تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در چین

همه ساله دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی از سراسر دنیا به منظور تحصیل در چین و رشته داروسازی وارد این کشور می‌شوند. در حال حاضر بیش از 50 کالج در 19 استان از 31 استان چین، برنامه داروسازی بالینی را ارائه می‌دهند.  تحصیل داروسازی در چین در سال 1906 میلادی در سلسله چینگ راه اندازی شد و شروع به فعالیت کرد. به طوری که در سال 1946 میلادی و پیش از تاسیس جمهوری خلق چین اولین دانشگاه داروسازی افتتاح گردید. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل داروسازی در چین در ادامه همراه ما باشید.

شرایط تحصیل داروسازی در چین

تحصیل داروسازی در چین بر پایه علوم دارویی استوار می‌‌باشد. به همین دلیل جهت ورود به سطوح بالاتر این رشته، داشتن مدرک کارشناسی داروسازی الزامی است. از جمله برنامه‌های درسی در رشته داروسازی در این کشور مدیریت داروخانه، تجربه آزمایشگاهی و توزیع دارو می‌باشد که برای دانشجویان ارائه می‌شود و آنان را با مسئولیت‌های سنتی داروسازی آشنا می‌سازند. وزارت آموزش و پرورش چین نیز اعطای مدارک حرفه‌ای همچون (PharmD) در ایالات متحده را برای دانشجویان فارغ التحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در نظر گرفته است. دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا در این رشته تمرکز خود را بیشتر بر روی کشف دارو و پژوهش توسعه دارو منعطف می‌کنند.

در برخی از دانشگاه‌های چین، تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌نوام به دانشگاه داروسازی ونژو در ژنجیانگ اشاره نمود. ولی به طور کلی زبان تحصیلی برنامه‌های داروسازی در چین، انگلیسی و چینی است. توجه داشته باشید که ورود به دانشگاه‌های خصوصی داروسازی در چین نسبت به دانشگاه‌های دولتی راحت‌تر می‌باشد. اما شهریه در دانشگاه‌های خصوصی بالاتر است.

مدت زمان تحصیل داروسازی در چین در مقطع کارشناسی به صورت 4 الی 5 ساله، مقطع کارشناسی ارشد به صورت 2 ساله و مقطع دکترا به صورت 3 الی 4 ساله می‌باشد. همچنین دانشجویان در حال تحصیل، در حوزه‌هایی مانند آنالیز مواد دارویی، کاربردهای پزشکی داروهای نوین، تحقیق، طراحی، تولید و مدیریت داروهای نوین آموزش داده می شوند.

قابل ذکر است که هر دوره 4 ساله، دارای یک دوره 6 ماهه کارورزی داروسازی و هر دوره 5 ساله، یک دوره 1 سالۀ کارورزی داروسازی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین که رشته داروسازی ارائه می‌دهند، در هر سال 2 مرتبه دانشجو می‌پذیرند. اولین پذیرش در ماه سپتامبر و دیگری در ماه مارس است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند یکی از این ماه‌ها را برای شروع کلاس‌ها انتخاب کنند.

مزایای تحصیل داروسازی در چین

یکی از مهمترین دلیل تحصیل داروسازی در چین مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر کشورها می‌باشد. همچنین تحصیل و زندگی در چین نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکایی، ژاپن، کره جنوبی و حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی ارزان‌تر است. برنامه‌‌‌‌‌های درسی و کتاب‌‌‌‌‌های داروسازی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا استفاده می‌شوند، تقریباً مشابه دانشکده‌‌‌‌‌های داروسازی چین هستند.

 برای دانشجویان خارجی هزینه‌های غذا و اسکان معقول‌تر از دیگر کشورها است. شهریه‌‌‌‌‌های مناسب رشته داروسازی در چین، به دانشجویان سرتاسر دنیا این امید را می‌دهد که تحقق آرزوی آن‌ها برای تبدیل‌شدن به داروساز، امکان‌پذیر خواهد بود. از طرفی امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در چین نیز برای دانشجویان خارجی فراهم می‌باشد.

 همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد و این یکی دیگر از مزایای تحصیل داروسازی در چین است به طوری‌که دولت چین هرساله حدود 40،600 کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

 علاوه بر موارد ذکر شده، آینده شغلی روشن نیز از دیگر دلایلی است که بسیاری از دانشجویان خارجی را برای تحصیل داروسازی به چین جذب می‌کند. براساس آمار به دست آمده کمیسیون اداره داروسازی انجمن بیمارستان‌های چین، این کشور در زمینه داروسازی بالینی با کمبود شدیدی مواجه است. به همین دلیل هر ساله بیش از 2400 داروساز بالینی جدید به منظور رفع نیازهای وزارت بهداشت چین نیاز می‌باشد.

با این وجود، داروسازان چینی به‌تنهایی قادر به رفع این خلع نخواهند بود، در نتیجه دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین تحصیل می‌کردند، در بسیاری از صنایع و بیمارستان‌‌‌‌‌های چین جذب کار می‌شوند. از جمله وظایف داروساز بالینی می‌توان به اطمینان از سلامت بیمار، به‌دست‌آوردن بهترین نتایج درمان دارویی و حصول اطمینان از عرضه مناسب دارو اشاره کرد. نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان رشتۀ داروسازی بالینی برای دانشجویان چینی و خارجی، به حدود 99.5% در بیشتر شهرهای چین رسیده است.

 از دیگز مزایای تحصیل داروسازی در چین می‌توان به امنیت عمومی بالا و هماهنگی اجتماعی چین اشاره کرد. طبق آمارهای رسمی، میزان جرائم همزمان با خشونت هر ساله در این کشور رو به کاهش است. همچنین دولت به منظور فراهم کردن محیط امن آموزشی و زندگی، به دانشجویان بین المللی به طور ویژهای رسیدگی می کند.

هزینه تحصیل داروسازی در چین

هزینه تحصیل در چین بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متغیر می‌باشد. این هزینه‌ها در دانشگاه داروسازی چین در مقطع کارشناسی بین 2700 تا 3600 (دلار) در هر سال تحصیلی است. در دانشگاه گوانگدونگ سالانه باید بین 2300 تا 2900 (دلار) پرداخت نمود. همچنین هزینه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز به ترتیب 3600 تا 4600 و 5200 (دلار) در هر سال تحصیلی خواهد بود. در کنار شهریه، هزینه‌های دیگری مانند هزینه ثبت نام، مسکن، خوراک، پوشاک، رفت و آمد و غیره برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، اجاره ماهانه یک اتاق دو نفره به مبلغ 1000 (دلار) و اتاق تک نفره 1700 (دلار) می باشد. هزینه‌‌‌های مربوط به ثبت نام و امور اداری نیز بین 40 تا 60 (دلار) است. سایر هزینه‌های ذکر شده نیز در هر ماه و با توجه به سبک زندگی دانشجویان تحصیل داروسازی در چین، به میزان 300 تا 370 (دلار) برآورد شده است.

هزینه تحصیل داروسازی در چین

کار ضمن تحصیل داروسازی در چین

امکان کار پاره‌وقت برای دانشجویان خارجی در چین وجود دارد. مطابق قوانین کشور چین دانشجویان مجاز هستند تا در کنار تحصیلات خود مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانند از دوره کارآموزی خود در پردیس‌های دانشگاهی حقوق هم دریافت کنند، به شرطی که مجوز لازم را از دانشگاه و از مسئولان مهاجرتی چین دریافت کرده باشند. اما فرآیند اخذ مجوز کار دانشجویی در چین، شامل دریافت رضایت‌نامه از دانشگاه یا شرکت استخدام کننده (برای دوره‌های کارآموزی) و سپس مراجعه به اداره پلیس جهت دریافت مجوز کار پاره‌وقت می‌باشد.

دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانند جهت کار در این کشور اقدام نمایند. مطابق قانون کشور چین، این کار مستلزم دریافت ویزای کاری چین یا Z Visa می‌باشد که دریافت آن مخصوصا برای دانشجویان کارشناسی، کار دشواری است. چرا که شرایط اصلی درخواست این ویزا، داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما و داشتن حداقل 2 سال سابقه کاری می‌باشد.

دانتشگاه‌های برتر داروسازی در چین

برای دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل داروسازی در خارج از کشور دارند انتخاب دانشگاه بسیار مهم است، مخصوصاً اینکه دانشگاه موردنظر آن‌ها موردت تایید وزارت بهداشت کشورمان قرار گرفته باشد. در این بخش به معرفی 10 دانشگاه برتر چین در رشته داروسازی به نقل از موسسه QS می‌پردازیم:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

1

دانشگاه پکینگ ( Peking University)

32

2

دانشگاه فودان ( Fudan University )

33

3

دانشگاه داروسازی چین (China Pharmaceutical University)

51-100

4

 دانشگاه نانجینگ (Nanjing University )

51-100
5

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

51-100

6

 دانشگاه سیچوان (Sichuan University)

51-100

7 دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

51-100

8 دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

51-100

9

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

51-100

10 دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

151-200

دوره‌های داروسازی در چین

در دو سال اول تحصیل گذراندن علوم پایه اجباری است و شامل ریاضیات پیشرفته، آمار احتمال و جبر خطی، فرهنگ چین، زبان چینی، مبانی قانون و مبانی کامپیوتر می‌باشد. پس از گذراندن این مدت، در سال سوم تحصیل در نیم‌سال اول می‌بایست گرایش مورد نظر خود را انتخاب نموده و در نیم‌سال دوم دروس زیر را بگذرانید:

 • شیمی غیرآلی
 • شیمی تحلیلی
 • شیمی آلی
 • شیمی فیزیک
 • بیوشیمی
 • زیست شناسی مولکولی

دانشجویان داروسازی پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در علوم زیر مهارت کافی را کسب نمایند:

 • اقلام دارویی
 • فارماکولوژی
 • تجزیه و تحلیل داروسازی
 • فارماکولوژی بالینی
 • سینتیک متابولیسم دارویی
 • بررسی پزشکی مدرن
 • تجزیه و تحلیل طیفی داروسازی
 • کروماتوگرافی داروسازی

تحصیل فیزیوتراپی در چین

تحصیل فیزیوتراپی در چین

کشور چین با عنوان رسمی جمهوری خلق چین، در شرق آسیا واقع شده است. همانطور که می‌دانید کشور چین دارای تمدن بسیار کهن بوده و میراث‌دار یکی از تمدن‌های باستانی جهانی می‌باشد. این کشور دارای بیش از 1،404 میلیارد نفر می‌باشد و به هیم دلیل پرجمعیت‌‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. شهر پکن پایتخت این کشور بزرگ آسیا است. کشور چین دارای 22 استان مختلف و 5 منطقه خود مختار و چهار منطقه شهری مستقل است. و از اقتصاد صادرات محور و قدرتمندی در جهان برخوردار می‌باشد. .این کشور با هند، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، مغولستان، ژاپن و روسیه مرز مشترک دارد و از اقتصاد صادرات محور و قدرتمندی در جهان برخوردار می‌باشد.

کشور چین جزء مقاصد سنتی تحصیل رشته‌های پزشکی در جهان محسوب می‌شود. امروزه به دلیل کیفیت بالای آموزشی در چین، تحصیل در رشته فیزیوتراپی با تقاضای فراوان دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا رو به رو شده است. تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین از جمله‌ رشته‌های محبوب بین دانشجویان خارجی بوده و شامل مهارت‌آموزی در زمینه بهبود و ارتقای سلامت جسمانی و ایجاد امید برای افراد  آسیب‌دیده و معلول می‌باشد. همچنین بازار کار فیزیوتراپی در کشور چین به دلیل جمعیت بالا و نیاز روزافزون متقاضیان، دارای وضعیت مطلوبی است و دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل فیزیوتراپی در مراکز خدمات درمانی دولتی و خصوصی، بیمارستان ها، خانه پرستار، مدارس خاص و …مشغول به کار شوند.

در این مقاله می‌خواهیم به تحصیل فیزیوتراپی در چین بپردازیم. گروه کارشناسان سفیر اپلای آماده ارائه هر گونه مشاورره و راهنمایی جهت تحصیل و مهاجرت به این کشور بزرگ و پیشرفته جهان هستند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

دانشگاه‌های چین تحصیل در رشته فیزیوتراپی را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌دهند. مدت زمان تحصیل کارشناسی در چین 3 سال، کارشناسی‌ارشد 2 سال و دکترا 4 سال می‌باشد. دانشگاه‌‌های چین همه ساله، دانشجویان داخلی و خارجی زیادی را در برای تحصیل فیزیوتراپی مورد پذیرش قرار می‌دهند. از شرایط مهم و اصلی اخذ پذیرش در رشته فیزیوتراپی و تحصیل در چین داشتن مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات مربوطه و ارائه پاسپورت یا مدرک هویتی الزامی می‌‌باشد.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی به زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شود. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد. برای ورود قانونی جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین و ادامه تحصیل در آن، به اخذ ویزای تحصیلی چین (ویزای نوع X) نیاز می‌باشد. مطابق قوانین کشور چین، ویزای دانشجویی این کشور به دو دسته ویزای X1 و X2 تقسیم می‌شود. ویزای X1 Visa  مختص داوطلبانی است که در یک برنامه تمام وقتی در چین ثبت نام کرده و قصد اقامت بیش از 6 ماه در کشور چین را دارند. و X2 visa مخصوص متقاضیانی است که اقامت تحصیلی کمتر از 6 ماه در چین را دارند.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین

از مهم‌ترین مزیت تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به هزینه مناسب در کشوری پهناور و مدرن که لقب دومین قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد اشاره کرد. همچنین دانشگاه‌های چین در فهرست بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. کشور چین به دلیل داشتن میزان رشد اقتصادی بالا، دارای دفاتر نمایندگی شرکت‌های برتر و کارخانه‌های جهان می‌باشد. این امر سبب ایجاد بازار کار مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌‌های چین شده است.

از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به تحصیل به زبان انگلیسی نیز اشاره کرد. از این رو می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل باشید حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. اما باید سعی کنید در حد آیلتس 6 آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. چنانچه قصد تحصیل فیزیوتراپی در چین به زبان چینی را دارید باید در آزمون Chinese proficiency test  که همان آزمون تسلط به زبان چینی می‌باشد شرکت نمایید. از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به دانشگاه‌هایی با رنکیگ جهانی بسیار بالا که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند نیز اشاره کرد.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

بورسیه تحصیل فیزیوتراپی در چین

همانطور که ذکر شد تحصیل فیزیوتراپی در چین از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌رود و همواره یک جو رقابتی شدید بین دانشجویان جهت دریافت پذیرش از این رشته تحصیلی وجود دارد. مهم‌ترین امتیاز تحصیل فیزیوتراپی در چین، دستیابی به طیف گسترده‌ای از بورسیه‌های تحصیلی می‌باشد. از این طریق دانشجویان می‌‌توانند هزینه تحصیل و زندگی خود را در این کشور تامین کنند. انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور چین، به طور معمول با حمایت دولت چین به افراد متقاضی ارائه می‌شود و شرط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی در چین، شایستگی دانشجویان متقاضی می‌باشد. انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین به شرح زیر می باشد:

عنوان بورس تحصیلی مبلغ بورسیه (دلار) تاریخ درخواست
AAUW Return to Learning Scholarships 2,500 04/01/2020
ABC Humane Wildlife Control & Prevention,Inc. Academic Scholarship 1,000 07/01/2020
ACF Trythall Family Scholarship for Excellence in Continuing Education 3,000 06/07/2020
Alabama Student Grant Program 1,200 متغیر
AMBUCS Scholarships for Therapists 6,000 05/05/2020
Arthur W.Pense Scholarship 3,000 04/04/2020
B.A Rudolph Foundation STEM Scholarship 4,800 02/17/2020

دانشگاهای برتر فیزیوتراپی در چین

در این بخش می‌خواهیم به معرفی 10 دانشگاه برتر چین در رشته فیزیوتراپی که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در سال تحصیلی 2021-2020 به نقل از موسسه QS می‌باشد، بپردازیم:

ردیف نام دانشگاه رتبه
1 دانشگاه چینهوا (Tsinghua) 16
2 دانشگاه پکینگ ( Peking University) 22
3 دانشگاه فودان ( Fudan University ) 40
4 دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) 54
5 دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) 60
6 دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China) 89
7 دانشگاه نانجینگ (Nanjing) 120
8 دانشگاه ووهان (Wuhan University) 257
9 دانشگاه تونگجی (Tongji University) 265
10 دانشگاه نرمال پکن (Beijing Normal University) 277

بازرار کار رشته فیزیوتراپی در چین

نیاز به فیزیوتراپیست‌‌های متخصص در بازار کار چین هر روز در حال افزایش است و علاوه بر علم و دانش در زمینه تخصصی، برخورداری از مهارت‌های عملی نیز برای انجام این کار لازم می‌باشد. میانگین درآمد ماهانه فیزیوتراپیست‌ها در چین براساس گزارشات آماری در سال 2019 در حدود 243،430 یوآن می‌باشد. همچنین فیزیوتراپیست‌ها در بیجینگ از درآمد ساعتی در حدود 117 یوآن برخوردار هستند. به طور کلی حداقل درآمدی فیزیوتراپیست‌ها براساس سابقه کار و میزان تحصیلات آن‌ها حدود 173،969 یوآن و حداکثر میزان درآمد آن‌ها در این کشور حدود 304،884 یوآن می‌باشد.

مدارک مورنیاز برای اخذ ویزای کار چین

ویزای کار کشور چین ویژه دانشجویانی است که دارای مجوز کار در چین هستند و جهت کار کردن عازم این کشور شده‌‌‌‌اند. ویزای کار کشور چین از نوع ویزای اقامت کوتاه مدت است و تا 90 روز اعتبار دارد و بعد از ورود به کشور چین ، شما باید نسبت به دریافت ویزای اقامت چین اقدام نمایید.به طور کلی شرط اصلی جهت مهاجرت کاری به کشور چین و دریافت ویزای کار این کشور داشتن پیشنهاد کار از سوی کارفرما یا اسپانسر چینی می‌باشد. برای دریافت ویزای کار چین بایستی مدارک زیر را آماده کرده و ارائه نمایید:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک شناسایی
 • تهیه و تکمیل فرم درخواست ویزای کار چین
 • ارائه عکس پاسپورتی
 • داشتن قرارداد کاری از طرف کارفرمای چینی
 • ارائه بیمه سلامت با پوشش کامل خدمات درمانی در کشور چین
 • ارائه تاییدیه کار رسمی از ادارات کار کشور چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

قدرت آموزش عالی چین به گونه‌‌ است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت. ترکیب قدرت سیستم آموزشی با قدرت اقتصادی چین، این کشور را به یک مقصد جذاب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. نظام آموزش عالی چین از انواع دانشگاه‌های دولتی و خصوصی با طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی پرطرفدار تشکیل شده است. از میان، تحصیل رشته‌های پزشکی از جمله تحصیل دندانپزشکی در چین جذابیت‌های دو چندانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. از دلایل جذابیت چین برای دانشجویان دندانپزشکی می توان به کیفیت بالای برنامه تحصیل دندانپزشکی (BDS)، اساتید درجه بالا در امر آموزش دانشجویان داخلی و بین المللی، زیرساخت‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز با تجهیزات استاندارد بالا و شهریه تحصیلی و هزینه زندگی پایین در کشور چین اشاره کرد. البته تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین برای دانشجویان خارجی شرایط خاص خودش را دارد که نیازمند کسب آگاهی در این زمینه می‌باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی اطلاعات موردنیاز را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین با عنوان لیسانس جراحی دندان، برنامه تحصیلی پرطرفداری است که بیشتر در دانشگاهای چین به زبان چینی آموزش داده می‌شود. مدت زمان این برنامه تحصیل در چین حدوداً 5 تا 6 سال می‌باشد. هزینه سالانه تحصیل دندانپزشکی در این کشور حدود 45 هزار یوآن معادل 6336 دلار آمریکا است. از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در این کشور می‌توان به ارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل حداقل 60% نمرات در دروس زبان انگلیسی و دروس علوم (PCB) شامل فیزیک، شیمی و زیست شناسی اشاره نمود.

لیسانس جراحی دندان، مدرک تحصیلی می‌باشد که در چین پس از اتمام این دوره به دانشجویان اعطا می‌شود. این دوره تحصیلی در چین با با عناوین مختلفی نظیر B.D.S یا BChD و یا BDentS شناخته می شود. بهتر است بدانید برنامه‌های دندانپزشکی در چین غالباً به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. سال آخر دندانپزشکی در این کشور نیز همانند سایر کشورها با گذراندن دوره‌‌های انترنی یا دستیاری در بیمارستان‌ها سپری می‌شود. پس از پایان دوره انترنی، دانشجویان خارجی باید در آژمون نهایی شرکت کرده و در صورت قبولی از این آزمون، مدرک BDS خود را دریافت نمایند. پس از اتمام تحصیلات دندانپزشکی دانشجویان، دانش و مهارت‌های زیر را کسب خواهند کرد:

 • دانش تئوریکی پایه و مهارت‌های آزمایشگاهی پزشکی کلینیکی و غیر کلینیکی
 • دانش تئوریکی پایه و مهارت‌های عملیاتی کلینیکی در رشته‌های مختلف استومالوژی
 • تشخصی، درمان و رسیدگی اولیه و فوری به بیماری‌های شایع و عوارض شدید
 • دانش پایه برای کار با دندان و مهارت‌های عمومی
 • مهارت در تحقیق ادبیات پزشکی، روش جستجوی داده و غیره.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

دوره‌های دندانپزشکی در چین

در طول دوره‌های دندانپزشکی در چین، دانشجویان باید به مطالع 44 دوره  (شامل 9 دوره عمومی و 1 دوره زبان، 14 دوره ابتدایی و 20 دوره بالینی) بپردازند که 38 واحد اجباری و 6 واحد انتخابی هستند. دقت داشته باشید که دانشجو زمانی موفق به دریافت مدرک کارشناسی جراحی دندان خواهد شد که پس از گذراندن دوره‌های اجباری، دوره‌های بالینی را سپری کرده و آزمون فارغ‌التحصیلی را گذرانده باشد. با داشتن این درجه معتبر برای درخواست مجوز مطب دندانپزشکی آموزش داده می شود.

در دانشگاه‌های دندانپزشکی چین برنامه‌های تحصیلی در حدود دو ترم در هر سال به طول می‌انجامد. هر ترم شامل 16 هفته و پس از آن دوره تجدید نظر و امتحانات می‌باشد. دقت داشته باشید که برنامه کارشناسی همراه با طیف وسیعی از روش‌های تدریس شامل ارائه‌ها و همچنین آزمایشات، امتحانات و آموزش‌‌های بالینی خواهد بود. همچنین دانشجویان هر هفته 20 ساعت باید به سخنرانی و انجام آزمایشات بپردازند.

به طور کلی دانشجویان از طریق ترکیبی از دوره‌ها، امتحانات، تکالیف، آزمایش‌ها و امتحانات مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. هر دانشجو دارای یک استاد است که در دسترس می‌باشد. تا راهنمایی و کمک‌های عمومی را با هر دو نگرش علمی و شخصی به صورت فردی ارائه دهد. رشته‌های دندانپزشکی و جراحی لثه و دندان جژء رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های چین می‌باشد که در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه می‌شود.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین

از آنجا که رشته دندانپزشکی در چین مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌‌باشد سالانه اعزام دانشجو یه این کشور افزایش پیدا کرده است. دوره‌های اصلی در برنامه درسی BDS در چین عبارتند از: آناتومی عمومی، بافت شناسی و جنین شناسی، فارماکولوژی عمومی، فیزیولوژی، آسیب‌شناسی عمومی، بیو شیمی، میکروبیولوژی دهان و مورفولوژی.

همچنین میان دوره‌‌هایی که به زبان انگلیسی برای دانشجویان دندانپزشکی در چین برگزار می‌شود شامل جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی بافت، جراحی لثه و دندان و غیره می‌باشد. شهرت دندانپزشکی در چین برگرفته از کیفیت رشته BDS به زبان انگلیسی است و از تکنولوژی مدرن در دندانپزشکی نیز استفاده می‌‌شود. آوازه رشته ​​BDS در چین مرهون موفقیت فارغ التحصیلانی است که در حال حاضر به عنوان دندانپزشک و دیگر زمینه های مرتبط فعالیت می‌کنند. همین امر یکی از دلایل عمده برای جذب دانشجویان بین‌المللی جدید برای طی دوره رشته BDS در چین محسوب می‌شود.

فرآیند پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی

درخواست پذیرش از دانشگاه‌های دندانپزشکی چین یک فرآیند نسیتاً ساده و از طریق فرم آنلاین می‌باشد. بنابراین داشتن مدرک دیپلم متوسطه همرا با گواهی سلامت جسمانی و عدم سوءسابقه موردنیاز خواهد بود. همچنین متقاضیان باید حداقل 60% نمرات در دروس زبان انگلیسی و دروس علوم پایه شامل فیزیک، شیمی و زسی‌شناسی را کسب کرده باشند. توجه داشته باشید که سن پذیرش دانشجو در دانشگاههای دندانپزشکی چین بین 18 تا 25 سال است. با توجه به این شرایط ارائه مدارک زیر برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دندانپزشکی چین ضروری می‌باشد:

 • اسکن مدرک دیپلم متوسطه
 • ریز نمرات تحصیلی مربوطه
 • اسکن کپی پاسپورت
 • عکس پاسپورتی جدید از متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی در چین

در این بخش به معرفی 10 دانشگاه برتر دندانپزشکی در چین که مورد تایید وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است، می‌پردازیم:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

۱

   دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

۲۳

۲ دانشگاه پکینگ ( Peking University)

۲۴

۳

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

۱۰۷

۴

دانشگاه فودان ( Fudan University )

۱۰۹
۵ دانشگاه نانجینگ (Nanjing)

۱۴۴

۶

   دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

۱۵۷

۷

دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

۲۵۱-۳۰۰

۸

   دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

۳۰۱-۳۵۰

۹

دانشگاه علوم و فناوری جنوبی چین (Southern University of Science and Technology)

۳۰۱-۳۵۰

۱۰ دانشگاه نانکای (Nankai University)

۳۵۱-۴۰۰

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

شهریه‌ای که دانشگاه‌های دندانپزشکی چین از دانشجویان بی‌المللی دریافت می‌کنند در مقایسه با دانشگاه‌های دندانپزشکی دیگر کشورها، در سطح پایین و مقرون به صرفه قرار دارد. میانگین شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در اغلب دانشگاه‌های دندانپزشکی چین حدود 45 هزار یوآن معادل 6336 دلار آمریکا می‌باشد. همچنین دانشجویان باید مبلغی حدود 150 دلار بابت ثبت‌نام پرداخت نمایند. هزینه‌های زندگی دانشجویان دندانپزشکی در چین بسته به محل زندگی آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی این مقدار بین 330 تا 700 دلار متغیر خواهد بود.

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

نظام دانشگاهی چین با حدود 37 میلیون دانشجو و بیش از 1000 دانشگاه، بزرگترین سیستم آموزشی جهان می‌باشد. در حال حاضر در چین بیشتر از هر کشوری، در حدود 700 هزار نفر از شهروندانش در سطح بین‌الملل تحصیل می‌کنند و دانشگاه‌های خصوصی چین نیز عموماً به صورت زیر شاخه دانشگاه‌های دولتی فعالیت می‌کنند.

سالانه بیش از 10 هزار دانشجو از سراسر دنیا به منظور تحصیل در چین و رشته پزشکی وارد این کشور می‌شوند. تحصیل در مقطع کارشناسی و جراحی به زبان انگلیسی در چین معروف شده است. دانشکده‌های پزشکی که کارشناسی پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند، توسط سازمان نظام پزشکی چین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده است. همچنین مدرک لیسانس پزشکی چین در سطح جهانی معتبر است.

از این رو دلایل متعدد زیادی وجود دارند که تحصیل پزشکی در چین را برای دانشجویان بین‌المللی پراهمیت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در چین و شرایط و مزایای آن در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

مدن زمان لازم برای تحصیل پزشکی در چین 6 سال می‌باشد، که شامل 4 سال دوره آموزشی و 2 سال کارآموزی در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه و مراکز پزشکی است. دوره‌های پزشکی در چین از ماه سپتامبر ( انتهای شهریور ) آغاز و تا ماه ژوئن و جولای (خرداد و تیر) سال بعد ادامه دارند. البته بهترین زمان برای پذیرش در چین ار ماه بهمن تا اردیبهشت می‌باشد. در سال 2018 وزارت آموزش و پرورش چین 45 دانشگاه را برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. این تعداد به نسبت سال 2014 که 52 دانشگاه بود کاهش پیدا کرده است، که این موضوع گواه بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاه‌هایی می‌باشد که خواستار جذب منقاضیان بین‌المللی هستند. همچنین مدارک پزشکی در چین، توسط شورای پزشکی چین تایید می‌شود که بسیاری از آن‌ها مورد تایید شازمان بهداشت جهانی نیز می‌باشند.

توجه داشته باشید که در دانشگاه‌های پزشکی، دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. البته بسیاری از برنامه‌های تحصیلی و ارتباط با بیماران در طول 2 سال کارآموزی در این کشور، به آشنایی و تسلط به زبان چینی و مدرک HSK نیاز می‌باشد که برای تحصیل در برخی دانشگاه ها نیز، داشتن این مدرک الزامی است.

نکته: دانشجویان خارجی از بدو شروع در رشته‌های انگلیسی زبان به ارائه مدارک زبان چینی نیازی ندارند، این مهارت از سال اول به صورت سیکل کاملاً منطقی به تمام دانشجویان خارجی ارائه می‌گردد. مخصوصا در رشته‌های پزشکی به منظور کار در بیمارستان در سالهای آخر انتظار میرود که دانشجو طی 4 سال به زبان چینی مسلط شود.

دو سال اول تحصیل پزشکی در چین شامل دروس علوم پایه می‌باشد، دروس این دوره شامل آناتومی فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب شناسی، فارماکولوژی، پزشکی عمومی و زبان چینی است. سه سال پس از آن که به دوره پزشکی بالینی معروف است، دروسی همچون جراحی، ارتوپدی، سم شناسی، پوست و بیهوشی ارائه می شود.

قابل ذکر است که ارائه مدرک پزشکی به همراه مدرک زبان شرط ورود به دوره‌‌های تخصص پزشکی در چین می‌باشد. بنابراین پزشکان می‌توانند به راحتی برای دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این دوره اقدام نمایند. ناگفته نماند که دوره‌های تخصص پزشکی به صورت میانگین بین ۶ ماه تا ۲ سال به طول می‌انجامد.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین

همانطور که می‌دانید چین دارای قدیمی‌ترین تمدن‌‌های جهان است که بیش از 5000 سال تاریخ مکتوب داشته و دارای فرهنگ غنی و یک سنت آموزشی (به ویزه در زمینه پزشکی) محترم است. در حال حاضر چین یکی از سریع‌ترین مقصد در حال رشد برای دانشجویان خارجی که به تحصیل پزشکی علاقه‌مندند می‌باشد. تحصیل پزشکی در چین مزایای بسیار زیادی دارد که در این بخش به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد؛

 • هزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه: چین به دلیل داشتن زیرساخت‌های آموزشی عالی و هزینه‌های مقرون به صرفه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به سوی خذب کرده است. همچنین دانشگاه‌‌های چین توسط وزارت بهداشت عمومی دولت چین یارانه دریافت می‌کنند.
 • بیمارستان‌های با کیفیت برای کارآموزی: بیمارستان‌هایی که دانشجویان در آن دوره کارآموزی را سپری می‌کنند در سطح A هستند که دارای پیشرفته‌ترین ابزارهای پزشکی استاندارد می‌باشند.
 • تحصیل در جامعه‌ای با امنیت عمومی عالی: چین کشوری با آرامش و هماهنگی اجتماعی و امنیت عمومی عالی می‌باشد. برای دانشجویان خارجی مراقبت‌های ویزه‌ای در محل تحصیل و زندگی در نظر گرفته می‌شود.
 • تحصیل به زبان انگلیسی: دانشجویان پزشکی می‌توانند دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند. سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد.
 • شرایط زندگی مناسب: وضعیت آب و هوایی از مکانی به مکان دیگر در این کشور متفاوت است. بنابراین هر دانشگاه در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. این شرایط زندگی و تعطیلات دلپذیری را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آورد.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین مستلزم پرداخت هزینه است؛ البته دانشگاه‌های چین با توجه به رتبه‌های بسیار مناسب، هزینه‌های تحصیل پزشکی در این کشور در مقایسه با سایر کشورها مقرون به صرفه می‌باشد. متوسط هزینه تحصیل پزشکی در چین سالانه حدود 3200 تا 7200 دلار می‌باشد. البته میزان دقیق شهریه، متناسب با انتخاب دانشگاه مشخص می‌گردد. بنابراین دانشجویان می‌توانند با توجه به میزان در نظر گرفته، چین را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی انتخاب نمایند.

برای ادامه تحصیل رشته پزشکی در چین، دانشجویان باید هزینه‌های اجرایی برای اخذ پذیرش و ویزا پرداخت کنند. هزینه‌های اجرایی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • هزینه درخواست 450 تا 550 یوآن (68 تا 70 دلار)
 • ویزا 800 یوآن (111 دلار)
 • کارت دانشجویی 15 یوآن (1/54 دلار)
 • بیمه سلامت 600 یوآن (84 دلار)
 • چک‌آپ پزشکی 250 یوآن (35 دلار)

همچنین علاوه بر هزینه‌های اجرایی دانشجویان باید هزینه‌های زندگی در چین را نظر بگیرند؛ که البته این هزینه‌ها با توجه  به شهر محل اقامت، سبک زندگی دانشجو و … متفاوت خواهد بود. به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در چین ماهانه حدود 45 تا 550 دلار می‌باشد. برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در چین شامل موارد زیر خواهد بود:

 • یک وعده غذایی در رستوران 25 یوآن (3/5 دلار)
 • اجاره مسکن 2000 تا 35000 یوآن (280 تا 520 دلار)
 • یک ماه رفت و آمد 150 یوآن (21 دلار)
 • هزینه برق، آب، گاز و اینترنت 250 یوآن (65 دلار)
 • یک کیلو گوشت 75 یوآن (10/51 دلار)

هزینه تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه‌های برتر پزشکی در چین

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور به دنبال دانشگاه‌هایی هستند که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان باشد. در این بخش لیست دانشگاه‌های پزشکی چین که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی 2021-2020 هستند معرفی شده است:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

۱

دانشگاه پکینگ ( Peking University)

۵۸

۲

دانشگاه فودان ( Fudan University )

۸۱

۳

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

۱۰۶

۴

دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

۱۳۶
۵

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

۱۵۶

۶

دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

۱۶۱

۷

دانشگاه نانجینگ (Nanjing)

۲۳۱

۸

دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China)

۲۹۱

۹

دانشگاه ووهان (Wuhan University)

۲۹۱

۱۰  دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

۲۹۸

  مدارک مورنیاز برای تحصیل پزشکی در چین

تحصیل در رشته پزشکی در چین بدون آزمون ورودی؛ نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی است و برای متقاضیان ایرانی ارائه مدرک پیش دانشگاهی در یکی از شاخه‌های نظری_تجربی یا ریاضی الزامی می‌باشد. برای تحصیل پزشکی در چین، متقاضیان ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش بگیرند. سپس با مراجعه به نزدیکترین سفارت چین، اقدام به درخواست ویزای دانشجویی (X-VISA) نمایند.

 ویزای تحصیلی در دو نوع  X1 (برای اقامت بیش از 180 روز) و X2 (برای اقامت کمتر از 180 روز) می‌باشد، که اعتبار ویزاها تا 90 روز پس از صدور می‌باشد و هزینه صدور ویزا بین 100 تا 140 دلارخواهد بود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • عکس پرسنلی
 • اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم های JW 201  وJW 202 (فقط برای ویزای X1) می‌باشد.
تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در قلب یک اقتصاد پیشرفته و دائماً در حال رشد شانس موفقیت آن‌‌‌ها را در هر مقطعی بالا می‌‌برد، و علاوه بر کسب دانش آکادمیک می‌توانند خود را با مهارت‌اندوزی آماده ورود به بازار کار پرسود چین برسانند. تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین همه این زمینه‌ها را برای شما فراهم می‌کند. طی سال‌های اخیر دولت چین پروژه‌های مهم مختلفی را برای ارتقای سیستم آموززش عالی و افزایش تعداد کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در این کشور اجرا کرده است.

دانشجویان بین‌المللی با تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین می‌توانند امتیازات ارزشمندی را کسب نمایند که فقط و فقط با تحصیل در چین امکان‌پذیر می‌باشد. از جمله این امتیازات می‌توان به مواردی همچون تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهانی، مدارک معتبر بین‌المللی، شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیلی ارزان و مقرون به صرفه، فرصت‌های کاری و استخدامی مخصوصاً پس از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد.

شرایط تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

همانطور که اشاره شد چین برترین مقصد تحصیلی برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در برنامه‌‌های علوم پایه و فناوری‌های نوین و یا رشته‌های علوم انسانی است. دلیل این همه آوازه چین بیشتر به خاطر اقتصاد قدرتمند و توسعه کیفی و کمی سیستم آموزش عالی در چند دهه اخیر در این کشور می‌باشد. در چین حدود 1200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود داردکه قدیمی‌ترین آن‌ها دانشگاه پکینگ می‌باشد. دانشگاه‌های چین سالانه از بین متقاضیان واجد شرایط برای تحصیل در هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا (PhD)  دانشجو می پذیرند. دوره کارشناسی‌ارشد در چین در یک دوره 2 تا 3 ساله با میانگین شهریه 29 هزار تا 95 هزار یوان چین انجام می‌پذیرد. شروه سال تحصیلی در این مقطع از مارس تا ژانویه می‌باشد.

شرط اصلی برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتن مدرک کارشناسی معتبر بین‌المللی می‌باشد. جهت تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین به زبان انگلیسی، دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی تافل با حداقل نمره 550 بالاتر و یا آیلتس با حداقل نمره 5 یا بالاتر را داشته باشند تا به این طریق بتوانند در برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در چین حضور یابند.

دوره‌های تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

تحصیل کارشناسی‌ارشد در رشته‌های علوم و فناوری در دانشگاه‌های چین بسیار معروف است. در کشور چین بر روی رشته‌های هنری و علوم انسانی تاکید کمتری می‌شود. در این کشور کارشناسی‌ارشد در دو دسته تحقیقی و تدریسی برای طیفی ار مدارک تحصیلی شامل MA, MSc, MRes و MBA در دسترس متقاضیان قرار دارد. همچنین دولت در این خصوص و برای افزایش اعتبار مدارک دانشگاهی با بسیاری از دولت خارجی شامل ژاپن، آمریکا، انگلستان، فرانسه و بیش از 50 کشور دیگر قرارداد اعتبار مدارک دو جانبه امضاء کرده است.

همه رشته‌های کارشناسی‌ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اما این دوره‌ها اساساً رشته‌های پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) را در بر می‌گیرد. بنابراین آن دسته از دانشجویان خارجی که زبان بومی آن‌ها انگلیسی نیست باید برای اتبات مهارت زبان انگلیسی خود، مدارک زبان به دانشگاه یا کالج موردنظر ارائه دهند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چین

نحوه پذیرش کارشناسی‌ارشد در چین

فرآیند دریافت پذیرش از دانشگاه‌های چینی به طور معمول به صورت آنلاین و از طریق درخواست مستقیم از خود دانشگاه و یا درخواست پورتال رسمی بین‌المللی دانشگاه‌های چین صورت می‌گیرد. سیستم آموزشی در اکثر دانشگاه‌های چین دو ترمی هستند و دانشجویان کارشناسی‌‌ارشد در چین می‌توانند درخواست خود را برای ترم پاییزی (سپتامبر یا اکتبر) ارائه دهند و یا درخواست خود را به ترم بهاری (اواخر فوریه یا اوایل مارس) موکول نمایند.

شرایط و مدارک موردنیاز جهت تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک کارشناسی معتبر یا معادل آن
 • 2 توصیه نامه از دانشگاه محل تحصیل کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • قبولی در آزمون پزشکی (ویژه دانشجویان پزشکی)
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ماندارین چینی

معرفی دانشگاه‌ها جهت تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

همانطور که ذکر شد چین دارای 1200 دانشگاه خصوصی و دولتی می‌باشد که تفاوت اصلی آن‌ها در حمایت دولت چین در قالب بورسیه‌های متنوع است که فقط در اختیار دانشجویان دانشگاه‌های دولتی قرار دارد. کشور چین از سیستم رنکینگ داخلی استاندارد تبعیت نمی‌کند اما در مقابل برای دست‌یابی به وضعیت برتر جهانی دارای برنامه‎های ممتاز دانشگاهی می‌باشد.

برترین دانشگاه‌های چین در دو شهر بزرگ بیجینگ و شانگهای قرار دارند. در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های چینی در رنکینگ دانشگاهیی جهانی مانند آموزش عالی تایمز(THE)، رنکینگ دانشگاهی جهان (QS) و نیز رنکینگ آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU) قرار گرفته‌‌اند. جدول زیر مقایسه‌ای از این رنکینگ‌ها برای 5 دانشگاه برتر چیتی در سال 2019- 2020 را نشان می‌دهد:

دانشگاه رنکینگ THE 2020 رنکینگ QS 2020 رنکینگ ARWU 2019
دانشگاه تسینگوآ 23 16 43
دانشگاه پکینگ 24 22 53
دانشگاه علم و فناوری چین 80 89 101- 150
دانشگاه ژجیانگ 107 54 70
دانشگاه فودان 109 40 101- 150
دانشگاه نانجینگ 144 120 151- 200
دانشگاه شانگهای جیائو تونگ 157 60 82
دانشگاه سان یات سن 251- 300 287 101- 150
دانشگاه بجینگ نورمال 301- 350 277 201- 300
دانشگاه علم و صنعت هوژونگ 301- 350 400 101- 150

کار پس از تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

چین دارای یک اقتصاد برتر جهانی با بازار کاری مملو از فرصت‌های پکر و تازه است. بسیاری از شرکت‌های چند میلتیی همانندHSBC, Microsoft, IBM و Airbus در چین شعب مرکزی دارند و فعالانه به دنبال جذب کارمندانی با پس زمینه بین‌المللی می‌باشند. در بازار کار متنوع چینی مشاغلی همچون تولید محصول، مخابرات، منسوجات، معدن کاری، داروسازی و ترابری موردنیاز هستند.

دانشجویان تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین باید توجه داشته باشند که کاز ضمن تحصیل در چین امکان‌پذیر نیست اما با اتمام تحصیلات کارشناسی‌ارشد، فارغ‌التحصیلان می‌توانند با اخذ

 در این کشور مشغول کار شوند. مهم‌ترین شرط برای درخواست ویزای کار چین داشتن پیشنهاد کار و حداقل 2 سال سابقه کاری می‌‌‌باشد. برای دریافت ویزای کار چین ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه و حداقل یک صفحه خالی
 • کپی مدارک شناسایی معتبر
 • فرم درخواست ویزای کار چین (Form V.2013)
 • اصل و کپی قرارداد کاری یا مجوز اقامتی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مجوز کار صادره از ادارات منابع انسانی و تامین اجتماعی چین
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی پرداخت 30 (دلار) هزینه درخواست ویزای چین

 

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین

هزینه تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

به طور معمول شهریه‌های تحصیلی برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد بین 20 هزار تا 60 هزار یوان (۳.۱۵۰ تا ۹.۴۵۰ دلار) می‌باشد. همچنین تحصیل MBA در چین و دیگر رشته‌‌‌‌‌های تخصصی در رده‌های بالای این میزان قرار دارند. علاوه بر شهریه، هزینه‌های جانبی دیگری هم حین تحصیل در چین وجود دارند باید آن‌ها را در نظر بگیریم. این هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینۀ پذیرش: دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان از CUCAS (خدمات رسمی ‌‌‌‌‌بین‌المللی برای دانشگاه‌‌‌‌‌های چین) استفاده کنند، اما باید مبلغی نزدیک به 90 تا 150 دلار به خود دانشگاه پرداخت کنند.
 • هزینۀ ویزا: این هزینه برای هر کشور متفاوت است، اما برای هر سال تحصیلی، در هر منطقه حدود 140 دلار هزینه می‌باشد.
 • هزینۀ معاینه‌های پزشکی: هزینه‌ها بسته به مکان انجام معاینه‌ متفاوت اما معمولاً حدود 100 دلار است.
 • بیمۀ سلامت: هزینه سالانه حدود 130 دلار است که براساس نیاز‌‌‌‌ها و خدمات ارائه شده متغیر می‌باشد.

ناگفته نماند که دانشگاه‌های مدرن و بزرگ چین خوابگاه‌هایی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. همچنین اقامتگاه‌های خصوصی هم برای اجاره در این کشور در دسترس هستند. هزینه این اقامتگاه‌ها براساس منطقه و نوع آن متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی دانشجویان باید ماهانه حدود 2،480 تا 3،100 یوان (۳۹۰ تا ۴۹۰ دلار) برای اجاره در نظر بگیرند.

تحصیل دوره دکترا در چین

تحصیل دوره دکترا در چین

طی چند سال اخیر کشور چین توانسته با سیستم آموزشی عالی دانشجویان بین‌المللی زیادی را به سمت خود جذب کند. این امر به نوبه خود به طور مستقیم در بالا بردن سطح استانداردهای چین موثر واقع شده است. همانطور که می‌دانید چین دارای اقتصاد بسیار قدرتمند در سطح جهان را دارد. سیستم آموزشی چین هماهنگ با استانداردهای علمی دیگر نهادهای پیشرو در جهان می‌باشد. علاوه بر تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد این روزها تحصیل در مقطع دکترا نیز با متقاضیانی زیادی رو به رو شده است. این کشور با تعهد حاکم در صنعت و داشتن تفکر پیشگام برای انتقال دانش و مهارت به یک مقصد محبوب جهت تحصیل دکترا تبدیل شده است. در حال حاضر در کشور چین طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی در تمام بخش‌های صنعت برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد. برای آشنایی با شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور چین مطالعه این مقاله کمک و راهنمای بسیار خوبی برای متقاضیان و علاقه‌مندان خواهد بود.

شرایط تحصیل دکترا در چین

برای تحصیل در مقطع در چین دانشجویان باید مدرک کارشناسی‌ارشد در رشته مربوطه را داشته باشند. برنامه درسی در این دوره بسته به برنامه و دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی در برنامه دکترا انتظار می‌رود در امتحانات، ترم، سمینارها، پژوهش و پایان‌نامه یا رساله شرکت کنند. در این برنامه حداقل 3 سال برای دریافت مدرک دکترا، فرد باید به گذراندن واحدهای درسی مشغول باشد. سپس دانشجوی واجد شرایط سخنرانی‌های درسی مرتبط، گذراندن امتحانات، ارائه یک مفاله برای فارغ‌التحصیلی دکترا و پایان‌نامه تحت نظارت یک استاد راهنما شرکت انجام دهد. با طی این فرآیند دانشجو می‌تواند مدرک دکترای خود را اخذ نماید. در کشور چین حداقل طول تکمیل یک برنامه دکترا 3 سال و حد یالای آن 5 سال است، بنابراین ممکن است برای اکثر دانشجویان یک موقعیت خوب برای تبدیل شدن به دکترای متخصص در بازار کار باشد.

دانشجوی دکترا در چین باید یک پایان‌نامه جهت اخذ مدرک دکترا با حدود 120 هزار لغت در طول دوره تحصیلی خود آماده کند. پنل نظارت بر پایان‌‌نامه در دانشگاه‌های چین متشکل از 3 عضو هیئت علمی دانشکده حقوق بین‌الملل CUPL می‌باشد. همچنن ممکن است یک عضو خارج از دانشگاه برای پیوستن به پنل نظارت از طرف رئیس دانشگاه انتخاب شود. توجه داشته باشید که یک دانشجو برای اتمام تحصیل دکترای خود باید 11 واحد درسی را با موفقیت سپری نماید.

ناگفته نماند که سال تحصیلی تمام‌وقت دوره دکترا در چین به دو ترم بهار (مارس تا اواسط جولای) و پاییز (اواسط سپتامبر تا ژانویه) تقسیم می‌شود. برخی موسسه‌های آموزشی در چین به دانشجویان این فرصت را می‌دهند که زمان خود را مطابق با تاریخ شروع تحصیلی انگلستان، تا اواخر سپتامبر به تعویق بیندازند. برخی از رشته‌های محبوب برای تحصیل دکترا در چین عبارتند از: تجارت بین‌المللی، اقتصاد بین‌الملل، روانشناسی، فیزیک، امور مالی شرکت، علم مدیریت، و جامعه شناسی.

شرایط تحصیل دکترا در چین

مزایای تحصیل دکترا در چین

نظام آموزش عالی چین به طور مداوم در حال پیشرفت است . کشور چین تا سال 2020 میزبان 500 هزار دانشجوی بین‌المللی بوده است. این کشور در صدد است تا رتبه دوم کشور قدرتمند در زمیینه تحصیل را کسب کند. از این رو دولت چین با توجه به طرح‌های مهم از جمله پروژه_958 و طرح دانشگاه‌های تراز اول دوگانه در چین، بودجه بیشتری در دانشگاه‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف از این اقدامات، تولید دانشگاه‌های جهانی بیشتر و جذب دانشجویان ممتاز مقطع دکترا، بخش مهمی از این اهداف می‌باشد.

از دلایل تحصیل در چین در مقطع دکترا می‌توان به بالاترین رتبه دانشگاه‌های چین بین کشورهای BRICS اشاره کرد. براساس رتبه‌بندی سیستم QS، هفت دانشگاه چیم در میان ده دانشگاه برتر قرار دارند. همچنین نظام آموزش عالی چین مبتنی بر سیستم جهانی رو به توسعه می‌باشد که از سوی دولت نیز حمایت مالی می‌شود.

هزینه نسبتاً پایین تحصیل دکترا و زندگی در چین از دیگر دلایل تحصیل در این کشور می‌باشد. تحصیل دکترا به زبان انگلیسی در چین از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور نیز می‌باشد؛ دانشجویان در اکثر دانشگاه‌های می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند و حتی بدون آنکه مدرک زبان ارائه دهند، که در این صورت باید در حد آیلتس 5.5 آکادمیک به زبان انگلیسی مسلط باشند.

دانشگاه‌های برتر دکترا در چین

10 دانشگاه برتر چین در سال 2021 به نقاز موسسه QS به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیف نام دانشگاه رتبه
1 دانشگاه چینهوا (Tsinghua) 15
2 دانشگاه پکینگ ( Peking University) 23
3 دانشگاه فودان ( Fudan University ) 34
4 دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) 47
5 دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) 53
6 دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology in China) 93
7 دانشگاه نانجینگ (Nanjing) 124
8 دانشگاه ووهان (Wuhan University) 246
9 دانشگاه تونگجی (Tongji University) 256
10 موسسه تکنولوژی هاربین ( Harbin Institute of Technology) 260

خوابگاه و امکانات دانشجویی در چین

برای دانشجویان دکترا در چین، خوابگاه‌های جدید و متفاوتی ارائه می‌شود. در این خوابگاه‌ها اتاق معمولاً بین دو نفر اشتراکی است و در هر اتاق حمام وجود دارد. در این کشور نرخ هزینه خوابگاه 900 یوان در هرسال و 450 یوان در هر ترم می‌باشد. همچنین دانشگاه به دانشجویان دکترا در خصوص یافتن خوابگاه یا مسکن کمک می‌کنند.

در محوطه دانشگاه نیز برای دانشجویان دکترا اتصال به اینترنت نامحدود و دسترسی به پایگاه داده‌های الکترونیکی از جمله LEXISNEXIS، Westlaw و Isinolaw (پایگاه داده به زبان انگلیسی) مقدور می‌باشد. همچنین کتابخانه مجهز به کتب و نشریات به زبان انگلیسی برای دانشجویان دکترا در این کشور دسترس است.

مزایای تحصیل دکترا در چین

شهریه دوره‌ دکترا در چین

شهریه برای یک برنامه دکترا با توجه به تخصص و دانشگاه انتخابی در چین می‌تواند بین 17،000 یوان و 27،000 یوان متفاوت باشد. این هزینه یه صورت سالانه دریافت می‌‌‌گردد. در حالی‌که این مقدار هزینه برای سایر رشته‌‌ها (علوم، تکنولوژی، کشاورزی، پزشکی، ورزش) از 18،500 یوان تا 54،000 یوان در سال می‌تواند متغیر باشد. البته هزینه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین با این مقادیر کمی متفاوت می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دوره دکترا در چین

توجه داشته باشید که در چین دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد، ویزای X2 برای دانشجویانی که کمتر از 6 ماه در چین اقامت دارند صادر میشود. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا دارند، باید ویزای X1 تهیه کنند. هزینۀ دریافت این ویزا 649 یوان (103 دلار) است.

دارندگان ویزای X1 در این 5 سال می‌توانند چندین بار حق ورود و خروج داشته باشند و پس از ورود به چین، باید ظرف مدت 30 روز در اداره امنیت دولتی ثبت‌نام و مجوز اقامت خود را دریافت اخذ نمایند.

ارائۀ اصل مدارک زیر و کپی آن‌ها در هنگام درخواست ویزای X الزامی است: (متقاضی باید قبل از ورود به کشور چین، ویزای X را از سفارت یا کنسولگری کشور چین در کشور خود دریافت نماید.)

 • نامۀ پذیرش دانشگاه چین
 • برگه آزمایش HIV
 • فرم درخواست ویزای X1
 • فرم معاینه‌های فیزیکی اتباع خارجی
 • گذرنامۀ اصلی و معتبر به همراه حداقل دو صفحه خالی
 • فتوکپی از صفحه اول و عکس جدید گذرنامه