What is the transfer of a property document in Turkey

انتقال سند ملک در ترکیه چگونه است؟

بازار خرید و فروش املاک و مستغلات ترکیه این روزها بسیار داغ است و طرفداران زیادی از سراسر دنیا خصوصاً ایران دارد، این به دلیل پایین بودن ارزش لیر نسبت به دلار آمریکا و کاهش بودجه موردنیاز سرمایه‌گذاری توسط دولت این کشور می‌باشد. این شرایط امکان خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش 250 هزار دلار در ترکیه را برای متقاضیان فراهم می‌کند و آن‌ها می‌‌‌توانند با خرید ملک در ترکیه از مزایای شهروندی ترکیه و زندگی در این کشور بهره‌مند شوند. اما واقعیت این است که موضوع به این سادگی نیست و خرید ملک در ترکیه شامل جزئیات فراوانی از جمله انتقال سند مالکیت نیز می‌‌‌شود که در ادامه به شرح مفصل آن می‌پردازیم.

 تاپو TAPU چیست؟

در واقع به سند ملک در ترکیه تاپو TAPU گفته می‌شود و اداره تاپو نیز به معنی اداره مسکن در ترکیه می‌باشد. این سندها در اداره مسکن ترکیه به صورت کاملاً رسمی و قانونی ثبت می‌شوند و دارای کد QR هستند که تمامی سوابق پیشین ملک، ویژگی‌ها و موقعیت مکانی در ترکیه را به هنگام اسکن نشان می‌دهد. این نوع از سندهای خانه در ترکیه در دو رنگ آبی و قرمز هستند؛ سندهای آبی محتص زمین‌هایی است که مجوز ساخت ساختمان ندارند و سندهای قرمز رنگ (TAPU) مختص اراضی و خانه‌هایی است که دارای مجوز ساخت در ترکیه هستند. بنابراین، ملک خریداری شده و قانونی در ترکیه دارای سند قرمز رنگ (تاپو) خواهد بود.

تاپو چیست؟

مراحل انتقال سند ملک در ترکیه

در ابتدا، شما باید با کمک وکیل مجرب و رسمی و همراهی صاحب فعلی ملک، درخواست خرید و انتقال مالکیت ملک موردنظر خود در ترکیه را در اداره ثبت اسناد ترکیه، ثبت نمایید. سپس در زمان مقرری که از طریق پیامک به شما و فروشنده اطلاع داده می‌شود، باید در مجل اداره ثبت اسناد حضور پیدا کنید. در این صورت شما باید با به همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید:

 • برگه ارزیابی ملک با نرخ روز شهرداری
 • اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده (اصل پاسپورت و ترجمه رسمی آن)
 • سند تاپو ملک و ارائه اطلاعاتی نظیر آدرس کامل و کدپستی
 • برگه بیمه نامه اجباری حوادث ساختمان
 • 2 قطعه عکس خریدار و 1 قطعه عکس رنگی و جدید فروشنده
 • اصل و یا کپی برابر اصل وکالت نامه به همراه ترجمه
 • حضور مترجم و کارشناس رسمی ملک

در نهایت الباقی وجه ملک از حساب بانکی خریدار به فروشنده انتقال می‌یابد (از طریق سیستم‌های امن پرداخت نظیر تاپوکس و تاپوتاکاس) و بدین ترتیب امور نهایی ملک در اداره ثبت اسناد انجام می شود. توجه به این نکته ضروری است هزینه‌های مختلفی از جمله حق خدمات اداره ثبت اسناد، مالیات ملک، کمیسیون بنگاه و مواردی از این قبیل باید در زمان انتقال مالکیت و سند ملک در ترکیه پرداخت گردد.

 انتقال سند از فروشنده به خریدار جدید در ترکیه به طور معمول بین 3 تا 5 روز کاری زمان می‌برد. توصیه می‌کنیم حتماً در زمان تنظیم قرارداد و پیش از خرید ملک و انتقال سند، یک کپی از سند را مطالبه کرده و به دقت بررسی و مطالعه نمایید. دقت داشته باشید که نشانی، جزئیات طبقه، واحد آپارتمان و مواردی از این قبیل با ملک مورد نظر شما کاملاً مطابقت داشته باشد.

نکته: استعلام بدهی‌های مالیاتی و شهرداری در ترکیه، پایان کار ساختمان، پیش از خرید خانه الزامی است و در کنار آن باید ارزش واقعی ملک را نیز ارزیابی کنید که این امر جزو واجبات پروسه خرید ملک و انتقال سند محسوب می‌شود.

انتقال سند ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

اگر بخواهید سند ملک در ترکیه را داشته باشید در ابتدا باید با شرایط خرید ملک در ترکیه آشنا شوید، در همین زمینه پیشنهاد می‌کنیم به مطلب خرید ملک در ترکیه که به صورت کامل بیان شده است، نگاهی بیاندازید. در این بخش نیز به طور مختصری در خصوص خرید ملک در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

به فرض مثال اگر قصد خرید آپارتمان در استانبول و یا دیگر شهرهای ترکیه را دارید، اول باید ملک مورد نظر خود را دیده و آن را پسند کنید. در صورت آشنا نبودن با قوانین خرید ملک و آپارتمان در ترکیه و پایین بودن مهارت زبان ترکی خود، به یک مترجم رسمی زبان و وکیل در کشور ترکیه نیاز خواهید داشت. از این رو شما باید در آژانس املاک معتبر و رسمی در کشور ترکیه حضور داشته و قولنامه‌ای را بین خود و فروشنده تنظیم کنید. بدین منظور شما باید با کمک وکیل و کارشناس مجرب، تمامی امور پایان کار، دریافت کد مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، پرداخت مالیات، ارزیابی ملک، انتقال سند و الباقی موارد را به طور کامل و صحیح به انجام برسانید.

در زمان تنظیم قولنامه انتقال مبلغی در حدود 10 تا 15 درصد از ارزش ملک، از طریق حساب بانکی و با حضور وکیل به نام فروشنده ملک الزامی است. بخاطر داشته باشید که قولنامه به تنهایی کافی نخواهد بود و باید مرحله نهایی انتقال سند و پرداخت هزینه خانه در دفاتر اسناد رسمی ترکیه انجام شود. به طور معمول آژانس املاک پس از تنظیم قولنامه، به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه کرده و پرونده ملک موردنظر را به جریان می‌اندازد. در نهایت با گذشت چند روز، مدارک انتقال سند ملک در اداره ثبت اسناد آماده شده و زمان حضور خریدار و فروشنده در محل دفتر اسناد رسمی به ایشان اعلام می‌گردد.

چنانچه خریدار ملک در ترکیه هستید باید خود را برای پرداخت چندین هزینه مترجم رسمی اداره تاپو، هزینه های محضری و کمیسیون املاک در کشور ترکیه آماده کنید. برای مثال اگر قصد خرید یک خانه 250 هزار دلاری در ترکیه را دارید، باید بین 5 تا 7 درصد از این مبلغ را برای هزینه‌های جانبی در نظر بگیرید. براساس قوانین جدید ترکیه کمیسیون خرید ملک نوساز بین 3 تا 4 درصد از ارزش ملک محاسبه می‌شود که بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌گردد. ضمن اینکه مالیات ملک، عوارض شهرداری و موارد دیگر مشمول هزینه‌های جداگانه می‌شود.

خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک و انتقال سند از فروشنده به خریدار در ترکیه، داشتن مدارک شناسایی و هویتی نظیر پاسپورت معتبر و شماره مالیاتی الزامی است و شما باید تمام برگه‌های مجوز پایان کار شهرداری و تسویه حساب بدهی‌های مالیاتی را پرداخت کرده باشید. در واقع پرداخت این هزینه‌ها به عهده صاحب اولیه ملک و فروشنده در ترکیه است و شما در این رابطه نقشی ندارید.

موضوع مهمی که وجود دارد این است که متاسفانه در پروسه خرید و فروش خانه در کشور ترکیه بدهی‌های بانکی املاک تسویه نمی‌شود، یعنی ممکن است در صورت نداشتن تجربه و عدم آشنایی کامل با قوانین ترکیه، ملکی را خریداری کنید که دارای بدهی معوقه به بانک می‌باشد، در این صورت تمامی خسارات و ضررهای بانکی بدون دلیل به گردن شما خواهد افتاد.

از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای مواجه نشدن با چنین مشکلات دردسرساز در این کشور، حتماً از یک کارشناس و یا وکیل مجرب و البته مترجم رسمی در پروسه خرید نقدی و یا خرید اقساطی ملک در ترکیه کمک بگیرید. همچنین قبل از خرید آپارتمان در ترکیه، با تعاریف کد مالیاتی ترکیه و روش‌های انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه آشنایی کامل داشته باشید، و از مشاوره کارشناسان مجرب این امر در مجموعه سفیر اپلای بهره‌مند شده و با اطمینان خاطر نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایید.

شهرهای مختلف ترکیه برای خرید ملک

شهرهای مختلف ترکیه برای خرید ملک

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کشور ترکیه را برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری منحصر به فرد کرده است، موقعیت جغرافیایی این کشور میان آب‌های مرمره و اژه، دریای سیاه و دریای مدیترانه می‌باشد. تنگه بُسفُر مرزهای آسیایی و اروپایی را در این کشور شکافته و میانداری استوار میان دو قاره است؛ از این رو، طبیعتی خوش‌نقش و آب‌وهوایی دلچسب و مناظر چشمگیری در این منطقه حکم‌فرماست. بنابراین می‌توان گفت موقعیت جغرافیایی این کشور فضای ایده‌آلی برای تجارت و کسب ‌و کار ایجاد کرده است و شهرهای توریستی این کشور، فرصت‌های بسیاری را برای شهروندان ترکیه رقم زده است. ضمن اینکه ترکیه سال‌هاست رویای پیوستن به اتحادیه اروپا و حوزه شینگن را در سر می‌پروراند؛ در صورت به حقیقت پیوستن این رویا، پاسپورت این کشور از اعتبار بسیار بالایی برخوردار خواهد شد. در این صورت، دارندگان پاسپورت ترکیه بدون محدودیت می‌توانند به ۲۶ کشور حوزه شینگن سفر کنند.

در حال حاضر صنعت ساخت و ساز ترکیه پس از کشور چین، عنوان دومین کشور بزرگ دنیا را در این زمینه به خود اختصاص داده است. طی چند سال گذشته این بخش از صنعت به واسطه افزایش بی‌اندازه تقاضای خرید ملک در ترکیه و هجوم سرمایه‌‎گذاران خارجی به این کشور، رونق فراوانی یافته است. علاوه بر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای دلپذیر مواردی دیگری همچون جذابیت‌های گردشگری، طبیعت بکر، تاریخچه غنی، محصولات با کیفیت بومی، مزایای برتر تحصیلی، شباهت فرهنگی و مذهبی، مهمان‌نوازی، هزینه‌های مناسب زندگی و تحصیل، نزدیکی مسافت، قدرت پاسپورت ترکیه و امکان دریافت اقامت دائم، این کشور را به مقصد ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در بین شهروندان خارجی تبدیل کرده است.

 با توجه به مزایای ذکر‌شده در مورد خرید ملک در ترکیه، موضوعی که می‌تواند به هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب ملک در این کشور بسیار تاثیرگذار و در عین حال چالش‌برانگیز باشد این است که کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری مناسب‌تر خواهد بود. در این صورت داشتن شناخت کافی از شهرهای این کشور می‌تواند تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر کند. از این رو قصد داریم تا در ادامه به بررسی مناسب‌ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری بپردازیم و کار را برای شما راحت‌تر کنیم، پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

شهرهای مختلف ترکیه برای خرید ملک

مرز آسیا و اروپا در استانبول

همانطور که می‌دانید استانبول، قلب تپنده ترکیه و بزرگترین شهر این کشور محسوب می‌شود که توجه سرمایه‌گذاران و تاجران خارجی را به سمت خود جلب کرده است. از آنجا که این شهر توریستی میزبان برندهای مطرح دنیا در صنعت پوشاک، لوازم خانگی و … است؛ اولویت اول بازرگانان برای سفر، خرید ملک و سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. از طرفی، بسیاری از دانشگاه‌های مشهور و معتبر کشور ترکیه در استانبول قرار گرفته‌اند. در این شهر محله‌های متعددی وجود دارد و مانند پایتخت کشورمان قیمت ملک در این محله‌ها بسیار متفاوت می‌باشد.

به‌طور کلی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر استانبول 800 لیر معادل 127 یورو می‌باشد. در حالی‌‌که نرخ آپارتمان‌های خارج از شهر به 404 لیر یا 127 یورو تقلیل می‌یابد. با وجود بالاتر بودن قیمت‌ها در این شهر، اغلب متقاضیان خرید ملک در ترکیه ترجیح می‌دهند در قسمت اروپایی استانبول اقامت داشته و از آب‌وهوای مدیترانه‌ایِ این قسمت از شهر بهره‌مند شوند. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در زمینه قیمت‌ها می‌توانید به سایت‌های معتبر فروش ملک در ترکیه مراجعه فرمایید.

خرید ملک در استانبول

آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه از بهترین شهرها برای تحصیل و کار محسوب می‌شود. با خرید ملک و اقامت آسان در ترکیه می‌توانید به دیگر اهداف سفر به ترکیه نیز دست یابید. به دلیل وجود امکانات رفاهی، آب‌وهوا و موقعیت این شهر، خرید ملک در آنکارا یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. شهر آنکارا برخلاف استانبول، آنتالیا و دیگر شهرهای توریستی ترکیه گردشگر زیادی ندارد و ازدحام در این شهر کمتر می‌باشد. بنابراین این شهر به لحاظ سطح فرهنگی و زندگی بهترین شهر ترکیه برشمرده می‌شود.

به‌طور کلی میتوان گفت، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر آنکارا 4.368.06 لیر ترکیه معادل 693 یورو است. در حالی که این قیمت در حومه شهر به 2.644.53 لیر معادل 419.53 یورو کاهش می‌یابد. گران‌ترین منطقه آنکارا که چانکایا Cankaya است می‌توان با هزینه 2700 لیر صاحب خانه شد. در این منطقه از شهر اغلب مجتمع‌های مسکونی لوکس با امکانات ویژه واقع شده‌اند.

خرید ملک در آنکارا

آنتالیا

شهر آنتالیای ترکیه یکی از پرترددترین فرودگاه‌ها را در این کشور دارد. سالانه هزاران گردشگر به دلیل سواحل خوش‌منظر و آب‌وهوایی دلپذیر روانه آنتالیا می‌شوند. بسیاری از این گردشگران مدهوش طبیعت کم‌نظیر آنتالیا می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با سرمایه‌گذاری در این شهر از طریق خرید ملک، دسترسی خود را به این همه زیبایی آسان کنند. طی ده سال اخیر تنوع بالایی در املاک و خانه‌ها در آنتالیا در قالب سوئیت، آپارتمان و ویلا نمایان شده و تغییرات اساسی در بازار املاک این کشور ایجاد کرده است.

 برای خرید آپارتمان در مرکز شهر آنتالیا به طور میانگین باید برای هر مترمربع 535.38 یورو (3.375.00 لیر) در نظر گرفت و برای آپارتمان‌های واقع در حومه شهر 360.04 یورو (2.269.70 لیر) برآورد شده است. به‌طور کلی، قیمت ملک در آنتالیا از حدود 30 هزار یورو شروع می‌شود و دارای توانایی بالقوه و قابل‌توجهی برای سودآوری از سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌باشد. به دلیل قدرت آنتالیا در جذب گردشگر و درآمد بالا از صنعت گردشگری، سرمایه‌گذاران در املاک را شیفته خرید ملک برای اجازه دادن و کسب درآمد کرده است. همچنین ترک‌های ساکن در آنتالیا نیز با خرید خانه دوم و اجاره آن به گردشگران درآمد کسب می‌کنند.

خرید ملک در شهر بودروم ترکیه

بودروم

سواحل زیبای بوردوم که میزبان موج‌های سراسیمه اژه هستند نیز، به مانند آنتالیا نگاه خیره طبیعت‌دوستان را به سوی خود معطوف کرده است. بوردوم یکی از شهرهای پرازدحام ترکیه می‌‌‌‌باشد و برای سرمایه‌گذاری پتانسیل قابل توجهی دارد. می‌توان گفت در این شبه‌جزیره سبز، ویلاها و آپارتمان‌های لوکسی روییده‌اند و زیبایی معماری مدرن را به نمایش گذاشته‌اند.

 مرکز شهر بوردوم آمیزه‌ای متناسب از معماری سنتی و معاصر است؛ این منطقه که یالکاواک نام دارد، میزبان کافه‌ها و رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید مدرن و مراکز تفریحی است و یکی از محله‌های شلوغ شهر به شمار می‌آید. در همسایگی این محله، محله‌ دیگری که به گوموشلوک مشهور است توانسته بافت سنتی خود را حفظ کند و دستچینی از رستوران‌های دریایی را میزبانی نماید. محله مدرن شهر بوردوم تاربوکو نام دارد و به ویلاهای خاصش شناخته شده است، میانگین قیمت ملک در این شهر ساحلی 500.000 یورو اعلام شده است.

خرید ملک در شهر ازمیر ترکیه

ازمیر

ازمیر شهری تجاری، صنعتی و بندری در ترکیه است که شهرهای کوچک بسیاری در همسایگی خود دارد. همه ساله گردشگران زیادی به دلیل قیمت‌های به ‌نسبت پایین‌تر در هتل‌ها و اقامتگاه‌های این شهر، وارد ازمیر می‌شوند. از ویژگی‌های منحصر به فرد ازمیر وجود ایستگاه‌های متعدد مترو در تمام نقاط این شهر است. بنابر آخرین آمار رسمی اعلام شده، هزینه زندگی در ازمیر ترکیه 12 درصد از تهران و 19 درصد از شهر استانبول کمتر می‌باشد اما این مورد شامل حال قیمت املاک نمی‌شود. بسته به موقعیت مکانی و امکانات آپارتمان‌ها در ازمیر قیمت‌ها متفاوت است و هر واحد آپارتمان در حومه شهر ازمیر به‌طور میانگین متری 547 یورو و در مرکز شهر 914 یورو گزارش شده است.

خرید ملک در آنالیا ترکیه

آلانیا

آلانیا یکی دیگر از شهرهایی است که میان گردشگران ترکیه شهرت دارد و در حومه آنتالیا واقع شده است. دلیل این شهرت چشم‌اندازهای وسیع و زیبایی‌ست که اطراف شهر را در برگرفته است. علاوه ‌بر طبیعت و آب‌وهوای مطبوع آلانیا، رستوران‌های متعدد این شهر که با غذای دریایی و مدیترانه‌ای از مهمانان پذیرایی می‌کنند، نیز میان گردشگران طنین انداخته است. در طول تاریخ شهر آلانیا با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی خود، مورد توجه توریست‌ها از جمله یونانیان، رومیان و عثمانیان بوده است.

امروزه بسیاری از توریست‌ها علاوه‌بر گذراندن تعطیلات در این شهر آفتابی و زیبا، اقدام به خرید ملک در آلانیا می‌کنند. جالب است که بدانید، تقریباً 10 درصد از اقتصاد این شهر از راه گردشگری و 30 درصد از خرید خارجی املاک در ترکیه تامین می شود! به ‌طور میانگین هر متر مربع آپارتمان در داخل شهر آلانیا 4.000 لیر معادل 633 یورو می‌‌باشد، در حالی‌که این نرخ برای آپارتمان‌های حومه شهر برای هر مترمربع 3.000 لیر یا 533 یورو برآورد شده است.

آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

یکی از روش‌های حفظ ارزش پول در شرایط اقتصادی فعلی، سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر می‌باشد. ترکیه به دلیل همسایگی و نزدیکی مسافت به ایران، طی سال‌های اخیر به مقصدی امن برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها تبدل شده و شهروندان ایرانی در ترکیه غالباً در بخش املاک و مستغلات این کشور سرمایه‌‌گذاری می‌کنند. از مهم‌ترین دلایلی که باعث تمایل به خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان شده، اخذ اقامت و شهروندی این کشور می‌‌باشد. همچنین امکان خرید اقساطی ملک در ترکیه از دیگر مواردی است که شهرندان سایر کشورها را به سرمایه‌گذاری در ترکیه ترغیب نموده است. در ادامه به بررسی شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه و اخذ اقامت این کشور از این طریق خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

طی یک دهه اخیر شهروندان کشورهای مختلف خرید ملک در ترکیه را نسبت به سایر کشورها ترجیح می‌دهند اما در چند سال اخیر حجم خرید ملک در ترکیه افزایش پیدا کرده است. افراد خارجی با اهداف مختلفی اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند از جمله زندگی در ترکیه، گذراندن تعطیلات در ملک شخصی و سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین این اهداف می‌باشند. خرید ملک در ترکیه مزایای مختلفی را در پی دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها می‌‌پردازیم:

 • تنوع املاک: گزینه‌های مختلفی برای خرید ملک در ترکیه در دسترس می‌باشد که با هر سلیقه و سبکی تناسب دارد. در این کشور می‌توان انواع املاک از آپارتمان یک خوابه گرفته تا ویلاهای بزرگ را خریداری کرد. تنوع در قیمت املاک ترکیه باعث شده است با بودجه‌های مختلف نسبت به خرید ملک در این کشور اقدام کنید.
 • گرفتن اقامت و شهروندی ترکیه: بدون شک مهم‌ترین مزیت خرید ملک در ترکیه، امکان اخذ اقامت و شهروندی این کشور می‌باشد. دولت ترکیه برای شهروندان سایر کشورها این امکان را فراهم ساخته تا با خرید ملک در ترکیه نسبت به اخذ اقامت و شهروندی این کشور اقدام نمایند. البته اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دارای شرایطی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.
 • خرید اقساطی ملک در ترکیه: یکی دیگر از مزایای خرید ملک در ترکیه مربوط به خرید اقساطی ملک می‌شود. چنانچه برای خرید ملک مورد نظر خود بودجه کافی ندارید یا نمی‌خواهید تمام سرمایه خود را صرف خرید ملک کنید می‌توانید از گزینه خرید اقساطی ملک در ترکیه بهره‌مند شوید.

علاوه بر این موارد می‌توان به دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه از جمله هزینه‌های مناسب زندگی در ترکیه، آب‌وهوای مطلوب این کشور، امکان مالکیت کامل و معافیت‌های مالیاتی نیز اشاره کرد.

آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه

همانطور که اشاره کردیم ممکن است بسیاری ار افراد سرمایه‌گذار و علاقه‌مند به خرید ملک در ترکیه، سرمایه کافی برای انجام این کار را نداشته باشند. در این صورت خرید اقساطی ملک در ترکیه بهترین راهکاری است که در دسترس چنین افرادی قرار داده شده است. خرید اقساطی ملک در ترکیه این امکان را به افرادی با سطح درآمد متوسط نیز داده تا بتوانند با سرمایه نه چندان زیاد صاحب ملک در این کشور شوند.

شهر استانبول از جمله شهرهایی است که پروژه‌های مسکونی متنوعی در آن وجود دارد، البته شهرهای مختلفی در ترکیه هستند که می‌توانید یکی از آن‌ها را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. همچنین برای خرید اقساطی ملک در ترکیه می‌توانید به شرکت‌های مختلفی که در حوزه املاک و ساختمان کشور ترکیه فعالیت دارند مراجعه نمایید. افراد و شرکت‌هایی که در بخش املاک ترکیه فعالیت دارند با فروش اقساطی املاک خود انگیزه بیشتری را در سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند.

در فرآیند خرید اقساطی ملک در ترکیه در ابتدا باید بخشی از مبلغ ملک را به صورت نقدی پرداخت نمایید که این مبلغ بسته به نوع پروژه مسکونی و شرکت فروشنده ملک متفاوت خواهد بود. بعد از پرداخت مبلغ اولیه، مانده قیمت ملک برای خریدار قسط‌بندی خواهد شد که این مورد نیز بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. مدت زمان پرداخت اقساط ملک در ترکیه نیز بین ۲ الی ۱۰ سال متغیر می‌باشد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید ملک در رابطه با کلیه این موارد با فروشنده به توافق برسید.

نکته مهمی که در خرید اقساطی ملک در ترکیه باید بدان توجه کنید نرخ بهره‌ای است که به آن تعلق می‌گیرد. این نرخ بهره معمولاً از نرخ بهره وام در ترکیه کمتر بوده و در قرارداد فی‌‎مابین نیز ذکر می‌شود. مزیت بزرگ خرید اقساطی ملک در ترکیه این است که هیچ نوع ضمانت اضافی یا اثبات درآمد برای آن لازم نمی‌باشد. چنانچه پرداخت اقساط ملک در مدت زمان یک سال یا کمتر انجام شود به طور معمول شامل بهره نخواهد شد. اگرچه خرید قسطی خانه در ترکیه مزایای زیادی دارد اما باعث می‌شود که از تخفیف 10 الی 20 درصدی خرید نقدی ملک در این کشور محروم شوید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

با دریافت حق شهروندی ترکیه می‌توانید به صورت آزادانه در این کشور به کار، زندگی و تحصیل بپردازید. همچنین با گرفتن پاسپورت این کشور امکان سفر به نقاط مختلف جهان را خواهید داشت، زیرا ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه بالاتر از ارزش پاسپورت کشورمان است. ضمن این که امکان پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در آینده‌ای نزدیک وجود دارد که در آن صورت، حق شهروندی و پاسپورت این کشور ارزشی دو چندان پیدا خواهد کرد.

برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، باید ملک مورد نظر شما حداقل 250 هزار دلار ارزش داشته باشد. قبل از تصویب قانون جدید توسط رئیس جمهور ترکیه حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش املاک ترکیه یک میلیون دلار بود که رقم بالایی محسوب می‌شد اما از سال 2018 این مبلغ به 250 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرد. بنابراین در حال حاضر امکان به دست آوردن حق شهروندی و پاسپورت ترکیه فقط با خرید یک ملک در ترکیه به مبلغ 250 هزار دلار آمریکا برای شما وجود دارد. البته می‌توانید به جای خرید فقط یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چندین ملک مختلف با مجموع ارزش 250 هزار دلار نیز خریداری نمایید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید اقساطی ملک

بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها با خرید نقدی ملک امکان اخذ اقامت ترکیه را دارند در صورتی که این امتیاز به افرادی که به صورت قسطی اقدام به خرید ملک می‌کنند نیز تعلق می‌گیرد. با خرید اقساطی ملک در ترکیه به صورت قانونی نیز می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. در صورتی که مبلغ ملک خریداری شما در این کشور کمتر از 250 هزار دلار باشد تنها امکان اخذ اقامت ترکیه را داشته و بعد از چند سال زندگی در این کشور می‌توانید برای گرفتن حق شهروندی درخواست دهید.

اما در صورتی که مبلغ ملک موردنظر شما 250 هزار دلار یا بیشتر باشد امکان اخذ شهروندی ترکیه نیز برای شما فراهم خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که مدت زمان موردنیاز برای اخذ شهروندی ترکیه به مدت زمان پرداخت اقساط ملک خریداری‌شده بستگی دارد.

محدودیت‌های خرید اقساطی ملک در ترکیه

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

نکته مهمی که باید بدان توجه کرد محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت ترکیه در خصوص خرید ملک در این کشور برای اتباع خارجی است، این محدودیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • یک شهروند خارجی در مجموع می‌تواند حداکثر 30 هکتار ملک را در کشور ترکیه خریداری نماید.
 • یک شهروند خارجی نمی‌تواند در مناطق ممنوعه نظامی و امنیتی ترکیه ملک بخرد. اجاره کردن ملک در این مناطق تنها با مجوز ویژه امکان‌پذیر است.
 • برای اشخاص حقیقی خارجی تنها امکان خرید تا حداکثر 10 درصد از کل منطقه‌ای که املاک خصوصی در آن واقع شده، وجود دارد.
 • توسط مراجع قانونی و وزارت شهرسازی و محیط زیست ترکیه نیز محدودیت‌هایی ابلاغ شده است.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

اولین قدم برای خرید ملک در ترکیه ارائه درخواست به اداره ثبت املاک ترکیه و استعلام گرفتن در مورد وضعیت ملک است. تاریخ انجام نقل‌ و انتقال ملک بین خریدار و فروشنده بعد از انجام این کار مشخص خواهد شد. در زمان انجام معامله همراه داشتن موارد زیر ضروری می‌باشد:

 • سند قانونی ملک
 • پاسپورت و کپی پاسپورت شخص خریدار ملک در ترکیه
 • اخذ اسناد مربوط به ارزش ملک از شهرداری مربوطه
 • عکس خریدار و فروشنده
 • در صورتی که خریدار قادر به صحبت به زبان ترکی نباشد وجود مترجم ضروری است

البته شما می‌توانید به یک نماینده قانونی جهت پیگیری امور نیز وکالت دهید که در این صورت باید مدارک قانونی مربوط به وکالت را ارائه نمایید.

مزایای خرید آپارتمان در استانبول

شرایط خرید آپارتمان در استانبول

همانطور که در مطلب مربوط به خرید ملک در ترکیه اشاره کردیم؛ از سال 2018 قانون جدیدی در کشور ترکیه وضع شد که طی آن شهروندان خارجی می‌توانند با پرداخت حداقل مبلغ 250 هزار دلار آمریکا، یک یا چند خانه در این کشور خریداری کرده و از مزایای متعدد اخذ اقامت و شهروندی ترکیه برای خود و خانواده‌ برخوردار شوند. با توجه به مزایای متنوع این طرح مهاجرتی، طی این چند سال شهروندان ایرانی توانسته‌اند به مشتری شماره یک خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه تبدیل شوند و از سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات این کشور اروپایی-آسیایی استقبال ویژه‌ای به عمل آورند.

 ترکیه تنها محدود به شهرهای معروف و مشهوری همچون استانبول و یا آنتالیا نمی شود و موارد متنوع و فوق العاده‌ای در سایر مناطق و شهرهای این کشور در دسترس می‌باشد، اما باز هم اغلب افراد تمایل به خرید خانه و سرمایه گذاری در قلب تپنده این کشور، یعنی شهر استانبول دارند و می‌خواهند هر طور شده صاحب یک ملک و یا آپارتمان در شهر پر جنب و جوش، توریستی و تاریخی استانبول شوند. از این رو به دلیل تقاضای فراوان خرید ملک در استانبول این مطالب در خصوص راهنمایی شما عزیزان تشریح شده است، تا پایان همراه ما باشید.

شرایط خرید آپارتمان در استانبول

مزایای خرید ملک در استانبول ترکیه

در ابتدا بهتر است با مزایای چشمگیر خرید آپارتمان در ترکیه آشنا شوید که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نبود الزام و اجبار به حضور تمام وقت در ترکیه
 • امکان دریافت کارت شهروندی دو تابعیتی
 • امکان دریافت امتیاز شهروندی و پاسپورت ترکیه با خرید ملکی با ارزش 250 هزار دلار
 • بهره مندی از مزایای حق رای، بازنشستگی و خدمات رفاهی و اجتماعی دولتی
 • امکان دریافت مجوز کار و انجام کار تمام وقت در بازار بین‌المللی استانبول
 • امکان تحصیل رایگان فرد و فرزندان وی در مدارس و دانشگاه‌های با کیفیت و دولتی ترکیه
 • هزینه‌های مناسب زندگی و تحصیل در ترکیه
 • دسترسی آسان و سریع به انواع سفارت‌ها و کنسولگری‌ها
 • بالا رفتن شانس اخذ انواع ویزای شینگن، ویزای کانادا و یا انگلیس با استفاده از پاسپورت ترکیه
 • امکان دریافت کد مالیاتی ترکیه
 • امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه
 • بهره مندی همسر و فرزندان از پاسپورت، کارت اقامت دائم و شهروندی ترکیه
 • امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان دولت ترکیه
 • امکان کسب درآمد ارزی از طریق اجاره ملک در ترکیه
 • امکان دریافت وام بانکی
 • روند سریع و آسان دریافت اقامت و حق شهروندی ترکیه
 • شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بتوانید در مورد خرید آپارتمان در استانبول تصمیم بگیرید بهتر است به مقایسه و انتخاب بهترین گزینه خرید ملک در ترکیه یا ایران بپردازید و در مورد قیمت آپارتمان در شهر استانبول اطلاعات کسب نمایید. در ادامه به بررسی قیمت آپارتمان در استانبول خواهیم پرداخت.

