تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

نظام دانشگاهی چین با حدود 37 میلیون دانشجو و بیش از 1000 دانشگاه، بزرگترین سیستم آموزشی جهان می‌باشد. در حال حاضر در چین بیشتر از هر کشوری، در حدود 700 هزار نفر از شهروندانش در سطح بین‌الملل تحصیل می‌کنند و دانشگاه‌های خصوصی چین نیز عموماً به صورت زیر شاخه دانشگاه‌های دولتی فعالیت می‌کنند.

سالانه بیش از 10 هزار دانشجو از سراسر دنیا به منظور تحصیل در چین و رشته پزشکی وارد این کشور می‌شوند. تحصیل در مقطع کارشناسی و جراحی به زبان انگلیسی در چین معروف شده است. دانشکده‌های پزشکی که کارشناسی پزشکی و جراحی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند، توسط سازمان نظام پزشکی چین و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده است. همچنین مدرک لیسانس پزشکی چین در سطح جهانی معتبر است.

از این رو دلایل متعدد زیادی وجود دارند که تحصیل پزشکی در چین را برای دانشجویان بین‌المللی پراهمیت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در چین و شرایط و مزایای آن در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

مدن زمان لازم برای تحصیل پزشکی در چین 6 سال می‌باشد، که شامل 4 سال دوره آموزشی و 2 سال کارآموزی در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه و مراکز پزشکی است. دوره‌های پزشکی در چین از ماه سپتامبر ( انتهای شهریور ) آغاز و تا ماه ژوئن و جولای (خرداد و تیر) سال بعد ادامه دارند. البته بهترین زمان برای پذیرش در چین ار ماه بهمن تا اردیبهشت می‌باشد. در سال 2018 وزارت آموزش و پرورش چین 45 دانشگاه را برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. این تعداد به نسبت سال 2014 که 52 دانشگاه بود کاهش پیدا کرده است، که این موضوع گواه بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاه‌هایی می‌باشد که خواستار جذب منقاضیان بین‌المللی هستند. همچنین مدارک پزشکی در چین، توسط شورای پزشکی چین تایید می‌شود که بسیاری از آن‌ها مورد تایید شازمان بهداشت جهانی نیز می‌باشند.

توجه داشته باشید که در دانشگاه‌های پزشکی، دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. البته بسیاری از برنامه‌های تحصیلی و ارتباط با بیماران در طول 2 سال کارآموزی در این کشور، به آشنایی و تسلط به زبان چینی و مدرک HSK نیاز می‌باشد که برای تحصیل در برخی دانشگاه ها نیز، داشتن این مدرک الزامی است.

نکته: دانشجویان خارجی از بدو شروع در رشته‌های انگلیسی زبان به ارائه مدارک زبان چینی نیازی ندارند، این مهارت از سال اول به صورت سیکل کاملاً منطقی به تمام دانشجویان خارجی ارائه می‌گردد. مخصوصا در رشته‌های پزشکی به منظور کار در بیمارستان در سالهای آخر انتظار میرود که دانشجو طی 4 سال به زبان چینی مسلط شود.

دو سال اول تحصیل پزشکی در چین شامل دروس علوم پایه می‌باشد، دروس این دوره شامل آناتومی فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب شناسی، فارماکولوژی، پزشکی عمومی و زبان چینی است. سه سال پس از آن که به دوره پزشکی بالینی معروف است، دروسی همچون جراحی، ارتوپدی، سم شناسی، پوست و بیهوشی ارائه می شود.

قابل ذکر است که ارائه مدرک پزشکی به همراه مدرک زبان شرط ورود به دوره‌‌های تخصص پزشکی در چین می‌باشد. بنابراین پزشکان می‌توانند به راحتی برای دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این دوره اقدام نمایند. ناگفته نماند که دوره‌های تخصص پزشکی به صورت میانگین بین ۶ ماه تا ۲ سال به طول می‌انجامد.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین

همانطور که می‌دانید چین دارای قدیمی‌ترین تمدن‌‌های جهان است که بیش از 5000 سال تاریخ مکتوب داشته و دارای فرهنگ غنی و یک سنت آموزشی (به ویزه در زمینه پزشکی) محترم است. در حال حاضر چین یکی از سریع‌ترین مقصد در حال رشد برای دانشجویان خارجی که به تحصیل پزشکی علاقه‌مندند می‌باشد. تحصیل پزشکی در چین مزایای بسیار زیادی دارد که در این بخش به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد؛

 • هزینه‌های تحصیل مقرون به صرفه: چین به دلیل داشتن زیرساخت‌های آموزشی عالی و هزینه‌های مقرون به صرفه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به سوی خذب کرده است. همچنین دانشگاه‌‌های چین توسط وزارت بهداشت عمومی دولت چین یارانه دریافت می‌کنند.
 • بیمارستان‌های با کیفیت برای کارآموزی: بیمارستان‌هایی که دانشجویان در آن دوره کارآموزی را سپری می‌کنند در سطح A هستند که دارای پیشرفته‌ترین ابزارهای پزشکی استاندارد می‌باشند.
 • تحصیل در جامعه‌ای با امنیت عمومی عالی: چین کشوری با آرامش و هماهنگی اجتماعی و امنیت عمومی عالی می‌باشد. برای دانشجویان خارجی مراقبت‌های ویزه‌ای در محل تحصیل و زندگی در نظر گرفته می‌شود.
 • تحصیل به زبان انگلیسی: دانشجویان پزشکی می‌توانند دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند. سطح زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد.
 • شرایط زندگی مناسب: وضعیت آب و هوایی از مکانی به مکان دیگر در این کشور متفاوت است. بنابراین هر دانشگاه در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. این شرایط زندگی و تعطیلات دلپذیری را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آورد.

هزینه‌های تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین مستلزم پرداخت هزینه است؛ البته دانشگاه‌های چین با توجه به رتبه‌های بسیار مناسب، هزینه‌های تحصیل پزشکی در این کشور در مقایسه با سایر کشورها مقرون به صرفه می‌باشد. متوسط هزینه تحصیل پزشکی در چین سالانه حدود 3200 تا 7200 دلار می‌باشد. البته میزان دقیق شهریه، متناسب با انتخاب دانشگاه مشخص می‌گردد. بنابراین دانشجویان می‌توانند با توجه به میزان در نظر گرفته، چین را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی انتخاب نمایند.

برای ادامه تحصیل رشته پزشکی در چین، دانشجویان باید هزینه‌های اجرایی برای اخذ پذیرش و ویزا پرداخت کنند. هزینه‌های اجرایی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • هزینه درخواست 450 تا 550 یوآن (68 تا 70 دلار)
 • ویزا 800 یوآن (111 دلار)
 • کارت دانشجویی 15 یوآن (1/54 دلار)
 • بیمه سلامت 600 یوآن (84 دلار)
 • چک‌آپ پزشکی 250 یوآن (35 دلار)

همچنین علاوه بر هزینه‌های اجرایی دانشجویان باید هزینه‌های زندگی در چین را نظر بگیرند؛ که البته این هزینه‌ها با توجه  به شهر محل اقامت، سبک زندگی دانشجو و … متفاوت خواهد بود. به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در چین ماهانه حدود 45 تا 550 دلار می‌باشد. برخی از اقلام هزینه‌های زندگی در چین شامل موارد زیر خواهد بود:

 • یک وعده غذایی در رستوران 25 یوآن (3/5 دلار)
 • اجاره مسکن 2000 تا 35000 یوآن (280 تا 520 دلار)
 • یک ماه رفت و آمد 150 یوآن (21 دلار)
 • هزینه برق، آب، گاز و اینترنت 250 یوآن (65 دلار)
 • یک کیلو گوشت 75 یوآن (10/51 دلار)

هزینه تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه‌های برتر پزشکی در چین

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور به دنبال دانشگاه‌هایی هستند که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان باشد. در این بخش لیست دانشگاه‌های پزشکی چین که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی 2021-2020 هستند معرفی شده است:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

۱

دانشگاه پکینگ ( Peking University)

۵۸

۲

دانشگاه فودان ( Fudan University )

۸۱

۳

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

۱۰۶

۴

دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

۱۳۶
۵

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

۱۵۶

۶

دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

۱۶۱

۷

دانشگاه نانجینگ (Nanjing)

۲۳۱

۸

دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China)

۲۹۱

۹

دانشگاه ووهان (Wuhan University)

۲۹۱

۱۰  دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

۲۹۸

  مدارک مورنیاز برای تحصیل پزشکی در چین

تحصیل در رشته پزشکی در چین بدون آزمون ورودی؛ نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی است و برای متقاضیان ایرانی ارائه مدرک پیش دانشگاهی در یکی از شاخه‌های نظری_تجربی یا ریاضی الزامی می‌باشد. برای تحصیل پزشکی در چین، متقاضیان ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش بگیرند. سپس با مراجعه به نزدیکترین سفارت چین، اقدام به درخواست ویزای دانشجویی (X-VISA) نمایند.

 ویزای تحصیلی در دو نوع  X1 (برای اقامت بیش از 180 روز) و X2 (برای اقامت کمتر از 180 روز) می‌باشد، که اعتبار ویزاها تا 90 روز پس از صدور می‌باشد و هزینه صدور ویزا بین 100 تا 140 دلارخواهد بود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • عکس پرسنلی
 • اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم های JW 201  وJW 202 (فقط برای ویزای X1) می‌باشد.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند