌گیرد.

بر اساس نظام آموزشی دانشگاه‌های این کشور در روش‌های آموزشی خود از اصول زیر پیروی می‌کنند:

 •  رفتارهای فیزیولوژیکی افراد سالم و بیمار و تأثیر محیط بیرونی بر سلامت انسان و چگونگی نحوه عملکرد پزشکی را بررسی و ارزیابی می‌کنند.
 •  ساختار و بافت دندان ها، فک و دیگر بافت های متصل به آن را بررسی کرده، سلامت و بیماری های دهان و دندان را تشخیص می‌دهند.
 •  برنامه های آموزش عملی بصورت حرفه‌ای را ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند هرگونه ناهنجاری، آسیب‌ها و بیماری‌های دهان و دندان را براحتی تشخیص داده و به ارائه­ تمرینات پزشکی برای جلوگیری از این بیماری ها بپردازند.
 • راه‌های درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌بینند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دانشجویانی که کشور اسپانیا را برای تحصیل دندانپزشکی خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از مزایایی که دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌دهند بهره‌مند شوند برخی از این مزایا به شرح زیر می‌باشد:

 • پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان انجام کار ضمن تحصیل برای دانشجویان
 • امکان کسب مجوز کار ( پروانه پزشکی) در حین تحصیل برای دانشجویان
 • تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت و مجهز به تجهیزات آموزشی
 • امکان پذیرش دائم برای آن‌ها از این کشور
 • امکان بسیار راحت‌تر پذیرش برای کشورهای دیگر مانند: آمریکا، کانادا و دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان گذراندن دوره های فوق تخصص و ورود به مراحل بالاتر
 • اقامت در کشوری بسیار خوب و با آب و هوایی دلپذیر

همچنین دانشجویان می‌توانند بدون نیاز به معدل در دانشگاه‌های عالی این کشور که در سطح جهان شناخته شده می‌باشند، تحصیل نمایند. البته ناگفته نماند که بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل دندانپزشکی عبارتند از: بارسلونا، مادرید و والنسیا

دانشگاه‌های برتر اسپانیا برای تحصیل دندانپزشکی

برای تحصیل دندانپزشکی در کشور اسپانیا ابتدا باید با دانشگاه‌های برتر و مورد تایید وزارت بهداشت آشنا شوید سپس با کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دانشگاه موردنظر را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید:

نام دانشگاه توضیحات
دانشگاه بارسلونا این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی در اسپانیا است که از بخش های زیست‌شناسی، اقتصاد، قانون، پزشکی و علوم بهداشتی و فلسفه تشکیل گردیده است.
دانشگاه مستقل بارسلونا این دانشگاه از 13 بخش زیست شناسی، علوم، مطالعات ارتباطات، آموزش، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی، حقوق، اقتصاد و غیره تشکیل شده است.
دانشگاه مستقل مادرید این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در اسپانیا می­ باشد که بخش های مختلفی تقسیم گردیده است.

مدارک مورنیاز برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور را دارند، می‌بایست مدارک لازم جهت پذیرش آماده کرده و ارائه نمایند، این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آن‌ها
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا اثبات نماید.

موارد مورد بررسی تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

موضوعات مورد بررسی برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا در سال 2021

 • تحلیل و بررسی عملکردهای بیولوژیکی بر روی انسان با استفاده از روش‌ها و داده‌های علمی و آزمایشی به روش تجزیه و تحلیل
 • بررسی تاثیرات محیطی در پیرامون زندگی بشر بر روی رفتار افراد سالم و بیمار و شکل‌گیری ظواهر فک و دهان آن‌ها
 • بررسی ساختار عملکرد دهان، فک، صورت، انواع دندان‌ها و لثه و اتصال بافت‌ها
 • استفاده از ابزارهایی مانند شبیه‌سازی به صورت سه بعدی و یا بر روی عروسک در مورد نا هنجاری‌ها و صدمات بیماری‌ها بر روی فک، دهان، دندان و صورت
 • استفاده از روش های پیشگیری تغییر شکل ظاهری صورت انسان در ناحیه دهان و دندان قبل از متولد شدن

کار ضمن تحصیل دانپزشکی در اسپانیا

دانشجویان تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا می‌توانند در طول دوران تحصیلات خود به کار دانشجویی نیز بپردازند، که مجاز به 20 ساعت کار در هفته می‌باشند. داشتن مهارت کافی در حرف زدن به زبان اسپانیایی در یافتن کار موردنظر بسیار موثر خواهد بود. همچنین دانشجویان متقاضی به تحصیل پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند جهت دریافت تخصص وارد دانشگاه‌های آمریکایی و یا کانادایی شوند که برای انجام این کار باید مدرک دندانپزشکی عمومی آن‌ها ارزش‌گذاری شود.

به طور کلی می‌توان گفت که دانشجویان با کار کردن کنار تحصیل خود می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را این راه تامین نمایند. البته در نظر داشته باشید که به طور متوسط هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا حدود 1200 یورو در سال خواهد بود. در واقع این هزینه مربوط به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا می‌باشد، در حالی‌که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا سالانه حدود 5 تا 15 هزار یورو است.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

برای دانشجویانی که قصد دارند با هزینه پایین زندگی و شهریه دانشگاه‌ها در یک کشور دو زبانه تحصیل نمایند کشور اسپانیا گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. تحصیل پزشکی در این کشور به علت وجود دانشگاه‌های خوب و مجهز و دارای اساتید با تجربه که پزشکان زبده‌ای را تعلیم می‌دهند، دارای متقاضیان فراوانی می‌باشد. برای اینکه به عنوان یک پزشک در اسپانیا مشغول به کار شوید باید پس از اتمام تحصیل در دوره‌های کار آموزی شرکت نمایید. چنانچه قصد ادامه تحصیل پزشکی در کشور اسپانیا را دارید مطالعه این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا

می‌توان گفت کشور اسپانیا از نظر مدت زمان اخذ ویزا گزینه اول برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود. چرا که در این کشور می‌توان در مدت زمان کم‌تری اقامت تحصیلی را اخذ نمود. تحصیل پزشکی در اسپانیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسپانیایی امکانپذیر می‌باشد اما توجه داشته باشید که چنانچه قصد تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید را دارید باید به زبان اسپانیایی مسلط باشید.

برنامه‌های پزشکی در اسپانیا به مدت 6 سال می‌باشد که در اولین قدم باید دروس زیست‌شناسی، فیزیک و آناتومی را پشت سر بگذارید. بعد از گذراندن این دروس ایتدایی باید به مطالعه بالینی در بیمارستان مشغول شوید و تحت نظارت پزشکان در بیمارستان تحصیلات خود را به پایان برسانید.

دقت داشته باشید که چنانچه تمایل به تحصیل پزشکی در اسپانیا را دارید باید مدرک دیپلم 12 ساله را داشته باشید و دانشجویانی که مدرک خود را در خارج از کشور اسپانیا دریافت‌ کرده‌اند باید ابتدا دوره کالج را بگذرانند تا بتوانند در آزمون ورودی که به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود آماده شوند.

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

بنابر قواین دولت اسپانیا برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های پزشکی در کشور اسپانیا اجازه کار دانشجویی پاره‌وقت به مدت 20 ساعت در هفته داده می‌شود، دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل خود درآمدی را از این راه داشته و مقداری از هزیته‌های تحصیل خود را پوشش دهند. میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی حدود 10 یورو خواهد بود. البته تحصیل در اسپانیا مزایای دیگری هم برای دانشجویان در بر دارد که به شرح زیر خواهد بود:

 •  امکان کار و زندگی پس از تحصیل در اسپانیا و اروپا
 • تحصیلات رایگان و کم هزینه
 • رایگان بودن تحصیل در مقطع دکترا
 •  کیفیت بالای سیستم آموزسی در اسپانیا
 •  کم بودن هزینه های زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورها
 •  امکان سفر به سایر کشورهای شینگن

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

بورسیه تحصیل پزشکی در اسپانیا

از آنجا که تحصیل پزشکی در اسپانیا به زبان اسپانیایی و در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است، امکان درخواست بورسیه تحصیلی وجود ندارد. حتی با تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند. به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان خارجی در تمامی مقاطع به جز دکترا شامل بورسیه نخواهد شد. همچنین امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی دولتی جهت تحصیل پزشکی در اسپانیا و نیز تحصیل در سایر شاخه‌ها و گرایش‌های رشته پزشکی وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا

در کشور اسپانیا دانشگاه‌های باکیفیتی در زمینه پزشکی دایر هستند که مورد تایید وزار بهداشت فعالیت می‌کنند. در جدول زیر لیستی از دانشگاه‌های برتر پزشکی به همراه رتبه آن‌ها در QS نمایش داده شده است:

نام دانشگاه رتبه جهانی در QS نام دانشگاه رتبه جهانی در QS
1 دانشگاه کمپلوتنسه مادرید (200-151) 12 دانشگاه ساراگوسا (500-451)
2 دانشگاه بارسلونا (100-51) 13 دانشگاه آلکالا (400-351)
3 دانشگاه مستقل مادرید (200-151) 14 دانشگاه کینگ ژوان کارلوس
4 دانشگاه مستقل بارسلونا (200-151) 15 دانشگاه لا لاگونا (لاگونا)
5 دانشگاه ناوارا (200-151) 16 دانشگاه مورسیا (500-451)
6 دانشگاه والنسیا (300-251) 17 دانشگاه اویدو (اوبیدو)
7 دانشگاه گرانادا (400-351) 18 دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا (400-351)
8 دانشگاه سالامانکا (300-251) 19 دانشگاه سویل (450-401)
9 دانشگاه پمپئوفابرا (300-251) 20 دانشگاه کرونا
10 رُویرا ای ویرگیلی 21 دانشگاه اکسترمادورا
11 دانشگاه باسک 22 دانشگاه خیرونا

هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

همانطور که اشاره شد دانشگاه‌های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی این کشور دانشجویان باید به طور متوسط هزینه‌ای معادل 2000 یورو در سال پرداخت نمایند. در حالی‌که مبلغ پرداختی برای دانشگاه‌های خصوصی معادل 6000 تا 15000 یورو در سال خواهد بود. دانشجویان باید علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه‌های زندگی را در این کشور در نظر داشته باشند. به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا در ماه معادل 600 تا 700 یورو می‌باشد، که البته این مقدار هزینه در شهرهای مختلف بسته به نوع سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. برخی اقلام هزینه‌های زندگی در این کشور در جدول زیر آمده است:

اقلام مصرفی در اسپانیا

هزینه (یورو)

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

10

صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط (3 وعده غذایی)

40

مک دونالد

7.10

اینترنت ماهیانه

40.89

شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال)

3.20

تاکسی (1 کیلومتر)

1.09

برنج سفید (1 کیلوگرم)

0.99

شیر (1 کیلوگرم)

0.78

تخم مرغ (12 عدد)

1.74

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در اسپانی

مسلط بودن به زبان اسپانیایی شزط مهم برای یافتن شغل مناسب پس از تحصیل می‌باشد. در حال حاضر اقتصاد اسپانیا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ بیکاری در میان قشر جوان در برخی دوره‌ها به 245 نیز رسیده است. بنابراین بهتر است بگوییم اگر در فکر کار پس از اتمام تحصیل هستید، کشورهای دیگر را بعد از اتمام تحصیلات خود انتخاب نمایید. اما اگر به کار پزشکی در اسپانیا اصرار دارید گذراندن دوره رزیدنتی کمک بزرگی به شما در این زمینه خواهد کرد.

درامد تحصیل پزشکی در اسپانیا

درآمد پزشکان در اسپانیا

طبیعتاً درآمد پزشکان در اسپانیا بسته به رشته و شاخه‌ای که در آن تخصص دارند متفاوت خواهد بود، ولی افرادی که در کشور اسپانیا به عنوان پزشک فعالیت می‌کنند در ماه مبلغی برابر 7000 یورو دریافت می‌کنند. براساس گزارشات اخیر درباره میزان درآمد پزشکان در اسپانیا، حداکثر به طور متوسط برابر 12000 یورو و حداقل آن 3000 یورو می‌باشد.

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش پزشکی در اسپانیا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش بسته به دانشگاه و یا کالج موردنظر در اسپانیا متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی برای تحصیل پزشکی ارائه مدارک زیر الزلمی خوهد بود:

 • مدرک تحصیلی دوره قبل و ریز نمرات
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • هزنیه تحصیل و ارائه تمکن مالی
 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی و …

توجه داشته باشید که پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باید جهت اخذ ویزای تحصیلی نیز مدارکی ارائه دهید که این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • نامه مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه مبنی بر تمکن مالی
 • نامه مبنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک هویتی از جمله گذرنامه معتبر، شناسنامه و غیره
 • ارائه چند قطعه عکس