تحصیل رشته بازیگری در ترکیه

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه

تحصیل بازیگری و رشته تئاتر در دانشگاه‌های ترکیه باعث رسیدن به فرصت‌های عالی شغلی در این کشور می‌شود و برای تمام فارغ‌التحصیلان، زمینه دیده شدن و کار در پروژه‌های جهانی فراهم خواهد شد. محبوبیت تحصیل بازیگری در ترکیه برای دانشجویان ایرانی از آنجایی ناشی می‌شود که از حجم محدودیت‌ها کاسته می‌شود با مدرک بین‌المللی که به آن‌ها اعطا می‌شود می‌توانند وارد عرصه گسترده‌تر اروپا و آمریکا شوند. واحدها و دروسی که در رشته بازیگری در ترکیه ارائه می‌شوندک املاً اصولی و منطبق با حرفه تئاتر هستند. برای آشنایی با تحصیل رشته بازیگری در ترکیه در این مقاله شرایط تحصیل و هر آنچه که برای تحصیل در این رشته نیازمند است به تحریر در آمده است.

شرایط تحصیل بازیگری در ترکیه

دانشجویان رشته بازیگری در ترکیه با آموزش و یادگیری اصول پایه و مبانی بازیگری، دوره تحصیل خود را آغاز کرده و سپس با انتخاب یک زمینه از بازیگری همچون کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، مدیریت تئاتر و بازیگری و … به طور تخصصی در آن فعالیت می‌‌کنند. نکته مهمی که در مورد تحصیل بازیگری در ترکیه وجود دارد این است که دانشجو باید برای ورود و بازی در عرصه جهانی مهارت و دانش کافی را داشته باشد.

از مزیت تحصیل بازیگری در ترکیه این است که جو هنری و رقابتی سالم در دانشگاه‌های این کشور برقرار است و واحدهای تئوری در کنار واحدهای عملی و برگزاری سمینارها و ورکشاپ‌های بازیگری برای پیشرفت دانشجویان بازیگری در نظر گرفته شده است. رشته بازیگری در ترکیه در یک دوره 4 ساله ارائه می‌شود، در این دوره‌ها تمرین‌های صدا، نفس، آموزش سخنرانی، بازیگری، بداهه‌گویی و … برای دانشجویان ارائه می‌گردد.

همچنین دانشجویان رشته بازیگری در ترکیه می‌توانند از علم و دانش اساتید متخصص که در خارج از کشور تحصیل کرده و رتبه علمی بالایی دارند بهره‌مند شوند. ارائه پروژه‌های عملی به جای آزمون‌های تستی و کتبی در این رشته از دیگر مسائل مهم برای دانشجویان تلقی می‌شود. دریافت مدارک معتبر بین‌المللی در رشته بازیگری موجب می‌شود تا بتوانید با ارائه مدارک تحصیلی خود در کشورهای دیگر نیز اطمینان خاطر داشته باشید.

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه

هزینه تحصیل بازیگری در ترکیه

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه هزینه‌ای بسیار مطلوب و به صرفه می‌طلبد. تحصیل در دانشگاه‌های کم هزینه ترکیه باعث جذب دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا شده است. به طور معمول هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بستگی به دانشگاه موردنظر شما دارد، که این هزینه می‌تواند حداقل از 500 دلار تا 1500 دلار ادامه داشته باشد.

در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل بازیگری به زبان ترکی مطمئناً بسیار کم‌تر از تحصیل به زبان انگلیسی خواهد بود. همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی بیشتر می‌باشد؛ شهریه این دانشگاه‌های در رشته بازیگری در این کشور از 4000 دلار شروع می‌شود و می‌تواند تا 10000 دلار هم ادامه داشته باشد.

بازار کار بازیگری در ترکیه

همانطور که می‌دانید رشته بازیگری در ترکیه یکی از پردرآمدترین رشته‌ها محسوب می‌شود. در خصوص کار بازیگری در این کشور دو مسئله خیلی مهم در مورد درآمد بازیگری وجود دارد؛ اول اینکه بازیگری به توان و تجربه شما بستگی دارد، ما درسینما بازیگرهای با درآمد کم و بالایی داریم به همین دلیل با تحصیل در بازیگری حتماً می‌توانید در دسته اول بازیگرها قرار بگیرید، دوم اینکه در ترکیه بازیگران جزء قشر مرفه و ثروتمند جامعه می‎‌‌باشند.

در نظر داشته باشید که داشتن تجربه و در عین حال گذراندن دوره‌های آکادمیک به شما در پیدا کردن یک شغل ایده‌آل کمک خواهد کرد، همچنین با بازی کردن در فیلم تجربه شما در این زمینه بیشتر خواهد شد و کم‌کم تمام این تجربیات، به یک رزومه عالی تبدیل می شوند. بنابراین این روزمه است که به مرور زمان به درآمدزایی بیشتر شما کمک خواهد نمود.

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه

درآمد بازیگری در ترکیه

یک فارغ‌التحصیل رشته هنری تئاتر از دانشگاه که به عنوان یک بازیگر وارد بازار کار می‌شود با تجربه 1 تا 3 سال، می‌تواند به طور میانگین 95182 لیر در سال حقوق داشته باشد. به طور معمول بازی در تلویزیون کم درآمدتر از سینما می‌باشد؛ به طوری که با بازی کردن در تلویزیون میانگین درآمد سالانه به 82930 لیر کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که این مقدار برای یک بازیگر با هشت سال تجربه به 119092 لیر در سال خواهد رسید. به طور کلی می‌توان گفت حداقل درآمد بازیگری در ترکیه 68304 لیر، حداکثر آن 119092 لیر و میانگین آن 96182 لیر در سال می‌باشد.

از این رو در کشور ترکیه یک بازیگر آماتور به طور میانگین 46 لیر در ساعت و یک بازیگر حرفه‌ای 2922 لیر درساعت درآمد دارد. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025، درآمد بازیگری در ترکیه 46% افزایش خواهد داشت که در این صورت میانگین درآمد به 138949 لیر در سال می‌رسد. در سال‌‌های اخیر درآمدزایی این رشته در ترکیه رشد تصاعدی داشته است. البته در نظر داشته باشید که این حقوق کاملاً با تحقیقات صورت گرفته متناسب می‌باشد و می‌تواند خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر از این مقدار نیز باشد.

تحصیل رشته بازیگری در ترکیه

بهترین دانشگاه‌های بازیگری در ترکیه

چنانچه قصد تحصیل در رشته بازیگری در ترکیه را دارید، آشنایی با دانشگاه‌های مطرحی که این رشته هنری را ارائه می دهند بسیار حائز اهمیت است. همانطور که می‌دانید دانشگاه هنر استانبول کاملاً شناخته شده است؛ اما تعدادی از دانشگاه‌ها و آکادمی‌های هنر در ترکیه هستند که در سطح ملی و جهانی مطرحند. در این بخش به معرفی برخی از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم:

 دانشگاه‌های برتر ترکیه برای تحصیل رشته‌های هنری بلاخص بازیگری و سینما به شرح زیر می‌باشند:

  •  دانشگاه کادیرهاس با رتبه اول: زبان تحصیلی: ترکی و انگلیسی/ شهریه: 12000 دلار/ شرط پذیرش: حداقل نمره 1000 از 1600 آزمون SAT.
  • دانشگاه باغچه شهیر با رتبه دوم: زبان تحصیلی: ترکی و انگلیسی/ شهریه: 7900 دلار (کارشناسی)، 12000 دلار (کارشناسی ارشد)، 40000 دلار (دکتری)
  • دانشگاه شهیر استانبول با رتبه سوم: زبان تحصیلی: ترکی و انگلیسی/ شهریه: 4500 دلار (ترکی)، 6000 دلار (انگلیسی)/ شرط پذیرش: ارائه نمرات آزمون SAT و یا ACT.
  •  دانشگاه اقتصاد ازمیر با رتبه چهارم: زبان تحصیلی: انگلیسی/ شهریه: 8500 دلار/ شرط پذیرش: حداقل نمره 1000 از 1600 آزمون SAT.
  • دانشگاه یدی‌تپه با رتبه پنجم: زبان تحصیلی: ترکی و انگلیسی/ شهریه: 10500 دلار/ شرط پذیرش: حداقل نمره 960 از 1600 آزمون SAT، حداقل نمره دیپلم برای ایرانیان 14 می‌باشد.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند