تحصیل در کانادا

 

کشور کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است  و دومین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود.. از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی شده است. از نظر مکانیزم های علمی پژوهشی این کشور در لیست بهترین کشورهای قدرتمند جهانی قرار دارد.کانادا در بین  مقاصد تحصیلی برتر جهان جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک  جزو محبوبت‌ترین استان‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آیند. دراین مقاله سعی می شود هرآنچه را که برای تحصیل درکانادا نیاز است را در اختیار دانشجویان علاقه مند قرار دهیم. تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در اسپانیا
کسب اطلاعات بیشتر

 

ویدیو معرفی فرصت های تحصیلی در کانادا

 

ویدیو تحصیل در کانادا

 

شرایط تحصیل در کانادا

برای ادامه تحصیل در کانادا شرایط پذیرش دانشجو در مقاطع و رشته های تحصیلی متفاوت است.هزینه تحصیلی ارزان و وجود شرایط مناسب تحصیلی دلیل اصلی جذب دانجشو به این کشور هست. دانشگاه‌های کانادا همه ساله ده ها هزار دانشجو می‌پذیرد و بر اساس سیاست‌های مهاجرتی جدید، قصد دارد پذیرش خود رابالا ببرد. مواردی که برای پذیرش دانشگاه و سفارت کانادا حائز اهمیت است، عبارتند از: نداشتن سوءسابقه، نداشتن گپ تحصیلی بالا، داشتن تمکن ملی مکفی، رزومه تحصیلی مناسب، نمرات و معدل موجه، وداشتن  مدرک زبان انگلیسی وتسلط به این زبان، اهداف تحصیلی دقیق ، نمونه کار مرتبط و گذراندن آزمون‌های  GMAT، GRE می‌باشد.

 

دوره کالج در کانادا

برای پذیرش در دوره کالج داشتن مدرک دیپلم 12ساله با معدل متوسط و تسلط نسبی به زبان انگلیسی الزامی است. رشته‌های تحصیلی  موجود در کالج‌های کانادا شامل مواردی چون:کسب و کار، کامپیوتر و فناوری‌های مکانیکی، رشته‌های حوزه سلامت، خدمات اجتماعی، رشته‌های کشاورزی، تجارت و حرفه‌های کاری ، همچنین دانشجویان بین‌المللی مقطع کالج در کانادا می توانند در کنار تحصیل خود بصورت پاره وقت به کار دانشجویی بپردازند که حداکثر 20 ساعت در هفته است.. قابل ذکر است برای ورود به کالج های کانادا ، متقاضیان تا سن 30 سال پذیرش داده می‌شوند و برای دریافت پذیرش تحصیلی، داشتن  مدرک کاردانی و یا کارشناسی و همچنین مدرک معتبر زبان انگلیسی برای افراد بالای 18 سال مورد نیاز می‌باشد. ناگفته نماند که تنوع رشته ها در کالج کم است.

کالج‌های کانادا  همه ساله، دوره‌های آموزشی، فنی و حرفه‌ای، توسعه و پیشرفت مهارت‌های خاص و هنری و علمی برگزار می‌کنند و می‌توانند مدارک کاردانی، گواهی پایان دوره، گذراندن مهارت‌های کاری، مدارک دوره‌های کوتاه‌مدت ، دوره‌های زبان و مدارک کارشناسی با نظارت و همکاری یک دانشگاه را ارائه دهند.

دوره کارشناسی در کانادا

برای تحصیل دراین دوره آموزشی مدرک دیپلم با معدل14 مورد نیاز است (در برخی دانشگاه‌ها معدل دوره دیپلم نباید از ۱۵ کمتر باشد).و متقاضی باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 را داشته باشد. طول دوره تحصیلی این مقطع 4 سال هست،اما برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها دوره‌های کارشناسی را به صورت 3ساله و بدون نیاز به گذراندن دوره‌های مذکور ارائه می‌دهند.تنوع رشته در این مقطع تحصیلی بسیاز زیاد است.

دوره کارشناسی ارشد در کانادا

برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال زمان نیاز هست و داشتن حداقل معدل 14 دوره کارشناسی و نمره 6.5 آیلتس از مهم‌ترین شرایط نحصیل در این مقطع می‌باشد. کارشناسی ارشد در کانادا در انواع رشته‌هایی چون، هنر(MA) ، علوم(MSC)، هنرهای زیبا و مهندسی و مدیریت بازرگانی ارائه می‌شود. پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در کانادا از امتیازات ویژه ای برخوردار است.

دوره دکترا درکانادا

برای دوره تحصیلی دکترا در کانادا حداقل بین 3 تا 5 سال زمان نیاز می‌باشد.حداقل نمره آیلتس برای ادامه تحصیل در این مقطع ۷ است و همچین برای پذیرش در این مقطع تحصیلی دانشجو باید مدرک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل مجاز را ارائه دهد.  از دیگر شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع تحصیلی ، داشتن مقاله علمی منتشر شده و ارائه مدرک آزمون GMAT و یا GRE، انگیزش‌نامه، 2 تا 3 توصیه‌نامه از اساتید قبلی دانشگاه، رزومه تحصیلی و نمونه کار برای بعضی از رشته ها می‌باشد. لازم به ذکر است: بر ای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور مسئله شرط سنی و گپ تحصیلی چندان اهمیت نداشته و تاثیر زیادی در موفقیت پرونده متقاضی ندارد.

 

تحصیلات پزشکی در کانادا

امروزه تحصیل پزشکی و داندانپزشکی در کانادا ،بازار کار خوب و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. و  کانادا دارای استانداردهای جهانی و کیفیت آموزشی بسیار بالایی بوده و همچنین دارای مدارک دانشگاهی با اعتبار بین‌المللی است. برای ورود به تحصیل پزشکى در کانادا دانشجو باید لیسانس و یا معادل تحصیلی آن را در رشته های علوم پایه از جمله زیست و شیمی و فیزیک و یا رشته های مرتبط را گذرانده باشد. نکته ای که باید در نظر داشت این است که  پس از ۳ تا ۴ سال گذراندن مقطع لیسانس در علوم پایه دانشجو باید تحصیل پزشکى در کانادا آزمون MCAT  را با موفقیت پشت سر بگذارد، الته این آزمون دارای ظرفیت محدود پذیرشی است که این مشکل باید برای دانشجویان حل شود.

آزمون MCAT یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر می‌باشد که برای دانشجویان متقاضی رشته پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا  در جهت ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی محسوب می‌شود، آزمون MCAT توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا برگزار می‌شود.

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در کانادا، بسته به مقطع تحصیلی، رشته‌های گوناگون و شهرهای این کشور متفاوت خواهد بود. ودر مقایسه با دیگر کشورها هزینه های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه خواهد بود. جدول زیر هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و سایر مقاطع تحصیلی نمایش داده شده است:

جدول

هزینه زندگی

علاوه بر هزینه‌های دانشگاه شما باید هزینه زندگی در کانادا را نیزدر نظر داشته باشد. به طور کلی هزینه زندگی در کانادا با توجه به ، سبک زندگی افراد و محل زندگی متغیر است. بنابراین نمی توان یک عدد ثابت برای آن ارائه داد. با این حال در جدول زیر میانگین هزینه‌های زندگی در این کشور در اختیار شما قراداده شده است:

جدول

 

تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان یا همان، دریافت بورسیه تحصیلی  امتیاز ویژه ای برای ادامه تحصیل را دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را درخصوص هزینه‌های تحصیلی وسکونت شما را حل کند.

بورسیه‌های تحصیلی کانادا را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم‌بندی کرد:

 1. Scholarships
 2. grants
 3. bursaries

اسکالرشیپ :  بودجه‌ای است که از طرف دولت و سازمان‌های غیر دولتی و یا مستقیما از طرف دانشگاه به دانشجویان با معدل بالا و دارای مقاله علمی و سطح بالای زبان انگلیسی ارائه می‌شود و امتیازی ویژه برای تحصیل در کانادا به شمار می‌آید.

grants  و bursaries  : کمک هزینه‌ای می‌باشد که برای دانشجو بدون در نظر گرفتن سطح علمی دانشجو با هدف کمک در نظر گرفته می‌شود و بیشتر به دانشجویان محلی وبومی اختصاص می‌یابد.

اگر بخواهید برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا از همان ابتدای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا به این منبع مالی تکیه کنید، به احتمال زیاد با موضوع ریجکت ویزای کانادا از سوی آفیسر پرونده مواجه خواهید شد.

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این روبداد ، منابع مالی موجهی را برای تامین هزینه‌های سالانه تحصیل و زندگی در کانادا به سفارت این کشور ارائه دهید.

 

کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین المللی در کشور کانادا حین تحصیل خود می‌‌توانند به کار دانشجویی بصورت پاره وقت و به مدت 20 ساعت در هفته نیز مشغول باشند. که از این راه می‌توانند قسمتی از هزینه‌های زندگی خود را فراهم سازند. لذا دانشجویان می توانند درایام تعطیل  به صورت تمام وقت کارکنند و آنان برای کار در داخل یا خارج از دانشگاه مشکلی نخواهند داشت. همچنین کار کردن به صورت پاره وقت برای دانشجویان بین المللی نیازمند کسب اجازه از دانشگاه و اداره مهاجرت کانادا می باشد که عموما با کار کردن دانشجو موافقت به عمل می‌آید. دانشجویان با پرداختن به کار دانشجویی در رشته خود علاوه بر  کسب درآمد، تخصص رشته خود را نیز فرا می‌گیرندکه این امتیازی برای کار بعد از فارغ التحصیلی می باشد که می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تغییر دهند.

 

معرفی دانشگاه‌های برتر کانادا

کانادا از نظر تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است، در حال حاضر بر اساس رتبه‌بندی مؤسسهٔ QS ، ۲۶ دانشگاه این کشور در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا جای گرفته است و سهم کانادا از ۵۰ دانشگاه برتر دنیا، سه دانشگاه است.

سه دانشگاه برتر کانادا، دانشگاه مک‌گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا هستند. که در مورد معرفی این دانشگاه‌ها در ادامه صحبت خواهیم کرد.

دانشگاه مک گیل

این دانشگاه در شهر مونترآل قرار دارد و به طور تقریبی دارای  ۴۰ هزار دانشجو می‌باشد. مک‌گیل، هرسال به‌عنوان یکی از بهترین‌های دانشگاه‌های کانادا انتخاب می‌شود و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، بیشترین جوایز نوبل را  توانسته اند کسب کنند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا  است.  به دلیل ارتباط تنگاتنگ این دانشگاه با اقتصاد کانادا، دانشگاه تورنتو، توانسته رکورددار اشتغال فارغ‌التحصیلان باشد. این دانشگاه در بین ۳۰ دانشگاه برتر دنیا هم جایگاه ویژه ای دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه، یکی از ۵۰ دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شود که ۶۵ هزار دانشجو دارد. کمپ های این دانشگاه در شهرهای ونکوور و کلونا قرار دارد.

در جدول زیر به معرفی تعدای از دانشگاههای برتر کانادا براساس رتبه بندی جهانی می پردازیم:

جدول

 

بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

در کانادا هم شهرهای کوچک و هم شهرهای بزرگ وجود دارند که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای تحصیل  دانشجویان باشند. این شهرها بر اساس عواملی چون اعتبار دانشگاه‌های موجود در آن، جریان زندگی وهزینه های زندگی و آینده شغلی تقسیم‌بندی شده‌اند. از این میان پنج شهر برای معرفی انتخاب شده است  که جزو بهترین شهرهای دانشجویی به شمار می‌آیند.

 مونترال

مونترال دومین شهر بزرگ کانادا است و یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا یعنی دانشگاه مگ گیل McGill University دراین شهر  واقع شده که رتبه دوم موسسه اعتبارسنجی Qs قارا دارد براین اساس دانشگاه مونترال از سال ۲۰۱۶ پنج رتبه ارتقا پیدا کرده و فضای چندفرهنگی حاکم بر این شهر، جمعیت زیادی از دانشجویان بین‌الملل را به سوی خود جذب کرده است.  شهر مونترال مرکز تجاری و اقتصادی کانادا می‎باشد و به شهری آکادمیک شهرت جهانی یافته است.

 تورنتو

تورنتو نیز به عنوان مرکز رشد اقتصادی کشور کانادا شناخته شده است و برای یافتن شغل برای دانشجویان بین‌المللی، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. برای استقبال بهتر مهاجران این کشور، راحتی بیشتری برای دانشجویان را در فضایی چندفرهنگی فراهم می کند.

 ونکوور

این شهر از برترین و پر جذب ترین شهرهای کانادا برای دانشجویان هست که دارای تنوع زبانی زیادی می‌باشد. و همچنین، توسعه بسیاری از صنایع از جمله نرم‌افزار، بیوتکنولوژی، هوا و فضا، انیمیشن و سایر صنایع دیگر پیشرفت چشمگیری در این شهردارند که صددرصد برای دانشجویان  مزایای ویژه‌ای را به همراه خواهد داشت.

یکی از دانشگاه‌های معتبر شهر ونکورر دانشگاه بریتیش کلمبیا  است که  اخیرا رتبه سوم موسسه اعتبار سنجی QS  را توانسته کسب نماید.

آتاوا

اُتاوا پایتخت کشور وسیع و پهناور کانادا می‌‌باشد و یکی از برترین شهرهای دانشجویی آن محسوب می‌شود. دانشگاه‌های اتاوا امکان تحقیق و پژوهش را برای دانشجویان فراهم کرده اند،  دانشگاه اتاوا University of Ottawa با رتبه ۱۳ موسسه اعتبار سنجی Qs یکی از شاخص‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا می‌باشد.

 آلبرتا

رودخانه‌های زیبا در کنار فضاهای سرباز  و معماری‌های زیبا، از جاذبه های شهر آلبرتا برای جذب دانشجویان می‌باشد. همچنین دانشجویان بعداز اتمام تحصیل خود می‌توانند در این شهر در شغل مرتبط با رشته خود مشغول به کار شوند و در سنین پایین موفق به خریداری ملک نیز باشند. از جمله دانشگاه‌های شاخص این شهر می‌توان به دانشگاه آلبرتا اشاره کرد. این دانشگاه در رتبه ۴ موسسه اعتبار سنجی Qs را دارد. و در شهر ادمونتون آلبرتا قرار گرفته است.

 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا  دانشجویان باید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت نمایند. . اگر دوره تحصیلی یا برنامه‌ شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به این مجوز نیست ولی بهتر است قبل از آمدن به کانادا، برای دریافت چنین مجوزی اقدام کنید؛ چون در غیر این صورت، اگر برنامه دیگری برای تحصیل در خارج داشته باشید  مجبورید کانادا را ترک کنید و در خارج از کانادا و از طریق اداره امور ویزا، برای دریافت مجوز تحصیل اقدام کنید. اما اگر از قبل برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا اقدام کرده باشید، آن‌وقت اگر تصمیم بگیرید که تحصیلات‌ خودتان را در کانادا ادامه دهید، می‌توانید از داخل کانادا برای تمدید این مجوز اقدام نمایید.

دانشجویانی که به‌طور تمام‌وقت در موسسات آموزش عالی معتبر ثبت‌نام کرده‌اند، با داشتنِ این مجوز می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت داخل پردیس دانشگاهی مشغول به کار باشند. همچنین با این  داشتن این مجوز می‌توانند:

 •  خارج از پردیس دانشگاهی کار کنند.
 •   کارآموز (انترن)  یا همگار باشند به این صورت که در بخشی از برنامه‌ تحصیلی‌شان مشغول شوند.
 • اقامت دائم کانادا را داشته باشند.
 •  بعد از فارغ‌التحصیلی برای خود شغل پیدا کنند.

 

مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی کشور کانادا

 •          اصل و کپی برابر اصل صفحات پاسپورت متقاضی و همراهان ( پاسپورت باید معتبر باشد)
 •          ترجمه رسمی شناسنامه
 •          ترجمه  رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 •          ترجمه رسمی سند ازدواج
 •          ترجمه رسمی کارت پایان خدمت
 •          رزومه شغلی و تحصیلی متقاضی و همراهان
 •         Research Proposal متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا
 •          مدارک آزمون های مربوطه از قبیل IELTS  و  TOEFL
 •          اصل پذیرش تحصیلی که توسط موسسه دریافت میگردد
 •         تکمیل فرم های ویزای دانشجویی   Study Permit
 •          ترجمه رسمی گواهی شغلی متقاضی و همراهان
 •          مدارک دال بر توانایی مالی برای هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا
 •          گواهی صورت حساب بانکی چهار ماه گذشته
 •          ترجمه رسمی مدارک مالی ( گواهی صورت حساب بانکی، تعهد نامه مالی )
 •          دو قطعه عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان، پشت عکس نام و تاریخ تولد شخص درج شده باشد.
 •          اصل و ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه
 •          هزینه بررسی پرونده توسط سفارت

 

دریافت مشاوره رایگان