تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

برای دانشجویانی که قصد دارند با هزینه پایین زندگی و شهریه دانشگاه‌ها در یک کشور دو زبانه تحصیل نمایند کشور اسپانیا گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. تحصیل پزشکی در این کشور به علت وجود دانشگاه‌های خوب و مجهز و دارای اساتید با تجربه که پزشکان زبده‌ای را تعلیم می‌دهند، دارای متقاضیان فراوانی می‌باشد. برای اینکه به عنوان یک پزشک در اسپانیا مشغول به کار شوید باید پس از اتمام تحصیل در دوره‌های کار آموزی شرکت نمایید. چنانچه قصد ادامه تحصیل پزشکی در کشور اسپانیا را دارید مطالعه این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا

می‌توان گفت کشور اسپانیا از نظر مدت زمان اخذ ویزا گزینه اول برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود. چرا که در این کشور می‌توان در مدت زمان کم‌تری اقامت تحصیلی را اخذ نمود. تحصیل پزشکی در اسپانیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسپانیایی امکانپذیر می‌باشد اما توجه داشته باشید که چنانچه قصد تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید را دارید باید به زبان اسپانیایی مسلط باشید.

برنامه‌های پزشکی در اسپانیا به مدت 6 سال می‌باشد که در اولین قدم باید دروس زیست‌شناسی، فیزیک و آناتومی را پشت سر بگذارید. بعد از گذراندن این دروس ایتدایی باید به مطالعه بالینی در بیمارستان مشغول شوید و تحت نظارت پزشکان در بیمارستان تحصیلات خود را به پایان برسانید.

دقت داشته باشید که چنانچه تمایل به تحصیل پزشکی در اسپانیا را دارید باید مدرک دیپلم 12 ساله را داشته باشید و دانشجویانی که مدرک خود را در خارج از کشور اسپانیا دریافت‌ کرده‌اند باید ابتدا دوره کالج را بگذرانند تا بتوانند در آزمون ورودی که به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود آماده شوند.

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

بنابر قواین دولت اسپانیا برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های پزشکی در کشور اسپانیا اجازه کار دانشجویی پاره‌وقت به مدت 20 ساعت در هفته داده می‌شود، دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل خود درآمدی را از این راه داشته و مقداری از هزیته‌های تحصیل خود را پوشش دهند. میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی حدود 10 یورو خواهد بود. البته تحصیل در اسپانیا مزایای دیگری هم برای دانشجویان در بر دارد که به شرح زیر خواهد بود:

 •  امکان کار و زندگی پس از تحصیل در اسپانیا و اروپا
 • تحصیلات رایگان و کم هزینه
 • رایگان بودن تحصیل در مقطع دکترا
 •  کیفیت بالای سیستم آموزسی در اسپانیا
 •  کم بودن هزینه های زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورها
 •  امکان سفر به سایر کشورهای شینگن

مزایای تحصیل پزشکی در اسپانیا

بورسیه تحصیل پزشکی در اسپانیا

از آنجا که تحصیل پزشکی در اسپانیا به زبان اسپانیایی و در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است، امکان درخواست بورسیه تحصیلی وجود ندارد. حتی با تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند. به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان خارجی در تمامی مقاطع به جز دکترا شامل بورسیه نخواهد شد. همچنین امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی دولتی جهت تحصیل پزشکی در اسپانیا و نیز تحصیل در سایر شاخه‌ها و گرایش‌های رشته پزشکی وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا

در کشور اسپانیا دانشگاه‌های باکیفیتی در زمینه پزشکی دایر هستند که مورد تایید وزار بهداشت فعالیت می‌کنند. در جدول زیر لیستی از دانشگاه‌های برتر پزشکی به همراه رتبه آن‌ها در QS نمایش داده شده است:

نام دانشگاه رتبه جهانی در QS نام دانشگاه رتبه جهانی در QS
1 دانشگاه کمپلوتنسه مادرید (200-151) 12 دانشگاه ساراگوسا (500-451)
2 دانشگاه بارسلونا (100-51) 13 دانشگاه آلکالا (400-351)
3 دانشگاه مستقل مادرید (200-151) 14 دانشگاه کینگ ژوان کارلوس
4 دانشگاه مستقل بارسلونا (200-151) 15 دانشگاه لا لاگونا (لاگونا)
5 دانشگاه ناوارا (200-151) 16 دانشگاه مورسیا (500-451)
6 دانشگاه والنسیا (300-251) 17 دانشگاه اویدو (اوبیدو)
7 دانشگاه گرانادا (400-351) 18 دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا (400-351)
8 دانشگاه سالامانکا (300-251) 19 دانشگاه سویل (450-401)
9 دانشگاه پمپئوفابرا (300-251) 20 دانشگاه کرونا
10 رُویرا ای ویرگیلی 21 دانشگاه اکسترمادورا
11 دانشگاه باسک 22 دانشگاه خیرونا

هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

همانطور که اشاره شد دانشگاه‌های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی این کشور دانشجویان باید به طور متوسط هزینه‌ای معادل 2000 یورو در سال پرداخت نمایند. در حالی‌که مبلغ پرداختی برای دانشگاه‌های خصوصی معادل 6000 تا 15000 یورو در سال خواهد بود. دانشجویان باید علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه‌های زندگی را در این کشور در نظر داشته باشند. به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا در ماه معادل 600 تا 700 یورو می‌باشد، که البته این مقدار هزینه در شهرهای مختلف بسته به نوع سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. برخی اقلام هزینه‌های زندگی در این کشور در جدول زیر آمده است:

اقلام مصرفی در اسپانیا

هزینه (یورو)

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

10

صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط (3 وعده غذایی)

40

مک دونالد

7.10

اینترنت ماهیانه

40.89

شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال)

3.20

تاکسی (1 کیلومتر)

1.09

برنج سفید (1 کیلوگرم)

0.99

شیر (1 کیلوگرم)

0.78

تخم مرغ (12 عدد)

1.74

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در اسپانی

مسلط بودن به زبان اسپانیایی شزط مهم برای یافتن شغل مناسب پس از تحصیل می‌باشد. در حال حاضر اقتصاد اسپانیا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ بیکاری در میان قشر جوان در برخی دوره‌ها به 245 نیز رسیده است. بنابراین بهتر است بگوییم اگر در فکر کار پس از اتمام تحصیل هستید، کشورهای دیگر را بعد از اتمام تحصیلات خود انتخاب نمایید. اما اگر به کار پزشکی در اسپانیا اصرار دارید گذراندن دوره رزیدنتی کمک بزرگی به شما در این زمینه خواهد کرد.

درامد تحصیل پزشکی در اسپانیا

درآمد پزشکان در اسپانیا

طبیعتاً درآمد پزشکان در اسپانیا بسته به رشته و شاخه‌ای که در آن تخصص دارند متفاوت خواهد بود، ولی افرادی که در کشور اسپانیا به عنوان پزشک فعالیت می‌کنند در ماه مبلغی برابر 7000 یورو دریافت می‌کنند. براساس گزارشات اخیر درباره میزان درآمد پزشکان در اسپانیا، حداکثر به طور متوسط برابر 12000 یورو و حداقل آن 3000 یورو می‌باشد.

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش پزشکی در اسپانیا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش بسته به دانشگاه و یا کالج موردنظر در اسپانیا متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی برای تحصیل پزشکی ارائه مدارک زیر الزلمی خوهد بود:

 • مدرک تحصیلی دوره قبل و ریز نمرات
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • هزنیه تحصیل و ارائه تمکن مالی
 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی و …

توجه داشته باشید که پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باید جهت اخذ ویزای تحصیلی نیز مدارکی ارائه دهید که این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • نامه مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه مبنی بر تمکن مالی
 • نامه مبنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک هویتی از جمله گذرنامه معتبر، شناسنامه و غیره
 • ارائه چند قطعه عکس
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند