تحصیل فیزیوتراپی در چین

تحصیل فیزیوتراپی در چین

کشور چین با عنوان رسمی جمهوری خلق چین، در شرق آسیا واقع شده است. همانطور که می‌دانید کشور چین دارای تمدن بسیار کهن بوده و میراث‌دار یکی از تمدن‌های باستانی جهانی می‌باشد. این کشور دارای بیش از 1،404 میلیارد نفر می‌باشد و به هیم دلیل پرجمعیت‌‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. شهر پکن پایتخت این کشور بزرگ آسیا است. کشور چین دارای 22 استان مختلف و 5 منطقه خود مختار و چهار منطقه شهری مستقل است. و از اقتصاد صادرات محور و قدرتمندی در جهان برخوردار می‌باشد. .این کشور با هند، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، مغولستان، ژاپن و روسیه مرز مشترک دارد و از اقتصاد صادرات محور و قدرتمندی در جهان برخوردار می‌باشد.

کشور چین جزء مقاصد سنتی تحصیل رشته‌های پزشکی در جهان محسوب می‌شود. امروزه به دلیل کیفیت بالای آموزشی در چین، تحصیل در رشته فیزیوتراپی با تقاضای فراوان دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا رو به رو شده است. تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین از جمله‌ رشته‌های محبوب بین دانشجویان خارجی بوده و شامل مهارت‌آموزی در زمینه بهبود و ارتقای سلامت جسمانی و ایجاد امید برای افراد  آسیب‌دیده و معلول می‌باشد. همچنین بازار کار فیزیوتراپی در کشور چین به دلیل جمعیت بالا و نیاز روزافزون متقاضیان، دارای وضعیت مطلوبی است و دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل فیزیوتراپی در مراکز خدمات درمانی دولتی و خصوصی، بیمارستان ها، خانه پرستار، مدارس خاص و …مشغول به کار شوند.

در این مقاله می‌خواهیم به تحصیل فیزیوتراپی در چین بپردازیم. گروه کارشناسان سفیر اپلای آماده ارائه هر گونه مشاورره و راهنمایی جهت تحصیل و مهاجرت به این کشور بزرگ و پیشرفته جهان هستند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

دانشگاه‌های چین تحصیل در رشته فیزیوتراپی را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌دهند. مدت زمان تحصیل کارشناسی در چین 3 سال، کارشناسی‌ارشد 2 سال و دکترا 4 سال می‌باشد. دانشگاه‌‌های چین همه ساله، دانشجویان داخلی و خارجی زیادی را در برای تحصیل فیزیوتراپی مورد پذیرش قرار می‌دهند. از شرایط مهم و اصلی اخذ پذیرش در رشته فیزیوتراپی و تحصیل در چین داشتن مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات مربوطه و ارائه پاسپورت یا مدرک هویتی الزامی می‌‌باشد.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی به زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شود. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد. برای ورود قانونی جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین و ادامه تحصیل در آن، به اخذ ویزای تحصیلی چین (ویزای نوع X) نیاز می‌باشد. مطابق قوانین کشور چین، ویزای دانشجویی این کشور به دو دسته ویزای X1 و X2 تقسیم می‌شود. ویزای X1 Visa  مختص داوطلبانی است که در یک برنامه تمام وقتی در چین ثبت نام کرده و قصد اقامت بیش از 6 ماه در کشور چین را دارند. و X2 visa مخصوص متقاضیانی است که اقامت تحصیلی کمتر از 6 ماه در چین را دارند.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین

از مهم‌ترین مزیت تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به هزینه مناسب در کشوری پهناور و مدرن که لقب دومین قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد اشاره کرد. همچنین دانشگاه‌های چین در فهرست بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. کشور چین به دلیل داشتن میزان رشد اقتصادی بالا، دارای دفاتر نمایندگی شرکت‌های برتر و کارخانه‌های جهان می‌باشد. این امر سبب ایجاد بازار کار مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌‌های چین شده است.

از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به تحصیل به زبان انگلیسی نیز اشاره کرد. از این رو می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل باشید حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. اما باید سعی کنید در حد آیلتس 6 آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. چنانچه قصد تحصیل فیزیوتراپی در چین به زبان چینی را دارید باید در آزمون Chinese proficiency test  که همان آزمون تسلط به زبان چینی می‌باشد شرکت نمایید. از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین می‌توان به دانشگاه‌هایی با رنکیگ جهانی بسیار بالا که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند نیز اشاره کرد.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

بورسیه تحصیل فیزیوتراپی در چین

همانطور که ذکر شد تحصیل فیزیوتراپی در چین از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌رود و همواره یک جو رقابتی شدید بین دانشجویان جهت دریافت پذیرش از این رشته تحصیلی وجود دارد. مهم‌ترین امتیاز تحصیل فیزیوتراپی در چین، دستیابی به طیف گسترده‌ای از بورسیه‌های تحصیلی می‌باشد. از این طریق دانشجویان می‌‌توانند هزینه تحصیل و زندگی خود را در این کشور تامین کنند. انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور چین، به طور معمول با حمایت دولت چین به افراد متقاضی ارائه می‌شود و شرط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی در چین، شایستگی دانشجویان متقاضی می‌باشد. انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین به شرح زیر می باشد:

عنوان بورس تحصیلی مبلغ بورسیه (دلار) تاریخ درخواست
AAUW Return to Learning Scholarships 2,500 04/01/2020
ABC Humane Wildlife Control & Prevention,Inc. Academic Scholarship 1,000 07/01/2020
ACF Trythall Family Scholarship for Excellence in Continuing Education 3,000 06/07/2020
Alabama Student Grant Program 1,200 متغیر
AMBUCS Scholarships for Therapists 6,000 05/05/2020
Arthur W.Pense Scholarship 3,000 04/04/2020
B.A Rudolph Foundation STEM Scholarship 4,800 02/17/2020

دانشگاهای برتر فیزیوتراپی در چین

در این بخش می‌خواهیم به معرفی 10 دانشگاه برتر چین در رشته فیزیوتراپی که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در سال تحصیلی 2021-2020 به نقل از موسسه QS می‌باشد، بپردازیم:

ردیف نام دانشگاه رتبه
1 دانشگاه چینهوا (Tsinghua) 16
2 دانشگاه پکینگ ( Peking University) 22
3 دانشگاه فودان ( Fudan University ) 40
4 دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) 54
5 دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) 60
6 دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China) 89
7 دانشگاه نانجینگ (Nanjing) 120
8 دانشگاه ووهان (Wuhan University) 257
9 دانشگاه تونگجی (Tongji University) 265
10 دانشگاه نرمال پکن (Beijing Normal University) 277

بازرار کار رشته فیزیوتراپی در چین

نیاز به فیزیوتراپیست‌‌های متخصص در بازار کار چین هر روز در حال افزایش است و علاوه بر علم و دانش در زمینه تخصصی، برخورداری از مهارت‌های عملی نیز برای انجام این کار لازم می‌باشد. میانگین درآمد ماهانه فیزیوتراپیست‌ها در چین براساس گزارشات آماری در سال 2019 در حدود 243،430 یوآن می‌باشد. همچنین فیزیوتراپیست‌ها در بیجینگ از درآمد ساعتی در حدود 117 یوآن برخوردار هستند. به طور کلی حداقل درآمدی فیزیوتراپیست‌ها براساس سابقه کار و میزان تحصیلات آن‌ها حدود 173،969 یوآن و حداکثر میزان درآمد آن‌ها در این کشور حدود 304،884 یوآن می‌باشد.

مدارک مورنیاز برای اخذ ویزای کار چین

ویزای کار کشور چین ویژه دانشجویانی است که دارای مجوز کار در چین هستند و جهت کار کردن عازم این کشور شده‌‌‌‌اند. ویزای کار کشور چین از نوع ویزای اقامت کوتاه مدت است و تا 90 روز اعتبار دارد و بعد از ورود به کشور چین ، شما باید نسبت به دریافت ویزای اقامت چین اقدام نمایید.به طور کلی شرط اصلی جهت مهاجرت کاری به کشور چین و دریافت ویزای کار این کشور داشتن پیشنهاد کار از سوی کارفرما یا اسپانسر چینی می‌باشد. برای دریافت ویزای کار چین بایستی مدارک زیر را آماده کرده و ارائه نمایید:

  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه مدارک شناسایی
  • تهیه و تکمیل فرم درخواست ویزای کار چین
  • ارائه عکس پاسپورتی
  • داشتن قرارداد کاری از طرف کارفرمای چینی
  • ارائه بیمه سلامت با پوشش کامل خدمات درمانی در کشور چین
  • ارائه تاییدیه کار رسمی از ادارات کار کشور چین

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند