آزمون تافل چیست

آزمون آیلتس چیست؟

آژمون آیلتس جزء آزمون‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهان می‌باشد و در اکثر کشورها و دانشگاه‌ها کاربرد زیادی دارد. این امتحان در بیش از 270 مرکز امتحانی در نزدیک به 110 کشور دنیا برگزار می‌شود و متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با در دست داشتن نمره قابل قبول در این آزمون می‌توانند به مهاجرت تحصیلی افقدان نمایند.

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود و این آزمون در دانشگاه‌های نظیر کمبریج، آکسفورد و هاروارد قابل استناد می‌باشد.

معنا و مفهوم آزمون آیلتس : کلمه‌ی IELTS مخفف  International English Language Testing System می‌باشد که به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با آزمون آیلتس با ما همراه باشید.

مفهوم آزمون آیلتس

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

امتحان آیلتس شرکت‌کنندگان را در چهار مهارت مختلف مورد ارزیابی قرار می‌دهد که به ترتیب برگزاری در آزمون به صورت زیر می‌باشد:

 Listening (شنیداری)، Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری)

دقت داشته باشید که بخش  Speaking آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاها بعد از آژمون برگزار می‌گردد.

بخش Listening آیلتس

 • مدت زمان برگزاری این بخش ۳۰ دقیقه خواهد بود.
 • تعداد سوالات شامل چهل سوال در چهار بخش ارائه می‌شود.
 • فایل این بخش برای شرکت کنندگان فقط یکبار پخش خواهد شد.
 • پیش از شروع پخش، به شرکت‌کنندگان  فرصت چک کردن سوالات داده خواهد شد.
 • پاسخ سوالات لیسنینگ آیلتس باید در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون:

این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالمات بین افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش سوم و چهارم:

موضوعات دانشگاهی در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند، یک مکالمه‌ بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل دهنده‌ این بخش‌ها می‌باشند.

بخش Reading آیلتس

 • مدت زمان برگزاری  این بخش ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال می‌باشد.
 • در این بخش  سه متن  در مجموع بین 2000 تا 2700 کلمه ارائه شده، که شرکت‌کنندگان باید به سوالات مربوط ب بعد از مطاله جواب دهند.
 •  در این بخش بر خلاف بخش شنیداری  امکان انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه وجود ندارد.
 • متن‌هایی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد ارائه می‌شوند از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما برای خواننده‌ی متخصص نیستند.

بخش اول آزمون ریدینگ آیلتس:

موضوع این بخش پیرامون فعالیت‌های روزمره‌ی اجتماعی می‌باشد.

بخش دوم آزمون شنیداری آیلتس:

 در این بخش جزوات آموزشی و نیازهای رفاهی برای شرکت کنندگان انتخاب شده است.

بخش سوم آزمون شنیداری آیلتس:

این بخش  از یک متن بلند با موضوعی عمومی تشکیل شده است.

بخش Reading Academic آیلتس

 • مدت  زمان برگزاری این بخش ۶۰ دقیقه (یک ساعت) خواهد بود.
 • تعداد سوالات این بخش  شامل ۴۰ سوال می‌باشد.
 • در این بخش دفترچه سوال شامل سه متن بوده که در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه را در خود جای داده است.
 • در این بخش برخلاف امتحان شنیداری، شما وقت اضافه‌ای برای جابه‌جا کردن سوالات از دفترچه سوالات به پاسخنامه را نخواهید داشت.
 • متن‌هایی در این بخش برای شرکت کنندگان ارائه می‌شود که از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده‌اند و لزوما نیاز به دانش تخصصی ندارد.
 • در بخش دوم این امتحان برای شرکت کنندگان یک متن علمی انتخاب شده است.
 • در بخش سوم این امتحان، یک متن علمی و یا استدلالی برای شرکت‌کننده ارائه می‌شود و در صورتی که این متن  تخصصی باشد، واژه نامه‌ای کوتاه ضمیمه آن خواهد شد.

بخش Writing آیلتس

آزمون آیلتس جنرال

 • مدت برگزاری ۶۰ دقیقه (یک ساعت) می‌باشد.
 • در بخش رایتینگ آیلتس، به شما به عنوان شرکت کننده در آزمون  دو موضوع ارائه خواهد شد، که باید درباره این موضوعات انشا بنویسید.

موضوع اول (Task 1): در این بخش از شما باید از متنی که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را پیدا کرده و درباره آن شرح دهید.

در نظر داشته باشید در صورتی شما نمره از دست خواهید داد که که تعداد کلمات استفاده شده در این متن از حداقل خواسته شده کمتر باشد.

(توصیه می‌کنیم با توجه به تجربه به دست آمده در این بخش از سوالات، حداکثر ۲۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید)

 • برای نوشتن این نامه می‌توانید به یکی از چهار موضوع زیر مراجعه کرده و از آنها جهت سهولت در پاسخگویی کمک بگیرید.
 • Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات
 • Job application letter نامه درخواست کار
 • Formal business letter نامه رسمی اداری
 • Personal letter نامه شخصی

موضوع دوم (Task 2): در بخش دوم این امتحان شما باید نظر موافق و یا مخالف خود را پیرامون موضوعی شرح دهید، در نظر داشته باشید که این بخش باید حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد در صورتی که از حد مجاز، کلمات کمتری استفاده کنید به نسبت نمره از دست خواهید داد.

(پیشنهاد می‌شود با توجه به زمان کلی،۴۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون رایتینگ آیلتس اختصاص دهید)

بخش Speaking آیلتس

بخش اسپیکینگ یا همان مکالمه آزمون آیلتس شامل یک مصاحبه‌ حضوری با مصاحبه کننده‌ی رسمی آیلتس می‌باشد.

مدت زمان آزمون ۱۱ تا ۱۴ دقیقه خواهد بود، و این قسمت از امتحان شامل سه بخش می‌باشد:

بخش اول

در بخش اول امتحان متقاضی باید به سوالاتی عمومی و شخصی درباره محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم

در این بخش موضوعی از طرف طراح امتحان آیلتس برای شما ارائه می‌شود و شما یک دقیقه فرصت دارید تا درباره این موضوع فکر کرده و نت‌برداری کنید و دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال درباره‌ی آن جواب دهید.

در این بخش لازم نیست شما به تمامی سوالات روی کارت پاسخ دهید ولی بهتر است در دو دقیقه صحبت خود پاسخگوی این سوالات باشید.

بخش سوم

در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس شما باید مکالمه‌‌ای به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی است که در بخش دوم اشاره شد.

 

نمره آزمون آیلتس

نمره بندی امتحان آیلتس

اختصاص نمره در سیستم سنجش نمرات در آژمون آیلتس از 0 تا 9 می‌باشد. در این آزمون واژه‌ای به‌نام نمره قبولی نداریم و نمره کسب شده توسط شما برمیزان دانش زبانی شما گواه خواهد بود. نمره شما دلیلی بر قبولی و یا مردودی شما نخواهد بود اما نسبت به انتظارات شما از نمره موردنظر خود، این نمرات ارزش‌گذاری خواهند شد، که براساس همین ارزش‌گذاری، نمره 5 نمره متوسط و نمره 6 به بالا نمره ایده‌آل محسوب می‌شود.

اینفوگرافیک زیر نشان دهنده هر نمره و تفسیر کلی هر نمره می‌باشد.

اینفوگرافیک تفسیر نمره آیلتس با توجه به سطح زبان شما

منابع آزمون آیلتس

کتاب‌های معرفی شده در زیر جزئی از منابع آیلتس بوده و شما براساس نیاز و سلیقه خود از این منابع و یا منابع دیگر بهر‌ه‌مند شوید.

 • کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
 • کتاب Listening for IELTS
 • کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
 • کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
 • کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
 • کتاب Get ready for IELTS Listening
 • کتاب New insight into IELTS
 • کتاب جذاب Essential Grammar in Use
 • کتاب Get Ready for IELTS Speaking
 • کتاب Essential Words for the IELTS
 • کتاب Complete IELTS Bands
 • کتاب Objective IELTS Intermediate
 • کتاب Objective IELTS Advanced

آیلتس آکادمیک Academic یا جنرال General ؟

همانطور که مطلع هستید آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک و جنرال تقسیم می‌شود که هریک برای هدفی خاص طراحی شده‌اند. شما باید براساس هدف خود امتحان موردنظر را انتخاب نمایید.

تفاوت امتحان آیلتس آکادمیک و جنرال

شما با کسب نمره مربوطه مهم‌ترین تفاوت این دو نوع آزمون را تعیین می‌کنید.

آیلتس آکادمیک: این آزمون برای متقاضیانی می‌باشد که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند که در آن‌ها تدریس با زبان انگلیسی تدریس صورت می‌گیرد.

آیلتس جنرال: این نوع آزمون برای متقاضیانی طراحی شده که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را داشته اما تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را ندارند.

از ذیگر تفاوت‌های عمده این دو امتحان در نوع سوالات Writing  و Reading می‌باشد. بخش ریدینگ در این امتحان در مورد موضوعات علمی و دانشگاهی بوده و این سوالات برای شما شاید سخت‌تر و محدودتر به نظر برسد. همچنین در بخش رایتینگ موضوعات تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی طراحی شده که شما باید با توجه به این مباحث شروع به نگارش نمایید.

در بخش اول این امتحان (Task 1 )  شما باید درباره موضوعاتی همچون تحلیل گراف‌ها و نمودارها شروع به نوشتن نمایید.

در بخش دوم (Task 2 ) شما باید درباره موضوعاتی که داده شده نظر خود را بنویسید، در قسمت معرفی رایتینگ تعداد کلمات و الزامات برای شما ارائه شده است.

دقت داشته باشید که بخش‌های لیستینگ و اسپیکینگ آیلتس آکادمیک با آیلتس جنرال هیچ‌گونه تفاوتی ندارد.

نتایج آزمون آیلتس

نتایج آزمون آیلتسبا توجه به میانگین نمرات کسب شده در تمامی مهارت‌های این امتحان، نمره آیلتس شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از 0 تا 9 به شما نمره داده خواهد شد. نتیجه آزمون در قالب یک کارنامه طراحی شده و فقط به خود شرکت‌کننده  در آزمون تحویل داده می‌شود.

در کارنامه آیلتس نمره همه مهارت‌های شما به صورت جداگانه نمایش داده می‌شود.

اعتراض به نمره آیلتس

در برخی موارد ممکن است افرادی که نمره خود را در امتحان آیلتس دریافت کرده‌اند به این نمره اعتراض داشته و درخواست رسیدگی به این نتیجه را دارند، این موضوع بدون قابل حل بوده و مشکلی پیچیده نمی‌باشد.

برای اعتراض به نمره خود در این امتحان شما باید به مرکزی که در آنجا در امتحان آیلتس شرکت کرده‌اید مراجعه کرده و با پر کردن فرم‌های مربوطه درخواست خود را ثبت نمایید، درخواست اعتراض به نمره برای تمامی بخش‌های امتحان مجاز می‌باشد.

توجه داشته باشید برای ثبت اعتراض خود می‌بایست مبلغ 176 دلار استرالیا را پرداخت نمایید، در صورتیکه اعتراض شما صحیح باشد این مبلغ به شما بازگردانده می‌شود ولی در صورتی‌که نتیجه اولیه درست بوده باشد و اعتراض شما مورد قبول نباشد، این مبلغ به هیچ وجه به شما استرداد نخواهد شد.

استعلام نمره آزمون

استعلام نمره آزمون ایلتسسیستم اسعلام نمره آیلتس به صورت انحصاری تنها در اختیار دانشگاه‌ها و موسساتی بوده که در لیست این سازمان قرار گرفته‌ و به ثبت رسیده‌اند. اجازه ورود به این سیستم امن تنها به کسانی که مجوز رویت این نمرات را دارند، ارائه خواهد شد.

شایان ذکر است که شما می‌توانید با ثبت اطلاعات آزمون خود در مدت زمان مشخص در وب سایت مراکزی که در آن ثبت نام شما صورت گرفته، مدرک خود را رویت کنید.

همچنین شما با مراجعه به لینک  https://www.ieltsessentials.com/global/results می‌توانید اقدام به استعلام مدارک IDP  نمایید.

ضبط نتایج آزمون

بهتر است بدانید که احتمال لو رفتن سوالات در آزمون آیلتس وجود دارد، که در این صورت مسئولین IDP اقدام به ضبط نتایج امتحان خواهند کرد. به این صورت که  متقاضیان با امضای توافق‌نامه امتحانات با قبول کردن یکی از بندهای این توافق به مسئولین امتحانات، اجازه ضبط را می‌دهند.

ضبط نمرات به دو روشفردی و گروهی صورت می‌گیرد که در زیر به شرح آن می‌‌پردازیم.

ضبط فردی نمرات

 1.  وجود تفاوت دست خط در پاسخگویی به سوالات مربوط به مهارت‌های (Reading , Listening , Writing) احتمال تقلب شخص وجود دارد.
 2. وجود اطلاعات متناقض شخصی فرد شرکت‌کننده در امتحان مانند: نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد
 3.  افزایش ناگهانی نمره‌ی شرکت‌کننده در مدت زمان کوتاه یکی از دلایلی است که در صورت رخ دادن این اتفاق نمره شما ضبط خواهد شد و شما باید در صورت لزوم، یک و یا هر چهار مهارت امتحان آیلتس را دوباره امتحان بدهید و یا طبق درخواست کمیته برگزاری امتحانات می‌بایست دلیل قانع کننده‌ای برای این روند ناگهانی نمرات خود را با دست خط خود نوشته و جهت بررسی در اختیار مرکز برگزاری آیلتس قرار دهید. در صورتی نمره شما از دست خواهد رفت که شما نتوانید برای تیم بررسی مجدد نمرات  دلایل قانع کننده‌ای ارائه دهید.

ضبط جمعی نمرات

 1. در صورتی که احتمال لو رفتن سوالات مرکز امتحانی از سوی مسئولان آن مرکز وجود داشته باشد.
 2.  افرادی که بین سوالات (Reading, Listening) دو نمره یا بیشتر با نمرات سوالات (Speaking, Writing) بیش از حد استاندارد فاصله داشته باشند.
 3. در صورتی که دریافت گزارش توسط نهادهای نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور و یا سازمان سنجش) با اخذ رشوه توسط مراکز برگزار کننده‌ آیلتس همراه باشد.
 4.  امکان وجود خطا در طول نظارت‌های سالیانه دوره‌ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت برگزاری رخ دهد.

مفهوم آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوترینوعی از امتحان آیلتس، آیلتس کامپیوتری می‌باشد که برای آیلتس آکادمیک در برخی کشورها برگزار می‌شود این امتحان از ماه مارس سال 2016 میلادی به رسمیت شناخته شده است. این امتحان موارد مشابه و متفاوتی با امتحان آیلتس کاغذی دارد که می‌توان به موارد از این نکات اشاره کرد.

شباهت‌ها: از نظر برگزاری امتحان، نکات امنیتی، زمان، محتوا، نوع سوالات و آزمون مکالمه این امتحان مشابه آزمون کاغذی آیلتس می‌باشد.

تفاوت‌ها: هر سه بخش  Writing – Listening – Reading به شکل کامپیوتری برگزار می‌شود.

نمره لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر

 ردیف نام دانشگاه حداقل نمره مورد نیاز آیلتس
۱ آکسفورد ۷
۲ آکادمی اقتصاد لندن ۷-۷٫۵ با توجه به هر دپارتمان آموزشی
۳ دانشگاه ادینبرو ۷
۴ دانشگاه کمبریج ۷-۷٫۵
۵ دانشگاه گلاسکو ۶٫۵ آکادمیک ۷ جنرال
۶ کالج لندن ۶٫۵-۷٫۵ بسته به نظر هر دپارتمان
۷ کالج سلطنتی لندن ۶٫۵
۸ دانشگاه اکستر ۷
۹ دانشگاه لیورپول ۶
۱۰ دانشگاه بیرمنگام ۶٫۵
۱۱ دانشگاه کاتولیک لون بلژیک ۶٫۵
۱۲ دانشگاه اسکس ۵٫۵
۱۳ دانشگاه کرانفیلد ۶٫۵-۷
۱۴ دانشگاه تورنتو ۷
۱۵ دانشگاه مک گیل ۶٫۵
۱۶ دانشگاه بریتیش کلمبیا ۶٫۵
۱۷ دانشگاه آلبرتا ۶٫۵
۱۸ دانشگاه مکمستر ۶٫۵
۱۹ دانشگاه واترلو ۶٫۵
۲۰ دانشگاه غربی ۷
۲۱ دانشگاه کلگری ۶٫۵
۲۲ دانشگاه کویینز ۶٫۵

 

 

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل بدون شک یکی از مهم‌ترین آزمون‌های معتبر جهان می‌باشد که تقریبا در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده است. متقاضیان می‌توانند با کسب نمره قبولی در این آزمون از مدرک زبان تافل در جهت اهداف خود مانند مهاجرت شغلی و تحصیلی استفاده نمایند. در بیش از نه هزار دانشگاه در سطح جهان نمره آزمون تافل اعتبار داشته و همین امر سبب اعتبار جهانی آزمون تافل شده است.

اعتبار آزمون تافل

اعتبار آزمون تافل به صورت رسمی دو سال می‌باشد به این صورت که دو سال پس از صدور نمره میتوان از مزایای آن استفاده کرد و آن را به مراکز ارائه داد و با گذشت این مدت باید دوباره در آزمون شرکت کرده و نمره جدیدی را کسب نمایند در صورتی‌که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون را داشته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود. استاندارد زمان از نکات ویژه برای شرکت مجدد در این آزمون می‌باشد.

نحوه برگزاری آزمون تافل

در کشور ایران آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود شما برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان برگزاری این آزمون سه ساعت و نیم می‌باشد که در این میان یک فرصت ده دقیقه‌ای برای شرکت‌کنندگان پس از گذشت دو ساعت از آزمون را تمام بخش Listening در نظر گرفته شده است. تمامی مراحل آزمون به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و بر خلاف آزمون آیلتس بخش مکالمه تافل در یک روز دیگر انجام شده و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌گردد.

مزیت شرکت در آزمون تافل و اینکه آیا این آزمون برای مهاجرت کاربرد دارد یا نه باید بگوییم که آزمون تافل جزء معتبرترین آزمون در سطح بین‌الملل می‌باشد و چنانچه شما قصد مهاجرت هم نداشته باشید کسب نمره قبولی در این آزمون در رزومه شما تأیید مثبتی خواهد داشت.

آزمون تافل چیست؟

ثبت نام در آزمون تافل

برای ثبت نام در این آزمون باید به وب سایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOFEL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد کنید و مراحل پرداخت هزینه را انجام دهید. پس از ثبت اطلاعات و تأیید در مرحله بعدی زمان و مکان امتحان خود را می‌توانید انتخاب کرده و بعد از پرداخت آزمون تافل در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید. طبق گزارشات اخیر آزمون تافل از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند مستر کارت و یا سایر کارت های ارزی انجام می‌شود. بعد از انجام مراحل پرداخت کد به شما ارسال خواهد شد که روز امتحان شما باید آن را همراه خود داشته باشید.

دریافت مدرک و نمره تافل

نتیجه آزمون از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که این نسخه با نسخه اصلی تقاوت‌هایی دارد که قابل سوءاستفاده برای افراد نباشد. اگر شما هنگام ثبت نام تیک مربوط به دریافت نسخه چاپی را انتخاب کرده باشید یک نسخه برای شما ارسال می‌شود. البته این نسخه قابلیت ارائه برای اپلای در دانشگاه‌ها را ندارد ولی قابل استفاده در رزومه شما خواهد بود.

ساختار کلی امتحان تافل به ترتیب برگزار آن‌ها از چهار بخش Reading – Listening – Speaking – Writing تشکیل شده است و شرکت‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول و بعد از یک استراحت ده دقیقه ای برای دو بخش بعدی آماده می‌شوند.

ساختار کلی امتحان toelf

بخش اول: TOEFL Reading

در بخش ریدینگ تافل یا همان مهارت خواندن تقریبا با ده نوع سوال روبرو خواهید شد که درصورا آمادگی بیشتر می‌توانید نمره موردنظر را به راحتی کسب نمایید. در این آزمون شما به عنوان شرکت‌کننده بین 60 تا 80 دقیقه فرصت خواهید داشت، در این بخش از آزمون شما پس از مطالعه سه یا چهار متن به سوالاتی که تعداد آن‌ها از 36 تا 54 متغیر می‌باشد پاسخ می‌دهید.

بخش دوم: TOEFL Listening

بخش لیسنینگ یا همان بخش شیندار تافل می‌باشد که زمان این بخش در آزمون معادل 60 تا 90 دقیقه است که در این زمان شما 6 الی 9 فایل صوتی را خواهید شنید و با توجه به شنیده‌های خود به 34 تا 51 سوال پاسخ می‌دهید. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که امتحان تافل امتحانی با لهجه آمریکایی می‌‌باشد در حالی‌که در بسیاری موارد در بخش شینداری آزمون شنونده سایر لهجه‌ها هم بوده‌ایم بنابراین پیشنهاد می‌کنیم روی یک لهجه در تمرینات خود متمرکز نشوید.

بعد از اتمام بخش Listening آزمون تافل برای شرکت‌کنندگان به مدت 10 دقیقه استراحت می‌دهند تا برای بخش مکالمه و نوشتار آمادگی لازم را داشته باشند.

بخش سوم: TOEFL Speaking

بخش اسپکینگ یا همان بخش مکالمه آزمون تافل 20 دقیقه از زمان آزمون را به خود اختصاص داده، در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سوال که دو سوال اول مستقل و چهار سوال بعدی که سوالات تلفیقی هستند، پاسخ دهند.

منظور از سوالات تلفیقی چهار سوالی هستند که با توجه به دو بخش قبلی یعنی Listening  و Reading می‌بایست پاسخ دهند به همین دلیل توصیه می‌کنیم به هنگان پاسخ دادن به این بخش رویکردی برای بخش اسپکینگ هم در نظر بگیرید.

بخش چهارم: TOEFL Writing

بخش رایتینگ که بخش نوشتاری آزمون تافل است شما با دو سوال روبرو خواهید شد که از نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی می‌باشند.

سوال اول که سوالات تلفیقی هستند سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما مورد سنجش قرار می‌گیرند. شما باید متن چهار پاراگرافی را مطالعه کرده و پس از شنیدن صحبت‌های یک استاد درباره همان متن در مدت زمان 20 دقیقیه باید نظر استاد درباره متن را بنویسید.

سوال دوم در بخش رایتینگ سوال مستقل خواهد بود در این بخش شما باید با توجه به موضوع درخواستی انشایی درباره آن بنویسید. در بخش رایتینگ مستقل در آزمون تافل 20 دقیقه به شما زمان داده خواهد شد. سپس براساس نتایج به دست آمده از تجربه شرکت‌کنندگان در این بخش نمره ای با آن‌ها ارائه می‌شود، پاسخ قابل قبول پاسخی می‌باشد که جواب سوالات را در 300 کلمه جمع‌بندی کند.

دقت داشته باشید  که کسب نمره حداکثری در بخش رایتینگ امتحان تافل به مهارت تایپ انگلیسی شما کمک خواهد کرد زیرا تفاوت اصلی رایتینگ تافل با رایتینگ آیلتس در نوع پاسخگویی شما می‌باشد. در آیلتس شما باید جواب‌های خود را به صورت دستی بنویسید و بعد تحویل دهید در حالی‌که این امر در تافل به صورت تایپ کامپیوتری صورت می‌گیرد.

آزمون تافل چیست؟

کاربرد امتحان تافل

همانطوری که پیش تر اشاره شد آزمون تافل جزء معتبرترین آزمون‌های جهان می‌باشد. ولی در برخی موارد ممکن است آزمونی غیر از آزمون تافل برای مرکز مورد نظر تحویل دهید به عنوان مثال مؤسسات و دانشگاه‌های بریتانیا برای پذیرش نمره آیلتس را مدنظر قرار داده‌اند و آزمون تافل را قبول ندارند. توصیه ما این است قبل از اینکه تصمیم بگیرید در کدام یک از این آزمون شرکت کنید ابتدا از میزان کاربرد آن با توجه به هدف خود اطلاعات کافی را به دست آورید.

نمره دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

نمره قبولی یا رد برای آزمون تافل آیلتس وجود ندارد و با توجه به دانش شما نمره ای که از ۰ تا ۱۲۰ به شما داده خواهد شد. که این نمره براساس برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌باشد. پیشنهاد میکنیم قبل از آزمون دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کرده و از میزان نمره مورد نظرشان اطلاعات کافی را به دست آورید. نمره مناسب برای آزمون تافل به طور میانگین بین ۸۵ تا ۹۰ می‌باشد که برای همه اهداف شما این نمره کاربرد خواهد داشت. اما اگر بخواهید در رشته‌های همچون حقوق و یا پزشکی تحصیل کنید حتما باید حداکثر نمره را کسب نمایید.سیستم نمره دهی تافل

اینفوگرافیک ارتباط نمره کسب شده در امتحان تافل و شانس قبولی شما در دانشگاه های مطرح دنیا

هزینه ثبت نام در آزمون تافل

با توجه به کشور شخص متقاضی هزینه آزمون تافل متفاوت می‌باشد در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران ۲۲۵ دلار است که فقط شامل هزینه شرکت در آزمون می‌باشد. در صورتیکه در آزمونی که کمتر از یک هفته تا برگزاری آن باقی مانده را داشته باشید باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید که میزان دقیق آن را از سایت رسمی امتحانات تافل میتوانید جویا شوید.

البته ناگفته نماند جریمه‌هایی هم در هزینه امتحان تافل گرفته خواهد شد به عنوان مثال اگر شما بخواهید تاریخ امتحان را عوض کنید یا قصد کنسل کردن ثبت نام خود را داشته باشید باید مبلغ ۶۰ دلار به عنوان جریمه پرداخت نمایید.

منابع آزمون تافل

منابع آزمون تافلبا شناخت منابع آزمون تافل میتوانید آمادگی لازم را برای شرکت در این آزمون کسب نمایید. عناوین زیر چند نمونه از منابع آزمون تافل می‌باشد:

 • Essential Words for The TOEFL
 • ۱۱۰۰Words You Need to Know
 • Longman Preparation Course for The TOEFL

استفاده از مشاوره مشاوران باتجربه

برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی اعم از EPT،  GRE، IELTS، TOFEL و سایر آزمون‌ها استفاده از مشاوره‌های درست و اصولی را برای شما پیشنهاد می‌کنیم هدف اکثر متقاضیان از شرکت در این آزمون‌ها دریافت ویزای تحصیلی بوده که بواسطه آن بتوانند در خارج از کشور به تحصیل خود ادامه داده و مدارک معتبر رشته تحصیلی خود را کسب نمایند. برای کسب مشاوره‌های مهاجرتی بهتر است به مراکزی مراجعه نمایید که به صورت جامع در زمینه مشاوره فعالیت می‌کنند و با توجه به نیاز و برنامه متقاضی با مرکز مورد تأیید ارتباط برقرار می‌نمایند.

 

 

 

 

 

ازمون تافل

هر چیزی که باید درباره ازمون تافل بدانید | TOFEL Test

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_image image_size=”custom” image=”7277″ image_size_width=”777″ image_size_height=”444″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633329511{margin-top: -66px !important;margin-right: 44px !important;margin-left: 44px !important;padding-right: 22px !important;padding-left: 22px !important;background-color: #5b5b5b !important;border-radius: 5px !important;}”]

زمانی که با واژه ” ازمون تافل ” مواجه می شوید، چه سوالاتی ممکن است در ذهن شما ایجاد شود؟ آیا نمی دانید تافل چه معنایی دارد؟ آیا نمی دانید که کدام مهارت های زبان انگلیسی را آزمایش خواهد کرد؟

پس ورود شما به این صفحه را خوش آمد می گویم! سوالات مطرح شده همان مباحثی است که در این مطلب بیان می شوند. بگذارید که قبل از هر چیزی ابتدا با مفهوم ازمون تافل آشنا شویم و سپس توضیحات دیگر موارد را برای شما ارائه کنیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_heading style=”highlight” tag=”h2″ custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”آشنایی با ازمون تافل” css=”.vc_custom_1592479073103{margin-top: 22px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #000000 !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633430878{margin-top: 16px !important;}”]

تافل (TOEFL) یک آزمون انگلیسی شناخته شده بین المللی است. باید بدانید که ازمون تافل (ازمون TOEFL)،امتحان طولانی محسوب شده و معمولا به چندین ماه مطالعه و آماده سازی نیاز دارد. اما جای نگرانی نیست، چون ما در این مطلب به شما توضیحاتی را ارائه می دهیم تا بتوانید در آزمون موفق شوید، مشاورین گروه حقوقی مهاجرتی سفیراپلای مطمئن هستند که شما موفق می شوید.

شاید قصد داشته باشید که در یک کشور خارجی تحصیل کنید یا قصد کار با یک شرکت بین المللی را دارید. دقیقا با این مشخصات، شما نیاز دارید که ازمون تافل (ازمون TOEFL) را با نمرات عالی بگذارنید. اما چطور باید این کار را انجام داد؟

اولین قدم برای رسیدن به موفقیت، درک قسمت هایی است که در آزمون با آنها مواجه می شوید.

شناختن الگوی آزمون تافل امری ضروری است، زیرا می توانید راهنمایی های مفیدی در زمینه آماده سازی خود داشته باشید. برای مطالعه مفید و کسب نمره مناسب، باید درک کنید که برای چه چیزی مطالعه می کنید!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_heading style=”highlight” custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”بخش های ازمون تافل (TOEFL Test)” css=”.vc_custom_1592479294630{margin-top: 22px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #000000 !important;border-radius: 5px !important;}” md_spacing=”margin_top:11″][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633722789{margin-top: 17px !important;}”]

به طور کلی چهار بخش در ازمون تافل وجود دارد که دقیقا همانند بخش های ازمون آیلتس (IELTS) است. هر کدام از این بخش ها دارای سوالات و موارد خاصی هستند. شاید تاکنون در کلاس های انگلیسی بعضی از این سوالات را ندیده باشید، بنابراین بسیار مهم است که قبل از آغاز امتحان، با آنها تمرین کنید.

مباحثی که مطرح می شوند و سوالات مشخصی که پرسیده می شوند، تمام مدت در حال تغییر هستند؛ اما فرمت ازمون TOEFL هرگز تغییر نمی کند. آزمون همیشه قالب یکسانی دارد و به همین دلیل موارد زیر بسیار مهم است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column max_width=”199px”][tm_heading style=”highlight” custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”انواع ازمون تافل” css=”.vc_custom_1592633847852{margin-top: 16px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #7c7c7c !important;border-radius: 5px !important;}” link=”https://www.ets.org/toefl”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1592479625834{margin-top: 17px !important;}”]

همانطور که در بالا نیز اشاره شده، تافل از چهار بخش یا آزمون تشکیل شده است: خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن. نیاز است که شما مهارت های خود را در این چهار زمینه افزایش دهید و نمرات عالی کسب کنید تا معدل شما نیز استثنایی شود. معدل کلی تافل کاملا به این چهار امتحان متکی است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای خبره شدن در این 4 بخش انجام دهید. اجازه دهید شما را به صورت مختصر با آنها آشنا کنیم:

[/vc_column_text][tm_image image_size=”custom” image=”7278″][vc_column_text]
 • آزمون خواندن (طول مدت 60 تا 100 دقیقه):

توانایی شما در درک، تجزیه و تحلیل متون نوشتاری در موضوعاتی مانند علم و مباحث دانشگاهی ارزیابی می شود. مهارت های خود را می توانید با حضور در کلاس های آموزشی یا مشاهده ویدیوهای آموزشی از وب سایت آپارات بهبود بخشید. اگر آشنایی سطحی با زبان انگلیسی دارید، تلاش کنید که مقالات یا کتاب های انگلیسی بخوانید تا آشنایی بیشتری با عبارات داشته باشید.

 • آزمون گوش دادن (60 تا 90 دقیقه)

در این بخش مهارت شنیداری شما مورد ارزیابی قرار می گیرد تا برگزار کنندگان مطمئن شوند که اطلاعات شفاهی و گفتاری را به خوبی می شنوید و درک می کنید. مثلا وقتی که به یک سخنرانی گوش می دهید یا در حال گوش دادن به سخنان استاد هستید.

در این آزمون چهار تا شش سخنرانی و سوال وجود دارد که درک شما از مطالب شفاهی و همچنین درک شما از انگیزه ها و احساسات گویندگان مورد بررسی قرار می گیرد.

به زبان ساده تر، آنها می خواهند مطمئن شوند که در صورت ادامه تحصیل یا در صورت فعالیت کاری در کشور انگلیسی زبان، می توانید صحبت ها را به خوبی درک کنید. یکی از راهکارهای عالی برای پیشرفت در زمینه گوش دادن، مشاهده اخبار و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی می باشد. اخبار به این دلیل عالی است، چون در آن لغات و گویش های متنوعی وجود دارد.

 • آزمون صحبت کردن (20 دقیقه)

 شامل شش بخش است و صحبت کردن شما در طول آزمون به وسیله یک میکروفون انجام می شود. این منظور برای اندازه گیری میزان توانایی بیان افکار و ایده های شما به زبان انگلیسی است.

روش مناسب برای بهتر صحبت کردن، مکالمه انگلیسی با دوست تان است که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارد. در صورتی که چنین امکانی برای شما وجود ندارد، توصیه ما این است که در کلاس های زبان انگلیسی شرکت کنید و تلاش کنید تا با افراد مکالماتی داشته باشید.

 • آزمون نوشتار (مدت زمان 50 دقیقه)

 نشان دهنده سطح نوشتار کلمات انگلیسی شما می باشد. در اینجا دانش خود را درباره گرامر و واژگان به کار خواهید گرفت تا جملات و پاراگراف های واضحی را ایجاد کنید. برای موفقیت در این آزمون باید شناخت کاملی از کلمات و قواعد نوشتاری زبان انگلیسی داشته باشید.

در هر بخش می توانید حداکثر 30 نمره کسب کنید، بنابراین حداکثر 120 نمره می توانید از آزمون تافل کسب کنید. این بدان معنیست که 120 نمره، عالی محسوب می شود. تافل آزمونی است که می توانید تمامی بخش های آن را در یک روز انجام دهید. با استراحت کوتاه بین بخش گوش دادن و صحبت کردن، این امتحان می تواند چهار ساعت و نیم به طول بیانجامد.

در زیر اطلاعات بیشتری در مورد برگزاری ازمون تافل ارائه شده است:

 • شما مجاز به یادداشت برداری در طول آزمون هستید. به شما تعداد زیادی برگه و یک مداد برای همین منظور داده می شود. از آنها می توانید در بخش خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن استفاده کنید. شما باید تمام یادداشت ها و صفحه های بلااستفاده را هنگام اتمام آزمون به مراقبین تحویل دهید.
 • شما می توانید یک میان وعده و نوشیدنی به همراه داشته باشید تا در 10 دقیقه زمان استراحت از آنها استفاده کنید.
 • در زمان امتحان می توانید وقفه کوچک دیگری (سرویس بهداشتی) داشته باشید، اما زمان آزمون را از دست می دهید.
 • شایان ذکر است که هیچ گونه تلفن همراه، تبلت و سایر دستگاه های دیجیتالی هوشمند برای ورود به اتاق مجاز نخواهند بود. همچنین شما نمی توانید در حین استراحت از آنها استفاده کنید.

اکنون زمان آن رسیده که با هر بخش از ازمون تافل آشنا شوید و بدانید که انتظار چه چیزی را داشته باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_heading style=”highlight” tag=”h2″ custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”ازمون خواندن تافل چگونه است؟” css=”.vc_custom_1592633551535{margin-top: 22px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #000000 !important;border-radius: 5px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_image image_size=”custom” image=”7279″ image_size_width=”777″ image_size_height=”444″ rounded=”5″ lg_spacing=”margin_top:17″][vc_column_text css=”.vc_custom_1592480138150{margin-top: 16px !important;}”]

آزمون خواندن شامل سه تا پنج بخش آکادمی (تکه هایی از متون یا گفتگوهای دانشگاهی)، که هر کدام به طول 700 کلمه می باشند. ممکن است که قسمت ها در مورد یک موضوع خاص یا مقایسه بین چندین نقل قول باشند. سوالات می توانند علمی، تاریخی و حتی فلسفی باشند.

هر متن شامل 12 تا 14 سوال می باشد. این سوالات ممکن است از شما بخواهد یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • تعریف یک کلمه (بررسی فرهنگ لغات شما)
 • شناسایی یک ایده یا استدلال (آزمایش مهارت درک شما)
 • پیدا کردن توضیح غلط (تست درک کلی)
[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][tm_heading style=”highlight” custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”امتحان گوش دادن به چه صورت می باشد؟” css=”.vc_custom_1592480200161{margin-top: 16px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #0a0a0a !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_text css=”.vc_custom_1592480239326{margin-top: 16px !important;}”]

در حین آزمون گوش دادن، شما با دو نوع صدای ضبط شده متفاوت مورد بررسی قرار می گیرید:

 1. سخنرانی های ضبط شده
 2. مکالمات ضبط شده

شما باید انتظار داشته باشید که چهار تا شش سخنرانی که به مباحث دانشگاهی می پردازند، گوش کنید. فایل های مکالمات بیشتر به صورت اتفاقی هستند، بنابراین معمولا فقط دو یا سه مورد از آنها وجود دارد.

هر فایل صوتی می تواند از سه تا پنج دقیقه باشد و در پی آن پنج تا شش سوال طرح شده است. ممکن است سوالات در مورد محتوای ضبط شده مطرح شوند؛ همچنین ممکن است مربوط به اتفاقات قبل یا بعد از فایل صوتی باشند. علاوه بر آن، ممکن است سوالات “چرا” و “چگونه” نیز وجود داشته باشد.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][tm_heading style=”highlight” custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”آزمون صحبت کردن” css=”.vc_custom_1592480288553{margin-top: 16px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #000000 !important;border-radius: 5px !important;}”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633877547{margin-top: 17px !important;}”]

این جدیدترین آزمون اضافه شده به تافل است. آیا می توانید تصور کنید که چند سال پیش متقاضیان آزمون مجبور نبودند این امتحان را بگذرانند.

اکنون صحبت کردن بخش مهمی از آزمون است. بدین ترتیب توانایی شما در صحبت به زبان انگلیسی مورد بررسی واقع می شود و این موضوع برای مردم کشور ما سخت است. شما مصاحبه کننده نخواهید داشت که از شما سوال کند و به جواب هایتان گوش کند، فقط یک میکروفون خواهید داشت! صدای شما از این طریق ضبط می شود و شخصی در زمان دیگر به جواب های شما گوش می دهد.

زمان کمی برای پاسخ به هر سوال وجود دارد و حتی برای آماده سازی خود نسبت به پاسخ دادن به سوالات، زمان کمتری خواهید داشت. صحبت کردن سخت ترین قسمت یادگیری هر زبانی است. بنابراین لازم است که تمام تلاش خود را برای عبور موفق از این آزمون انجام دهید.

[/vc_column_text][tm_heading style=”highlight” custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”امتحان نوشتاری چگونه است؟” css=”.vc_custom_1592480482933{margin-top: 16px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #777777 !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633600661{margin-top: 16px !important;}”]

تمام مهارت های انگلیسی شما در آخرین بخش TOEFL جمع می شود. آزمون نوشتاری به عنوان آخرین آزمون شناخته می شود. این بخش در مورد توانایی نوشتن، دانش گرامر و استفاده از واژگان می باشد.

نوشتن فقط شامل دو بخش است: نوشتن یکپارچه و نوشتن مستقل.

نوشتن مستقل

این شبیه به بخش صحبت کردن است. برای نوشتن مستقل، شما یک نظر در مورد موضوع اتفاقی می نویسید. شما یک سوال خواهید داشت که باید به آن پاسخ دهید، اما نیازی به گوش دادن به یک فایل صوتی طولانی و یا خواندن متن طولانی نیست. به طور کلی شما برای این آزمون تنها 20 دقیقه زمان دارید.

روشهایی وجود دارد، (مانند تمرین زمانی نوشتار قبل از آزمون، فکر کردن به کیفیت، یاد گرفتن و فعالیت درباره ازمون تافل و …) که می توانید با استفاده از آنها نمره نوشتار خود را بهبود بخشید.

نوشتن یکپارچه

برای نوشتن یکپارچه، مقاله ای را بر اساس خواندن و گوش کردن ارسال خواهید کرد. زمان بیشتری را در این نوع امتحان (30 دقیقه) خواهید داشت، بنابراین از شما انتظار می رود که مقاله بسیاری خوبی را در مورد مباحث نوشتار مستقل تولید کنید و البته پاسخی کوتاه تر به آنها بدهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][tm_heading custom_google_font=”” text_color=”custom” custom_text_color=”#ffffff” text=”هزینه ازمون تافل 2020″ css=”.vc_custom_1592633611157{margin-top: 22px !important;padding-right: 11px !important;background-color: #0a0a0a !important;border-radius: 5px !important;}”][tm_image image_size=”custom” image=”6849″ image_size_width=”777″ image_size_height=”444″ rounded=”5″ lg_spacing=”margin_top:17″][vc_column_text css=”.vc_custom_1592633653414{margin-top: 16px !important;}”]هزینه ثبت نام ازمون تافل در سال 2020 نسبت به هر مکان می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه ثبت نام در کشور هند 180 دلار است. هزینه ازمون تافل در ایران 225 دلار می باشد. علاوه بر آن، داوطلبان برای سایر خدمات مانند ثبت نام در آخرین لحظات، امتحان یا بررسی نمره مجدد باید هزینه بیشتری بپردازند. هزینه خدمات مختلف در زیر ذکر شده است:

درخواست های خاص هزینه
ثبت نام آزمون 225 دلار (ایران)
هزینه ثبت نام مجدد 60 دلار
بازگرداندن نمرات لغو شده تافل 20 دلار
گزارش نمره اضافی تافل (در هر موسسه یا آژانس) 20 دلار (برای هر نمره)
بررسی مجدد نمرات نوشتار یا  صحبت کردن 80 دلار
بررسی مجدد نمرات نوشتار و صحبت کردن (دو بخش) 160 دلار
[/vc_column_text][vc_column_text]

البته هزینه های ذکر شده ممکن است در کشورمان متغیر باشند و در صورت اطلاعات دقیق، توصیه می کنیم که با مشاورین موسسه مهاجرتی حقوقی سفیر اپلای در تماس باشید. ما همیشه برای کمک به شما آماده هستیم و می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات همین صفحه ایجاد کنید تا پاسخ سوال شما توسط متخصص مربوطه داده شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]