تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

 

فدراسیون روسیه سالانه تعداد زیادی از داتنشجویان بین‌المللی پزشکی را از سراسر دنیا به ویژه کشورهای آسیایی جذب می‌کند. فرآیند پذیرش آسان که شامل پذیرش سریع کارهای کاغذی و بدون آزمون ورودی اکثر دانشگاه‌های روسیه، عامل اصلی انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل می‌باشد. حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارند که تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی فدراسیون روسیه فعالیت دارند و مدارک صادره از سوی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها درسطح جهانی شناخته شده می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی در روسیه و شرایط آن با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان خارجی پزشکی، برنامه‌های پزشکی خود را علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. یادگیری مقدماتی زبان روسی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا در تعامل و ارتباط خود با دیگران راحت باشند. برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی روسیه، دانشجویان بین‌المللی باید برای ویزای دانشجویی، درخواست خود را به کنسولگری فدراسیون روسیه ارائه دهند و همچنین ارائه مدرک دیپلم، فرم درخواست و گواهی تولد الزامی می‌باشد و دانشجویان باید حداقل 50% نمره را در دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشند. فایل درخواست دانشجو باید شامل کپی دیپلم دبیرستان و سوابق تحصیلی، گذرنامه و تست HIV باشد. برای تحصیل پزشکی در کشور روسیه به آزمون آیلتس یا تافل نیازی نمی‌باشد.

دوره‌های انگلیسی زبان پزشکی در روسیه

دوره‌های زبان پزشکیبسیاری از دانشکده‌های پزشکی روسیه به منظور سازگاری با تعداد روزافزون دانشجویان بین‍المللی پزشکی، دوره‌های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند و در بعضی از دانشگاه‌های روسیه دوره‌های انگلیسی و فرانسه ارائه می‌شود. دوره‌های زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در روسیه امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های مدرن، بیمارستان‌های مجهز به تکنولوژی‌های روز دنیا و مدارک معتبر و شناخته شده توسط یونسکو و سازمان بهداشت جهانی را برای دانشجویان فراهم می‌‌نماید. آکادمی پزشکی مسکو، سچینوا و آکادمی پزشکی سن پترزبورگ از برزگترین و معروف‌ترین موسسات آکادمیک روسیه می‌باشند که دوره‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

برنامه‌های پزشکی در روسیه

همانطور که ذکر شد دوره‌‌های پزشکی به دو زبان انگلیسی و روسی براساس نیاز دانشجویان ارائه می‌شود. دانشگا‌های روسیه مبنی بر زبان آموزشی، مدرک پزشکی (دکترای پزشکی)، پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی را که شامل 6 تا 7 سال می‌باشد را ارائه می‌دهند. تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه 7 سال به طول می‌انجامد که شامل یک دوره ابتدایی یک ساله زبان برای داشنجویان خارجی است.

طول دوره‌های آموزش عالی پزشکی در دانشگاه‌های روسیه عبارتند از:

 • پزشکی عمومی 6 سال
 • پزشکی ورزشی 6 سال
 • متخصص کودکان 6 سال
 • دندان پزشکی 5 سال
 • داروسازی 5 سال
 • روان شناسی بالینی 5 سال

کارشناسی ارشد پزشکی :

 • کارورزی/ دوره ی انترنی 1 سال
 • رزیدنتی بالینی 2 تا 5 سال ( با توجه به تخصص ها و تمایلات پزشک )
 • دکترا 3 سال

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

مزایای تحصیل پزشکیدر زیر به شرح کلی مزایای تحصیل در رشته پزشکی روسیه می‌پردازیم:

 1. وجود دانشگاه‌های مجهز و مدارک معتبر صادره از آن‌ها
 2. پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بدون آزمون
 3. پایین بودن هزینه تحصیل و هزینه زندگی نسبت به سایر کشورها
 4. وجود امنیت بالا اجتماعی در این کشور
 5. امکان تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان
 6. مورد تایید قرار گرفتن دانشگا‌ه‌های پزشکی روسیه از سوی وزارت بهداشت ایران
 7. عدم شرایط سنی برای پذیرش در رشته پزشکی
 8. امکان استفاده از خوابگاه‌های مجهز و نیمه رایگان

هزینه‌های تحصیل رشته پزشکی در روسیه

به دلیل وجود یارانه از سوی دولت روسیه برای شهریه دانشجویان خارجی، تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به سایر کشورها، مقرون به صرفه‌تر می‌باشد و همچنین دولت روسیه شهریه دانشجویان بین‌المللی را 80 تا 90% کاهش داده است در این صورت آن‌ها فقط 10 تا 20% از هزینه‌های واقعی این رشته تحصیلی را پرداخت می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های پزشکی روسیه بسته به نوع دانشگاه و نوع تخصص متفاوت بوده و شهریه دوره‌‌های عمومی پزشکی در روسیه سالانه متفاوت بوده و بطور تقرببی شهزیه بین 3500 تا 9000 دلار متغیر می‌باشد.

آزمون ورودی دانشگاه پزشکی روسیه

همانصور که قبلا اشاره شد دانشجویان برای پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه‌های روسیه ملزم به شرکت در کنکور نمی‌باشند، همچنین شرکت در امتحانات آیلتس و تافل الزلمی نیست. کشور روسیه برای دانشجویان خود محیط چند فرهنگی فراهم نموده و روش تدریس در دانشگاه‌های این کشور با توجه به استاندارهای جهانی هرساله به روز رسانی می‌شود.

دانشگاه‌های پزشکی روسیه از دانشجویان خود جهت شرکت درسمینارهای دیگر دانشگاه‌ها حمایت می‌کنند تا آن‌ها بتوانند به درجات بالای علمی و نمایش توانایی و مهارت‌های خود دست یابند. سازمان‌های WHO ،UNESCO ،MCI مدرک پزشکی از دانشگاه‌های روسیه را مورد تایید قرار داده‌اند.

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در روسیه

قبلا از ورود پزشکان به حیطه کاری در روسیه طبق قوانین و استانداردهای روسیه جلوگیری می‌شد و پزشکان خارجی می‌بایست برای کار در روسیه مدرک خود را مطابق با استاندارهای ملی روسیه تصدق کنند و پس از پاس کردن امتجان زبان روسی مجوز شروع کار را در روسیه دریافت نمایند، اما از سال 2018 پزشکان خارجی می‌توانند بدون مجوز در روسیه فعالیت کاری داشته باشند. در حال حاضر مجوزهای ثبت شده  OECD یا MIMC بدون نیاز به هیچ مجوز اضافی با پروتکل‌های پزشکی، داروها، دستگاه‌های پزشکی، گواهی‌های پزشکی، آموزش و تحقبق و توسعه تصدیق شده است.

براساس آمار فدرال، پرسنل پرشکی در مقایسه با دیگر گروه‌های کارمندی بالاتر از میانگین حقوق دریافت می‌کنند. هرچند تحقیقات دیگر، اطلاعات متفاوتی مبنی بر اینکه پزشکان در روسیه حدود 20000 روبل (320 دلار) به طور میانگین در ماه حقوق در یافت می‌کنند را نشان می‌دهد.لازم به ذکر است که این موضوع با شکایت برخی پزشکان مبنب بر دریافت حقوق کم همراه بوده است و به شکل تعجب آوری پزشکان در روسیه در شرایط نامساعدی کاری قرار دارند.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی دولتی در روسیه

 1. آی.ام شچنو اولین دانشگاه دولتی علوم پزشکی مسکو
 2. دانشگاه علوم پزشکی دولتی تور
 3. دانشگاه علوم پزشکی دولتی اورنبرگدانشگاههای پزشکی روسیه
 4. دانشگاه علوم پزشکی دولتی پرم
 5. دانشگاه دولتی ماری
 6. دانشگاه علوم پزشکی دولتی نیژنی نووگورود از سال 1920
 7. دانشگاه علوم پزشکی دولتی باشکیر
 8. دانشگاه دوستی ملل
 9. دانشگاه علوم پزشکی دولتی کورسک

مدارک موردنیاز برای تحصیل پزشکی در روسیه

پس از دریافت دعوتنامه تحصیلی از وزارت مهاجرت فدراسیون روسیه متقاضیان باید به سفارت و یا کنسولگری روسیه در کشور خود برای درخواست ویزای دانشجویی مراجعه نمایند که برای این کار ارائه اسناد زیر الزامی می‎‌باشد.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده
 • ارائه دو عدد عکس پاسپورت (اندازه 35*45 با پس زمینه سفید)
 • نامه پشتیبانی از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه و یا کالج
 • ارائه گواهی آزمایش HIV

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند