تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه بعد از پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، از پرطرفدارین رشته های دانشگاهی است. دانشجویان پرستاری دوره های درسی خاصی را در ترکیه می گذرانند که آن ها را جهت کارهای مختلف در محیط های متفاوت آماده می سازد. یکی از دوره های تحصیلی، دوره ی BSN می باشد که در واقع لیسانس علوم پرستاری است و ۴ سال به طول می انجامد. طی این دوره ی تحصیلی، دانشجویان با مباحثی از جمله مراقبت از بیماران در محیط های بالینی، مهارت های آزمایشگاهی و دوره های پرستاری آشنا می شوند. افرادی که این دوره را تمام می کنند، می توانند در یکسری ازمون ها شرکت کنند که در صورت قبولی می توانند برای کار به یکی از مراکز بهداشتی در آمریکا، استرالیا و کانادا مهاجرت کنند.

به همین جهت کشور ترکیه برای عده ی زیادی به عنوان سکوی پرتاب محسوب می شود. مدرک پرستاری این کشور یک مدرک بین المللی معتبر است که با اخذ آن می توانید در ترکیه و یا در کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا مشغول به کار شوید.

با سفیر قدم اول را بردارید و با برخورداری از خدمات مشاوره رایگان، با ما در ارتباط باشید و موفقیت خود را تضمین کنید.

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

دانشگاه‌‌های ترکیه از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار هستند. برای همین متقاضیان زیادی برای تحصیل دارند. این موضوع رقابت سبب افزایش رقابت میان دانشجویان شده است. برای دریافت پذیرش از این دانشگاها باید یکسری نکات را در نظر بگیرید. در قدم اول باید ظرفیت پذیرش دانشگاهها را برای این رشته مورد بررسی قرار دهید. دانشگاهها پذیرش سالانه ی محدودی دارند. معمول ۲۵٪ ظرفیت به دانشجویان بین المللی اختصاص داده می شود.در قدم دوم برای تحصیل در دانشگاههای دولتی که انگلیسی تدریس می‌کنند باید حداقل نمره لازم را در آزمون های YOS یا SAT کسب کنید. این آزمون ها برای هر دانشگاه، زمان برگزاری و نمره قبولی متفاوتی دارند. سوم اینکه پذیرش در دانشگاههای خصوصی به صورت مستقیم انجام می شودو نیازی به دادن آزمون های ورودی ندارید و ملاک ورودی بعضی از این دانشگاهها، ریزنمرات شما هستند. آزمون های فوق آزمون های استانداردی می باشند و گروه سفیر با برنامه آموزشی مدون و تیمی از اساتید مجرب قبولی و موفقیت شا را در این آزمون ها فراهم می نماید. ما پیشنهاد ویژه ای برای شما در آزمون های yos خواهیم داشت.

برای تحصیل در رشته پرستاری باید حداقل معدل دیپلم افراد ۱۲، لیسانس ۱۴،و فوق لیسانس ۱۵ باشد. پس افرادی که معدل بالاتری داشته باشند از امتیاز بالاتری نیز بهره مند بوده و برای پذیرش و دریافت بورسیه در رشته پرستاری در ترکیه، شانس قبولی بیشتری دارند.

هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه

هزینه دانشگاه ها با توجه به سطح خدمات آموزشی و سایر امکانات دانشگاه ها متفاوت می باشد. با توجه به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه،هزینه پرداختی متفاوت خواهد بود. به صورت کلی، شهریه پرستاری در ترکیه در دانشگاههای دولتی، ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ لیر و شهریه دانشگاههای خصوصی از ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر است. بالاترین سطح هزینه ها برای تحصیل پرستاری را دانشگاه کوچ به خود اختصاص می دهد که هر ساله ۱۹۵۰۰ دلار دریافت می کند. آزمون ورودی این دانشگاه نیز آزمون SAT است.

بازار کار پرستاری در ترکیه

امروزه با توجه به شرایط پاندمی اهمیت رشته یرستاری در جهان و به خصوص ترکیه بیشتر از قبل به چشم می آید. افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند، می توانند در بخش خدمات بیمارستان ها و درمانگاه‌ها، در بخش های بیمه درمانی، حقوقی و یا در سازمان های غیرانتفاعی و آموزشی عالی ترکیه، مشغول به کار شوند. شما با تحصیل پرستاری در ترکیه و اتمام دوره لیسانس چهار ساله خود می توانید شروع به کار کرده و یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید.

در تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه، مقطع کارشناسی ارشد پرستاری را به صورت یک دوره دو ساله ارائه می‌دهند. این برای تمام پرستارانی است که می خواهند دوره های حرفه ای و تخصصی پرستاری را بگذرانند. یکی از مشهورترین برنامه ها، برنامه HONS است. افراد با داشتن کارشناسی ارشد می توانند در مراکز درمانی، برای رفع نیازهای عملیاتی-اورژانسی و … مشغول به کار شوند.

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

حقوق پرستاری در ترکیه

به طور معمول میانگین حقوق یک پرستار در ترکیه،  برابر ۶۳۳۰ لیر در ماه است. کمترین میزان حقوق دریافتی ماهانه ۳۱۷۰ لیر‌ و بیشترین مقدار آن ۹۸۲۰ لیر می باشد. مقدار این حقوق، با توجه به تجربه ی فارغ التحصیلان رشته پرستاری در ترکیه، میزان مهارت های آنان، جنسیت و موقعیت مکانی (شهر و منطقه مشغول به کار) آنان متفاوت است. به طور میانگین هر ساعت حقوق یک پرستار در ترکیه به ۳۸ لیر می رسد.

حداقل مدرک مورد نیاز برای شروع به کار به عنوان پرستار مدرک کارشناسی می باشد. پرستاران به صورت هفتگی 45 ساعت کار کرده که واز مزایای بیمه تامین اجتماعی و مرخصی بهره مند می شوند.

همانطور که گفته شد، با تجربه بیشتر بر حقوق پرستاری در ترکیه افزوده می شود. میزان افزایش حقوق بدین صورت است:

  • افراد با داشتن سابقه کمتر از دو سال: ۳۸۰۰ لیر
  • افراد با داشتن سابقه بین ۲ تا ۵ سال: افزایش ۳۲ درصدی حقوق و رسیدن به مقدار ۵۰۳۰ لیر
  • افراد با داشتن سابقه بین ۵ تا ۱۰ سال: (افزایش ۳۴ درصدی حقوق)-۶۷۳۰ لیر
  • افراد با داشتن سابقه بین ۱۰ تا ۱۵ سال: (افزایش ۱۹ درصدی حقوق)-۸۰۲۰ لیر
  • افراد با داشتن سابقه ۱۵ تا ۲۰ سال: (افزایش ۸ درصدی حقوق)-۸۶۵۰ لیر
  • افراد با سابقه ی بیش از ۲۰ سال: (افزایش ۷ درصدی حقوق) -۹۲۹۰ لیر

لیست دانشگاه‌های پرستاری در ترکیه

نام دانشگاه نوع دانشگاه شهریه رنکینگ زبان
Istanbul University دولتی 5000TL 801
Yeditepe University خصوصی 8500 USD +1001 انگلیسی
Bahçeşehir University خصوصی 5530 USD +1001 ترکی
Koc University خصوصی 19500 USD 465 ترکی
Hajettepe University دولتی 6159 TL 801-1001
Ege University دولتی 927 TL +1001
Gazi University دولتی 3079 TL 801
Acibadem University خصوصی 8000 USD +1001
Ataturk University دولتی زبان ترکی : 1704 TL

زبان انگلیسی: 2556 TL

+1001 انگلیسی/ترکی
Dokuz Eylul University دولتی 6600 TL +1001 انگلیسی/ترکی
Baskent University خصوصی 70000 TL +1001
Celebi University دولتی 5743
Ondokuz mayiz University دولتی 2500 USD +1001
Marmara University دولتی 10265 TL +1001

 

 

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند