شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فنلاند

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فنلاند

تحصیل در کشور فنلاند یکی از راههای مهاجرت به این کشور اروپایی می‌باشد، و بسیاری از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های این کشور تمایل به دریافت اقامت دائم دارند. متقاضیان از راههای مختلفی پس از تحصیل می‌‌توانند اقدام به دریافت اقامت نمایند. تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند از مهم‌ترین و راحت‌ترین روش اخذ اقامت در فنلاند می‌باشد. دانشجویانی که قصد دارند اقامت دائم فنلاند را به دست‌آورند، پس از اتمام تحصیلات خود 6 ماه فرصت دارند تا اقدام به درخواست اقامت دائم نمایند.

کشور فنلاند بعد از آلمان در اتحادیه اروپا از جمله کشورهای برتر در زمینه معتبر بودن پاسپورت است که دارای رتبه دوم در جهان می‌باشد. متقاضیان با اخذ اقامت فنلاند می‌توانند بدون ویزا به 160 کشور جهان رفت و آمد داشته باشند.  همچنین میزان جمعیت در فنلاند به این صورت است که جزء کم تراکم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا می‌باشد.  فنلاند در خصوص تحصیلات عمومی و کیفیت زندگی، مدیریت و رهبری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد که همین امر سبب دریافت اقامت پس از تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی شده است. گروه مهاجرتی سفیر اپلای درخواست اقامت دائم فنلاند پس از اتمام تحصیل و مراحل تقاضای آن برای علاقه‌مندان، در این مقاله مورد بررسی قرار داده است.

را‌های اقامت پس ار تحصیل در فنلاند

برای فارغ‌التحصیلانی که قصد دارند اقامت فنلاند را داتشه باشند چند گزینه وجود دارد که می‎توانند بعد از اتمام تحصیل خود در این کشور ماندگار شوند راه‌های اخذ اقامت فنلاند عبارتند از: کار، ازدواج، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، کار آفرینی و… که مهم‌ترین آن، ویزای اشتغال موقت می‌باشد که رمز ورودی برای اقامت بعد از تحصیل در فنلاند محسوب می‌شود.

مدت زمان این ویزا 6 ماه تا 5 سال می‌باشد که افراد با دریافت این نوع ویزا می‌توانند اقامت فنلاند را دریافت نمایند. درآمد و حقوقی دریافتی این افراد به قراداد کاری که بین خود و کارفرما منعقد می‌شود بستگی دارد. دقت داشته باشید که مدت زمان این اقامت به موضوع اقامت شما بستگی داردکه بعد از گذشت چند دوره باید تمدید شود. افرادی که 4 سال متوالی اقامت فنلاند را داشته‌اند می‎‌توانند برای اقامت دائم فنلاند اقدام نمایند.

هزینه تحصیل و اقامت پس از تحصیل در فنلاند

یکی از مهم‌‌ترین و اصلی‌ترین معیارهایی که در خصوص دریافت اقامت پس از تحصیل در فنلاند برای دانشجویان خارجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، میزان هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌باشد. در این بخش به طور مختصر به این موضوع خواهیم پرداخت. هزینه برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا یا EEA  بوده، شامل تحصیل رایگان خواهند بود، اما دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا یا EEA  اقدام کرده‌اند هزینه تحصیل آن‌ها به میزان 6 هزار تا 12 هزار یورو که با توجه به رشته و مقطع  تحصیلی متغیر خواهد بود. همچنین میزان هزینه‌های زندگی ماهانه برای آن‌ها در حدود 700 تا 1100 یورو می‌باشد که باید مدنظر متقاضیان ادامه تحصیل در فنلاند و اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور قرار گیرد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در فنلاند

درخواست اقامت دائم فنلاند پس از تحصیل

در ابتدا بهتر است بدانید افرادی که قصد دریافت اقامت پس از تحصیل در فنلاند را دارند باید به زبان فنلاندی تسلط کامل داشته باشند و دارای تمکن مالی در زمینه پرداخت هزینه‌های مالیاتی و هزینه‌های زندگی در فنلاند باشند. تمامی وب‌سایت‌های خدمات مهاجرتی فنلاند فرم درخواست اقامت دائم را ارائه‌ می‌دهند که دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در فنلاند فرم مربوطه را پر کنند.

 حتی برای کودکانی که پدر و مادر آن‌ها قیمشان است، می‌بایست به صورت جداگانه فرم تکمیل شود. کودکانی که گذرنامه ندارند، برچسب مسافرتی آن‌ها که به اقامت والدین متصل می‌باشد کفایت می‌کند. البته باید دقت شود که گذرنامه فنلاند به زبان سوئدی و فنلاندی صادر گردد.

 شرایط درخواست اقامت پس از تحصیل در فنلاند به شرح زیر خواهد بود:

 •      حداقل سن بالای 18 سال
 •      اقامت در فنلاند به مدت زمان بالای 8 سال
 •      عدم سو پیشینه و کیفری
 •     تسلط کافی به زبان فنلاندی و سوئدی
 •     اثبات میزان درآمد ماهیانه در خصوص امرار معاش
 •     اثبات محل اقامت از طریق تمکن مالی

مراحل درخواست اقامت پس از تحصیل در فنلاند به شرح زیر خواهد بود:

 • فرم تکمیلی مربوطه پر شود.
 • مراجعه به کنسولگری یا سفارت
 • بررسی و ارزیابی برای نوبت دهی کیس های مورد نظر
 • بررسی و ارزیابی مدارک شخص اقامت بعد از تحصیل در این کشور
 • تصمیم گیری برای مدارک متقاضی اقامت بعد از تحصیل در فنلاند

درخواست اقامت پس از تحصیل در فنلاند

روش اخذ اتوماتیک حق شهروندی و تابعیت فنلاند

راه‌های مختلفی برای دریافت تابعیت فنلاند وجود دارد، از بین آن‌ها به دریافت تابعیت از طریق پدر و مادر نیز می‌توان اشاره کرد در این صورت فرزندان با داشتن شرایط لازم می‎‌توانند اقامت فنلاند را کسب نمایند که این شرایط عبارتند از:

 • تولد در فنلاند به این معنی که اگر پدر و یا مادر (والدین)  شهروند فنلاندی باشد به صورت طبیعی فرزند تابعیت این کشور را دریافت می کند.
 • فرزند متولد شده در خارج از فنلاند به تابعیت پدر یا مادر بستگی دارد.
 • برای فرزندان بالای 12 سال اکتسابی خواهد بود و برای کودکان زیر 12 سال مصوبه وجود دارد.
 • محل تولد ، که اگر فرزندی در فنلاند به دنیا بیاید و نتواند تابعیت هیچ کشوری را کسب نماید .
 • برای افرادی که تابعیت فنلاند را کسب نماید در صورت کسب تابعیت مضاعف ، تابعیت فنلاندی خود را از دست نخواهد داد .

دریافت اقامت دائم فنلاند

پس از دریافت اقانت دائم این کشور به راحتی می‌توانید بدون هیچ محدودیتی به کشور فنلاند ورود و خروج داشته باشید و تا زمانی که مشکل و ممنوعیتی برای شما به ‌وجود نیاید می‌توانید بدون محدودیت به تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. همانطور که ذکر شد مدت زمان اقامت شما به نوع ویزای شما بستگی دارد، چنانچه شما 4 سال متوالی در این شکور اقامت داتشه باشید امکان درخواست اقامت دائم فنلاند را خواهید داشت. همچنین می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و یه کار مشغول باشید.

برای دریافت اقامت دائم فنلاند ممکن است خدمات مهاجرتی فنلاند زمان پردازش به طول انجامد. توجه داشته باشید که چنانچه حجم مدارک ارائه شده برای درخواست اقامت دائم فنلاند بالا باشد، مساماً زمان زیادی برای بررسی نیاز خواهد بود. در صورتی که فرم خود را الکترونیکی تکمیل کرده باشید، می‌توانید تمام نواقص و یا سیر پیشرفت آن را لحظه به لحظه مشاهده کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.