تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 

سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین‌المللی به دلیل محبوبیت رشته دندانپزشکی در ترکیه، از جمله دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این رشته وارد کشور ترکیه می‌شوند. دانشگاه‌های ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی به ویژه دانشگاه حاجت تپه در این کشور از اعتبار جهانی برخوردار هستند. براساس گزارشات سیستم رتبه‌بندی جهانی یو.اس.نیوز در سال 2018، دانشگاه حاجت تپه در رشته پزشکی در ترکیه رتبه اول و در جهان رتیه 208 را کسب کرده است. دانشگاه حاجت ثپه، با تئجه به حداقل نمرات موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشکده پزشکی در میان دانشگاه‌های دولتی بیش از یک دهه در صدر جدول قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر در مورد رشته دندانپزشکی در ترکیه و آگاهی از برنامه‌های تحصیل در این رشته و شرایط تحصیل و مزایای آن در ترکیه با ما همراه باشید.

برنامه‌های دندانپزشکی در ترکیه

برنامه‌های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دوره تحصیل دندانپزشکی در ترکیه همانند سایر کشورها به مدت 5 سال می‌باشد، البته دوره دندانپزشکی در ترکیه به دوره‌های 2 و 3 ساله تقسیم می‌شود، به طوریکه در دوره 2 ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- علمی ارائه می‌شود و در دوره 3 ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان شده و به صورت عملی آموزش و مهارت لازم را فرا می‌گیرند.

از برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه می‌توان به شرایط آتاتورک و تاریخچه اصطلاحات، اطلاعات فناوری و مطالب عمومی، عملیات پروتز، مواد دندانی، مطالب شیمی آلی، زیست شناسی پزشکی، آناتومی دندانپزشکی، دروس انگلیسی، فیزیولوژی، بیوفیزیک و عایت بهداشت در دانپزشکی اشاره کرد. شروع این برنامه‌ها به دانشگاه یا کالج موردنظر بستگی دارد و تحصیل در این رشته به صورت تمام وقت بوده و امکان کار کردن حین تحصیل نیز وجود دارد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

همانطوری که ذکر شد معتبر بودن مدارک پزشکی دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌المللی توجه بسیاری از دانشجویان را به سوی خود جلب کرده است. از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای دانشجویان ایرانی می‌توان به تایید مدرک هفت دانشگاه پزشکی ترکیه  از سوی وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران و نزدیکی مسافت بین دو کشور و پایین بودن هزینه رفت و آمد برای دانشجویان، امکان سفر به ترکیه بدون ویزا که دانشجویان باید بعد از ورود اقامت تحصیلی دریافت کنند، اشاره کرد.

ارائه کارت طبایت بین‌المللی برای فارغ‌التحصیلان از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌باشد. از دیگر مزایای تحصیل در این رشته در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد اموزشی بالامزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
 • ارائه امکانات آموزشی به همراه آزمایشگاه‌ها و لابراتوارها
 • ارائه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه
 • دسترسی به بورسیه‌ها و کمک هزینه تحصیلی
 • داشتن کار دانشجویی تا 30 ساعت در هفته
 • امکان دریافت اقامت کاری در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه الزامی می‌باشدو همچنین برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه متقاضیان باید در آزمون yos شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند، این آزمون از 2 بخش تشکیل یافته به این صورت که ؛ بخش اول شامل سوالات دروس ریاضی، هندسه و هوش بوده و بخش دوم برای ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی می‌باشد که برای داوطلب براساس تسلط آن‌ها به زبان ترکی نمره A،B،C داده می‌شود، اگر دانشجو نتواند حد نصاب لازم را در این بخش کسب کند باید دوره 1 ساله زبان ترکی TOMER را سپری کند و با کسب نمره قبولی در آژمون نهایی بتواند در کلاس‌های پزشکی حضور داشته باشد.

شایان ذکر است که برخی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، آزمون sat  را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند که به ربان انگلیسی برگزار می‌شود. دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته می‌توانند با شرکت در آزمون sat و کسب حداقل نمره موردنظر در دانشگا‌ه‌هایی که با ازمون sat پذیرش می‌کنند وارد دانشگاه شوند. اما دقت داشته باشید که آزمون yos فراگیرتر می‌باشد و بیشتر دانشگاه‌ها نتیجه این آزمون را ملاک پذیرش قرار می‌دهند. ناگفته نماند که اگر قصد تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید بعد از کسب نمره قبولی در آزمون ورودی، ارائه مدرک آیلتس حداقل 6 الزامی است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه‌های تحصیل در ترکیه بسته به نوع دانشگاه دولتی و یا خصوصی متغییر می‌باشد. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی تقریبا حدود 1500 لیر در سال است، اما در مورد داشگاه‌های خصوصی این امر متفاوت بوده و حدود 30000 لیر در سال می‌باشد.

در مورد هزینه‌های زندگی در ترکیه، دانشجو باید ماهانه 250 تا 300 دلار برای تغذیه و 200 تا 250 دلار برای سکونت در خوابگا‌های دانشجویی متحمل شود. اما اگر دانشجو قصد داشته باشد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی اجاره نماید با توجه به امکانات و محل موردنظر ماهانه ما بین 500 تا 1300 لیر باید هزینه کند. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ویژه برخوردار شوند. همچنین با وجود بیمه دانشجویی ، هزینه‌های درمانی برای دانشجویان در مراکز تعیین شده رایگان می‌باشد.

دانشگاه‌های دندانپزشکی برتر ترکیه در 2020

به نقل از موسسه تایمز، 4 دانشگاه برتر ترکیه در رشته دندانپزشکی و پزشکی در سال 2020 به نقل زیر می‌باشد:

ردیف نام دانشگاه رتبه
۱  دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ۵۰۱-۶۰۰
۲ دانشگاه کوچ (Koç University) ۵۰۱-۶۰۰
۳ دانشگاه استانبول (Istanbul University) ۸۰۱-۱۰۰۰
۴ دانشگاه کارابوک (Karabük University) ۸۰۱-۱۰۰۰

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیههمانطور که ذکر شد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد اما باید بدانید که از سال سوم شما باید با بیمارا تماس داشته و به زبان ترکی با آ‌ن‌ها صحبت کنید، که این کار برای شما به دلیل سه سال زندگی در ترکیه چندان دشوار نخواهد بود. چندین دانشگاه دولتی و خصوصی در این کشور به زبان انگلیسی برنامه‌های خود را ارائه میدهند.
وقتی در ترکیه مشغول به تحصیل باشید باید با ملت‌های بسیاری ارتباط برقرار کنید زیرا بیماران زیادی از سراسر دنیا به دلایل مختلف از جمله جراحی زیبایی بخ این کشور سفر می‌کنند. بنابراین برای شما مفید خواهد بود که با چندین زبان دنیا مخصوصا زبان بین‌المللی ( انگلیسی) آشنایی کافی را داشته باشید، و تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی یه امر مثبت به شمار می‌رود.
همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بعد از اتمام دوره تحصیلی خود می‌توانند در یک کشور انگلیسی زبان همچون آمریکا یا کانادا به طبابت مشغول شده و به راحتی با بیماران ارتباط برقرار کنند.

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه

 • ارائه فرم تکمییل شده درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها
 • ارائه مدرک دیپلم ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی
 • ارائه ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین‌المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند