شرایط تحصیل مدیریت در روسیه

تحصیل روانشناسی در ترکیه

یکی از زمینه‌های اصلی علوم رفتاری، مطالعه رفتار انسان از دیدگاه‌های مختلف عم روانشناسی است. برخی از اصول اساسی روانشناسی روابط فردی و اجتماعی، منابع انسانی، اصول یادگیری و اختلالات رفتاری می‌باشد. روانشناسی جزء رشته‌های مهم در سراسر دنیا محسوب می‌شود، علم روانشناسی می‌تواند برای تمامی افراد در زندگی حال و آینده‌شان مفید واقع شود.

از آنجا که ترکیه جزء کشورهای پیشرو در اورآسیا در حوزه جذب دانشجو در رشته‌های مختلف می‌باشد، طی سالهای اخیر دانشگاه‌های این کشور توانسته به سرعت رشد کند و اعتباری بین‌المللی برای خود کسب نماید، روانشناسی یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار در ترکیه برای دانشجویان می‌باشد.

در اینجا سعی‌کرده‌ایم تا اطلاعات موردنیاز درباره تحصیل رشته روانشاسی و شرایط آن در ترکیه و دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته تحصیلی، را در اختیار علاقه‌‌مندان قرار دهیم.

 شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه

روانشناسی در ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود. دانشجویان روانشناسی همه جوانب رفتار انسان را می‌سنجند به همین دلیل اهمیت تحصیل روانشناسی در پیشرفت انسانی و جامعه در پزشکی، تحقیقات بهداشتی و مطالعات رفتاری بسیار مهم می‌باشد. با آگاهی از فرآیندهای اساسی در زمینه رفتار و شناخت انسان، امکان کشف شرایط روانی پیچیده همچون افسردگی، صرع، آسیب‌های نغزی و بیماری آلزایمر وجود خواهد داشت.

بنابراین مطالعه روانشناسی در کشور ترکیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، با تحصیل کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد روانشناسی، می‌توانید در مورد تمامی جوانب مربوط به روان انسان اطلاعات کسب نمایید. توجه داشته باشید که روانشناسی یکی از زیرشاخه‌های علمی در زمینه علوم رفتاری می‌باشد.

دانشجویان روانشناسی در ترکیه کلاس‌های تئوری خود را با تجربه کار عملی و مطالعات موضوعاتی نظیر تروما، اختلالات روانی، اعتیاد، رشد کودک و روش های درمانی فعلی ترکیب می‌کنند. رشته روانشناسی در این کشور گرایش‌های زیادی دارد که از جمله این گرایش‌ها عبارتند از: روانشناسی بالینی ، روانشناسی شناختی و ادراکی ، روانشناسی رفتاری ، عصب شناسی ، روانشناسی رشد ، روانشناسی آموزشی ، روانشناسی تجربی یا اشکال روانشناسی عمق (تمرکز بر روی فرآیندهای ناخودآگاه) و … .

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه در رشته روانشناسی، امکان اشتغال در زمینه روان درمانی، مشاور روانشناسی، روانشناس شغلی، مشاور مدرسه، مسئول منابع انسانی، بازی درمانی، روانشناس پزشکی قانونی، روانشناس سازمانی (I-O) و … برای شما وجود خواهد داشت.

شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه

بورسیه روانشناسی در ترکیه

دولت ترکیه همه ساله به اعطای بورسیه برای دانشجویان در رشته‌های مختلف اقدام می‌کند که از جمله این رشته‌ها، رشته روانشناسی می‌باشد. این بورسیه‌ها برای دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا اعطا می‌گردد.

برای دریافت این بورسیه شرایط مختلفی همچون شرایط سنی، معدل و ارائه مدارک خاصی مدنظر دانشگاه‌های ترکیه در مقاطع مختلف وجود دارد که از جمله این شرایط به شرح زیر خواهد بود.

شرایط سنی برای تحصیل روانشناسی در ترکیه:

 • کمتر از ۲۱ سال برای دوره‌های کارشناسی
 •  کمتر از ۳۰ سال برای دوره‌‌های کارشناسی‌ارشد
 • کمتر از ۳۵ سال برای دوره‌های دکترا

معدل های لازم برای اخذ پذیرش و بورسیه در ترکیه برای تحصیل روانشناسی:

 •  ۱۴ از ۲۰ برای کارشناسی
 •  ۱۵ از ۲۰ برای ارشد و دکترا

 مدارک موردنیاز برای تکمیل ثبت‌نام

 •  ارائه مدارک شناسایی
 •  ارائه پاسپورت
 •  ارائه مدارک تحصیلی همراه ریز نمرات
 • ارائه پروپوزال و توصیه نامه برای متقاضیان ارشد و دکترا
 •  ارائه انگیزه نامه و فایل رزومه

قابل ذکر است که ارائه مدارک و آزمون‌های معتبر بین‌المللی مانند GRE و GMAT اجباری نمی‌باشد اما در قبولی شما تاثیر زیادی خواهند داشت. همچنین مدارک زبان آیلتس و تافل شانس شما را در اخذ بورسیه تحصیلی روانشناسی بالا می‌برند.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته روانشناسی در ترکیه

برای همه متقاضیان ادامه تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه این سوال پیش‌آمده که کدام دانشگاه‌های روانشناسی در این کشور شرایط مناسبی برای تحصیل دارد، از این رو ما در این زمینه به معرفی دانشگاه‌هایی که به ارائه‌دهنده این رشته در ترکیه هستند می‌پردازیم:

تحصیل روانشناسی در دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ از مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. دانشکده‌های این دانشگاه از محققان ارشد ترکیه و دکترا از موسسات پژوهشی نخبه در سراسر جهان تشکیل شده است. بیشتر اعضای هیئت علمی تمام‌وقت در این دانشگاه دارای مدرک دکترا از دانشگاه‌های برتر دنیا می‌باشند. این دانشگاه دارای بورسیه تحصیلی بوده و تدریس خود را با کیفتی عالی که مطابق معیارهای دانشگاهی ملی و بین‌المللی باشد انجام می‌دهد. این دانشگاه در رسیدگی به موضوعاتی همچون توسعه ملی و انسانی کوتاهی نمی‌کند.

برنامه تحصیلات تکمیلی روانشناسی دانشگاه کوچ در مسیرهای علمی به قرار زیر است

 • روانشناسی
 • روانشناسی شناختی بالینی
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی اجتماعی

دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شوند، همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه 4 ساله، مقطع ارشد 2 ساله و دکترا 3 ساله می‌باشد.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه ازمیر ترکیه

فراتر از دوره‌های مقدماتی در این دانشگاه، دانشجویان می‌توانند دوره‌های تخصصی را در زمینه‌هایی همچون یادگیری و حافظه ، انگیزه ، ادراک ، شناخت ، اندازه گیری ، شخصیت و روانشناسی بالینی ، توسعه ، اجتماعی ، صنعتی و سازمانی بگذرانند. مشارکت اساتید و دانشجویان فازغ‌التحصیل در پروژه‌‌های تحقیقاتی و همچنین تمرینات میدانی، فرصت‌های زیادی را برای تجربه تحقیق فراهم می‌آورد. توجه داشته باشید که برای تحصیل رشته روانشناسی در دانشگاه ازمیر ترکیه، گذراندن دوره زبان انگلیسی اجباری است.

گذراندن زبان انگلیسی به خاطر ارائه کورس‌های تحصیلی روانشناسی در این دانشگاه به زبان انگلیسی می‌باشد. همچنین دانشجویان با تسلط به زبان انگلیسی  باید از پایان‌نامه خود در آخر دوره نحصیلی دفاع نمایند. دقت داشته باشید که تحصیل روانشناسی در دانشگاه ازمیر تقریباً به 7500 لیر نیاز خواهد داشت و این دانشگاه بورسیه تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کند.

دانشگاههای روانشناسی در ترکیه

تحصیل روانشناسی در دانشگاه حاجت‌تپه ترکیه

این دانشگاه در سال 1964 میلادی تاسیس گردید و دارای دوره‌های تحصیلات تکمیلی روانشناسی می‌‌باشد. زبان آموزش روانشناسی در این دانشگاه، زبان ترکی است. هدف اصلی برنامه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، تربیت روانشناسان یالینی مجرب می‌باشد. در دوره‌های ارشد برای دانشجویان، دوره‌های عملی ارائه می‌شود که باید در آن شرکت کنند. تا از این طریق بتوانند دانش نظری خود را درباره حرفه‌های مختلف روانشناسی را به مهارت تبدیل کرده و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند.

دانشجویان کارشناسی‌ارشد روانشناسی در این دانشگاه باید دوره 4 ساله کارشناسی روانشناسی را گذارنده باشند تا مدرک آن در دسترس باشد. همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌بایست حداقل هفتاد امتیاز در آزمون YOS را کسب نمایند. در این دانشگاه برنامه کارشناسی ارشد در چهار ترم تحصیلی ارائه می1شود و هزینه تحصیل در این دانشگاه  تقریبا در حدود 2000 لیر خواهد بود.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه بیگلی ترکیه

در این دانشگاه به آموزش افرادی می‌پردازند که خواستار مهارت‌های تحقیق و حل مسئله در فضایی از تفکر آزاد و آگاهی از مسئولیت اجتماعی با معیارهای بین‌المللی باشند. بخش روانشناسی این دانشگاه از سال 1997 میلادی تاسیس شد و در سال 2005 میلادی نیز یک برنامه کارشناسی‌ارشد روانشناسی بالینی برای علاقه‌مندان ارائه گردید. همچنین در سال 2011 میلادی یک برنامه کارشناسی‌ارشد روانشناسی سازمانی با هدف آموزش متخصصان در این دانشگاه فراهم شد.

علاوه بر گرایش‌های ذکر شده گرایش‌های دیگری نیز در زمینه مدیریت منابع انسانی، رسانه ها و سیستم های ارتباطی، فلسفه و اندیشه اجتماعی، تروما و سلامت روان و … در دانشگاه بیگلی ترکیه وجود دارد. ناگفته نماند که هزینه تحصیل روانشناسی در این دانشگاه به زبان انگلیسی هشت هزار و صد دلار می باشد.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه اوکان ترکیه

دانشگاه اوکان ترکیه بالاترین استانداردها را به منظور آماده‌سازی داتشجویان برای ورود به دنیای مدرن علمی آینده ارائه می‌دهد. این دانشگاه گرایش‌ها و رشته‌های تحصیلی روانشناسی را در مقاطع مختلف ارائه می‎دهد. از این رو تحصیل کارشناسی روانشناسی در این دانشگاه به چهار سال زمان نیاز دارد. هزینه تحصیل در این رشته به زبان ترکی در دانشگاه اوکان ترکیه 3500 دلار می‌باشد. در حالی‌که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه 3750 دلار است.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه یاشار ترکیه

از دیگر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته روانشناسی در ترکیه، دانشگاه یاشار می‌باشد؛ تحصیل در این دانشگاه در رشته‌هایی همچون علوم رونشناسی، روانشناسی عمومی، روانشناسی بیولوژیکی، آمار ها و روش های تحقیق در روانشناسی و … انجام می‌پذیرد.  این دانشگاه نیز رشته روانشناسی را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد.

دانشگاه اوکان ترکیه همانند دیگر دانشگاه‌های ترکیه، بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد، هزینه تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی تقریباً در حدود 7000 دلار می‌باشد البته ناگفته نماند که تحصیل در مقطع دکترا در این دانشگاه بدون هزینه می‌باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند