تحصیل دکترا در اسپانیا

تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا

در میان کشورهای اروپایی تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسپانیا از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. تحصیل در مقطع دکترا (phd) اصلی‌ترین مقطع برای تحصیل می‌باشد. کشور اسپانیا طی سالهای اخیر توانسته با کیفیت بالای تدریس و تاثیرگذاری در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی به عنوان یکی از محبوب‌ترین مراکز مطالعات بین‌المللی شناخته شود.

اسپانیا بر آموزش در مقطع دکترا تاکید ویژ‌ه‌ای با توسعه محتوای دروس به صورت ساختار یافته دارد. البته کشور اسپانیا در زمینه هنر، ادبیات و علوم افراد شناخته شده دنیا را به ارث گذاشته است که از جمله این افراد عبارتند از: پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، فرانسیسکو لا گویا، آنتونی گوودی، میگوئل ده سروانتس، سالوادور د مداریگا و سانتیاگو رامون یخاجال. در مقاله زیر چگونگی و نحوه تحصیل در مقطع دکترا و مزایای تحصیل در آن در کشور اسپانیا به تحریر در  آمده است.

شرایط تحصیل دکترا در اسپانیا

طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا سال بوده که به صورت تمام‌وقت ارائه می‌شود. البته این مدت در صورت تاکید کمیته آکادمیک تا 5 سال قابل تمدید می‌‍‌باشد، همچنین طول دوره‌های دکترای نیمه وقت 5 سال است. ساختار و نحوه تعامل با استاد راهنما در دوره دکترا در این کشور از چارچوب دقیقی که توسط کمیته آکادمیک دانشگاه ( اساتید و پژوهشگران برجسته) مشخص می‌شود، پیروی می‌کند.

بهتر است بدانید که اکثر دوره‌های دکترا در اسپانیا پژوهش_محور می‌باشند به این شکل که دانشجویان به گذراندن واحدهای درسی و شرکت در کلاس‌ها نیازی ندارند. از آنجا که هدف اصلی در یک دوره دکترا پژوهش است؛ ممکن است به شرکت در دوره‌های درسی، سمینارها و دیگر فعالیت‌های عملی نیز نیاز داشته باشید. این دوره‌های آموزش_محور در اسپانیا از دو مرحله تشکیل یافته است؛ مرحله اول که بر دوره‌های درسی که معادل 60 واحد درسی می‌باشد، در سال‌های اول تحصیل متمرکز است. مرحله دوم بر نوشتن پایان‌نامه و پژوهش تاکید دارد که این موارد توسط استاد کمیته آکادمیک دانشگاه تعیین می‌شود.

دانشجویان تحصیل دکترا در اسپانیا در دوسته دانشجویان دانشگاهی و دانشجویان دانشگاهی و پژوهشی هستند؛ دانشجویان دانشگاهی که موقعیت آن‌ها مشابه دیگر دانشجویان دانشگاهی می‌باشد. در مقابل دانشجویان دانشگاهی و پژوهشی دانشجویانی هستند که کمک هزینه یا فاند تحصیلی دریافت می‌کنند و از حقوق اضافی نیز برخوردار می‌باشند.

علاوه بر کمیته آکادمیک، هر دوره دکترا در اسپانیا با دو استاد راهنما با مسئولیت‌های متفاوت ارائه می‌شود. استاد راهنما یا مربی که مسئولیت نظارت بر تعامل دانشجو یا کمیته آکادمیک را برعهده دارد. راهنمای پایان‌نامه که مسئولیت برنامه‌ریزی فعالیت‌های آموزشی دانشجو و اطمینان از اترگذاری پایان‌نامه را بر عهده دارد، این استاد همان مربی دانشجو می‌باشد. کمیته آکادمیک هر زمانی که بخواهد می‌تواند استاد راهنمای پایان‌نامه دانشجو را تغییر دهد.

قابل ذکر است که علاوه بر پایان‌نامه، دانشجویان دکترا به روش‌های دیگری از جمله پورتفولیو، طرح پژوهشی و فرداد مکنوب نیز ارزیابی می‌شوند؛

پورتفولیو: این طرح شامل تمام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مرتبط طی دوره دکترا می‌باشد که توسط استاد راهنما (مربی) و راهنمای پایان‌نامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طرح پژوهشی:  به روش‌ها و تکنیک‌ها (متدولوژی)، اهداف و منابع تحقیق دانشجو را به طور دقیق می‌پردازد. طرح پژوهشی باید پیش از پایان سال اول تکمیل و توسط استاد راهنما (مربی) و راهنمای پایان‌نامه تأیید شود اما در طول دوره دکترا قابل تغییر می‌باشد.

قرارداد مکتوب: پس از پذیرش این قرارداد امضا می‌شود و حقوق و مسئولیت‌های دانشجو را مشخص می‌کند.

به این ترتیب با گذراندن دوره‌های تعیین شده دکترا در اسپانیا، باید یک پایان‌نامه که نشان دهد شما تخصص کافی در یک زمیینه پژوهشی را داشته و توانایی انجام دقیق به طور مستقل را دارید. جلسه دفاع با حضور گروهی از اساتید و کارشناس در زمینه تخصصی پایان‌نامه برگزار می‌شود.

شرایط تحصیل دکترا در اسپانیا

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در اسپانیا

دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا در کشور اسپانیا امکان استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی را دارند. این بورسیه‌ها شامل موارد زیر خواهد بود:

 • آژانس اسپانیایی با همکاری توسعه بین‌المللی (AECID) کمک هزینه‌هایی را در زمینه همکاری توسعه، هنر، آموزش و فرهنگ ارائه می‌کند.
 • مؤسسه کارولینا (Fundación Carolina)  نیز بورسیه‌هایی را برای مقطع دکترا در دانشگاه‌های اسپانیا و آمریکای لاتین ارائه می‌دهد.
 • وزارت آموزش و تعلیم حرفه‌ای اسپانیا بورسیه‌هایی را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا فراهم می‌کند.
 • بانک سانتاندر اسپانیا کمک هزینه‌هایی را برای تحصیل، پژوهش و تحرک در دانشگاه‌های اسپانیایی-زبان ارائه می‌دهد.

مزایای تحصیل دکترا در اسپانیا

اسپانیا به دلیل داشتن آب و هوای مطبوع و آفتابی، سواحل و گردشگاه‌های زیبا و مردمان خونگرم همه ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا می‌باشد. دانشجویان در کنار تحصیل خود می‌توانند از تفریحات بسیار متنوع اسپانیا برخوردار شوند چرا که اسپانیا با رتبه سوم بیشترین تعداد مکان‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو را داشته و دارای جشن‌های هیجان‌انگیز در شهرهای پرجنب و جوش می‌باشد. همچنین اسپانیا بهترین مکان برای یادگیری زبان اسپانیایی است، زبانی که از لحاظ تعداد گوینده دومین زبان حال حاضر جهان محسوب می‌شود. پایین بودن هزینه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور نیز از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا می‌باشد. همچنین امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف تحصیلی یه ویژه دوره دکترا در این کشور وجود دارد.

هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا

همانطور که می‌دانید هزینه تحصیل شامل شهریه دانشگاهها و هزینه زندگی دانشجویی می‌باشد. به طور معمول هزینه تحصیل در مقطع دکترا در مقایسه با دیگر کشوهای اروپای غربی کمتر است. هرینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است اما به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا در ماه حدود 600 تا 700 یورو می‌باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد دوره‌های دکترا در اسپانیا به دو دسته تقسیم می‌شود که شهریه در دانشگاه‌های دولتی این کشور در مقطع دکترا بسته به نوع دوره متفاوت خواهد بود؛

دوره‌های دکترا پژوهش_محور: شهریه این دوره‌‌ها سالانه حدود 400 تا 600 یورو می‌باشد.

دوره‌های همراه با تدریس: شهریه این دوره‌ها بر حسب واحدهای درسی محاسبه می‌شود. در حال حاضر هزینه این دوره بین 22 تا 36 یورو برایی هر واحد می‌باشد. بااشاره به اینکه ساعات آموزشی در اول سال تحصیلی زیاد است، شهریه سال اول تحصیلی در این دوره‌ها حدود 1500 تا 2500 یورو خواهد بود. همچنین شهریه دانشگاه در سالهای بعدی عمدتاً بسیار کمتر و در حدود 200 تا 600 یورو در سال می‌باشد.

دقت داشته باشید که مقدار هزینه‌های ذکر شده برای دانشجویان بین‌المللی است و دانشجویان اسپانیایی معمولاً کمتر از دانشجویان بیین‌المللی شهریه می‌پردازند. ناگفته نماند که مبلغ شهریه در اسپانیا به دانشگاه و رشته تحصیلی نیز بستگی دارد.

هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا

مدارک مورنیاز برای پذیرش دکترا در اسپانیا

برای ورود به دانشگاه‌های اسپانیا جهت تحصیل در مقطع دکترا ارائه مدارک زیر ضروری می‌باشد:

 •  کلیه مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی ( دانشنامه و ریز نمرات )
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • سابقه کاری ( در صورت وجود )
 • انگیزه‌نامه شخصی SOP
 • ارائه پروپوزال
 • توصیه‌نامه
 • مقالات و کنفرانس‌های بین المللی در صورت وجود
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود ( TOEFLIELTS )

ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان بین‌المللی به منظور تحصیل در اسپانیا و ورود به این کشور در ابتدا بایستی ویزای Type-D اخذ نمایند. این ویزا در ابتدا به صورت 3 ماه صادر می‌گردد سپس با ورود فرد به اسپانیا به میزان سال تحصیلی‌اش تمدید می‌شود.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • اصل پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • بیمه‌نامه تا پوشش 30 هزار یورو
 • نامه تمکن مالی از بانک کشور مبدا
 • آدرس محل سکونت (خوابگاه یا خانه) در اسپانیا

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند