تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

مقدمه:

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی می‌باشد.  هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی، ترکیه را مقصدی به عنوان ادامه تحصیل برای خود انتخاب می‌کنند. چرا که در این کشور هزینه های تحصیل در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار پایین‌ است.  سطح آموزشی بسیار بالا و براساس استاندارد های اروپایی می‌باشد. مدارک تحصیلی صادر شده از کشور ترکیه در تمام دانشگاه های جهان معتبر شناخته می‌شود.  همچنین ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند.

چرا ترکیه؟

ترکیه یکی از مقاصد اصلی مهاجرت به خصوص برای ایرانیان اس. زیرا علاوه بر نزدیک بودن از لحاظ مسافتی، از نظر فرهنگی و همچنین اعتقادی نیز مردم ترکیه به ایرانیان نزدیک هستند. دین اصلی مردم در این کشور اسلم است. تقریبا ۹۸ درصد جمعیت این کشور مسلمان اند. مزیت دیگر مهاجرت به ترکیه، پاسپورت معتبر این کشور است. پاسپورت ترکیه از وجه بین الللی خوبی برخوردار است. از طریق آن می توان به ۱۱۳ کشور بدون ویزا سفر کرد. همچنین داشتن این پاسپورت موجب سهولت در اخذ ویزا می گردد و میتوان به دور از تحریم ها در این کشور آزادانه با سراسر جهان، تجارت کرد.همه این موارد موجب محبوبیت این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی شده است.

تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل درترکیه

کشور ترکیه تاریخ کهن داشته ودارای موقعیت جغرافیایی عالی می باشد که شرق و غرب رابه هم وصل کرده است. و همچنین میتوان به داشتن روابط خوب با کشورهای غربی اشاره کرد. از مهم ترین مزیت های تحصیل در کشور ترکیه این است که آموزش زبان برای هر دانشجو رایگان می‌باشد. از مزایای دیگر تحصیل در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

گروه سفیر تنها نماینده رسمی دانشگاه های آجی بادام، کوچ، اطلس، اوکان، سابانجی و یدی تپه در ایران میباشد.ثبت نام شما در این دانشگاه ها توسط گروه سفیر اپلای، شما را از تخفیف های ویژه بهرمند میکند

معتبر بودن مدارک بین المللی دانشگاه ترکیه

حضور دانشگاه های ترکیه در میان دانشگاه های برتر جهان، و برخورداری از استاندارد های تحصیلی اروپا باعث شده است که مدارک و گواهی های آموزشی دانشجویان ببن المللی که درکشور ترکیه تحصیل کرده‌اند در مقایسه با دیگرکشورهای دنیا معتبر باشد

دانشجویان می توانند پیش از ورود به دانشگاه، آیین نامه ارزشی مدارک تحصیلی ترکیه را مطالعه کنند، تا از دید بهتری نسبت به تحصیل ترکیه برخوردار شوند.

امن ومقرون به صرفه بودن

از آنجا که کشور ترکیه نسبت به سایرکشورهای همسایه خود از امنیت بیشتری برخوردار است. امتیاز بزرگی برای این کشور در زمینه تحصیل و گردشگری محسوب می‌شود. زیرا دانشجویان با خیالی آسوده به تحصیل و اقامت در این کشور بپردازند، و خانواده ها نگرانی درباره امنیت فرزندان خود نداشته باشند. به همین دلیل است، که سالانه ۷۵۰۰ دانشجوی خارجی عازم کشور ترکیه برای تحصیل می‌شوند. دانشجویان در کشور ترکیه می توانند در شرایط اقتصادی مقرون به صرفه تری نسبت یه سایر کشورها به تحصیل بپردازند.

مزایای تحصیل در ترکیه

شباهت تقویم آموزشی و تحصیلی ترکیه با ایران

شباهت تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه‌های ایران یکی از مزیت های آن می‌باشد. در کشور ترکیه، سال تحصیلی از نیمه‌های ماه سپتامبر (شهریور ماه) آغاز شده و تا اواسط ماه ژوئن (خرداد ماه) ادامه می‌یابد.

مدارس و دانشگاه‌های ترکیه همانند ایران پنج روز در هفته ( دوشنبه تا جمعه ) فعالیت دارند. و این فعالیت آموزشی خود را در صبح و بعد از ظهر به انجام می‌رسانند.

مجهزبودن به تجهیزات و امکانات رفاهی دانشگاه‌های ترکیه

محیط‌های آموزشی در ترکیه وسیع و راحت بوده و مجهز به امکاناتی چون آزمایشگاه و کتابخانه می‌باشد. که دانشجویان می‌توانند از آنها به استفاده و بهره‌مند شوند.
یکی از اساسی ترین نیازهای دانشجویان در سیستم تحصیل در ترکیه که مد نظر قرار گرفته این است که هر دانشگاه دارای سالن‌های غذا خوری تمیز و غذاهایی باکیفیت و قیمت مناسب می‌باشد.

دریافت بورسیه از دانشگاههای ترکیه

یکی از جذاب ترین موضوعات همیشگی در مورد تحصیل در خارج از کشور موضوع بورس و دریافت کمک هزینه تحصیلی است. با افزایش دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در شهرهای ترکیه که از دانشجویان خارجی به گرمی استقبال می‌کند، موضوع بورسیه شدن را جذاب تر می‌کند. به دلیل پیشرفت قابل‌توجه ترکیه در زمینه‌های علمی و افزایش موسسات آموزشی این کشور، دانشجویان بسیاری را برای ادامه تحصیل به‌سوی شهرهای بزرگ خود همچون استانبول، ازمیر و آنکارا فرا خوانده است. نکته قابل توجهی که در این میان به آن باید توجه کرد این است که شرایط تحصیلی به نسبت آسان و در دسترس بر اعتبار و ارزش بین‌المللی این دانشگاه شده و جایگاهِ ثابت آن‌ها را در میان بهترین دانشگاه‌های جهان، برای متقاضیان جذاب‌ و آسان تر کرده است.

بورسیه تحصیلی ترکیه

مزایای بورسیه شدن از دانشگاههای ترکیه

کمک هزینه تحصیلی ماهیانه: بورس تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌های ترکیه بسته به رشته متفاوت است؛ مبلغ کمک‌ هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی به‌صورت ماهیانه حدود ۷۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ماهانه حدود ۹۵۰ لیر است که به دانشجو پرداخت می‌شود. این مبلغ در مقطع دکترا حدود ۱۴۰۰ لیر ترکیه برآورد می‌شود و برای دوره‌های پژوهشی نیز حدود ۳۰۰۰ لیر در ماه در نظر گرفته شده است.

شهریه دانشگاه: شهریه دانشگاه و هزینه آموزشی برای دانشجویی که بورس تحصیلی دانشگاه‌های کشور ترکیه را دریافت کرده، به‌صورت رایگان است و هزینه آن توسط دولت تامین می‌شود

خوابگاه: یکی از مزایای مهم بورسیه شدن از دانشگاه‌های ترکیه، استفاده رایگان از خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی است.

بیمه درمانی: به تمام دانشجویان بورسیه شده در ترکیه بیمه درمانی به ‌صورت رایگان ارائه می‌گردد.

کمک هزینه سفر: برای دانشجویان بورسیه شده از این دانشگاه‌ها، مبلغی با عنوان کمک‌ هزینه برای مسافرت به این کشور (سفر ورودی به ترکیه برای ثبت نام و برگشت از ترکیه بعد از فارغ‌التحصیلی) پرداخت می‌شود.

هزینه‌های بهداشتی: هزینه‌های بهداشتی تمامی دانشجویان بورسیه، برعهده‌ی بیمه سلامت عمومی است. خدمات درمانی در سراسر جهان مسئله بسیار مهمی است. این موضوع به ویژه برای خارجی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. خوشبختانه، در صورتی که دانشجویی بورسیه باشد، این موضوع دیگر نگران کننده نخواهد بود. در صورت بروز بیماری دانشجو هیچ هزینه ای برای درمان پرداخت نخواهد کرد و تمامی هزینه‌ها برعهده بیمه سلامت عمومی خواهد بود.

دوره زبان ترکی استانبولی: دانشجویانی که موفق به دریافت بورس تحصیلی شده‌اند اما مدرک زبان ترکی را کسب نکرده‌اند، می‌توانند به‌صورت رایگان دوره یک‌ساله زبان ترکی را بگذرانند و این مدرک را دریافت کنند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاههای ترکیه

برای بورسیه شدن در دانشگاه‌های ترکیه و بهره‌بردن از مزایای رایگان بورس تحصیلی، شرایطی در پیش‌روی دانشجویان وجود دارد که از جمله آنها شرایط سنی ومعدل وآشنا بودن به زبان ترکی استانبولی  است.

سن: متقاضیان دریافت بورسه از دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس نباید بیش از ۲۱ سال داشته باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز سن متقاضی نباید از ۳۰ بیشتر باشد. همچنین  متقاضی بورس در این مقطع باید دوره کارشناسی را تمام کرده باشد و اصل مدرک کارشناسی را ارائه دهد. دریافت بورس برای متقاضی مقطع دکتری نیز برای افراد زیر ۳۵ سال ممکن است. دریافت بورسیه برای مقطع دکتری نیز ملزم به ارائه مدرک کارشناسی ارشد است.

معدل: یکی دیگر از شرایط دریافت بورس از دانشگاه‌های ترکیه، شرط معدل است. متقاضی دریافت بورس برای مقطع لیسانس باید مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم با معدلی بالاتر از ۱۴ را ارائه دهد. در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری  معدل مدرک ادائه شده باید بالاتر از ۱۵ باشد. البته می تواند این شرط به نسبت دانشگاه و رشته متغیر باشد.

دانش زبان ترکی استانبولی: فراگرفتن زبان ترکی استانبولی می‌تواند شرایط زندگی در این کشور را به مراتب راحت تر کند اما برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، ارائه مدرک زبان ترکی ضروری نیست. در بیشتر دانشگاه‌های بین‌المللی مستقر در ترکیه دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس در دانشگاهی که پذیرش آن را دریافت کرده‌اید،  که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، الزامی است.

دانشگاه مورد تایید ایران کدامند؟

در بین دانشگاه های خصوصی بعضی دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند و بعضی نیستند. دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و دیگر رشته های مرتبط ممکن است که مورد تایید بودن آن دانشگاه برایشان حائز اهمیت باشد که در اینجا نام 5 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران را به شما معرفی می کنیم:

تحصیل پزشکی در ایران

1 -دانشگاه آجی بادم
2 -دانشگاه یدی تپه
3 -دانشگاه کوچ
4 -دانشگاه باهچه شهیر
5 -دانشگاه باشکنت
البته تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و علوم پزشکی ها محدود به این 5 دانشگاه نیست، دانشگاه های خصوصی دیگری هستند که شما می توانید همچنان بدون آزمون و بطور مستقیم، ثبت نام خود را انجام دهید،که به دلیل اینکه هنوز در جدول دانشگاه های مورد تایید وارد نشده اند، هزینه تحصیل هم در آنها کمتر است.

اگر قصد ادامه ی تحصیل یا مهاجرت به ترکیه  را دارید ما به شما  گروه سفیر را توصیه میکنیم. گروه سفیر مشاور رسمی دانشگاه های برتر ترکیه می باشد. و  با یک دهه تجربه،  با بهره گیری از بهترین امکانات و مشاوران متخصص ، شما را در امر مهاجرت، اقامت تحصیلی، اقامت کاری، کاریابی بین الملل، خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه، روسیه، چین و … یاری می کند برای دریافت مشاوره می توانید به وبسایت www.safirapply.com مراجعه نموده یا با تلفن های ۰۲۱-۸۸۸۸۲۴۲۰ و ۰۲۱-۸۸۸۸۹۶۲۰ تماس حاصل فرمایید.

هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

چطوری از صفر شروع کنیم؟

وقتی برای تحصیل به یه کشور دیگه مهاجرت می کنیم. مدیریت هزینه هامون  از اهمیت بالایی برخورداره. کنترل کردن هزینه های زندگی بخصوص در دوران دانشجویی باعث میشه تا دوران تحصیل رو با اطمینان خاطر بیشتر و مشکلات کمتر طی کنیم.

حالا بیایید تا به عنوان یک دانشجو که برای تحصیل کشور ترکیه رو انتخاب کردیم، چند قدم اولی که بعد از رسیدن به مقصد باید برداریم را بررسی کنیم:

قدم اول:

فرض می کنیم:

ما یک دانشجو هستیم که به فرودگاه  رسیدیم. حتما از قبل تعیین کردیم مقصدمون کجاست، و سعی می کنیم تا کم هزینه ترین راه را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنیم.

چند راه برای رسیدن از فرودگاه تا مرکز شهر داریم:

 • تاکسی: ورودی تاکسی ها، 4 لیر است. و هر یک کیلومتر تاکسیمتر 5 لیر اضافه می کند.
 • اتوبوس: برای استفاده از اتوبوس باید استانبول کارت داشته باشید. (مانند کارت های مترو ایران) هزینه بلیط اتوبوس های فرودگاه تا مرکز شهر 18 لیر است.
 • مترو: هزینه بلیط یک طرفه مترو بین 3 تا 5/4 لیر است و شما هربار که لازم باشد تا قطار عوض کنید، باید مجدد هزینه بلیط پرداخت کنید.

 قدم دوم:

یکی از کارهای واجب که باید انجام داد خریدن سیم کارت هست. اما حتما یادتون باشه که این کار و تو فرودگاه نباید انجام داد. چون اختلاف قیمت خرید سیم کارت از فرودگاه تا مرکز شهر خیلی زیاده.

3 اپراتور تلفن همراه در ترکیه وجود داره که مثل خیلی از اپراتور ها سیم کارت های دائمی و اعتباری دارن، ببینیم قیمت و امکانات هرکدوم چی هست:

 • تورکسلTURKCELL  :

یک سیم کارت با 20 گیگ اینترنت و 750 دقیقه مکالمه داخلی، 159 لیر

 • ودافون

  VODAFONE:

یک سیم کارت با 20 گیگ اینترنت و 750 دقیقه مکالمه داخلی، 150 لیر

 • تورک تله کام Turk Telekom :

یک سیم کارت با 10 گیگ اینترنت و 750 دقیقه مکالمه داخلی 150 لیر

قدم سوم:

یکی از مهمترین مسائل محل اقامت هست. دانشجو ها چند گزینه برای اقامت دارن که با در نظر گرفتن بودجه ای که داریم می تونیم یکی از راه ها رو انتخاب کنیم:

 • خوابگاه های دولتی دانشگاه: با هزینه ماهانه بین 200 تا 350 لیر
 • خوابگاه های خصوصی دانشگاه: با هزینه ماهانه بین 500 تا 800 لیر
 • آپارتمان های دانشجویی: با هزینه ماهانه بین 200 تا 300 دلار

و آپارتمان ها معمولی در شهر که هزینه اجاره آنها ماهانه از 2000 لیر شروع میشه. و البته بنا به شهر و محله انتخابی، ممکنه کمی متفاوت باشه.

 • بعد از سه قدم اصلی نوبت به هزینه های زندگی روزمره میرسه، مثلا:
 • یک وعده معمولی غذایی حدود 25 لیر
 • یک وعده غذایی دو نفره در یک رستوران معمولی حدود 80 تا 100 لیر
 • خوردن یک قهوه در کافه حدود 30 لیر

اگر دوست داری تا در یک دانشگاه معتبر در کشور ترکیه تحصیل کنی و یک زندگی دانشجویی و تجربه کنی، با ما در ارتباط باش

 

آینده شما: اعتبار ماست

دانشگاه رودن روسیه 

دانشگاه رودن روسیه 

مقدمه:

دانشگاه دوستی مردم روسیه، معروف به دانشگاه RUDN، چند ملیتی ترین دانشگاه روسیه است. دانشجویان 158 کشور در آن تحصیل می کنند. دانشگاه RUDN که در دهه 50 با هدف آموزش پرسنل واجد شرایط برای آفریقا ، آسیا و آمریکای لاتین تاسیس شده است، به دنبال آرمان های همکاری بین فرهنگی می باشد. این دانشگاه دارای یک سیستم رقابتی و بورس تحصیلی برای متقاضیان خارجی است. جشنواره های فرهنگ های جهانی نیز از برنامه هایی است که به طور منظم برگزار می شود.

RUDN  از 6 دانشکده، 10 انستیتو، 1 آکادمی تشکیل شده است. پذیرش تحت برنامه های لیسانس، تخصص، کارشناسی ارشد، دکترا و برنامه های دستیاری (موسسه پزشکی) انجام می شود. دوره های تمام وقت، نیمه وقت و مکاتبه وجود دارد. شعبه سوچی دانشگاه RUDN (تنها واحد دانشگاه) متخصصان را در 11 حوزه تحصیلی آموزش می دهد.

این دانشگاه چند رشته ای بیش از 300 برنامه آموزشی دارد. دانشگاه RUDN از نظر کیفیت آموزش زبان روسی از بهترین دانشگاه های جهان محسوب می شود. دانشگاه بخشی از پروژه 5-100 است . با هدف بهبود رقابت دانشگاه های داخلی در رتبه بندی بین المللی انجام می شود.

با گروه سفیر تجربه تحصیل در برترین دانشگاه های روسیه را از آن خود کنید. گروه سفیر با کادری مجرب و آموزش دیده مسیر مهاجرت را برای شما هموار می سازد.

دانشگاه رودن روسیه 

در مورد حرفه دانشگاه رودن روسیه

فارغ التحصیلان رشته تخصصی “دندانپزشکی” که مایل به تحقق توانایی های فکری خود در زمینه علوم بنیادی هستند. تحصیلات تکمیلی را در رشته “دندانپزشکی” ادامه می دهند.  دانش آموزان با جزئیات آسیب شناسی ترکیبی و تاکتیک های دندانپزشکی.  در درمان بیماران مبتلا به بیماری های عمومی جسمی آشنا می شوند.

لازم به ذکر است که در آموزش حرفه ای دانشجویان تحصیلات تکمیلی. توجه زیادی به مطالعه فن آوری های نوین مدرن تشخیص و درمان بیماری های حفره دندان و دهان می شود. به عنوان مثال:

مدل سازی مدرن و سه بعدی دندان های مصنوعی (فناوری CAD \ CAM)

رادیولوژی سه بعدی

ایمپلنتولوژی

جراحی ترمیمی فک و صورت

پروتزهای پیچیده دندان

دانشجویان تحصیلات تکمیلی که دندانپزشکی را به عنوان تخصص انتخاب کرده اند، در زمینه های مختلفی تحقیق می کنند و موضوعات مختلفی را مطالعه می کنند: مکانیسم های پاتوژنز بیماری های مدرن دندانی، الگوهای کلی تغییرات مورفولوژیکی، عملکردی و متابولیکی در اندام ها و بافت های ناحیه فک و صورت  ناشی از عوامل بیماری‌زای مختلف.

وظایف بین رشته ای علمی شامل؛

مطالعه فرآیندهای آسیب شناختی ، invitro ، invivo ، insilico؛

توانایی مدیریت این فرایندها با استفاده از انواع محصولات دارویی و غیر دارویی در سطوح مولکولی، سلولی، بافتی، اندامی، سیستمیک، ارگانیسم و ​​جمعیت.

توسعه مبانی نظری پیشگیری از بیماری های مدرن ناحیه فک و صورت

توسعه روش ها و تکنیک های با هدف حفاظت از بهداشت عمومی

زمینه های تحقیق:

 • تحقیق در زمینه دندانپزشکی درمانی ، جراحی ، ارتوپدی
 • تحقیق در زمینه دندانپزشکی کودکان
 • تحقیق در زمینه پیشگیری از بیماریهای دندانی
 • تحقیق در ارتودنسی
 • جراحی فک و صورت
 • بیماری های انکولوژیکی ناحیه فک و صورت
 • بهداشت در دندانپزشکی
 • تحقیقات آماری در زمینه های مختلف دندانپزشکی.

رشته های اصلی خاص:

 • روش تحقیق علمی ،
 • تاریخ و فلسفه علم ،
 • زبان خارجی
 • دندانپزشکی

مشارکت های آموزشی دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه RUDN با داشتن 150 برنامه آموزشی مشترک و برنامه های دو درجه، 250 توافق نامه مشارکت، موقعیت های فعال دانشگاه های شبکه SCO ، CIS و BRICS و پروژه های تحقیقاتی با همکاران از سراسر جهان، رهبر همکاری بین المللی در زمینه آموزش عالی است. دانشگاه RUDN به روی جهان باز است و جهان به RUDN باز است!

دانشگاه رودن روسیه 

کارآموزی تخصص پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

جهت اطلاع بیشتر متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی از شرایط تحصیل در روسیه عنوان می کنیم.  کشور روسیه برنامه های کارآموزی این رشته ها را نیز زبان به انگلیسی ارائه می دهد.

تخصص هایی مانند متخصص پوست ، متخصص گوارش و یا متخصص ارتودنسی دندان پس از تکمیل دوره تخصص در روسیه، نیاز به کارآموزی دارند.  طول دوره کارآموزی از دو تا چهار سال بسته به تخصص و دانشگاه متفاوت است.

مدت کارآموزی دندانپزشکی دو ساله است و پزشکان جوان آموزش های جامع برای کسب دانش عملی در جهت های خاص مانند درمان ، جراحی و دندانپزشکی کودکان را کسب می کنند ، هزینه این دوره ها سالانه از ۱۰۰۰۰۰ روبل تا ۳۸۰،۰۰۰ روبل (۱،۸۰۰ تا ۶،۶۰۰ دلار ) متغیر است.

دندان پزشکی در این دانشگاه به چه زبانی تدریس می شود؟

دندان پزشکی در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می شود و دانشجو حق انتخاب دارد.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه رودن

برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان روسی دارند شهریه سالانه 8500 دلار معادل 7900 یورو می باشد .  برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند این مبلغ 9500 دلار معادل 8800 یورو می باشد.

موقعیت مکانی دانشگاه

دانشگاه رودن در منطقه Miklukho maklaya واقع در شهر مسکو می باشد.

رتبه بندی دانشگاه رودن

دانشگاه رودن رتبه 801-1000 را در سطح جهانی دارد و در مقیاس داخلی رتبه 201-300 را دارد.

مدت زمان تحصیل دندان پزشکی دانشگاه رودن

تحصیل دندان پزشکی در این دانشگاه به طور کلی 5 سال به طول می انجامد.

در فرایند یادگیری، دانش آموز تعدادی از رشته ها را مطالعه می کند که به چندین واحد تقسیم می شوند:

 • چرخه انسانی، اجتماعی و اقتصادی (شامل اخلاق زیستی، تاریخ پزشکی، فقه، زبان های خارجی، زبان لاتین، اقتصاد و …).
 • چرخه پزشکی-بیولوژیکی ، علوم طبیعی (شامل فیزیک، ریاضیات، انفورماتیک پزشکی، شیمی، زیست شناسی، آناتومی انسان، بافت شناسی، فیزیولوژی، فیزیولوژی آسیب شناسی، ایمونولوژی و غیره).
 • چرخه حرفه ای شامل همه رشته های خاص است، در نتیجه دانشجو مهارت های حرفه ای دندانپزشکی را کسب می کند (به عنوان مثال ، دندانپزشکی پیشگیری و جمعی ، پروتز ، جراحی دهان ، پوسیدگی و بسیاری دیگر).

روشهای تولیدی که در آن دانشجویان مهارتهای دستی اولیه را کسب و تثبیت می کنند. در کلینیک ها و مراکزی انجام می شود. که دانشجویان از سال دوم می توانند در این کلینیک ها با توصیه مثبت از طریق سرپرستان استخدام شوند.

دانشجویان دانشگاه RUDN این فرصت را دارند که در خارج از کشور آموزش ببینند. امکان تجربه کارآموزی در آلمان، سوئیس، انگلیس برای دانشجویان فراهم می باشد.

برنامه بورسیه های تحصیلی دانشگاه رودن

در این دانشگاه فرصت های مناسبی جهت تحصیل با بودجه دولتی وجود دارد. برای این منظور، شما باید برای برنامه بورس تحصیلی دولت فدراسیون روسیه درخواست کنید. این امکان برای 15000 شهروند خارجی در دانشگاه های روسیه فراهم می باشد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

مقدمه:

روسیه از زمان اتحاد جماهیر شوروی مقصد دانشجویان خارجی بوده است. از آن زمان ، KSMU یکی از دانشکده های پزشکی بود که دانشجویان خارجی زیادی از آن فارغ التحصیل می شدند. در حال حاضر ، 450 دانشجو از 46 کشور در KSMU تحصیل می کنند. در حال حاضر بیش از 500 فارغ التحصیل پزشکی خارجی و 200 فارغ التحصیل در مقاطع بالاتر از این دانشگاه در تمام دنیا کار می کنند که محبوبیت KSMU در بین خارجی ها را نشان می دهد.
با 200 سال تجربه در آموزش پزشکی، KSMU یه طور واضح یک دانشگاه بین المللی است. حدود 700 دانشجو از بیش از 57 کشور در سراسر جهان در اینجا تحصیل می کنند و نیمی از آنها به زبان انگلیسی تحصیل می کنند. علاوه بر این ، یک گروه بزرگ دانشجویی از مناطق همسایه و دور روسیه در این دانشگاه حضور دارند. این دانشگاه با داشتن بیش از ۵۵۰۰ دانشجوی پزشکی،۹ دانشکده،۶۵ دپارتمان مختلف و تعداد کارنان بیش از ۱۵۰۰ نفر پس از دانشگاه ها ی موسکو و سن پترزبورگ قدیمی ترین دانشگاه روسیه محسوب می شود.

برخی از امتیازات این دانشگاه:

• تنها دانشگاهی در کازان است که توسط وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش و علوم فدراسیون روسیه شناخته شده است.
• تنها دانشگاهی در کازان ، که توسط WHO شناخته شده است و در فهرست جهانی مدارس پزشکی فهرست پزشکی (AVICENNA) ذکر شده است.
• تنها دانشگاه کازان که توسط ECFMG (ایالات متحده آمریکا) شناخته شده
• تنها دانشگاه کازان، که توسط شوراهای پزشکی برجسته ، یعنی. AMC ، GMC ، MCI و غیره شناخته شده است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

زبان و دوره تحصیل در دانشگاه کازان

برای دانشجویان روسی زبان تدریس روسی است ، اما دانشجویان خارجی می توانند بین زبان های روسی و انگلیسی یکی را انتخاب کنند.
این دانشگاه در سال 2003 دوره های متوسط انگلیسی را آغاز کرده است. تمام سخنرانی ها، موارد عملی، مطالعات آزمایشگاهی، سمینارها، تست ها، امتحانات و امتحانات دولتی به زبان انگلیسی انجام می شود.
برای دانشجویان در حال تحصیل به زبان انگلیسی، همراه با سایر دروس، زبان روسی نیز به مدت 4 سال به عنوان یک موضوع مستقل آموزش داده می شود تا بتوانند با بیماران و همچنین افراد محلی ارتباط برقرار کند.
طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در دانشگاه کازان ۶ سال می باشد.

سال تحصیلی: هر سال تحصیلی از اول سپتامبر آغاز می شود.
در سال تحصیلی 2 ترم وجود دارد:
ترم پاییز – از سپتامبر تا ژانویه ،
ترم بهار – از فوریه تا ژوئن.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

ارائه دیپلم دبیرستان (گواهی اتمام دوره متوسطه دوم) به علاوه ریزنمرات دبیرستان به خصوص دروس شیمی، زیست و انگلیسی الزامی می‌‌باشد. مدرک زبان انگلیسی نیز ممکن است لازم باشد.
همچنین دانشجویان برای تحصیل ملزم به شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه می باشند که شامل دروس شیمی و زبان انگلیسی باشد. حداقل نمرات لازم برای قبولی در رشته پزشکی عبارتند از:
شیمی:۶۵٪ به بالا
انگلیسی:۶۵٪ به بالا
داوطلبان بر اساس نمرات رتبه بندی می شوند.

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان به هر دو زبان روسی و انگلیسی ۴۰۰٫۰۰۰ روبل به صورت سالانه می باشد.

رنکینگ دانشگاهی دانشگاه کازان

3358 World rank
124 Country rank

اراسموس دانشگاه کازان

این دانشگاه طی برنامه تبادل جهانی با دانشگاه های زیادی از سراسر دنیا مشارکت می کند.
لیست دانشگاه های تحت مشارکت:

AMERICA
University of Vermont College of Medicine, USA
Western Connecticut Health Network, USA
School of Medicine, University of Virginia, USA
Сarilion Clinic, USA
Pathology and Physiology Researc Branch, National Institute for Occupational Safety and Health, USA
University of Texas at El-Paso, USA
University of Nebraska Medical Centrer, USA
GMED Global LLC, USA
Royal College of Physicians and Surgeons of Canada, Canada
Interactive Health International, Canada
CanHealth International, Canada
Universidad Uberoamericana, Dominican Republic
AFRICA
Makerere University College of Health Sciences, Uganda
ASIA
Niigata University, Japan
Wenzhou Medical University, China
Hunan University of Chinese Medicine, China
Vanadzor State University named after Hovhannes Tumanyan, Armenia
Datta Meghe Institute of Medical Sciences, India
Russian Centre of Science and Culture in Chennai, India
Sri Ramachandra University, India
Regional training center for research in healthcare, Kazakhstan
Asfendiyarov Kazakh National Medical University, Kazakhstan
Semey State Medical University, Kazakhstan
Karaganda Medical University, Kazakhstan
Nazarbaev University, Kazakhstan
Kyrgyz State Medical Academy, Kyrgizia
Samarkand State Medical Institute, Uzbekistan
Andijan State Medical Institute, Uzbekistan
Tashkent Medical Academy, Uzbekistan
Mashhad University of Medical Sciences, Iran
EUROPE
Sapienza University of Rome, Italy
University of Salerno, Italy
University of La Coruna, Spain
Health in Code, Spain
Trinity College Dublin, Ireland
Vilnius Iniversity, Lithuania
Vivantes Network of Health GmbH, Germany
Belarus State Medical University, Belarus
Homiel State Medical University, Belarus
Grodno State Medical University, Belarus
Asklepios-Med group, Hungary

مراکز تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

آموزش بالینی در 54 واحد وزارت بهداشت جمهوری تاتارستان انجام می شود.
33 بیمارستان عمومی، بخشهای سرپایی، 21 درمانگاه پلی کلینیک، بیمارستانهای زایمان، پلی کلینیکهای دندانپزشکی و غیره وجود دارد. تعداد کل تختها در حدود 9000 تخت است. تقریباً 4500 تخت درمانی، 2120 – کودک، 1500 – جراحی و 440 تخت زنان وجود دارد. قطب اصلی آموزش بالینی بیمارستان بالینی جمهوریخواه است. مراکز آموزش بالینی دیگر شامل بیمارستان مراقبت های اورژانس، بیمارستان شماره 18 شهر و مرکز تشخیص بالینی بین منطقه ای است.
مراکز جمهوری و 8 مرکز بهداشت عمومی با دپارتمانها و آزمایشگاههای تخصصی جهت آموزش دانشجویان دانشکده پزشکی استفاده می شوند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه کازان

کتابخانه دانشگاه کازان

این دانشگاه دارای یک کتابخانه بزرگ عالی با بیش از 700 هزار جلد کتاب به زبان های روسی و خارجی است. بیش از 500 مجله علمی و پزشکی مشهور در کتابخانه یا اتاق اینترنت (دسترسی آزاد) در دسترس می‌باشد.

بخش های مختلف:

کتابخانه کتابهای درسی و برنامه های درسی خارجی

بخش پایان نامه ها

بخش کتاب های نادر

تعداد کتابها از نظر موضوعی: 82 361

تعداد مجلات: 66 864

مکان دانشگاه کازان

Ulitsa Butlerova, 49, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia, 420012

عملیات معادل سازی مدارک تحصیلی

عملیات معادل سازی مدارک تحصیلی

نحوه مراجعه و مدارک مورد نیاز

الف)

عملیات معادل سازی براساس شرایط و ضوابط تعیین شده از طرف شورای عالی آموزش و بصورت شخصی و یا از طریق وکیلی که دارای وکالت نامه رسمی از متقاضی می باشد بر اساس مدارک قید شده در زیر صورت می پذیرد.

 • فرم تقاضا
 • برای اتباع ترکیه فتوکپی شناسنامه ای که حاوی کد ملی ترکیه می باشد و برای اتباع خارجی فتوکپی کارت شناسائی معتبر صادر شده از مراجع کشور خود (کپی گذرنامه معتبر)
 • اصل مدرک دانشگاهی که برای معادل سازی درخواست شده است به همراه کپی و ترجمه ترکی مورد تائید سفارت های ترکیه در کشور مبدا و یا دفتر خانه های رسمی ترکیه (هم فتوکپی و هم ترجمه مدارک باید تائید گردد.)
 • اصل ریز نمرات و ساعات دروس گذرونده شده در تمامی دوره تحصیل (Official Transcript)، برای کسانی که از دانشگاه های کشورهای اتحادیه اروپا فارغ التحصیل شده اند اصل پیوست مدرک تحصیلی (diploma supplement) به همراه کپی و ترجمه ترکی تائید شده از طرف سفارت های ترکیه در کشور مبداء و یا دفترخانه های رسمی ترکیه، برای کسانی که امکان ارائه پیوست مدرک وجود ندارد نامه ای دال بر اینکه چرا نمی توانند ارائه دهند که باید از دانشگاه مربوطه و یا یکی از مراجع زیربط کشور مورد نظر اخذ گردد الزامی می باشد.
 • اگر از دانشگاهی که فرد متقاضی فارغ التحصیل شده است دروسی را بصورت انتقالی از دانشگاه دیگری منتقل نموده باشد باید اصل ریز نمرات این دروس را نیز (Official Transcript) کپی و ترجمه نموده و پس از اخذ تائیدیه از سفارت ترکی و یا دفترخانه ای رسمی ترکیه ارائه دهد.
 • در مواقعی که شورای عالی آموزش طبق ضوابط و قوانین مشخص می نماید؛ اصل گواهی تحصیلی و یا اصل مدرک دانشگاهی به همراه کپی آن که به تائید سفارت ترکیه و یا دفاتراسناد رسمی ترکیه رسیده باشد.
 • از متقاضیانی که تبعه ترک هستند اصل تمامی گذرنامه های مورد استفاده شده در مدت زمان تحصیل، صفحاتی که مهر ورود و خروج در آن حک شده باشد بصورت کپی خوانا و تائید شده از طرف سفارت های کشور ترکیه و یا دفاتر رسمی اسناد ترکیه؛ اخذ نامه ای از مدیریت امنیت نشان دهنده ورود و خروج متقاضی می باشد؛ از متقاضی دو تبعه هم نامه ای دال بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی در طول مدت زمان تحصیل در کشوری که تحصیل انجام می شده اقامت داشته است.
 • متقاضیانی که تبعه ترکیه بوده و موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از ترکیه که از طریق سیستم امتحان گزینش و اسکان ترکیه پذیرش دانشجو انجام می دهند فارغ التحصیل شده باشند، از متقاضیانی که از داشگاه های جمهوری ترک قبرس شمالی فارغ التحصیل شده اند، از متقاضیانی که از دانشگاه هایی که  بر مبنای حقوق کشور جمهوری ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی بر مبنای قرارداد بین المللی مورد تائید همدیگر هستند، نتیجه آزمون گزینش و اسکان دانشجو در سالی که تحصیلات عالیه خود را شروع نموده اند که منجر به قبولی در دانشگاه مربوطه شده است را باید همراه داشته باشند.
 • متقاضیانی که در بدو ورود به دانشگاه و در سال اول اگر دوره ی پیش دانشگاهی گذرانده باشند مدرک قبولی این دوره را نیز باشد ارائه دهند.
 • در مواقع درخواست معادل سازی برای مدارک فوق لیسانس نمونه پایان نامه فوق لیسانس در دو نسخه که یکی بصورت هارد کپی و دیگری به صورت الکترونیکی باید باشد به همراه جلد و خلاصه پایان نامه که به ترکی ترجمه شده و به تائید سفارت ترکیه و یا دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد به همراه یک کپی تائید شده باید ارائه گردد.
 • نامه درخواست متقاضی که شامل دلیل درخواست معادل سازی می باشد برای اتباع بیگانه در مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس
 • علاوه بر مدارک درخواستی در چارچوب ضوابط و قوانین، مدرکی درخواست گردد نوع این مدارک از طرف شورای عالی آموزش مشخص خواهد شد.
ب)

به اشخاصی که برای معادل سازی مراجعه نموده اند پس از دریافت مدارک از طرف سازمان برگه ای که حاوی تاریخ و شماره می باشد و نشان دهنده تحویل داده شدن مدارک می باشد تحویل داده می شود.

ج)

در صورت وجود نواقص در مدارک ارائه شده، درخواست مدارک اضافی بعد از بررسی اولیه پرونده، بر اساس نوع مدارک درخواستی، شورا مدت زمانی را برای ارائه این مدارک مذکور در نظر گرفته و به متقاضی اعلام می نماید. در صورت نیاز با درخواست متقاضی می توان زمان اضافه هم جهت تحویل مدارک از شورا اخذ نمود. اگر مدارک مورد درخواست در زمان مقرر شده از طرف متقاضی تهیه نشده و تحویل داده نشود درخواست متقاضی رد خواهد شد.

عملیات معادل سازی مدارک تحصیلی

تائید دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برنامه‌های آنها

الف) برای تائید دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی باید یکی از شرایط قید شده در زیر را دارا باشد:

 • مورد تائید بودن و دارا بودن قابلیت ارائه مدرک دانشگاهی، دانشگاه و یا موسسه عالی از طرف مراجع زیربط کشوری که در آن در حال فعالیت می باشد،
 • دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسطه به شورای عالی آموزش یک کشور که در کشور دیگری فعالیت دارند باید مورد تائید هم کشور مبداء و هم کشوری که در آن فعالیت می نماید باشند.
 • اگر دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی یکی از اعضای سازمان بین المللی باشد که ترکیه هم جز اعضای آن سازمان است.

ب)

اگر دانشگاه ویا موسسه آموزش عالی یکی از سه شرط قید شده در بند الف را دارا نباشد شرایط زیر برای تائید آن دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی لازم می باشد:

– همخوانی زیربنایی برنامه ها، گروه های آموزشی و سایر برنامه های آموزشی با ساختار سیستم آموزش عالی ترکیه.

– دارا بودن حداقل سه دانشکده و یک مجموعه ای که مدرک فوق لیسانس صادر می نماید.

– جوابگو بودن برنامه های آکادمیک دانشگاه یا موسسه برای برنامه های جاری مشابه در ترکیه در راستای کفایت گروه آکادمیک.

–  زمان برنامه های دانشگاه، از نوع حضوری و یا از راه دور بودن برنامه ها، (ECTS- European Credit Transfer System) سیستم انتفال کردیت اروپا با سیستم متقابل موجود در ترکیه همخوانی داشته باشد.

– وجود مکانیزم باز برای دسترسی به اطلاعات مربوط به دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی و برنامه های آنها.

– واضح بودن و کامل بودن روند اعتبار سنجی و کیفیت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی.

– حداقل یک دوره فارغ التحصیل ارائه دهند.

ج)

اگر تمامی شرایط موجود در بند الف را دارا باشد ولی یکی از شرایط قید شده در زیر در دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی موجود باشد این دانشگاه ویا موسسه آموزش عالی مورد تائید نخواهد بود و مدارک این دانشگاه ویا موسسه آموزش عالی قابل بررسی جهت معادل سازی نخواهد بود.

– در صورت تائید شدن ارتباط دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی با گروهک های تروریستی در چارچوب قانون 2547 پیوست 31.

– در صورت مشخص شدن استاندارد سطح آموزش ارائه شده پائین تر از استاندارد مورد قبول ترکیه باشد، و یا فارغ التحصیلان این برنامه کفایت لازمه برای فارغ التحصیلان این رشته را دارا نباشند و با آزمون تعیین سطح علمی برای جبران این برنامه نیاز به گذراندن بیش از پنجاه درصد از دوره های مشابه در ترکیه باشند.

– ثابت شدن تهیه مدارک جعلی و یا خلاف واقعه ای از طرف دانشگاه و یا سازمان آموزش عالی.

عملیات معادل سازی مدارک تحصیلی

روند بررسی معادل سازی مدارک تحصیلی

الف)

مدارک متقاضیانی که موسسه آموزش عالی و یا دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اند مورد تائید سازمان آموزش عالی طبق ماده قبلی باشد و مدارک تحویلی نواقصی نداشته باشد، بررسی معادل سازی برمبنای شرایط زیر صورت می پذیرد:

 • اصل بودن مدارک، مطابقت مدارک با مدارک واقعی، بدون خط خوردگی، پارگی، پاک شدگی بودن مدارک، متعلق بودن مدارک ارائه شده به شخص مراجعه کننده، اقامت داشتن شخص متقاضی در کشوری که مدرک در آن اخذ شده است، اطلاعات گذرنامه متقاضی و متناسب بودن مدارک ورود خروج متقاضی.
 • برای اشخاصی که درخواست مدرک تائید فارغ التحصیلی می نمایند، مورد تائید بودن موسسه آموزش عالی و یا دانشگاه و برنامه (رشته ای) که از آن فارغ التحصیل شده اند و سطح آموزش دیده شده از طرف متقاضی.
 • در موارد درخواست معادل سازی مدرک، رشته تحصیلی مربوط به مدرک، مطابقت این رشته از نظر تعداد دروس و واحد های گذرانده شده با رشته ی موجود در سیستم آموزشی ترکیه مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در مواقعی که مشابه رشته متقاضی در سیستم آموزشی ترکیه وجود نداشته باشد، با متابق بودن با سایر شرایط قید شده در این متن بررسی فوق دیپلم، لیسانس و یا فوق لیسانس بودن مدرک ارائه شده مورد بررسی قرار می گیرد.
 • بررسی مدارک ارائه شده در مواقعی که نیاز به استفاده از عنوان می باشد، بر مبنای بند اول قانون 43 از قانون آموزش عالی به شماره 2547 ترکیه، جهت مطابقت عنوان اخذ شده با مدارک.

ب)

تمامی مدارک ارائه شده از طرف متقاضی از طرف ریاست اداره خدمات معادل سازی بررسی شده و در صورت نیاز از دانشگاه ها و کمیسیون مشاوره علمی اخذ نظر کرده و سپس یک گزارش ابتدایی آماده شده و به تقدیم کمیسیون می گردد.

ج)

در صورت صلاحدید کمیسیون در خصوص تائید ویا معادل سازی می تواند برای اطمینان حاصل کردن از صحت مدارک، نوع برنامه (رشته تحصیلی)، سطح تحصیلی و کیفیت تحصیل از خود شخص متقاضی، از دانشگاه صادر کننده مدرک و یا از مراجع مربوطه کشور مبدا درخواست تائید اطلاعات، اطلاعات اضافی و مدارک جدید کند.

پس از بررسی های قید شده در بالا مدرک معادل صادر می گردد. مدت زمانی که برای انجام این کار در نظر گرفته شده است شش ماه تا یک سال می باشد.

در این راستا گروه سفیر در تمامی مراحل قید شده در بالا همراه شما عزیزان بوده و با استفاده از کادر مجرب خود در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه امور مربوط به معادل سازی را انجام می دهد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه سفیر تماس حاصل نمائید.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

همه ما می‌دانیم که در سال‌های اخیر به علل مختلف از جمله هزینه‌های مناسب تحصیل و یا عدم وجود مشکل در اخذ ویزای دانشجویی برای دانشجویان ایرانی، روسیه به یکی از مقاصد اصلی تحصیلی هموطنان عزیزمان تبدیل شده است. طبیعتاً علاقه‌مندان تحصیل در روسیه ترجیح می‌دهند که در دانشگاه‌‌های برتر این کشور با رتبه‌‌های برتر بین‌المللی به تحصیل بپردازند.

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه همه ساله یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور در رتبه بندی‌های بین‌المللی به شمار می‌آید، به همین علت مدارک ارائه شده از این دانشگاه نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای پیشرفته مورد تایید می‌باشد. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه ایالتی و دارای اعتبار جهانی را دارید به مطالعه شرایط تحصیل و رشته‌های مختلف این دانشگاه معتبر کشور روسیه به ویژه شرایط تحصیل پزشکی در این مقاله بپردازید.

درباره دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک یکی از دانشگاه‌های برتر روسیه به ویژه برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود، این دانشگاه ایالتی در زبان انگلیسی Novosibirsk State University خوانده می‌شود و به اختصار آن را به NSU نیز می شناسند. دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1959 میلادی در شهر نووسیبیرسک مرکز صنعتی و فرهنگی سرزمین سیبری تاسیس شد. شهر نووسیبیرسک در فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری مسکو پایتخت روسیه واقع شده است و به علت قرار گرفتن در سرزمین سیبری هوای سردی دارد و تنها دو ماه از سال هوای نسبتاً مناسبی در این منطقه برقرار است، به همین دلیل شرایط زندگی در آن برای بسیاری افراد مناسب نمی‌باشد. در شهر نووسیبیرسک که سومین شهر بزرگ کشور روسیه به شمار می‌آید، هزینه‌های زندگی بسیار پایین‌تر از مسکو و سن ‌پترزبورگ شهرهای اول و دوم این کشور است. همچنین پردیس دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در داخل کالبد این شهر قرار گرفته است.

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در حال حاضر  دارای بیش از 70 آزمایشگاه تحقیقاتی و 50 موسسه پژوهشی می‌باشد و از نظر علمی، آموزشی و پژوهشی یکی از دانشگاه‌های مدرن در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود. همچنین این دانشگاه با بیش از 2000 نفر کادر آموزشی و عضو هیئت علمی میزبان بیش از 7000 دانشجو در رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگون از سراسر دنیا می‌باشد و به آنان خدمات علمی آموزشی و پژوهشی در سطحی بسیار بالا ارائه می‌نماید.

در پردیس دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه امکانات متعددی برای دانشجویان فراهم است که از آن جمله می‌توان به استادیوم، مرکز ورزشی، چندین موسسه علمی، پارک علم و فناوری و …. اشاره نمود. این دانشگاه همچنین یکی از بهترین خوابگاه‌های دانشجویی را در میان دانشگاه‌‌های روسیه دارد، این امکانات اقامتی مناسب به دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه نیز اعطا می‌گردد.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

 دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک در سال 2018 در میان دانشگاه ‌های دنیا  رتبه 250 و در بین دانشگاه‌‌های کشور روسیه سوم بوده است. در سال 2019 دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک توانست با 6 پله صعود به رده 244 در میان دانشگاه‌های دنیا برسد. همچنین در سال 2020 میلادی این دانشگاه با رشد بیشتری در رنکینگ موسسه QS روبرو شد و در میان دانشگاه‌های دنیا به رده 231 و در میان دانشگاه‌های روسیه به رده دوم رسید. براساس آخرین رتبه بندی اعلام شده توسط موسسه QS برای سال 2021 میلادی رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک با اینکه باز هم با رشد مواجه شده و به رده 228 دنیا رسیده است، اما رتبه دوم را به دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ واگذار کرده و به رده سوم دانشگاه های برتر روسیه بازگشته است.

رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک بر اساس رنکینگ شانگهای که دیگر رتبه بندی معتبر دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود نیز از سال 2016 تا 2019 همواره بین 401 تا 500 در میان دانشگاه‌های دنیا بوده است که در سال 2020 توانست به رتبه‌ای بین 501 تا 600 دست یابد. رنکینگ دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک در میان دانشگاه‌های دنیا بر اساس رتبه بندی تایمز در سال 2021 میلادی بین 601 تا 800 تعیین شده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

آن دسته از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند و می‌خواهند پس از اتمام دوره تحصیلات خود به ایران بازگشته و در وطن خود مشغول به کار شوند، حتماً باید دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه‌های مورد تایید ایران انتخاب نمایند. همچنین برای متقاضیان تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور لازم است که دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران انتخاب کنند تا بتوانند پس از تحصیل مدارک خود را در ایران بدون مشکل برای ارزشیابی و معادل سازی ارائه نمایند. از این رو تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه بهترین انتخاب است چرا که در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد و دانشجویان ایرانی با خیال راحت برای تحصیل در هر رشته‌‌ای می توانند بدون مشکل این دانشگاه را انتخاب نمایند.

به منظور اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه معتبر، متقاضیان باید مدارک تحصیلی مقطع قبلی خود را به همراه ریز نمرات به همراه گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی تایید سلامت جسمی به صورت ترجمه شده به انضمام مدارک هویتی ارائه نمایند تا مورد بررسی قرار گیرد. این دانشگاه معتبر امروزه با تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های دنیا همکاری تنگاتنگ علمی، آموزشی و پژوهشی دارد که از جمله این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه فنی لایپزیگ در آلمان، دانشگاه کاتولیک میلان در ایتالیا، دانشگاه شمال ایلینوی در آمریکا، دانشگاه هوکایدو در ژاپن، و دانشگاه بوسان در کره جنوبی.

دوره‌های نحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه به زبان روسی ارائه می‌شود که اغلب آن‌ها در مقطع کارشناسی می‌باشند. در حالی‌که در رشته‌های متنوع این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف می‌توان تعدادی دوره تحصیلی به زبان انگلیسی پیدا کرد که اکثر آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، به ویژه دوره‌های مشترکی که این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر خارجی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می دهد، زبان تحصیلی انگلیسی می باشد.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

تحصیل در دانشگاه معتبر نووسیبیرسک برای متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه بهترین گزینه است علاقه‌مندان این رشته می‌توانند به تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در گرایش‌‌های مختلف از جمله پزشکی هسته‌ای نیز بپردازند. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشد این است که دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه به زبان روسی ارائه می‌‌گردد، اما دروس دو سال اول تحصیل اغلب به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برخلاف اکثر دانشگاه‌های دنیا و خود کشور روسیه که در زمینه علوم پزشکی نامدار هستند، در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه فقط رشته پزشکی در گرایش‌های مختلف به دانشجویان ارائه می‌‌گردد و رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی در چارت آموزشی این دانشگاه جایی ندارد. این در حالی است که در سایر دانشگاه‌های معتبر این کشور در زمینه علوم پزشکی از جمله دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو اکثر رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی به دانشجویان ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که برای ورود به دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه ابتدا باید در دور‌ه‌های پادفک شرکت کنید که این دوره‌ها شامل شهریه‌ای معادل 4500 دلار می‌باشد. شهریه دوره‌های تحصیل پزشکی در این دانشگاه نیز حدود 6 هزار دلار در سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی حدود 3 هزار دلار و برای مقطع کارشناسی‌ارشد نیز همین میزان در سال می‌باشد. اما در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی شهریه متفاوت بوده و رقمی حدود 5 تا 6 هزار دلار بسته به سال تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد و معمولاً برای سال اول و دوم 5 هزار دلار و برای سال های سوم تا ششم 6 هزار دلار در نظر گرفته شده است. از این رو و با در نظر داشتن 6 ساله بودن طول دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه، هزینه کل این دوره‌ها در مجموع حدود 34 هزار دلار خواهد بود که حتی از شهریه یکسال تحصیل پزشکی در کانادا، امریکا، استرالیا و نیوزیلند نیز کمتر می‌باشد.

در این دانشگاه معتبر کشور روسیه بورسیه‌های تحصیلی قابل توجهی نیز به دانشجویان ارائه می‌گردد که اغلب برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال 65 مورد بورسیه تحصیلی شامل پرداخت کامل شهریه و تعداد زیادی بورسیه تحصیلی به عنوان کمک هزینه ماهانه برای زندگی دانشجویی در هر سال به دانشجویان ارائه می‌شود. البته دانشجویان می‌توانند با دریافت مجوز از دولت این کشور به کار دانشجویی در روسیه نیز بپردازند و مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در این کشور را از این طریق تامین نمایند.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

رشته‌های دانشگاه نووسیبیرسک

رشته های دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه دارای تنوع بالایی می‌باشند و در قالب دانشکده‌‌های این دانشگاه به دانشجویان ارائه می گردد. دانشکده های دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی و روانشناسی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده زمین ‌شناسی و ژئوفیزیک
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده مکانیک و ریاضیات
 • دانشکده فناوری اطلاعات
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده فلسفه و حقوق

 در نظر داشته باشید که اصلی‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه، تحقیقات روی آن‌ها تمرکز بیشتری دارد عبارتند از:

 • فیزیک ذرات ابتدایی
 • فوتونیک و اپتیک کوانتومی
 • تحقیقات قطب شمال
 • زیست پزشکی
 • سرطان درمانی
 • مهندسی شیمیایی
 • مواد ترکیبی کم بعدی
 • فناوری‌های اومیک
 • ریاضیات
 • باستان شناسی
 • ، مردم شناسی
 • زبان شناسی

تحصیل رشته حقوق در روسیه

تحصیل رشته حقوق در روسیه

روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان، در طول تاریخ معاصر حضور چشمگیری در سطح بین‌المللی داشته است. از آنجا که کشور روسیه که هم آسیا و هم اروپا را پوشانده است برای افرادی که می‌خواهند در این کشور تحصیل نمایند، تاریخ و میراث فرهنگی غنی به ارمغان می‌آورد. همانطور که می‌دانید روسیه با داشتن منابع گسترده معدنی و انرژی، بزرگ‌ترین منابع نفت و گاز طبیعی دنیا را دارد. از این رو می‌توان گفت که اقتصاد این کشور همچنان در حال رشد روز افزون می‌باشد.

چندین دادگاه حقوقی در روسیه وجود دارد که یکی از آن‌ها دادگاه قانون اساسی است که اجراکننده قوانین بین‌المللی و قانون اساسی می‌باشد. این کشور همچنین دارای دادگاه‌های “آربیتراژ” است که به حل و فصل اختلافات املاکی و تجاری می‌پردازد. دادگاه‌های مدنی فعال این کشور که به پرونده‌های کیفری و پرونده‌های قابل تجدیدنظر که در صلاحیت دادگاه های دیگر نیستند، رسیدگی می‌کنند. بهتر است بدانید سیستم حقوقی روسیه از نظر ساختار منحصر به فرد می‌باشد، اما بیش‌ترین شباهت را به ساختار قانون مدنی دارد. بنابراین با وجود سیستم‌های حقوقی معتبر و فعال در روسیه، تحصیل رشته حقوق برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

کشور روسیه از سال 2003 به فرآیند بولونیا پیوسته است و متعهد شده که سیستم خود را با اکثر کشورهای دیگر اروپا مطابقت دهد. طی دهه گذشته، آموزش عالی این کشور دستخوش تغییر شگرفی شده است. بین سال‌های 2011 و 2015 سرمایه گذاری عظیمی برای به روزرسانی امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های روسیه و بهبود آموزش برای کادر آموزشی انجام گرفت. همانطور که در مقالات پیشین بیان شد دانشگاه‌های این کشور از نظر محلی و بین‌المللی شهرت زیادی دارند. آنها در رده‌بندی‌های دانشگاهی جهانی حضور فعال دارند و در برخی رشته‌ها به خصوص رشته حقوق برجسته‌تر می‌باشند. چنانچه متقاضی تحصیل رشته حقوق در روسیه هستید در ادامه با ماه همراه باشید تا از جزئیات تا کلیات شرایط تحصیل در این رشته پرطرفدار در روسیه کاملاً آگاه شوید.

شرایط تحصیل رشته حقوق در روسیه

شرایط تحصیل رشته حقوق در روسیه

کشور روسیه دارای چندین برنامه و مدرک حقوقی است و آموزش این رشته براساس سنت کارشناسی اروپا صورت می‌گیرد. برخی از دانشگاه در این کشور لیسانس حقوق را به عنوان یک مدرک ابتدایی حقوق ارائه می‌دهند. از آنجا که متخصص حقوق متداول‌ترین درجه اعطایی حقوق روسیه است، دانشجویان بسته به اینکه یک برنامه کارشناسی یا تخصص را انتخاب کرده باشند، چهار یا پنج سال می‌بایست صرف تحصیل رشته حقوق در روسیه نمایند. البته آن دسته از دانشجویانی که قبلاً یک مدرک کارشناسی در رشته دیگری اخذ کرده‌اند می‌توانند در مدت سه سال در برنامه حقوق تحصیل کنند.

پس از دریافت مدرک لیسانس یا تخصص در رشته حقوق، دانشجویان می‌توانند ادامه تحصیل را انتخاب کنند. برنامه کارشناسی ارشد حقوق در روسیه به مدت دو سال تمام وقت به طول می‌انجامد. دکترای حقوق نیز که یک مدرک تحقیقاتی می‌باشد و نیاز به سه سال تحصیل تمام وقت دارد. طبیعتاً تحصیل بیشتر، زمینه را برای گزینه‌های اشتغال بیشتر فراهم می‌کند. برنامه‌های تحصیل در رشته حقوق فرصت‌های زیادی را در این کشور برای دانشجویانی که در آن تحصیل می‌کنند، فراهم می‌سازد.

ورزات آموزش روسیه حدود 350 موسسه حقوقی معتیر را در این کشور فهرست می‌کند. دانشکده‌‌های حقوق در روسیه به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ اولین آن‌ها دانشکده‌های حقوقی می‌باشد که در دانشگاه‌های دولتی قدیمی واقع شده است. همچنین آکادمی‌های دولتی حقوق، مدارس مستقلی هستند که فقط مدارک حقوقی ارائه می‌دهند. البته موسسات تحقیقاتی تخصصی دولتی نیز ممکن است آموزش‌های حقوقی ارائه دهند. در نهایت دانشجویان ممکن است تحصیل در رشته حقوق روسیه را در یک دانشکده حقوق خصوصی می‌توانند انتخاب کنند. بیشتر دانشجویان حقوق بین‌الملل ترجیح می‌‌دهند دوره‌‌های آموزشی خود را در یکی از شهرهای بزرگ روسیه دنبال نمایند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌های برتر رشته حقوق در روسیه می‌پردازیم.

تحصیل رشته حقوق در روسیه

دانشگاه لومونوسف

یکی از برترین و با سابقه‌ترین دانشگاه‌های حقوق، دانشگاه لومونوسف (دانشگاه دولتی مسکو) می‌باشد که در پایتخت روسیه شهر مسکو قرار گرفته است. این دانشگاه به دلیل دارا بودن سابقه تاریخی، در پرورش و تعیلیم حقوق‌دانان متخصص پیشگام بوده است. همچنین این دانشگاه در اداره‌های مختلف بین‌المللی دولت، مشاوره‌های حقوقی و طرح پیش نویس قوانین، سهم به سزایی دارد. دانشگاه دولتی مسکو دارای 40 دانشکده و مدرسه، 15 موسسات تحقیقاتی، 23 مرکز علمی و کاربردی، و همچنین 8 خوابگاه برای بیش از 12000 دانشجو ارائه می‌دهد. از امکانات دیگر این دانشگاه می‌توان به کتابخانه آن نیز اشاره کرد که یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌ها در کشور روسیه به شمار می‌آید که در سال 1756 میلادی افتتاح شده و در طول بیش از صد سال، عنوان تنها کتابخانه عمومی مسکو را به خود گرفته است. ناگفته نماند که این دانشگاه در جهان بین رتبه 50 تا 100 قرار دارد.

دانشگاه فدرال کازان

از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی در رشته مدیریت و حقوق می‌توان به دانشگاه کازان که در منطقه ولگا قرار دارد اشاره کرد. این دانشگاه در سال 1804 و دانشکده حقوق آن در سال 1952 تاسیس گردید، دانشکده حقوق دانشگاه فدرال کازان جانشین بخش سیاسی، اخلاقی دانشگاه امپراطوری کازان شد. هیئت علمی این دانشکده به آموزش بیش از 3500 دانشجو می‌پردازد .دوره‌های آموزشی حقوق در این دانشکده در دوره‌های روزانه، شبانه و دوره‌های مکاتبه‌ای در دو حوزه انجام می‌شود. همچنین فارغ‌التحصیلان دانشکده می‌توانند در این رشته به تحصیلات تکمیلی نیز بپردازند. از زمان تاسیس دانشگاه تا الان 9800 متخصص در همه رشته‌ها آموزش و تعیلم یافته‌اند. قابل ذکر است که این دانشگاه دارای 8 دانشکده و 650 استاد ماهر و باسابقه می‌باشد.

دانشگاه تحقیقاتی اقتصاد و حقوق   (Hse)

این دانشگاه در سال 1997 تاسیس شد و تا به الان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه به شمار می‌آید. این دانشگاه یک نظام کلاسیک آموزش قانونی را ایجاد کرده است. دانشکده حقوق، ترکیبی از سنت‌های دانشگاهی مشترک با آخرین روند در آموزش و پرورش روسیه و بین‌المللی را فراهم می‌کند. دانشکده حقوق سیستم آموزشی خود را مبتنی بر عمل قرار داده به این صورت که مهارت‌های عملی و مطالعه موضوعات حرفه‌ای را تضمین می‌کند، با این روند فارغ التحصیلان به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند. همچنین ارتباطات فعال بین‌المللی این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌سازد تا در کارآموزی بین‌المللی شرکت کرده و برای کمک‌های بین‌المللی درخواست دهند.

معرفی برخی از دانشگاه‌های برتر رشته حقوق در روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه به عنوان یک دانشگاه چند ملیتی برای دانشجویان از تمامی تخصص‌ها جهت دریافت مدرک معتبر بین‌المللی فرصتی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه برنامه‌های موثری را برای دانشجویان خارجی فراهم نموده است، از خصوصیات بارز این دانشگاه می‌توان به ادغام آموزش، تحقیق، خلاقیت و خودآزمایی، و فراهم نمودن فرصت‌های شغلی برای 28،000 دانشجو از 155 کشور در سراسر جهان اشاره کرد.

 دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ قدیمی ترین مدرسه حقوق را در خود جای داده است و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی حقوق در روسیه محسوب می‌شود. دانشکده حقوق این دانشگاه در پایان قرن نوزدهم تاسیس شد، از خصوصیات بارز این دانشگاه می‌توان به کتابخانه مجهز با چندین میلیون جلد کتاب و چندین خوابگاه دانشجویی و همچنین مرکز درمانی، مرکز تشخیص رایانه‌ای، مجموعه ورزشی و زمین تنیس و زمین فوتبال چمن و استخر اشاره کرد. نکته حایز اهمیت دیگر اینکه این دانشگاه شخصیت‌های بزرگی همچون رییس جمهور روسیه (ولادیمیر پوتین) را پرورش داده است و در رتبه‌بندی جهانی بین رتبه 50 تا 100 قرار گرفته است.

تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف تحصیلی

تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف تحصیلی

بسیاری از دانشجویان به دلیل نداشتن مدرک زبان از ادامه تحصیل در خارج از کشور منصرف می‌شوند چرا که کسب نمره بالای 6.5 آیلتس یا اخذ مدرک زبان‌های دیگر همچون زبان آلمانی و یا فرانسوی برای آن‌ها دشوار است. اما باید در نظر بگیرید که برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، اسپانیا، فرانسه و … بدون نیاز به مدرک زبان پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا در دانشگاه‌های خود هستند. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف تحصیلی آشنا نماییم. امیدواریم با مطالعه این مطالب، در انتخاب کشور موردعلاقه خود جهت تحصیل بدون داشتن مدرک زبان بهترین تصمیم را بگیرید.

 چنانچه در دریافت مدرک آیلتس و یا مدرک زبان رسمی کشور موردنظر موفق نشده‌اید می‌توانید آن دسته از کشورهای اروپایی را که بدون مدرک زبان دانشجو می‌پذیرند، انتخاب کنید. در این صورت باید پیش از ورود به دانشگاه‌های این کشور در دوره‌های آموزش زبان رسمی آن‌ شرکت کنید. بنابراین با کسب حداقل نمره موردنیاز می‌توانید جهت ورود به دانشگاه اقدام نمایید. در ادامه به تحصیل در خارج از کشور در دوره‌های مختلف تحصیلی بدون مدرک زبان می‌پردازیم.

تحصیل در مدارس بدون مدرک زبان

بسیاری از والدین تلاش می‌کنند تا فرزندانشان در مدارس پیشرفته و مجهز به امکانات تحصیلی عالی به تحصیل بپردازد. داشتن رزومه علمی قوی و آشنایی با زبان کشور مقصد شرط اصلی یزای ورود به مدارس برخی کشورهای اروپایی می‌باشد. چناچه فرزند زیر 18 سال شما بخواهد برای تحصیل اقدام نماید به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا زبان رسمی کشور موردنظر نیاز نمی‌باشد. توجه داشته باشید که در مدارس دولتی کشورهای اروپایی تدریس به زبان رسمی آن کشور ارائه می‌شود اما در مدارس خصوصی به طور معمول به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. با اینکه به ارائه مدرک زبان برای تحصیل در مدارس اروپایی نیاز نیست ولی آشنایی با زبان رسمی آن کشور در سطح موردنیاز مقطع تحصیلی موثر خواهد بود.

تحصیل در مدارس خارجی بدون مدرک زبان

تحصیل در دوره کارشناسی بدون مدرک زبان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در برخی از کشوورهای اروپایی با گذراندن دوره 12 ساله مدرسه امکانپذیر می‌باشد. با داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی می‌توانید وارد دوره‌های کالج شده و جهت ورود به دانشگاه موردنظر به یادگیری زبان رسمی کشور مقصد بپردازید. توجه داشته باشید که زمانی می‌توانید بدون مدرک زبان در این دوره تحصیل نمایید که آشنایی سطحی با زبان رسمی آن کشور داشته باشید زیرا برخی از کشورهای اروپایی برای ورو به دانشگاه با دانشجویان مصاحبه حضوری انجام می‌دهند. بهتر است بدانید که برخی از کشورهای اروپایی شرایطی را مهیا کرد‌ه‌اند تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند تقریباً به صورت رایگان به یادگیری زبان رسمی آن کشور بپردازند.

تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد بدون مدرک زبان

تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد بدن مدرک زبان تنها در برخی از کشورهای اروپایی امکانپذیر می‌باشد. در این صورت انتخاب کشور مقصد برای تحصیل در این دوره بدون مدرک زبان کمی سخت خواهد بود. بنابراین لازم است تسلط کافی برای شرکت در کلاس‌ها را داشته باشید در غیر اینصورت باید در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و زبان خود را تقویت نمایید. البته ناگفته نماند که برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی برای ارزیابی سطح زبان متقاضی، آزمون‌های زبان و یا مصاحبه‌های حضوری انجام می‌دهند، به این ترتیب متقاضی در صورت قبولی می‌تواند وارد دوره تحصیل خود شود.

تحصیل در دوره‌های دکترا و بالاتر بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در دوره دکترا با تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی‌ارشد بسیار متفاوت می‌باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی در دوره دکترا باید رزومه علمی قوی و مقالات بین‌المللی داشته باشید، و تمامی دانشجویان این مقطع باید استاد راهنما داشته باشند. تسلط کافی به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان شرط اصلی پذیرش در مقطع دکترا می‌باشد. به طو کلی می‌توان گفت بدون مدرک زبان شانس شما در دریافت مدرک دکترا نزدیک به صفر خواهد بود.

البته زیاد نگران نباشید زیرا امکان شرکت در دوره‌های 6 ماهه و یا 1 ساله زبان را دارید تا بتوانید زبان خود را با مقطع تحصیلی تطبیق دهید. بنابراین به راحتی می‌توانید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شوید. هزینه دوره‌های زبان در کشورهای اروپایی به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد (خصوصی و یا دولتی) و مبلغی حدود 4 هزار تا 22 هزار یورو می‌باشد.

هزینه تحصیل بدون مدرک زبان

هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در خارج از کشور

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی بسته به دانشگاه، دولتی یا خصوصی بودن آن متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اروپا سالانه باید مبلغی کمتر از 800 یورو جهت ثبت‌نام پرداخت کنید. اما چنانچه قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را دارید، شهریه شما بسته به رشته تحصیلی ویا مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، و شما باید حداقل 10 هزار و حداکثر 20 هزار یورو در سال جهت ثبت‌نام بپردازید. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی باید در دوره‌های آموزش زبان رسمی کشور موردنظر شرکت کنید، تا با ارتقاء سطح زبان خود وارد دانشگاه شوید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در خارج از کشور بدون مدرک زبان

اگر می‌خواهید به عنوان متقاضی برای تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان اقدام کنید باید برای اخذ ویزای تحصیلی مدارک زیر را آماده و ارائه دهید:

 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • فرم پر شده درخواست ویزای تحصیلی
 • مدارک تحصیلی و ترجمه رسمی آن‌ها
 • ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی

تحصیل در کشورهای اروپایی بدون مدرک زبان

تحصیل در کدام کشورهای اروپایی بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

برخی از کشورهای اروپایی برای دانشجویانی که بدون مدرک زبان می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، شرایطی را فراهم کرده‌اند، دانشجویان می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزش زبان در رشته موردنظر خود تحصیل نمایند. در ادامه به کشورهایی که این شرایط برای متقاضیان مهیا کرده‌اند می‌پردازیم:

آلمان: کشور آلمان به دلیل ارائه تحصیلات رایگان مقصد دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا شده است. با داشتن مدرک دیپلم 12ساله و سطح A1 زبان آلمانی و سن کمتر از 24 سال می‌توانید وارد دانشگاه‌های این کشور شوید. البته دانشگاه‌های آلمان پیش از ورود به دانشگاه می‌توانند در دوره‌های آموزشی زبان آلمانی شرکت کرده و با تقویت زبان خود در رشته موردنظر تحصیل نمایند.

فرانسه: کشور فرانسه نیز امکان ورود به دانشگاه‌های خود بدون مدرک زبان را به دانشجویان خارجی می‌دهد. به این صورت که شما با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله مدرسه و یا گپ تحصیلی کمتر از 5 سال می‌توانید در دوره‌های یکساله زبان فرانسه شرکت کرده و با دریافت حدنصاب نمره در دانشگاه‌ مورنظر خود در این کشور تحصیل نمایید. دقت داشته باشید که ارائه مدرک زبان فرانسوی ضروری نبوده و تنها دانش حداقلی این زبان کفایت می‌کند.

اسپانیا: کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. تنها کافی است با تسلط اندک به زبان انگلیسی در دوره‌های کالج شرکت کرده و پس از آن به صورت رایگان در رشته موردنظر خود تحصیل کنید.

اتریش: تحصیل در کشور اتریش نیز رایگان بوده و بدون هیچ محدودیت سنی می‌توانید در هر مقطعی که بخواهید ویزای تحصیلی دریافت کنید. با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله در دوره‌های آموزش زبان که به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شود شرکت کرده و با کسب حدنصاب نمره در رشته موردعلاقه خود تحصیل نمایید.

فنلاند: مهاجرت به کشورهای حوزه اسکاندیناوی بهترین گزینه برای تحصیل می‌باشد. کشور فنلاند از مرفه‌ترین کشورهای این حوزه محسوب می‌شود. جالب است بدانید با وجود گپ تحصیلی بالای 5 سال و با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله مدرسه می‌توانید در رشته‌های مختلف دانشگاه‌های فنلاند بدون مدرک زبان تحصیل کنید. برای تحصیل در فنلاند حداقل تسلط به زبان انگلیسی کافی می‌باشد. چنانچه بتوانید به زبان فنلاندی مسلط شوید هزینه تحصیل شما در این کشور رایگان خواهد بود.

به طور کلی دانشجویان خارجی می‌توانند با داشتن شرایط لازم در برخی از کشورهای اروپایی که تحصیل بدون مدرک زبان ارائه می‌دهند، به تحصیل بپردازند. برای دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان باید علاوه بر مدارک تحصیلی خود، توانایی درک درست از زبان رسمی کشور مقصد را اثبات نمایید.

 

دانشگاه فدرال شرقی روسیه

دانشگاه فدرال شرقی روسیه

دانشگاه فدرال شرقی یکی از 5 دانشگاه برتر و معتبر روسیه می‌باشد که در رتبه‌بندی‌های اخیر دانشگاه‌های ملی توانسته جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه با کسب دستاوردهای علمی بسیار و عضویت هئیت علمی، دانشگاه فدرالی محسوب می‌شود. همچنین یکی از معتبرترین دانشکده‌های این دانشگاه، بخش علوم پزشکی است. در ادامه به معرفی کامل دانشگاه و شرایط تحصیل در آن، هرینه‌های تحصیل، برنامه‌های تحصیلی دانشگاه و دانشکده‌های معتبر دانشگاه فدرال شرقی خواهیم پرداخت.

معرفی دانشگاه فدرال شرقی

دانشگاه فدرال شرقی در سال 1899 میلادی تاسیس گردید و در سال 1930 میلادی توسط استالین تعطیل شد، سپس در سال 1956 میلادی بازسازی و افتتاح گردید. این دانشگاه در سال 2000 رسماً نام انگلیسی خود را به دانشگاه ملی خاور دور تغییر داد (نام روسی تغییر نکرد) و در سال 2010، این موسسه با دانشگاه فنی دولتی خاور دور (FESTU)، دانشگاه اقتصادی ایالتی اقیانوس آرام (TSUE) و مؤسسه آموزشی دانشگاه ایالتی Ussuriisk (USPI) ادغام شد و به دانشگاه فدرال خاور دور (FEFU) تبدیل شد.

دانشگاه فدرال شرقی اولین دانشگاه روسی بود که برنامه‌های کارشناسی‌ارشد را به زبان انگلیسی ارائه داد، که از طریق تماس توسعه آن‌ها با دانشگاه‌های اقیانوس آرام برنامه‌ها تکمیلی را نیز ارائه می‌دهد. جالب است بدانید این مرکز آموزشی تقریباً 50 شعبه در روسیه، آمریکا، ژاپن، چین و کره و 80 پروژه مشارکتی با دانشگاه‌های سراسر اروپا و جهان دارد.

دانشگاه فدرال شرقی روسیه یا دانشگاه فدرالی خاور دور با داشتن امتیاز 487 در رتبه بندی وبومتریکس (Webometrics) ارتقاء یافته است، که در حال حاضر در آن دارای جایگاه 3215 می‌باشد. همچنین این دانشگاه، در رتبه بندی QS جزء 100 دانشگاه برتر بین کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، BRICS و 100 دانشگاه برتر QS، اروپا و آسیای مرکزی واقع شده است.

در این دانشگاه 9 دانشکده تاسیس شده است که عبارتند از:

 •  دانشکده علوم انسانی و هنری
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده DataEconomy اقتصاد داده
 • دانشکده اقتصاد دو مدیریت
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم طبیعی
 • انستیتوی مطالعات شرقی – دانشکده مطالعات منطقه‌ای و بین المللی

دانشگاه فدرال شرقی روسیه

مزایای تحصیل در دانشگاه فدرال شرقی

 1. برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 2. برنامه‌های درجه دو با دانشگاه‌های همکار از ایالات متحده آمریکا، استرالیا و 40 کشور دیگر.
 3. صندوق‌های سرمایه‌گذاری علمی و سرمایه‌گذاری برای حمایت از پروژه‌های نوآورانه.
 4. پردیس جدید و پیشرفته خوابگاه راحت و محیط امن.
 5. ترکیبی از آموزش، تحقیق، ورزش و فعالیت‌های خلاقانه.
 6. همکاری استراتژیک با کارمندان بالقوه فارغ‌التحصیلان دانشگاه از جمله رهبران بازار مانند Rosneft ، RusHydro ، Rosatom ، Microsoft ، OSK و Sollers-Far East.
 7. این دانشگاه بیش از 300 برنامه آموزشی دارد و فارغ‌التحصیلان آن قادر به اجرای پروژه‌های بزرگ در حوزه‌های مختلف هستند.

دانشکده پزشکی دانشگاه فدرال شرقی

در دانشکده پزشکی این دانشگاه دوره‌های داروسازی، زیست پزشکی، سیستم‌های فنی زیستی تغذیه و بیولوژیکی و پزشکی برگزار می‌‌شود. این دانشگاه در تلاش است تا دستاوردهای بنیادی خود را به صورت علمی و فناوری‌های پزشکی خود را در آینده به تمام دنیا معرفی نماید. دانشگاه فدرال روسیه بعد از سال 2012 مدرک کارشناسی‌ارشد را در رشته‌های علوم غذایی و آب آشامیدنی به دانشجویان خود ارائه کرده است. ناگفته نماند که تدریس در این دوره به زبان انگلیسی انجام می‌‌پذیرد و دانشجویان این دوره را دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان روسی تشکیل می‌دهد. دانشگاه فدرال شرقی در رشته علوم غذایی و آب آشامیدنی تمرکز اصلی خود را بیشتر بر روی نوشیدنی‌های الکلی و غیرالکلی دارد. علاوه بر این دانشجویان این رشته به مطالعه اصول بیوتکنولوژی که شامل بیوشیمیایی، شیمی، فیزیک و الکتروشیمیایی است، می‌پردازند.

همچنین دانشکده پزشکی دانشگاه فدرال شرقی به مطالعه ترکیب و خواص مواد خام، تجزیه و تحلیل انواع نوشیدنی‌ها و تولید نوشیدنی‌های جدید و روش‌های فرآوری آن‌ها در رشته علوم غذایی و آب آشامیدنی می‌پردازد. دانشجویان این دانشگاه برای تولید انواع نوشیدنی‌های جدید، گیاهان منطقه را شناسایی و سعی در تولید نوشیدنی‌های جدید و با کیفیت می‌باشند. در نهایت دانشجویان با اتمام تحصیلات خود در این دوره می­‌توانند به انجام کار پس از تحصیل در روسیه در شرکت‌های صنایع غذایی ملی و بین‌المللی که مسئول تضمین کیفیت و کنترل محصولات هستند، بپردازند.

دانشکده پزشکی فدرال شرقی (FEFU MC) شامل 14 بخش پرشکی می‌باشد که در رشته‌های مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی، بهداشت زنان، جراحی عمومی، طب داخلی، توانبخشی، قلب و عروق مداخله، بهداشت کودک و بخش مراقبت‌های ویژه تخصص دارند. هر واحد گزینه‌های اقامتی را به صورت اتاق‌های دو نفره، یک نفره راحت را در اختیار شما قرار می‌دهد. مرکز توانبخشی با ظرفیت 100 اتاق هتل، بخشی جدایی‌ناپذیر از FEFU MC می‌‌باشد. FEFU MC با دانشکده زیست پزشکی و دانشگاع فدرال شرقی با دانشگاه علوم پزشکی اقیانوس آرام همکاری‌های محکمی دارد.

این دو دانشگاه بزرگ با هم فناوری‌های جدید درمان و تشخیص پزشکی را آزمایش کرده و به متخصصان آینده در زمینه پزشکی را آموزش می‌دهند. شرایط ورود به رشته پزشکی با زبان تحصیل انگلیسی در دانشگاه فدرال شرقی به شرح زیر می‌باشد:

ارائه گواهینامه یا دیپلم دبیرستان (با نتایج امتحان و ذکر نمره) یا دیپلم آموزش متوسطه حرفه‌ای (با نتایج آزمون یا متن) + قانونی بودن کنسول/ Apostille (در صورت لزوم) که ترجمه معتبر به روسی لازم می‌باشد. در صورت اخذ گواهینامه‌های قبلی در روسیه، متقاضی می‌بایست یکی از مدارک زیر را ارائه دهد:

 • گواهی آموزش عمومی متوسطه (کامل) (با نتایج آزمون یا متن) یا دیپلم آموزش حرفه‌ای متوسطه (با نتایج امتحان یا متن).
 • کپی گذرنامه + کپی ویزا (در صورت وجود).
 • فرم درخواست
 • برنامه ورود به FEFU
 • رضایت ارسال اطلاعات شخصی به FEFU

دانشگاه فدرال روسیه شرقی

هزینه تحصیل در دانشگاه فدرال شرقی

دانشگاه فدرال شرقی تنها دانشگاه کلاسیک در خاور دور روسیه می‌باشد که به عنوان یک مرکز آموزشی منحصر به فرد با یک پردیس برتر از دانشگاه و یک فرآیند تدریس مبتکرانه و تحقیق محور شناخته شده است، می‌توان گفت این امر یک پل ارتباطی بین متخصصان روسی و بین‌المللی و بهبود همکاری با سازمان‌‌های برجسته تحقیقاتی، آموزشی و نوآورانه منطقه آسیا و اقیانوسیه محسوب می‌شود. قابل ذکر است که کشور روسیه رهبر جهانی منطقه آسیا و اقیانوسیه در زمینه تحولات علمی و ابتکاری می‌باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در این دانشگاه به رشته‌ای که قصد شروع آن را دارید بستگی دارد اما به طور میانگین هزینه تحصیل در آن سالیانه بین 3000 دلار تا 5000 دلار می‌باشد و هزینه زندگی نیز حدود 200 دلار تا 300 دلار در ماه می‌باشد.

تحصیل کارشناسی‌‌ارشد و دکترا در دانشگاه فدرال شرقی

مدرک کارشناسی ارشد و دکترا سطوح بالایی از آموزش عالی در این دانشگاه است که دوره‌های کارشناسی‌ارشد به مدت دو سال و دوره دکترا به مدت پنج سال ارائه می‌شود. این دوره‌ها قصد تسلط عمیق بر جنبه‌های نظری تخصصی را دارد و دانشجو را به سمت فعالیت‌های تحقیقاتی در این زمینه سوق می‌دهد. پس از پایان این برنامه، فارغ‌التحصیلان با دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا مدرک تحصیلات عالی را دریافت خواهند کرد. رشته‌های بسیاری در مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

برنامه‌های آموزشی کارشناسی ارشد و دکترای مشترک در این دانشگاه ارائه می‌گردد؛ برنامه‌های مشترک آموزشی، ترکیبی بی‌نظیر از آموزش عالی روسی و انگلیسی می‌باشد و فرصت‌هایی را برای اشتغال و پذیرش در برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا فراهم می‌سازد. در این دوره‌ها نیازی به مطالعه مجدد برنامه دبیرستان نیست و بیشتر رشته‌ها در هر دو مدرک دیپلم محاسبه می‌شود، همچنین انتقال اعتبار دانشگاهی بین دانشگاه‌های همکار رایگان است.

همچنین مرکز آموزش از راه دور برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا در این دانشگاه وجود دارد، مرکز آموزش از راه دور این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که در زندگی فعال آموزشی، فاقد محیط آموزشی که برای نیازهای خود هستند، این مرکز از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات، فن آوری‌های یادگیری از راه دور، ایجاد شرایط برای گفتگو را فراهم می‌کند و حتی بدین وسیله دانشجویان می‌توانند مدارک مختلف را اخذ نمایند.

تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

دانشگاه ایالتی تومسک (TSU) بزرگترین دانشگاه کلاسیک بخش آسیایی روسیه و مرکز علم، تحصیل و خلاقیت می‌باشد که مورد تحسین بسیار قرار گرفته است. این دانشگاه به دستور امپراطور الکساندر دوم در سال 1878 به عنوان دانشگاه امپریال تومسک تاسیس گردید. این دانشگاه از گذشته تا کنون از معتبرترین مراکز تحصیلی روسیه محسوب می‌شود و دانشجویان بین‌المللی زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند. در ادامه می‌خواهیم به معرفی کامل دانشگاه تومسک بپردازیم و شرایط تحصیل در آن را برای متقاضیان به تحصیل در این دانشگاه شرح دهیم، بنابراین از دانشجویان علاقه‌مند دعوت می‌کنیم مطالب را با دقت تا پایان مطالعه نمایند.

معرفی دانشگاه تومسک

دانشگاه ایالتی تومسک با دارا بودن ۳۱ عضو از آکادمی علوم روسیه، آکادمی علوم پزشکی روسیه، آکادمی علوم CIS و بیش از 50 برنده جایزه ایالتی و برنده 2 جایزه نوبل می‌باشد. دانشگاه تومسک (TSU) و بیش از 150 هزار فارغ‌التحصیل آن، همگی در پیشرفت علمی، تحصیلی و فرهنگی منطقه و به طور کلی روسیه نقش بسزایی داشته‌اند.

امروزه این دانشگاه دارای 21 دپارتمان و موسسه تحصیلی، 24 شورای پژوهشی رساله ها و ۴۲ مدرسه علمی پیشرو می‌باشد. تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه تومسک به طور پیوسته در حال افزایش است که هم اکنون بالغ بر 2 هزار دانشجو از 39 کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از سال 2006 دانشگاه تومسک عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا (EUA) بوده است. همچنین این دانشگاه ایالتی در سال 2010 در بین 15 دانشگاهی که جایزه برترین دانشگاه تحقیقاتی ملی را کسب کرده‌اند، قرار گرفت.

دانشگاه تومسک در سال 2016 واحدهای علمی استراتژیک را تاسیس کرد. این واحدها در واقع موسسات بین رشته‌ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند که در زمینه‌های علوم انسانی، اجتماعی و محیط‌های طبیعی و ساخت بشر مطالع می‌کنند. همچنین این دانشگاه دارای یک کتابخانه پژوهشی است که یکی از بهترین کتابخانه‌های کشور با 4 میلیون کتاب و نسخه خطی می‌باشد. ساختمان این کتابخانه در سال 1888 تاسیس گردید که به عنوان یکی از ارزشمندترین میراث فرهنگی ملت فدراسیون روسیه محسوب می‌شود. قابل ذکر است که دانشگاه ایالتی تومسک عضوی از پروژه دانشگاه برتر علمی روسیه معروف به پروژه 5-100 است.

این دانشگاه در سال 2019 جزء 300 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی کلی QS قرار گرفت و جزء 20 دانشگاه برتر در رتبه بندی بریکس QS (رتبه 4ام در بین دانشگاه‌های روسیه) واقع شده است. همچنین 7 مرکز علمی تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های مدرن توسط این دانشگاه تاسیس کرده است که 107 محقق از 12 کشور جهان را که شامل افرادی چون جورز آلفروف، تیری گالاگان و هرالد زور هازن برندگان جایزه نوبل هستند، گرد هم آورده است.

تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

شرایط تحصیل در دانشگاه تومسک

دانشگاه تومسک یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه است که با ارزیابی و بررسی روش‌های تحقیق به دنبال کشف علوم جدید می‌باشد. دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند در 79 رشته تخصصی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و در 22 رشته تخصصی در مقطع دکترا به تحصیل بپردازند. ارائه دروس در این دانشگاه به زبان‌های روسی و انگلیسی می‌باشد و آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند، می‌بایست مدرک زبان انگلیسی خود را به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان زیادی در دانشگاه ایالتی تومسک مشغول به تحصیل هستند که در حال حاضر 22000 از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهد.

دانشگاه تومسک روسیه همه ساله در ماه ژوئن به پذیرش دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد را دارند، می‌پردازد. همچنین برنامه پذیرش دانشجو در ماه ژوئیه را برای دوره‌های پیش دانشگاهی اجرا می‌کند. دانشجویان بین‌المللی جهت پذیرش در این دانشگاه ابتدا می‌بایست فرم درخواست پذیرش این دانشگاه را تکمیل کرده و به همراه مدارکی همچون پاسپورت معتبر و کپی آخرین مدرک تحصیلی خود را به این دانشگاه ارائه نمایند.

توجه داشته باشید دانشجویان باید تمامی مدارک علمی خود را که در طول دوره تحصیلات خود کسب کرده‌‌اند را به این دانشگاه ارائه نمایند. در ضمن تمامی مدارک فوق باید به زبان روسی ترجمه و سپس ارسال شود. دانشجویان پس از اخذ موافقتنامه تحصیلی از دانشگاه تومسک می­‌توانند به همراه اسناد و مدارک زیر به این دانشگاه مراجعه کنند:

 • برنامه آموزش پیش دانشگاهی
 • برنامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد
 • ارائه اصل گواهی آموزش و پرورش با رونوشت رسمی
 • یک نسخه کپی از گواهی تحصیلات خارجی
 • ترجمه گواهی تحصیلات به زبان روسی
 • ارائه بیمه‌نامه داوطلبانه دانشجو
 • گواهی بهداشت (مبنی بر سلامت دانشجو از بیماری های سل-جهش- مالاریا و STDS )
 • آزمایش منفی HIV دانشجو
 • 6 قطعه عکس 3*4

ذکر این نکته ضروری است که شهروندان کشورهای مغولستان و همچنین کشورهای مشترک المنافع باید یک کپی ضمانت گواهی تولد نیز ارائه نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم تحصیل در دانشگاه‌های روسیه دارای کیفیتی برابر با دانشگاه‌های سایر کشورهای اروپایی می‌باشد و هزینه تحصیل در این کشورها بسیار پایین و مقرون به صرفه‌تر از دانشگاه‌های اروپایی می‌باشد. در این بخش هزینه‌ها و شهریه تحصیل در دانشگاه تومسک در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، شهریه و هرینه‌های ذکر شده در این بخش به واحد پولی روسیه محاسبه شده است؛

 شهریه دانشگاه به ازای هر سال تحصیلی (رشته‌های روسی زبان)

 • دوره یک ساله پیش دانشگاهی: 135200 روبل یا 1914 یورو
 • دوره یک ساله آمادگی پیش از ارشد: 17100 روبل یا 242 یورو
 • رشته‌های مقطع کارشناسی / تخصص: 219310– 361310 روبل یا 3104 تا 5115 یورو
 • رشته‌های کارشناسی ارشد: 238710 تا 393830 روبل یا 3379 تا 5575 یورو
 • رشته‌های مقطع دکتری: 270500 تا 371440 روبل یا 3829 تا 5258.5 یورو
 • دوره‌های کوتاه مدت آموزش زبان روسی: 850/600 روبل به ازای هر ساعت یا 8.4 تا 12 یورو

شهریه دانشگاه به ازای هر سال تحصیلی (رشته‌‌های انگلیسی زبان)

 • دوره یک ساله پیش دانشگاهی: 153300 روبل یا 2170 یورو
 • دوره یک ساله آمادگی پیش از ارشد: 198400 روبل یا 2808.8 یورو

رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد:

 • علوم ماده و فناوری: 256300 روبل 3628.5 یورو
 • مهندسی نیروی برق و مهندسی برق، تولید نیروی برق و حمل و نقل: 256300 روبل یا 3628.5 یورو
 • فیزیک هسته‌ای و فناوری: 335390 روبل یا 4748.2 یورو
 • حل داده‌های بزرگ: 256300 روبل یا 3628.5 یورو

قابل ذکر است که تمامی دانشجویان دانشگاه تومسک می‌توانند از خوابگاه‌های دانشگاه استفاده نمایند. هزینه‌های مربوط به خوابگاه به نوع اتاقی که شما انتخاب می‌‌کنید بستگی دارد و می‌بایست هزینه‌های آن را به صورت ماهیانه پرداخت نمایید.

 • اتاق دو نفره (همراه با تخت، کمد و میز ) 850 روبل یا 12.03 یورو
 • اتاق دو نفره ( مبلمان اتاق شامل تخت، کمد، میز، تلویزیون و یخچال) 1100 روبل یا 15.5 یورو

همچنین هزینه غذا در این دانشگاه به 10000 روبل (141.5 یورو) در سال می‌رسد و استفاده از تجهیزات کتابخانه و اینترنت این دانشگاه به صورت رایگان می‌باشد. سایر هزینه‌ها و مخارج این دانشگاه به صورت زیر محاسبه شده داست:

 • هزینه درخواست پذیرش (غیر قابل استرداد) 75 یورو ( 5500 روبل)
 • ویزای چند بار ورود 1600 روبل در سال (22.6 یورو)
 • بیمه سلامت 3300 روبل در سال (46.7 یورو)
 • خدمات ترانسفر تا دانشگاه رایگان

رشته‌های تحصیلی دانشگاه تومسک روسیه

رشته‌های دانشگاه تومسک

 1. اتوماسیون پروسه و تولید صنایع نفت
 2. سیستم‌های هوشمند رباتیک و مکاترونیک
 3. طراحی صنعتی
 4. زمین شناسی
 5. مدیریت اراضی
 6. مطالعات زمین شناختی، مهندسی، بررسی و نظارت بر آب‌های زیر زمینی
 7. زمین شناسی نفت
 8. نظارت زمین شناختی، بهبود و بررسی زمینه های معدنی
 9. نمونه برداری از چاه ژئوفیزیکی
 10. برنامه‌نویسی کامپیوتر و سیستم ارتباطات از راه دور
 11. توسعه نرم افزار و سیستم‌های اطلاعاتی
 12. حفاظت اورژانسی
 13. فناوری‌های تخلیه الکترونیکی و اشعه پلاسما
 14. مهندسی نیرو
 15. مهندسی برق
 16. علوم مواد و فناوری
 17. تجهیزات و فناوری های جوشکاری
 18. مهندسی مکانیک
 19. فناوری‌های نور و لیزر
 20. مهندسی گرما و نیرو
 21. سیستم ها و فناوری های اطلاعاتی در ارزیابی تخریب ناپذیر
 22. ساخت و به کارگیری تجهیزات فنی در صنایع نفتی
 23. توسعه و بکارگیری زمینه های نفتی و گازی
 24. فناوری شیمیایی فرآوری نفت و گاز
 25. مهندسی شیمی
 26. کنترل تحلیلی در صنایع شیمیایی
 27. ریاضیات کاربردی در مهندسی
 28. فیزیک
 29. بیوتکنولوژی
 30. مهندسی برق کاربردی
 31. مهندسی زیست پزشکی
 32. سیستم‌‌های کنترلی برای فرآیندهای تکنولوژیک و تجهیزات فیزیکی
 33. فناوری شیمیایی مواد چرخه سوخت هسته ای
 34. طراحی و بکارگیری نیروگاه های انرژی هسته ای
 35. تجهیزات و ماشین آلات معدن
 36. فعالیت‌های کارآفرینی در نوآوری