تحصیل در فنلاند

در این مقاله سعی براین است تا باکشور فنلاند آشنا شده و شرایط لازم برای تحصیل در کشور فنلاند برای دانشجویان در این کشور مورد بررسی قرارگیرد. فنلاند دارای سیستم آموزشی عالی در دنیا می‌باشد ، که براین اساس در سال 2012 به عنوان بهترین سیستم آموزشی جهان معرفی شد. دانشگاه‌های فنلاند امکان استفاده از بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد ودکترا را  برای دانشجویان فراهم کرده است.

کشور فنلاند در شمال اروپا قارا دارد این کشور حدود ۵٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در شهر  هلسینکی زندگی می‌کنند و واحد پول این کشوریورو است.کشور فنلاند در قسمت شمالی اروپا و در منطقه اسکاندیناوی قرار گرفته است و یکی از مرفه‌ ترین کشور‌های شمالی اروپا به حساب می آید. زبان رایج در این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد.

 

تحصیل در ترکیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در اسپانیا
کسب اطلاعات بیشتر

 

ویدیو معرفی فرصت های تحصیلی در فنلاند

ویدیو تحصیل در فنلاند

 

مدارس فنلاند و شرایط تحصیل در آن

کشور فنلاند بهترین مدارس دنیا را دارد و داش آموزان می توانند با صرف کمترین وقت بهترین نتایج را از این مدارس بدست آورند.مدارس فنلاند طبق اصول ومقرراتی آموزش می دهند که شاید در کمتر نقاط دنیا این اصول به کار گرفته شود البته این اصول وقوانین از بهترین روشهای کاربردی استفاده کرده است که همین امر موجب برتری سیستم اموزشی فنلاند شده است که دراین قسمت به چند موارد از این اصول ومقررات اشاره شده است: دانش آموزان در مدارس فنلاند تکالیف به خانه نمی برند وتمام کارها در مدارس انجام می‌شود، از دانش آموزان امتحانی تا پایان دوره ابتدایی گرفته نمی‌شود فقط یک امتحان نهایی در آخرین پایه ابتدایی انجام می‌شود، یادگیری حین بازی صورت می گیرد، هزینه در این مدارس رایگان است ،  20ساعت در هفته به مدارس می‌روند،  ساعات زنگ تفریح و تغذیه دانش آموزان 3 الی 4 ساعت می‌باشد و سالم ترین و بهترین غذاها در اختیار بچه ها قرار می‌گیرد، امکان ترک تحصیل دز مدارس فنلاند وجود ندارد، و معلمان آزادی عمل وخلاقیت دارند طوری که هرگونه متمایل باشند می توانند آموزش دهند.

تحصیل کارشناسی

قبولی در آزمون وروری دانشگاه‌ها شرط اساسی تحصیل در این مقطع می‌باشد. داشجویان در دوره تحصیلی 4 ساله می توانند مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی باشند و زبان تحصیلی در این مقطع آموزشی به زبان فنلاندی است ، که براین اساس  دانشجویان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در کشور فنلاند ملزم به ارائه مدرکی نشان بر تسلط به زبان فنلاندی قبل از ورود به دانشگاه‌های کشور فنلاند می باشند .

تحصیل کارشناسی ارشد

برای تحصیل دراین مقطع داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5  و داشتن مدر ک کارشناسی بالای 15 الزمی است. این مقطع تحصیلی در فنلاند در یک دوره 2 ساله صورت می‌گیرد که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشجویان غیراروپایی مستلزم پرداخت شهریه برای تحصیل در دانشگاه‌های  فنلاند هستند.

تحصیل دکتری در فنلاند

تحصیل دراین مقطع دریک دوره 3تا4 ساله صورت می‌گیرد.و داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 15  و همچنین مدرک زبان آیلتس 7 الزامی است.

اخذ پذیرش برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا به شرح زیر می باشد :

 1. یافتن مکان تحقیقاتی در یک دانشگاه برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا
 2. ارتباط با استاد گروه تحقیقاتی یافته شده جهت تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا
 3. گرفتن نظر استاد نسبت به سوابق شما برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا
 4. صحبت برای پشتیبانی مالی جهت تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا
 5. گرفتن نامه پذیرش برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا
 6. مراجعه به سفارت برای تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا

 

هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی

همانطوری که اشاره شد، دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند باید شهریه پرداخت کنند. دانشگاه‌های فنلاند به دانشجویان ممتاز خارج از اتحادیه اروپا، بورسیه‌های تحصیلی را با توجه به رشته و مقطع موردنظر اعطا می‌کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های فنلاند، به صورت رایگان بوده وزبان تدریس آن انگلیسی است که همین موضوع  موجب شده دانشجویان بسیاری جذب این کشور شوند. دانشجویانی که برای مقطع دکترا در دانشگاه‌های فنلاند اقدام می کنند، مدارکشان برای بورسیه تحصیلی باید بررسی شوند..

دانشجویان می‌توانند ویزای خود را به مدت یک سال تمدید کنند و در این مدت در جستجوی کار باشند و در صورت موفق شدن می‌توانند ویزای خود را برای مدت طولانی‌تری تمدید نمایند.

هزینه‌های زندگی در هرکشوری بسته به سبک ونوع زندگی منفاوت است . زندگی در شهرهای کوچک فنلاند هزینه‌های پایینی را در بردارد.

 

مزایای تحصیل درفنلاند

همانطوری که در قسمت بخش های بالا به مزیت ها و شرایط تحصیل در فنلاند اشاره شد در این قسمت به چند موارد هم از مزایای تحصیل در این کشور اشاره می شود: که ازجمله آنها  تحصیل درکلیه رشته ها در برترین دانشگاه‌های فنلاند است، و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. و مهمترین مزیتی که دانشگاه‌های فنلاند را از دیگر کشورها متمایز می سازد امکان تحصیل در خارج برای یک ترم بعنوان دانشجوی تبادلی می‌باشد. و پیدا کردن فرصت‌های شغلی درصورت تسلط به زبان فنلاندی و استفاده از بورسیه تحصیلی درمقطع کارشناسی ارشد و دکترا، از دیگز مزایای تحصیل در این کشور است.

 

بورس تحصیلی

دانشگاه‌های کشور فنلاند برای دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را فراهم کرده است.  12000 دانشجوی بین المللی در حال حاضر مشغول به تحصیل در فنلاند می باشند.

 

اقامت پس از تحصیل در فنلاند

دانشجویان بین‌المللی پس از گذراندن دوره تحصیلی مورد نظر در صورتی که  قصد تمدید مدت اقامت در فنلاند را داشته باشند باید موفق به پیدا کردن شغلی درکشور  فنلاند شوند.  هر دانشجوی بین‌المللی مجاز است تا نهایتاً یک سال بعد از تحصیل در فنلاند کار پیدا کند.

درصورت توافق کارفرمای مورد نظر و یافتن شغل مناسب، شخص اقامت موقت کاری را دریافت می کند. که بعد از گذشت پنج سال از آن تاریخ و در صورت اشتغال مداوم و پرداخت بیمه و مالیات، متقاضی  می تواند اقامت دائم فنلاند را  کسب کند. شخصی که اقامت دائم فنلاند را دریافته ، می تواند بعد از گذشتن 2 الی 3 سال جهت دریافت تابعیت فنلاند اقدام نماید.

 

ویزای تحصیلی

جهت تحصیل درفنلاند برای گرفتن ویزای تحصیلی  در ابتدا به شما یک ویزای موقت ارائه می‌شود که وارد کشور فنلاند شوید و بعد از انجام کارهای مرتبط با دانشگاه از اداره مهاجرت کارت اقامت را دریافت کنید . اقامت موقت در فنلاند بصورت یک ساله می باشد و باید آن را هرسال تمدید نمایید.

اسناد مورد نیاز جهت تحصیل در فنلاند و درخواست ویزای دانشجویی فنلاند در زیر ارائه شده است :

 • دو فرم درخواست ویزا ملی که می بایست به طور کامل تکمیل شده باشد.
 • گذرنامه معتبر ملی
 • گذرنامه های قبلی
 • دو عکس پرتره بیومتریک که می بایست اخیرا گرفته شده باشد.
 • اثبات پذیرش دانشگاه.
 • پوشش بیمه درمانی. این بیمه باید پوشش حداقل ۳۰۰۰۰ یورو داشته و حداقل برای ۳ ماه معتبر باشد.
 • گواهی ازدواج و گواهی تولد هر فرزند.
 • سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS). نمرات پذیرفته شده توسط دانشگاه های فنلاند ۵ تا ۶٫۵ است.
 • نامه تعهد پدر و مادر که تعهد خود را برای حمایت مالی شما در طول اقامت خود در فنلاند نشان دهند.
 • نامه تمکن مالی به مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو
 • گواهی اعطای بورس تحصیلی

 

دانشگاه‌های برتر جهانی فنلاند

دراین بخش به معرفی دانشگاههای برتر فنلاند می‌پردازیم:

دانشگاه هلسینکی

دانشگاه  هلسینکی یکی از دانشگاه­‌های برتر جهانی فنلاند در پایتخت این کشور قرار دارد . دانشگاه هلسینکی از رنکینگ بالایی در جهان برخوردار است و در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان جای گرفته است.دانشگاه هلسینکی در رتبه ۹۱ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و دانشجویان با اخذ پذیرش ازاین دانشگاه می­توانند از آموزش در سطح بالایی برخوردار شوند. دانشجویانی که وارد دانشگاه هلسینکی می­شوند می­‌توانند در فعالیت­‌هایی چون مسائل اجتماعی و زیست­ محیطی شرکت کنند و فعالیت‌های  زیادی در این زمینه­‌ها  داشته باشند. همچنین  دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه هلسینکی برای دوره دکتری نیز می­توانند رشته­‌های مختلفی را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند.

دانشگاه فنلاند شرقی

دانشگاه فنلاند شرقی یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر  فنلاند است که دراصل از ادغام دو دانشگاه یوینسو و دانشگاه کووییو موجب شکل­ گرفته است دانشگاه فنلاند شرقی دارای سه پردیس دانشگاهی می‌باشد که هرکدام از آن‌ها به­ عنوان دانشگاهی مجزا فعالیت دارند و دانشجویان بسیاری را در طول ترم­های تحصیلی پذیرش می­‌هند.. پردیس یوینسو و پردیس کووییو و پردیس ساونلینا مختص دانشگاه فنلاند شرقی بوده و رشته­‌های متفاوتی را دراختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشگاه تامپر

دانشگاه تامپر در شهر تامپر کشور فنلاند قرار دارد.و به­ عنوان یکی از دانشگاه‌­های برتر جهانی فنلاند شناخته شده است.  این دانشگاه، دانشکده­‌های مدیریت، علوم اطلاعات، پزشکی، علوم بهداشت، ارتباطات و رسانه و تئاتر به همراه دانشکده­ های مرتبط رشته­‌های تحصیلی  زیادی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

دانشگاه تورکو

از  دیگر دانشگاه­‌های برتر جهانی فنلاند که هرساله متقاضیان بسیاری نسبت به گرفتن پذیرش  اقدام می کنند دانشگاه تورکو است .این دانشگاه در شهر تورکو فنلاند قرار دارد. دانشگاه تورکو از ۶ دانشکده تشکیل شده است که می­توان به دانشکده حقوق، پزشکی، ریاضی و علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و همچنین دانشکده آموزش و پرورش اشاره کرد.

دانشگاه تورکو در میان دانشگاه­های برتر جهان جایگاه ۲۳۴ را به خود اختصاص داده است و درسال 1920میلادی تاسیس شده است.و دارای قدمت بسیار بالایی بوده همچنین کیفیت بالای نظام آموزشی را داراست.

دانشگاه اولو

از دیگر از دانشگاه­‌های برتر جهانی فنلاند که در سال ۱۹۵۸ میلادی تأسیس‌شده است دانشگاه اولو می­باشد. این دانشگاه در یکی از شهرهای بزرگ شمال فنلاند به نام اولو قرار دارد که دانشجویان زیادی را از کشورهای مختلف جهان برای تحصیل در رشته‌های مختلف پذیرش  می‌نماید. این دانشگاه  دارای دانشکده­‌های بیوشیمی، آموزش و پرورش، علوم انسانی، پزشکی، دانشکده فنی و چندین دانشکده دیگر است . همه ساله پروژه­‌های تحقیقاتی مختلفی دراین دانشگاه توسط دانشجویان علاقه مند ارائه  می‌شود.

دانشگاه آلتو

این دانشگاه در واقع مجموعه­ ای کامل آموزشی می‌باشد. که دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته ­های تجارت، مدیریت، مهندسی و یا رشته هنر هستند می­توانند نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه آلتو اقدام نمایند. دانشگاه آلتو دارای۶ پردیس دانشگاهی است و بیش از ۲۰۰۰۰ دانشجو به تحصیل در این دانشگاه اشتغال دارند.

دانشگاه واسا

یکی دیگر از دانشگاه­‌های برتر جهانی فنلاند  دانشگاه واسا می‌باشد که سالانه دانشجویان بسیاری را پذیرش می­‌کند. این دانشگاه در شهر واسا واقع شده است ودر سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است.دانشگاه واسا دارای سه دانشکده فلسفه، فناوری و همچنین دانشکده کسب و کار است که باعث شده، متقاضیان تحصیل در رشته‌­های ارائه شده از سوی این دانشکده­ ها بتوانند به آسانی وارد دانشگاه واسا شوند.

 

دریافت مشاوره رایگان