تحصیل مامایی در روسیه

تحصیل مامایی در روسیه

دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه ، تمامی رشته‌های علوم پزشکی از جمله مامایی را ارائه می‌دهند. در حال حاضر در روسیه حداقل 10 دانشگاه با رنکینگ جهانی این رشته را ارائه می‌دهند. همانطور که در مقالات پیشین به مزایای تحصیل در روسیه پرداختیم در اینجا نیز می‌خواهیم به شرایط تحصیل در رشته مامایی در روسیه و مزایای آن بپردازیم.

شرایط تحصیل مامایی در روسیه

مدت زمان تحصیل مامایی در روسیه برای دوره کارشناسی 4 سال و برای مقطع کارشناسی ارشد 2 سال می‌باشد. دانشجویان با تحصیل در این رشته به ارائه خدمات برای زنان باردار، تولد نوزاد و مراقبت‌های پس از تولد کودک می‌پردازند. ماماهای پرستار با داشتن مجوز می‌توانند در مراقبت‌های پزشکی قبل از زایمان و بعد از زایمان، مشاوره و همچنین آماده‌سازی خانواده‌ها برای پرورش کودک در روسیه نیز شرکت نمایند.

ماماهای با تجربه و حرفه‌ای در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی روسیه، واحدهای کوچک زایمان و مراکز زایمان مشغول به کار می‌باشند. برای اشتغال در زمینه مامایی در کشور روسیه، دانشجویان می‌بایست حداقل یک مدرک دانشگاهی را در رشته مامایی و یا در یک رشته مرتبط بگذرانند. اکثر دانشگاه‌های روسیه تحصیل مامایی را به صورت پاره‌وقت ارائه می‌دهند و برخی از موسسات در این کشور مدرک دوگانه ترکیبی (پرستاری / مامایی) یا سایر مطالعات پیراپزشکی را ارائه می‌دهند.

علاوه بر ارائه دانش پزشکی خاصی و آموزش با محوریت زنان و خانواده، دانشگاه‌های مامایی روسیه برنامه‌هایی در جهت ارتقا مهارت‌های گروهی، همدلی، شفقت و ایجاد ارتباط مناسب با مردم برای متقاضیات تحصیل در این رشته ارائه می‌دهند. صرف نظر از سوابق تحصیلی، فازغ‌التحصیلان دارای مدرک معتبر که در زمینه مامایی مهارت خاصی دارند به راحتی می‌توانند نقش یک پزشک ارشد را داشته باشند و یا رهبران واحدی باشند که می‌توانند مدیریت کارکنان را با مشارکت مداوم ترکیب نمایند.

شرایط تحصیل مامایی در روسیه

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مامایی در روسیه

در کشور روسیه دانشگاه‌های زیادی هستند که به آموزش این رشته تحصیلی می‌پردازند که در ادامه به معرفی چندین دانشگاه معتبر رشته مامایی می‌پردازیم:

دانشگاه علوم پزشکی سیبری

این دانشگاه دارای 3 دانشکده برتر پزشکی و در 30 موسسه آموزشی برتر در فدراسیون روسیه فرار دارد. این دانشگاه سالانه پذیرای بیش از 5000 دانشجو از نقاط مختلف روسیه و منطقه CIS و همچنین بسیاری از کشورهای خارجی نیز می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی سیبری بیش از 80% دانشکده دانشگاهی با مدرک رسمی دارد، همچنین طی این سالها بیش از 60 هزار پزشک و داروساز و بیش از 40 هزار منخصص پرستاری و مامایی از این دانشگاه فارع‌التحصیل شده‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی سامارا

این دانشگاه ایالتی در اول ژانویه سال 1919 با یک بخش پزشکی تاسیس شد و در سال 1930 موسسه پزشکی سامارا نیز افتتاح گردید، که بعدها به عنوان موسسه پزشکی کویبیشف معروف شد. این موسسه در ژوئیه 1993 در دانشگاه علوم پزشکی سامارا سامان گرفت. امروزه دانشگاه علوم پزشکی سامارا یکی از بزرگترین و مشهورترین دانشگاه‌های پزشکی در روسیه محسوب می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی ولگوگراد

این دانشگاه یکی ار معتبرترین و معروف‌‌ترین مدارس آموزش عالی در روسیه و خارج از کشور می‌باشد و دارای کادر آموزشی بسیار ماهر، محققان پیشرفته و پزشکان باتجربه نامدار که در سطح جهانی مشهور هستند می‌باشد. در حال حاضر ریاست این دانشگاه توسط دانشمند برجسته روسی، دانشگاهی آکادمی علوم پزشکی روسیه، استاد “ولادیمیر اول پتروف” می‌باشد. با انتخاب این دانشگاه برای تحصیل، به فرصت‌های فراوان شغلی وکسب تخصص حرفه‌ای دست خواهید یافت. همچنین این موسسه در رشته‌های علوم پزشکی برای آموزش دانشجویان روسی و خارج از کشور توسط وزارت آموزش روسیه دارای اعتبار زیادی می‌باشد.

دانشگاه علوم پزشکی باکشیر

این دانشگاه از بزرگترین مراکز پزشکی دارویی در اوفا، فدراسیون روسیه به شمار می‌رود. اوفا یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای روسیه می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی باکشیر از سال 1932 به عنوان یک موسسه آموزشی، به دانشجویان آموزش می‌دهد.  همچنین امکان تحصیل پرستاری و مامایی در این موسسه برای دانشجویان نیز وجود دارد.

دانشگاه علوم پزشکی کوبان

این دانشگاه در سال 1920 توسط دولت فدراسیون روسیه تاسیس گردید و تا به الان جزء دانشگاه‌های باستانی کوبا و یکی از دانشگاه‌های برتر پزشکی روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه به دلیل سیستم مدیریت کیفیت آموزش حرفه‌ای دارای جایگاهی ویژه در ساختار آموزش عالی حرفه‌ای در کشور روسیه می‌باشد. دانشگاه ایالتی کوبان یکی از پنج دانشگاه برتر روسیه بوده که با مواد بیولوژیکی فعالیت می‌کند.

تلاش این دانشگاه، تسلط بر مهارت‌های یک پزشک بدون آسیب رساندن به بیماران، KSMU آموزش در زمینه پزشکی و تربیت داروسازان بسار ماهر می‌باشد. در دانشگاه علوم پزشکی کوبان، 624 عضو هیئت علمی وجود داشته که 123 نفر از آن‌ها از داخل دانشگاه و 371 نفر کاندیدای علوم هستند.

آکادمی پزشکی مسکو

بخش پزشکی در دانشگاه ورشو روسیه در سال 1915 در دون به روستوف منقل گردید که این امر امروزه سبب پیشرفت دانشگاه دولتی روستوف شد. این دانشگاه در ابتدا به عنوان دپارتمان تشکیل یافت و سپس در سال 1930 به انستیتوی پزشکی تبدیل شد. حدود 295 پزشک در اولین کلاس مدرسه تازه تاسیس، فارغ‌التحصیل شدند. به دلیل تنوع حضور دانشجویان در این دانشگاه، در سال 1980 جایزه‌ای به دانشگاه از نظریه دوستی با حضور دانشجویان از تمام نقاط جهان اعطا گردید. در این دانشگاه، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی ارائه می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی اورنبرگ

این دانشگاه در آکوست سال 1944 تشکیل شده است، اولین پزشکان فارغ‌التحصیل از این دانشگاه در ماه مه 1946 بوده‌اند. این موسسه با تصمیم کمیته ایالتی روسیه در مدرسه عالی، در 15 ژوئیه 1994 در دانشگاه پزشکی دولتی اورنبرگ مجددا سازماندهی شد. این دانشگاه طبق استانداردها و روش‌های مدرن فعالیت کرده و متخصصان حوزه پزشکی زیادی از این دانشگاه سالانه فازغ‌التحصیل می‌شوند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در موسسات پزشکی دولتی و خصوصی فعالیت دارند و در ساختارهای اداری دولتی، برای حل موضوعات اصلی توسعه پزشکی مدرن، از تجربیات مقام‌های پیشرو استفاده می‌نمایند.

دانشگاه بهداشت سن‌پترزبورگ

آکادمی پزشکی ایالتی سن‌پتربورگ I. من مونیکوف (SPSMA)،  یک دانشگاه دولتی می‌باشد که در سن‌پتربورگ، فدراسیون روسیه واقع شده است. SPSMA از قدیمی‌ترین و بزرگترین آموزشگاه‌های پزشکی عالی روسیه می‌باشد.  این دانشگاه دارای تاریخ 112 ساله بوده که در این مدت جزء یکی از موسسات برجسته روسیه در پزشکی و آموزش متخصصان پزشکی پیشگیری و بالینی بوده است. همچنین این دانشگاه به عنوان اولین کالج پزشکی در روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در حال حاضر، به ساخت بزرگترین بیمارستان بیماری‌های عفونی در سن پتربزورگ مشغول می‌باشد. ناگفته نماند که در این دانشگاه دانشجویان می‌توانند در تمامی رشته‌های علوم پزشکی تحصیل نمایند.

هزینه تحصیل مامایی در روسیه

هزینه تحصیل مامایی در روسیه

دانشجویان مامایی بعد از پایان تحصیلات 4 ساله خود در مقطع کارشناسی، می‌توانند مدرک لیساننس تحصیلات عالی را دریافت نمایند. پس از آن دانشجویان امکان تحصیل در مقاطع ارشد را خواهند داشت. هزینه سالانه آموزش تمام‌وقت کارشناسی مامایی تقریبا در حدود 240 تا 24060 روبل خواهد بود. بهتر است برای زندگی دانشجویی هزینه 300 تا 400 دلار دیگر را برای هزینه‌هایی نظیر بیمه پزشکی، خوابگاه، سکونت در آپارتمان‌ها و … در نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که بالاترین قیمت‌ها در مسکو و سن پترزبورگ می‌باشد.

ممولا قیمت مسکن برای اجاره کردن در روسیه به منطقه، نوع و محل اسکان بستگی دارد و اجاره آپارتمان و یا خوابگاه از 500 تا 35000 روبل در ماه متغییر می‌باشد. براساس گزارشات رسمی، هزینه خورد و خوراک در روسیه برای هر ماه تقریبا حدود 65 دلار برآورد شده است. همچنین هزینه وعده غذایی ماهانه در روسیه بین 8000 تا 20،000 روبل (130 تا 330 دلار) می‌باشد. البته این مقدار هزینه به منطقه زندگی افراد نیز بستگی دارد که مردم از کجا و چه چیزی می‌خرند. همچنین دانشجویان می‌توانند با استفاده از تخفیف دانشجویی بک کارت حول ونقل عمومی ماهانه در مسکو به ارزش 405 روبل (6 دلار) دریافت نمایند که هزینه آن در دیگر شهرهای روسیه حتی پایین‌تر خواهد بود.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند