تحصیل در دانشگاه تومسک روسیه

تحصیل رشته تربیت‌ بدنی در ترکیه

تحصیل در رشته تربیت بدنی در ترکیه به همان اندازه که در کشورهای دیگر متقاضیان زیادی دارد، برای دانشجویان داخل کشور نیز تحصیل در این رشته جذاب است. با تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه می‌توانید خود را فازغ‌التحصیل یک دانشگاه اروپایی بدانید و با دریافت مدرک معتبر بین‌المللی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید به هر کشوری که می‌روید آن را برای کار ارائه دهید. از مهمترین دلایل تحصیل تربیت بدنی در کشور ترکیه داشتن رتبه 83 در زمینه آموزش رشته تریبت‌ بدنی است. قابل ذکر است که مبانی درسی و آموزشی تربیت بدنی در ترکیه کاملاً منطبق با چارچوب‌ها و استراتژی‌های دانشگاه‌های اروپایی می باشد.
از آنجایی که رشته تربیت بدنی تفاوت‌هایی با دبگر رشته‌ها دارد، در این مقاله قصد داریم تمامی متقاضیان را با شرایط تحصیل، هزینه تحصیل، بورسیه تربیت بدنی و بازار کار این رشته محبوب و پرطرفدار در کشور ترکیه آشنا سازیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه جهت تحصیل در رشته بدنی، می‌بایست در دو آزمون yos و sat شرکت نمایید. حداقل نمره‌های قبولی در این دو آزمون بسته به نوع دانشگاه برگزارکننده، از طرف دانشگاه اعلام می‌گردد. در واقع دو آزمون yos و sat دو آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که مهارت انگلیسی، ترکی و هوش ریاضی شما را مورد سنجش قرار می‌دهند.

از دیگر شرایط مهم تحصیل تربیت بدنی در ترکیه داشتن دیپلم تومر می‌باشد که بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برای رشته تربیت بدنی از شما درخواست خواهند کرد. در نظر داشته باشید که این دیپلم یه نوع معادلسازی برای کنکور yos-Ales-Tus به شمار می‌آید. شما یا باید در این کنکور سطح A را کسب کرده یا معادل آن که دیپلم تومر است را به دانشگاه ارائه دهید. می‌توانید این مدرک را از مراکز تومر که شعبه‌ای از آن در داخل کشور خودمان است دریافت نمایید.

علاوه بر شرایط ذکر شده مواردی هستند که برای پذیرش جهت تحصیل تربیت‌ بدنی در ترکیه می‌بایست در مرحله درخواست به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید از جمله این موارد عبارتند از: داشتن مدرک دیپلم به همراه ترجمه آن،ریزنمرات، معرفی نامه، انگیزه‌نامه، تعداد عکس پرسنلی موردنیاز، پاسپورت، ویزای تحصیلی و سوابق پژوهشی. از موارد مهم تحصیل تربیت بدنی در ترکیه می‌توان به امتحان عملی و یا به اصطلاح مصاحبه حضوری نیز اشاره کرد. به همین دلیل بهتر است آمادگی جسمانی داشته باشید و به زبان ترکی نیز تسلط کافی داشته باشید.

تحصیل رشته تربیت‌ بدنی در ترکیه

تحصیل رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیل رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه 3 تا 4 سال است، مدرک لیسانس رشته تربیت بدنی در دانشگاه‌های ترکیه شامل به دست آوردن دانش آناتومی، تغذیه، حرکت شناسی، روانشناسی ورزشی، روش های آموزش تربیت بدنی، کمک‌های اولیه و پیشگیری از آسیب می‌باشد.

تحصیل رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی‌ارشد

گروه تربیت بدنی و ورزش ترکیه در راستای اهداف آموزشی موسسات علوم بهداشتی به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از حداقل 2 سال تحصیل رشته تربیت بدنی در این کشور به مدرک کارشناسی ارشد دست یابند. دانشجویان در طول تحصیلات خود به انجام مطالعات نظری و تجربی در چارچوب اصول علمی می‌پردازند. قابل ذکر است که تحصیلات کارشناسی‌ارشد در گروه تربیت بدنی و ورزش تحت قوانین و مقررات انستیتوی علوم بهداشتی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

اطلاعیه‌های مربوط به برنامه‌های کارشناسی‌ارشد مطابق با الزامات دانشگاه و دپارتمان مربوطه اعلام می‌گردد و دانشجویان پس از احراز شرایط تعیین شده توسط موسسه در دوره‌های کارشناسی‌ارشد تربیت بدنی در دانشگاه ترکیه مورد پذیرش قرار می‌گیرند. دانشجویان مقطه کارشناسی‌ارشد پس از ارائه پایان نامه، باید در مقابل هیأت منصفه که متشکل از سه عضو هیئت علمی است، به صورت شفاهی از کار خود دفاع نمایند. همچنین برای دوره کارشناسی‌ارشد دانشجویان باید غیر از پایان نامه یک پروژه ترمی نیز تهیه کنند.

تحصیل رشته تربیت بدنی در مقطع دکترا

به طور معمول تحصیل در مقطع دکترای رشته تربیت بدنی در ترکیه همانند سایر رشته‌ها نیازمند کسب دوره و تحقیقات می‌باشد. در پایان این دوره دانشجو موظف به شرکت در آزمون مهارت است؛ چنانچه دانشجو در این آزمون موفق شود می‌بایست یک موضوع تحقیق اصلی را مطابق با پیشنهادات مشاور خود پیدا کرده و شروع به کار کند و پایان نامه خود را آماده نماید. همچنین دانشجویان پس از ارائه پایان نامه خود به موسسه، باید در مقابل هیئت منصفه 5 نفره به صورت شفاهی از کار خود دفاع کنند. در نظر داشته باشید که تکمیل دوره دکترا در رشته تربیت بدنی در ترکیه 4 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل رشته تربیت‌ بدنی در ترکیه

بورسیه رشته تربیت بدنی در ترکیه

خوشبختانه دانشگاه‌های ترکیه برای تمام دانشجویان بین‌المللی این رشته تحصیلی بورسیه می‌دهند، همه متقاضیان رشته تربیت بدنی از سراسر دنیا با ارائه رزومه خود می‌توانند نسبت به دریافت بورسیه از دانشگاه‌های عالی اقدام نمایند. عاملی که بورسیه‌های دانشجویی برای رشته تربیت بدنی را در ترکیه پرطرفدار ساخته است حمایت‌های مالی و تحصیلی می‌باشد. با دریافت بورسیه نه تنها از پرداخت هزینه معاف می‌شوید بلکه در کنار آن می‌توانید از تسهیلات دیگری همچون خوابگاه رایگان، تغذیه رایگان و … نیز برخوردار شوید.

در نظر داشته باشید که انواع مختلفی برای بورسیه رشته تربیت بدنی وجود دارد به این صورت که دانشگاه مقصد به رزومه و پیشینه شما بسیار اهمیت می‌دهد و با داشتن شرایط لازم برای دریافت بورسیه، می‌توانید از بورسیه موردنظرتان بهره‌مند شوید. نمره آیلتس یا تافل بالا، ارائه مقاله تحقیقاتی، داشتن مدال و یا لوح قهرمانی، ریز نمرات بالا و یک انگیزه‌نامه قوی، روند بورسیه گرفتن شما را تسریع می بخشد، بنابراین حتماً یک رزومه قوی از خودتان ارائه دهید.

هزینه تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه

به طور معمول هزینه تحصیل در رشته تربیت بدنی در کشور ترکیه همانند سایر رشته‌ها، بسته به نوع دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. به طور کلی دو مورد تاثیرگذار بر میزان شهریه تربیت بدنی در ترکیه وجود دارد؛ اولی نوع دانشگاه است که میزان شهریه پرداختی در دانشگاه‌های دولتی کمتر از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌باشد، دومی زبان تدریس است که شهریه تحصیلی تربیت بدنی به زبان ترکی کمتر از تحصیل به زبان انگلیسی می‌باشد.

به طور کلی برای دانشجویان بین‌المللی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به زبان ترکی بین 240 تا 750 دلار و برای دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی بین 450 تا 1500 دلار می‌توان در نظر گرفت. در حالی‌که شهریه رشته تربیت بدنی در دانشگاه‌های خصوصی بین 5000 تا 20000 دلار می‌باشد. قابل ذکر است که دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دکترا می‌بایست هزینه‌ای معادل 300 تا 600 دلار برای دانشگاه‌های دولتی به زبان ترکی و برای دانشگاه دولتی به زبان انگلیسی 600 تا 900 دلار پرداخت کنند. این مقدار هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی نیز به 5000 تا 20000 دلار می‌رسد. ذکر این نکته لازم است که برای دانشجویان تربیت بدنی داخل کشور ترکیه شهریه‌ها کمتر از مقدار اعلام شده برای دانشجویان بین‌المللی می باشد.

تحصیل رشته تربیت‌ بدنی در ترکیه

بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه

جالب است بدانید بعد از اتمام تحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه وارد بازار کار گسترده‌ای خواهید شد. به این صورت که می‌توانید در بخش‌های آموزشی دبستان و مدارس مشغول به کار شوید و یا برای خود باشگاه‌های ورزشی دایر کرده و با گذراندن دوره‌های تخصصی کار مربی‌گری انجام دهید، از این رو بازار کار رشته تربیت بدنی در ترکیه بسیار منعطف می‌باشد. براساس آمارها و گزارشات موسسه‌های کاریابی در ترکیه، می‌توان گفت میانگین حقوق دریافتی یک فارغ‌التحصیل رشته تربیت بدنی در ترکیه با داشتن یک تا سه سال سابقه، حدود 43805 لیر در سال می‌باشد. این در حالی است که یک فرد با تجربه بالاتر از 8 سال به طور میانگین 73722 لیر در سال دریافت می‌کند.

از این رو می‌توان گفت که میانگین حقوق رشته تربیت بدنی 59507 لیر، حداقل آن 43805 و حداکثر آن 73722لیردر سال خواهد بود. یعنی در هر ساعت حداقل 29 لیر و حداکثر 1339 لیر درآمد خواهید داشت. پیش بینی شده است که تا سال 2025 درآمد این رشته به مقدار 46 درصد رشد خواهد کرد و میانگین آن به 86871 لیر در سال خواهد رسید.

رشته تربیت بدنی در دانشگاه های ترکیه

آموزش رشته تربیت بدنی در ترکیه به منظور بهبود بخشیدن و تقویت سلامت فیزیکی جامعه و کشف استعدادها در این زمینه می‌باشد. دانشگاه‌های زیادی در شهرهای مختلف ترکیه رشته تربیت بدنی را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه آنتالیا اکیو
 • دانشگاه گدیک استانبول
 • دانشگاه آلتین تاش در استانبول
 • دانشگاه قاضی در آنکارا
 • دانشگاه باشکنت در آنکارا
 • دانشگاه آتیلیم در آنکارا
 • دانشگاه دراماتیک بیلکنت در آنکارا
 • دانشگاه اوفوک در آنکارا
 • دانشگاه فنی اسکیشهیر
 • دانشگاه اسن یورت استانبول
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند