تحصیل رشته حقوق در روسیه

تحصیل رشته حقوق در روسیه

روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان، در طول تاریخ معاصر حضور چشمگیری در سطح بین‌المللی داشته است. از آنجا که کشور روسیه که هم آسیا و هم اروپا را پوشانده است برای افرادی که می‌خواهند در این کشور تحصیل نمایند، تاریخ و میراث فرهنگی غنی به ارمغان می‌آورد. همانطور که می‌دانید روسیه با داشتن منابع گسترده معدنی و انرژی، بزرگ‌ترین منابع نفت و گاز طبیعی دنیا را دارد. از این رو می‌توان گفت که اقتصاد این کشور همچنان در حال رشد روز افزون می‌باشد.

چندین دادگاه حقوقی در روسیه وجود دارد که یکی از آن‌ها دادگاه قانون اساسی است که اجراکننده قوانین بین‌المللی و قانون اساسی می‌باشد. این کشور همچنین دارای دادگاه‌های “آربیتراژ” است که به حل و فصل اختلافات املاکی و تجاری می‌پردازد. دادگاه‌های مدنی فعال این کشور که به پرونده‌های کیفری و پرونده‌های قابل تجدیدنظر که در صلاحیت دادگاه های دیگر نیستند، رسیدگی می‌کنند. بهتر است بدانید سیستم حقوقی روسیه از نظر ساختار منحصر به فرد می‌باشد، اما بیش‌ترین شباهت را به ساختار قانون مدنی دارد. بنابراین با وجود سیستم‌های حقوقی معتبر و فعال در روسیه، تحصیل رشته حقوق برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

کشور روسیه از سال 2003 به فرآیند بولونیا پیوسته است و متعهد شده که سیستم خود را با اکثر کشورهای دیگر اروپا مطابقت دهد. طی دهه گذشته، آموزش عالی این کشور دستخوش تغییر شگرفی شده است. بین سال‌های 2011 و 2015 سرمایه گذاری عظیمی برای به روزرسانی امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های روسیه و بهبود آموزش برای کادر آموزشی انجام گرفت. همانطور که در مقالات پیشین بیان شد دانشگاه‌های این کشور از نظر محلی و بین‌المللی شهرت زیادی دارند. آنها در رده‌بندی‌های دانشگاهی جهانی حضور فعال دارند و در برخی رشته‌ها به خصوص رشته حقوق برجسته‌تر می‌باشند. چنانچه متقاضی تحصیل رشته حقوق در روسیه هستید در ادامه با ماه همراه باشید تا از جزئیات تا کلیات شرایط تحصیل در این رشته پرطرفدار در روسیه کاملاً آگاه شوید.

شرایط تحصیل رشته حقوق در روسیه

شرایط تحصیل رشته حقوق در روسیه

کشور روسیه دارای چندین برنامه و مدرک حقوقی است و آموزش این رشته براساس سنت کارشناسی اروپا صورت می‌گیرد. برخی از دانشگاه در این کشور لیسانس حقوق را به عنوان یک مدرک ابتدایی حقوق ارائه می‌دهند. از آنجا که متخصص حقوق متداول‌ترین درجه اعطایی حقوق روسیه است، دانشجویان بسته به اینکه یک برنامه کارشناسی یا تخصص را انتخاب کرده باشند، چهار یا پنج سال می‌بایست صرف تحصیل رشته حقوق در روسیه نمایند. البته آن دسته از دانشجویانی که قبلاً یک مدرک کارشناسی در رشته دیگری اخذ کرده‌اند می‌توانند در مدت سه سال در برنامه حقوق تحصیل کنند.

پس از دریافت مدرک لیسانس یا تخصص در رشته حقوق، دانشجویان می‌توانند ادامه تحصیل را انتخاب کنند. برنامه کارشناسی ارشد حقوق در روسیه به مدت دو سال تمام وقت به طول می‌انجامد. دکترای حقوق نیز که یک مدرک تحقیقاتی می‌باشد و نیاز به سه سال تحصیل تمام وقت دارد. طبیعتاً تحصیل بیشتر، زمینه را برای گزینه‌های اشتغال بیشتر فراهم می‌کند. برنامه‌های تحصیل در رشته حقوق فرصت‌های زیادی را در این کشور برای دانشجویانی که در آن تحصیل می‌کنند، فراهم می‌سازد.

ورزات آموزش روسیه حدود 350 موسسه حقوقی معتیر را در این کشور فهرست می‌کند. دانشکده‌‌های حقوق در روسیه به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ اولین آن‌ها دانشکده‌های حقوقی می‌باشد که در دانشگاه‌های دولتی قدیمی واقع شده است. همچنین آکادمی‌های دولتی حقوق، مدارس مستقلی هستند که فقط مدارک حقوقی ارائه می‌دهند. البته موسسات تحقیقاتی تخصصی دولتی نیز ممکن است آموزش‌های حقوقی ارائه دهند. در نهایت دانشجویان ممکن است تحصیل در رشته حقوق روسیه را در یک دانشکده حقوق خصوصی می‌توانند انتخاب کنند. بیشتر دانشجویان حقوق بین‌الملل ترجیح می‌‌دهند دوره‌‌های آموزشی خود را در یکی از شهرهای بزرگ روسیه دنبال نمایند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌های برتر رشته حقوق در روسیه می‌پردازیم.

تحصیل رشته حقوق در روسیه

دانشگاه لومونوسف

یکی از برترین و با سابقه‌ترین دانشگاه‌های حقوق، دانشگاه لومونوسف (دانشگاه دولتی مسکو) می‌باشد که در پایتخت روسیه شهر مسکو قرار گرفته است. این دانشگاه به دلیل دارا بودن سابقه تاریخی، در پرورش و تعیلیم حقوق‌دانان متخصص پیشگام بوده است. همچنین این دانشگاه در اداره‌های مختلف بین‌المللی دولت، مشاوره‌های حقوقی و طرح پیش نویس قوانین، سهم به سزایی دارد. دانشگاه دولتی مسکو دارای 40 دانشکده و مدرسه، 15 موسسات تحقیقاتی، 23 مرکز علمی و کاربردی، و همچنین 8 خوابگاه برای بیش از 12000 دانشجو ارائه می‌دهد. از امکانات دیگر این دانشگاه می‌توان به کتابخانه آن نیز اشاره کرد که یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌ها در کشور روسیه به شمار می‌آید که در سال 1756 میلادی افتتاح شده و در طول بیش از صد سال، عنوان تنها کتابخانه عمومی مسکو را به خود گرفته است. ناگفته نماند که این دانشگاه در جهان بین رتبه 50 تا 100 قرار دارد.

دانشگاه فدرال کازان

از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی در رشته مدیریت و حقوق می‌توان به دانشگاه کازان که در منطقه ولگا قرار دارد اشاره کرد. این دانشگاه در سال 1804 و دانشکده حقوق آن در سال 1952 تاسیس گردید، دانشکده حقوق دانشگاه فدرال کازان جانشین بخش سیاسی، اخلاقی دانشگاه امپراطوری کازان شد. هیئت علمی این دانشکده به آموزش بیش از 3500 دانشجو می‌پردازد .دوره‌های آموزشی حقوق در این دانشکده در دوره‌های روزانه، شبانه و دوره‌های مکاتبه‌ای در دو حوزه انجام می‌شود. همچنین فارغ‌التحصیلان دانشکده می‌توانند در این رشته به تحصیلات تکمیلی نیز بپردازند. از زمان تاسیس دانشگاه تا الان 9800 متخصص در همه رشته‌ها آموزش و تعیلم یافته‌اند. قابل ذکر است که این دانشگاه دارای 8 دانشکده و 650 استاد ماهر و باسابقه می‌باشد.

دانشگاه تحقیقاتی اقتصاد و حقوق   (Hse)

این دانشگاه در سال 1997 تاسیس شد و تا به الان به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه به شمار می‌آید. این دانشگاه یک نظام کلاسیک آموزش قانونی را ایجاد کرده است. دانشکده حقوق، ترکیبی از سنت‌های دانشگاهی مشترک با آخرین روند در آموزش و پرورش روسیه و بین‌المللی را فراهم می‌کند. دانشکده حقوق سیستم آموزشی خود را مبتنی بر عمل قرار داده به این صورت که مهارت‌های عملی و مطالعه موضوعات حرفه‌ای را تضمین می‌کند، با این روند فارغ التحصیلان به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند. همچنین ارتباطات فعال بین‌المللی این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌سازد تا در کارآموزی بین‌المللی شرکت کرده و برای کمک‌های بین‌المللی درخواست دهند.

معرفی برخی از دانشگاه‌های برتر رشته حقوق در روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه به عنوان یک دانشگاه چند ملیتی برای دانشجویان از تمامی تخصص‌ها جهت دریافت مدرک معتبر بین‌المللی فرصتی را ارائه می‌دهد. این دانشگاه برنامه‌های موثری را برای دانشجویان خارجی فراهم نموده است، از خصوصیات بارز این دانشگاه می‌توان به ادغام آموزش، تحقیق، خلاقیت و خودآزمایی، و فراهم نمودن فرصت‌های شغلی برای 28،000 دانشجو از 155 کشور در سراسر جهان اشاره کرد.

 دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ قدیمی ترین مدرسه حقوق را در خود جای داده است و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی حقوق در روسیه محسوب می‌شود. دانشکده حقوق این دانشگاه در پایان قرن نوزدهم تاسیس شد، از خصوصیات بارز این دانشگاه می‌توان به کتابخانه مجهز با چندین میلیون جلد کتاب و چندین خوابگاه دانشجویی و همچنین مرکز درمانی، مرکز تشخیص رایانه‌ای، مجموعه ورزشی و زمین تنیس و زمین فوتبال چمن و استخر اشاره کرد. نکته حایز اهمیت دیگر اینکه این دانشگاه شخصیت‌های بزرگی همچون رییس جمهور روسیه (ولادیمیر پوتین) را پرورش داده است و در رتبه‌بندی جهانی بین رتبه 50 تا 100 قرار گرفته است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند