تحصیل رشته مدیریت MBA در روسیه

تحصیل رشته مدیریت (MBA) در روسیه

تحصیل رشته مدیریت در روسیه، یک فرصت عالی و بی‌نظیر برای افرادی است که قصد دارند به یک مدیر حرفه‌ای و متخصص تبدیل شوند. رشته دانشگاهی MBA یکی از رشته‌های پرطرفدار و معروف در مقطع تحصییلی کارشناسی‌ارشد در روسیه می‌باشد. این رشته با عنوان دوره”کارشناسی‌‌ارشد مدیریت MBA” در سرفصل آموزشی دانشگاه‌ها معرفی شده است. MBA مخفف عبارت “Master of Business Administration” می‌باشد. اگر قصد تحصیل در رشته مدیریت در کشور روسیه را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل رشته مدیریت در روسیه

برنامه‌های تحصیلی مدیریت به دانشجویان نحوه اخذ تصمیمات لازم در رابطه با حوزه‌های مختلف تجارت بین‌المللی را آموزش می‌دهند. هدف ار رشته مدیریت در مقطع کارشناسی‌ارشد در روسی، پرورش مدیران کارآمد و باتجربه برای اداره سازمان‌های مختلف با حوزه‌های فعالیت اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی می‌باشد. دانشجویان مدیریت در روسیه در طول تحصیل کارشناسی‌ارشد و پس از فارغ‌التحصیلی نیز، می‌‌‌‌توانند تمام مهارت‌های مدیریتی به ویژه مدیریت سازمانی و مدیریت منابع انسانی را فرا گیرند. به طور کلی فارغ‌‌التحصیلان رشته کارشناسی‌ارشد مدیریت MBA با کسب دانش تخصصی و مدیریتی می‌توانند در جهت تحقق اهداف بالاتر در بهبود وضعیت مدیدرییت جامعه از آن استفاده نمایند.

همانطور که اشاره شد تحصیل رشته مدیریت در روسیه و سایر مراکز دانشگاهی به طور کلی در مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه می‌گردد. تحصیل در این دوره حدود 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد. دانشجویان باید در طول این دوره تعداد 57 واحد درسی را به طور کامل پشت سر بگذرانند. رشته مدیریت در روسیه دارای حجم زیادی از مواد درسی در دانشگاه‌ها می‌باشد. به همین دلیل دانشجویان باید از نظر استعداد و تحصیل در دوره‌های مدیریتی و دروس شفاهی در سطح خوبی قرار داشته باشند.

دانشگاه ایالتی شهر مسکو از معتبرترین دانشگاه‌های تحصیل در رشته مدیریت می‌باشد. دانشجویان علاقه‌مند به رشته مدیریت برای ادامه تحصیل در این رشته در روسیه می‌توانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌توانند درخواست خود را به مراکز عالی در این کشور ارائه دهند. همچنین بورسیه‌های تحصیلی که برای دانشجویان این رشته در روسیه تعلق می‌گیرد از نظر مبلغ متفاوت می‌باشد.

شرایط تحصیل مدیریت در روسیه

نحوه اخذ پذیرش رشته مدیریت از دانشگاه‌های روسیه

برای درخواست پذیرش رشته مدیریت از دانشگاه‌های روسیه، باید کپی پاسپورت و کپی مدارک دیپلم خود ( کارشناسی ارشد برای دکترا. کارشناسی برای کارشناسی ارشد و گواهی مدرسه برای لیسانس) و لسیت ریز نمرات خود را ارسال نمایید. توجه داشته باشید که برای بعضی کشورها روند قانونی شدن کنسولگری باید انجام شود (تمبر قانونی سازی بر روی اصل مدارک آموزش یا در ترجمه ای معتبر قرار داده شده است). همچنین برای مطالعات مدیریت برنامه کارشناسی نیاز به برنامه آنلاین دارید، که مراحل درخواست پذیرش شامل موارد زیر خواهد بود:

 • ایجاد حساب شخصی خود متقاضی APA
 • تهیه و ارسال درخواست APA
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • کپی گواهی دبیرستان یا معادل آن (در صورت عدم دریافت گواهی رونوشت 3 سال اخیر و ریزنمرات را ضمیمه پرونده نمایید.)
 • بررسی برنامه های کاربردی و امتحانات ورودی ( آزمون‌ها)

برای این برنامه خاص، ترکیبی از آزمون‌ها شامل:

 1. حداقل نمره قبولی در آزمون ریاضی 55 (از 100 نمره)
 2. حداقل نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی 60 (از 100 نمره)

پذیرش بر اساس نتایج آزمون

برای اینکه جهت ثبت‌نام برای هر دو آزمون لازم واجد شرایط واقع شوید، باید حداقل نمره قبولی را کسب کنید. برنامه کارشناسی‌‌ارشد نیاز به برنامه آنلاین دارد که کل مراحل درخواست شامل موارد زیر خواهد بود:

 •  ایجاد حساب شخصی خود متقاضی در APA
 • تهیه و ارسال درخواست (نمونه کار) در APA
 • کپی از صفحه اول پاسپورت
 • اسکن عکس اخیر
 • کپی از دیپلم قبلی همراه با سوابق و سند تاریخ اخذ دیپلم (در صورت دریافت نکردن مدرک کارشناسی )
 • رزومه کاری و انگیزه نامه( برای هر دو برنامه‌ای که متقاضی دریافت آن هستید) دریافت کنید)
 • حداقل یک نامه مرجع یا تماس با شخص مرجع (اجباری نیست)

توضیحات اضافی:

 •  مدارک مربوط به گواهینامه‌های مهارت‌های علمی دستاوردهای دانشگاهی،علمی یا حرفه ای اخیر شما
 • مصاحبه
 • پذیرش بر اساس بررسی برنامه (نمونه کارها و مصاحبه)

نکته: جهت پذیرش در یک برنامه آموزش زبان انگلیسی مدیریت در دانشگاه روسیه شرایط کمی متفاوت می‌باشد. از این رو شما باید مدرک دیپلم یا گواهی‌نامه ارائه دهید که این گواهی‌نامه باید تحصیلات قبلی شما را تایید کند و نامه‌ای تحت عنوان و اثبات مهارت زبان انگلیسی شما باشد. همچنین باید مدارک موردنیاز نظیر آیلتس یا تافل ارائه دهید. (در صورتی‌که شما یک انگلیسی زبان بومی باشید نیازی به این آزمون‌ها نخواهد بود)

دروس ارائه شده رشته مدیریت در روسیه

برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل کارشناسی‌ارشد مدیریت بازرگانی در روسیه دروس زیر ارائه می‌گردد. دانشجویان با انتخاب رشته مدیریت در روسیه باید به مطالعه این موارد بپردازند:

حسابداری برای مدیران، اقتصاد کلان، مدیریت منابع انسانی، رفتار سازمانی، مدیریت عملیات، اقتصاد مدیریتی، مدیریت بازرگانی، تجارت الکترونیک، اخلاق و احکام کسب و کار، نظریه‌‌های سازمان و مدیریت، مدیریت مالی، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، مدیریت استراتژیک.

دروس تحصیل مدیریت در روسیه

موقعیت‌های شغلی برای دانشجویان MBA در روسیه

برای دانشجویان رشته مدیریت که در روسیه تحصیل می‌کنند، فرصت‌های مخلتفی وجود دارد و تقاضای فراوانی برای متخصصان رشته مدیریت وجود دارد که در زیر به بررسی این فرصت‌ها می‌پردازیم:

 • دانشجویانی رشته مدیریت در روسیه تحصیل، نه تنها مهارت‌های عملی را فرا می‌گیرند بلکه یک مبنای نظری جدی نیز کسب می کنند. افراد شاغل در زمینه امور مالی و متخصصان بازاریابی بین‌المللی برای آموزش مشاوران مشاغل و روسای سازمان‌های مختلف انتخاب می‌شوند.
 • برای فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت گزینه‌های شغلی خوبی در روسیه در بخش‌هایی مانند رسانه دیجیتال، مشاوره مدیریت، فناوری و… وجود دارد.
 • روسیه دارای شرکت‌های زیادی از جمله آمازون، فیس بوک، گوگل، اپل، eBay و … می‌باشد. زیرا روسیه ارائه دهنده مقررات تجاری و قابلیت‌های تکنولوژیکی است.
 • دانشجویان رشته مدیریت در روسیه می توانند با استفاده از آن، تا پایان مدت زمان ویزای دانشجویی در این کشور مانده و مشغول به کار شوند.
 • دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند شرکت خود را بعد از پایان تحصیل در رشته MBA در روسیه راه اندازی کنند، زیرا فرصت‌های زیادی برای دانشجویان برای راه اندازی شرکت خود وجود دارد.

از دیگر موقعیت‌های اصلی و مهم شغلی برای دانشجویان رشته مدیریت در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارورز تجارت مدیر پروژه
مدیر حسابدار
مدیر فروش مدیر بازاریابی
مدیر تولید مشاور مدیریت
مدیر عملیات تحلیلگر تجارت
مدیر برنامه مشاور ارشد
مشاور استارت آپ‌ها معاون رئيس جمهور

هزینه تحصیل رشته مدیریت در روسیه

دانشجویان رشته مدیریت در روسیه نه تنها می‌توانند دانش گسترده‌ای را در زمینه تجارت بین‌المللی کسب کنند، بلکه مهارت‌‌‌هایی برای حل مشکلات خاص شرکت‌های روسی و خارجی نیز به دست‌می‌آورند. همچنین آموختن دو زبان خارجی (یکی از زبان‌ها انگلیسی است) برای دانشجویان عمده مدیریت بین‌المللی اجباری می‌باشد. به این ترتیب برای تحصیل در این رشته و یادگیری مهارت‌ها در روسیه باید مبالغی را هزینه کنید، البته هرینه تحصیل در رشته مدیریت بسته به دانشگاه و مقاطع تحصیلی متغیر است که در زیر به بررسی این هزینه‌ها می‌پردازیم:

 1. هزینه تحصیل رشته‌‌‌های مقطع کارشناسی و تخصصی از 2.800 تا 8.650 دلار آمریکا در هر سال تحصیلی است.
 2. هزینه تحصیل رشته‌های مقطع کارشناسی‌ارشد از 2.800 تا 8.650 دلار آمریکا در هر سال تحصیلی می‌باشد.
 3. شهریه تحصیل در رشته‌های مقطع دکترا از 2.900 تا 5.350 دلار آمریکا در هر سال می‌باشد.

توجه داشته باشید که برای دانشجویان بین‌المللی رشته مدیریت در روسیه، بورسیه تحصیلی با نام BrokerFish ارائه می‌شود. هزینه این بورسیه تحصیلی به ازای هر دانشجو معادل 69،410 روبل برابر با 1000 دلار آمریکا می‌باشد. این بورسیه تحصیلی برای تحصیل رشته MBA در روسیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. با دریافت این بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی می‌توانند بسیاری از هزینه‌های تحصیل خود را پوشش دهند.

دانشگاه‌‌های برتر روسیه برای تحصیل رشته مدیریت

 1. مدرسه فارغ التحصیلی دانشگاه سن پترزبورگ
 2.  دانشگاه تجارت دانشگاه ایالتی لومونوسف
 3. دانشکده عالی بین المللی کسب و کارMIRBIS// مسکو (موسسه)
 4. پلخانوف دانشکده بازرگانی بین المللی دانشگاه روسی (IBSپلخانف)
 5. IBS مسکو. آکادمی ریاست جمهوری روسیه برای اقتصاد ملی و مدیریت عمومی
 6. موسسه مدیریت بین المللیIMISP سنت پترزبورگ
 7. دانشگاه مدیریت بازرگانی  سنت پترزبورگ – دانشگاه مدیریت دولتی
 8. دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت ریاست جمهوری روسیه اقتصاد ملی و مدیریت عمومی
 9. دانشکده عالی دانشگاه فدرال (KFU) کازان (منطقه ولگا)
 10. دانشکده عالی اقتصادی ایالتی سنت پترزبورگ (UNECON)
 11. موسسه اقتصاد و دارایی دانشکده تجارت/Sinerghia
 12. دانشکده مدیریت و مدرسه مدیریت بازرگانی اورآسیا
 13. دانشگاه فدرال اورال به نام نخستین رئیس جمهور روسیه B.N.Yeltsin نامگذاری شد.
 14. موسسه بین المللی مدیریت لینک
 15. دانشکده مدیریت عالی دانشگاه اقتصاد و خدمات دولتی ولادیوو استوک
 16. موسسه تجارت، مدیریت و روانشناسی سیبری
 17. دانشگاه بین المللی باکیلا
 18. دانشگاه ایرکوتسک دانشگاه جنوبی IMBL (موسسه مدیریت بازرگانی و حقوق)
 19.  Hcms آکادمی تجارت خارجی روسیه از وزارت توسعه اقتصادی روسیه
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند