هزینه تحصیل در دانشگاه اکسفورد

تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان

برای آن دسته از دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه آکسفورد هستند، اطلاع از شرایط پذیرش و برنامه‌های تحصیلی حائز اهمیت می‌باشد. این دانشگاه واقع در شهر تاریخی آکسفورد همه ساله دانشجویان زیادی را از سراسر به سمت و سوی خود می‌کشاند. با اینکه تاریخ دقیق تاسیس این دانشگاه مشخص نیست اما قدیم‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد، که از سال 1096 فرآیند آموزش در آکسفورد جریان داشته است. به همین دلیل آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی‌ جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.

از این رو تحصیل در این دانشگاه رویای خیلی از دانشجویان علاقه‌مند می‌باشد که در ابتدا نیاز به آشنایی با شراط تحصیل و پذیرش از این دانشگاه را می‌‌طلبد. براساس تجارب کارشناسان و آموخته‌های گروه مهاجرتی سفیر اپلای مقاله‌ای در این خصوص ارائه شده است که مطالعه آن راهنمای جامعی در رابطه با تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان خواهد بود.

شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان

براساس آمارهای اخیر به دست‌آمده از این دانشگاه مشخص شده است که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی از 138 کشور مختلف به انگلستان سفر می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم این دانشگاه در بین دانشگاه‌های انگلستان دارای رتبه و جایگاه بسیار بالایی می‌باشد. رتبه این دانشگاه از دیدگاه نظام رتبه‌بندی گاردین در سال‌های اخیر، همواره تک رقمی بوده است. هر ترم تحصیلی در دانشگاه آکسفورد در دو ماه (8 هفته) سپری می‌شود و دانشجویان پس از اتمام هر ترم با آزمون‌های نهایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. درصد دانشجویانی که تصمیم به ترک تحصیل از این دانشگاه می‌کنند بسیار اندک است. بنابراین شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان کمی دشوار می‌باشد اما ناممکن نخواهد بود

چنانچه متقاضی اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد هستید، در ابتدا می‌بایست شرایط را بنا به مقطع تحصیلی که مایل به تحصیل در آن می‌باشید را آماده سازید. همانطور که می‌دانید فرآیند دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی برای یک دانشجوی بین‌المللی متفاوت می‌باشد. در این دانشگاه دانشحویان می‌توانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و یا دوره‌های کوتاه‌مدت از قبیل آماده‌سازی برای زبان، دوره‌های آموزش مهارت، دوره‌های تابستانه و غیره اقدام کنند. برای پذیرش در هر یک از این برنامه‌ها باید مدارک مناسب با هر برنامه را تکمیل کرده و سپس اقدام به درخواست پذیرش نمایند. در نظر داشته باشید که در اغلب موارد جهت تحصیل در دوره‌های کوتاه‌مدت، به راحتی برای شهروندان ایرانی ویزا داده نمی‌شود.

به طور معمول آن دسته از دانشجویانی که تحصیلات ابتدایی خود را در کشور انگلستان به پایان رسانیده‌‌اند، بعد از اخذ دیپلم در دوره‌های A لول شرکت می‌کنند. به همین دلیل  دانشجویان براساس نمرات کسب شده در آزمون A لول می‌توانند در رشته‌های مختلف شرکت نمایند که برای ورود به هر کدام از رشته‌ها باید شرایط ورود نیز بررسی شود. دقت داشته باشید که برای دریافت پذیرش از دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی داشتن نمرات بالا در آزمون A لول موردنیاز می‌باشد. از این رو دانشجویانی که در خارج از انگلستان تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رسانده‌اند، می‌بایست برای بررسی انتخاب رشته با سایت دانشگاه آکسفورد مراجعه کرده و از شرایط اخذ پذیرش برای رشته‌های خاص و پیش‌نیازهای آن اطلاع لازم را کسب نمایند.(سایت دانشگاه آکسفورد https://www.ox.ac.uk/)

از دیگر شرایط پذیرش در این دانشگاه این است که دانشجوی متقاضی باید فرم تقاضای پذیرش را نکمیل کرده و ارائه دهد. همچنین تسلط به زبان انگلیسی در مورد دانشجویان اتباع غیر انگلیسی از الزامات ورود به دانشگاه محسوب می‌شود، دانشجویانی که تمایل دارند در رشته‌های ادبیات زبان انگلیسی و گرایش‌های آن در دانشگاه آکسفورد تحصیل نمایند، می‌بایست معدل بالایی داشته باشند و توانایی خود را در انجام فعالیت‌های گروهی و آکادمیک به اثبات برسانند. نمره زبانی که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه اکسفورد موردنیاز است، به مقام و درجه دانشگاه انتخابی بستگی دارد. به طور معمول برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان مدارک زبان زیر موردنیاز خواهد بود:

 • کارشناسی آیلتس آکادمیک 6
 • کارشناسی ارشد آیلتس آکادمیک 6.5
 • دکترا آیلتس آکادمیک 7

البته توجه داشته باشید که هر اندازه دانشگاه مورد نظر عالی رتبه‌تر باشد، نمره موردنیاز در مدرک زبان دانشجویان بالاتر خواهد بود. از آنجا که دانشگاه آکسفورد جزء  دانشگاه های برتر انگلستان محسوب به شمار می‌رود، نمره زبان دانشجویان متقاضی در آیلتس، حداقل نمره 7 تعیین گردیده است. به طوری که در کلیه مهارت‌های آیلتس باید حداقل نمره 7 را اخذ نمایند.

از دیگر شرایط مهم پذیرش در دانشگاه آکسفورد، بازه زمانی تعیین شده از سوی دانشگاه است که دانشجویان صرفاً باید در همان بازه زمانی اقدامات لازم برای درخواست را انجام دهند. پذیرش از سوی دانشگاه آکسفورد تا اواسط ماه اکتبر که همان اواخر مهر ماه می‌شود، صورت می‌گیرد، که پس از آن درخواست دانشجویان متقاضی ثبت نخواهد شد. چنانچه قصد مصاحبه در خارج از کشور را دارید باید حداقل 30 روز قبل اقدام نمایید. توجه داشته باشید که درخواست پذیرش تحصیلی خود را به طور همزمان نمی‌توانید به دانشگاه‌‌های آکسفورد و کمبریج ارسال نمایید.

تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد انگلستان

 برای اخذ بورسیه باید در تاریخ خاصی اقدام نمایید، برخی بورسیه‌ها به غیر از دانشگاه از سوی مراجع دولتی در این کشور نیز قابل درخواست می‌باشد. در برخی موارد بورسیه‌های اعطا شده به گونه‌ای است که درصدی از هزینه‌های تحصیل را کم می‌کند، برخی دیگر نیز هزینه‌های شهریه را به طورکامل پوشش می‌دهد و برخی به طور کامل هم هزینه تحصیل و هم هزینه زندگی را پوشش می‌دهد که اصطلاحاً به آن فول فاند یا بورسیه کامل گفته می‌شود. در صورت دارا بودن شرایط زیر می‌توانید از بورسیه‌های دانشگاه آکسفورد نیز بهره مند شوید:

 • مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه معتبر اخذ کرده باشید.
 • معدل شما حداقل 3.5 از 4 و بالاتر باشد. (معادل بالای 18)
 • دارای گواهینامه GMAT با نمره حداقل 650 یا مدرک GRE با حداقل نمره 160 verbal و 161 quantitative باشید.
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 7.5 یا مدرک تافل با نمره حداقل 110داشته باشید.
 • دارای انگیزه نامه شخصی باشید. (شامل حداقل 500 کلمه)
 • دارای 2 توصیه‌نامه باشید.
 • رزومه تحصیلی خود را در قالب 1 صفحه ارائه دهید.

هزینه تحصیل در دانشگاه آکسفورد

شهریه تحصیل در دانشگاه آکسفورد یکی از موضوعات بسیار مهم برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه می‌باشد. شهریه دانشگاه بسته به اینکه شما سامن اتحادیه اروپا هستید یا خارج از اتحادیه اروپا متغیر می‌باشد. چنانچه دانشجویی از اتحادیه اروپا باشید هزیه هر دوره در سال برابر 9،250 پوند خواهد بود. اما اگر دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا هستید شهریه شما حدود 25،740 تا 36، 065 پوند خواهد بود. همچنین شهریه دانشگاه با توجه به رشته و طول دوره تحصیلی شما می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال شهریه برای دانشجویان رشته‌های پزشکی خارج از اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی بالاتر می‌باشد. همچنین دوره پیش بالینی برای سه سال اول تحصیل در دانشگاه آکسفورد حدود 34,025 پوند و از سال چهارم تا ششم که دوره بالینی خواهد بود این مبلغ به حدود 44,935 پوند خواهد رسید.
هزینه تحصیل در دانشگاه اکسفورد
مدارک موردنیاز جهت پذیرش در دانشگاه آکسفورد

دانشجویان ایرانی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید در کنکور، دروس عمومی و تخصصی به طور میانگین 80% نمره را کسب کرده باشند. از دیگر شرایط پذیرش در این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی، کسب نمره 18 به بالا در مقطع پیش دانشگاهی و در دروس مرتبط با رشته تحصیلی موردنظر الزامی می‌باشد. مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان عبارتند از:

 • تسلط بر 4 مهارت زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان آیلتس نمره 6 یا 7 یا 8
 • نمره زبان با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است، نیاز به آیلتس مورد تائید انگلستان می‌باشد.
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی در دوره‌های پیشین همراه با ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی و فردی (CV)
 • ارائه توصیه‌‌نامه
 • ارائه انگیزه‌نامه جهت مشخص شدن هدف از مهاجرت و تحصیل
 • انگیزه‌نامه برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان و اهداف و برنامه‌های آتی پس از فارغ‌التحصیلی
 • کسب نمرات کسب شده در آزمون‌های زبان

قابل ذکر است که برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان باید پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی انگلستان نمایید. این ویزا در شرایط خاصی صادر خواهد شد که جزئیات آن را می توانید از مشاوران موسسه مهاجرتی سفیر اپلای دریافت نمایید.

دانشکده های دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد به چهار بخش تقسیم شده است که هر کدام زیر مجموعه مربوط به خود را دارد. بخش علوم انسانی، بخش ریاضی، بخش فیزیک و علوم زندگی و بخش علوم پزشکی. در این بخش به دانشکده و کالج های مرتبط به آن اشاره خواهیم کرد.

بخش علوم انسانی

انستیتوی آمریکایی روتورمر

دانشکده زبان و ادبیات انگلیسی

دانشکده هنر روسکین

دانشکده تاریخ

دانشکده کلاسیک

دانشکده تاریخ هنر

دانشکده زبانشناسی، فلسفه و آوایی

دانشکده زبان های قرون وسطایی و مدرن

دانشکده موسیقی

دانشکده مطالعات شرقی

دانشکده فلسفه

دانشکده الهیات و دین

مرکز تحقیقات آکسفورد در علوم انسانی

بنیاد ولتر

بخش ریاضی فیزیک و علوم زندگانی

پارک علوم Begbroke

گروه شیمی

گروه علوم کامپیوتر

مرکز تحقیقات الکترونیکی آکسفورد

گروه علوم زمین

گروه علوم مهندسی

مرکز آموزش دکتری رابط علوم زندگی

گروه مواد

موسسه ریاضی

گروه علوم گیاهی

اداره آمار

گروه جانورشناسی

بخش علوم اجتماعی

دانشکده مردم شناسی و موزه

دانشکده باستان شناسی

دانشکده بازرگانی

دانشکده اقتصاد

دانشکده آموزش و پروش

دانشکده جغرافیا و محیط زیست

مدرسه دولتی بلاوانتیک

دانشکده مطالعات جهانی و منطقه ای آکسفورد

بخش علوم پزشکی

گروه بیوشیمی

گروه پزشکی بالینی نوفیلد

گروه علوم اعصاب بالینی نوفیلد

گروه روانپزشکی تجربی

بخش پزشکی رادکلیف

گروه انکولوژی

گروه ارتوپدی، روماتولوژی و علوم اسکلتی عضلانی نوفیلد

گروه اطفال

دانشکده آسیب شناسی سر ویلیام دان

گروه داروسازی

گروه فیزیولوژی، آناتومی و ژنتیک

گروه بهداشت جمعیت

گروه علوم بهداشتی مراقبت های اولیه

گروه روانپزشکی

گروه علوم جراحی نوفیلد

گروه بهداشت و زنان

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان به دانشجویان مجوز کار در تمامی نقاط دنیا را می‌دهد. چرا که مدرک دانشگاه‌هایی همچون کمبریج و اکسفورد در همه کشورها دارای اعتبار بالیی می‌باشد. مهاجرت به کشور انگلستان از طریق تحصیل و کار از بهترین روش‌های دریافت اقامت و تابعیت این کشور می‌باشد. برای دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان از جمله دانشگاه پر آواره کمبریج هستند، مطالعه این مقاله راهنمای کاملی در خصوص شرایط پذیرش، دوره‌های تحصیلی و دریافت بورسیه تحصیلی و دیگر نکات تحصیل در این دانشگاه خواهد بود.

درباره دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج انگلستان (Cambridge University) به عنوان یک دانشگاه عمومی و پیشرفته در کمبریج بریتانیا قرار گرفته است. این دانشگاه در آموزش و پرورش دانشجویان داخلی و خارجی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. دانشگاه کمبریج دز سال 1209 تاسیس شده است، و تعداد دانشجویان این دانشگاه قدیمی به بیش از 18110 نفر می‌رسد. بیشتر دانشجویان کمبریج، ساکن خوابگاه‌های مجهز دانشگاه می‌باشند و فقط درصد کمی از دانشجویان دانشگاه در خانه‌های خصوصی زندگی می‌کنند. در نظر داشته باشید که تمامی افرادی از دانشگاه کمبریج پذیرفته می‌شوند بعد از ورود به دانشگاه، به صورت اتوماتیک عضو اتحادیه این دانشگاه خواهند شد.

از امکانات دانشگاه توسعه‌یافته کمبریج می‌توان به بیش از 110 کتابخانه موجود در دانشگاه اشاره کرد، تمامی دانشجویان و اعضای دانشگاه می‌توانند از این کتابخانه‌ها استفاده نمایند. حداقل 7 میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های پیشرفته دانشگاه کمبریج وجود دارد که به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه کمبریج

دانشگاه فوق‌تخصصی کمبریج دارای 31 دانشکده مجهز می‌باشد، 28 دانشکده از این 31 دانشگاه به صورت مختلط است و 3 دانشکده آن مخصوص خانم ‌ها می‌باشد. داروین اولین دانشکده مختلط  این دانشگاه پیشرفته در انگلستان به شمار می‌رود. دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید در خوابگاه‌ دانشکده‌های دانشگاه کمبریج ساکن شوید، باید هزینه‌های جداگانه پرداخت نمایید. مخارج و هزینه تغذیه هر دانشکده متفاوت می‌باشد و هزینه‌های خوابگاه‌ها نیز یکسان نیست. دانشگاه کمبریج در سال‌های اول تاسیس تنها متقاضیان مرد را مورد پذیرش قرار می‌داد، پس از گذشت صد سال با ساخت دانشکده‌های مختلف، خانم‌ها نیز موفق به ورود به این دانشگاه شدند.

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

دوره‌های تحصیلی دانشگاه کمبریج

مدت زمان دوره‌های تحصیلی در دانشگاه کمبریج انگلستان همانند دیگر دانشگاه‎‌های این کشور به رشته تحصیلی و میزان عملکرد دانشجویان بستگی دارد. ولی به طور کلی هر سال تحصیلی در این دانشگاه به 3 ترم تقسم‌بندی می‌شود. همچنین تعداد سال‌های تحصیلی این داشگاه مجهز و پیشرفته نیز بستگی به رشته تحصیلی دارد. دوره‌های تحصیلی کارشناسی در انگلستان به طر معمول  3 سال می‌باشد و از نظر زمانی کوتاه‌تر از دوره‌های تحصیلی در کشورهای دیگر است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اعتیبار و کیفیت مدارک دانشگاهی، دانشگاه کمبریج انگلستان قابل مقایسه به کشورهای دیگر نمی‌باشد.

شرایط ورود به دانشگاه کمبریج

حتماً اطلاع دارید که ورود به دانشگاه کمبریج از ورود به دیگر دانشگاه‌های انگلستان، سخت‌تر می‌باشد. برای ورود به دانشگاه کمبریج انگلستان، افراد بالای 16 سال می‌بایست دوره‌های زیر را سپری نمایند:

 • Foundation or A-Level
 • General Certificate Secondary ED

توجه داشته باشید که کسب نمرات بالا در این دوره‌ها الزامی است و علوم پایه از جمله دروس این دوره‌ها می‌باشد. همچنین دروس انگلیسی و ریاضی نیز در این دوره‌ها تدریس می‌شوند. بنابراین مدرک دوره‌های پایه در واقع مجوز دانشجو جهت ورود به دانشگاه‌های همچون کمبریج و آکسفورد محسوب می‌شود. پذیرش دانشجو در دانشگاه کمبریج به 2 صورت خواهد بود.:

 1. مصاحبه و ارزیابی متقاضی از لحاظ علمی و دانش
 2. آزمون‌های ورودی دانشگاه کمبریج

 در نظر داشته باشید که سه چهارم متقاضیان ورود به دانشگاه کمبریج انگلستان، می‌بایست برای ورود به این دانشگاه، در مصاحبه‌های ارزیابی شرکت نمایند. لازم به ذکر است که فقط 30 درصد متقاضیان ورود به دانشگاه کمبریج برای ورود به این دانشگاه پیشرفته موفق می شوند. جالب است بدانید که در سال 1392 دانشگاه کمبریج انگلستان، در زمینه تحقیقات و پژوهش در بریتانیا توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد. دانشجویان دانشگاه کمبریج بهترین نتایج را در رشته‌هایی همچون هوافضا، مهندسی الکترونیک، تجارت و مدیریت، شیمی، داروسازی، پزشکی، رشته های کلاسیک به دست‌آورده‌اند.

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای شهروندان انگلیسی اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اروپایی متفاوت می‌باشد. این تفاوت به دلیل خروج انگلستان از اتحادیه ازروپا به وجو آمده است و پیش از آن شهریه دانشجویان اتحادیه اروپا با دانشجویان انگلیسی تفاوتی نداشته است. برای شهروندان انگلیسی شهریه تحصیلی برای سال اول تحصیل، سالانه از 9.250 تا 10.682 پوند می‌باشد. همچنین دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید شهریه‌ای معادل 21.168 تا  55.273 برای رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های پزشکی در نظر بگیرند، البته برای رشته‌ پزشکی این مبلغ متغیر خواهد بود. در جدول زیر هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج به تفکیک رشته‌ها نمایش داده شده است:

گروه

رشته تحصیلی

شهریه

گروه 1

آنگلو-ساکسون، نورس و سلتیک، باستان شناسی، مطالعات آسیا و خاورمیانه، تاریخ باستان، اقتصاد،آموزش، انگلیسی، تاریخ، تاریخ و زبانهای مدرن، تاریخ و سیاست، تاریخ هنر، علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی، اقتصاد سرزمینی، حقوق، زبانشناسی، زبان های مدرن و قرون وسطایی، فلسفه، الهیات، دین و فلسفه دین

22،227 پوند

گروه 2

ریاضیات

24789 پوند

گروه 3

معماری، جغرافیا و موسیقی

29،082 پوند

گروه 4

مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، مهندسی، مطالعات مدیریتی، مهندسی ساخت، علوم تجربی، علوم روانشناسی و رفتاری

33،825 پوند

گروه 5

علوم پزشکی و دامپزشکی (شامل آزمون دوم M.B و Vet.M.B)

58،038 پوند

هزینه زندگی در انگلستان

همانطور که می‌دانید هزینه زندگی در یک کشور به سبک زندگی فرد و شهر و منطقه محل سکونت وی بستگی دارد. بر اساس آمار رسمی دانشگاه کمبریج، میانگین هزینه تحصیل و زندگی در کشور انگلستان و دانشگاه اکسفورد سالانه به طور میانگین بین 9.670 تا 11.230 پوند می‌باشد. در جدول زیر هزینه برخی از اقلام زندگی در کشور انگلستان نمایش داده شده است:

هزینه های زندگی 2019-2020

خوابگاه (شامل هزینه خورد و خوراک)

110 تا 180 پوند در هفته و یا130 تا 210 پوند در هفته برای هر سوئیت (برای 27 تا 39 هفته در سال)

وعده های غذایی دانشگاه

4 تا 7 پوند برای هر وعده غذایی در خوابگاه و 9 تا 15 پوند برای غذای سلف کالج ها

هزینه های اضافی دوره

بستگی به دوره دارد (برای فتوکپی، تجهیزات دانشگاهی، لوازم التحریر، هزینه سفر)

حمل و نقل در کمبریج

ارزان یا رایگان!

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج

دانشجویان تحصیل در انگلستان و به خصوص دانشگاه معتبر کمبریج با اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان می‌توانند تا حدودی هزینه‌های سکونت و تحصیل در این کشور را کاهش دهند. برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه کمبریج، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی و همچنین وام تحصیلی در حین تحصیل از سوی دولت انگلستان وجود دارد. از جمله کمک هزینه‌های تحصیلی دولت انگلستان به دانشجویان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Student Finance England and Non UK Team
 • Student Awards Agency Scotland (SAAS)
 • Student Finance Wales
 • Student Finance NI

دانشگاه کمبریج نیز بورسیه ای را تحت عنوان Cambridge Bursary Scheme برای دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌دهد که مبلغ آن بین 10.500 تا 14.000 پوند می باشد. دیگر بورسیه‌های دانشگاه کمبریج و کالج‌های وابسته به این دانشگاه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • Stormzy Scholarship for Black UK Students
 • Faculty awards and grants
 • College awards

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلستان همانند دیگر دانشگاه‌های دنیا، مدارکی را جهت پذیرش در نظر گرفته است که ارائه آن توسط هر دانشجوی متقاضی تحصیل در این دانشگاه الزامی‌ می‌باشد. مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج عبارتند از:

 • تکمیل فرم ثبت نام UCAS application و ارسال آن تا نهایت 15 اکتبر هر سال
 • داشتن معدل 18 در مقطع پیش دانشگاهی و معدل کل 19 در مقطع دبیرستان و همچنین میانگین تراز 80% در کنکور سراسری ایران
 • رسید پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه
 • قبولی در مصاحبه اینترنتی با اساتید دانشگاه
 • نمره 7 یا 7.5 در آزمون آیلتس و یا 110 در آزمون تافل IBT
 • تمکیل فرم مکمل (برای داتشجویان رشته پزشکی)
 • تکمیل پرسشنامه تکمیلی تخصصی (SAQ)
 • تکمیل فرم ثبت نام مقدماتی دانشگاه کمبریج (COPA)
 • ارسال انگیزشنامه و یا SOP