مجوز کار و شرایط فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه

مجوز کار و شرایط فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه

مقدمه:

همانطور که در تمامی رشته ها برای اخذ مجوز کار باید از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه مجوز اخذ گردد. برای پزشکان نیز همین روند باید طی شود. فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه در گذشته ممنوع بوده و فقط پزشکان تبعه ترک می توانستند فعالیت داشته باشند. با اعمال تغییر در قانون مربوطه فعالیت پزشک و پرستار خارجی در ترکیه از ممنوعیت در امده است. با اخذ مجوز کار پزشکان و پرستاران می توانند در کشور ترکیه در حیطه  شغلی خود فعالیت داشته باشند.

برای اخذ مجوز کار برای پزشکان باید به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه کرد. ولی قبل ار مراجعه به این وزارتخانه می بایست مجوز اولیه از وزارت بهداشت اخذ کرده و سپس به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه نمود. از طرفی برای پزشکانی که از دانشگاه های خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده اند  مدرک معادل صادر می گردد.  که جز لاینفک مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار می باشد.

مجوز کار و شرایط فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه

شرایط لازم برای فعالیت پزشکان خارجی

پزشکان خارجی در ترکیه فقط می توانند در بیمارستان و مراکز درمانی خصوصی مشغول به کار شوند. بنا بر این مدارک لازم برای اخذ مجوز کار پزشکان چیست؟

همانطور که در بالا قید شده است برای اخذ مجوز کار برای پزشکان خارجی در ابتدا باید از وزارت بهداشت مجوز اولیه اخذ گردد. مدارک درخواستی برای اخذ مجوز اولیه برای پزشکان خارجی که از دانشگاه های ترکیه فارغ‌التحصیل شده اند با مدارک درخواستی از پزشکان خارجی که از دانشگاه های خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده اند با هم تفاوت دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز اولیه چیست؟

مدارک مورد نیاز برای مجوز اولیه پزشکان خارجی فارغ التحصیل از دانشگاه های ترکیه

 • کپی گذرنامه ترجمه شده به زبان ترکی
 • فتوکپی کارت اقامت
 • برگه اقامتگاه
 • کپی مدرک دانشگاهی پزشک خارجی
 • دو عدد عکس پرسنلی
 • نامه درخواست مدیر مسئول درخواست کننده ی مجوز اولیه
 • نامه درخواست خود پزشک خارجی
 • قرارداد کاری امضاء شده بین پزشک و مرکز درمانی / بیمارستان خصوصی

مدارک مورد نیاز برای مجوز اولیه پزشکان خارجی فارغ التحصیل از دانشگاه های خارج از ترکیه

 • کپی گذرنامه ترجمه شده به زبان ترکی
 • فتوکپی کارت اقامت
 • برگه اقامتگاه
 • کپی مدرک دانشگاهی پزشک خارجی
 • دو عدد عکس پرسنلی
 • نامه درخواست مدیر مسئول درخواست کننده مجوز اولیه
 • نامه درخواست خود پزشک خارجی
 • قرارداد کاری امضاء شده بین پزشک و مرکز درمانی / بیمارستان خصوصی
 • مدرک معادل اخذ شده از شورای عالی آموزش ترکیه
 • مدرک قبولی در آزمون زبان ترکی از موسسه آموزش زبان ترکی (TÖMER)
 • نامه ای از وزارت بهداشت و یا نمایندگی های خارج از کشور، کشور خود پزشک دال بر بلامانع بودن اجرا حرفه از طرف پزشک متقاضی

مجوز کار و شرایط فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه

شرایط کار پزشکان خارجی

بر مبنای قانون مجوز کار برای افرادی که در صنعت سلامت می خواهند فعالیت داشته باشند از طرف وزارت بهداشت صادر می گردد ولی برای اخذ مجوز کار برای پرسنل درمان خارجی باید به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه گردد. اخذ مجوز اولیه از وزارت بهداشت در حد اخذ نظر می باشد ولی در صورت عدم وجود مجوز اولیه وزارت کار و امور اجتماعی به پزشک خارجی اجازه فعالیت داده نخواهد داد.

در ترکیه تمامی شرایط قید شده در خصوص فعالیت پزشکان خارجی برای پرستاران خارجی نیز صدق می نماید. اخذ مجوز کار برای پرستاران نیز همانند پزشکان نیازمند اخذ مجوز اولیه از وزارت بهداشت می باشد. به غیر از پزشک و پرستار سایر اعضای کادر درمانی حق فعالیت در ترکیه را ندارند. مشاغلی از قبیل دندانپزشکی، دندانسازی و بهیاری مشاغلی هستند که مختص تبعه ترک بوده و اتباع خارجی نمی توانند در این رشته ها فعالیت داشته باشند.

پزشک و پرستارانی که می خواهند برای مجوز ابتدایی به وزارت بهداشت ترکیه مراجعه نمایند باید به شرایط قید شده در ذیل توجه داشته باشند:

 • از پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های خارج از ترکیه مدرک معادل صادر شده از شورای عالی آموزش ترکیه درخواست می گردد. برای پزشکان عمومی مدرک معادل از شورای عالی آموزش صادر می گردد و برای پزشکان متخصص معادل سازی مدرک تخصص آنها از مدیر کل خدمات سلامت صادر می گردد.
 • از پزشکانی که از دانشگاه های خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده اند مدرک آموزش زبان ترکی از آموزشگاه های معتبر مانند (TÖMER) درخواست می گردد.
 • از پزشکانی که برای اولین بار می خواهند در ترکیه در حرفه پزشکی فعالیت نمایند مدرک بلامانع بودن فعالیت پزشکی ایشان در این حرفه که از وزارت بهداشت کشور اصلی پزشک صادر می گردد هم درخواست می گردد.

مجوز کار و شرایط فعالیت پزشکان خارجی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه

برای پزشکان خارجی که از وزارت بهداشت ترکیه موفق به اخذ مجوز کار اولیه شده اند مدارک قید شده در پایین برای مراجعه به وزارت کار و امور اجتماعی جهت اخذ مجوز کار نهایی مورد نیاز می باشد:

 • برای پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های خارج از ترکیه مدرک معادل اخذ شده از شورای عالی آموزش.
 • مدرک قبولی در آزمون زبان ترکی حداقل در سطح B از مئسسه آموزش زبان ترکی (TÖMER) . پزشک خارجی می تواند حداکثر تا یک سال بعد از تاریخ ثبت درخواست مجوز کار خود نزد وزارت کار و امور اجتماعی اینن مدرک را تحویل دهد. ایجاد تاخیر در تحویل این مدرک مسبب ابطال مجوز کار پزشک خواهد شد. (از پزشکان خارجی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند این مدرک درخواست نمی شود)
 • از پزشکانی که برای اولین بار می خواهند در ترکیه در حرفه پزشکی فعالیت نمایند مدرک بلامانع بودن فعالیت پزشکی ایشان در این حرفه که از وزارت بهداشت کشور اصلی پزشک صادر می گردد. هم درخواست می گردد. ( این برگه از پزشکانی که یک سال بعد از فارغ التحصیلی ازدانشگاه های ترکیه مراجعه می نمایند . از پزشکانی که پنج سال قبل از تاریخ مراجعه بصورت مداوم در ترکیه اقامت دارند. از پزشکانی که به دلایلی مانند جنگ و شرایط فوق العاده در ترکیه پناه جو شده اند . درخواست نمی شود.)
 • قرارداد کاری امضاء شده بین پزشک و مرکز درمانی / بیمارستان خصوصی

گروه سفیر با کادری مجرب چه در ایران و چه در ترکیه آماده ارائه خدماتی از قبیل اخذ مجوز اولیه و اخذ مجوز نهایی در کنار شما عزیزان قرار دارد.یاد آوری: مجوز کار در آن واحد مجوز اقامت تبعه خارجی نیز محسوب شده و تبعه خارجی پس از اخذ مجوز کار نیازی به اخذ مجوز اقامت ندارد.

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

اگر قصد اقامت روسیه از طریق کار را دارید، به ویزای کار روسیه احتیاج خواهید داشت. با اخذ ویزای کار روسیه می‌توانید چندین سال بدون نیاز به خروج از روسیه، در این کشور ماندگار شوید. همچنین با داشتن ویزای کار روسیه می‌توانید برای تمامی اعضای خانواده (همسر و فرزند) هم ویزای روسیه بگیرید تا بتوانند از این طریق در روسیه زندگی کنند. بهتر است بدانید ویزای کار روسیه ، مولتی است. به این معنی که به دفعات قابل استفاده است و به راحتی می‌توانید بین ایران و روسیه و دیگر کشورها بدون نیاز به تمدید ویزا یا مراجعه به کنسولگری روسیه در رفت و آمد باشید. اخذ ویزای کار روسیه، دریافت ویزای شینگن اروپا را آسان می‌کند و شما می‌توانید از طریق سفارت کشورهای اروپایی در روسیه، بدون سختگیری‌های معمول، ویزای اروپا را دریافت نمایید.

کار در روسیه

کشور روسیه به دلیل داشتن شرایط خوب اقتصادی، کشاورزی و همچنین پهناور بودن و وسعت بزرگ این کشور، افراد زیادی را برای مهاجرت به سمت خود می‌کشاند. ویزای کاری این کشور به اشخاص متقاضی که واجد شرایط باشد داده می‌شود و با استفاده از این نوع ویزا می‌‌توانند در اولین گام در این کشور اقامت داشته باشند و سپس برای تابعیت این کشور اقدام نمایند.

متقاضیان کار در این کشور باید در نظر داشته باشند که ممکن است در هر زمان شرایط صدور ویزای کار این کشور متفاوت باشد و بازار کار در این کشور و کمبود نیروهای موجود در آن می‌تواند موجب سهولت دریافت این ویزا برای شهروندان خارجی شود. البته برخی از مشاغل در این کشور نیاز به دریافت ویزای کاری نخواهند داشت، این مشاغل شامل دیپلمات‌‌های خارجی، خبرنگاران و همچنین اساتید مدعو دانشگاه های روسیه، افرادی که قبلا مجوز اقامت در این کشور را دریافت کرده‌‌اند، افرادی که به صورت موقت در شرکت خارجی کار می‌کنند، کارکنان کنسول خارجی در این کشور، کارمندان خصوصی داخلی، تکنسین های تعمیر و نگهداری، دانشجویانی که با ویزای تحصیلی روسیه اقدام به مهاجرت کرده‌‌اند، می‌باشند.

همچنین متقاضیان کار در روسیه باید توجه کنند که ویزای کاری این کشور بر اساس داشتن یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کافرما در این کشور صادر می‌گردد. این موضوع نشان می‌‌دهد که اولویت کشور روسیه برای کار بر اصل تامین نیروی کار داخلی می‌‌باشد. باید در نظر داشت که قوانین کار در این کشور همانند کشورهای انگلیسی زبان یا کشورهای که رهبری اقتصاد در اروپا را برعهده دارند، نمی‌باشد. ضمن اینکه دانش زبان روسی نیز کمک شایانی به افراد در خصوص کار در این کشور خواهد کرد. اما نکاتی که یک کارفرما در خصوص کار برای یک تبعه خارجی در این کشور بایستی در نظر بگیرد به شرح زیر می‌باشد:

 • کارفرما جهت دریافت جای خالی در مرکز اشتغال یا گرفتن سهمیه در وزارت کار و اشتغال باید اقدام کند.
 • مجوز اشتغال نیروی کار خارجی را اخذ نماید.
 • درخواست اجازه کار داشته باشد.
 • اسناد لازم برای دعوت به کار را ارسال نماید.

زمانی که یک شخص از سوی شرکتی در این کشور دعوت‌نامه دریافت می‌‌کند می‌بایست اسنادی را برای شرکت صادر نماید که این اسناد عبارتند از:

 • گواهی پزشکی و سلامت فرد برای اقامت
 • اخذ اجازه استخدام برای کارگران خارجی
 • دعوت نمودن افراد برای اخذ ویزا که از ناحیه سفارتخانه و یا اداره پلیس مهاجرت محلی این کشور داده می‌شود.

میزان نرخ بیکاری در این کشور در 2 سال اخیر بدین صورت می‌باشد:

سال میزان نرخ بیکاری
Apr 2019 4.7%
Jul 2019 4.5%
Oct 2019 4.6%
Jan 2020 4.7%

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

انواع ویزای کار روسیه

ویزای کاری کشور روسیه در چند نوع مختلف وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

نوع ویزا مدت اعتبار شرح
ویزای تک ورودی 90 روز  این نوع ویزا بر طبق دعوت نامه کاری صادر شده از جانب سفارت این کشور ارائه خواهد شد و بر اساس مجوز کار اجازه آن داده خواهد شد.
ویزای بلند مدت بلند مدت به میزان 3 سال نوعی دیگر از ویزای کاری کشور که از سال 2010 برای اشخاص متخصص که دارای در آمدی بالای 2000000 RUB (روبل روسیه) برای هر سال صادر خواهد شد.
ویزای ورود مجدد بیشتر از 1 سال این نوع ویزا بر اساس ویزای تک ورودی از ناحیه دفتر محلی پلیس مهاجرت این کشور صادر خواهد شد.

 مراحل اخذ ویزای کار روسیه

افرادی که تابعیت خارجی دارند برای دریافت ویزای کاری روسیه ملزم به گذراندن چند مرحله هستند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌شود. برای تمدید ویزای کاری این کشور و یا اخذ ویزای کاری جدید و همه منظوره دیگر به خروج از کشور نیاز نخواهد بود و شخص متقاضی برای اخذ این نوع از ویزا می‌تواند به وسیله پلیس مهاجرت محلی اقدام کند که در این صورت متقاضی ملزم به ارائه مجوز کاری دارای اعتبار خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای کاری روسیه عبارتند از:

 • مدرکی که نشان دهنده نیاز به کارگر خارجی است به اداره دولتی که در مرکز مبادلات کاری مسکو ارسال خواهد شد.
 •  مدرک اعلام نیاز به نیروی خارجی توسط اداره محلی پلیس مهاجرت اعتباردهی شود.
 •  مجوز برای ورود نیروی خارجی به اداره پلیس مهاجرت این کشور ارائه گردد.
 •  مجوز کار به اداره پلیس مهاجرت ارائه شود.
 • به همراه داشتن ویزای کاری این کشور در راستای دعوت به کشور خارجی الزامی است.
 • گرفتن ویزای تک ورودی در سفارت خانه کشور روسیه که برای مدت 90 روز معتبر می باشد.

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

بهترین شهرهای روسیه برای کار 2021

براساس گزارشات به دست آمده بهترین شهر‌های روسیه برای کار به شرح زیر می‌باشند:

اسم شهر حیطه کاری
مسکو آموزش زبان، فنی، خدمات دیپلماتیک و مدیریت مالی
سنت پترزبورگ رشته های پزشکی و تحقیقاتی، منابع دارویی، تدریس، مدیریت فروش خدمات حقوقی و آموزشی
سوچی صنعت گردشگری و مدیریت توریسم
یکاترینبورگ آشپزی و کافی شاپ
کراسنودار کشاورزی و صنایع غذایی
تیومن احداث رستوران مانند مک دونالد

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار روسیه

افراد متقاضی باید مدارک زیر را برای اخذ ویزای کاری به سفارت این کشور ارائه دهند:

 • داشتن پاسپورت
 • تکمیل برگه درخواست ویزای کار
 • ارائه دو قطعه عکس
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی که به زبان روسی باشد
 • ارائه مدارکی از سابقه کاری ترجیحاً همراه با بیمه
 • ارائه گواهی از عدم سوء پیشینه
 • ارائه برگه‌ای که نشان دهنده اجاره مکانی برای اقامت باشد.

 

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

کشور ترکیه به دلیل روابط دیپلماتیک مناسب با دیگر کشورهای اروپایی در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته و روبه رشد می‌باشد. رونق اقتصادی و رشد مناسبات اقتصادی این کشور اروپایی آسیایی چنان در حال پیشرفت است که پس از کشور چین در رده دوم رشد اقتصادی قرار گرفته است. در حال حاضر دولت ترکیه به منظور ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور، برای جذب مهاجران شغلی و حرفه‌ای سرمایه گذاری کلانی انجام می‌دهد.

از این رو کشور ترکیه به دلیل وجود فرصت‌های شغلی فراوان و نیاز به کارگران ماهر و متخصص حرفه‌ای به عنوان یک گزینه مناسب برای متقاضیان ایرانی به شمار می‌آید. پایین بودن هزینه‌های زندگی و پایین بودن هزینه محل اقامت و همچنین نزدیکی به ایران باعث شده است تا هر ساله متقاضیان متخصص و حرفه‌ای برای اشتغال و کار به این کشور سفر کنند. عدم نیاز به اخذ ویزا برای متقاضیان ایرانی از مهم ترین دلایل متقاضیان ایرانی برای کار و اشتغال در این کشور محسوب می‌شود.

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه

چنانچه متقاضی کار در ترکیه هستید در ابتدا باید مجوز کار این کشور را دریافت کنید. برای اخذ مجوز کار باید مدارک خود را به سفارت ترکیه در کشور خود ارائه دهید. برای استخدام متقاضی کارفرمای ترکیه‌ای باید مدارک وی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه دهد. در صورت تایید مدارک متقاضی توسط وزارت خانه و کارفرما، متقاضی باید در ترکیه حضور داشته باشد و ویزای کاری و مجوز دریافت پاسپورت خود را تائید نماید. در مدت زمانی که متقاضی در این کشور حضور دارد، می‌بایست در مدت یک ماه پس از ورود خود به ترکیه درخواست اخذ ویزای کاری ترکیه را ارائه دهد. بدین ترتیب درخواست متقاضی برای کارفرما ارسال می‌شود و متقاضی در صورتی می تواند کار خود را در ترکیه شروع کند که دارای ویزای کار ترکیه و مجوز اقامت ترکیه باشد. ناگفته نماند که از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای کار ترکیه آشنایی با زبان ترکی می‌باشد.

مراحل اخذ ویزای کاری ترکیه

بنابر قانون 4817 ترکیه، متقاضی جهت دریافت ویزای کاری ترکیه، باید مدارک موردنیاز را به وزارت کار و امور اجتماعی این کشور ارسال نماید. در نظر داشته باشید که برای انجام مراحل دریافت ویزای کاری ترکیه به سه ماه زمان نیاز خواهد بود.

 • ارسال مدارک لازم به صورت آنلاین برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال گردد.
 • ارسال درخواست اخذ ویزای کار ترکیه برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال گردد.
 •  نتیجه درخواست به صورت آنلاین از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه به متقاضی اعلام می‌گردد.
 •  مهلت ۳۰ روزه برای ارائه درخواست مجوز اقامت ترکیه برای متقاضی در نظر گرفته می‌شود.

مزایای اخذ ویزای کاری ترکیه

دریافت ویزای کار ترکیه برای متقاضی مزیت‌های فراوانی را در پی دارد، در این بخش به شرح چند مورد از مزایای اخذ اقامت ترکیه می‌پردازیم:

 • دریافت مجوز اقامت دائم برای زندگی و کار در ترکیه
 • برخورداری از بیمه درمانی ترکیه
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه‌های درمانی و پزشکی در ترکیه
 • امکان بهره‌مندی از حق و حقوق شهروندی پس از 4 سال اقامت و کار و زندگی در ترکیه
 • امکان برخورداری از سوابق کاری حرفه‌ای بین‌المللی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ مجوز کار ترکیه

پس از دریافت ویزای کاری ترکیه، متقاضی می‌تواند جهت اخذ مجوز کار این کشور نیز درخواست دهد. در ابتدا برای متقاضی مجوز کار یک ساله صادر خواهد شد. چنانچه متقاضی قصد تمدید امجوز کار خود را داشته باشد، می تواند آن را برای 2 سال دیگر تمدید کرده و پس از 2 سال کار و اشتغال در ترکیه در صورتی که واجد شرایط باشد، می‌تواند این مجوز کار را برای 3 سال دیگر نیز تمدید کند. بدین ترتیب اگر متقاضی به مدت 8 سال در این کشور به کار و اشتغال مشغول باشد و در طی این مدت در این کشور ترکیه اقامت و زندگی کرده باشد، می‌تواند برای اخذ مجوز دائم کار ترکیه اقدام نماید. بدین منظور متقاضی باید تمامی مدارک موردنیاز را به دفتر وزارت کار و امور اجتماعی ارائه دهد. نکته مهمی که در تمدید ویزای کاری ترکیه باید به آن توجه کرد این است که متقاضی باید 45 روز قبل از پایان مهلت اعتبار ویزای کاری خود، درخواست تمدید این ویزا را برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال نماید.

افرادی می‌‌توانند نسبت به دریافت مجوز کار ترکیه اقدام نمایند که از یک شرکت در ترکیه دعوت نامه و یا پیشنهاد کاری داشته باشند. همچنین متقاضیانی که دارای کارت اقامت معتبر می‌باشند، مانند متقاضیانی که مجوز اقامت توریستی ترکیه را دارند و یا برای شرکت در مسابقه‌های ورزشی و یا رویدادهای هنری وارد ترکیه می‌شوند، نیز می‌توانند مجوز کار ترکیه را دریافت نمایند. البته متقاضی صرفاً با اخذ ویزای توریستی نمی‌تواند در ترکیه مشغول به کار شود و حتماً باید مجوز کار این کشور را دریافت کند.

مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز کار ترکیه

برای اخذ مجوز کار ترکیه متقاضی باید تمامی مدارک موردنیاز را به دفتر کار و امور اجتماعی کشور ترکیه ارائه دهد. این مدارک شامل موارد زیر می‌باشند:

 • فرم تکمیل شده درخواست کار
 • ارائه دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای ترکیه ای
 • ارائه مجوز اقامت در ترکیه
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تائید مدارک متقاضی از طرف شرکت ترکیه‌ای
 • ارائه دفترچه اقامت در ترکیه
 • ارائه کد ملی ترکیه مخصوص اتباع خارجی
 • مدرک تحصیلی متقاضی
 • ایمیل و کد رمز دولتی کارفرمای ترکیه ای
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

همچنین متقاضی به منظور اخذ ویزای کاری ترکیه باید مدارک موردنیاز زیر را به سفارت ترکیه در کشور محل زندگی خود تحویل دهد:

 • ارائه اصل پاسپورت
 • ارائه اصل مجوز صادر شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های صدور ویزای کاری ترکیه
 • ارائه 4 قطعه عکس
 • ارائه کپی صفحات پاسپورت

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

انواع ویزاهای کاری ترکیه

ویزای کاری ترکیه در چند نوع می‌باشد که متقاضی برای اخذ مجوز کاری این کشور به آن نیاز دارد. از مهم‌ترین ویزاهای کاری ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای کار دائم ترکیه

آن دسته از متقاضیانی که دارای مجوز اقامت دائم ترکیه می‌باشند و در حدود 8 سال در این کشور کار و زندگی و اقامت داشته‌اند، می‌توانند با اخذ این ویزا در این کشور به کار و اشتغال بپردازند.

ویزای کار موقت یک ساله ترکیه

با انعقاد قرارداد بین متقاضی و کارفرمای ترکیه‌ای، امکان اخذ ویزای کار موقت یک ساله برای متقاضی وجود خواهد داشت.

ویزای کاری موقت ویژه ترکیه

هنرمندان و ورزشکاران و افرادی که به دلایل انجام کار هنری و یا شرکت در مسابقه های ورزشی نیاز به حضور در کشور ترکیه دارند، می‌توانند با اخذ این ویزا وارد کشور ترکیه شوند.

ویزای کاری کارت فیروزه‌ای ترکیه

این نوع ویزا برای متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دکترا و فوق لیسانس و سوابق کاری حرفه ای درخشان می باشند، صادر می‌گردد. آن‌ها می‌توانند با اخذ این ویزا مجوز اقامت 3 ساله ترکیه را دریافت نمایند. چنانچه کار و اشتغال متقاضی سبب رونق و پویایی اقتصاد ترکیه شود و اثرات مثبتی برای اقتصاد این کشور به همراه داشته باشد، متقاضی می‌تواند مجوز اقامت 3 ساله خود را به مجوز اقامت دائم ترکیه تبدیل نماید.

ویزای کاری ویژه ترکیه

این نوع ویزا برای متقاضیانی که دارای تحصیلات در سطح عالی هستند و یا متقاضیانی که در صنایع و حوزه‌های علم و فناوری ترکیه سرمایه گذاری کرده‌اند صادر می‌‌گردد. همچنین متقاضیانی که دارای نسل و اجداد ترک هستند و متقاضیانی که دارای تابعیت و شهروندی اتحادیه اروپا می‌باشند و یا پناهندگانی که کارت اقامت اولیه ترکیه را دریافت کرده‌اند و یا افرادی که با شهروند و تبعه ترکیه ازدواج کرده‌اند، می‌توانند این نوع از ویزای کاری را دریافت نمایند.

ویزای کاری مستقل ترکیه

اخذ این نوع ویزا برای متقاضیانی که در حدود 5 سال در کشور ترکیه اقامت دارند و می‌خواهند کسب و کار جدیدی در این کشور شروع نمایند، امکانپذیر می‌باشد. با اخذ این ویزا می‌توانند کار و اشتغال جدیدی را در این کشور آغاز نمایند.

ویزای کاری پیشنهاد کارJob Offer

در صورتی که متقاضی قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارد باید دارای پیشنهاد کاری Job Offer از طرف کارفرمای ترکیه‌ای باشد. کارفرما در صورت موافقت با استخدام متقاضی با وی قرارداد منعقد می‌کند، در این صورت متقاضی باید با مراجعه به اداره کار این کشور مجوز کار در ترکیه را دریافت نماید.

ویزای کاری نامحدود ترکیه

 با روش‌های تمدید ویزاهای کاری متقاضی می‌تواند تا چندین سال در این کشور مشغول کار و اشتغال باشد. در صورتی که متقاضی با تمدید چندین باره ویزای کاری خود در حدود 8 سال در کشور ترکیه زندگی و کار و اقامت کرده باشد و به زبان ترکی تسلط خوبی داشته باشد، می تواند نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نماید. همچنین متقاضی با دریافت مجوز اقامت دائم می‌تواند ویزای کار نامحدود ترکیه را دریافت کند. بنابراین متقاضی با اخذ این نوع ویزا نیاز به تمدید آن نخواهد داشت و به طور نامحدود می‌تواند کشور ترکیه را ترک و یا به آن برگردد.

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

هزینه اخذ ویزاهای کاری ترکیه

جهت اخذ ویزاهای کاری ترکیه متقاضی باید هزینه صدور این ویزاها را پرداخت نماید. در نظر داشته باشید که برای صدور کارت اقامت ویزاهای مختلف در حدود 72 لیر ترکیه نیاز خواهد بود. هزینه درخواست ویزاهای کاری ترکیه به شرح یز می‌باشد:

 • ویزای کاری دائم ترکیه: ۶۱۵.۷۰ لیر ترکیه
 • ویزای کاری موقت یک ساله ترکیه: ۶۱۵.۲۰ لیر ترکیه
 • ویزای کاری مستقل ترکیه: ۶۱۵۲.۷۰ لیر ترکیه

حقوق دریافتی با اخذ ویزای کار در ترکیه

میزان حقوق و دستمزد پرداختی به متقاضیانی که با اخذ ویزای کاری در کشور ترکیه مشغول کار و فعالیت هستند، براساس مدرک تحصیلی و سوابق کاری و نوع کار متفاوت خواهد بود. متوسط حقوق دریافتی متقاضیان از 15.000 دلار تا 100.000 دلار در کشور ترکیه متغیر می‌باشد؛

 •  حقوق دریافتی یک حسابدار در ترکیه که مشغول کار می‌باشد، در حدود 75.000 دلار است.
 • حقوق و دستمزد یک مدیر اجرایی در این کشور در حدود 100.000 دلار است.

بر اساس آمارهای موجود، بالاترین حقوق دریافتی متعلق به قشر پزشک در ترکیه می‌باشد؛ به عنوان مثال یک جراح مغز و اعصاب در این کشور ماهانه در حدود 77.7000 لیر ترکیه درآمد دارد. پس از پزشکان، مدیران اجرایی و مدیران مالی بالاترین حقوق را دریافت می‌کنند.

مشاغل موردنیاز ترکیه

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم کشور ترکیه با داشتن بازار فعال و پویا برای متقاضیان کار و اشتغال در این کشور و قرار گرفتن در میان دو قاره مهم آسیا و اروپا به یک بازار کسب و کار و سرمایه گذاری رو به رشد تبدیل شده است. از این رو کمبود نیروی متخصص و ماهر حرفه‌ای در ترکیه سبب جذب نیروی کار جوان خارجی برای کار و اشتغال به این کشور شده است. فرصت‌های شغلی زیر از جمله مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه محسوب می‌شوند:

فناوری اطلاعات، صنایع خودروسازی، محیط زیست، صنایع مواد شیمیایی، شرکت های پتروشیمی، نساجی، ساخت و ساز و ساختمان، خدمات مشاوره مالی، شرکت خدمات نظافتی، شرکت تعمیرات وسایل، مسئول رزرواسیون هتل و آپارتمان ها، شرکت های خدماتی تهیه غذای صنایع حمل و نقل هوایی و کشاورزی، مدیریت زنجیره فروش، راهنمای تور جهانگردی، گارسون و مهماندار، نقاش و کاشی کار ساختمان، بیمه، آرایشگری، جوشکاری و نجار.

کاریابی در ترکیه

شرایط کاریابی در ترکیه

متقاضیان کار در ترکیه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ متقاضیان ماهر و حرفه‌‌ای و متقاضیان ساده و بدون مهارت. متقاضیان حرفه‌ای که از تحصیلات دانشگاهی و سوابق کاری درخشان برخوردار می باشند، به منظور یافتن کار در ترکیه می‌توانند از طریق سایت و موسسات کاریابی در ترکیه اقدام نمایند. متقاضیان بدون مهارت و مدرک تحصیلی و سوابق کاری نیز می‌‌توانند به کارگری در رستوران‌ها و تولیدی‌ها و کارواش های ترکیه مشغول شوند.

اما برای هر دو نوع این کارها متقاضیان باید با زبان ترکی آشنایی داشته باشند، چرا که مردم کشور ترکیه تسلط چندانی به زبان انگلیسی ندارند و قاعدتاً متقاضیان برای کار و ایجاد ارتباط با مردم این کشور باید به زبان ترکی مسلط باشند. آن دسته از متقاضیانی که تحصیلات و سوابق کاری مطلوبی دارند و می‌خواهند کار مناسب و مرتبط با مهارت و حوزه کاری و تحصیلات خود را داشته باشند، می‌توانند از طریق سایت‌ها و موسسات کاریابی ترکیه کار موردنظر خود را پیدا نمایند. از معتبرترین و شناخته شده‌ترین موسسات کاریابی ترکیه می‌‌توان به  موسسه‌های زیر اشاره کرد:

 • موسسه کاریابی Kariyer
 • موسسه کاریابیEleman
 • موسسه کاریابی Elemanonline
 • موسسه کاریابی Xing
 • موسسه کاریابی Secretcv
 • موسسه کاریابی Iskur
 • موسسه کاریابی Yenibiris
آیا می‌توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا را دریافت کرد؟

آیا می‌توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا را دریافت کرد؟

مهاجران کانادایی که برای دستیابی به کار مناسب به این کشور مهاجرت کرده‌اند با توجه به شرایط مهاجرت و پیشنهاد کار ازسوی کارفرمایان کانادایی می‌توانند ویزای کاری و مجوز دریافت کنند اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که بدون پیشنهاد کار از طرف کارفرما نیز بتوانند مجوز کاری داشته باشند، در ادامه به بیان واضح تر این موضوع می‌پردازیم.

درخواست ویزای کاری کانادا و ایالات متحده آمریکا

برای درخواست ویزای کاری کانادا و آمریکا در ابتدا شما نیاز به یک جاب ‌آفر دارید. در مرحله اول شما به یک شرکتی نیاز دارید که به شما تعهد اسپانسرشیپ و پیشنهاد کاری را ارائه دهد. در مرحله بعدی اگر با شرکت موردنظر به توافق رسیدید، فرم‌ها و مدارک موردنیاز را تکمیل کرده و برای دریافت مجوز کار برای دولت کانادا ارسال کنید.

به طور کلی در این فرآیند دو مرحله ای، شرکت موردنظر ابتدا با ارائه جاب آفر به شهروند کانادایی موافقت نموده و بعد متقاضی برای ویزای کاری کانادا درخواست دهد.

بدون جاب‌ آفر چگونه ویزای کاری کانادا را دریافت کنید

براساس قرارداد NAFTA این موضوع استثنایی را می‌توانید بدون گذراندن دو مرحله نام برده در بالا، در بخش‌های مرزی و ورودی کانادا در خواست دهید. برای اینکه امکان دریافت ویزای کاری کانادا را بدون داشتن جاب آفر از شرکتی داشته باشید، می‌توانید به سرمایه‌گذاری و شروع یک تجارت جدید برای ایجاد کسب و کار شخصی بپردازید.

به عنوان مثال یک تاجر را در نظر بگیرید که قصد شروع یک کسب و کار شخصی را دارد، در این صورت امکان دریافت ویزای کاری کانادا را بدون جاب آفر خواهد داشت. این نوع ویزا در آمریکا تحت عنوان E_2 و در کانادا به چندین نوع مختلف صادر می‌گردد.

 

جاب آفر کانادا

مجوز کار آزاد

اگر به عنوان همسر شخص دارنده مجوزکاری کانادا هستید این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید درخواست مجوز کار آزاد در کانادا را داشته باشید، بنابراین شما برای دریافت این مجوز به پیشنهاد شغلی یک شرکت نیاز ندارید.

به این ترتیب از اینکه همسرتان داری مجوز کاری کانادا است شما به راحتی می‌توانید مجور کار آزاد داشته باشید. ناگفته نماند که این موضوع در حال حاضر در مورد آمریکا صدق نمی‌کند.

توسعه کسب و کار و تجارت

انتقال بین شرکت یا inter-company transfer فرآیندی است که در آن شما چنانچه قصد توسعه کسب و کار از کشور مبدا به کانادا و یا آمریکا را داشته باشید، می‌گویند. در این صورت شما نیاز به جاب آفر رسمی از سوی شرکت کانادایی و یا آمریکایی نخواهید داشت اما امکان درخواست ویزا برای توسعه تجارت و کسب و کار خود می‌توانید داشته باشید. به بیان واضح‌تر می‌توان گفت برای دریافت مجوز کاری شرایطی وجود دارد که نیازی به جاب آفر نمی‌باشد.

اما این موضوع به دلیل اینکه با یکدیگر تفاوت دارند، نیازمند تحقیق و مشاوره تخصصی با موسسات مهاجرتی معتبر می‌باشد.

پروسه مجوز کار موقت کانادا

نیروی کار خارجی در کانادا برای داشتن کار موقت در این کشور، نیازمند دریافت مجوز کار می‌باشد، از آنجا که دریافت این مجوز به چندین هفته و ماه نیاز دارد، روش‌های مختلفی برای تهیه  مجوز کار کانادا وجود دارد که براساس ملیت، عنوان شغلی احتمال دریافت سریع این مجوز برای متقاضیان وجود دارد.

برای اینکه مجوز کار موقت یا همان ویزای کاری کانادا را داشته باشید، کارفرمایان کانادایی به ارائه تائیدیه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا ESDC و یا ارائه شماره اشتغالی نیاز دارند که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی صادر می‌گردد.

بنابراین متقاضیان برای دریافت ویزای کاری کانادا نیازمند ویزای اقامت موقت TRVبرای سفر به کانادا خواهند بود که در ادامه به روند این موضوع می‌پردازیم.

مرحله اول: درخواست کارفرما در صورت نیاز برای ارزیابی تاثیر بازار کار LMIA

برای اینکه کارفرمایان کانادایی بخواهند نیروی کار خارجی را استخدام نمایند باید از سازمان ESDC ; یک گواهی خنثی و یا مثبت LMIA  دریافت کنند. این گواهی توسط ESDC ، درصورتی که هیچ شهروند کانادایی و یا فرد  دارای اقامت کانادا برای این عنوان شغلی در دسترس نباشد صادر می‌گردد.

به عنوان مثال چنانچه کارفرمای کانادایی بخواهد نیروی کاری را در استان کبک استخدام کند، فرد استخدام شونده باید گواهی CAQ برای کار موقت در کبک را دریافت کند. درخواست این گواهی باید همزمان با ارسال LMIA به سازمان ESDC، به سازمان مهاجرتی کبک ارسال شود.

سازمان‌های ESDC و MIFI  در زمینه بازار کار برای کارفرمایان این امکان را فراهم کرده‌اند تا بتوانند بدون تلاش برای استخدام نیرو، نیروی کار واجد شرایط را با عنوان‌های شغلی در کبک را تطبیق دهند.

در برخی موارد متقاضیان کار خارجی می‌توانند بدون داشتن گواهی LMIA مجوز کاری کانادا را دریافت نمایند، به این نوع از مجوزهای کار کانادا معاف از work permit نیز گفته می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • وجود قراردادهای بین‌المللی نظیر توافق تجارت آژاد آمریکای شمالی، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاریو توافقنامه جامع برای مشارکت بین اقیانوس آرام
 • در صورت فواید اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای کانادایی‌ها
 • درصورت داشتن توافق بین کانادا و استان‌ها و مناطق این کشور با دیگر کشورها
 • دادن اجازه به دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در این کشور به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های دانشگاهی
 • دادن اجازه کاز به همسر فرد دارنده مجوز کار و یا تحصیل در کانادا
 • دادن اجازه برای انجام امور خیریه
 • حمایت متقاضی از خودش در طرح دعوی پناهندگی
 • برخی از مهاجران مقیم دائم کانادا
 • برخی از افراد و نیروی کار مهاجر وابسته به آن‌ها در کشور کانادا که دارای مجوزهای کاری خاصی از طرف کارفرمای خود هستند ممکن است در معرض سوءاستفاده قرار بگیرند.

مرحله دوم: پیشنهاد کار موقت از سوی کارفرما تمدید می‌شود

کارفرمای کانادایی بعد از صدور یک گواهی LMIA مثبت یا خنثی، می‌بایست یک کپی ار نامه تائید LMIA را ضمیمه، نامه جاب آفر کرده و به نیروی کار خارجی ارسال کند تا از این راه متقاضی بتواند برای مجوز کاری کانادا در خواست بدهد.

مرحله سوم: درخواست نیروی کار خارجی برای مجوز کار

شما زمانی می‌توانید به عنوان نیروی کار خارجی درخواست مجوز کاری موقت را به سازمان IRCC ارسال نمایید که نامه تائیدیه LMIA و نامه جاب آفر (و گواهی CAQ در صورت وجود) را داشته باشید. لازم به ذکر است؛ در برخی موارد ممکن است  دریافت ویزای کاری کانادا برای سفر به این کشور الزامی باشد که در این صورت فرد متقاضی نیاز به ارسال درخواست مجوز موقت کار به دفتر ویزای کانادا را خواهد داشت.

مرحله چهارم: صدور مجوز کار کانادا

آژانس خدمات مرزی کانادا مسئول صدور مجوز کار موقت در این کشور را بر عهده دارد و در حین ورود نیروی کار خارجی به کشور کانادا به وی ارائه می‌شود. اعتبار این مجوز ممکن است براساس تشخیص افسر مهاجرت از چند روز تا چند سال متغییر باشد. مجوزهای کاری کانادا مختص کارفرماها هستند که اگر اینگونه نباشد به آن‌ها مجوز کار بسته نیز گفته می‌شود که برای مشاغل خاصی تعلق می‌گیرند، بر این اساس یک نیروی کار خارجی با داشتن مجوز کار خود تنها می‌تواند برای یک کارفرمای مشخصی کار کند.

چنانچه متقاضی کار در کانادا شغل متفاوتی را پیدا کند و در صورت نداشتن اقامت دائم این کشور، باید قبل از تغییر دادن شغل و کارفرمای خود برای یک مجوز کار جدید درخواست نماید. در نظر داشته باشید که آن دسته از متقاضیان خارجی که قصد دارند برای مدت محدودی در کانادا کار پیدا کنند، مجوز موقت کاری برای آن‌ها تعلق می‌گیرد ولی اگر بخواهند برای کار و زندگی به طور دائم در کانادا اقامت داشته باشند باید یه طور کامل مراحل دریافت اقامت دائم کانادا را طی کنند.

مجوز موقت کار در کانادا مهم‌ترین قدم برای دریافت دائم این کشور به شمار می‌رود، هنگامی‌که متقاضی با استفاده از ویزای کاری و مجوز موقت کار در کانادا ساکن است، ممکن است براساس برنامه‌های کلاس تجربه کانادایی CEC، از طریق طرح اسکیل ورکر و یا برنامه نامزد استانی برای دریافت اقامت دائم کانادا واجد شرایط محسوب شود.

اخذ جاب آفر کانادا

حقایقی که باید در مورد پایه کار در کانادا بدانید:

 • در اغلب موارد مسئولان مهاجرت زمانی با مجوز کاری متقاضی موافقت می‌کنند که یک نامه LMIA صادر شده از طرف سازمان ESDC  مورد حمایت قرار گیرد.تا از این طریق ثابت شود که شغل موردنظر فرد تاثیر زیان باری بر نیروی کار کانادایی نمی‌گذارد.
 •  شغل داده شده به نیروی کار خارجی باید یک نوع رقابت با شهروندان کانادایی به عنوان فعالیت یا دستمزد و یا کمیسیون و… در بازار کار کانادا محسوب شود.
 • در برخی موارد یک جاب ‌آفر کارفرمای کانادایی به مجوز و ویزای کاری در کانادا نیاز دارد.
 • مجوز کار عموما به صورت موقت صادر می‌شود اما امکان تمدید آن از داخل کشور کانادا برای متقاضیان وجود دارد.
 • قوانین مهاجرت اجازه صدور مجوز کار آزاد را تنها در موقعیت‌های محدود که مختص یک کارفرما نیست را صادر می‌کند.