شرایط خرید آپارتمان در استانبول

قیمت آپارتمان در استانبول

براساس گزارشات اخیر میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر استانبول معادل 10.358 لیر است که برابر با 1408 دلار به ازای هر مترمربع می‌باشد، این در حالی است که قیمت هر مترمربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر معادل 4775 لیر و یا 649 دلار آمریکا است. همچنین بنابر اطلاعات ارائه شده میانگین هزینه خرید آپارتمان‌‌های بازسازی شده با سبک عثمانی در سمت اروپایی بوسفور استانبول معادل 150 هزار یورو و یا همان 182 هزار دلار آمریکا اعلام شده است.

البته با توجه به حجم جمعیت و افزایش تعداد مهاجران، حومه شهر استانبول نیز از نظرها پنهان نمانده است  و با پرداخت هزینه تقریبی 45 هزار یورو (54.600 هزار دلار) می‌‌توان یک آپارتمان با برگشت سرمایه و ارزش خرید بسیار خوب خریداری نمود. باید در نظر داشته باشید که قیمت آپارتمان در تمام محله‌ها و مناطق استانبول یکسان نیست و قیمت آن بسته به مواردی از جمله سال ساخت و نوساز بودن، امکانات مجموعه و متراژ ساختمان متغیر خواهد بود.

به عنوان مثال محله‌های بشیکتاش، فاتیح، بیوغلو، شیشلی، نیسانتاسی و جیهانگیر جزو محله‌های لوکس، خوش نام و فرهنگی استانبول ترکیه به شمار می‌آیند که خانه‌ها و آپارتمان‌های لوکسی در آن‌ها قرار گرفته و در مقایسه با سایر محله‌های استانبول از قیمت‌های نسبتاً بیشتری برخوردار هستند. البته در محله‌های اطراف توپکاپی و یا بیلیک دوزو می‌توان موارد بسیار مناسبی برای خرید و سرمایه‌گذاری پیدا کرد که هم دسترسی خوبی به مرکز شهر دارند و هم دارای مساحت قابل قبول نیز هستند.

در عین حال در سمت آسیایی استانبول نیز محله‌های پندیک، کارتال دارای خانه‌ها و آپارتمان‌هایی با قیمت‌های مناسب سرمایه گذاری هستند؛ این در حالی است که  محله اوزکودار دارای خانه‌هایی با امکانات بالاتری بوده و قیمت‌های به مراتب بیشتری از سایر محله‌های سمت آسیایی استانبول دارند. در نظر داشته باشید که این امکان برای شما فراهم است تا انجام صفر تا صد ارزیابی ملک، دریافت کد مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، پایان کار شهرداری ساختمان، نبود مشکل عوارض مالیاتی، خرید ملک و انتقال سند را به کارشناسان با تجربه سفیر اپلای سپرده و در داخل ایران سند شش دانگ، کارت اقامت و پاسپورت ترکیه خود را از ما دریافت نمایید.

مزایای خرید آپارتمان در استانبول

شرایط خرید آپارتمان در استانبول برای اتباع خارجی

شرایط خرید ملک در استانبول و یا سایر شهرهای ترکیه، بنابر قوانین وضع شده توسط دولت ترکیه برای شهروندان خارجی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شهروند خارجی می‌تواند تا حداکثر 30 هکتار ملک، مستغلات و زمین در کشور ترکیه خریداری نماید.
 • اجازه خرید ملک برای شهروند خارجی در منطقه نظامی و امنیتی ترکیه وجود ندارد و اجاره چنین ملکی نیز نیازمند دریافت یک مجوز ویژه است.
 • خریداران حقیقی می‌توانند تا حداکثر 10 درصد از مساحت یک منطقه که ملک خصوصی در آن واقع شده را خریداری نمایند.
 • املاکی که در بازه زمانی 2 ساله به وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه اعلام نشده باشند، ممکن است توسط مقامات رسمی منحل و تخریب شوند.
 • متقاضی با خرید ملک در ترکیه مجاز به فروش آن برای حداقل 3 سال نمی‌باشد.

بنابراین می‌توان گفت که محدودیت خرید ملک در ترکیه برای خریداران خارجی به آن اندازه وجود ندارد و تنها باید به هنگام خرید از سوءاستفاده و کلاهبرداری شیادان این حوزه مراقبت نمایند. بدین ترتیب، هر ایرانی می‌تواند چند ملک در ترکیه خریداری کند و با رسیدن به حدنصاب حداقل ارزش 250 هزار دلار آمریکا، برای حق شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام نماید.

مزایای خرید آپارتمان در استانبول

نکات مهم خرید آپارتمان در استانبول

توجه داشته باشید که خرید ملک و آپارتمان در ترکیه علاوه بر بودجه اصلی هرینه‌های مختلفی از جمله دفاتر اسناد رسمی، مالیات، افتتاح حساب بانکی، وکالت، مترجم و سایر هزینه‌های جانبی دیگر را در بر خواهد داشت. از این رو شما باید علاوه بر هزینه موردنیاز خرید خانه، در حدود 5 تا 6.5 درصد پول بیشتر برای پوشش هزینه‌های جانبی خرید آپارتمان در استانبول کنار بگذارید. در حال حاضر هزینه‌های متغیر خرید ملک در ترکیه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مالیات اسناد انتقال مسکن TAPU: این هزینه در سال 2018 از 4.4 درصد قیمت خانه به 3 درصد کاهش پیدا کرده است و هزینه آن بین خریدار و فروشنده ملک در استانبول ترکیه تقسیم می‌شود، یعنی هر دو طرف ملزم به پرداخت 1.5 درصد خواهند بود. هزینه مالیات TAPU براساس ارزش ارزیابی شده، محاسبه می‌گردد و به قیمت خرید و یا فروش خانه ربطی ندارد.
 • کمیسیون کارگزار (برای خانه های کارکرده و به اصطلاح کلید خورده): این کمیسیون در شهرهای مختلف ترکیه بین 2 تا 4 درصد متغیر می‌باشد.
 • کمیسیون کارگزار (آپارتمان جدید از یک پروژه): کمیسیون چنین ملکی صفر درصد در نظر گرفته می‌شود.

در این میان هزینه‌های ثابت خرید املاک و مستغلات در استانبول ترکیه به شرح زیر خواهد بود:

 • بیمه زلزله DASK: این بیمه اجباری است و به هنگام امضای سند خانه موردنیاز خواهد بود. هزینه این بیمه بنابر سال ساخت و مساحت ساختمان متغیر می‌باشد، به عنوان مثال  برای بیمه DASK آپارتمان دو خوابه 70 مترمربعی معادل 250 لیر در هر سال در نظر گرفته شده است.
 • چک و بررسی نظامی: این یک درخواست رسمی برای تائید اعتبار املاک توسط دولت است، به شرط اینکه در مناطق نظامی ساخته نشده باشد.
 • ثبت سند ملک (döner sermaye): این هزینه بین 185 تا 500 لیر می‌باشد.
 • هزینه‌های اسناد رسمی برای وکالت که معادل 600 لیر می‌باشد؛ با انجام این کار وکیل شما می‌تواند به نیابت از شما سند خانه خریداری شده را امضا بزند. البته تمامی امور اداری و رسمی سند به نام شما انجام خواهد گرفت. (این در حالی است که ارزیابی نظامی در حدود 5 هفته زمان می برد). حتی ثبت نام قبوض برق و آب نیز به نام خریدار انجام می‌شود.
 • صدور گواهینامه سکونت: این هزینه بین 1500 تا 2000 لیر ترکیه خواهد بود. (البته در صورتی که اولین خریدار و ساکن یک خانه نوساز باشید، ملزم به پرداخت این هزینه خواهید بود).
 • هزینه‌های ثبت نام قبوض خدماتی برق، آب و گاز به نام خریدار: بین 1300 تا 1500 لیر هزینه دارد و به شهرداری پرداخت می شود.
 • هزینه وکیل (در صورت نیاز و درخواست متقاضی): حدود 1000 یورو هزینه خواهد داشت.
 • هزینه گزارش ارزیابی خانه: این گزارش نشان دهنده ارزش واقعی آپارتمان و ملک مورد نظر می‌باشد که به صورت یک گزینه و یا مرحله اجباری باید پیش از انتقال سند ملک توسط دولت ترکیه انجام شود. این روال برای شهروندان خارجی پس از ارائه سند انجام می‌شود. بنابر شهر و مشخصات ملک مجموع هزینه این گزارش  متغیر بوده و بین 1000 تا 1500 لیر هزینه خواهد داشت.

شما می توانید در صورت تمایل با کارشناسان ما در سفیر اپلای تماس گرفته و برای خرید آپارتمان در استانبول یک وقت مشاوره تخصصی رزرو نمایید. ما در تمامی مراحل با شما همراه بوده و تا رسیدن به نتیجه نهایی و تحویل سند شش دانگ و کلید منزل و همچنین کارت اقامت و پاسپورت ترکیه در کنار شما خواهیم بود.

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه طی سال‌های اخیر رونق بسیار خوبی داشته است، چرا که دولت کشور ترکیه تسهیلات و امکانات جدید و ویژه‌ای برای خرید ملک در این کشور در نظر گرفته است. خرید ملک در ترکیه نیز مقررات و قوانین خاص خودش را دارد که قبل از اقدام باید با این شرایط و ضوابط آگاهی داشته باشید. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی شرایط و ضوابط مربوط به خرید ملک در کشور ترکیه را برای شما عزیزان بیان کنیم، در صورت وجود هر گونه سوال و تمایل به مشاوره و راهنمایی در این خصوص با مشاوران و وکلای با تجربه موسسه مهاجرتی سفیر اپلای تماس گرفته و اطلاعات خود را به روز نمایید.

ترکیه از جمله کشورهایی است که در خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته است و با وجود تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت بی‌نظیر، مقصد خیلی از سرمایه گذاران خارجی شده است. البته یکسری محدودیت‌ها برای اینکار وجود دارد، مثلاً اجازه خرید ملک در بافت‌‌های روستایی و اطراف مناطق روستایی داده نمی‌شود اما این مشکلی نیست که سرمایه گذاران را سر در گم کند چرا که اکثر این افراد در مناطقی که دارای آپارتمان‌های لوکس و ویلاهای مدرن است سرمایه گذاری می‌کنند، مهم‌ترین مزیتی که خرید ملک و یا اجاره ملک در ترکیه دارد این است که می‌توانید اقدام به اخذ اقامت ترکیه نمایید که البته قوانین این امر دستخوش تغییراتی بوده که در ادامه به برسی آن خواهیم پرداخت.

 اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

افراد با خرید خانه و یا مستغلات به ارزش مجموعاً 250 هزار دلار می‌توانند برای خود و خانواده‌شان اقامت ترکیه را بگیرند، به این صورت که شما با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری سودآوری در بستری امن کرده‌اید و هم برای خانواده خود آینده جدیدی را فراهم نموده‌اید.

 همچنین شما می توانید با خرید ملک در ترکیه به ارزش ۶۵۰ هزار لیر و یا بیشتر سه سال اقامت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان دریافت کنید که با تمدید پنج ساله این اقامت به راحتی می توانید تابعیت دائم ترکیه را دریافت نمایید، نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در این پنج سال فقط یک سال اجازه زندگی در خارج از ترکیه را دارید در غیر اینصورت این قانون شامل حال شما نخواهد شد.

بنابراین افراد خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، می توانند مجوز اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند به شرط آن که در دوره‌های معینی تمدید شود ، آنها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده های خود را نیز خواهند داشت. با استفاده از مجوز اقامت، کودکان خارجی می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند. پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت در ترکیه هستند به مراتب راحت‌تر می‌باشد، همچنین گرفتن مجوز کار از طریق شرکت‌های قانونی در ترکیه نیز برای این افراد آسان می‌باشد.

برای افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می‌کنند، اقامت توریستی یک ساله اعطا می‌شود بدین معنا که با این نوع اقامت حق تحصیل و یا کار به آن‌ها داده نمی‌شود و برای این دو کار باید نوع اقامت خود را تغییر دهند. یادآوری این نکته ضروری است که در سال‌های گذشته شما می‌توانستید با تمدید سالانه اقامت توریستی خود به مدت پنج سال اقامت این کشور را دریافت کنید. اما با توجه به قوانین جدید خرید ملک در ترکیه در سال 2020 این امکان دیگر وجود ندارد و شما می‌‌توانید تنها یک سال اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنید که قابل تمدید نیست مگر آنکه از آخرین روز اقامت توریستی شما یک سال گذشته باشد.

سابقه خرید ملک در ترکیه

سابقه خرید ملک در ترکیه

به دلیل اینکه سرمایه‌گذاری در ترکیه سودآور می‌‌باشد و همچنین دولت امتیازهای ویژه‌ای برای خریدان ملک در ترکیه در نظر گرفته است، مثل اعطای حق شهروندی ترکیه، باعث شده است که شهروندان کشور های مجاور علاقه دو چندانی به خرید ملک در ترکیه پیدا کنید. در بین این کشورها، کشورهای عراق، ایران و کویت در صدر لیست هستند، جالب است بدانید که در گذشته کشورهایی همچون روسیه، آلمان و لهستان بیشترین سرمایه گذاری را در کشور ترکیه انجام می‌دادند اما به علت افت قیمت واحد پولی کشورهای خاورمیانه از جمله ریال، کشورهای خاورمیانه توانستند رشد چشمگیری در خرید ملک در ترکیه داشته باشند.

اگر بخواهیم آمار جامعی در خصوص خرید خانه در ترکیه ارائه دهیم باید بگوییم که در طی سال‌های اخیر در سراسر ترکیه آمار خرید ملک به عدد 146 هزار و 536 واحد مسکونی رسیده است. البته آمار خرید و فروش ملک در ترکیه در برخی از شهرها به نسبت شهرهای دیگر بسیار بالاتر است. مثلاً بیشترین درصد خرید و فروش به ترتیب در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر، آنتالیا، بورسا و یالووا بوده است. در نظر داشته باشید که بیش از نصف خانه و املاکی که معامله می‌شوند، خانه‌های نوساز می‌‌باشند.

ناگفته نماند که کشور ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT) ) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود سوق دهد.

حداقل سرمایه موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

در نظر داشته باشید که هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از نظر قانونی وجود نداردف ولی شما احتیاج دارید بدانید حداقل به چه میزان سرمایه برای خرید ملک در ترکیه نیاز است، قیمت یک خانه در ترکیه به عوامل گوناگونی بستگی دارد که می‌توان به متراژ، منطقه، پروژه و سن بنا اشاره کرد. حدوداً هر متر خانه در ترکیه بین 3 هزار لیر الی 5 هزار لیر می‌باشد و شما برای خرید یک خانه معمولی و کوچک (50 متر) به 150 هزار لیر به بالا احتیاج دارید.

همچنین باید در نظر داشت که قیمت ملک در ترکیه به پول ما، بستگی به ارزش تومان نسبت به لیر دارد اما اگر هر لیر را 2200 تا 2500 در نظر بگیریم، بنابراین برای خرید ملک در ترکیه که 150 هزار لیری باشد به 330 تا 375 میلیون تومان احتیاج خواهید داشت. نکته حائز اهمیت این است که شما برای خرید یک خانه بسیار معمولی و ساده در تهران حداقل به 750 میلیون تومان احتیاج دارید و در هیچ کجای تهران خانه‌ای مناسب کمتر از این مبلغ پیدا نخواهید کرد در حالی‌که با این میزان سرمایه می‌توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید و آینده ویژه‌ای را برای خود رقم بزنید.

حداقل سرمایه خرید ملک در ترکیه

قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه

بر اساس تبصره 35 قانون املاک و اراضی ترکیه به شماره تصویب 2644 در 18 می سال 2012 اتباع کشورهای خارجی (مگر کشورهایی که اتباع آن‌ها از خرید و فروش منع شده‌اند) می‌توانند با رعایت قوانین مربوطه نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند. در خصوص این که کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند می توانید به سایت سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که اتباع کشورهای خارجی می‌توانند با استعلام از مراجع مربوطه اعم از تجاری؛ اداری، اراضی، مسکونی و … با هر مبلغی اقدام به خرید انواع ملک نمایند که در این مورد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. البته در نظر داشته باشید در صورتی که اتباع خارجی زمینی در ترکیه خریداری نمایند و خواستار ساخت و ساز در آن باشند می‌بایست طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه نمایند.

البته لازم به ذکر است که در راستای خرید ملک در ترکیه محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت از جمله این محدودیت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • امکان خرید تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه برای هریک از اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد.
 • امکان خرید اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است برای هیچ یک از اتباع خارجی در ترکیه وجود ندارد.
 • امکان خرید تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر برای هر یک از اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد.
 • اتباع خارجی می‌توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک‌ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.

در برخی شرایط نیز خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه براساس موارد زیر ابطال می‌گردد:

 •  در صورتی که با خرید ملک موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشید.
 •  در صورتی که ملک خریداری شده توسط مراجع و ارگان‌های مربوطه تایید نگردد.
 • در صورتی که اتمام پرژه مورد نظر و یا ساخت ملک را در زمان مشخص شده به وزارت خانه اعلام نکنید.
 •  در صورتی که نتوانید پایان کار را بر اساس برنامه‌های قبلی تایید شده به وزارت خانه اعلام نمایید.

هزینه‌‌های خرید ملک در ترکیه

توجه داشته باشید که شما به غیر از هزینه خرید ملک در ترکیه هزینه‌های دیگری هم باید پرداخت نمایید، این قبیل هزینه‌‌ها در کشور ایران هم وجود دارد و اجتناب ناپذیر است، این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محضری کردن کپی هر پاسپورت: 200 لیر
 • هزینه انتقال سند: 2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • عوارض شهرداری: 2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • کمیسیون بنگاه: 3 الی 5 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • پول خاک: 80 دلار + 89 لیر به ازاء هر نفر
 • هزینه بیمه: 300 الی 800 لیر به ازاء هر نفر (با توجه به سن)

هزینه موردنیاز خرید ملک در ترکیه

فرآیند خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه

فرآیند خرید ملک در ترکیه کار دشواری نیست و ظرف مدت کمی انجام می‌شود به شرطی که تمامی قوانین و مقررات مربوطه را انجام دهید. در این بخش به بررسی فرآیند خرید ملک در ترکیه می‌پردازیم:

 1. شما باید به ترکیه سفر کنید و با بازدید از املاک مختلف، ملک مدنظر خود را انتخاب کنید.
 2. کارشناس شهرداری (ekspertiz) ملک را قیمت گذاری می‌کند.
 3. بر خلاف ایران، در ترکیه قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می‌گیرد، با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف قیمت زیر ده درصد است؛ به همین دلیل، صاحبان املاک نمی‌توانند قیمت های غیرواقعی پیشنهاد دهند که این موضوع سبب اطمینان خاطر مشتری خواهد شد. اما در نهایت قیمت تعیین شده از سوی کارشناس در سند ثبت می‌شود.
 4. شما باید مبلغ پیش پرداخت را به حساب مالک واریز کنید.
 5. در روز انتقال سند (در یک روز)، واریز الباقی وجه به حساب مالک انجام می‌شود.
 6. کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری شده در ترکیه به شما تحویل داده می‌شود.
 7. سپس شما باید از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه کنید.
 8. در زمان تعیین شده (که معمولاً کمتر از یک ماه است) شما باید با در دست داشتن کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کرده و به چند پرسش ساده پاسخ دهید.
 9. در نهایت کارت اقامت یک ساله ترکیه ( گاهاً دو ساله) به آدرس شما در ترکیه ارسال می‌گردد.
 10. باید بدانید که کارشناس سفیر اپلای در تمامی این مراحل همراه شما خواهد بود و شما می‌توانید مطمئن باشید که همه مراحل در کم‌‌ترین زمان و بهترین شرایط سپری خواهد شد.

مدارک موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

 •  گذرنامه
 • گرفتن کد مالیاتی محلی
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه با توجه به کد مالیاتی
 • مدارک محل سکونت خود در کشور خودتان ( مثل قبض برق)
 •  دو قطعه عکس ۴*۳

خرید ملک در ترکیه

نکات مهم و مورد توجه در خصوص خرید ملک در ترکیه

هشدار: متاسفانه با افزایش خرید ملک در ترکیه و انباشت سرمایه زیاد در این بازار عده‌ای افراد سود جو از این فرصت استفاده می‌کنند و اقدام به کلاه برداری از سرمایه گذاران می‌کنند، بنابراین رعایت نکات زیر در این زمینه حائز اهمیت می‌باشد:

 • قبل از هرگونه انتقال وجه در خصوص خرید ملک در کشور ترکیه، به شما پیشنهاد می‌‌کنیم که نسبت به استعلام وضعیت ملک مورد نظر، بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت‌های قانونی و … در سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه اقدام نمایید.
 • قبل از خرید ملک در کشور ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند و از صحت آنها اطمینان خاطر پیدا کنید.
 • خرید ملک اگر ارزشش کمتر از 25 هزار دلار باشد تضمینی برای قبول درخواست اقامت شما نمی‌باشد. در این صورت فقط شرایط بررسی آن را خواهید داشت، زیرا که وزارت کشور در خصوص اعطای اقامت می‌‌بایست تصمیم بگیرد. ( لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد این درخواست مورد پذیرش قرار می گیرد)
 • در صورت به وجود آمدن اختلاف بین خریدار و فروشنده، هر دو طرف می‌توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام نمایند.
 • امکان درخواست خرید خانه در ترکیه در تمام ادارات پستی برای شما وجود دارد.

در مجموع پیشنهاد ما این است که در این مسیر از یک وکیل با تجربه کمک بگیرید چرا که این مطمئن‌ترین کار ممکن می‌باشد.

خرید اقساطی ملک در ترکیه و دریاقت اقامت

خرید اقساطی ملک در ترکیه و دریافت اقامت

سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر در شرایط اقتصادی کنونی بهترین روش حفظ ارزش پول می‌باشد. برای یک سرمایه‌‌گذار ایرانی و شهروند ایرانی در ترکیه، کشور ترکیه به عنوان همسایه غربی ایران به کشوری امن برای سرمایه‌گذاری طی سالهای اخیر تبدیل شده است. وجود شرایط مناسب برای دریافت اقامت از دلایل خرید زیاد ملک در ترکیه توسط ایرانیان می‌باشد. کشور ترکیه با فراهم کردن امکان خرید اقساطی ملک برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خصوص شهروندان ایرانی توانسته اقتصاد کشور خود را به طور چشمگیری افزایش دهد. در ادامه به خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی خواهیم پرداخت.

مزایای خرید ملک در ترکیه

افراد خارجی با اهداف متفاوتی همچون زندگی در ترکیه، گذراندن اوقات فراغت در ملک شخصی و سرمایه‌گذاری اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌نمایند. همانطور که آگاه هستید شهروندان کشورهای مختلف طی سالهای اخیر اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده‌اند که این امر به دلیل ارائه مزایایی است که دولت ترکیه برای افراد ایجاد کرده است. برای آگاهی از مزایای خرید ملک در ترکیه با ما همراه باشید.

ارزش خرید

شرایط بازار ملک در ترکیه به گونه‌ای است که افراد خارجی خرید ملک در این کشور را کم‌ریسک و باارزش می‌دانند. در حال حاضر ارزش خرید ملک در ترکیه نسبت به ایران بالا بوده و این امکان برای ایرانیان وجود دارد که با صرف هزینه‌های معقول، در شهرهای بزرگ این کشور بهترین املاک را خریداری نمایند. سایت‌های خرید و فروش ملک در ترکیه راهنمای مناسبی برای دریافت قیمت املاک برای شما خواهد بود.

تنوع ملک

تنوع ملک در ترکیه ‌به ‌گونه‌ای است که برای هر سبک و سلیقه‌ای گزینه‌های مختلفی وجود دارد به طوری‌که می‌توانید از ‌آپارتمان‌های یک‌خوابه گرفته تا ویلاهای بزرگ‌تر خریداری نمایید. علاوه بر تنوع در قیمت املاک می‌توانید با بودجه‌های منفاوتی نیز نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.

خرید اقساطی ملک

خرید اقساطی ملک از مهم‌ترین مزیت خرید ملک در ترکیه به‌ شمار می‌رود. این در حالی است که وقتی شما بودجه کافی برای خرید ملک موردنظر خود را ندارید و یا نمی‌خواهید تمام سرمایه خود را به طور یکجا صرف خرید ملک کنید. در این صورت می‌توانید از گزینه خرید اقساطی ملک در این کشور استفاده کنید. قابل ذکر است که ممکن است گاهی اوقات شرایطی پیش بیاید که یک پیمانکار ساختمانی دچار مشکل مالی حین ساخت و ساز شود و مجبور به فروش ملک با قیمت پایین‌تر شود. دراین صورت یک فرصت استثنایی برای کسانی‌ که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند پیش می‌آید.

اخذ اقامت و شهروندی ترکیه

امکان دریافت اقامت و شهروندی ترکیه بدون شک از مهم‌ترین مزیت خرید ملک در ترکیه به شمار می‌رود. قوانین ترکیه ابن امکان را برای شهروندان سایر کشورها ایجاد می‌کند تا بتوانند با خرید ملک نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند. در ادامه به شرح اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌پردازیم.

ناگفته نماند که از دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه عبارتنداز: هزینه‌های مناسب زندگی، وجود آب و هوای مطلوب، امکان مالکیت کامل و معافیت‌های مالیاتی.

مزایای خرید ملک در ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

با دریافت حق شهروندی ترکیه می‌توانید به طور آزادانه در این کشور به تحصیل، کار و زندگی بپردازید. از آنجا که ارزش پاسپورت ترکیه نسبت به پاسپورت کشور خودمان  بالاتر است، با دریافت پاسپورت این کشور به راحتی می‌توانید به نفاط مختلف جهان سفر کنید. در آینده‌ای خیلی نزدیک امکان پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز وجود دارد که این امر بر ارزش پاسپورت این کشور چند برابر می‌افزاید.

دقت داشته باشید که خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار، برای اخذ شهروندی ترکیه نیاز می‌باشد. البته این امکان نیز برای شما وجود دارد که به جای خرید فقط یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چندین ملک مختلف با مجموع ارزش 250 هزار دلار خریداری نمایید.

شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه

بسیاری از افراد هستند که قصد سرمایه‌گذاری در بخش املاک در ترکیه را دارند اما بودجه کافی آن‌ها برای این کار کافی نیست، در این ‌صورت خرید اقساط ملک بهترین راهکار می‌باشد. همچنین افرادی که سطح درآمد متوسط دارند نیز می‌توانند با خرید اقساطی ملک در ترکیه با سرمایه نه چندان زیاد صاحب ملک شوند. برای انجام سرمایه‌گذاری در ترکیه، شهر استانبول پروژه‌های مسکونی متعددی را برای علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. همچنین افراد و شرکت‌هایی در بخش املاک در ترکیه فعالیت دارند که با فروش اقساطی ملک خود به سرمایه‌گذاران انگیزه لازم را می‌دهند.

از شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه این است که شما باید در ابتدا قسمتی از مبلغ ملک را یه طور نقدی پرداخت کنید. میزان مبلغ پرداختی شما با توجه به نوع پروژه مسکونی و شرکت فروشنده ملک متفاوت خواهد بود. پس از پرداخت مبلغ اولیه، مابقی قیمت ملک قسط‌بندی خواهد شد. مدت پرداخت اقساط ملک نیز بین 2 الی 10 سال متغیر می‌باشد.

بهره تخصیص یافته در خرید اقساطی ملک در ترکیه از مهم‌ترین نکته خرید ملک در این کشور است، این نرخ بهره به طور معمول کمتر از نرخ بهره وام در ترکیه می‌باشد. می‌توان گفت مزیت بزرگ خرید اقساطی ملک در ترکیه این است که هیچ نوع ضمانت اضافی با اثبات درآمد بالا برای آن لازم نمی‌باشد، و در صورتی‌که در مدت زمان یکسال نسبت به پرداخت اقساط ملک نمایید به طور معمول شامل بهره نخواهید شد. قابل ذکر است که با وجود مزایای خرید قسطی ملک در ترکیه، اگر قصد خرید نقدی ملک را داشته باشید تخفیف 10 الی 20 درصدی خرید برخوردار شوید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید اقساطی ملک

برخلاف تصور برخی افراد که تنها با خرید نقدی ملک امکان دریافت اقامت ترکیه را خواهند داشت، خرید اقساطی ملک در ترکیه نیز به صورت قانونی امکان اخذ اقامت این کشور را برای شما فراهم خواهد کرد. با خرید ملک کمتر از 250 هزار دلار می‌توانید فقط اقامت ترکیه را داشته باشید و بعد از چند سال زندگی در این کشور می‌توانید نسبت به اخذ حق شهروندی نیز اقدام نمایید.

چنانچه ملک خریداری شده شما به ارزش 250 هزار دلار و یا بیشتر باشد، امکان دریافت شهروندی ترکیه برای شما فراهم خواهد شد. توجه داشته باشید که مدت زمان پرداخت اقساط ملک خریداری شده شما نشان‌دهنده مدت زمان لازم برای اخذ شهروندی ترکیه خواهد بود.

خرید ملک به طور اقساطی

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه برای متقاضیان خارجی براساس قوانین مصوب این کشور دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است:

 • میزان ملک خریداری شده در ترکیه  برای یک شهروند خارجی در مجموع می‌تواند حداکثر ۳۰ هکتار باشد.
 • در مناطق ممنوعه نظامی و امنیتی ترکیه امکان خرید ملک برای یک شهروند خارجی وجود ندارد. اجاره کردن ملک در این مناطق تنها با مجوز ویژه امکان‌پذیر خواهد بود.
 • اشخاص حقیقی خارجی اجازه خرید ملک در ترکیه تا حداکثر ۱۰ درصد از کل منطقه‌ای که املاک خصوصی در آن واقع شده را خواهند داشت.
 • ابلاغیه‌ صادر شده توسط مراجع قانونی و وزارت شهرسازی و محیط زیست ترکیه که محدودیت‌هایی را در خرید ملک به وجود می‌آورد.

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

قبل از هر اقدامی برای خرید ملک در این کشور بهنر است درخواست خود را به  اداره ثبت املاک ترکیه ارائه دهید و در مورد وضعیت ملک استعلام بگیرید. بعد از مشخص شدن تاریخ انجام نقل و انتقال ملک بین خریدار و فروشنده، به همراه داشتن مدارک زیر امری الزامی به شمار می‌رود:

 • سند قانونی ملک
 • پاسپورت و کپی پاسپورت شخص خریدار ملک در ترکیه
 • اخذ اسناد مربوط به ارزش ملک که باید از شهرداری مربوطه
 • ارائه عکس خریدار و فروشنده
 • وجود مترجم معتبر در صورتی که خریدار قادر به صحبت به زبان ترکی نباشد

البته این امکان برای شما وجود دارد که به یک نماینده قانونی جهت پیگیری امور، وکالت دهید که در این صورت باید مدارک قانونی مربوط به وکالت را ارائه نمایید.