تحصیل در روسیه

کشور روسیه به دلیل نزدیکی به کشورمان و فراهم بودن شرایط آسان اخذ اقامت و نیز امکانات رفاهی  مناسب مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.  زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه‌های روسیه تدریس می‌شود. دانشگاه‌های این کشور جزء دانشگاه‌های برتر در جهان هستند که این امر موجب شده دانشجویان زیادی برای تحصیل و اشتغال پس از تحصیل این کشور را انتخاب کنند، شهرهای معروف روسیه ، شهر سن پترزبورگ، تووسیبیرسگ و یکاترینبورگ هستند که دارای دانشگاه‌هایی با امکانات و شرایط علمی بسیار بالایی می‌باشند. برای تحصیل در یک کشور سوالات متعددی برای یک متقاضی بوجود می‌آید و فرد حتما باید با شرایط کشور مقصد و شرایط زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر و اطلاعات مربوط به مقاطع تحصیلی و اخذ بورس تحصیلی آشنا باشد. مادر این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات کافی در مورد کشور روسیه در اختیار شما قرار دهیم.

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در اسپانیا
کسب اطلاعات بیشتر

 

ویدیو معرفی فرصت های تحصیلی در روسیه

 

ویدیو تحصیل در روسیه

 

روسیه پنهاورترین کشور دنیاست که در شمال اوراسیا واقع شده است. کشور روسیه یک کشور صنعتی و دارای فرهنگ و علم خود ساخته و مستقل می‌باشد. و از نظر اقتصادی، این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود می‌باشد واحد پول روبل میان معاملات این کشور کاربرد دارد. کشور روسیه و پایتخت آن یعنی شهر مسکو  از زیباترین کشورها صنعتی به شمار می‌رود و تنوع زبان در این کشور بسیار زیاد بوده و 27 زبان رسمی در ایین کشور وجود دارد.

مزیت های تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به معنای تحصیل در زادگاه برخی از پرکاربرترین هنرمندان و نویسندگان در سراسر جهان می‌باشد. تحصیلات عالی در روسیه به ویژه به خاطر امتیازات خود در تحقیقات علمی از شهرت  ویژه ای برخوردار است. براین  اساس همه ساله دانشجویان بین المللی زیادی، این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. شایان ذکر است که در روسیه دانشگاه‌ها سفرهای دانشجویی را به نقاط دیدنی ترتیب می‌دهند و این امر روسیه را به مقصد مناسبی برای کاوش دانشجویان تبدیل کرده است.

دانشجویان روسیه

نظام آموزشی روسیه

بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در روسیه  دانشگاه‌ها هستند و نظام آموزشی روسیه یکی از نظام های آموزشی قوی و برتر جهان محسوب می‌شود که دارای قدمت بسیار بالایی است. نظام آموزشی این کشور به دو مرکز  آموزش عالی دولتی و غیر دولتی می‌پردازد.

به‌طور کلی سه نوع مراکز آموزشی عالی در روسیه وجود دارد:

 1. دانشگاه
 2. آکادمی 
 3. انستیتو

1-دانشگاه‌های این کشور  مانند کشور ایران دارای چند دانشکده هستند و در رشته‌های متنوعی فعالیت دارند،  البته دانشگاه‌ها نیز ممکن است به ارائه‌ی گروه خاصی از رشته‌ها بپردازند؛ مثلا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، دانشگاه‌های فنی، دانشگاه‌های علوم انسانی یا دانشگاه‌ چاپ و انتشارات به ارائه‌ی رشته‌هایی در حوزه‌های مربوط به تخصصشان می‌پردازند.

2-آکادمی ها مراکزی هستند که  به تربیت دانشجو و امور پژوهشی می‌پردازند.

حداقل پنج نفر با مدارک تحصیلی آکادمیک می‌توانند در هیئت علمی این دسته ار مراکز عضو باشند.  سطح علمی آکادمی‌ها  نسبت به سایر مراکز آموزشی در بالاترین سطح قرار دارد.

مهم‌ترین آکادمی‌های روسیه می‌توان اشاره کرد به :

 • آکادمی پزشکی مسکو
 • آکادمی کشاورزی مسکو
 • آکادمی صنایع شیمی
 • آکادمی دریا

3-انستیتوها مراکزی هستند که به ارائه‌ی رشته‌های خاص می‌پردازند.

انستیتوهای معروف روسیه عبارتند از:

 • انستیتو هواشناسی
 • انستیتو هوافضا
 • انستیتو معدن
 • انستیتو صنایع ماهی

 

تحصیل در مدارس روسیه

 زبان روسی، زبان خارجی، ریاضیات، علوم اجتماعی (از جمله تاریخ و جغرافیا)، علوم طبیعی، علوم رایانه، صنایع دستی (به صورت جداگانه برای دختران و پسران تدریس می شود)، تربیت بدنی، هنر و موسیقی موضوعاتی هستند که در مدارس روسیه آموزش داده می‌شوند. مدارس بین المللی روسیه عبارتند از:

 • مدرسه بین المللی مسکو
 • مدرسه بین المللی بریتانیا
 •  مدرسه بین المللی فرانسه.

آغاز فعالیت مدارس از ساعت 8صبح بوده و ساعت 1یا 2 به پایان می رسد.

همچنین آموزش عمومی روسیه شامل سه مرحله است:

 • آموزش ابتدایی که به مدت چهار سال می‌باشد.
 • آموزش دوره مقدماتی عمومی پنج سال است.
 • آموزش دوره متوسطه دوتا سه سال می‌باشد.

 

تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل با مدارک دیپلم در روسیه

برای تحصیل در دوره لیسانس افرادی می‌توانند پذیرش داده شوند که تحصیلات دوره متوسطه عمومی با حرفه روسی را گذرانده باشند.  برای تحصیل در دوره کارشناسی در این کشور به یک دوره 4 ساله  نیاز می‌باشد. در بسیاری از دانشکاه‌های روسیه  برای کمک به دانشجویان دوره‌های آموزش زبان روسی ارائه می‌دهند.استفاده از برنامه های آموزش انگلیسی نیز برای دانشجویان عمدتاً نیاز به ارایه آیلتس  6 می‌باشد، اما در مقطع کارشناسی بیشتر دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

کشور روسیه معمولا هزینه  های کمتری در امر تحصیل نسبت به سایر کشورها را دارد. و دانشجویان می‌توانند  به راحتی در مقطع کارشناسی‌ارشد و مقطع دکترا پذیرش شوند.و امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دوره کارشناسی گسترده تر می‌باشد.  دروس ارائه شده در این مقطع به زبان روسی و انگلیسی است. مسلط بودن به زبان روسی و انگلیسی  لازمه‌ی ‌تحصیل در دانشگاههای روسیه هستند؛ اما ارائه‌ی مدرک زبان الزامی نیست. کیفیت سیستم مراکز عالی آموزشی دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های اروپایی برابر می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در روسیه:

 • ارائه مدرک کارشناسی
 • ارائه فرم حاوی رشته‌ی تحصیلی مورد نظر و علایق تحصیلی توسط دانشجو
 • ارائه مدارک دیپلم، لیسانس و سایر دوره‌های تحصیلی و افتخارات تحصیلی ترجمه شده به زبان روسی
 • ارائه مدارک شناسایی مانند ویزای دانشجویی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و عکس گذرنامه
 • ارائه گواهی پزشکی تأیید سلامت و آزمایش HIV خون (برای تاییدکنسولگری روسیه)

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

هزینه‌های پایین تحصیل دکترا در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیاری از دانشجویان را  به سمت تحصیل در روسیه جذب کردره است. یکی از مزایای تحصیل دکترا در روسیه مورد تایید بودن دانشگاه‌های روسیه توسط ایران است.

فهرست رشته‌های موجود در مقطع دکترا در روسیه که به زبان انگلیسی  هستند به شرح زیر است:

 • خلبانی / هوافضا: مهندسی هوافضا، مهندسی هواپیما، مهندسی موشک، آویونیک، مدیریت فرودگاه، مدیریت هوافضا، فرودگاه و مدیریت پرواز.
 • رشته‌های پزشکی: پزشکی عمومی، اطفال، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری.
 • کامپیوتر / فناوری اطلاعات / مخابرات: مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ها، فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتر، مخابرات، مهندسی مخابرات.
 • رشته‌های مهندسی: مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی الکترومکانیک، مهندسی مکانترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی نفت و گاز، مهندسی نفت، بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی معدن، زمین شناسی، زمین سنجی، برنامه ریزی و مدیریت زمین.
 • رشته‌های اقتصاد: اقتصاد، اقتصاد بین‌الملل، مدیریت بازرگانی، مدیریت، حسابداری و حسابرسی، بانکداری و امور مالی، روابط اقتصادی بین المللی، هتل‌داری و مدیریت گردشگری.

مدت زمان تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در یک زمان بندی مشخص انجام می‌شود و بخشی از این زمان بندی با تقویم آموزشی دانشگاه‌ها مرتبط است به طوری که دانشجویان می‌توانند برای پذیرش ترم سپتامبر از اول ژانویه تا اول ماه جولای اقدام نمایند و در بعضی موارد می‌توانند برای ورود در ماه نوامبر تا اول  ماه سپتامبر نیز. تقاضا داشته باشند. بنابراین متقاضیان می‌توانند در تاریخ های تعیین شده تمامی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خود را آماده کنند.

خوابگاه در روسیه

دانشجویانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی شدند، می‌توانند از خوابگاه‌های دولتی استفاده کنند، سایر خوابگاه‌ها با هزینه‌های کم‌تری نسبت به اجاره‌بهای آپارتمان‌ها و منزل‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.بسیاری از دانشگاه‌های روسیه، برای دانشجویان بین‌المللی خود خوابگاه‌‌هایی را در محوطه‌ای در نزدیکی دانشگاه فراهم می‌کنند.

خوابگاه دانشجویی در روسیه

مشاغل دانشجویی روسیه

کارکردن با ویزای دانشجویی در روسیه امکانپذیر نسیت، ولی در صورت اخذ مجوز از پلیس مهاجرت و موافقت دانشگاه، دانشجو می‌تواند؛به‌صورت پاره‌وقت به مدت 10الی 20ساعت در هفته مشغول به کار شود.قوانین کشور روسیه به دانشجویان خارجی این اجازه را میدهد تا بتوانند در کنار تحصیل مشغول کار به شوند، این امر باعث می‌شود دانشجویان هم بتوانند هزینه تحصیلی خود را تا حدودی تامین کنند و هم می‌توانند با بودن در بین مردم با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوند و هم اوقات فراغت خود را پرکنند. همچنین دانشجویان می‌توانند باتوجه به رشته خود شغل مرتبط به آن را داشته باشند بعنوان مثال داشجویان علوم ادبیات می‌توانند در کلاس های آموزش آزاد تدریس کنند یا در کتابخانه‌های دانشگاه مشغول به کار شوند. دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا در هفته 20 ساعت کار می‌توانند کار کنند و دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی به 10 ساعت کار در هفته، مجاز می‌باشند.

بیمه و تسهیلات درمانی در روسیه

تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

دانشجویان خارجی نیاز دارند که از خدمات بیمه و تسهیلات درمانی برخوردار باشند، به این صورت که با نشان دادن ویزا و یا کارت دانشجویی خود می‌توانند ازخدمات اورزانس بصورت رایگان برخوردار شوند.

برای استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه بین‌المللی، در ابتدا شما باید هزینه‌های پزشکی را شخصاً پرداخت کنید و پس از بازگشت به کشور خودتان و ارائه‌ی مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها را از بیمه دریافت کنید؛ همچنین شما می‌توانید در روسیه اقدام به داشتن بیمه خصوصی نمایید.

خدمات بانکی برای دانشجویان

هزینه تحصیل در ترکیه

تسهیل در امور تراکنش های بین اللملی  یکی از نیازهای اساسی تحصیل دراین کشور است. بنابراین دانشجو باید حساب بانکی در این کشور داشته باشد ، که برای انجام این کار ابتدا باید پیش از سفر به روسیه از نحوه‌ی تراکنش‌های بین‌المللی آگاهی یابد.

 

بورسیه تحصیلی در روسیه

در روسیه برای دانشجویان بین المللی بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی وجود دارد. بورسیه  تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌شود که بدلیل وجود رقابت بین دانشجویان برای دستیابی به بورس تحصیلی ارائه روزمه علمی پژوهشی معتبر الزامی است البته ناگفته نماند، بورس تحصیلی برای دانشجویان تمام وقت با هزینه بودجه فدرال ارائه می‌شود. دولت روسیه سالانه تعداد قابل ملاحظه ای از بودجه های دولتی را برای آموزش دانشجویان خارجی در اختیار نهادهای آموزشی کشور قرار می‌دهد.

 

 

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه های تحصیل در دانشگاه‌های روسیه نسبت به دیگر کشورها بسیار ارزان است . به همین دلیل کشور روسیه شرایط مناسبی را برای دانشجویان بین المللی در زمینه تحصیل فراهم کرده است. البته هزینه تحصیل برای دانشجویان بر اساس دانشگاه و محل زندگی که انتخاب می‌کنند متفاوت می‌باشد. اما نکته‌ای که در این جا مورد توجه واقع است : که این هزینه‌ها نسبت به هزینه‌های دانشگاه‌های اروپایی بسیار کم‌تر می‌باشد.شهریه برخی از دانشگاههای روسیه به طور مختصر در نموادر زیر نشان داده شده است:

[TS_Advanced_Tables id=”3″]

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه خیلی بالا نیست . البته هزینه های زندگی به سبک زندگی اشخاص و نحوه مصرف آنها‌ از خوراک و پوشاک، نیز بستگی دارد. انتخاب خوابگاه و محل سکونت در شهرهای بزرگ و نزدیک به مرکز شهرها قطعا هزینه های زیادی را در بر خواهد داشت. دولیت روسیه برای کمک در امر هزینه‌ها، راهکارهایی را ارائه می‌دهد که از جمله آن استفاده از کارت دانشجویی برای بهره‌مند شدن از موقعیت هایی نظیر: حمل ونقل عمومی، خوابگاه‌های دانشجویی، اینترنت‌های رایگان برای دانشجویان و کتابخانه‌ها برای دانشجویان و … کابرد دارد. هزینه‌های زندگی مورد نیاز دانشجویان به صورت نمودار در زیر نمایش داده شده است:

هزینه زندگی در روسیه

 

بررسی وضعیت ویزای همراه و ویزای تحصیلی

ویزای همراه در روسیه

دانشجویان متاهل مشغول به تحصیل در روسیه می‌توانند برای خانواده خود(همسر وفرزندان) درخواست ویزای همراه دهند. تهیه مدارک زیر و ارایه آن ها به سفارت برای درخواست ویزای همراه لازم است:

 • دعوتنامه
 • مدارک اثبات رابطه فرد با همراه
 • گواهی پزشکی همراه
 • 1 قطعه عکس
 • رسید پرداخت هزینه

ویزای تحصیلی روسیه

یکی ازمهمترین مراحل برای تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه اخذ ویزای تحصیلی این کشور می‌باشد.برای اخذ ویزای تحصیلی، متقاضیان می‌بایست مدارک زیر را به سفارت سفارت روسیه ارائه دهند.

 • پذیرش تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس 3.5 در 4.5
 • نامه سلامت
 • مدارک تحصیلی

 

شرکت در آزمون‌های بین اللملی

برای سنجش  میزان مهارت افراد در رشته مورد نظر همه ساله در کشورهای مختلف آزمون‌های تخصصی در زمینه‌های مختلفی به صورت تئوری یا عملی برگزار می‌شود . ارائه‌ی مدارک این آزمون‌ها و شرکت‌ در آن‌ها باعث افزایش توانایی و اطلاعات شده و یک امتیازعالی محسوب می‌شود. آزمون زبان‌های مختلف یکی از مهم‌ترین آزمو‌ن‌هایی هست که در سطح بین الملل برگزار می‌شود. این آزمون ها به صورت تیمی یا انفرادی در روسیه برگزار می‌شود که با شرکت در این آزمون ها می‌توانید میزان مهارت خودرا محک زده و تجربه کسب کنید و از جوایز درنظر گرفته شده بهره‌مند شوید.

 

وضعیت اقامت پس از تحصیل

یافتن شغل مورد نظر در کشور روسیه کار چندان دشواری نسیت. دانشجویان فارغ التحصیل می‌توانند به راحتی شغل مورد نظر را یافته و با پرداخت چندسال مالیات درخواست به اقامت دائم نمایند.  اگر متقاضی موفق به یافتن شغل مورد نظر نشد، باید دعوتنامه‌ی شغلی از سوی کارفرما داشته باشد تا  بتواند از طریق کارآفرینی و یا سرمایه گذاری نوع ویزای خود را تغییر داده و بعداز چند سال برای اقامت دائم خود اقدام نماید.و بعد گذشت 5 سال از اقامت، برای پاسپورت روسیه درخواست دهد. از دیگر روش هایی که می‌توان به آن اشاره کرد ازدواج با یک تبعه روس می‌باشد که  در آن صورت متقاضی قادر به درخواست اقامت پس از تحصیل خواهد بود. این روش  یکی از آسان ترین روش ها برای دریافت اقامت پس از تحصیل در کشور روسیه می‌باشد.

 

دانشگاههای برتر روسیه

دانشگاه لومویوسف

دانشگاه لومونوسف موسکو

این دانشگاه در در رتبه‌ی 84 جهانی  در ایالت مسکو قرار دارد و در رشته‌های ریاضیات، زبان شناسی، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناسی  فعالیت می‌کند و جزء 50 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه در رشته‌ی علوم رایانه در بین 100 دانشگاه برتر جای گرفته است.

 

دانشگاه سن بترزبورگ

 

این دانشگاهی کی از بزرگترین دانشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود و در  رتبه‌ی  234 رتکینگ جهانی قرار دارد ؛  این دانشگاه در رشته‌هایی مانند زبان‌شناسی ، رشته‌های تاریخ و باستان‌شناسی، ریاضیات، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناسی فعالیت دارد.

دانشگاه تووسیبیرسک:

 

دانشگاه نووسیبیرسک

این دانشگاه در رشته‌های فیزیک و ستاره‌شناسی  و در رشته‌ی فلسفه فعالیت دارد و رتبه 231 جهانی را دارد.

 

دریافت مشاوره رایگان