تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای محبوب برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد که همه ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌‌کنند. تحصیل پزشکی در کانادا نیز از رشته‌های پرطرفدار و محبوب دانشجویان به شمار می‌رود. برای تحصیل پزشکی در کانادا ابتدا باید در علوم پایه تحصیل کرده و سپس برای پذیرش در آزمون ورودی مختص این رشته تحصیلی شرکت نمایید. در ادامه به تفصیل شرایط پزشکی در کانادا خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

رقابت بالایی برای پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا میان دانشجویان بین‌المللی برقرار است. آن دسته از دانشجویان خارجی که با دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقامت داشته و در رشته‌های پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند، صرفا در استان‌های خاصی از کانادا می‌توانند دوره‌های رزندیتی خود را پشت سر بگذرانند. در غیر اینصورت باید به کشور مبدا بازگشته و دوه‌های (Post-MD) را در همان جا بگذرانند.

تحصیل پزشکی در کانادا در بازه‌های زمانی متعددی و در انواع رشته‌های مختلف پزشکی صورت می‌گیرد. برای تحصیل دکترای پزشکی 3 الی 4 سال زمان موردنیاز می‌باشد و مدت زمان تحصیل در زمینه دستیار پزشکی نیز 2 سال است. دانشجویان برای پذیرش در دانشکده‌های پزشکی کانادا باید معدل لازم را کسب نمایند، معدل حد نصاب جهت تحصیل پزشکی در کانادا باید بین 5/3 الی 4 در مقیاس 4 نمره باشد. براساس گزارشات اخیر از انجمن دانشکده‌های کانادا معدل اکثریت دانشجویانی که در این رشته تحصیلی پذیرش داده می‌شوند نمره 80/3 از 4 نمره می‌باشد که تقریباً معادل 5/95% می‌شود.

به طور کلی مدت زمان تحصیل دانشجویان جهت دریافت مدرک پزشکی در کانادا به قرار زیر می‌باشد:

 • مقطع کارشناسی در رشته‌ های علوم پایه به مدت 4 سال است.
 • در سایر رشته‌ها بایستی پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود.
 • تحصیلات پزشکی (MD) به مدت چهار سال می‌باشد.
 • دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی) بین 3 الی 7 سال است.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم می‌باشد. دانشجویانی که قصد دارند با مدرک دیپلم در کشور کانادا تحصیل کنند باید دارای شرایط سنی مناسبی جهت ورود به دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند، و دیپلم 12 ساله را خود را اخذ کرده باشند. به شطور معمول افرادی که با مدرک دیپلم در مقطع لیسانس به تحصیل می‌پردازند بین 18 تا 20 سال سن دارند. در صورتی که فردی با سنی بیش از میانگین گفته شده با مدرک دیپلم برای تحصیل در کانادا اقدام نماید، شانس پایینی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور را خواهد داشت. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در مقطع بالارتر از مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم می‌باشد. به این معنی که دانشجویان باید در ابتدا مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره 6 را کسب کنند تا جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آن را ارائه نمایند.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

نحوه ورود در رشته‌هایی چون پزشکی و دندانپزشکی با نحوه ورود به این رشته22های تحصیلی در کشور ایران بسیار متفاوت می‌باشد. در ایران برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی متقاضیان بایستی در رقابت فشرده کنکور رشته تجربی شرکت نمایند اما در کانادا شرایط فرق می‌کند به این صورت که متقاضی ورود به پزشکی یا دندانپزشکی باید بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 2 تا 3 یا نهایتاً 4 سال در یکی از رشته‌‌های زیستی در مقطع کارشناسی که اصطلاحاً دروس علوم پایه برای رشته‌های پزشکی می‌باشد تحصیل نماید. پس از دریافت مدرک لیسانس باید در آزمون‌های سراسری پزشکی تحت عنوان MCAT شرکت نمایید و در صورت قبولی وارد دانشکده‌های پزشکی یا دندانپزشکی کانادا شوید. دانشجویان با گذراندن 4 تا 5 سال در این رشته موفق به اخذ مدرک پزشکی خواهند شد.

رنکینگ و شهریه دانشگاه‌های پزشکی کانادا در سال 2020

همانطور که ذکر شد تحصیل پزشکی در کانادا از جمله رشته‌های بسیار معتبر در سطح جهانی می‌باشد. قابل ذکر است که 11 دانشگاه از 17 دانشگاه پزشکی موجود در کشور کانادا در فهرست 200 دانشگاه برتر سراسر دنیا قرار گرفته‌اند. در جدول زیر رنکینگ و رتیه‌بندی دانشگاه‌های معتبر پزشکی در کانادا براساس سیستم رتبه‌بندی QS در سال 2020 نمایش داده شده است. شهریه تحصیلی هر یک از دانشگاه‌‌ها به طور تقریبی بیان گردیده و ارقام به “دلار آمریکا” می‌باشند.

نام دانشگاه رتبه در QS* شهریه تحصیل پزشکی به دلار کانادا (به طور سالیانه)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto) 11 $27850
دانشگاه مک گیل (McGill University) 28 $37396.17
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) 31 $17755.38
دانشگاه مک مستر (McMaster University) 50 $27531 برای دانشجویان کانادایی
$95955 برای دانشجویان خارجی
دانشگاه مونترال (University of Montreal) 77 $14310
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) 97 $12044.16
دانشگاه کلگری (University of Calgary) 117 $15986
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) 168 $22500
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) 156 26456.10$‌
دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) 196 $17616 الی 18300$
دانشگاه لاوال (Laval University) 168 $16559.19 الی 19971.96$
دانشگاه کوئین (Queen’s University) 231 $24260
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) 333 $16236
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) 240 $30742

تست پذیرش کالج پزشکی در کانادا (MCAT)

دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند باید در آزمون پزشکی MCAT در کانادا یا تست پذیرش که یک آزمون استاندارد بین‌المللی مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد شرکت نمایند. هدف از برگزاری این تست ارزیابی و بررسی مهارت‌های دانشجویان در زمینه‌های حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی و علوم اجتماعی و اصول پیش‌نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد. البته بهتر است بدانید که آزمون MCAT در برخی از دانشگاه‌های پزشکی ضرورت دارد اما به طور کلی اکثریت دانشگاه‌های پزشکی در کانادا و آمریکا قانون شرکت در آزمون MCAT وجود دارد. دانشگاهی که شرکت در آزمون MCAT جژء شرایط پذیرش دانشجو به شمار می‌رود، دانشجو باید در سال سوم تحصیل پیش پزشکی کانادا در این آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نماید.

بخش‌های اصلی تست MCAT: این آزمون را سازمان (AAMC) یا همان انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌کنند. توجه داتشه باشید که برخی از دانشکده‌های پزشکی تست MCAT را که مدت آن از 3 سال بیشتر باشد را نمی‌پذیرند. امروزه آزمون MCAT شامل 4 بخش اصلی بوده که عبارتند از: اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده، اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال.

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در کانادا هستند در ابتدا بایستی دروس پیش نیاز پزشکی را پشت سر بگذارند، این دروس عبارتند از:

 • بیولوژی + آزمایشگاه
 • شیمی عمومی + آزمایشگاه
 • شیمی آلی + آزمایشگاه
 • فیزیک + آزمایشگاه
 • انگلیسی

مزایای تحصیل پزشکی در کانادا

مزایای تحصیل پزشکی در کانادا

اعتبار مدرک پزشکی در کانادا از مهم‌ترین دلایل تحصیل پزشکی در این کشور می‌باشد. همانطور که اشاره شد دانشگاه‌های پزشکی کانادا در جمع دانشگاه‌های برتر جهان جای گرفته و مدرک حاصل از این دانشگا‌ها دارای اعتبار ویژه جهانی می‌باشد. تحصیل انواع رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های این کشور مزایای را در پی دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان اخذ ویزای کاری کانادا و کار در این کشور
 • امکان بازگشت به ایران و ادامه کار پزشکی
 • امکان ادامه تحصیل در کشور آمریکا یا کار در این کشور
 • امکان مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی
 • امکان کار در کشورهای اروپایی و اخذ اقامت اروپا

شرایط کار در کانادا

کشور کانادا علاوه بر دارا بودن بهترین امکانات آموزشی حین تحصیل، فرصت‌های شغلی فراوانی نیز پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان فرام می‌سازد. فازغ‌‌التحصیلان رشته‌های پزشکی  در کانادا علاوه بر این که فرصتهای شغلی بیشتری در مقایسه با سایر کشورها خواهند داشت، از سطح درآمد بسیار بالایی نیز برخوردار خواهند بود. جدول زیر نرخ بیکاری در کانادا طی چند سال اخیر را نمایش می‌دهد:

سال نرخ بیکاری در کانادا
2017 %6.34
2018 %5.83
2019 %5.67
2020 %13.70

هزینه‌های زندگی در کانادا

همانطور که مطلع هستید نظام تحصیلی این کشور رایگان نیست و دانشجویان علاوه بر هزینه‌های زندگی باید شهریه دانشگاه نیز بپردازند. الته زندگی در کانادا نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان کمی ارزانتر می‌باشد و برای زندگی دانشجویی ساده ماهیانه حدود 900$ (دلار کانادا) به طور تقربی موردنیاز است. در جدول زیر برخی اقلام و خدمات در کشور کانادا به منظور محاسبه راحت‌‌تر آمده است:

اقلام قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان $16.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد $10.00
آب معدنی $1.86
پپسی $2.25
بطری یک لیتری شیر $2.47
نان سفید $2.95
یک کیلوگرم برنج سفید $4.02
یک کیلوگرم فیله مرغ $13.53
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی $98.00
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر $1326.69
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر $2139.12

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند