تحصیل در چین

 

کشور چین در شرق آسیا قرار دارد و دارای 1میلیارد جمعیت می‌باشد.شهر پکن پایتخت این کشور بوده و شانگهای،پکن،هنگ گنگ و  تیانجین بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شوند. زبان رسمی این کشور زبان ماندارین می‌باشد. دانشگاه‌های پیشرفته و مدرن چین متقاضیان بسیاری را برای تحصیل دراین کشور جذب کرده است و علاوه براین کم هزینه بودن هزینه تحصیل در چین نسبت به سایر کشورهای آسیایی _اروپایی و آمریکایی ازدیگر دلایل تحصیل دراین کشوراست. تعداد متقاضیان تحصیل از خارج در کشور چین در چند دهه گذشته، چندین برابر شده است و با رشد چشمگیر اقتصادچین بعنوان قدرت اقتصادی جهان تعداد دانشگاههای چین چندین برابر شد.

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در ترکیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

ویدیو معرفی فرصت های تحصیلی در چین

 

ویدیو تحصیل در چین

 

مزایای تحصیل درچین

کیفیت بالای تحصیلی

کیفیت بالای دانشگاه‌های چین از مهم ترین مزیت  تحصیل دراین کشور است . در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰  به نقل از موسسه QS تعداد دانشگاه‌‌‌‌‌های با رتبۀ زیر ۳۰۰،  کشور چین دارای رتبه بالایی بوده است.

هزینه های زندگی وتحصیل

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با زندگی و تحصیل در چین تجربه فراموش نشدنی‌ را کسب کنند. این دانشجویان می‌توانند با مردم بسیاری از سراسر جهان  ارتباط داشته باشند . دانشجویان بین‌المللی که در کشور چین تحصیل می‌کنند می‌توانند از دو تعطیلی طولانی که هر کدام از آن‌ها به مدت ۲ ماه است بهره‌مند شوند و به چین و سراسر آسیا سفر کنند.

هزینه‌های زندگی

دانشجویان باید به هزینه‌های زندگی و تحصیل در چین توجه بسیاری داشته باشند زیرا دربرخی شهرهای چین هزینه زندگی بالاست ازجمله این شهرها شهر پکن هست که یکی ازگران ترین هزینه‌های زندگی را دربر دارد. هزینه حمل ونقل از دیگر هزینه‌های زندگی در چین است که براین اساس، چین دارای یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های راه آهن دنیا می‌باشد که سفر و جا به جایی با آن بسیار راحت و مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه‌های بیمه وسلامت برای دانشجویان بین المللی این گونه است که  هزینه بیمه در چین تقریباً ۱۰۰ دلار آمریکا برای هر سال تخمین زده شده است. هزینه بیمه و سلامت در چین یکی از دیگر هزینه‌های زندگی و تحصیل در چین به شمار می‌رود.

هزینه‌های تحصیل

هزینه تحصیل در چین تقریباً ارزان است.دردانشگاه‌های چین خوابگاه‌های تمیز و  راحتی دراختیار متقاضیان قرار داده می‌‌شود. این خوابگاه‌ها مجهز به حمام خصوصی برای هر اتاق، اینترنت، یخچال و فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی و همچنین یک آشپزخانه کوچک می‌باشد.

مبلغ درخواستی دانشگاه‌ها برای هر یک از رشته‌ها، سالانه به شرح ذیل است:

 • علوم مقدماتی: ۱۰.۷۵۵ – ۲۵.۹۴۰ یوان (۱.۷۰۰ – ۴.۱۰۰ دلار)
 • علوم پایه و مهندسی: ۱۸.۳۴۷ – ۳۳.۵۳۲ یوان (۲.۹۰۰ – ۵.۳۰۰ دلار)
 • پزشکی، ورزش و هنر: ۲۵.۳۰۷ – ۵۱.۸۷۹ یوان (۴۰۰۰- ۸۲۰۰ دلار)
تحصیل به زبان انگلیسی در چین

زبان تدریس در دانشگاه‌های معتبر چین انگلیسی می‌باشد دانشجویان می‌توانند بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند مشغول به تحصیل باشند، ‌زبان بسیاری از دانشگاه‌‌‌‌‌های شانگهای به زبان انگلیسی است  ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط کافی راداشته باشید و این خود یکی از مهمترین دلایل انتخاب کشورچین برای دانشجویان بین‌المللی به خصوص ایرانی محسوب می‌شود.

ایجاد فرصت‌های شغلی در کنار تحصیل

اقتصاد چین در سال های اخیر توانسته رشد قابل توجهی داشته باشد، که این امر می‌تواند شغل های مناسبی را  برای دانشجویان متقاضی کار فراهم کند.  با تحصیل رشتۀ MBA در چین می‌توانید با اصول کسب و کار و برنامه‌‌‌‌‌های کاربردی در زمینۀ تجارت و اقتصاد آشنا شده و با هزینه‌ای مناسب در کشوری مدرن و پیشرفته، که دومین قدرت اقتصادی را دارد به تحصیل و زندگی بپردازید و آینده شغلی مورد نظر خود را فراهم سازید.

امکان استفاده از معافیت های تحصیلی

به دلیل  پذیرش مستقیم در دانشگاه‌های چین دانشجویان می توانند از مافیت تحصیلی  بهره‌مند شوند

تنوع فرهنگی و آب و هوایی

کشور چین دارای جغرافیایی وسیع است، که دارای  انواع مختلفی از آب و هوا، فرهنگ و مناظر می‌باشد.از شهر ممنوعه پکن و دیوار بزرگ در شمال رو به کوه های سبز و تراس‌های برنجی استان گوانگشی در جنوب غربی،از شگفتی‌های طبیعی و انسانی به شمار می‌رود.هر یک از مناطق جغرافیایی چین دارای فرهنگ متمایز،گویش‌ها و لباس‌های سنتی و غذا های متنوع است.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی

اخذ بورسیه تحصیلی یکی از دلایل مهمی است که توجه بسیاری ازدانشجویانی  که قصد تحصیل در خارج از ایران را دارند به خود معطوف کرده است. اخذ بورسیه تحصیلی در چین به همراه کمک های مالی صورت می‌گیردبه این صورت  که از سوی دانشگاه2ها و مراکز آموزشی به دانشجویان ارائه می‌شود و دانشجو ملزم به بازپرداخت آن نیست. بورسیه‌های تحصیلی چین معمولا در 2 نوع ارائه می شود این 2 نوع بورسیه2های تحصیلی کامل یا CSC و بورسیه های تحصیلی جزئی می‌باشد.

در جدول ذیل زمان و جایی که باید درخواست بورسیه و مدارک خود را به آن ارسال کنید، به تفکیک نمایش داده شده است:

جدول

 

تحصیل رایگان درچین

باتوجه به این که تحصیل  درچین ملزم به پرداخت شهریه می‌باشد براین اساس می‌توان گفت که تحصیل رایگان در این کشور وجود ندارد ولی در برخی دانشگاه‌های این کشور کمک هزینه‌های مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است که می‌توانند با دریافت آن ها هزینه‌های تحصیلی خود را تا حدی کاهش دهند. از راههای کمتر کردن هزینه تحصیلی می توان به کار دانشجویی که از10تا30 ساعت در هفته هست اشاره کرد نکته ای که قابل توجه است این که حقوق دریافتی از کار دانشجویی بسیار کم است .

 

شرایط تحصیل در چین

ارزان بودن هزینه‌های تحصیل در کشور چین این کشور را دلیل اصلی برای مهاجرت کرده است. از دیگر دلایل انتخاب کشور چین برای تحصیل تدریس به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی است. دانشگاه‌های پزشکی در چین از اعتبار بالایی برخوردار بوده و مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است. همچنین مدارک صادر شده از دانشگاه‌های چین، مورد تایید کشورهای آمریکا ، انگلیس و سازمان بهداشت جهانی  واقع شده است.

 

آشنایی با دانشگاه‌های کشور چین

سالانه هزاران دانشجو بین‌المللی وارد مراکز آموزشی برتر چین شامل دانشگاه Tsinghua و دانشگاه Peking که هر دو در پکن  و دانشگاه فودان در شانگهای می‌شوند، از دیگرمراکز آموزشی برتر شامل دانشگاه کشاورزی چین درپکن و دانشگاه علوم و فناوری چین در Hefei واقع در غرب شانگهای، می ‌توان نام برد.

دانشگاه‌ها در چین به سه دسته نقسیم میشوند:

 • دانشگاه‌های عمومی
 • دانشگاه‌های فنی

دانشگاه‌های تخصصی (پزشکی، زبان خارجی وآموزش معلمان ) رتبه‌بندی دانشگاه‌های چین توسط انجمن فارغ‌التحصیلان انجام می‌شود، که این یک روش رتبه‌بندی درونی دانشگاه در چین می‌باشد که مستقل از کار دولت انجام می‌گردد.

معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور چین به صورت زیراست:

 • شناخت دولت
 • تحقیق و پژوهش
 • دانشکده‌ها
 • برنامه‌های آموزشی
 • دانشجویان
 • اعتبار و جایگاه دانشگاه

دانشگاه‌های چین در چارچوب رده‌بندی، رتبه ۷ از ۱۰ جایگاه برتر را به خوداختصاص داه است ، در این رتبه‌بندی دانشگاه Tsinghua در مقام اول و دانشگاه Peking در رده بعدی جای گرفته است.

تحصیل در مقطع کارشناسی

 دوره تحصیل دراین مقطع تحصیلی  حدود ۴ سال بوده و تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی  به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور چین شما مجبور به ارائه  مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس یا تافل) خواهید شد. و در کنار مدرک زبان به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مرتبط با رشته درخواستی نیاز خواهید داشت.معدل شما نباید کمتر از ۱۴ باشد.برای دانشجویانی  که سنشان زیر ۲۵ سال باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهند داشت. طبق گزارشات ارائه شده  دولت  چین در سال  ۲۰۲۰ میلادی  توانسته تعداد دانشجویان بین‌المللی خود را به نیم میلیون برساند.

تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه  مدرک کارشناسی مرتبط با رشته درخواستی الزامی است و معدل متقاضی حداقل باید ۱۴باشد.تحصیل در کشور چین در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و چینی انجام می‌پذیرد.و طول دوره این مقطع تحصیلی 2 تا 3 سال است.

 افرادی که تا قبل از سن ۳۵ سالگی اقدام به ارسال مدارک جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را داشته اند شانس بیشتری دارند.

تحصیل در مقطع دکترا

طول دوره تحصیل دراین مقطع 3 تا 4 است. تحصیل در مقطع دکترا درچین به ربان انگلیسی می‌باشد و شامل 2 دوره هست که در دوره اول فرد به گذراندن واحد های مربوط به رشته خود می پردازد و در دوره دوم پایان نامه خود را زیر نظر اساتید خود به اتمام می‌رساند.

برخی از دلایلی که می‌توان برای تحصیل دکترا درچین در نظر گرفت در ذیل اشاره شده است:

 • بالا‌ترین رتبه در میان کشورهای بریکس
 • سیستم آموزش جهانی و رو به توسعه
 • جذب فارع التحصیلان کارشناسی ارشد توسط دولت چین
 • افزایش شهرت بین دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی

 

اقامت پس ازتحصیل درچین

برای اقامت پس از تحصیل می‌توان به سه موارد مهم اشاره کرد:

 1. برای بدست آوردن اقامت چین پس از به اتمام رسیدن تحصیل از طریق کار می باشد. طبق قوانین چین هر دانشجویی که بتواند پس از به اتمام رسیدن تحصیلات خود در چین کاری  پیدا کند می تواند با طی مراحلی در اداره مهاجرت چین به اقامت کاری چین دست پیدا کند.
 2. از طریق سرمایه گذاری در چین اقامت پس از تحصیل امکان پذیر می‌باشد. تمامی افرادی که سرمایه کافی را داشته باشند می‌توانند اقدام به سرمایه گذاری در چین کرده و از این طریق به اقامت این کشور دست پیدا یابند. سرمایه گذاری در چین معمولا از طریق ثبت شرکت در چین انجام می2شود و تمامی دانشجویانی که شرایط مالی مناسب داشته باشند می توانند از این فرصت استفاده کنند.
 3.  دانشجویان از طریق ازدواج می توانند اقامت پس از تحصیل در چین را دریافت کنند.

 

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی  به شرح زیر می باشد :

 1. اصل و کپی پاسپورت به همراه اعتبار 6 ماهه
 2.  عکس سه در چهار
 3. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 4. اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه مربوطه در چین
 5. گواهی سلامت پزشکی
 6. پرداخت هزینه های درخواست ویزا
 7. عدم سوء سابقه

 

دریافت مشاوره رایگان