تحصیل روانشناسی در کانادا

تحصیل روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی طی قرن اخیر در دانشگاههای کانادا شهرت بسیاری پیدا کرده است. روانشناسی در کانادا از جمله رشته‌های پر مخاطبی است که در حیطه کاری مخصوص به خود از جمله مراقبت‌های درمانی بسیار کارآمد می‌باشد. موضوعاتی که علم روانشناسی به مطالعه آن می‌پردازد عبارتند اژ: ذهن و رفتار، طرز فکر کردن، نشان دادن عکس‌العمل به وقایع، تاثیر افکار و احساسات بر رفتار و …

برای اینکه در بخش روانشناسی به ارائه خدمات بپردازید باید در علم مربوطه و زیر شاخه‌های مربوط به آن تحصیل کرده باشید. بهتر است بدانید خدمات روانشناسی در مدارس، کلینیک‌های سلامت، بیمارستان‌ها، دادگاه‌ها، زندان‌ها و … ارائه می‌گردد. در این مقاله تحصیل رشته روانشناسی در کشور کانادا و نحوه اخذ پذیرش در آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع برای دنشجویان ارائه می‌شود. می‌توانید از رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های مهندسی و تجربی برای تحصیل کارشناسی در رشته روانشناسی نیز شرکت نمایید. برای تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد دانشجویان باید دروس موردنیاز را اخذ کرده و یک پروژه به عنوان پایان نامه و دفاع از آن در قالب یک پوستر و یا جلسه حضوری در مقابل هیئت داوران تنظیم کنند با گذراندن دوره کارشناسی‌ارشد می‌توانید خود را برای ورود به برنامه‌‌های تحصیلی دکترا آماده نمایید.

همچنین با داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد می‌‌توانید برای کار در محیط‌‌هایی همچون مدارس، محیط‌های تجاری و صنعتی، مراکز درمانی سلامت روان خوتان را آماده کنید. البته با اخذ مدرک کارشناسی‌اشد امکان دارد به عنوان محقق یا همکار پژوهشی برای دولت یا سازمان‌های خدماتی و یا دانشگاه‌ها به عنوان مشاوران پژوهشی و مدیران تحقیقاتی نیز خدمت نمایید.

برای تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی باید دروس موردنیاز را گذرانده و در امتحانات جامع شرکت کنید و پس از انجام تحقیقات اصلی تز خود را نوشته و از آن دفاع نمایید. برای اینکه بتوانید در زمینه روانشناسی فعالیت کنید باید حداقل یکسال دیگر را صرف تحقیق و دوره‌های کارآموزی و تخصصی نمایید. به این صورت که دکترای روانشناسی بالینی به تحقیق و تخصص حرفه‌ای نیاز دارد اما دکترای روانشناسی تجربی نیازی به دوره‌ کارآموزی اضافی ندارد. اغلب برنامه‌های دانشکده حرفه‌ای روانشناسی بیشتر بر آموزش و تمرین حرفه‌ای تمرکز دارند.

در کشور کانادا مدرک دکترا (Ph.D)  مقطع پایه برای حرفه روانشناسی در نظر گرفته می‌شود. CPA ( راهنمای تحصیلات تکمیلی است که برنامه های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در کانادا را فهرست و توصیف می کند.) درجه دکترا را به عنوان بهترین آمادگی برای کار حرفه‌‌‌ای تاکید می‎کند. بنابراین در سطح کارشناسی‌ارشد رشته روانشناسی در کاناد فرصت‌‌های شغلی نیز وجود دارد به عنوان مثال می‌توانید با مدرک کارشناسی‌ارشد در برخی استان‌های کانادا نظیر آلبرتا، ساسکاچوان به عنوان روانشناس و استاد دانشگاه فعالیت نمایید.

شراییط تحصیل روانشناسی در کانادا

نحوه پذیرش رشته روانشناسی از دانشگاه‌های کانادا

در همه دانشگاه‌های کانادا دروس و رشته‌های روانشناسی در مقطع کارشناسی در دسترس می‌باشد. در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی و شغلی در رشته روانشناسی می‌توانید با دپارتمان روانشناسی دانشگاه خود یا دانشگاهی که قصد تحصصیل در آن را دارید تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تمام دپارتمان‌های روانشناسی دانشگا‌ه‌ها دروس مشابهی را ارائه نمی‌دهند و برنامه یکسانی برای ارائه تحقیقات ندارند که همین موضوع می‌تواند در انتخاب دانشگاه دلخواه شما تاثیر بگذارد. به طور معمول دپارتمان‌‌های روانشناسی، فردی را به عنوان کارشناس قرار داده تا دانشجویان را در انتخاب دوره و دورس موردنظرشان راهنمایی نماید.

در سطح تحصیلات تکمیلی برای رشته روانشناسی تحصص‌ها و زیر مجموعه‌های متعددی وجود دارد که عبارتند از: روانشناسی صنعتی-روانشناسی تجربی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره، نوروسایکولوژی، روانشناسی قانونی یا اصلاحی، روانشناسی رشد یا روانشناسی کودک.

مدت زمان تحصیل دوره کارشناسی روانشناسی 4 سال بوده و برای تکمیل مدرک کارشناسی‌ارشد 2 سال زمان مورنیاز می‌باشد، همچنین برای تکمیل مدرک دکترا 4 سال موردنیاز خواهد بود. برای پذیرش در دوره‌های تحصیلی روانشناسی رقابت بالایی میان دانشجویان وجود دارد. به طوری که دوره‌های دکترا در زمینه‌های روانشناسی حرفه‌ای ( روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره، روانشناسی مدرسه) تقریبا 10٪ از متقاضیان را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

همانطور که ذکر شد در موسسات مختلف پیش نیازهای ورود به دوره تحصیلی رشته روانشناسی متفاوت می‌باشد. پیش نیاز معمول برای این رشته تحصیلی داشتن یک مدرک کارشناسی روانشناسی است. همچنین برای پذیرش باید در بسیاری از دروه‌ها باید در در امتحان گزارش تحصیلات تکمیلی (GRE) شرکت کرده و نمره یالایی کسب نمایید.

دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته روانشناسی

دپارتمان‌های روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا  به روزنرین اطلاعات را با انجام تحقیقات گسترده در زمینه‌های علم عصب‌شناسی، علوم سلامت و علوم اجتماعی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. رتبه برتر دانشگاه‌‌های کانادا براساس رنکینگ جهانی در رشته روانشناسی به شرح زیر می‌باشد:

نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته روانشناسی
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۶ دانشگاه مک‌مستر ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه لاوال ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه تورنتو ۱۸ دانشگاه کویینز ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه کبک ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه مک گیل ۲۴ دانشگاه سایمون فریزر ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه ویکتوریا ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه واترلو ۵۱-۱۰۰ دانشگاه مونترال ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه کونکوردیا ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه وسترن اونتاریو ۵۱-۱۰۰ دانشگاه آلبرتا ۱۰۱-۱۵۰ دانشگاه دالهازی ۲۵۱-۳۰۰
دانشگاه یورک ۵۱-۱۰۰ دانشگاه کلگری ۱۵۱-۲۰۰ دانشگاه اوتاوا ۲۵۱-۳۰۰

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا در استان‌‌ها و موسسات مختلف متفاوت می‌باشد. ولی به طور کلی کشور هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای جهان مقرون به صرفه است. توجه داشته باشید که موسساتی که به دانشجویان مدرک اعطا نمی‌کنند معمولا ارزانتر از دانشگاه‌ها خواهد بود.

 • متوسط هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی حدود 25180 دلار کانادا (20،540 دلار آمریکا) می‌باشد.
 • متوسط هزینه تحصیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین‌المللی حدود 42000 دلار کانادا (31،243 دلار آمریکا) می‌باشد.

البته این مقدار هزینه آموزش در کانادا ممکن است از استانی به استان دیگر به طور قابل توجهی متغییر باشد. به عنوان مثال در مانیتوبا هزینه‌های تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد 6،228 دلار کانادا می‌باشد. در حالی‌که این مقدار در بریتیش کلمبیا به طور میانگین 13،457 دلار کانادا خواهد بود.

برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در کاناد به قرار زیر می‌باشد:

 1. GSS / AMS بیمه درمانی پیشرفته 244.69 دلار
 2. طرح خدمات پزشکی  450.00 دلار (بیمه سلامت تحصیلی)
 3. کتاب های درسی 550 دلار
 4. اجاره (مسکن / محل اقامت)  10،549.80 دلار
 5. تلفن همراه (بسته اصلی) 300 دلار
 6. تلفن همراه (بسته کامل) 600 دلار
 7. UPass (حمل و نقل عمومی) 492.00 دلار
 8. مواد غذایی 3،876 دلار

هزینه تحصیل روانشناسی در کانادا

درآمد روانشناسان در کانادا

براساس گزارشات اخیر متوسط درآمد روانشناسان در کانادا سالانه حدود 92000 دلار (۵۳.۲ دلار در ساعت) می‌باشد. همچنین درآمد روانشناسان بالینی در کانادا به طور متوسط 97000 دلار در سال (50 دلار در ساعت) گزارش شده است. متوسط حقوق سالانه روانشناسان مبتدی به طور تقریبی از 63000 دلار شروع شده و با افزایش تجربه کاری به 166000 دلار در سال می‌رسد. متوسط حقوق دریافتی روانشناسان بالینی در برخی استان‌ها به قرار زیر خواهد بود:

استان (کانادا) متوسط درآمد روانشناسان بالینی
نوا اسکوشیا ۱۰۴۰۰۰ دلار
اونتاریو ۱۰۰۰۰۰ دلار
بریتیش کلمبیا ۹۴۰۰۰ دلار
آلبرتا ۹۰۰۰۰ دلار
نیوفاندلند ۷۹۰۰۰ دلار

مدارک مورد نیاز برای تحصیل روانشناسی در کانادا

برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا ارائه مدارک زیر الزامی خواهد بود:

 •  مدرک کارشناسی، ترجیحا در رشته روانشناسی یا رشته های مرتبط با مشاوره
 • میانگین نمره ۳٫۰ یا بالاتر از مقیاس ۴ برای تمامی کورس های کارشناسی و بالاتر
 • گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی و کسب نمره C یا بالاتر در دوره کارشناسی روانشناسی (این واحدها باید شامل روانشناسی مقدماتی، روانشناسی افراد نابهنجار، روش های تحقیق و روانشناسی توسعه باشد.)
 • گذراندن ۱۸ واحد درسی در هنر استودیویی که نشان دهد شما مهارت و تعهد لازم به نظم و انضباط در خلق هنر را دارید.
 • ارائه پورتفولیو از آثار هنری( ۱۵ نمونه در ۳ یا تعداد بیشتری رسانه های مختلف که نشان دهنده توانایی دانشجویان در کار با ابزار و ادوات هنری است.)
 • گذراندن دوره کاری یا تجربه کار داوطلبانه که شامل کاربرد مهارت های مرتبط با مشاوره باشد.
 • تکمیل فرم پذیرش و پرداخت هزینه آن
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • ترجمه ریزنمرات و مدرک تحصیلی
 • حداقل دو توصیه‌نامه

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند