تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا

کشور کانادا به دلیل وسعت زیاد و جمعیت کم همه ساله مهاجرین زیادی را از سراسر دنیا از طریق تحصیل، کار و سرمایه در خود جای می‌دهد. رشته پرستاری از جمله رشته‌های پرطرفداری است که دانشجویانی زیادی از اقصی نقاط جهان جهت تحصیل در آن به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. از دلایل اصلی تحصیل پرستاری در کانادا شرایط بازار خوب و مطلوب آن می‌باشد. به این صورت که دانشجویان پس از اتمام تحصیل به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شده و درآمد بالایی را کسب نمایند. در ادامه شرایط تحصیل پرستاری در کانادا و مزایای آن را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

مدت زمان دوره تحصیل پرستاری در کانادا حدود 3 سال بوده و به فارغ‌التحصیلان این رشته مدرک معتبر پرستاری اعطا خواهد شد. بسیاری از دانشکده‌های پرستاری در کانادا برنامه‌های پیشرفته تخصصی را ارائه می‌دهند که شامل پرستاری اورژانسی، پرستاری قلبی یا کاردیاک، پرستاری آنکولوژی، پرستاری مدرسه، پرستاری اطفال و پرستاری کهنسال می‌باشد. دانشگاه‌های پرستاری در کانادا رشته پرستاری را دو صورت برنامه‌های کاردانی و کارشناسی ارائه می‌دهند.

شغل پرستاری در کانادا با کد 3012 براساس فهرست مشاغل ملی این کشور تقسیم‌بندی شده است که عبارتند از: پرستار ثبتی (RN)، پرستار ثبتی روانپزشکی (RPN)، پرستار بهداشت عمومی و پرستار بهداشت. انجمن ملی اعطای مجوز و انجمن پرستاران کاناد از همه پرستاران می‌خواهد که مدرک لیسانس خود را دریافت نمایند زیرا داشتن این مدرک در تمامی استان‌های کانادا به جز استان کبک و منطقه بوکون الزامی می‌باشد. برای دریافت مدرک کاردانی و کارشناسی دانشجویان باید مدرک دیپلم متوسطه خود را در دروس زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمی با معدل c پشت سر بگذراند. ناگفته نماند که متقاضیان باید مدرک زبان TOEFL یا IELTS را نیز ارائه دهند.

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

مزایای تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در کانادا به دلیل برخورداری از جایگاه برتر اجتماعی و آینده شغلی مناسب مزایا و امتیازاتی را برای دانشجویان در پی دارد، در حال حاضر حدود 250 هزار دانشجوی بین‌المللی در کانادا به تحصیل پرستاری مشغول هستند. شغل پرستاری در کانادا از جمله شغل‌هایی است که این کشور بسیار به آن نیازمند می‌باشد، و پیش‌بینی می‌شود که تا دو دهه دیگر کشور کانادا به دلیل روند سنی رو به افزایش پرستاران خود با کمبود پرستار مواجه خواهد شد. که این امر انگیزه بالایی را برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل پرستاری در این کشور ایجاد می‌کند.

از دیگر مزایای تحصیل پرستاری در کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  کیفیت برتر آموزشی
 • هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه در کانادا
 • امکان اخذ فاند و بورسیه های تحصیلی مختلف
 • راهم شدن امکان انجام کار ضمن تحصیل تا 20 ساعت در هفته
 • امتیاز دریافت اقامت دایم (PR) کانادا پس از گذشت 15 الی 18 ماه اقامت کانادا
 •  وجود امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید به مبلفی حدود 7،570 دلار آمریکا یا 10،000 دلار کانادا نیاز دارید. اما بهتر است بدانید که شما به مبالغی بیشتر از این مبلغ نیاز دارید تا بتوانید زندگی خود را در کانادا اداره کنید و این فقط جزئی از هزینه‌ها می‌باشد. البته هزینه‌های ذکر شده به محل تحصیل و سبک زندگی شما نیز بستگی دارد.

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای غربی و انگلیسی زبان دنیا مقرون به صرفه و ارزان‌تر می‌باشد. قابل ذکر است که شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی پرستاری در کانادا 20‌،354 دلار و شهریه در مقطع کارشناسی‌ارشد حدود 13،713 دلار خواهد بود که البته این مقدار بسته به دانشگاه و رشته محل انتخابی شما کمی متفاوت خواهد بود.

برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در کانادا در جدول زیر آمده است:

شرح هزینه به دلار کانادا
هزینه زندگی حداقل (CA$) 30,000 در سال
اجاره منزل (CA$) 3000- 7500
بیمه سلامت اجباری (CA$) 600-800
هزینه ویزای تحصیلی (CA$)  150

ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان پرستاری

براساس قوانین مهاجرتی کانادا، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پرستاری در این کشور باید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمایند. چنانچه دانشجویان بیش از 6 ماه در کانادا به تحصیل مشغول باشند حتما بایستی ویزای تحصیلی کانادا را از سفارت این کشور دریافت کنند. دریافت نامه پذیرش (AOL) از دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی کانادا از شروط اصلی درخواست ویزای تحصیلی این کشور می‌باشد. اما برخی ار دانشجویان جهت ورود به کشور کانادا علاوه بر دریافت ویزا، یاید ویزای اقامت موقت و یا گواهی سفر الکترنیک را نیز اخذ نمایند. هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا به طور تقریبی حدود 150 دلار آمریکا می‌باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی کانادا به صورت کاملاً آنلاین بوده و متقاضیان می‌توانند جهت درخواست از طریق وب‌سایت اداراه مهاجرت و تابعیت کانادا مدارک خود را اسکن و تحویل نمایند. مدراک موردنیاز ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان پرستاری به قرار زیر می‌‌باشد:

 • نامه پذیرش یا AOL از دانشگاه معتبر (DLI)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی تکمیل شده
 • 6 قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • مدرک اثبات تمکن مالی اقامت تحصیلی در کانادا (به صورت صورتحساب بانکی)
 • پاسپورت بین‌‌المللی معتبر
 • گواهی پزشکی
 • مدرک گواهی سرمایه گذاری ضمانت دار (GIC) به مبلغ 10000 دلار
 • رسید پرداخت شهریه سال اول
 • نمره مدرک زبان با حداقل نمره 6 برای آزمون IELTS و نمره 7 برای آزمون زبان فرانسه

ویزای تحصیل پرستاری در کانادا

شرایط کار به عنوان پرستار در کانادا

پرستاران ثبتی در کانادا دارای جایگاه شغلی بسیار عالی بین مشاغل دیگر در کانادا می‌باشند به این صورت که بنابر گزارش انجمن پرستاران انتاریو، درآمد هر ساعت پرستاران از سال اول پرستاری با 28.80 دلار ( معادل درآمد سالانه 53،040 دلار) تا سال بیست و پنجم با 40 دلار (معادل درآمد سالانه 78،000 دلار) می‌باشد. بهتر است بدانیذ که مسئولیت انجمن دانشکده‌های پرستاری کانادا، اعطای مجوز ملی برای تحصیل پرستاران ثبتی (RN) در این کشور می‌باشد. این انجمن همه ساله لیست برنامه‌های پرستاران ثبتی را منتشر می‌‌کند که مورد تایید استاندارهای خودشان می‌باشد. لیست برنامه های پرستاری RN به شرح زیر می باشد:

 • برنامه های پرستاری کاربردی مجوز دار (LPN)
 • یرنامه های پرستاران ثبتی (RN)
 • برتامه های پرستار روانپزشکی ثبتی (RPN)

چنانچه تمایل به کار پرستاری در کانادا را دارید باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. برای ثبت‌نام و کسب مجوز کار پرستاری در کانادا باید مدرک کارشناسی پرستاری را داشته باشید. سپس جهت ارزیابی شرایط خود، باید درخواست خود را با کالج پرستاران انتاریو (CNO) تحویل داداه و در آزمون‌عای ثبت‌نام و آزمون حقوق شرکت نمایید.

دانشگاه‌های برتر پرستاری در کانادا

برای تحصیل پرستاری در کانادا مهم‌ترین سوالی که برای دانشجویان پیش‌ می‌آید این است که بهنرین دانشگاه‌های کانادا با در نظر گرفتن فاکتورهایی چون تعداد دانشجویان و پرسنل دانشگاه، جوایز علمی کسب شده توسط اساتید و دانشجویان، امکانات آموزشی و سابقه دانشگاه کدام می‌باشند. رشته پرستاری در کانادا جزء رشته‌هایی است که هم در دانشگاه و هم در کالج‌ها ارائه می‌گردد. جدول زیر فهرستی از برترین دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا می‌‌باشد:

دانشگاه های برتر در رشته پرستاری کالج های برتر در رشته پرستاری
دانشگاه براک کالج الگون کوئین
دانشگاه نیو برانزویک کالج کانستوگا
دانشگاه شربروک کالج دورهام
دانشگاه ساسکاچوان کالج جورح براون
دانشگاه لیکهد کالج هامبر
دانشگاه مک مستر کالج لمبتون
دانشگاه رایرسون کالج موهاک
دانشگاه یورک کالج سنکا
دانشگاه کویین کالج سنت کلر
دانشگاه ویکتوریا کالج سنت لارنس

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند