تحصیل داروسازی در ترکیه

هر آنچه باید درباره تحصیل در رشته داروسازی ترکیه در سال ۲۰۲۰ بدانید.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

این روزها ، سخت بودن و درصد پایین قبولی کنکور تجربی کشور ایران برای رشته های پزشکی از جمله داروسازی به یکی از مهم ترین دلایل  مهاجرت دانشجویان تبدیل شده است.  یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل در این رشته کشور ترکیه است.

تحصیل داروسازی در ترکیه نه تنها بین دانشجویان ایرانی بلکه در بین دانشچویان بین المللی نیز طرفداران زیادی دارد و این موضوع حاکی از بالا بودن سطح علمی و سطح آموزشی دانشگاه های ترکیه است. طبق آمار های منتشر شده ، سیستم آموزشی ترکیه بالغ بر 65000 دانشجوی خارجی دارد که علاوه بر کیفیت بالای آموزشی هزینه های مقرون به صرفه زندگی در این کشور و امکان اخذ بورسیه و همچنین امکان کار در کشور های اروپایی و آمریکایی بعد از اتمام تحصیل از دلایل انتخاب کشور ترکیه به عنوان مقصد مهاجرتی این دانشجویان می­باشد.

اگر شما یکی از متقاضیان تحصیل داروسازی در ترکیه هستید ، موسسه مهاجرتی، حقوقی  سفیراپلای با سال ها سابقه درخشان در زمینه مهاجرت کشور ترکیه ، از طریق وکلای رسمی مستقر در این کشور ، آماده پاسخگویی و ارائه هرگونه اطلاعات مفید در این باره به شما عزیزان می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جهت تحصیل داروسازی در ترکیه

یکی دیگر از دلایل مهم انتخاب ترکیه برای تحصیل در  رشته داروسازی مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه های ترکیه توسط وزارت بهداشت ایران است ، در نتیجه دانشجویان بعد از اتمام تحصیل امکان کار در ایران را خواهند داشت.

دانشگاه­ استانبول در شهر استانبول ، دانشگاه­های حاجت تپه و آنکارا در شهر آنکارا ، دانشگاه اژه در شهر ازمیر ، دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه :

آزمون اس ای تی و یوس

مدت زمان تحصیل در این رشته 6 سال است و امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی وجود دارد. برای ورود به دانشگاه ها برای تحصیل در این رشته ، متقاضیان ملزم به قبولی در آزمون های ورودی هستند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی برگزار می­گردد. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید در ازمون اس ای تی (ازمون SAT)  و افرادی که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند باید در ازمون یوس (ازمون YOS)  شرکت کنند. موارد امتحانی ازمون اس ای تی( ازمون SAT)  شامل ریاضیات و انگلیسی می باشد و موارد امتحانی ازمون یوس (ازمون YOS) شامل هوش ، هندسه و ریاضی به زبان ترکی است.

موسسه مهاجرتی، حقوقی سفیر اپلای امکان ارائه پکیج های تخصصی قبولی در آزمون های اس ای تی و یوس  در ایران را ، زیر نظر دانشگاه های ایران و ترکیه برای متقاضیان فراهم می­نماید.

شرط دیگر شرکت در آزمون های ورودی داشتن دیپلم تجربی است البته قابل ذکر است که شرکت در این آزمون ها با داشتن دیپلم ریاضی نیز امکان پذیر خواهد بود؛ همچنین متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون به مدرک پیش دانشگاهی نیاز دارند.

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون ورودی :

اگر قصد تحصیل رشته داروسازی در ترکیه ، بدون شرکت در آزمون ورودی دارید می­توانید در دانشگاه های خصوصی این کشور ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این دانشگاه ها نیاز به داشتن معدل بالاتر از متوسط در دوره دبیرستان دارید؛ همچنین در برخی از دانشگاه های خصوصی داشتن مدرک آیلتس یا تافل الزامی است.

مدارک رسمی مورد نیاز برای برای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه :

  • ترجمه ریزنمرات دبیرستان
  • ترجمه مدرک پیش داشنگاهی به همراه ریز نمرات
  • اصل پاسپورت و کپی از آن به همراه ترجمه رسمی پاسپورت
  • ترجمه رسمی شناسنامه
  • ترجمه رسمی کارت ملی
  • 2 قطعه عکس 3 در 4
  • انگیزه نامه که حتما باید توسط شخص متقاضی نگارش شود

و اما هزینه های تحصیل داروسازی در کشور ترکیه :

عواملی مثل دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه ، زبان تحصیل انگلیسی یا ترکی و مقطع تحصیلی در تعیین هزینه های تحصیل در ترکیه یا به اصطلاح شهریه دانشگاه ها تاثیر دارند. شهریه دانشگاه های خصوصی برای هر سال تحصیلی حدودا 20000 دلار آمریکا می­باشد.همچنین گروه حقوقی ، مهاجرتی سفیر اپلای ، در سال 2020 امکان اخذ بورسیه تحصیلی تا 50 درصد تخفیف ازدانشگاه های خصوصی برای متقاضیان فراهم می­نماید.

 دانشگاه های دولتی نیز برای 5 سال تحصیلی  اگر به زبان انگلیسی تدریس کنند بین 600 تا 1500 دلار و اگر به زبان ترکی تحصیل کنند حدود 250 الی 750 دلار آمریکا خواهد بود.

همچنین اگر تحصیل در مقطع فوق لیسانس صورت بگیرد شهریه برای تحصیل به زبان انگلیسی 700 تا 1000 دلار آمریکا و برای تحصیل به زبان ترکی 400 الی 700 دلار آمریکا است.

هزینه های زندگی در کشور ترکیه :

هزینه سکونت در ترکیه برای اجاره یک واحد مسکونی ماهانه حداقل بین 700 تا 1500 لیر می­باشد و اگر شخصی قصد استفاده از خوابگاه های دانشجویی را داشته باشد سالانه 7000 لیر هزینه دارد.

هزینه های خوراک و حمل و نقل ،  بسته به سبک زندگی افراد متفاوت است اما میانگین آن بین 1000 تا 1500 لیر  در ماه می­باشد.

سخن آخر :

داروسازی در ترکیه، یکی از بهترین انتخاب ها برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل  این رشته  در خارج از ایران را دارند  می­باشد و هر ساله متقاضیان زیادی نه تنها از ایران بلکه از سراسر دنیا برای پذیرش در رشته داروسازی از دانشگاه های ترکیه اقدام می کنند.

 از مهم ترین دلایل این انتخاب میتوان به هزینه های مقرون به صرفه تحصیل این رشته در ترکیه، بالا بودن سطح آموزش و استاندارد­ های علمی دانشگاه­های این کشور ، مدرک دانشگاهی معتبر در سراسر جهان ، هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور و امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و همچنین عدم نیاز به داشتن مدرک زبان انگیسی اشاره کرد.

مزیت دیگر دانشگاه های ترکیه شرکت در معاهده تبادل دانشجو با دانشگاه های اروپا  یا برنامه اراس موس می باشد؛ مطابق این معاهده نامه دانشجویان می توانند از ۳ ماه تا یکسال تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های اروپا سپری کنند.

در صورت تمایل برای اخذ اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه می­توانید با مشاورین موسسه مهاجرتی ، حقوقی سفیر اپلای زیر نظر وکلای با تجربه بین الملل در زمینه های مهاجرت ، اقامت و تحصیل در خارج از کشور در تماس باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند