تحصیل روانشناسی در اسپانیا

تحصیل روانشناسی در اسپانیا

از دیر باز تا کنون رشته روانشناسی به دلیل اهمیت آن در شناخت رفتارهای انسان از اهمین ویژه‌ای برخوردار بوده است. کسب آگاهی در زمینه شناخت انسان منجر به بهبودی شرایط بحرانی ماند افسردگی و یا آسیب‌های مغزی و دیگر موارد می‌شود. تحصیل روانشناسی در آموزشگاه‌های عالی اسپانیا در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور علاوه بر زبان اصلی به زبان انگلیسی نیز انجام می‌پذیرد.

در کشور اسپانیا مدارک روانشناسی به عنوان بخشی از کارشناسی علوم و یا کارشناسی هنر شناخته می‌شود، دقت داشته باشید موضوع رشته روانشناسی در اسپانیا با رشته روانپزشکی متفاوت است، در رشته روانشناسی به بررسی رفتارها، خصوصیت و واکنش‌های انسان پرداخته می‌شود اما رشته روانپزشکی به معالجه و پیشگیری بیماری‌های مرتبط با اختلالات روانی می‌پردازد. رشته روانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا در شاخه‌های تخصصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز ارائه می‌گردد. در این مقاله تحصیل رشته روانشناسی در اسانیا و شرایط آن به تحریر در آمده است، علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته در کشور اسپانیا در ادامه با ما همراه باشند.

شرایط تحصیل روانشناسی در اسپانیا

داشتن تسلط کافی به زبان اسپانیایی جهت ارتیاط و تحقیق و همچنین کار پس از تحصیل در اسپانیا اهمیت بسیاری دارد. برای تحصیل روانشناسی در اسپانیا به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس و یا تافل را ارائه دهید. مدت زمان تحصیل روانشناسی در مقطع کارشناسی 4 سال، مقطع کارشناسی‌ارشد 2 سال و مقطع دکترا 3 سال می‌باشد. البته مدت زمان تحصیلی در برخی دانشگاه‌های خصوصی و یا تحصیل به صورت پاره‌وقت، می‌تواند متفاوت باشد. رشته روانشناسی در اسپانیا شاخه‌های مختلفی را شامل می‌شود که عبارتند از: روانشناسی کودکان استثنایی، روان سنجی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مغز و اعصاب، جرم شناسی، روانشناسی آموزشی و بسیاری از شاخه های دیگر.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل روانشناسی در اسپانیا با داشتن مدرک تحصیلی عالی می‌توانند به عنوان مشاور، روان درمان، روانشناس سازمانی، آموزش ویژه و … وارد بازار کار شوند. همچنین اعطای بورسیه تحصیلی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. با اخذ بورسیه تحصیلی می‌توانید از تحصیل رایگان کارشناسی‌ارشد رواننشاسی بهره‌مند شوید.

شرایط تحصیل روانشناسی در اسپانیا

شرایط اخذ پذیرش رشته روانشناسی در اسپانیا

شرایط ورود جهت دریافت مدرک کارشناسی ‌روانشناسی از موسسه‌ای به موسسه دیگر در کشور اسپانیا متفاوت خواهد بود. به این صورت که بسیاری از دانشکاه‌های عالی جهت ورود شرایط خاصی را در نظر نمی‌گیرند، در حالی‌که برخی دانشگاه‌های دیگر به پیشینه تحصیلی عالی دانشجویان اهمیت داده و نسبت به عناوین علمی و غیرعلمی یک نگرش کلی خواهند داشت. بنابراین دانشجویان جهت پذیرش در دانشگاه‌های روانشناسی اسپانیا به کسب مهارت در علوم موردنظر و گرایش علوم انسانی نیاز دارند. همچنین در اشاره به شهریه دانشگاه‌‌ها و هزینه‌های تحصیل در رشته روانشناسی میتوان گفت که هزینه‌ها از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) متفاوت می‌باشد.

ساختار دوره‌ها و روش‌های ارزیابی

برخی از دانشگاه‌ها و موسسات برای شرکت در دوره‌ها، کسب تجارب کاری مرتبط با گرایش روانشناسی را از افراد می‌خواهند. برای کسب تجارب کاری در این زمینه، مکان‌های متنوعی از جمله کار کردن در بیمارستان‌ها و مراکز توانبخشی و … در اسپانیا وجود دارد. توجه داشته باشید که کسب تجربه در این اماکن برای اثبات مهارت‌های ویژه و یافتن مشاغل موردنظر در آینده بسیار مفید خواهد بود.

در دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید معمولاً پیشنهاداتی در خصوص مکانی برای کسب تجارب کاری به شما ارائه خواهد داد، در غیر اینصورت خود شما ملزم به یافتن مکان مناسب برای کسب تجارب کاری خواهید بود. به عنوان مثال دانشجویان تحصیل روانشناسی در این کشور می‌‌توانند با کودکان و بزرگسالان در این زمینه کار کنند و یا به مربی‌گری، کار کردن در خانه سالمندان و یا مراقب از افراد در خانه نیز بپردازند.

همانطور که ذکر شد رشته روانشناسی به طور معمول روش‌های آموزشی بسیار متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، که این باعث کسب مهارت‌های متنوع و موردنیاز در آن‌ها می‌شود. جهت اخذ رشته روانشناسی شرکت در فعالیت‌های عملی، شرکت در سخنرانی‌ها و سمینارها، انجام تحقیقات، بهره‌گیری از نظریه‌های روانشناسی و ابزار آلات، تجزیه و تحلیل داده‌ها و کا با نرم‌افزارهای پیشرفته، نیاز خواهد بود. البته روش‌های ارزیابی متفاوت می‌باشد ولی معمولاً موارد فوق را در بر خواهد داشت: شرکت در آزمون‌ها، ارائه مقاله، کار در آزمایشگاه، ارائه گزارش کار و یا کار بر روی پروژه‌های گروهی.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا

رشته روانشناسی از جمله رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های اسپانیا، همه دوره‌های تحصیلی برای دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌گردد. دانشگاه‌های اسپانیا از لحاظ رتبه در سطح جهانی در رده خوبی واقع شده‌اند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا که رشته روانشناسی را ارائه می‌دهند در جدول زیر لیست شده‌اند:

نام دانشگاه تاریخچه مقطع و رشته شرح
University of Barcelona تاسیس در سال 1450 در شهر بارسلونا روانشناسی در درجه اول معمولا به زبان اسپانیایی قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا
Pompeu Fabra University تاسیس در سال 1990 در شهر بارسلونا 3 زبان اسپانیایی، کاتالونیا و انگلیسی دانشگاه دولتی3 حوزه تمرکز گسترده آکادمیک در بخش علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم بهداشت و ارتباطات و فناوری های اطلاعات
Autonomous University of Barcelona تاسیس در سال 1990 در شهر بارسلونا کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی زبان تحصیل کاتااونیا و اسپانیایی
Autonomous University of Madrid تاسیس در سال 1968 در شهر مادرید کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه دارای بخش هایی است که موضوعات مختلفی از جمله علوم تجاری و اقتصادی، حقوق، پزشکی، فلسفه و هنر، روانشناسی، علوم و آموزش معلمان را در بر می گیرد.
University of Valencia تاسیس در سال 1499 در شهر والنسیا علوم پایه و تجربی، مهندسی، علوم بهداشتی، علوم انسانی، آموزش و علوم اجتماعی، اقتصادی و حقوقی موسسه دولتی

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند