تحصیل رواشناسی در روسیه

تحصیل روانشناسی در روسیه

تحصیل رشته روانشناسی در روسیه از جمله رشته‌های پرطرفدار است که دانشجویان بین‌المللی زیادی به این رشته تحصیلی گرایش دارند. تحصیل روانشناسی در دانشگاه‌های روسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد انجام می‌پذیرد. دانشگاه‌های روانشناسی در روسیه مجهز به آزمایشگاه‌های عصب‌شناسی، روانشناسی کار، روانشناسی حرفه‌ها و درگیری‌های رفتاری، روانشناسی ادراک، روانشناسی تعامل و رفتار جمعی و آزمایشگاههای روانشناسی باغ وحش می‌باشند.

به طور کلی می‌توان گفت سطح کیفی تحصیل روانشناسی در روسیه بالا می‌باشد و برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی تخصصی دارای کبفیت مطلوبی هستند. شرایط تحصیل روانشناسی در روسیه و نحوه ورود به آن در دانشگاه‌های روسیه و بازار کار این رشته تحصیلی در روسیه و دیگر اطلاعات موردنیاز در این زمینه در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در روسیه

تحصیل در رشته روانشناسی عمدتاً برای افرادی که علاقه‌مند به شاخه‌های علوم اجتماعی هستند دارای اهمیت بسیاری می‌باشد، بیشتر محققان این علم را یک تمزکز‌کننده بر روان و رفتار انسان می‌دانند. تحصیل رشته روانشناسی در روسیه در بین کشورهای مختلف جهان با در نظر گرفتن آموزه‌های قدیمی و متدهای جدید پیش‌بینی رفتارهای انسانی دارای جایگاه خاصی می‌باشد. امروزه رشته روانشناسی در شاخه‌ها و گرایش‌های متنوعی همچون روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی و ادراکی، مشاوره درمانی، روانشناسی رشد، روانشناسی آموزشی و پروررشی، روانشناسی تجربی و روانشناسی قانونی در دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌گردد.

در قرن نوزدهم این رشته تحصیلی به عنوان یک علم در کشور روسیه به رسمیت شناخته شد و دارای قدمت طولانی می‌باشد. امکان تحصیل رایگان با دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی روانشناسی و علوم رفتار و اجتماعی برای متقاضیا تحصیل روانشاسی وجود دارد. داشتن پیش‌زمینه تحصیلی در موزد رفتار انسان و علوم اجتماعی و انسانی از موارد مهم پذیرش اقامت تحصیلی در روسیه برای رشته روانشناسی می‌باشد که می‌بایست مدارک مربوط به این دوره‌ها برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های روانشناسی این کشور آماده باشد.

 از جمله موارد مهم در انتخاب دانشگاه و رشته مورد‌نظر در روسیه، تفاوت بین سیستم آموزشی و مکاتب روانشناسی دو دانشگاه مطرح این کشور (دانشگاه ملی مسکو و دانشگاه سنت‌پترزبورگ) می‌باشد چرا که در محوریت دانشگاه سنت‌پترزبورگ فرد و سپس جامعه قرار دارد در حالی‌که این در شیوه و مکتب درسی دانشگاه مسکو جامعه بر فرد تقدم دارد. تحصیل در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه ملزم به گذراندن دورههای تحصیلی با شرایط تعیین شده هر دانشگاه می‌باشد. همانطور که اشاره شد تحصیل روانشناسی در روسیه در دوره‎های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تدریس می‌شود.

شرایط تحصیل روانشناسی در روسیه

نحوه ورود و پذیرش رشته روانشناسی در روسیه

دو دانشگاه معتبر و بزرگ روانشناسی در روسیه یعنی دانشکده‌های روانشناسی دانشگاه‌های ملی مسکو و سنت‌پترزبورگ از جمله دانشگاه‌هایی هستند برای تحصیل روانشناسی به دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی توصیه می‌شود. از اساتید معروف و بزرگ که در دانشکده‌های این کشور مشغول آموزش و تربیت روانشناسان متخصص هستند؛ پرفسور ویکتور الوردوف ، پرفسور مکاروف ، محمد رحیمف در سنت پترزبورگ، و اساتید مطرح همچون پرفسور خالودنینا، سالداتوا در مسکو می‌باشند.

شاخه‌ها و گرایش‌های مورد تدریس در دانشکده‌خای روانشناسی روسیه عبارتند از: روانشناسی عمومی، روانشناسی کودک، روانشناسی ورزش، روانشناسی در موقعیتهای خاص، روانشناسی جامعه، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره و…. ناگفته نماند که دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته که این امر اخذ ویزای تحصیلی را برای دانشجویان کمی راحت‌تر می‌کند.

مدت زمان دوره روانشناسی در روسیه

به طور معمول برای دریافت مدرک کارشناسی متناسب با شرایط ترم‌های تحصیلی بین 3 تا 4 سال زمان موردنیاز می‌باشد. داشتن تجربه کاری از شروط لازم برای پذیرش دانشجو در برخی دانشگاه‌های رشته روانشناسی روسیه است، همچنین امکان تحصیل روانشناسی در روسیه به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و روسی وچود دارد. مدت زمان دوره تحصیلی در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه در یک جمع‌بندی مختصر طبق اعلامیه نظام آموزشی روسیه به صورت زیر آمده است:

  •  برای اخذ مدرک لیسانس 4 سال زمان در نظر گرفته شده است.
  • برای اخذ مدرک ارشد 2 تا 2.5 سال و همین طور ارائه پایان نامه تحصیلی زمان در نظر گرفته شده است.
  •  برای دریافت دکترا 3 سال زمان نیاز است، این دوره می‌تواند، با شاغل بودن دانشجو همراه باشد، بنابراین در تمامی دانشگاه‌ها این مدت با صلاحدید اساتید دوره در نظر گرفته شده است؛ که متناسب با شرایط می‌تواند فراتر از این زمان هم باشد.
  • یک سری دوره های فراگیر و آموزش از راه دور نیز در دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود که برای داشتن اطلاعات درباره زمان این دوره‌ها از قوانین دانشگاه مربوطه استفاده نمایید.
  • عمدتاً زمان تحصیل تخصصی و علوم پایه از سال‌های پایانی دوره کارشناسی شروع می‌شود.

مدت زمان روانشناسی در روسیه

هزینه تحصیل روانشناسی و زندگی در روسیه

میزان شهریه رشته روانشناسی در کشور روسیه از مهم‌ترین عواملی می‌باشد که یک متقاضی باید به آن توجه داشته باشد. شرایط تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مطلوب می‌باشد. هزینه یکسال تحصیلی در روسیه با احتساب و بدون احتساب بورسیه تحصیلی به شرح زیر است:

دانشجویانی که شامل بورسیه برای تحصیل در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه هستند، تقریبا 75000 روبل ( 1200 دلار) در ماه از دانشگاه برای هزینه شهریه، خوابگاه و بیمه درمانی دریافت می‌نمایند که می‌شود که گفت تقریبا هزینه تحصیل آنها رایگان می‌باشد.(توجه داشته باشید این هزینه سفر و مخارج شخصی شما را در بر نمی گیرد و برای آن کار خداقل 50 دلار در ماه نیاز دارید.)

دانشجویانی که شامل بورسیه تحصیلی نمی‌شوند، با توجه به دوره تحصیلی‌شان شهریه‌ای معادل 6000 دلار تا 10000 دلار در سال برای هزینه زندگی و شهریه دانشگاه احتیاج نیاز دارند.. براساس گزارشات اخیر، حتی با وجود افزایشی که به تازگی در شهریه دانشگاه‌های روسیه دیده می‌شود، در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی برای تحصیل بین‌المللی ارزان تر می‌باشند.

 طبق آمارهای به دست‌آمده در مارس 2020 برخی هزینه‌های ضروری زندگی در کشور روسیه به صورت جدول زیر می‌باشد:

اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر                                23,932.94 руб
خرید آپارتمان یک خوابه مرکز شهر                                89,034.06 руб
هزینه استفاده از تسهیلات و انرژی برای یک ماه                  7,038.69 руб
هزینه استفاده از اینترنت برای یک ماه                               487.73 руб
هزینه رفت و آمد با وسیله نقلیه عمومی                              руб 26.00
شهریه یک ماه باشگاه ورزش                                        2,171.22 руб.
هزینه بلیط برای یک سالن اجتماعات مثل سینما                  300.00 руб
هزینه یک لیتر بنزین                                                   44.89 руб
هزینه یک کیلوگرم فیله مرغ                                          255.07 руб
بطری آب یک و نیم لیتری                                             36.78 руб
یک قرص نان                                                   500g 35.06 руб
یک کیلوگرم برنج                                                        63.64 руб
یک بسته 12 عددی تخم مرغ                                         74.59 руб
یک وعده غذایی از یک رستوران ارزان                              500.00 руб
هر روبل روسیه معادل 566.31 ریال ایران است.

رنکینگ جهانی دانشگاه‌های روانشناسی روسیه

رنکینگ و رتبه جهانی دانشگاه موردنظر از موارد حائز اهمیت برای متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی در روسیه می‌باشد. سطح آموزش بالا و ارائه پژوهش‌های ممتاز و همچنین کاربرد اساتید و هیئت علمی رتبه بالا در دریافت رنکینگ و رتبه علمی در کل دنیا برای دانشگاه‌ها تاثیر فراوانی دارد. از آنجا که وضعیت دانشگاه‌های روسیه از گذشته تا به امروز پیشرفت چشمگیری داشته و در به کارگیری روشهای آموزشی مدرن موفق بوده، توانسته رنکینگ دانشگاهی خود را در سطح جهان افزایش دهد که در جدول زیر رتبه‌بندی دانشگاه‌های روسیه آمده است:

رتبه جهانی دانشگاه نام دانشگاه
۸۴ دانشگاه دولتی لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University )
۲۳۱ دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)
۲۳۴ دانشگاه دولتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)
۲۶۸ دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)
۲۸۴ دانشگاه فنی باومان (Bauman Moscow State Technical University)
۳۰۲ موسسه فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)
۳۲۲ مدرسه عالی اقتصاد روسیه (National Research University Higher School of Economics (HSE University))
۳۲۹ دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (National Research Nuclear University MEPhI)
۳۶۴ دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University – UrFU)
۳۶۶ دانشگاه روابط بین الملل مسکو (Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University)

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره یک دانشگاه خاص و همچنین نحوه پذیرش در رشته روانشناسی در روسیه، مشاوران گروه مهاجرتی سفیراپلای آماده پاسخگویی برای علاقه‌‌مندان می‌باشند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند