تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در چین

همه ساله دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی از سراسر دنیا به منظور تحصیل در چین و رشته داروسازی وارد این کشور می‌شوند. در حال حاضر بیش از 50 کالج در 19 استان از 31 استان چین، برنامه داروسازی بالینی را ارائه می‌دهند.  تحصیل داروسازی در چین در سال 1906 میلادی در سلسله چینگ راه اندازی شد و شروع به فعالیت کرد. به طوری که در سال 1946 میلادی و پیش از تاسیس جمهوری خلق چین اولین دانشگاه داروسازی افتتاح گردید. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل داروسازی در چین در ادامه همراه ما باشید.

شرایط تحصیل داروسازی در چین

تحصیل داروسازی در چین بر پایه علوم دارویی استوار می‌‌باشد. به همین دلیل جهت ورود به سطوح بالاتر این رشته، داشتن مدرک کارشناسی داروسازی الزامی است. از جمله برنامه‌های درسی در رشته داروسازی در این کشور مدیریت داروخانه، تجربه آزمایشگاهی و توزیع دارو می‌باشد که برای دانشجویان ارائه می‌شود و آنان را با مسئولیت‌های سنتی داروسازی آشنا می‌سازند. وزارت آموزش و پرورش چین نیز اعطای مدارک حرفه‌ای همچون (PharmD) در ایالات متحده را برای دانشجویان فارغ التحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در نظر گرفته است. دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا در این رشته تمرکز خود را بیشتر بر روی کشف دارو و پژوهش توسعه دارو منعطف می‌کنند.

در برخی از دانشگاه‌های چین، تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌نوام به دانشگاه داروسازی ونژو در ژنجیانگ اشاره نمود. ولی به طور کلی زبان تحصیلی برنامه‌های داروسازی در چین، انگلیسی و چینی است. توجه داشته باشید که ورود به دانشگاه‌های خصوصی داروسازی در چین نسبت به دانشگاه‌های دولتی راحت‌تر می‌باشد. اما شهریه در دانشگاه‌های خصوصی بالاتر است.

مدت زمان تحصیل داروسازی در چین در مقطع کارشناسی به صورت 4 الی 5 ساله، مقطع کارشناسی ارشد به صورت 2 ساله و مقطع دکترا به صورت 3 الی 4 ساله می‌باشد. همچنین دانشجویان در حال تحصیل، در حوزه‌هایی مانند آنالیز مواد دارویی، کاربردهای پزشکی داروهای نوین، تحقیق، طراحی، تولید و مدیریت داروهای نوین آموزش داده می شوند.

قابل ذکر است که هر دوره 4 ساله، دارای یک دوره 6 ماهه کارورزی داروسازی و هر دوره 5 ساله، یک دوره 1 سالۀ کارورزی داروسازی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌های چین که رشته داروسازی ارائه می‌دهند، در هر سال 2 مرتبه دانشجو می‌پذیرند. اولین پذیرش در ماه سپتامبر و دیگری در ماه مارس است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند یکی از این ماه‌ها را برای شروع کلاس‌ها انتخاب کنند.

مزایای تحصیل داروسازی در چین

یکی از مهمترین دلیل تحصیل داروسازی در چین مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر کشورها می‌باشد. همچنین تحصیل و زندگی در چین نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکایی، ژاپن، کره جنوبی و حتی بسیاری از کشورهای آفریقایی ارزان‌تر است. برنامه‌‌‌‌‌های درسی و کتاب‌‌‌‌‌های داروسازی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های اروپا و آمریکا استفاده می‌شوند، تقریباً مشابه دانشکده‌‌‌‌‌های داروسازی چین هستند.

 برای دانشجویان خارجی هزینه‌های غذا و اسکان معقول‌تر از دیگر کشورها است. شهریه‌‌‌‌‌های مناسب رشته داروسازی در چین، به دانشجویان سرتاسر دنیا این امید را می‌دهد که تحقق آرزوی آن‌ها برای تبدیل‌شدن به داروساز، امکان‌پذیر خواهد بود. از طرفی امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در چین نیز برای دانشجویان خارجی فراهم می‌باشد.

 همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد و این یکی دیگر از مزایای تحصیل داروسازی در چین است به طوری‌که دولت چین هرساله حدود 40،600 کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

 علاوه بر موارد ذکر شده، آینده شغلی روشن نیز از دیگر دلایلی است که بسیاری از دانشجویان خارجی را برای تحصیل داروسازی به چین جذب می‌کند. براساس آمار به دست آمده کمیسیون اداره داروسازی انجمن بیمارستان‌های چین، این کشور در زمینه داروسازی بالینی با کمبود شدیدی مواجه است. به همین دلیل هر ساله بیش از 2400 داروساز بالینی جدید به منظور رفع نیازهای وزارت بهداشت چین نیاز می‌باشد.

با این وجود، داروسازان چینی به‌تنهایی قادر به رفع این خلع نخواهند بود، در نتیجه دانشجویان فارغ‌التحصیل خارجی که در دانشگاه‌‌‌‌‌های چین تحصیل می‌کردند، در بسیاری از صنایع و بیمارستان‌‌‌‌‌های چین جذب کار می‌شوند. از جمله وظایف داروساز بالینی می‌توان به اطمینان از سلامت بیمار، به‌دست‌آوردن بهترین نتایج درمان دارویی و حصول اطمینان از عرضه مناسب دارو اشاره کرد. نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان رشتۀ داروسازی بالینی برای دانشجویان چینی و خارجی، به حدود 99.5% در بیشتر شهرهای چین رسیده است.

 از دیگز مزایای تحصیل داروسازی در چین می‌توان به امنیت عمومی بالا و هماهنگی اجتماعی چین اشاره کرد. طبق آمارهای رسمی، میزان جرائم همزمان با خشونت هر ساله در این کشور رو به کاهش است. همچنین دولت به منظور فراهم کردن محیط امن آموزشی و زندگی، به دانشجویان بین المللی به طور ویژهای رسیدگی می کند.

هزینه تحصیل داروسازی در چین

هزینه تحصیل در چین بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متغیر می‌باشد. این هزینه‌ها در دانشگاه داروسازی چین در مقطع کارشناسی بین 2700 تا 3600 (دلار) در هر سال تحصیلی است. در دانشگاه گوانگدونگ سالانه باید بین 2300 تا 2900 (دلار) پرداخت نمود. همچنین هزینه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز به ترتیب 3600 تا 4600 و 5200 (دلار) در هر سال تحصیلی خواهد بود. در کنار شهریه، هزینه‌های دیگری مانند هزینه ثبت نام، مسکن، خوراک، پوشاک، رفت و آمد و غیره برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، اجاره ماهانه یک اتاق دو نفره به مبلغ 1000 (دلار) و اتاق تک نفره 1700 (دلار) می باشد. هزینه‌‌‌های مربوط به ثبت نام و امور اداری نیز بین 40 تا 60 (دلار) است. سایر هزینه‌های ذکر شده نیز در هر ماه و با توجه به سبک زندگی دانشجویان تحصیل داروسازی در چین، به میزان 300 تا 370 (دلار) برآورد شده است.

هزینه تحصیل داروسازی در چین

کار ضمن تحصیل داروسازی در چین

امکان کار پاره‌وقت برای دانشجویان خارجی در چین وجود دارد. مطابق قوانین کشور چین دانشجویان مجاز هستند تا در کنار تحصیلات خود مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانند از دوره کارآموزی خود در پردیس‌های دانشگاهی حقوق هم دریافت کنند، به شرطی که مجوز لازم را از دانشگاه و از مسئولان مهاجرتی چین دریافت کرده باشند. اما فرآیند اخذ مجوز کار دانشجویی در چین، شامل دریافت رضایت‌نامه از دانشگاه یا شرکت استخدام کننده (برای دوره‌های کارآموزی) و سپس مراجعه به اداره پلیس جهت دریافت مجوز کار پاره‌وقت می‌باشد.

دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانند جهت کار در این کشور اقدام نمایند. مطابق قانون کشور چین، این کار مستلزم دریافت ویزای کاری چین یا Z Visa می‌باشد که دریافت آن مخصوصا برای دانشجویان کارشناسی، کار دشواری است. چرا که شرایط اصلی درخواست این ویزا، داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما و داشتن حداقل 2 سال سابقه کاری می‌باشد.

دانتشگاه‌های برتر داروسازی در چین

برای دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل داروسازی در خارج از کشور دارند انتخاب دانشگاه بسیار مهم است، مخصوصاً اینکه دانشگاه موردنظر آن‌ها موردت تایید وزارت بهداشت کشورمان قرار گرفته باشد. در این بخش به معرفی 10 دانشگاه برتر چین در رشته داروسازی به نقل از موسسه QS می‌پردازیم:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

1

دانشگاه پکینگ ( Peking University)

32

2

دانشگاه فودان ( Fudan University )

33

3

دانشگاه داروسازی چین (China Pharmaceutical University)

51-100

4

 دانشگاه نانجینگ (Nanjing University )

51-100
5

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

51-100

6

 دانشگاه سیچوان (Sichuan University)

51-100

7 دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

51-100

8 دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

51-100

9

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

51-100

10 دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

151-200

دوره‌های داروسازی در چین

در دو سال اول تحصیل گذراندن علوم پایه اجباری است و شامل ریاضیات پیشرفته، آمار احتمال و جبر خطی، فرهنگ چین، زبان چینی، مبانی قانون و مبانی کامپیوتر می‌باشد. پس از گذراندن این مدت، در سال سوم تحصیل در نیم‌سال اول می‌بایست گرایش مورد نظر خود را انتخاب نموده و در نیم‌سال دوم دروس زیر را بگذرانید:

 • شیمی غیرآلی
 • شیمی تحلیلی
 • شیمی آلی
 • شیمی فیزیک
 • بیوشیمی
 • زیست شناسی مولکولی

دانشجویان داروسازی پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در علوم زیر مهارت کافی را کسب نمایند:

 • اقلام دارویی
 • فارماکولوژی
 • تجزیه و تحلیل داروسازی
 • فارماکولوژی بالینی
 • سینتیک متابولیسم دارویی
 • بررسی پزشکی مدرن
 • تجزیه و تحلیل طیفی داروسازی
 • کروماتوگرافی داروسازی

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند