تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو رتبه اول در میان دانشگاه‌های کانادا و رتبه 25 در میان دانشگاه‌های دنیا را دارد. به دلیل رقابت بین دانشجویان دانشگاه تورنتو، اخذ پذیرش از این دانشگاه برای بسیاری از متقاضیان دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. در سال 1827 دانشگاه تورنتو کانادا توسط منشور سلطنتی به عنوان کالج کینگ، قدیمی‌ترین دانشگاه در استان انتاریو تاسیس گردید. دانشگاه تورنتو کانادا یک دانشگاه تحقیقات عمومی در تورنتو کانادا، در محوطه‌ای که پارک کوئین را احاطه کرده واقع شده است.

در سال 1850 این دانشگاه نام فعلی خود را پس از تبدیل شدن به یک نهاد سکولار تغییر داد. دانشگاه تورنتو دارای 11 کالج می‌باشد که استقلال اساسی در امور مالی و نهادی دارند. در این دانشگاه بیشاز 68 هزار دانشجو در حال تحصیل هستندکه 56 نفر آن‌‌ها را دانشجویان بومی و حدود 12 هزار نفر از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه تورنتو افتخارات و اکتشافات برجسته‌ای در سطح جهان دارد که شامل کشف انسولین در سال 1921 به عنوان مهم‌ترین رویداد تاریخ پزشکی، کشف سلول بنیادی در سال 1963، شناسایی سلول بنیادی سرطان اولین بار در سال 1997 توسط پژوهشگران و اولین پیوند ریه تکی موفق در تورنتو در سال 1981 می باشد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو

برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه تورنتو دانشجویان باید معدل دبیرستان بالای 16 را داشته باشند. برای تحصیل در رشته‌های خاصی همچون مهندسی نمرات دروس ریاضی، شیمی و فیزیک نیز هرکدام باید بالای 16 باشند. همچنین جهت اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو نمره زبان آیلتس 6.5 ( هر مهارت بالای ۶) و تافل ۱۰۰ (مهارت رایتینگ بالای ۲۲) موردنیاز می‌باشد. برای رشته‌های مختلف این دانشگاه در مقطع کارشناسی ددلاین‌ اپلای نیز متفاوت است.

دانشجویانی که از طریق سیستم دانشگاه‌های اونتاریو اپلای خود را انجام می‌دهند تا اول فوریه فرصت تکمیل فرآیند اپلای خود را دارند و افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های مهندسی دانشگاه تورنتو را دارند تا ۵ فوریه فرصت دارند تا فرآیند اپلای خود را تمکیل نمایند. توجه داشته باشید که با توجه به شرایط هر سال تاریخ ددلاین‌های دانشگاه تورنتو تغییر می‌کند، برای اطلاع از آخرین ددلاین‌ها متقاضیان باید به سایت دانشگاه تورنتو مراجعه نمایند.

شرایط تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

شرایط پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو

شرایط پذیرش در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا از دانشگاه تورنتو برای هرشته متفاوت می‌باشد. حداقل نمره برای گرفتن پذیرش در رشته‌های کارشناسی‌ارشد این دانشگاه نمره B- که تقریبا معادل (۷۰ تا ۷۲ درصد) در سال آخر دوره کارشناسی است و حداقل معدل لازم برای اخذ پذیرش دکتری داشتن معدل B+ که معادل (۷۷ تا ۷۹ درصد) در دوره کارشناسی ارشدمی‌باشد. جالب است بدانید بیشتر رشته‌های دانشگاه تورنتو به طور مستقیم از کارشناسی برای دوره‌های دکترا دانشجو می‌پذیرند و به طور معمول حداقل نمره معدل A- که معادل (۸۰ تا ۸۴ درصد) برای اخذ پذیرش مستقیم دکترا موردنیاز است.البته برای پذیرش در برخی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه تورنتو نمره GRE نیز ضروری می‌‌باشد.

همچنین حداقل نمره زبان به صورت میانگین تافل 100 و یا آیلتس 6.5 برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه تورنتو موردنیاز خواهد بود. همانطور که اشاره کردیم شرایط اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه تورنتو برای هر رشته متفاوا است و ممکن است برای اپلای متقاضیان رشته‌ای نمرات بالاتر و یا پایین‌‌‌تر در نظر گرفته باشد، بنابراین بهتر است برای اطلاع از مدارک و حداقل نمرات لازم برای اپلای، به صفحه رشته مورد نظر خود در سایت دانشگاه تورنتو مراجعه کنید.

آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند در رشته‌های پایان‌‌نامه محور تحصیل کنند حتماً باید استاد راهنما داشته باشند و زیر نظر استاد راهنما پروژه و تحقیقات خود  را انجام دهند. از این رو متقاضیان باید قبل از انجام فرآیند اپلای، با برقراری ارتباط با اساتید مرتبط با رشته خود، استاد راهنما و یا همان سوپروایزر برای خود پیدا نمایند.

بورسیه‌های دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه‌های متنوعی ارائه می‌دهد. تعدادی از این بورسیه‌ها براساس عملکرد تحصیلی افراد و تعدادی دیگر براساس نیاز و توان مالی افراد به آنان تعلق می‌گیرد. جالب است بدانید که دانشگاه تورنتو بورسیه مخصوصی برای دانشجویان ایرانی در نظر گرفته است که در این بورسیه، آن دسته از دانشجویان ایرانی که نیاز مالی داشته باشند می‌توانند از آن استفاده نمایند.

دانشگاه تورنتو نسبت به برخی از دانشگاه‌ها، بورسیه‌های زیادی برای دانشجویان کارشناسی در نظر گرفته است که بیشتر این بورسیه‌ها براساس عملکرد و توانایی تحصیلی دانشجویان ارائه می‌شود. متقاضیان برای استفاده از تعدای از این بورسیه‌ها باید اپلای کنند و تعدادی دیگر از این بورسیه‌‌ها نیازی به اپلای کردن ندارند و پرونده دانشجویان به طور خودکار برای اخذ این بورسیه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بورسیه دانشگاه تورنتو کانادا

مزایای تحصیل در دانشگاه تورنتو

از آنجا که سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور کانادا بسیار مدرن و مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌باشد و امکان اخد اقامت دائم کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد، با پذیرفته شدن در دانشگاه تورنتو می‌توانید از این فرصت‌ها بهره‌متد شوید. از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه تورنتو می‌توان به اخذ ویزای کار معادل سال‌های دوره تحصیلی شما نیز اشاره کرد. همچنین تحصیل در دانشگاه تورنتو به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان‌پذیر می‌باشد.

افراد متاهل با اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو می‌توانند ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود بگیرند و یا همزمان برای آن‌ها نیز ویزای تحصیلی درخواست دهند. علاوه بر این مزایا دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند از تحصیل رایگان برای فرزندان زیر 18 سال خود برخوردار باشند. همچنین با داشتن کارت دانشجویی دانشگاه تورنتو، می‌توانید از امکانات ویژه دانشگاه همچون اعتبار وام‌های دانشجویی و همینطور امکان افتتاح حساب و اخذ کارت اعتباری، به ‌اضافه‌ امکان خرید خودرو و مسکن نیز بهره‌مند شوید.

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه تورنتو

بیشتر دانشگاه‌ها مخصوصاً دانشگاه تورنتو امکانات زندگی، تفریحی و تحصیلی برای دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه برای دانشجویان سال اول کارشناسی خود امکانات زندگی و رفاهی ویژه‌ای اختصاص می‌دهد. در دانشگاه تورنتو می‌توانید هم از خوابگاه‌های مخصوص آقایان، خوابگاه مخصوص خانم‌ها و همینطور خوابگاه مختلط استفاده کنید که به صورت چند طبقه مجزا از هم اداره می‌شوند. خوابگاه‌های دانشگاه تورنتو به صورت اتاق‌های مخصوص یک‌نفره، دو نفره و یا چند نفره بوده که در اغلب اتاق‌ها سرویس‌های بهداشتی مشترکی وجود دارد.

خوابگاههای دانشگاه تورنتو

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو مانند سایر دانشگاه‌ها با توجه به رشته انتخابی دانشجو متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در این دانشگاه سالانه به صورت تقریبی 25،500 دلار می‌‌باشد، هزینه تحصیل در سایر رشته‌ها در دوره کارشناسی نسبت به دوره دکترا ارزان‌تر است البته به دوره‌های دکترا و کارشناسی‌ارشد بورسیه تعلق می‌گیرد. به طور کلی در این دانشگاه شما باید برای دوره‌ کارشناسی مبلغی حدود 29740 تا 55900 دلار کانادا هزینه کنید در حالی‌که این مبلغ برای مقاطع بالاتر حدود 9900 دلار کانادا می‌باشد.

مدارک مورنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه تورنتو

ارائه مدارک موردنیاز دانشگاه بعد از گذراندن پروسه اخذ پذیرش الزامی می‌باشد. قابل ذکر است که این مدارک در همه مقاطع یکسان است؛

 • ارائه اطلاعات هویتی دانشجو (اثر انگشت و عکس فرد)
 • ارائه مدرک پزشکی مبتنی بر سلامت فرد
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی

دانشکده‌های دانشگاه تورنتو

دانشکده‌های دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو دارای 13 کالج است که دانشکده‌‌ها در آن‌ها واقع شده‌اند، تعداد زیادی دپارتمان و مرکز تحقیقاتی در مجموعه این دانشکده‌ها وجود دارد.

 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده علوم کاربردی و مهندسی
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده آی تی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده حرکت شناسی و تربیت بدنی
 • دانشکده بهداشت و سلامت عمومی
 • دانشکده  حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم سیاسی و دولت
 • دانشکده کار و علوم اجتماعی
 • دانشکده الهیات

دانشگاه تورنتو دارای 700 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌باشد برخی از این رشته‌‌ها عبارتند از: علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم زیست، علوم ریاضی و فیزیک، مدیریت و بازرگانی ، علوم کامپیوتر، مهندسی، حرکت شناسی، تربیت بدنی، موسیقی و معماری می‌باشد. این دانشگاه همچنین دوره‌های دوم تخصصی را در رشته‌های آموزش ، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و پزشکی.

معرفی دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا واقع در شهر ادمونتون یکی از دانشگاه‌های برتر در زمینه آموزش و تحقیقات در کانادا است و دارای شهرت بین‌المللی در زمینه علوم انسانی، علوم طبیعی، هنرهای خلاق، مهندسی و علوم پزشکی و سلامت می‌باشد. دانشگاه آلبرتا در یکی از شمالی‌ترین شهرهای بزرگ جهان واقع شده است، شهر ادمونتون یکی از قطب‌های اقتصادی محلی کانادا محسوب می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به اعتبار بین‌المللی در سطح جهان، سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا شده است. دانشگاه آلبرتا نیز از جمله دانشگاه‌هایی است که رقابت شدیدی میان دانشجویان برای پذیرش وجود دارد. در این مقاله شرایط تحصیل و نحوه پذیرش در دانشگاه آلبرتا کانادا به تحریر در آمده است، با ما همراه باشید.

درباره دانشگاه

دانشگاه آلبرتا University of Alberta یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که طبق رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان QS رتبه 81 در جهان را دارد. این رتبه کفیت بالای این دانشگاه را نشان می‌‌دهد. این دانشگاه همواره به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر کانادا محسوب می‌شود. در دانشگاه آلبرتا بالغ بر 40 هزار دانشجو از کانادا و دیگر کشورهای دنیا در بیش از 400 رشته در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند.

در دانشگاه آلبرتا 18 دانشکده در پنج پردیس وجود دارد، چهار پردیس در ادمونتون و یک پردیس در کامروز واقع شده است. پردیس شمالی دانشگاه دارای 150 ساختمان است. پردیس سنت‌ژان یک دانشگاه فرانسوی زبان بوده و پردیس آکوستانا یک دانشگاه تاریخی در جامعه روستایی است که دارای یک محیط یادگیری صمیمی است.ا

همچنین پردیس جنوبی این دانشگاه زمین گسترده‌ای برای تحقیقات کشاورزی و چندین مرکز تحقیقاتی دارد. پردیس اینترپرایز اسکور دانشگاهی در مرکز شهر ادمونتون قرار گرفته است که خدمات آموزشی بسیاری برای دانشجویان فراهم کرده و زمینه ‌پیشرفت را برای کارآفرینان و ایجاد کسب و کار هموار کرده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا

 برای پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه آلبرتا ابتدا باید رشته موردنظر خود را در وب‌سایت رسمی دانشگاه جستجو کرده و مدارک موردنیاز مشخص شده توسط دانشگاه را آماده نمایید. براساس رشته تحصیلی در هر مقطع تحصیلی شرایط تعیین شده ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

اما به طور کلی برای ورود به رشته‌های مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا باید حداقل معدل 15 را داشته باشید. تسلط کافی به زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره 86 تافل برای پذیرش در این مقطع تجصیلی موردنیاز می‌باشد. همچنین آن دسته از دانشجویانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند حداقل نمره 6.5 را باید کسب نمایند.

مهلت ثبت‌نام در دانشگاه آلبرتا از اول اکتبر هر سال تا اوایل ماه می می‌باشد و ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه انگلیسی آن‌‌ها از الزامات پذیرش در این دانشگاه معتبر می‌باشد. چنانچه به زبان انگلیسی تسلط ندارید، می‌توانید پیش از شروع دوره‌های تحصیلی در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید و پس از اتمام دوره‌های زبان به راحتی در رشته مورنظر خود ثبت‌‌نام نمایید.

همچنین جهت اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه آلبرتا باید مدرک کارشناسی را کسب کرده باشید و برای شرکت در دوره‌های دکترا داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد الزامی است. برای ورود به مقاطع ارشد و دکترا در این دانشگاه حداقل معدل 15 در نظر گرفته شده است. البته برخی از دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا معدل بالاتری را جهت تحصیل در بعضی رشته‌ها در نظر می‌گیرند.

کسب حداقل نمره 88 تافل و حداقل 6.5 آیلتس برای ورود به مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا دانشگاه آلبرتا ضروری می‌باشد. توجه داتشه باشید که برای تحصیل در برخی رشته‌ها ممکن است دانشکده از شما مدرک GRE یا GMAT را درخواست نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا با توجه به رشته انتخابی دانشجو متغیر است اما به طور متوسط مبلغی بین 10،000 تا 18،000 دلار کانادا در سال برای تحصیل در این مقطع موردنیاز می‌باشد. اما هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا برای یک سال بین 10،500 تا 21،500 دلار خواهد بود. در حالی‌که برای دانشجویان غیرخارجی شهریه و هزینه‌های تحصیل برای دوره‌های پاییز و زمستان کمتر از 5،000 دلار خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه آلبرتا در مقطع کارشناسی 125 دلار می‌‌باشد که این مبلغ حتی در صورت رد خواست شما ار طرف دانشگاه قابل عودت نخواهد بود.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا فنلاند

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا

در دانشگاه آلبرتا موضوعات و رشته‌های مختلفی تدریس و ارائه می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

 • علوم کلینیکی، پاراکلینیکی و بهداشت شامل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی.
 • هنر و علوم انسانی شامل رشته‌های باستان‌شناسی، هنر، هنرهای تجسمی و طراحی، تاریخ، فلسفه و نظریه‌شناسی، زبان و ادبیات خارجی و زبان‌شناسی.
 • علوم فیزیکی شامل شیمی، فیزیک و نجوم، ریاضیات و آمار، زمین‌شناسی، محیط زیست و علوم دریایی و خشکی.
 • حقوق
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد و کسب و کار شامل اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و کسب و کار، حسابداری و مالی.
 • روانشناسی
 •  علوم تکنولوژی و مهندسی شامل مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک.
 • علوم اجتماعی شامل جغرافی، مطالعات رسانه و ارتباطات، جامعه‌شناسی، مطالعات بین‌المللی و سیاست.
 • علوم زیستی شامل کشاورزی و جنگل‌داری، علوم بیولوژیکی و علوم ورزشی.
 • آموزش

بورسیه تحصیلی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا بورسیه و کمک‌هزینه‌های متفاوتی را به دانشجویان خود اعطا می‌کند. شرایط و میزان این بورسیه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد، به طور کلی مواردی همچون شرایط تحصیلی و نمرات دانشجو، مدرک زبان و میزان تسلط وی بر زبان انگلیسی و نوع رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و مقطع تحصیلی تاثیر مستقیم بر روی کمک هزینه و بورسیه خواهد داشت.

مبلغ بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه تحصیلی این دانشگاه می‌تواند در سال از 13،000 دلار به بالا باشد. برای درخواست وام باید به اداره امور دانشجویان بین‌المللی دانشگاه مراجعه و یا مکاتبه نمایید. زمان درخواست و مدارک موردنیاز از طریق امور بورسیه دانشجویان بین‌‌المللی اطلاع‌رسانی می‌شود. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌توانند از انواع بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دانشگاه استفاده کنند درحالی‌‌که امکان بهره‌‌مندی از این مزایا برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی وجود ندارد.

یه طور معمول مقدار بورسیه و کمک‌هزینه‌های  اعطایی به دانشجویان بیش از شهریه تحصیلی آن‌ها بوده و هزینه‌هایی مانند پوشاک، خوراک، رفت و آمد، بیمه و خوابگاه را نیز پوشش می‌دهد. البته مقدار بورسیه و مدت زمان آن تاثیر زیادی بر این موضوع دارد ولیکن اغلب آنها بسیاری از هزینه‌های زندگی و تحصیل در دانشگاه آلبرتا را کفایت می‌کنند.

خوابگاه های دانشگاه آلبرتا

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا دارای خوابگاه‌هایی با امکانات کاملی همچون اینترنت پرسرعت، رستوران، سرویس بهداشتی و حمام، میز و صندلی مطالعه، تخت خواب، تلویزیون و تهویه مطبوع بوده و در تمام خوابگاه‌ها سالن مطالعه و اتاق ورزش وجود دارد. سکونت در اتاق‌های تک‌نفره و خصوصی خوابگاه‌های آلبرتا برای دانشجویان امکانپذیر می‌باشد. همجنین دانشجویان می‌توانند در اتاق‌‌های دو نفره و سه نفره نیز اقامت داشته باشند.

دانشجویان می‌توانند در شهر ادمونتون اتاق و یا آپارتمان نیز اجاره کنند که در این صورت دانشجویان باید برای سکونت خود هزینه‌های بیشتری در نظر بگیرند. خوابگاه‌های دانشجویی اغلب در نزدیکی دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا قرار گرفته‌اند که این امر موجب تردد آسان میان خوابگاه و دانشکده  می‌شود. امکان استفاده از امکانات تفریحی و ورزشی خوابگاه‌ها را بطور رایگان نیز برای دانشجویان وجود دارد.

تحصیل رشته معماری در کانادا

تحصیل رشته معماری در کانادا

کشور کانادا به دلیل کیفیت بالا و سیستم آموزشی بی‌نقص، با استقبال بی‌نظیر دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان شده است. ‌تعداد دانشجویانی که برای تحصیل رشته معماری وارد این کشور می‌شوند بسیار زیاد است، چرا که معماری به‌ عنوان رشته پول‌ساز در کانادا شناخته شده است. از گذشته تا به امروز تحصیل رشته معماری در کانادا جایگاه خاصی در بین سایر رشته‌های مهندسی و هنری دارد.

دانشجویان معماری در حال تحصیل در کانادا معتقد هستند که دوره تحصیلی معماری بسیار سرگرم‌کننده است. دانشجویان در طول دوره تحصیلی مهارت‌های زیادی را در خصوص این رشته فرا می‌گیرند. دروس رشته معماری در کانادا بسیار متنوع است که این خود باعث جذاب شدن این رشته تحصیلی می‌شود. تحصیل رشته معماری در کانادا در مقاطع مختلف دارای شرایطی است که در این مقاله به تحریر در آمده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله راهنمای مناسبی در جهت تحصیل این رشته جذاب در کشور کانادا باشیم.

شرایط تحصیل معماری در کانادا

رشته معماری در کانادا به دو صورت ارائه می‌شود. این دوره‌ها یا از طریق دوره‌های معماری مورد تایید توسط سازمان CACB و یا با یک روش جایگزین از طریق دوره‌های کارورزی همراه با برنامه ی خلاصه دروس ارائه شده توسط موسسه سلطنتی معماری کانادا (RAIC) ارائه می‌گردند. مدت زمان دوره‌‌های حرفه‌ای دانشگاهی رشته معماری بین 5 تا 7 سال می‌باشد، و در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌‌‌‌‌ارشد معماری ارائه می‌شوند. به این ترتیب مدارک حرفه‌ای تنها برای دوره‌های ارشد ارائه می‌شوند. بسیاری از مدارس معماری دانشگاه‌های تایید شده توسط  CACB میان 100 دانشگاه برتر دنیا جای گرفته‌اند.

شرایط تحصیل معماری در مقطع کارشناسی

همانند سایر رشته‌های تحصیلی اولین مدرک حرفه‌ای در رشته معماری، کارشناسی معماری می‌‌باشد. در این دوره کارشناسی دانشجویان به پرورش بیشتر تکنیک‌های طراحی می‌پردازند. مدت زمان تحصیل رشته معماری در دوره کارشناسی در اکثر دانشگاه‌های جهان بین 3 تا 4 سال است، اما همانطور که پیش‌‌تر ذکر کردیم، در دانشگاه‌های کانادا این مدت بین 5 تا 7 سال به طول می‌انجامد. در سال اول دروس پایه معماری ارائه می‌گردد، دانشجویان باید در این دورس نمره خوبی کسب نمایند.

در طول این دوره، دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های طراحی و مفاهیم ساختاری اطلاعات کسب کنند. برای اینکه در دوره کارشناسی معماری در دانشگاه‌‌های کانادا تحصیل کنید باید شرایط عمومی دانشگاه را در نطر بگیرید که شامل ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل 75، نمره آیلتس 7 و کسب نمرات بالا در دروس فیزیک، ریاضی و شیمی می‌باشد. دروس پایه معماری در دوره کارشناسی عبارتند از: ارتباطات تصویری، تاریخ معماری، مصالح ساختمانی، ساخت و ساز و عناصر ساختمانی و … .

شرایط تحصیل معماری در مقطع کارشناسی‌‌ارشد

دانشگاه‌‌های کانادا در دوره‌های کارشناسی‌ارشد معماری تمرکز بیشتری بر روی مهارت‌های عملی دارند. دانشجویان در این دوره می‌توانند با مفاهیم عمیق‌تری از معماری و رابطه آن با جامعه و فرهنگ آشنا شوند. در این دوره چگونگی استفاده از استودیوهای طراحی دانشگاه، دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی و کارگاه‌های مواد به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

گرایش‌های متفاوتی در مقطع کارشناسی‌ارشد برای رشته معماری در کانادا وجود دارد که دانشجویان می‌توانتد با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از گرایش‌ها را برای تحصیل انتخاب نمایند. گرایش‌های معماری در این دوره عبارتند از: معماری داخلی، معماری منظر، فناوری معماری، مطالعات معماری، مدیریت پروژه و ساخت، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، بازسازی بناهای تاریخی و … .

برای تحصیل معماری در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی شرایط و مدارک خاصی موردنیاز است، این مدارک نیز باید مورد بررسی سازمان CACB (سازمان ارزیابی صلاحیت‌ های تحصیلی فارغ التحصیلان معماری) قرار گیرد. این موارد شامل در اختیار داشتن مدرک GRE (این مدرک برای دکترا نیز لازم است)، داشتن تجربه کار عملی در رابطه با رشته معماری، دارا بودن مدرک معتبر کارشناسی مرتبط با رشته معماری و نمره آیلتس 7 می‌باشد.

توجه داشته باشید که چنانچه قصد تحصیل در رشته معماری در کشور کانادا را دارید با داشتن شرایط و مدارک ذکر شده می‌توانید در دانشگاه‌‌های معتبر کانادا پذیرش شوید. اما در نظر داشته باشید که با وجود تقاضای زیاد برای تحصیل در این رشته، اخذ پذیرش در کانادا بسیار رقابتی می‌باشد.

شرایط تحصیل معماری در کانادا

بورسیه‌های رشته معماری در کانادا

دولت کانادا برای تحصیل رشته معماری بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان اعطا می‌‌کند که در این بخش به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 • بورس تحصیلی پسادکترا Banting که نوعی کمک هزینه دولت کانادا به دانشجویان خارجی می‌باشد و برای رشته‌های علوم اجتماعی و علوم مهندسی اختصاص داده می شود.
 • بورسیه دولتی کانادا برای مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشجویانی اعطا می‌شود که در برنامه‌های تحقیقاتی رشته‌های مهندسی کامپیوتر، برق، معماری و صنایع (تخصیص CGS M) فعالیت دارند.
 • جوایز تحقیقاتی IDRC که بورس تحصیلی دولت کانادا بوده، برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه جهت گذراندن دوره تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا رشته‌های معماری و برنامه‌ریزی شهری در یک دانشگاه معتبر کانادایی تعلق می‌گیرد.
 • جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در کانادا برای تمامی رشته های مهندسی ارائه می‌شود.

بازار کار رشته معماری در کانادا

برای ورود به بازار کانادا، دانجشویان معماری پس از فارغ‌التحصیلی باید عضو نظام مهندسی کانادا (CACB) شوند، در حال حاضر فقط مدرک کارشناسی‌ارشد مورد تایید CACB قرار گرفته است. علاوه بر این فارغ‌التحصیلان برای دریافت اجازه کار باید عضو نظام معماری یکی از استان‌های کانادا شوند از جمله نظام معماری کبک، نظام معماری انتاریو ، نظام معماری ساسکاچوان، نظام معماری پرنس ادوارد و غیره.

مهندسی معماری در کانادا جزء مشاغل پردرآمد محسوب می‌شود، بنابراین درآمد مهندسان معماری در این کشور بالا خواهد بود به این صورت که درآمد سالانه یک مهندس معمار در کشور کانادا حدود 70 تا 120 هزار دلار می‌باشد. از این رو دانشجویان با توجه به بازار کار مطلوب و میزان درآمد مهندسین معمار در کانادا انگیزه بیشتری برای تحصیل در این رشته خواهند داشت.

هزینه تحصیل معماری در کانادا

هزینه تحصیل رشته معماری در کانادا

همانطور که می‌دانید عمدتاً هزینه تحصیل در هر کشوری علاوه بر شهریه، به دانشگاه و شهر انتخابی و نوع سبک زندگی دانشجو یستگی دارد. کشور کانادا برای تعیین شهریه دانشگاه‌ها، سیستم کاملاً استاندارد و یکپارچه‌‌ای دارد. شهریه یک سال تحصیل رشته معماری در کانادا به طور میانگین 24000 دلار می‌‌باشد. ( این مبلغ شامل دو ترم تحصیلی است).

دانشگاه‌های برتر رشته معماری در کانادا

در این بخش به معرفی دانشگاه‌های معماری کانادا که مورد تایید سازمان CACB هستند، می‌پردازیم؛ در میان آن‌‌ها سه دانشگاه جزء 100 دانشگاه برتر جهان برای تحصیل معماری شناخته شده است که عبارتند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل

 •  دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه رابرسون
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه لاوال

دروه‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

دوره‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

براساس آمارهای اعلام شده از اداره آموزش و پرورش کشور کانادا، شمار دانشجویان بین‌‌‌المللی در این شک.ر رو به افزایش می‌باشد. سالانه بیش از 370 هزار دانشجو از خارج جذب موسسات آموزش عالی این کشور می‌شوند. اولین قدم برای دریافت پذیرش از موسسات آموزش عالی کانادا، آماده‌‌سازی مدرک معتبر و بین‌المللی مبنی بر دانش زبان انگلیسی و فرانسه است.

برای اینکه در کانادا حتی به مدت کوناه هم بخواهید زندگی کنید، باید بسیته به شهر مقصد، به یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط کافی داشته باشید. بیشتر جمعیت و مراکز آموزش عالی کانادا در نیمه جنوبی و غربی آن، یعنی در بخش‌ انگلیسی زبان واقع شده‌اند. به طور عمده، زبان تحصیل در کانادا، زبان انگلیسی می‌باشد. یکی از شروط اخذ پذیرش از موسسات آموزش عالی این کشور، داشتن مدرک زبان انگلیسی است. البنه در سطح فدرال زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی در سطح یکسان می‌باشند.

پذیرش مشروط از موسسات آموزش عالی در کانادا

برای اخذ پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا بایداز شرایط خاص و مشخصی پیروی کنید، شرط مشترک بین آن‌ها شامل معدل، شرط سن و مدرک زبان انگلیسی است. بسیاری از دانشجویان در این موسسات تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند. به این دلیل که یا برای دریافت مدرک زبان بین‌المللی اقدام نکرده‌اند و یا نمره مدرک آن‌ها برای پذیرش رشته موردظر کافی نمی‌باشد. سیستم آموزش عالی کانادا طبق بیانیه ابلاغ شده در سال 2019، برای حل مشکل مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی در پروسه پذیرش شرایط را مشخص کرده است؛ در پذیرش مشروط دانشجو بایستی ابتدا دوره زبان انگلیسی را بگذراند و با ارائه مدرک معتبر زبان با نمره موردنظر دانشگاه، دوره تحصیلی را در رشته تخصصی خود آغاز نماید.

دوره‌های زبان انگلیسی در کانادا

اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا اقدام به برگزاری دوره‌های زبان می‌کنند. خوشبختانه با در نظر گرفتن موسسات آموزش زبان در کانادا، دروه‌های یک ماهه تا دو ساله زبان در هزاران مرکز آموزشی ایجاد شده تا دانشجو با شرکت در این دوره‌ها، تحصیل در تخصص موردنظر خود را آغاز نماید، حتی اگر در زمام ورود به خاک کانادا، توانایی درک زبان را نداشته باشد.

برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی، ارائه مدرک زبان انگلیسی به طور میانگین با نمره 6 آیلتس الزامی است. دقت داشته باشید که اگر دانشجو در مدرک آیلتس نمره 5.5 را برای دانشگاه ارائه دهد، باید در دوره‌های زبان انگلیسی پیش از آغاز دوره تحصیل شرکت نماید. در این میان برخی از دانشگاه‌ها هستند که برای مدرک زبان موردنظر، نمره مهارت‌‌های زبان نیز در نظر می‌گیرند به این صورت که اگر دانشجو در مهارتی حداقل نمره موردنظر را کسب نکرده باشد، می‌بایست در دوره‌ای کوتاه شرکت کرده و به حداقل نمره اعلام شده از سوی دانشگاه دست یابد.

در طول دوره زبان، دانشجو می‌تواند از همه مزایایی که دانشگاه اعطا می‌کند نیز بهره‌مند شود. همچنین دانشجویانی که با پذیرش مشروط وارد کانادا و دانشگاه موردنظر شده‌اند، می‌توانند در سفرهای علمی شرکت کرده و از کتابخانه و کتاب‌های مرجع استفاده کنند، و از خدمات مشاوره تحصیلی و اقامتی نیز برخوردار شوند. علاوه بر این می‌توانند برای کار دانشجویی اقدام کرده و از امکانات ورزشی و خوابگاه‌های دانشگاه نیز استفاده نمایند.

علاوه بر موارد ذکر شده مسئله‌ای که مطرح است ویزای موردنیاز برای دوره زبان در کانادا می‌باشد؛ برای شرکت در کلاس‌های زبان با طول دوره کمتر از شش‌ماه نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست، چرا که در سیستم آموزشی کانادا دوره‌های کمتر از شش ماه، دوره تخصصی تحصیلی محسوب نمی‌شود. دانشجویان برای شرکت در این دوره‌ها می‌توانند نسبت به دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام کنند؛ باید توجه داشته باشید که تنها شرکت در دوره زبان نمی‌تواند افسر ویزا را قانع کند! بهتر است برای آغاز دوره تحصیلی با دوره زبان انگلیسی، نسبت به درخواست پذیرش از دانشگاه و یا کالج مقصد اقدام نمود.

با اخذ پذیرش مشروط، ویزای مشروط تحصیلی نیز به دانشجویان اعطا می‌شود؛ با این ویزا آن‌ها می‌تواند هم دوره زبان انگلیسی را در کانادا سپری کنند و هم در دوره تحصیلی تخصصی خود شرکت نمایند. در این صورت، زمان اقامت در کانادا، براساس تمام مدت‌زمان تحصیل در این کشور (هم دوره زبان و هم دوره تحصیل در مقطع موردنظر) محاسیه خواهد شد.

دوره‌های زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

دوره‌های زبان فرانسه در کانادا

برخی از دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش، از دانشجویان مدرک زبان فرانسه را می‌خواهند. به طور معمول برای پذیرش در دانشگاه‌های مستقر در شرق کانادا در رشته‌های تخصصی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه مدرک زبان فرانسوی الزامی است. همچنین به تبع‌ آن زبان تدریس در این دانشگاه‌ها فرانسوی می‌باشد. تحصیل در بعضی رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی در برخی ایالت‌های کانادا نیز، نیاز به ارائه مدرک زبان فرانسوی می‌باشد.

حدود 7 میلیون کانادایی، به زبان مادری یعنی زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، که بیشتر آن‌ها در ایالت کبک زندگی می‌کنند. از این رو می‌توان گفت جمعیت کمتری در استان‌های انتاریو، نیوبرانزویک و دیگر نقاط این کشور ساکن شده‌اند. پس اگر قصد تحصیل در ایالت کبک را دارید باید دانش زبان فرانسوی داشته باشید. همچنین برای پذیرش در برخی از دانشگاه‌های ایالت‌های همسایه کشور فرانسه نیز، علاوه بر مدرک زبان معتبر انگلیسی، باید نمره خوبی هم در مدرک زبان فرانسوی ارائه داد. به همین دلیل علاوه بر دورههای زبان انگلیسی، دوره‌های فرانسوی نیز در دسترس دانشجویان با پذیرش مشروط قرار می‌گیرد.

دوره‌های زبان انگلیسی و فرانسه در موسسات آموزش عالی کانادا

حتماً این سوال برایتان پیش آمده که کدام موسسات آموزش عالی در کانادا دوره‌های زبان انگلیسی و فرانسه را ارائه می‌دهند؛ از آنجا که قانون پذیرش مشروط در میان موسسات آموزش عالی از سال 2019 رواج یافت، به شمار دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که دوره‌های زبان را ارائه می‌دهند افزوده شد. برای شرکت در این دوره‌ها بهتر است به موقع اقدام کنید تا زمان پذیرش از رشته و مقطع تحصیلی را از دست ندهید.

برای آشنایی بیشتر با شرایط و ضوابط دوره زبان در کانادا، کالج متروپولتین را مثال می‌‌زنیم؛ مانند بیشتر دوره‌های زبان در کانادا، شرکت در کلاس‌های کالج متروپولیتن برای تمامی افراد بالای ۱۲ سال امکان‌پذیرمی‌باشد. این کالج واقع شده در همیلتون آنتاریو به مدت 5 ساعت در هفته در سطح‌های مختلف آموزش ارائه می‌دهد. این کالج بسته به سطح دانش زبان متقاضی دوره‌های خود را از یک ‌هفته‌ تا ۱۲ هفته‌ برنامه‌ریزی کرده است. همچنین هزینه شرکت در کلاس‌‌های این کالج ماهانه بین 300 تا 700 دلار کانادا می‌باشد. البته هزینه شرکت در دوره‌های زبان نسبت به سطح و طول دوره متغیر است.

پیدا کردن کار پاره‌وقت به زبان انگلیسی

برای اینکه در کشور کانادا از برنامه‌های تحصیلی برخوردار شوید، در ابتدا باید آشنایی کافی با زبان انگلیسی داشته باشید. یکی از مزایای مهم تحصیل در کانادا داشتن کار نیمه‌وقت حین تحصیل با درآمدی مناسب می‌باشد. همچنین برای جلب نظر کارفرمایان دانش زبان انگلیسی خیلی موثر خواهد بود. پذیرش مشروط دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا راه ورود به دوره‌های تحصیلی را هموار کرده اما ارائه مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی صد البته ضروری است.

معرفی ده رشته برتر تحصیل در کانادا

معرفی ده رشته برتر تحصیل در کانادا

بالاترین نرخ پذیرش مهاجران در میان کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا، کشور پهناور و دوزبانه کانادا می‌باشد. این کشور به دلایل مختلف از جمله امنیت، رفاه اجتماعی، کیفیت بالای زندگی، امکان اقامت دائم، بازار کار فعال و نرخ بیکاری پایین، آزادی بیان و حمایت از حقوق مهاجران، اقتصاد پویا، خدمات درمانی گسترده و کم‌هزینه و دارا بودن برترین دانشگاه‌های دنیا و موارد بی‌شمار دیگر، کشوری سرآمد بوده و جزء گزبنه‌های برتر برای زندگی، کار و ادامه تحصیل محسوب می‌شود. بنابراین همه ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. در این مقاله برای راحتی کار شما در انتخاب رشته مناسب در دانشگاه‌‌های پیشرفته کانادا به معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی می‌پردازیم.

علوم کامپیوتری در کانادا

دامنه وسیعی از رشته‌های تخصصی از علوم داده و روباتیک گرفته تا محاسبه فضای ابری و سیستم‌های کسب و کار در دانشگاه‌های معروف و معتبر کانادا ارائه می‌شوند. همچنین پیش‌زمینه‌های متنوع نظری با تکالیف علمی، پروژه، تحقیقات و فرصت‌های کارآموزی در شرکت‌های IT، تمامی رشته‌های علوم کامپیوتری را پوشش می‌دهند. البته لازم به ذکر است که تقاضای بسیار بالایی برای نیروی فارغ‌التحصیل علوم کامپیوتری در بازار کار وجود دارد.

در بازار کار کانادا برای تمامی فارغ‌التحصیلان این رشته از دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی، جایگاه‌های شغلی تمام‌وقت زیادی وجود دارد. براساس گزارشات به دست‌آمده به طور میانگین درآمد سالانه مشاغل علوم کامپیوتری در کانادا حدود 63/390 دلار (32/51 دلار در ساعت) می‌باشد. این مبلغ برای افراد تازه کار این رشته چیزی حدود 24/668 دلار و برای افراد با تجربه و حرفه‌ای به طور میانگین 107/763 دلار در سال خواهد بود.

مهندسی عمران در کانادا

با انتخاب رشته مهندسی عمران در کانادا، می‌توانید در زمینه برنامه ریزی شهری و محیطی و یادگیری طراحی پل‌ها، اتوبان‌ها و ساختمان‌ها از تجربه و تخصص لازم بهره‌مند شوید. با اخد مدرک مهندسی عمران شما قادر به یادگیری مواردی همچون چگونگی خلق سازه‌ها و ساختمان‌ها با توجه به ویژگی‌های زیبایی‌شناختی خواهید شد. براساس گزارشات به دست‌آمده درآمد مهندسی عمران در کانادا به طور میانگین 65/623 دلار در سال خواهد بود.

رشته‌های برتر تحصیلی

مهندسی برق در کانادا

برای دانشجویان رشته مهندسی برق در هر یک از دانشگاه‌های کانادا این امکان وجود دارد که دانش عمومی مهندسی را با پروژه‌های طراحی و تعداد زیادی از کارهای آزمایشگاهی ترکیب کنند. همچنین با تحصیل در این رشته علاوه بر اصول مهندسی برق می‌توانید در کلاس‌های اقتصاد، نگرش فنی و یا بوم‌شناسی شرکت نمایید، که درر این صورت شما می‌توانید به خوبی محیط کاری صنعت و جوانب تجارت واقعی این رشته را درک کنید. بنابر اطلاعات گزارش شده، میانگین درآمد رشته مهندسی برق در استان کبک کانادا چیزی حدود 113/092 دلار در سال و 54 دلار در ساعت می‌باشد.

مهندسی مکانیک در کانادا

با تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در یکی از دانشگاه‌های کانادا، می‌توانید آموزش استاندارد جهانی را تجربه کرده و از مزایای انجام تحقیقات در آزمایشگاه‌های قابل توجه و مدرن دانشگاه‌های این کشور برخوردار شوید. در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کانادا، مورد تایید سیستم آموزشی فوق‌العاده و دستاوردهای تحقیقاتی متعدد در سراسر دنیا مورد تایید قرار گرفته‌‌اند.

با تحصیل در این رشته، می‌توانید‌ یک‌سری از مهارت‌های باارزش را کسب کنید و همچنین از یک بینش و بصیرت کامل در زمینه‌های مهندسی وساید نقلیه با کمک کامپیوتر، کامپوزیت‌ها و یا دینامیک محاسباتی سیالات برخوردار شوید. درآمد سالانه مهندسی مکانیک در کمپانی هوندا در تورنتوی کانادا به طور تقریبی حدود 49/000 دلار می‌باشد، این میزان درآمد در کانادا در هر ساعت حدود 22 تا 24 دلار است.

سلامت عمومی در کانادا

کشور کانادا به کیفیت زندگی افراد، مدیریت سلامت عمومی، مراقبت اولیه و پیشگیری از بیماری اهمیت بسیاری می‌دهد. بر همین اساس با انتخاب رشته و ثبت‌نام در رشته سلامت عمومی در هریک از دانشگاه‌های کانادا، اطلاعات متنوع زیادی جخت یادگیری در اختیار شما قرار داده می‌شود. لازم به ذکر است که مقطع ارشد رشته سلامت عمومی یا همان Public Health کارآموزی و کار تحت نظارت در آژانس‌های سلامت عمومی، واحدهای درسی سلامت عمومی و مقوله‌های وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت را پوشش می‌دهد.

بنابر اطلاعات به دست‌آمده، درآمد تقریبی فارغ‌التحصیلان رشته بهداشت عمومی در کانادا در هر ساعت چیزی حدود 78/591 دلار و یا 40/30 دلار می‌باشد. البته لازه به ذکر است برای افراد تازه کار در این رشته این مبلغ چیزی حدود 39/458 دلار و این میزان برای نیروی مجرب رشته سلامت عمومی تا 133/605 دلار در سال افزایش می‌یابد.

امور مالی در کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن یک بازار اجتماعی_اقتصادی که ترکیبی از بازار آزاد و امنیت اجتماعی است، رشد سریعی در زمینه اقتصاد در میان کشورهای پیشرفته دنیا دارد. با تحصیل در رشته امور مالی در کانادا می‌توانید درباره سیستم‌های مالی دنیا اطلاعات کسب کرده و به آنالیز و ارزیابی اولیه و اساسی مزایای سیستم اقتصادی کانادا بپردازید. درآمد یک مسئول و آنالیزور مالی در این کشور سالانه حدود 60/349 دلار می‌باشد.

منابع انسانی در کانادا

کشور کانادا به پشتیبانی از بازار کار فراگیر و چندجانبه و جذب نیروی کار متخصص تمرکز زیادی دارد. با تحصیل در رشته مدیریت منابع انسانی در کانادا می‌توانید، ساختارهای درونی و هسته یک کسب و کار را به طور کامل درک کرده و به بادگیری تکنیک‌های باارزشی جهت هدایت نتایج سازمانی در بازارهای بی‌ثبات و در حال تغییر، بپردازید. درآمد تقریبی یک مدیر منابع انسانی در کانادا در سال حدود 77/381 دلار می‌باشد، که البته این مقدار برای نیروهای باتجربه و سابقه‌دار تا 111/905 دلار افزایش می‌یابد.

داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در دانشگاه‌های کانادا به ارائه تخصص‌های زیادی همچون تحویل دارو واکسن، شیمی دارو و داروسازی، بیوتکنولوژی، بیولوژی مولکولی، داروسازی بالینی و یا آموزش داروسازی می‌پردازد. با تحصیل در این رشته در کانادا می‌‌توانید به آزمایشگاه‌های فوق مدرنی نظیر اتاق‌های اختصاصی برای سنتز آلی (organic synthesis)، مرکز کشت سلولی و آزمایشگاه‌های داروسازی دسترسی داشته باشید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا ماموریت شگفت‌انگیز کشف و توسعه داروهای جدید و آماده‌سازی آنها برای یک حرفه رضایت‌بخش در صنعت داروسازی، دولت، دانشگاه و یا سایر تخصص‌های حوزه بهداشت را شروع و هدایت کنید. متوسط درآمد تقریبی تخصص داروسازی در کانادا در سال حدود 134/396 دلار می‌باشد که این میزان درآمد در ساعت حدود 65 دلار خواهد بود.

تحصیل داروسازی در کانادا

روانشناسی در کانادا

با تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا می‌توانید به فرصت‌های آموزشی جالب توجه دست یابید. به این صورت که با کار کردن در کلینیک‌های محلی تحربیات عملی کسب خواهید کرد. برخی از دانشگاه‌های کانادا دارای بیمارستان آموزشی_دانشگاهی مختص به خود هستند که اطلاعات بیشتری در رابطه با علوم عصبی و رفتاری، رشد و پیشرفت کودک و علوم شناختی ارائه می‌دهند.

همچنین تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا به شما این امکان را می‌‌دهد تا فرصت یادگیری از استادان تراز اول و متخصص در امر تحقیق کسب مهارت‌های زبانی، نقش‌های جنسیتی و یا چندشخصیتی را داشته باشید. درآمد سالانه یک روانشناس بالینی در کانادا به طور میانگین برابر با 97/451 دلار و یا ساعتی 49/98 دلار می‌باشد. البته این میزان درآمد برای افراد تازه کار در این رشته درآمد در کانادا از 62/100 دلار شروع شده و برای روانشناسان مجرب و مشهور تا165/667 دلار در سال افزایش می‌یابد.

روابط بین‌الملل در کانادا

در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی کانادا، رشته روابط بین‌الملل می‌باشد. این رشته به چالش برانگیزی همچون امور مالی جهانی، اقتصاد سیاسی بین‌المللی و مداخله بشردوستانه می‌پردازد. تحصیل در این رشته به شما این امکان را می‌دهد تا تاثیر تصمیم‌گیری‌های سیاسی در جهان، مقررات قانونی و سیاست‌های اجتماعی برای کشورهای در حال توسعه را درک کرده و به یادگیری استراتژی‌های ارزیابی که منجر به هدف‌های وسیع‌تری نظیر صلح و ثبات در منطقه می‌شود، بپردازید.

به طور کلی آموزش زبان، تجارب تحصیل در خارج از کشور و کارآموزی در سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل UN، اکثر رشته روابط بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا را شامل می‌شود. درآمد سالانه مسئول روابط بین‌الملل در کانادا حدود 81/918 دلار می‌باشد، که این میزان درآمد در ساعت معادل 42 دلار است. البته توجه داشته باشید که این حرفه برای افراد با تجربه و مشهور بین 44/437 تا 139/261 دلار در سال متغیر خواهد بود.

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که با تحصیل در هریک از رشته‌های محبوب و مورد علاقه خود در کشور کانادا به کار دانشجویی پاره‌وقت در حین تحصیل مشغول شوید و علاوه بر کسب درآمد و پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور، سوابق کاری مرتبط و با ارزشی را برای خود ایجاد نمایید. همچنین پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا می‌توانید برای کسب مجوز کار ۳ساله PGWP اقدام کرده و با دریافت آن به کار تمام‌وقت و قانونی در بازار کار این کشور نیز بپردازید و پس از گذشت ۵ سال از زمان اقامت، تحصیل، زندگی و کار در کانادا، امکان دریافت اقامت دائم این کشور را خواهید داشت.

تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی (Physiotherapy) در کانادا از جمله رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل می‌‌باشد، که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی برای کار و تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل در رشته فیزیوتراپی به دانشجویان کمک می‌کند تا در آینده شغلی مستقل داشته و از عهده هزینه‌های خود بر آید. فیزیوتراپی در کانادا از جمله مشاغل پر درآمد محسوب می‌شود البته میزان درآمد متخصصین در این زمینه در استان‌های مختلف متغییر می‌باشد. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی تکنیک‌های درمانی در این رشته همه روزه در حال تغییر است و متخصصین در این زمینه باید همواره در حال بروز رسانی اطلاعات و دانش خود باشند.

فیزیوتراپی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که به آناتومی بدن و تشخیص مشکلات عضلانی و اسکلتی و درمان آن به انسان کمک می‌کند. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا باید بخش‌هایی از علوم پزشکی و بالینی برای متقاضیان آموزش داده شود. یک فیزیوتراپ در نهایت باید بتواند توانایی درمان بیماران با اعمال فنون خاص فیزیوتراپی را داشته باشد. همچنین یک فیزیوتراپ باید علائم بیماری و چگونگی تاثیرگذاری آن روی سیستم‌ بدن انسان را تشخصی دهد تا بتواند به بهترین نحو ممکن به درمان بیماران بپردازد. برای آشنایی با تحصیل در این رشته پرفدار و پردرآمد در این مقاله همراه ما باشید.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا، علاوه بر داشتن شرایط عمومی برای تحصیل بایستی مدرک زبان با حداقل سطح B را داشته باشند، همچنین داشتن مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم در دوره‌های فیزیولوژی انسان و روانشناسی نیز الزامی می‌باشد. از آنجا که اکثر دانشگاه‌های کانادا دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ ارائه مدرک زبان نیز ضروری خواهد بود. البته تدریس در برخی از دانشگاه‌های کانادا همچون مونترال که به زبان فرانسوی است، ارائه مدرک زبان فرانسوی نیاز می‌باشد.

طول مدت تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی‌ارشد 2 سال می‌باشد. مباحث آموزشی در دوره کارشناسی‌ارشد فیزیوتراپی عبارتند از: فیزیوتراپی ورزش و علوم حرکتی، علوم پایه، تصمیم گیری های بالینی و تحقیقات توانبخشی و …. دانشجویان در این دوره علاوه بر گذراندن دوره‌های تئوری باید آموزش‌های بالینی به مدت 1080 ساعت را بگذرانند. دانشجویان خازجی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته فیزیوتراپی می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و از ان طریق به انجام کار در این کشور مشغول باشند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

طبیعتاً کسب آگاهی در مورد مقدار هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور موردنظظر برای ادامه تحصیل دانشجویان امری مهم تلقی می‌شود. در این بخش در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا صحبت خواهیم کرد. هزینه‌های تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد در کانادا، سالانه حدود 11370 دلار می‌باشد. هزینه‌های جانبی نیز باید مورد توجه دانشجویان قرار بگیرد که در این شکور حدود 1685 دلار خواهد بود.

دقت داشته باشید که هزینه زندگی‌های در این کشور با توجه به سبک زندگی دانشجویان متفاوت می‌باشد. دانشجویان برای زندگی در این کشور به طور میانگین بایستی مبلغی حدود بین 700 تا 1200 دلار در ماه در نظر بگیرند. چنانچه قصد اجاره خانه در کانادا را داشته باشید باید هزینه‌ای بالغ بر 700 تا 1800 دلار با توجه به محل سکونت و متراژ در ماه بپردازید. هزینه سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی در ماه حدود 400 تا 800 دلار نیز خواهد بود. علاوه بر این هزینه‌ها دانشجویان باید هزینه دیگری همچون هزینه‌های کتب، حمل و نقل و هزینه‌های غذا را در نظر بگیرند.

کار فیزیوتراپیست‌‌ها در کانادا

رشته فیزیوتراپی از جمله رشته‌هایی است که در هر کشوری به شدت به آن احساس نیاز می‌شود. در کشور کانادا نیز برای متخصصین در این زمینه فرصت‌‌های شغلی بسیار مناسیی وجود دارد. برای فعالیت در این حوزه کاری همانند سایر مشاغل به اخذ مجوز کاری در کانادا نیاز می‌باشد. دانشجویانی که در خارج از کشور کانادا تحصیلات خود را تمام کرده‌اند؛ باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کرده و پس از آن نسبت به اخذ مجوز کاری کانادا اقدام نمایند. توجه داشته باشید که فیزیوتراپیست‌های بین‌المللی ابتدا باید به اتحادیه فیزیوتراپیست‌های کانادایی مراجعه کنند. این اداره بعد از ارزیابی و سنجش مدارک آزمون‌هایی را از متقاضیان در یافت خواهد کرد. سپس متقاضیان بایستی در دوره‌های آموزشی مهارتی فیزیوتراپی کانادا شرکت کرده و برای کار در این حرفه آماده شوند.

 ارائه مدارک زیر برای معادل‌سازی الزامی خواهد بود:

 • مدرک کارشناسی ارشد بعنوان حداقل تحصیلات
 • تکمیل نمودن آزمون های مهارت فیزیوتراپی بمنظور معادل سازی مدارک تحصیلی
 • ثبت نام در کالج فیزیوتراپیست های کانادا
 • پرداخت مبلغ 780 دلار به حساب اداره مربوطه
 • مدارک شناسایی
 • 2 قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • دانشنامه و ریزنمرات متقاضی
 • مدرک زبان

فیزیوتراپیست‌ها در انواع زمینه‌های تخصصی خود و مکان‌های زیاد می‌توانند به فعالیت مشغول باشند که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • بیمارستان‌ها
 • کلینیک‌های خصوصی
 • برنامه‌های مراقبت خانگی
 • مراکز بهداشتی و مراقبتی
 • مراکز طراحی برنامه‌های سلامتی

درآمد رشته فیزیوتراپی در کانادا

همانطور که ذکر شد فیزیوتراپی از جمله مشاغل پر درآمد در کانادا محسوب می‌شود. در استان‌های مختلف کانادا متخصصین در این زمینه، درآمدهای متغییری خواهند داشت. اما فیزیوتراپیست‌ها در کانادا از 66000 تا 99000 دلار در سال درآمد دارند. ناگفته نماند که فیزیوتراپیست‌ها در کشور کانادا از مزایا و حقوق در روزهای تعطیل نیز برخوردار می‌باشند. همچنین فیزیوتراپ‌ها در کانادا می‌توانند از مزایای بهداشتی و دهان و دندان نیز استفاده نمایند. بیشترین مقدار تقاضای فیزیوتراپ در شهرهای ونکورر، تورنتو و بریتیش کلمبیا می‌باشد.

درآمد تحصیل فیزیوتراپی

دانشگاه‌های برتر کانادا برای تحصیل فیزیوتراپی

از آنجا که بیشتر برنامه‌های سطح ابتدایی فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه میشود؛ دانشجو باید قبل از پذیرش در این برنامه تحصیلی مدرک کارشناسی خود را درایفت کرده باشد. لذا اخذ چند دوره پیش نیاز نیز به این منظور لازم خواهد بود که این دوره‌ها عبارتند از: آناتومی انسان، فیزیولوژی انسان، روانشناسی و آمار.

 فهرستی از دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در کانادا به قرار زیر می‌باشد:

 1. دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie)
 2. دانشگاه مک گیل (McGill)
 3. دانشگاه مک مستر (McMaster) (با همکاری دانشگاه لیکهد (Lakehead)
 4. دانشگاه کویینز (Queen’s)
 5. دانشگاه مونترآل (Montréal)
 6. دانشگاه شربروک (Sherbrooke)
 7. دانشگاه اوتاوا (Ottawa)
 8. دانشگاه لاوال (Laval)
 9. دانشگاه آلبرتا (Alberta)
 10. دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)
 11. دانشگاه منیتوبا (Manitoba)
 12. دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan)
 13. دانشگاه تورنتو (Toronto)
 14. دانشگاه وسترن آنتاریو (Western Ontario)

مدارک موردنیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های کانادا ارائه مدارک زیر ضروری خواهد بود:

 • واریز مبلغ 780 دلار به حساب انجمن فیزیوتراپی کانادا توسط متقاضی که به صورت چک بانکی هم امکان پرداخت وجود دارد.
 • فرم های تکمیل شده انجمن فیزیوتراپی
 • کپی مدارک شناسایی متقاضی شامل کارت اقامت و یا پاسپورت کانادا
 • کپی پاسپورت و کارت بیمه
 • 2 عدد عکس پاسپورتی
 • کپی گواهی پزشک که نشان دهد متقاضی از نظر بدنی و فیزیکی توانایی کار به عنوان فیزیوتراپ را دارد.
 • گواهی دانشنامه پایان تحصیلات فیزیوتراپی و ریز نمرات دانشگاهی(برای دانشجویان فارغ التحصیل در دانشگاههای به غیر از کانادا
  ترجمه رسمی این مدارک مورد نیاز است)
 • ترجمه رسمی تز و تحقیقات پایان تحصیلات فیزیوتراپی
 • رزومه شخصی CV و سوابق کاری و شغلی
 • فرم تکمیل شده اپلیکیشن
 • مدارک زبان انگلیسی یا فرانسه
تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای پرطرفدار با بیش از صدها فرهنگ مهاجرت می‌باشد. سالانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در کانادا از جمله داروسازی دز سطح بین‌المللی و کسب اقامت دائم کانادا به این کشور مهاجرت می‌نمایند. داروسازان نقش مهمی را در زمینه مراقبت‌های درمانی ایفا می‌کنند. به همین دلیل باید مهارت و دانش کافی در مورد دارو و موارد استفاده از آن را داشته باشند. حهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا دانشجویان باید با شرایط و نحوه پذیرش در آن آشنایی داشته و سپس جهت تحصیل در این رشته پرطرفدار اقدام نمایند. مطاله این مقاله در خصوص تحصیل رشته داروسازی در کانادا کمک بزرگی برای علاقه‌مندان خواهد کرد.

شرایط تحصیل داروسازی در کانادا

در حال حاضر در کشور کانادا حدود 33 هزار داروساز با مدرک معتبر داروسازی مشغول فعالین می‌باشند. برخی از آن‌ها در بیمارستان، برخی در انجمن داروسازی، برخی در سازمان‌های دولتی مربوط به دارو و برخی در دانشگاه‌های داروسازی فعالیت می‌کنند. متقاضیان تجصیل در رشته داروسازی در کانادا ابتدا باید وارد دوره عمومی در مقطع کارشناسی یا دوره‌هایی معادل فوق دیپلم شوند که در این دوره باید دروس ارائه شده شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضی را با نمره بالای 75% پشت سر بگذرانند، سپس در آزمون ورودی داروسازی در کانادا که آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT می‌باشند شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند.

طول دوره رشته داروسازی در کانادا حداقل 5 تا 6 سال می‌باشد. همانطور که ذکر شد دانشجویان، نخست باید در یک دوره 1 تا 2 ساله در زمینه علوم پایه بگذرانند و بعد وارد دوره 4 ساله حرفه‎‌ای داروسازی شوند. دروسی که در این دوره چهار ساله بیشتر بر روی آن‌ها جهت توانایی‌های بالینی و دانش درمانی تمرکز می‌شود عبارتند از: فیزیولوژی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی آسیب، بیوشیمی بالینی، داروشناسی، سم‌شناسی و مراقبت‌های دارویی.

زبان موردنیاز برای تحصیل رشته داروسازی در کانادا بسته به نوع ایالت و یا استانی است که انتخاب می‌شود. در استان کبک تسلط به زبان فرانسوی و در تمامی استان‌های دیگر کانادا مسلط بودن به زبان انگلیسی ضروری می‌باشد. در صورت نداشتن مدرک زبان، دانشجو می‌تواند در دوره‌های کالج زبان انگلیسی شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون ورودی وارد تحصیل در رشته داروسازی شود.

شرایط تحصیل داروسازی در کانادا

دوره‌های تکمیلی داروسازی در کانادا

بسیاری ار دانشجویان داروسازی در کانادا پس از اتمام دوره‌های تحصیلی خود تصمیم می‌گیرند تا دوره‌های تکمیلی را نیز پشت سر بگذرانند که این امر باعث افزایش دانش و تجربه آن‌های نقش بسزایی خواهد داشت. مهمترین دوره‌های تکمیلی تحصیل داروسازی در کانادا به شرح زیر می‌باشد:

 • دوره های یک ساله کار در بیمارستان
 • دوره های یک ساله کار در صنعت داروسازی
 • دوره های تکمیلی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دوره دکترای تخصصی داروسازی
 • دوره های بیماری شناسی مانند دیابت و آسم
 • دوره های تکمیلی و تخصصی در زمینه های مربوط به سالمندان

البته باید در نظر داشته باشید که بلافاصله پس از اتمام دوره تحصیلی خود، نمی‌توانید به عنوان یک داروساز به‌ کار مشغول شوید، بنابراین شما باید در برخی دوره‌های آموزشی و آزمون‌های شورای تخصصی داروسازی در این کشور شرکت کرده تا اجازه کار داروسازی را اخذ نمایید.

یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت، پروسه تبدیل شدن به یک داروساز متخصص در کانادا می‌باشد. برای رسیدن به این خواسته یک پروسه 4 مرحله‌ای طراحی شده است. این پروسه به شما کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانید شغل خود را در این زمینه تضمین کنید. در حقیقت میتوان گفت بدون عبور از جنین مرحله‌ای، نمی‌توان یک داروساز مستقل شد. این پروسه 4 مرحله‌ای به قرار زیر می‌باشد:

 • دریافت مدرک کارشناسی یا دکترای تخصصی از 10 دانشگاه معتبر کانادا
 • موفقیت در آزمون ملی هیئت داروسازی کانادا (بجز استان کبک)
 • پشت سر گذاشتن دوره های کارآموزی برای کسب تجربه
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی

دانشگاه‌های معتبر تحصیل داروسازی در کانادا

دانشگاه‌های زیادی در کانادا وجود دارد که به دانشجویاان اجازه تحصیل می‌دهند اما در این میان تنها تعدادی از آن‌ها مورد تایید مراجع قانونی کشور کانادا می‌باشند. بنابراین دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در کانادا باید قبل از اقدام به مهاجرت به این کشور حتما در انتخاب دانشگاه دقت نماید. 10 دانشگاه معتبر داروسازی در کانادا جهت تحصیل عبارتند از:

 نام دانشگاه رتبه علمی پزشکی دانشگاه نام دانشگاه رتبه علمی پزشکی دانشگاه
دانشگاه دالهوس 196 دانشگاه مموریال نئوفاندلند 137
دانشگاه مونترئال 77 دانشگاه لاوال 168
دانشگاه آلبرتا 97 دانشگاه مانیتوبا 240
دانشگاه بریتش کلمبیا 31 دانشگاه ساسکاچوان 333

بهترین دوره‌‌‌های داروسازی در کانادا

برای تحصیل داروسازی دانشجویان خارجی باید بهنرین گزینه ممکن را انتخاب نمایند. زیزا انتخاب درست سبب تضمین آینده شغلی آن‌ها خواهد بود. در برخی موارد سطح علمی متقاضیان کاریابی در کانادا با مدرک دانشگاهی ‌آن‌ها ارزیابی می‌شود. جدول زیر برخی دوره‌های تحصیل داروسازی در کانادا را نمایش می‌دهد.

البته دوره‌های آموزشی رشته داروسازی در کانادا به این 6 مورد محدود نمی‌شود و دانشجویان می‌توانند برای انتخاب خود شانس‌های بیشتری داشته باشند.

ردیف نام دوره آخرین مهلت ارسال مدارک شروع دوره شهریه دانشجویان خارجی به یورو
1 تکنسین داروسازی کالج هومبر فوریه 2020 سپتامبر2020 (2 سال) 10240
2 دوره کارشناسی داروسازی ژانویه 2020 سپتامبر2020 (4 سال) 38940
3 داروسازی کالج پزشکی هت نوامبر 2020 سپتامبر2021 (4 سال) 7472
4 فیزیولوژی و داروسازی ساسکاچوان می 2020 سپتامبر2020 (4سال) 12322
5 تکنسین داروسازی کالج سنتنیال سپتامبر 2020 ژانویه 2021 (2 سال) 9905
6 کارشناس داروسازی دانشگاه ساسکاچوان سپتامبر 2020 ژانویه 2021 (4 سال) 12081

مزایای داروسازی در کانادا

بدون شک با تبدیل شدن به یک داروساز در کانادا از مزیت‌های بسیاری برخوردار خواهید شد برخی از این مزایا عبارتند از:

 • دسترسی به درآمد بسیار بالا
 • بازار کار مناسب و دسترسی به فرصت های شغلی فراوان
 • بی‌نیازی از دریافت مدارک تحصیلی گوناگون برای مشاغل مختلف حوزه داروسازی
 • امکان کار در کشورهای مختلف جهان
 • امکان کار به عنوان خویش‌فرما
 • ثبات شغلی
 • امکان کار شیفتی به عنوان داروساز
 • امکان شروع کار شخصی پس از یک بازه زمانی کوتاه مدت

مزایای تحصیل داروسازی در کانادا

بورسیه‌های تحصیل داروسازی در کانادا

بنابر قوانین دولت کانادا و برخی نهادهای خصوصی مختلف در این کشور، بورسیه‌‌های تحصیلی مختلفی برای واجد شرایط در نظر گرفته شده است. برخی از این بورسیه‌ها برای افراد نخبه تخصیص می‌یابد که رقابت برای دریافت آۀن چندان دشوار نمی‌باشد؛ چرا که محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای ارائه این بورسیه‌ها، متقاضیان زیادی را از لیست خارج می‌کند. برخی از این بورسیه‌‌ها نیز به صورت عمومی و محدود اعطا می‌شوند که این به معنی وجود رقابت بالا برای دریافت آن می‌باشد.

نوع بورسیه تشریح
بورسیه تحصیلی فارغ التحصیلی کانادا این بورسیه به طور عمومی در اختیار دانشجویان پزشکی قرار می گیرد.
بورسیه کینگ مکنزی دانشجویان رشته پزشکی نمی توانند از این بورسیه استفاده کنند.
بورسیه SSRHC این بورسیه 18000 تا 40000(دلار) در سال ارزش اقتصادی دارد.
بورسیه CGS این بورسیه تا سقف 50000$ (دلار) برای دانشجوهای مقطع دکتری و تخصص پزشکی می‌باشد.
بورسیه تحصیلی دلتا این بورسیه مخصوص زنان خارجی محصل است.

کار ضمن و پس از تحصیل داروسازی در کانادا

در کشور کانادا اجازه کار پاره‌وقت ضمن تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود. البته اجازه کار دانشجویی در کانادا محدود می‌باشد این در حالی است که در کشور ژاپن برای دانشجویان خارجی اجازه کار ضمن تحصیل داده نمی‌شود. مشاغلی که دانشجویان رشته داروسازی در کانادا حین تحصیل خود می‌توانند داشته باشند به شرح زیر می‌باشد:

 • کار در محیط دانشگاه مثل کمک به اساتید در فعالیتهای پژوهشی که سطح درآمد پایینتری دارد ولی دانشجو نیازمند به اخذ مجوز کار ندارد.
 • کار خارج از محیط دانشگاه مثل کار در کافی شاپ یا شرکت های مختلف به عنوان کارآموز و غیره که معمولا سطح درآمد بالاتری دارد و دانشجو باید برای مشغول شدن به آن از دولت کانادا مجوز دریافت نماید.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات داروسازی در این کشور می‌‌توانند در شهرهای انگلیسی زبان و با تسلط به زبان فرانسوی در شهرهای فرانسوی زبان، به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. البته با توجه به شیوع ویروس کرونا، نرخ بیکاری در کانادا در ماه‌های اخیر افزایش داشته است. ناگفته نماند که داروسازی جزء مشاغلی نیستند که به راحتی شغل خود را به این دلیل از دست بدهند.

سطح درآمد داروسازان در کانادا نیز بالا می‌باشد البته داروسازان در این کشور جژء قشر پردرآمد محسوب نمی‌شوند. متوسط درآمد داروسازان  در کانادا در سال 2020 حدود 176000 دلار گزارش شده است.

تحصیل روانشناسی در کانادا

تحصیل روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی طی قرن اخیر در دانشگاههای کانادا شهرت بسیاری پیدا کرده است. روانشناسی در کانادا از جمله رشته‌های پر مخاطبی است که در حیطه کاری مخصوص به خود از جمله مراقبت‌های درمانی بسیار کارآمد می‌باشد. موضوعاتی که علم روانشناسی به مطالعه آن می‌پردازد عبارتند اژ: ذهن و رفتار، طرز فکر کردن، نشان دادن عکس‌العمل به وقایع، تاثیر افکار و احساسات بر رفتار و …

برای اینکه در بخش روانشناسی به ارائه خدمات بپردازید باید در علم مربوطه و زیر شاخه‌های مربوط به آن تحصیل کرده باشید. بهتر است بدانید خدمات روانشناسی در مدارس، کلینیک‌های سلامت، بیمارستان‌ها، دادگاه‌ها، زندان‌ها و … ارائه می‌گردد. در این مقاله تحصیل رشته روانشناسی در کشور کانادا و نحوه اخذ پذیرش در آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع برای دنشجویان ارائه می‌شود. می‌توانید از رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های مهندسی و تجربی برای تحصیل کارشناسی در رشته روانشناسی نیز شرکت نمایید. برای تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد دانشجویان باید دروس موردنیاز را اخذ کرده و یک پروژه به عنوان پایان نامه و دفاع از آن در قالب یک پوستر و یا جلسه حضوری در مقابل هیئت داوران تنظیم کنند با گذراندن دوره کارشناسی‌ارشد می‌توانید خود را برای ورود به برنامه‌‌های تحصیلی دکترا آماده نمایید.

همچنین با داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد می‌‌توانید برای کار در محیط‌‌هایی همچون مدارس، محیط‌های تجاری و صنعتی، مراکز درمانی سلامت روان خوتان را آماده کنید. البته با اخذ مدرک کارشناسی‌اشد امکان دارد به عنوان محقق یا همکار پژوهشی برای دولت یا سازمان‌های خدماتی و یا دانشگاه‌ها به عنوان مشاوران پژوهشی و مدیران تحقیقاتی نیز خدمت نمایید.

برای تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی باید دروس موردنیاز را گذرانده و در امتحانات جامع شرکت کنید و پس از انجام تحقیقات اصلی تز خود را نوشته و از آن دفاع نمایید. برای اینکه بتوانید در زمینه روانشناسی فعالیت کنید باید حداقل یکسال دیگر را صرف تحقیق و دوره‌های کارآموزی و تخصصی نمایید. به این صورت که دکترای روانشناسی بالینی به تحقیق و تخصص حرفه‌ای نیاز دارد اما دکترای روانشناسی تجربی نیازی به دوره‌ کارآموزی اضافی ندارد. اغلب برنامه‌های دانشکده حرفه‌ای روانشناسی بیشتر بر آموزش و تمرین حرفه‌ای تمرکز دارند.

در کشور کانادا مدرک دکترا (Ph.D)  مقطع پایه برای حرفه روانشناسی در نظر گرفته می‌شود. CPA ( راهنمای تحصیلات تکمیلی است که برنامه های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در کانادا را فهرست و توصیف می کند.) درجه دکترا را به عنوان بهترین آمادگی برای کار حرفه‌‌‌ای تاکید می‎کند. بنابراین در سطح کارشناسی‌ارشد رشته روانشناسی در کاناد فرصت‌‌های شغلی نیز وجود دارد به عنوان مثال می‌توانید با مدرک کارشناسی‌ارشد در برخی استان‌های کانادا نظیر آلبرتا، ساسکاچوان به عنوان روانشناس و استاد دانشگاه فعالیت نمایید.

شراییط تحصیل روانشناسی در کانادا

نحوه پذیرش رشته روانشناسی از دانشگاه‌های کانادا

در همه دانشگاه‌های کانادا دروس و رشته‌های روانشناسی در مقطع کارشناسی در دسترس می‌باشد. در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی و شغلی در رشته روانشناسی می‌توانید با دپارتمان روانشناسی دانشگاه خود یا دانشگاهی که قصد تحصصیل در آن را دارید تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تمام دپارتمان‌های روانشناسی دانشگا‌ه‌ها دروس مشابهی را ارائه نمی‌دهند و برنامه یکسانی برای ارائه تحقیقات ندارند که همین موضوع می‌تواند در انتخاب دانشگاه دلخواه شما تاثیر بگذارد. به طور معمول دپارتمان‌‌های روانشناسی، فردی را به عنوان کارشناس قرار داده تا دانشجویان را در انتخاب دوره و دورس موردنظرشان راهنمایی نماید.

در سطح تحصیلات تکمیلی برای رشته روانشناسی تحصص‌ها و زیر مجموعه‌های متعددی وجود دارد که عبارتند از: روانشناسی صنعتی-روانشناسی تجربی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره، نوروسایکولوژی، روانشناسی قانونی یا اصلاحی، روانشناسی رشد یا روانشناسی کودک.

مدت زمان تحصیل دوره کارشناسی روانشناسی 4 سال بوده و برای تکمیل مدرک کارشناسی‌ارشد 2 سال زمان مورنیاز می‌باشد، همچنین برای تکمیل مدرک دکترا 4 سال موردنیاز خواهد بود. برای پذیرش در دوره‌های تحصیلی روانشناسی رقابت بالایی میان دانشجویان وجود دارد. به طوری که دوره‌های دکترا در زمینه‌های روانشناسی حرفه‌ای ( روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره، روانشناسی مدرسه) تقریبا 10٪ از متقاضیان را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

همانطور که ذکر شد در موسسات مختلف پیش نیازهای ورود به دوره تحصیلی رشته روانشناسی متفاوت می‌باشد. پیش نیاز معمول برای این رشته تحصیلی داشتن یک مدرک کارشناسی روانشناسی است. همچنین برای پذیرش باید در بسیاری از دروه‌ها باید در در امتحان گزارش تحصیلات تکمیلی (GRE) شرکت کرده و نمره یالایی کسب نمایید.

دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته روانشناسی

دپارتمان‌های روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا  به روزنرین اطلاعات را با انجام تحقیقات گسترده در زمینه‌های علم عصب‌شناسی، علوم سلامت و علوم اجتماعی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. رتبه برتر دانشگاه‌‌های کانادا براساس رنکینگ جهانی در رشته روانشناسی به شرح زیر می‌باشد:

نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۶ دانشگاه مک‌مستر ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه لاوال ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه تورنتو ۱۸ دانشگاه کویینز ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه کبک ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه مک گیل ۲۴ دانشگاه سایمون فریزر ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه ویکتوریا ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه واترلو ۵۱-۱۰۰ دانشگاه مونترال ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه کونکوردیا ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه وسترن اونتاریو ۵۱-۱۰۰ دانشگاه آلبرتا ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه دالهازی ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه یورک ۵۱-۱۰۰ دانشگاه کلگری ۱۵۱-۲۰۰ دانشگاه اوتاوا ۲۵۱-۳۰۰

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا در استان‌‌ها و موسسات مختلف متفاوت می‌باشد. ولی به طور کلی کشور هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای جهان مقرون به صرفه است. توجه داشته باشید که موسساتی که به دانشجویان مدرک اعطا نمی‌کنند معمولا ارزانتر از دانشگاه‌ها خواهد بود.

 • متوسط هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی حدود 25180 دلار کانادا (20،540 دلار آمریکا) می‌باشد.
 • متوسط هزینه تحصیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین‌المللی حدود 42000 دلار کانادا (31،243 دلار آمریکا) می‌باشد.

البته این مقدار هزینه آموزش در کانادا ممکن است از استانی به استان دیگر به طور قابل توجهی متغییر باشد. به عنوان مثال در مانیتوبا هزینه‌های تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد 6،228 دلار کانادا می‌باشد. در حالی‌که این مقدار در بریتیش کلمبیا به طور میانگین 13،457 دلار کانادا خواهد بود.

برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در کاناد به قرار زیر می‌باشد:

 1. GSS / AMS بیمه درمانی پیشرفته 244.69 دلار
 2. طرح خدمات پزشکی  450.00 دلار (بیمه سلامت تحصیلی)
 3. کتاب های درسی 550 دلار
 4. اجاره (مسکن / محل اقامت)  10،549.80 دلار
 5. تلفن همراه (بسته اصلی) 300 دلار
 6. تلفن همراه (بسته کامل) 600 دلار
 7. UPass (حمل و نقل عمومی) 492.00 دلار
 8. مواد غذایی 3،876 دلار

هزینه تحصیل روانشناسی در کانادا

درآمد روانشناسان در کانادا

براساس گزارشات اخیر متوسط درآمد روانشناسان در کانادا سالانه حدود 92000 دلار (۵۳.۲ دلار در ساعت) می‌باشد. همچنین درآمد روانشناسان بالینی در کانادا به طور متوسط 97000 دلار در سال (50 دلار در ساعت) گزارش شده است. متوسط حقوق سالانه روانشناسان مبتدی به طور تقریبی از 63000 دلار شروع شده و با افزایش تجربه کاری به 166000 دلار در سال می‌رسد. متوسط حقوق دریافتی روانشناسان بالینی در برخی استان‌ها به قرار زیر خواهد بود:

استان (کانادا) متوسط درآمد روانشناسان بالینی
نوا اسکوشیا ۱۰۴۰۰۰ دلار
اونتاریو ۱۰۰۰۰۰ دلار
بریتیش کلمبیا ۹۴۰۰۰ دلار
آلبرتا ۹۰۰۰۰ دلار
نیوفاندلند ۷۹۰۰۰ دلار

مدارک مورد نیاز برای تحصیل روانشناسی در کانادا

برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا ارائه مدارک زیر الزامی خواهد بود:

 •  مدرک کارشناسی، ترجیحا در رشته روانشناسی یا رشته های مرتبط با مشاوره
 • میانگین نمره ۳٫۰ یا بالاتر از مقیاس ۴ برای تمامی کورس های کارشناسی و بالاتر
 • گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی و کسب نمره C یا بالاتر در دوره کارشناسی روانشناسی (این واحدها باید شامل روانشناسی مقدماتی، روانشناسی افراد نابهنجار، روش های تحقیق و روانشناسی توسعه باشد.)
 • گذراندن ۱۸ واحد درسی در هنر استودیویی که نشان دهد شما مهارت و تعهد لازم به نظم و انضباط در خلق هنر را دارید.
 • ارائه پورتفولیو از آثار هنری( ۱۵ نمونه در ۳ یا تعداد بیشتری رسانه های مختلف که نشان دهنده توانایی دانشجویان در کار با ابزار و ادوات هنری است.)
 • گذراندن دوره کاری یا تجربه کار داوطلبانه که شامل کاربرد مهارت های مرتبط با مشاوره باشد.
 • تکمیل فرم پذیرش و پرداخت هزینه آن
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • ترجمه ریزنمرات و مدرک تحصیلی
 • حداقل دو توصیه‌نامه

تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا

کشور کانادا به دلیل وسعت زیاد و جمعیت کم همه ساله مهاجرین زیادی را از سراسر دنیا از طریق تحصیل، کار و سرمایه در خود جای می‌دهد. رشته پرستاری از جمله رشته‌های پرطرفداری است که دانشجویانی زیادی از اقصی نقاط جهان جهت تحصیل در آن به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. از دلایل اصلی تحصیل پرستاری در کانادا شرایط بازار خوب و مطلوب آن می‌باشد. به این صورت که دانشجویان پس از اتمام تحصیل به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شده و درآمد بالایی را کسب نمایند. در ادامه شرایط تحصیل پرستاری در کانادا و مزایای آن را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

مدت زمان دوره تحصیل پرستاری در کانادا حدود 3 سال بوده و به فارغ‌التحصیلان این رشته مدرک معتبر پرستاری اعطا خواهد شد. بسیاری از دانشکده‌های پرستاری در کانادا برنامه‌های پیشرفته تخصصی را ارائه می‌دهند که شامل پرستاری اورژانسی، پرستاری قلبی یا کاردیاک، پرستاری آنکولوژی، پرستاری مدرسه، پرستاری اطفال و پرستاری کهنسال می‌باشد. دانشگاه‌های پرستاری در کانادا رشته پرستاری را دو صورت برنامه‌های کاردانی و کارشناسی ارائه می‌دهند.

شغل پرستاری در کانادا با کد 3012 براساس فهرست مشاغل ملی این کشور تقسیم‌بندی شده است که عبارتند از: پرستار ثبتی (RN)، پرستار ثبتی روانپزشکی (RPN)، پرستار بهداشت عمومی و پرستار بهداشت. انجمن ملی اعطای مجوز و انجمن پرستاران کاناد از همه پرستاران می‌خواهد که مدرک لیسانس خود را دریافت نمایند زیرا داشتن این مدرک در تمامی استان‌های کانادا به جز استان کبک و منطقه بوکون الزامی می‌باشد. برای دریافت مدرک کاردانی و کارشناسی دانشجویان باید مدرک دیپلم متوسطه خود را در دروس زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمی با معدل c پشت سر بگذراند. ناگفته نماند که متقاضیان باید مدرک زبان TOEFL یا IELTS را نیز ارائه دهند.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

مزایای تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا به دلیل برخورداری از جایگاه برتر اجتماعی و آینده شغلی مناسب مزایا و امتیازاتی را برای دانشجویان در پی دارد، در حال حاضر حدود 250 هزار دانشجوی بین‌المللی در کانادا به تحصیل پرستاری مشغول هستند. شغل پرستاری در کانادا از جمله شغل‌هایی است که این کشور بسیار به آن نیازمند می‌باشد، و پیش‌بینی می‌شود که تا دو دهه دیگر کشور کانادا به دلیل روند سنی رو به افزایش پرستاران خود با کمبود پرستار مواجه خواهد شد. که این امر انگیزه بالایی را برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل پرستاری در این کشور ایجاد می‌کند.

از دیگر مزایای تحصیل پرستاری در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  کیفیت برتر آموزشی
 • هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا
 • امکان اخذ فاند و بورسیه های تحصیلی مختلف
 • راهم شدن امکان انجام کار ضمن تحصیل تا 20 ساعت در هفته
 • امتیاز دریافت اقامت دایم (PR) کانادا پس از گذشت 15 الی 18 ماه اقامت کانادا
 •  وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید به مبلفی حدود 7،570 دلار آمریکا یا 10،000 دلار کانادا نیاز دارید. اما بهتر است بدانید که شما به مبالغی بیشتر از این مبلغ نیاز دارید تا بتوانید زندگی خود را در کانادا اداره کنید و این فقط جزئی از هزینه‌ها می‌باشد. البته هزینه‌های ذکر شده به محل تحصیل و سبک زندگی شما نیز بستگی دارد.

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای غربی و انگلیسی زبان دنیا مقرون به صرفه و ارزان‌تر می‌باشد. قابل ذکر است که شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی پرستاری در کانادا 20‌،354 دلار و شهریه در مقطع کارشناسی‌ارشد حدود 13،713 دلار خواهد بود که البته این مقدار بسته به دانشگاه و رشته محل انتخابی شما کمی متفاوت خواهد بود.

برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در کانادا در جدول زیر آمده است:

شرح هزینه به دلار کانادا
هزینه زندگی حداقل (CA$) 30,000 در سال
اجاره منزل (CA$) 3000- 7500
بیمه سلامت اجباری (CA$) 600-800
هزینه ویزای تحصیلی (CA$)  150

ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان پرستاری

براساس قوانین مهاجرتی کانادا، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پرستاری در این کشور باید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمایند. چنانچه دانشجویان بیش از 6 ماه در کانادا به تحصیل مشغول باشند حتما بایستی ویزای تحصیلی کانادا را از سفارت این کشور دریافت کنند. دریافت نامه پذیرش (AOL) از دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی کانادا از شروط اصلی درخواست ویزای تحصیلی این کشور می‌باشد. اما برخی ار دانشجویان جهت ورود به کشور کانادا علاوه بر دریافت ویزا، یاید ویزای اقامت موقت و یا گواهی سفر الکترنیک را نیز اخذ نمایند. هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا به طور تقریبی حدود 150 دلار آمریکا می‌باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی کانادا به صورت کاملاً آنلاین بوده و متقاضیان می‌توانند جهت درخواست از طریق وب‌سایت اداراه مهاجرت و تابعیت کانادا مدارک خود را اسکن و تحویل نمایند. مدراک موردنیاز ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان پرستاری به قرار زیر می‌‌باشد:

 • نامه پذیرش یا AOL از دانشگاه معتبر (DLI)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی تکمیل شده
 • 6 قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • مدرک اثبات تمکن مالی اقامت تحصیلی در کانادا (به صورت صورتحساب بانکی)
 • پاسپورت بین‌‌المللی معتبر
 • گواهی پزشکی
 • مدرک گواهی سرمایه گذاری ضمانت دار (GIC) به مبلغ 10000 دلار
 • رسید پرداخت شهریه سال اول
 • نمره مدرک زبان با حداقل نمره 6 برای آزمون IELTS و نمره 7 برای آزمون زبان فرانسه

ویزای تحصیل پرستاری در کانادا

شرایط کار به عنوان پرستار در کانادا

پرستاران ثبتی در کانادا دارای جایگاه شغلی بسیار عالی بین مشاغل دیگر در کانادا می‌باشند به این صورت که بنابر گزارش انجمن پرستاران انتاریو، درآمد هر ساعت پرستاران از سال اول پرستاری با 28.80 دلار ( معادل درآمد سالانه 53،040 دلار) تا سال بیست و پنجم با 40 دلار (معادل درآمد سالانه 78،000 دلار) می‌باشد. بهتر است بدانیذ که مسئولیت انجمن دانشکده‌های پرستاری کانادا، اعطای مجوز ملی برای تحصیل پرستاران ثبتی (RN) در این کشور می‌باشد. این انجمن همه ساله لیست برنامه‌های پرستاران ثبتی را منتشر می‌‌کند که مورد تایید استاندارهای خودشان می‌باشد. لیست برنامه های پرستاری RN به شرح زیر می باشد:

 • برنامه های پرستاری کاربردی مجوز دار (LPN)
 • یرنامه های پرستاران ثبتی (RN)
 • برتامه های پرستار روانپزشکی ثبتی (RPN)

چنانچه تمایل به کار پرستاری در کانادا را دارید باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. برای ثبت‌نام و کسب مجوز کار پرستاری در کانادا باید مدرک کارشناسی پرستاری را داشته باشید. سپس جهت ارزیابی شرایط خود، باید درخواست خود را با کالج پرستاران انتاریو (CNO) تحویل داداه و در آزمون‌عای ثبت‌نام و آزمون حقوق شرکت نمایید.

دانشگاه‌های برتر پرستاری در کانادا

برای تحصیل پرستاری در کانادا مهم‌ترین سوالی که برای دانشجویان پیش‌ می‌آید این است که بهنرین دانشگاه‌های کانادا با در نظر گرفتن فاکتورهایی چون تعداد دانشجویان و پرسنل دانشگاه، جوایز علمی کسب شده توسط اساتید و دانشجویان، امکانات آموزشی و سابقه دانشگاه کدام می‌باشند. رشته پرستاری در کانادا جزء رشته‌هایی است که هم در دانشگاه و هم در کالج‌ها ارائه می‌گردد. جدول زیر فهرستی از برترین دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا می‌‌باشد:

دانشگاه های برتر در رشته پرستاری کالج های برتر در رشته پرستاری
دانشگاه براک کالج الگون کوئین
دانشگاه نیو برانزویک کالج کانستوگا
دانشگاه شربروک کالج دورهام
دانشگاه ساسکاچوان کالج جورح براون
دانشگاه لیکهد کالج هامبر
دانشگاه مک مستر کالج لمبتون
دانشگاه رایرسون کالج موهاک
دانشگاه یورک کالج سنکا
دانشگاه کویین کالج سنت کلر
دانشگاه ویکتوریا کالج سنت لارنس

درآمد پرستاران در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

همانطور که مطلع هستید شرایط مهاجرت به کشور کانادا با کشورهای اروپایی مشابه نیست و شرایط خاصی برای مهاجرت به این کشور پیشرفته وجود دارد که ملزم به کسب آگاهی و دانش کافی می‌باشد. تحصیل دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد چرا که اعتبار مدرک دانشگاه‌های کانادا دارای رتبه جهانی بوده و کیففیت سیستم آموزشی کانادا نیز دلالت بر همین موضوع دارد. تحصیلات دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان امکان بررسی تمام اجزای تشکیل دهنده فک و دندان و شرکت در دوره‌های عملی و تئوری را به وجود می‌آورد. در این مقاله تحصیل دندانپزشکی در کانادا و شرایط تحصیل در آن و مزایا و بررسی دوره‌های تحصیل در این رشته به تحریر در آمده است.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان برای ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا باید در دوره‌های مختلفی شرکت کنند تا بتوانند توانایی خود را برای ورود به این رشته تحصیلی مورد ارزیابی قرار دهند. داشتن رزومه تحصیلی بسیار قدرتمند برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا اهمیت بسیاری دارد و باید حداقل 3/4‌ام از نمرات تعیین شده را نیز دریافت نمایند. در اکثر موارد دانشجویان پس از اخذ پذیرش اولیه به یک مصاحبه اختصاصی دعوت می‌شوند (در ابتدای ماه ژانویه هر سال، به متقاضیان واجد شرایط ایمیلی ارسال خواهد شد و آن ها را به یک مصاحبه تحصیلی دعوت خواهند کرد. در این ایمیل، شیوه برگزاری این مصاحبه بعلاوه تاریخ برگزاری آن به صورت دقیق نوشته شده است). از دیگر شرایط اولیه ورود به دانشگاه‌های پزشکی در کانادا داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی می‌باشد که در جدول زیر شرایط کلی آزمون زبان متقاضیان در آزمون‌های مختلف نمایش داده شده است:

آزمون  تافل کاغذی تافل اینترنتی  MELAB آیلتس COPE
شرایط کلی حداقل نمره 600 حداقل نمره 100 حداقل نمره 85 حداقل نمره 6.5 حداقل نمره 86
حداقل نمره 22 در مهارت نوشتاری حداقل نمره 80 به شرط هر مهارت حداقل نمره 6.0 به شرط هر مهارت نمره 32 در نوشتار و سایر مهارت ها حداقل نمره 22

ارائه انگیزه نامه توسط متقاضیان به دانشگاه موردنظر و تنظیم آن حداکثر در 2 صفحه نیز از ضروریات تحصیل دندانپزشکی در کانادا محسوب می‌شود، از سوی دیگر دانشجویان باید متنی که مبتنی بر تشریح بزرگترین موفقیت‌های علمی‌ خودشان باشد را تهیه کرده و دلیل اصلی آن را ذکر نمایند. دقت داشته باشید که هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کشور کانادا به هیچ عنوان قابل استرداد نخواهد داشت، که این هزینه معادل 200 تا 350 دلار آمریکا خواهد بود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دوره‌‌های تحصیل دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا شرایط سنی از اهمیت بالایی نسبت به کشورهای اروپایی برخوردار می‌باشد. به این صورت که هر چه سن متقاضیان به 30 سال نردیک‌تر شود، شانس اخذ پذیرش به صفر نزدیک‌تر می‌شود. همچنین پیش از ورود به دانشگاه باید دوره پیش دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشت. مدت زمان تحصیل کارشناسی دندانپزشکی در دانشگاه‌های کانادا 4 تا 5 سال می‌باشد.

دانشجویانی که قصد شرکت در دوره‌های بالاتر تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند باید شرایط موردنظر را داشته باشند. کسب نمرات بالا از مهم‌ترین شرایط ورود به دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌باشد. برای تحصیل در مقطع دکترای دندانپزشکی در کانادا ارائه مقالات پژوهشی و تحقیقاتی کار را برای شما آسان کرده و ورود به دوره‌های بعدی را برای شما راحت‌تر می‌کند.

مزایا تحصیل دندانپزشکی در کانادا

فازغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در کانادا به راحتی می‌‌‌توانند مطب خصوصی تاسیس کرده و یا در مراکز درمانی دولتی مشغول به کار شوند. به دلیل بالا رفتن درصد کهنسالان در کانادا، دولت این کشور به دنبال نیروی کار جوان می‌باشد که این امر فرصت خوبی برای متقاضیان تحصیل در این کشور می‌باشد. رشته دندانپزشکی در کشور پیشرفته‌ای همچون کانادا با جدیدترین متدهای تحصیلی ارائه می‌گردد و تمام کشورهای جهان شاهد پیشرفت روزانه این رشته در کانادا می‌باشند.

از مهم‌ترین دلایل انتخاب رشته دندانپرشکی در کانادا برای دندانپزشکان سراسر جهان وجود شرایط اجتماعی بسیار مطلوب این کشور می‌باشد. همچنین وجود شغل مناسب با درآمد بالا در کانادا از دیگر دلایل انتخاب دندانپزشکان برای تحصیل در این رشته می‌باشد.

درآمد دندانپزشکی در کشور کانادا

درآمد رشته دندانپزشکی در کانادا بسیار بالا می‌باشد به همین دلیل هر ساله متقاضیان آن بیشتر می‌شود به طوری که دانشجویان می‌توانند با اخذ مدرک از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا در روستاها و شهرهای کوچک این کشور نیز مشغول فعالیت در حیطه کاری خود باشند. می‌توان گفت در کشور کانادا سه سازمان و انجمن در زمینه دندانپزشکی فعال می‌باشند:

 • Canadian Dental Association
 • The National Dental Examining Board of Canada
 • DRA Global

جدول زیر متوسط درآمد دندانپزشکان در کشور کانادا را نمایش می‌دهد.

شغل درآمد به دلار کانادا شغل درآمد به دلار کانادا
متخصص درمان ریشه $212950 سالیانه دندانپزشک $104450 سالیانه
متخصص اورتودنسی $100000 سالیانه بهداشت عمومی دندان $100000 سالیانه
تشخیص و برنامه ریزی درمان $153000 سالیانه جراحی دهان و دندان $119000 سالیانه
کامپوزیت های دندانی $110000 سالیانه دستیار دندانپزشک $36 هر ساعت
دستیار دندانپزشک با مدرک $22.17 هر ساعت دستیار دندانپزشک عادی $20.47 هر ساعت
پذیرش بیمار $20 هر ساعت تکنسین دندانپزشک $19 هر ساعت

مخارج تحصیل دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی مخارج تحصیلی رشته دندانپزشکی در کانادا از 41 هزار تا 220 هزار (دلار کانادا) می‌باشد. البته این شهریه بسته به دانشگاه و ایالتی که دانشگاه در آن قرار گرفته و رتبه دانشگاهی متغیر می‌باشد. برای دانشجویان بین‌المللی شهریه هر سال تحصیلی حدود 55802 (دلار کانادا) می‌باشد. دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کانادا به قرار زیر است:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه وسترن آنتاریو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه لاوال

به عنوان مثال هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه تورنتو به صورت جدول زیر ارائه شده است:

عنوان دانشجویان بومی (دلار کانادا) دانشجویان غیر بومی (دلار کانادا)
شهریه دانشگاه $37080 $93700
هزینه های اضافی و احتمالی $1504.86 $1504.86
تجهیزات دندانپزشکی $9951 $9951
مجموع $48535.86 $105155.86

کار ضمن تحصیل در کانادا

دولت کانادا به دانشجویان اجازه کار ضمن تحصیل را می‌دهند به این صورت که دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت کنار تحصیل خود مشغول به کار باشند. در کانادا 2 نوع کار پاره وقت وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در یکی از آن‌ها مشغول باشند که این مشاغل عبارتند از: کار در محیط دانشگاه که غالبا به صورت کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی صورت می‌گیرد و یا کار خارج از محیط دانشگاه مثل کار به عنوان پیشخدمت هتل، پرستار کودک و …

در بسیاری از کشورهای دنیا داشتن کاره پاره وقت برای دانشجویان نیازمند اخذ مجوز از دولت می‌باشد؛ در کشور کانادا فقط برای مشاغل دسته دوم یعنی کار پاره وقت خارج از محیط دانشگاه نیازمند کسب اجازه خواهد بود. همچنین ساعات مشخصی در هفته برای این دسته مشاغل در نظر گرفته می‌شود، برای مشاغل خارج از دانشگاه‌های کانادا ساعاتی اختصاص داده شده‌اند که در جدول زیر ارائه شده است:

مقطع تحصیلی حداکثر ساعات کار در هفته
کارشناسی تا 10 ساعت
کارشناسی ارشد تا 20 ساعت
دکتری تا 30 ساعت

کار ضمن تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای انگلیسی زبان و پرطرفدار دنیاست که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به دیگر کشورهای هم زبان خود ارزان‌تر می‌باشد. علاقه‌مندان تحصیل در کشور کانادا باید توجه داشته باشند که تحصیل در این کشور رایگان نبوده و  هزینه زندگی در آن ماهیانه حدود 800 تا 1200 دلار (دلار کانادا) می‌باشد. جدول زیر قیمت برخی اقلام را کشور کانادا بیان می‌کند:

اقلام قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت $16.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد $10.00
یک قالب نان سفید 500 گرمی $2.95
یک کیلوگرم فیله مرغ $13.53
یک کیلوگرم سیب $4.06
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی $3.25
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی $98.00
اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه $1326.69
اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه $2139.12

کسب مجوز کار دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان برای اینکه بتوانند بعد از اتمام تحصیل در زمینه دندانپزشکی در کانادا مشغول کار شوند نیازمند کسب اجازه کار می‌باشند اما برای اخذ این مجوز مدارکی را باید ارائه دهند که این مدارک عبارتند از:

 • داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور کانادا
 • داشتن مدرک از سازمان های مربوطه و همچنین معادلسازی مدرک تحصیلی متقاضی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان فرانسوی معتبر و رسمی

توجه داشته باشید که مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز کار در کانادا به استان و قوانین آن بستگی دارد. برای داشتن شغل در کانادا باید در زمینه‌های مختلف رشته دندانپزشکی بین 2 تا 4 سال مشغول به تحصیل بوده باشید. ار این رو می‌توانید بعد از پایان تحصیلات خود از سازمان‌های مربوطه استان سکونت خود مجوز کار دریافت نمایید.

وظایف افرادی که به عنوان دندانپزشک در کانادا مشغول به کار هستند به شرح زیر می‌باشد:

 • بررسی دندان،‌ لثه و بافت های اطراف بیمار برای تشخیص بیماری، آسیب، خراب شدگی و ارائه درمان ها و راهکارهای مناسب
 • بازیابی، استخراج و جایگزنی دندان بیمار و خراب شده
 • انجام جراحی دهان، جراحی لثه و درمان های دیگر
 • مشاوره در زمینه بهداشت دهان و دندان
 • نظارت بر بهداشت دهان و دندان، بهداشت کاران دندان، دستیاران دندان و سایر کارمندان