تحصیل در اسپانیا

 

کشور اسپانیا در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد و زبان رسمی این کشور اسپانیایی می‌باشد. اسپانیا دارای حکومت پارلمانی(پادشاهی) بوده، و این کشور جزء کشورهای توسعه یافته و سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخاصی را داراست. و از کشورهای زیبا و امن دنیا محسوب می‌شود. جمعیت این کشور در سال 2020، حدود پنجاه میلیون نفر می‌باشد. اسپانیا به خاطر داشتن طبیعت بسیار زیبا و داشتن شهرهای تاریخی و آداب ‌و رسوم خاص خود، یک مقصد جذاب محسوب می‌شود. کشور اسپانیا بر اساس قانون اساسی به ۷۱ ایالت مستقل تقسیم بندی شده است. ناگفته نماند که پایتخت اسپانیا شهر مادرید می‌باشد.

 

تحصیل در ترکیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

ویدیو معرفی فرصت های تحصیلی در اسپانیا

 

ویدیو تحصیل در اسپانیا

 

چراتحصیل دراسپانیا

مدارک دانشگاه‌های کشوراسپانیا از اعتبار بالایی نسبت به دیگرکشورهای اروپایی برخورداراست. و هزینه تحصیل دراین کشور نسبتا پایین می‌باشد. زبان اسپانیا زبان بین‌المللی است وبدلیل برخورداری ازفرهنگ غنی اروپایی جنوبی این کشور را از دیگر کشورها متمایز می‌سازد. و ازدیگر دلایل انتخاب تحصیل دراین کشور می توان به بهره‌مندی ازانواع آب وهوا ، ساحلی وگرم اشاره کرد. کشوراسپانیا در بین 10مقصد اول دنیا برای ادامه تحصیل مورد استقبال دانشجویان قرارگرفته و وجود رشته‌های میان رشته ای در دانشگاه‌های این کشور از مزیت‌های تحصیل در این کشور می‌باشد.

 

شرایط تحصیل دراسپانیا

هم در دانشگاه2های دولتی و هم در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل به زبان اسپانیایی و هم انگلیسی امکان‌پذیر است. همچنین پایین بودن  هزینه زندگی و هزینه تحصیل دراسپانیا و داشتن اجازه کار حین تحصیل، باعث سهولت در امر مخارج دانشجو می شود. دانشجو می‌تواند با  اشتغال یه کار حین تحصیل وکسب درآمد ، هزینه‌های خود را تامین کند.

در سراسر اسپانیا بیش از 70 دانشگاه وجود دارد که۵۰ دانشگاه  آن دولتی و دیگر دانشگاه‌های آن خصوصی هستند. اکثر دانشگاه‌های اسپانیادر شهرهای مادرید، بارسلونا و والنسیا واقع ‌شده است.هزینه‌های زندگی در اسپانیا کمتر از کشورهای دیگر است و تحصیل رایگان در مقطع دکترای دراین کشور از جمله مزایای محسوب می‌شود. یکی از قوانین جدید تحصیل در اسپانیا در سال ۲۰۲۰ این است که دانشجویان می‌توانند پس از به پایان رساندن یک مقطع تحصیلی در اسپانیا، به مدت یک سال در جستجوی کار باشند و پس از یافتن کار و تغییر در ویزای دانشجویی به کاری در اسپانیا مشغول باشند.

 

مزایای تحصیل دراسپانیا

همانطور که اشاره شد از جمله مهمترین مزایای تحصیل در این کشور پایین بودن هزینه نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. و دانشگاه‌های این کشور دارای جایگاه ویژه علمی درسطح دنیاست. دانشگاه‌های اسپانیا  دارای خوابگاه‌های دانشجویی در سطح شهرها و یا داخل محوطه دانشگاهی می‌باشند که این امر برای دانشجویان اهمیت بسیار زیادی دارد. دانشجویان می توانند بعد از ورود به اسپانیا در محلی که از قبل رزرو کرده اند، سکونت داشته باشند. امکانات مختلف رفاهی زندگی در محل‌های اسکان برای دانشجویان وجود دارد که این امر زندگی دانشجویی خوب و راحتی را برای دانشجویان دربر دارد. یکی از مزایای عمده ای که دانشجویان، کشورهای خارجی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، یادگیری یک زبان دیگر می‌باشد. از لحاظ تعداد گویشی زبان اسپانیا دومین زبان دنیا است.

 

تحصیل درمقطع کارشناسی

طول دوره تحصیل دراین مقطع  تحصیلی درکشور اسپانیا ۳ الی ۴ سال است و هزینه ها بسته به نوع رشته و دانشگاه‌ها متغیر می‌باشد. ولی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا حدودا رایگان هست به این صورت که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه بسیار کمی دارد؛اما به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می‌باشد(درسال2020). زبان در این مقطع به زبان اسپانیایی است.

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی اسپانیا
 • دیپلم و ریزنمرات
 • پیش دانشگاهی و ریزنمرات(امکان اقدام برای کالج اسپانیا بدون مدرک پیش دانشگاهی نیز تحت شرایطی وجود دارد)
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • گواهی دوره های آموزشی
 • عکس
 • پاسپورت

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد کشور اسپانیا که به عنوان یک دوره بین مقاطع کارشناسی و دکترا ارائه می گردد شامل هزینه بسیار پایینی  برای دانشجویان است، به طوری که که طول یک ساله ی این دوره نیز در کنار هزینه بسیار کم، همواره از مزایای تحصیل اسپانیا محسوب می‌شود که علاوه بر کم بودن هزینه تحصیل برای دانشجویان  هزینه‌های زندگی کمتری را نیز در بر خواهد داشت. طول دوره این مقطع تحصیلی در اسپانیا دو سال طول است .اکثر دانشگاه‌های اسپانیا در سال دوم ترم تحصیلی دارندکه از اواسط سپتامبرشروع می‌شود. با تحصیل در مقطع ارشد اسپانیا، دانشجو می تواند به‌طور پیوسته در مقطع دکتری ادامه تحصیل داشته باشد.

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی ارشد اسپانیا
 • مدرک فوق لیسانس و ریزنمرات رسمی
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • گواهی دوره های آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی
 • عکس
 • پاسپورت
 • سابقه کاری در صورت وجود
 • مدرک زبان معتبر

تحصیل در مقطع دکترا

طول دوره تحصیلی دراین مقطع در کشور اسپانیا ۳ تا ۵ سال هست. دانشجویان می‌توانند بعد از 3 سال از تز تحصیلی دکتری دفاع کنند. هزینه تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا رایگان هست و دانشجو تنها هزینه های مربوط به بیمه و خدمات دانشجویی را که بصورت سالانه تسویه می‌کند.

مدارک لازم برای پذیرش دکترا اسپانیا
 • مدرک کارشناسی و ریزنمرات رسمی
 • مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات رسمی
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی (شامل اطلاعات دقیق فردی، تحصیلی، آموزشی، کاری، مهارت ها و علاقمندی های وی باشد. )
 • گواهی دوره های آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی
 • عکس
 • پاسپورت
 • داشتن سابقه کاری درصورت وجود
 •  پروپوزال
 • مقاله
 • مدرک زبان معتبر

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی

هزینه تحصیل

هزینه‌های تحصیل در این کشوردر دانشگاه‌های دولتی، توسط سازمان‌های آموزشی  مشخص می‌شود. بنابراین تغییرات هزینه ای مختصری در هر منطقه از اسپانیا ممکن است مشاهده شود که این هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است. البته هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا  به مراتب گران تر است

هزینه زندگی

هزینه زندگی در اسپانیا یکی از کم ترین مبالغ در جنوب اروپا به شمار می‌رود. دانشجویان می توانند از زمان ورود به دانشگاه‌های اسپانیا از نصف هزینه‌های درمانشان تحت پوشش بیمه بهره مند شوند.

نمودار

 

بورسیه تحصیلی اسپانیا

بورسیه تحصیلی در واقع کمک‌هزینه‌ای است که از سوی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، مؤسسات خیریه و سایر ارگان‌ها به دانشجویان ارائه می‌شود. اخذ بورس تحصیلی اسپانیا نیز مثل سایر کشورهای اروپایی امکان‌پذیر است اما باید یه این مسئله توجه کرد که این کشور در شرایط خاص اقتصادی قرار دارد، به دست آوردن این بورس‌ها  به راحتی امکان پذیر نیست و شما باید شرایط موردنیاز برای دستیابی به این امتیاز را داشته باشید.

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی اسپانیا
 1. نفرات اول تا سوم دوره‌های تحصیلی
 2. دانشجویان نمونه کشور
 3. داشتن سابقه تألیف کتاب
 4. داشتن سابقه ترجمه کتاب
 5. ارائه مقاله مرتبط با رشته تحصیلی

 

ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان برای اینکه بتوانند پذیرش دانشگاه‌های معتبر اسپانیا را دریافت نمایند باید در ابتدا مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. پس از دریافت پذیرش از سوی دانشگاه اسپانیایی باید مدارک لازم را جهت اخذ ویزای دانشجویی به سفارت اسپانیا ارائه دهند و پس از بررسی‌های لازم ویزای تحصیلی برای آنها صادر خواهد شد. اعتباری که دانشگاه‌های اسپانیا دارد می‌تواند در اخذ ویزای تحصیلی نقش بسزایی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا:

– اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های اسپانیا

–  ترجمه مدارک تحصیلی

–    گواهی صحت پزشکی

–   گواهی عدم سو پیشینه

–   رونوشت اجاره منزل در کشور مقصد

–    تمکن مالی از بانک

–   فیش حقوقی تمکن مالی شما

 

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

ابتدا در مرحله اول باید کار پیدا کنید و کارفرما داشته باشید تا کارفرمای شما درخواست دهد. اقامت پس از تحصیل در اسپانیا از طریق کار راه آسانی نیست چون با توجه به اوضاع نامساعد اقتصادی کشور اسپانیا یافتن شغل مناسب کار سختی می‌باشد ولی غیر ممکن نیست.یکی از راه‌های اقامت پس از تحصیل ازدواج با تبعه این کشور است دراین صورت می ‌تواند کارت اقامت دائم خود را پس از یک سال دریافت کند. روش دیگری که برای گرفتن اقامت اسپانیا  وجود دارد این است که در مرحله اول دانشجو باید تحصیلات خود را تمام کند و کاملا به زبان اسپانیایی مسلط باشد و در صورت یافتن شغل مناسب برای خود می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای دیگری مانند کار و یا سرمایه گذاری تبدیل کرده و برای این کار حتما باید شرایط لازم برای اخذ ویزای کار را داشته باشد.

 

امکانات رفاهی تحصیلی در اسپانیا

ارائه خوابگاه‌های دانشجوی توسط دانشگاه های اسپانیا یکی ازامکانات رفاهی برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود به طوری که دانشگاه‌های اسپانیایی سال‌ های دانشجویی یا آپارتمان‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. هزینه خوابگاه‌های اسپانیا همانند اکثر مراکز رفاهی دانشجویی شرایط مختلفی دارد. شما می توانید در واحدهای چند نفره اسکان داشته باشید یا در ازای امکان پرداخت هزینه بیشتر، یک زندگی راحت و مرفهی برای خود فراهم سازید.

 

محبوب ترین رشته ها برای کار وتحصیل در اسپانیا

رشته حقوق یکی ازمحبوب ترین رشته ها در کشور اسپانیا است که در تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و کالج‌های اسپانیا، مخصوصا مادرید تدرس می‌شود. برای افرادی که قصد دارند در زمینه‌های حقوقی فعالیت داشته باشند، کشور اسپانیا انتخاب مناسبی برای دستیابی به این هدف است.

تحصیل در رشته‌های عمران، برق، مدیریت و حقوق در کنار امتیازهای  موجود و امکانات دانشجویی مناسب، آب و هوای خوب و شرایط زندگی مطلوب و مورد قبول باعث شده است که این کشور همواره جزء یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی دنیا به حساب بیاید. باید بدانید که در این کشور مقطع لیسانس تقریبا رایگان بوده ، و همچنین تحصیل در مقطع کارشـناسی ارشـد نیز دارای هزینه بسیار پایین است و مقطع دکتـری نیز به صورت رایگان آموزش داده می‌شود.

تحصیل در رشته‌های پزشکـی و دندانپزشـکی نیز برای دانـش‌آموزان بین‌المللی مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است، شایان ذکر است کسانی که دارای مدرک دیپـلم هستند می‌توانند در دانشـگاه‌های دولتی اسپانیا تحصیل کنند، هزینه تحصیل در این دوره‌ها خیلی کم است.

براساس تحقیقات انجام شده دانشجویانی که در کشور اسپانیا تحصیل می‌کنند، در صورتی که به زبان اسپانیایی تسلط کافی داشته باشند می‌توانند بخش زیاد یا حتی تمام هزینه‌های زندگی خود را از طریق کار کردن در این کشور تامین نمایند.

 

دیگر رشته‌های محبوب در کشور اسپانیا

 • معماری
 • روابط بین الملل
 • ادبیات آمریکای لاتین
 • ادبیات اسپانیا
 • فلسفه
 • موسیقی
 • بازاریابی و فروش
 • گردشـگری و توریـسم

 

دریافت مشاوره رایگان